Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Laktációs (szoptatási) szaktanácsadó gyakornok válaszol fórum

Laktációs (szoptatási) szaktanácsadó gyakornok válaszol (beszélgetős fórum)


49. soma29
2012. ápr. 17. 08:55

Szia Hiribi!

Nekem az lenne a kérdésem,hogy márc.22-én született a kislányom és nem indult be rendesen a tejelválasztásom.A kórházban még egyáltalán nem volt,itthon már akadt,de nem volt neki elég.A védődő tanácsolt egy 24 órás mérést.24 óra alatt összesen 290ml-et evett ,ezért felírták neki a tápszert,ami sajnos kell is neki,mert még mindíg kevés a tejem.Pedig már a kórházban ittam tejelválasztás serkentő teát és azóta is iszom minden nap itthon.A fiamat 15 hónapos koráig tudtam szoptatni.Mikor már kevesebb volt vettem homeopátiás készítményt,de nem segített.Van még valami remény?

48. 342bae44d8 (válaszként erre: 47. - 342bae44d8)
2012. ápr. 17. 08:27
ja, szopik, nem üvegből, abból semmi nem kell
2012. ápr. 17. 08:27

szia hiribi

azt szeretném csak kérdezni, hogy a 3 hónapos fiamnál meddig "normális" ha keveset eszik? megmondom őszintén, hogy nem nagyon vigasztal az, hogy addig amíg hízik tőle, mert lehet hogy így a folyadékja is kevés. 8 kg, de már sokszor a 500 ml-t sem issza meg naponta, 15dekát hízik. így meg nagyon gyakran eszik, 2-2.5 óránként, de csak 50eket, nem kell neki a másik cici. normális ez? szeretném ha végre beállna valami rendszer szerűség, nem akarom, hogy ő legyen a pontos idő, de nem "nagy" már ehhez az evészethez? ha kint alszik, akkor megvan a 3 óra de akkor is max 70et eszik.

esetleg más volt így?

46. hiribi (válaszként erre: 45. - Ezti)
2012. ápr. 16. 08:06

Kedves Ezti!


Nem gondolom, hogy a tejmennyiségével lenne összefüggésbe, inkább annak tulajdonítanám, hogy a gyümölcsöt még nem tudják olyan jól emészteni és az nagyobb mennyiségben marad a bélben és ürül ki. Sokszor megfigyelheti az ember, hogy szilárd táplálékok bevezetésével, etetés után olyan mintha egy az egyben visszajönne, amit fent bekanalaztunk. A laktációs szakirodalom szerint egy kizárólag szoptatott babának akár 10 napig is kimaradhat a széklete. Gyermekorvosként úgy gondolom, hogy az a jó, ha vkinek minden nap van széklete. Természetesen más ha vki vegyes étrenden van (ekkor jobban érdemes törekedni a napi székelésre), mintha csak anyatejet kapna. Mivel a Te kismanód már 6 hónapos, amúgy is jó ha gyümölcsöt kóstolgat. Az elegendő tej és a napi 3-5 kakis pelus az a kisebb korosztályra vonatkozik. 0-2 hó. Szép napot kívánok!

45. Ezti (válaszként erre: 22. - Hiribi)
2012. ápr. 15. 17:26

Mikor a kislányom csak szopizott, akkor 2-3 napig sem volt már kaja pár hete, pedig előtte volt napi több. Most 2 hete hogy próbálkozunk a kóstoltatással és egyi a yümiket, így minden nap van megint.

Ez jelentheti-e azt, hogy magában a tej nem elég neki? Vagy mindet hasznosítja a szervezete?

44. hiribi (válaszként erre: 39. - 342bae44d8)
2012. ápr. 14. 20:48

Kedves Tigramka!


Pontosan ilyen egy szopizás, nagyon profin megfigyelted. Tudományosan leírva van a szoptatásnak nutritív része (ez szól főként a táplálékbevitelről ekkor a szívás: nyelés arány 1:1, vagy 2:1, majd megáll pihenni, majd lassú szopásokkal folytatja, vagy ismét gyorssal, így egy szoptatás alatt többször kiváltódhat tejleadó reflex. Van a szoptatásnak egy non-nutritív része, ahol a szívás: nyelés arány akár 8:1-hez is lehet. Ezt valóban lehet cumizásnak is nevezni, de ebben a fázisban is termelődnek olyan hormonok, melyek segítik a baba emésztését, megnyugvását és a kötödés elősegítésében is nagy szerepe van. Nem egészen értem, hogy mit jelent az, hogy álmában szopizik, így is kerül mellre vagy csak közben alszik el? Mert ha közben az természetes. Vannak ínyenc, lassan evő gyerekek lehet, hogy a kisfiad is ilyen, örülök, hogy ilyen ügyesen szoptatod. Remélem a koraszülött gyermeked is jól van, biztos nem könnyű most a helyzeted. Nem baj ha két mellből szoptatsz atól még lesz tejed. Sose feledd, ha igény szerint szopizik, működik a kereslet-kínálat elv. Én mindig két mellből szoptattam, mert így volt csak elég. Lehet, hogy tül erős a tejleadó- reflexed ezért kapja el a fejét. Vagy ezt már csak akkor tapasztalod ha átteszed a másik mellre? Mert akkor valóban lehet, hogy már csak aludna, és közel lenne Hozzád. Próbál meg mi lenne, ha egyszer hagynád, hogy Ő vezessen. Ne mérd meg csak hagyatkozz az ösztöneidre és az Ő igényeire. Figyeld a korai éhség jeleket. Fejét emelgeti, cuppog, kezéz a szájához hozza és akkor szoptasd meg. Ha nem sír mérd meg 3 nap múlva gyarapodott-e a súlya. Ha kb. 3 nap alatt 60 grammot hízott akkor biztosan minden rendben így is. Ha nem akkor írjunk újra. Sok sikert, minden jót kívánok Nektek!

2012. ápr. 14. 19:55
köszönöm!én is gondoltam rá,de sajna fölűl csomós,kemény.azért fejek ki mindig1picit,aztán jelentkezem hogy jobb e.amúgy elképesztő hogy1orvos válaszolni se hajlandó.azt mondta menjek vissza ha begyulladt:)
42. hiribi (válaszként erre: 40. - Lucalilli)
2012. ápr. 14. 19:26

Kedves Lucalili!


Tigramka tökéletes tanácsot adott, pont annyit fej ki, hogy már ne fájon, ne feszüljön, kb 1 hét múlva már nem lesz csomós. De még kb. 40 napig biztos lesz benne tejcsi.

41. 342bae44d8 (válaszként erre: 40. - Lucalilli)
2012. ápr. 14. 10:58
mindig csak egy picit fejj ki belőle, amíg nem fáj és így folyamatosan elapad. de ami most benne van lazítsd ki! nem kell mindig mindet kifejni csak egy kicsit, azt fogja hinni a szervezeted hogy csak annyi kell és így fokozatosan leáll a termeléssel
2012. ápr. 14. 09:14
sziasztok,én azt szeretném kérdezni,hogy ha1hete abba hagytam a szoptatást,de tiszta csomó a mellem felűl azzal mit tegyek?tegnap voltam orvosnál nem gyulladt azt mondta,de biztos magától elmúlik az a tej onnan?már nem10szer akkora mint a másik mellem.ja mert régóta csak1mellből szopott.de azért még kemény és nagy.a babám már 19hónapos.
2012. ápr. 14. 08:56

Sajnos kisfiam csak álmában hajlandó szopizni és így 45-50 perc egy kajcsi, pedig már 3 hónapos.

Mivel nagyobb gyermekem nem szopott ( 26.hétre született)így igazából azt se tudom, hogy hogy kell csinálni, hogy jó legyen

meddig szív aktívan egy baba? vagy egyáltalán kell ezt figyelni?

nagyon kevés ideig szív aktívan és nem tudom, hogy azért mert onnét már nincs sok, vagy csak lelustul. Én csak szív-nyel-szív-nyel fázisnak nevezem, ez nála kb 3 perc, éjjel kb 6, de akkor érzésre is több a tejcsi. ennek a fázisnak a végén alszik be.

utána már csak szív-szív-szív-nyel és egyre több lesz a szív fázis, és a végén már csak percenként kb 2szer 6ot szív és mindkettő után nyel egyet. azt mindig nézem hogy meddig nyel és akkor elveszem, de ő pl még sose hagyta abba magától, hogy elengedte volna, szerintem egy órát is ellenne mert a végén már csak cuminak használja.

mindkét mellből szoptatok, mert csak így jön össze a 90-100. ( kivéve hajnal 1 kor elég az egyik, a másikat lefejem, ez a napi tartalékunk, kb 80-90). amikor cicit váltunk általában büfiztetem, mert erre kicsit flébred, de a másik cicit ugyanabban a fázisban kezdi el szívni mint ahogy az előzőt abbahagyta, a sok kicsit szívok és alig nyelek fázisban, csak nyammog rajta. amikor meg jobban elindul úgy csinál mint aki megijed, hogy le kell nyelni, még a fejét is elkapja sokszor, szerintem ez is azért van mert alszik.

a két mellből szoptatást is azért csinálom, hogy hátha a gyakoribb inger miatt több lenne a tejcsi.

Ő még soha nem őrjöngött a kajáért, mint sok gyerek, adjál rögtön enni mert meghalok éhen, és az a baj, hogy ha mondjuk 40-nél abbahagynám a szoptatást ő bizony nem sírna, hanem 1 óra múlva kérne enni, de addig ellenne. nem harcol a gyomráért, sőt a lefejt tejet is alig issza üvegből. inkább éhen marad.

van valami ötleted?

38. katika23 (válaszként erre: 37. - Hiribi)
2012. ápr. 14. 07:20

Nagyon koszonom a valaszt :))

Amugy lehet rosszul fejeztem ki magam azzal kapcsolatban hogy leszokott a cicirol...sikerul mellre tennem de amig konnyen jon a szomjolto tejcsi szivja es a hatso taplalobb tej ami nehezen jon az altalaban ott marad mert mar megszokta a cumival h konnyen jon igy a cicvel is igy van h nem szivja ha mar nehezebben jon.Ezert fejegettem h a taplalobb reszet is megkapja :)


Kiprobalom a tejserkento fejest remelem lesz is eredmenye, mindenesetre meg nem adtam fel :)

37. hiribi (válaszként erre: 32. - Katika23)
2012. ápr. 14. 07:09

Szia Katika23!

Ügyes vagy, hogy így is fenn tudod tartani a tejtermelést, hiszen így sokkal nehezebb és időigényesebb. A tejtermelés a kereslet-kínálat elven működik. Így Te csak úgy tudod szaporítani, ha tejszaporító fejésbe kezdesz. Ez nem könnyű is időigényes is, de hidd el meghozza a várva-várt eredményt. Jó lenne, ha esetleg visszatudnátok állni a szopizásra, mert úgy könnyebb lenne Neked. Sajnos a cumisüvegből másképp kell enni, ezért idő amíg egy baba megtanul ismét mellből enni, ehhez lehet, hogy segítségre lesz szükséged. Esetleg helyi védőnő, vagy szoptatási tanácsadó segíthet. Vannak úgynevezett szoptatás-barát pótlási módok. Ezeket kicsit nehezebb interneten át megmutatni, de szerintem biztosan van ilyen videó a youtube-n. Úgy tudsz rákeresni, hogy szoptaníttal való szoptatás. Nem szükséges megvenni a drága terméket, ha gyógyszertárban 5-ös tápszondát veszel (50 ft) és otthon biztosan van cumisüveget akkor kész is a szoptanít. Leírom elöször a tejszaporító fejést, aztán esetleg keresgél videót a youtube-n de elméletben én is megpróbálom leírni. A mellszívás kb. 20-30 percet vesz igénybe. Napi 6x kéne próbálni, ebből 1x éjszaka. 1. lépés masszírozás, simogatás, rázás. 2. lépésmindkét mell fejése 5-7 perc, 3. lépés ismét masszírozás,...stb, 4. lépés mindkét mll fejése 3-5 perc, 5. lépés masszírozás,...stb., 6. lépés mindkét mell fejése 2-3 perc. Szoptanít: a cumisüvegbe belerakod a tejet, beleteszed a szondát, mely a végén legyen nyitott. A szondát a melledre tudod ragasztani, úgy, hogy kicsit túlérjen az emlőbimbón. Így teszed mellre a kisfiadat, aki szívószál elven kiszívja a tejet, de közben stimulus éri a mellet is, ami jól hat a tejtermelésre. Ha tudod próbáld meg esetleg. Ez most sok-sok információ volt és talán nehezen érthető. Összefoglalva: próbáld kérlek a tejszaporító fejést és napi egy etetést cumisüvegből kiváltani szoptatásbarát módra. Jelentkezz bátran ha vmi nehezen érthető. Kérlek ne rémülj meg az információ dömpingtől, ha így nem megy kitalálunk vmi mást. Gondolok Rátok, nagyon értékes, hogy eddig is kitartottál, minden csepp anyatej kincsnek számít és azt a Te kisfiad is megkapta. Sok-sok erőt kívánok és szép napot Nektek! Ha van segítséged próbáld igénybe venni.

36. hiribi (válaszként erre: 30. - Titánia83)
2012. ápr. 14. 06:46
Valóban a császáros édesanyáknak azért nehéz, mert nem kapják meg a babáikat. Talán Mo-n is van 1-1 baba-barát kórház, ahol ugyanúgy a mellkasra fektetik mintha spontán szültél volna.Esetleg érdemes megkérdezni. Sajnos az eü. helyzete nem túl fényes és persze rengeteg emberi tényező sem működik.Esetleg meg lehetne próbálni, hogy vki. segítséget beengednek-e, aki Veled van és résztvesz a baba ellátásábam (barátnő, nagymami).Egyébként a Te ötleded lehet, hogy sokkal kivitelezhetőbb, bár sajnálom, hogy csak kávéval és csokival lehet mozgósítani az embereket, de tényleg kevesen vannak. Szép napot Nektek!
35. hiribi (válaszként erre: 28. - Szylwi)
2012. ápr. 14. 06:36
Köszönöm, ez fontos volt.Biztosan Ő a lassabban fejlődők közé tartozik, nyugodtan csináld úgy a hozzátáplálást mint eddig, szép napot Nektek!
34. kozmami (válaszként erre: 19. - Hiribi)
2012. ápr. 14. 02:19
Köszönöm! Sajnos nem hiszem, hogy ezt engedik, pedig jó lenne, olvastam ezt máshol is. Fiamnál ebből a két órából 1,5-et varrtak, aztán mire átkecmeregtem a gurulós székbe már vittek is...meg itt úgy láttam nincs ez a két óra, hanem visznek a szobába ha kész vagy! :( De a babát el lehet kérni, ha van erő. A fiamnál nem volt sajnos, remélem most könnyebb lesz, mert én is nagyon vágyom rá, hogy nálam legyen a picilány. Mindenképp megpróbáljuk a szoptatást minél előbb.
2012. ápr. 13. 22:14

Bocsi most latom h a kg helyett gr-ot akartam irni :)

Amugy meg elfelejtettem irni h 1hos korig igeny szerint szoptattam eleg nehezen tanultuk meg az elejen hisz nagyon laposak a mellbimboim es mire belejottunk es elvezni kezdtuk a dolgot akkor jott a tapszer es a cumi.A cumi "segitsegevel" leszokott a cicirol vagyis nagyon nehezen kinlodva szopizik ezert fejem le neki (raadasul kezzel mert ugy jobban ki tudom fejni) egy ideje es adom neki cumisuvegbol.

2012. ápr. 13. 22:09

Szia!

2honapos a kisfiam 2750kg-vel szuletett de visszafogyott 2500kg-ra.Most 5kg de sajnos 1 honapos koratol nagyreszt tapszert kap :(


Van keves tejem altalaban lefejem neki es odaadom de max 60ml az a mennyiseg amit oda tudok neki adni az anyatejbol.Kiprobaltam tejserkento teat, bogyokat, sokat iszom, igyekszem rendszeresen enni es pihenni ahogy az idom engedi megis sehogy sem no a tejem mennyisege.


Kerdesem vegulis az, h tehetek barmit meg h novelni tudjam a mennyiseget hiszen orvendenek ha minel kevesebb tapszert kene adjak az anyatej melle, vagy egyaltalan ne kelljen adjak.

31. Titánia83 (válaszként erre: 25. - Hiribi)
2012. ápr. 13. 21:08

Köszönöm a tanácsodat. És jó, hogy jöttél. Remélem sok anyukának tudsz segíteni. Nekem csak tapasztalatom van, végzettségem nincs, így engem nem szoktak komolyan venni, ha akarok valakinek a témában segíteni.


Szóval hajrá, és sok sikert a munkádhoz!!!

30. Titánia83 (válaszként erre: 19. - Hiribi)
2012. ápr. 13. 21:01

Császár esetén mit javasolsz?


Én is császáros voltam. És ugye az őrzőben az volt a szerencsém, hogy ismertem az ott lévő nővért, aki vagy 8 órával később mellre rakta a kicsimet, bár akkor én még nem mozoghattam.


Nálunk sajnos tápszerrel tágították a babák gyomrát, úgyhogy nekem ezzel is kellett küzdenem.


Én mondjuk kávéval és csokival lefizettem a nővéreket, hogy ha éhes a gyerek, hozzám hozzák, akár éjjel is, ne pedig tápszerezzék.


Így két nap kellett a tejbelövelléshez. Most 6,5 hónapos. A kórház után soha többet nem adtam neki tápszert.

29. Titánia83 (válaszként erre: 14. - Szylwi)
2012. ápr. 13. 20:55

Szia!


Én arra a napra voltam kiírva, amikor a fiad született. ;)

28. szylwi (válaszként erre: 26. - Hiribi)
2012. ápr. 13. 18:01
3110-zel született, 2880-ig fogyott vissza. Nem tudom pontosan, de kb 2 hete 6260 grammot mértem. Szóval duplázott már.
27. hiribi (válaszként erre: 15. - Orsi1971)
2012. ápr. 13. 16:23

Kedves Orsi1971!


Igen a kereslet-kínálat elv marad, valóban ha nagy mennyiségü a hozzátáplálás akkor az lerövidítheti a szoptatási időt. De Ti nagyon messze vagytok még ettől ha 3-3,5 óránként szopizik. Ügyes vagy. Az anyatej áldásos hatásai dózis függőek is. Szóval minél tovább szoptatsz, annál nagyobb esállyel előz meg Nálad és a Babádnál is bizonyos betegségeket.

26. hiribi (válaszként erre: 14. - Szylwi)
2012. ápr. 13. 16:18

Kedves Szylvi!


Mennyi volt a születési súlya? Fontos, hogy 6 hónapos korára megduplázza azt. De a hozzátáplálás nem olyan szükséges ha szépen fejlődik. És mint írtam az anyatej jobban hasznosul még ebben a korban mint a szilárd táplálék, de esetetekben lehet, hogy meg kell beszélnünk több mindent, ha nem 2x-te meg a súlyát.

25. hiribi (válaszként erre: 13. - Titánia83)
2012. ápr. 13. 16:14

Kedves Titánia!


Jól csinálod, nem baj ha nem eszik sokat. 1 éves korig kb. 2/3 anyatej-1/3 szilárd az arány. De ezt fokozatosan éred el. Hidd el az anyatejet egyelőre sokkal jobban tudja hasznosítani.

24. hiribi (válaszként erre: 12. - Laurka85)
2012. ápr. 13. 16:11
Bocsánat a szoptatós teát kifelejtettem. Igazából ha hagyod igény szerint szopni a babádat akkor annyi tejed lesz amire Neki szüksége va. Az első 1 hónap nagyon fontos, mert ilyenkor folyik egy kis piackutatás a prolaktin receptorok részéről. Ez lehet, hogy kissé furcsán hangzott. Tehát minél többet szopizik annál több tejed lesz. Eleinte nagyon sok időt jelent ez, jó ha tudsz kérni segítséget a házimunkában. Ne izgulj, hidd el az első 1-2 hónap után már vmi kis red féle kialakul és akkor könnyebb lesz majd. Megéri a küzdés, de valóban nagyon fárasztó lehet. Remélem nem ijesztettelek meg, sok erőt kívánok, csak ügyesen!
23. hiribi (válaszként erre: 12. - Laurka85)
2012. ápr. 13. 16:04

Kedves Laurka!


A sebes emlőbimbó jó szoptatási technikával kivédhető. A szoptatás nem fájhat, ha mégis akkor érdemes megnézni hogyan történt a mellre helyezés, mellre tapadás. A bimbóvédő nem segít. Ugyan úgy fáj avval is a sebes emlőbimbó. Az eleje nehéz lesz, hiszen ez egy új, erőteljes igénybe vétel a mellednek. Próbáld meg a szülés után amilyen gyakran csak tudod mellre tenni a kismanót, így a még puha mellen megtanul ügyesen szopizni és hizzájut a számára nagyon fontos anyagokban gazdag colostrumhoz. Amire próbálj meg figyelni. Szembe legyen Veled a baba, ne csak a fejét fordítsa a melledhez. Húzd közel Magadhoz. Orra hegye legyen az emlőbimbó magasságában. Várd meg míg nagyra nyitja a száját és akkot emeld rá a mellre. Ha van még kérdésed bátran kérdezz. Ha van kedved a Szoptatásért Magyar Egyesület vagy a La Leche Liga honlapján sok hasznos információt találhatsz. Sok sikert Nektek

22. hiribi (válaszként erre: 11. - Ezti)
2012. ápr. 13. 15:55

Kedves Ezti!


Szuper jó, hogy ennyi tejed van. Nagyon sok mindentől lehet az általad említett esemény. Lehet, hogy nő a fogacskája és fájdogál neki, lehet, hogy Veled történt vmi (menstruáció, pocaklakó) és akkor a tej íze változott egy kicsit. De lehet, hogy egy szopási sztájk. Fontos, hogy ne eröltesd, mert az biztosan nagyobb ellenállást szül. Ha szépen fejlődik semmi vész. Mivel majdnem meg háromszorozta s úlyát, amit elvileg 1 éves korára kell elérni nagy baj már biztosan nem fog történni :-). A hozzátáplálást pedig remekül csinálod, ha így fejlődik nem szükséges erőltetni, szép fokozatosan, hidd el ha kedve lesz hozzá, majd többet kér abból is. Sok sikert ha nem változik a szopizás, ha gondban vagy jelentkezz bátran.

21. hiribi (válaszként erre: 10. - 342bae44d8)
2012. ápr. 13. 15:47
Nem én vagyok, úgyhogy mást illet a dícséret. A képzés fél évre 130.000 forint, ez elég sok pénz. Esetleg a munkahelyedtől, helyi Önkormányzattól tudsz támogatást szrezni. Fontos, hogy legyen eü. végzettséged, mert ez csak arra lehet ráépíteni. A képzés munka és gyerekek mellett nagyon időigényes, de én úgy érzem sok hasznos információt és egy új szemléletet kaptam, amit jól tudok hasznosítani a kórházi munkámba is. Minden jót kívánok Nekd és hajrá, ha belefogsz.
20. hiribi (válaszként erre: 8. - Picurlady)
2012. ápr. 13. 15:43
Nayon köszönöm, júniusban már nem leszek itt, de valamit kitalálunk, hogy ne hagyjalak cserbe.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook