Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik..... fórum

Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik..... (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik.....

84. Mazsinka (válaszként erre: 80. - Pen80)
2012. dec. 21. 22:36
Csak azt nem értem, hogy mi értelme van annak, hogy a szülők beviszik a hálószobájukba a gyerekeket, majd mennek ki a gyerekszobába szexelni. Akkor nem lenne értelme a gyerekeket a gyerekszobába tenni, ők meg szexelhetnének a hálóban, aminek az az egyik fő funkciója?
83. Pen80 (válaszként erre: 81. - 447396604e)
2012. dec. 21. 22:35
:D
82. 447396604e (válaszként erre: 78. - Mazsinka)
2012. dec. 21. 22:35
de van még szoba, írta, ne már:)
81. 447396604e (válaszként erre: 77. - Hnora)
2012. dec. 21. 22:34
megértettem. lehet hogy bután hangzik, de a kötődő nevelésről nekem is az 5 évesen anya nyakán csüngő cicizős, wc-ben is hordozókendőre kötött geyerek jutott az eszembe, akivel a hátamra kötve porszívózok.
80. Pen80 (válaszként erre: 78. - Mazsinka)
2012. dec. 21. 22:32
Ha van még szoba, akkor ugyanaz a helyzet, mintha a gyerekek külön aludnának. A szülők átmennek a másik szobába és kész. Gondolom.
79. Pen80 (válaszként erre: 77. - Hnora)
2012. dec. 21. 22:31
Ezt szépen összefoglaltad. És én is így igyekszem nevelni a gyerekeimet. Nem is tudtam, hogy ez a kötődő nevelés. :) Nekem eddig az jött le, amiről épp írtad, hogy nem azt jelenti. Ezért ellenszenves volt ez a szókapcsolat. :)
78. Mazsinka (válaszként erre: 74. - 731e5b9ffb)
2012. dec. 21. 22:27
A gyerekkel egy ágyban alszanak, pontosan kettővel. És értem én, hogy ott a fürdő, ez-az, de mi van, ha meghitt, párnák közt történő, hosszú szexre vágynak, nem egy elkapott légyottra, míg épp tusolni mennek?
77. hnora (válaszként erre: 48. - Mágika75)
2012. dec. 21. 22:25

Igenigenigen!


A kötődő, vagy inkább válaszkész nevelés tökre nem arról szól, hogy teljesítem a feltételeket: együtt alszom, hordozok, igény szerint szoptatok, mosható pelusozok (ja, ez itt nem is volt említve ;)), és akkor elégedetten hátradőlök, hogy hurrá, én mindent megtettem a gyerekemért, és szuperanya vagyok.

A lényeg szerintem, hogy egy olyan biztos, stabil érzelmi bázist nyújts a gyerekednek, amibe bátran kapaszkodhat, amiben bízhat, amiből mindig meríthet. Nem nagy misztikum ez, egyszerűen rá kell hangolódni a gyerekre, figyelni a reakcióit, az igényeit, önálló személyiségnek, és nem kis taknyosnak, vagy kis rendbontónak, ne adj isten kis zsarnoknak tekinteni, és legfőképp hallgatni az ösztönökre.

A szüleink idejében nem volt még hordozó, édesanyánk mégis ösztönösen kötődve nevelt a húgomat és engem is, és ennek meg is van az eredménye. Bár teljesen különböző személyiségek vagyunk, a kamaszkorunk, útkeresésünk nagyobb drámák nélkül lezajlott, anyu mindig is a bizalmasunk volt, tudott minden dolgunkról, amibe magunk avattuk be, és avatjuk be a mai napig. A bizalom kiépült gyerekkorban, és meg is marad életünk végéig. Ezt adom én is a saját lányomnak, remélem. Lehet, hogy gyerekkorunkban megszólták őt, hogy elkényeztet minket, de asszem meg is lett az eredménye...


A másik: A jogos igényből történő csecsemőkori sírást és a későbbiek hisztijeit is jól összemostátok.

A gyereket nem szabad sírni hagyni az ELEJÉN, mondjuk az első 1-1,5 évben. Ha ilyenkor hagyod, hogy lilára ordítsa a fejét, mert kell neked 5 perc szünet, vagy ki kell porszívóznod, azzal azt tanítod meg neki, hogy az ő érzései, fájdalma senkit nem érdekel, senki nem reagál rá. A következő alkalommal már lehet nem ordít annyit, csak megtanulja a leckét: nem érdemes kimutatni az érzéseit. Később már más a helyzet, anyukának meg kell tanulni megkülönböztetni a hatalmi hisztit a valós fájdalomérzettől, mert tévedés, hogy a válaszkész nevelés arról szól, hogy lóg rajtam a gyerek és ugrok minden nyikkjára. Az én válaszkészen nevelt kétévesemet van, hogy otthagyom ordítva, és abban a pillanatban elhallgat, amikor nincs közönség. De soha nem marad vígasztalan, ha tényleg baja van.


A harmadik: lehet tévedek, de én azt gondolom, azért vagyok itthon, azért kapom a gyedet/gyest, illetve azért tart el a férjem (mert azért a gyes nevetséges), hogy anya legyek. És nem házvezetőnő. Ha a gyereknek szüksége van rám, akkor felőlem szaladhat a lakás, késhet az ebéd, nem érdekel. Nem én vagyok a lakásomért, hanem az értem. Lehet, hogy kicsit kupi van, lehet, hogy nincs minden nap főtt kaja, de az nem fordul elő, hogy a gyerek azért randalírozzon, hogy végre rá is odafigyeljenek már. Programjaink vannak, játszunk, olvasunk, sütünk-főzünk együtt. A többi másodlagos.


És végezetül: anyukának igenis kell egy kis szabadidő, és magára, illetve a párjára fordított órái. Mivel a szüleimmel remek a viszonyunk, a lányom egészen pici kora óta állandó részei az életünknek, olyannyira kötődik hozzájuk is, hogy simán ott tudjuk hagyni náluk, akár több napra is. Vannak közös, kettesben töltött estéim a férjemmel, havonta legalább egyszer eljutunk színházba, moziba, koncertre, vagy házassági évfordulón kettesben hétvégézni. És mindeközben a gyerek békésen alszik nagymama és nagypapa közt a franciaágyban...

76. Orsy27
2012. dec. 21. 22:09
Tetszik a cikked, sok mindennel egyetértek. Én egyszer sem takarítottam babámmal a hátamon, itthon sosem hordoztam, sosem aludt velem, mert zavart engem, 3 hetes kora óta külön szobában van. Sok helyen a szülőkkel való együttalvás leginkább az anyuka igénye....szerintem. Nem ettől lesz kötődő a nevelés, az már biztos! :)
75. Pen80
2012. dec. 21. 22:06

Sziasztok!


Én nem vagyok együtt alvás-párti, de nem zavar, ha más az, ő dolga. Rendben is van szerintem, amíg az a gyerek érdekét szolgálja. Én csak egy olyan családot ismerek, akik egy ágyban alszanak a gyerekkel, ott ez egyértelműen az anyuka igénye. Nem önmagában az alvás a gond ott pl., hanem aminek többek között ez is a jele: a gyerek anyához láncolása a látható célja, ami szerintem ugyan nem tudatos, de attól még rendkívül káros. Jelzem még egyszer, egy adott családról beszéltem, de gyanítom, hogy van még néhány.

74. 731e5b9ffb (válaszként erre: 70. - Mazsinka)
2012. dec. 21. 21:59
Én csak tippelni tudok, mivel nálunk nem aktuális még a téma, de esténként a gyerek/ek elalvása után még van 1-2 szabad óra, illetve hétvégén a délutáni alvás idejében is biztos van lehetőség..:)
73. 447396604e (válaszként erre: 72. - Cippora)
2012. dec. 21. 21:51
igen. ezzel én is így vagyok. másnál nem érdekes, de nálam az
72. Cippora (válaszként erre: 67. - 447396604e)
2012. dec. 21. 21:51
Én csak otthon tudtam nyugodtan,illetve esetleg rokonoknál,barátoknál ahol volt egy külön szoba ahova elvonulhattunk.Nyilvánosan képtelen lettem volna rá,de érdekes mert ha előttem szoptatja valaki a babáját az nem zavar egyáltalán,még ha nem is diszkréten eltakarva teszi,de magamat nem tudtam volna ebbe a helyzetbe elképzelni.
71. 447396604e (válaszként erre: 70. - Mazsinka)
2012. dec. 21. 21:36
biztos megoldják.mindig mindent meg lehet oldani ha az ember akarja
70. Mazsinka (válaszként erre: 59. - Mágika75)
2012. dec. 21. 21:34
Most mondjam azt, hogy nem hiszem? Persze attől azt állítasz, amit csak akarsz, és nyilván nem is érdekel, ki mit hisz. Jól teszed.
2012. dec. 21. 21:31

Jajj, végre valahol nem azt olvasom, hogy ungyulibungyuli, a gyerek mindig és mindenkor velem. :)

Nálunk még az elején is csak azért volt egy szobában velünk a Kiscsaj, mert egy szobában laktunk. 9 Hónap alatt max 5x aludt velünk egy ágyban, jó kényelmetlen volt, nem is szerettük. 4 hónapos volt mikor nagyobb lakásba költöztünk, azóta egyszer aludt éjjel velem (az ölemben), amikor beteg volt. Mondjuk nem kiságyban alszik, hanem a járókájában, mert a kiságyban nem tudott nyugodtan forgolódni, mindig felébredt. Éjjel ha felkel szopizni, átmegyek, megetetem, 10 perc és mindenki újra a saját ágyában van.


Nem is abból áll ki az egész napom, hogy vele játszom. Nagyon szépen el tud játszani egyedül is, ha igényli a társaságot, szól. De van olyan is, hogy ha megunja a játékot mondjuk a nappaliban, feláll és bevonul a szobájába, játszani valami mással. Szerintem ez így van jól.


És igen, hagyjuk sírni is. :)


És rendszeresen lepasszoljuk az ősöknek, a nagyszülők nagy örömére és elmegyünk a párommal randizni. Mert nekünk erre szükségünk van, ahhoz hogy a gyerekünk egy normális kapcsolatban tudjon felnőni. :)


A babakocsival akkor nincs bajom, ha jön velünk valaki, akivel lehet beszélgetni. A hordozást csak akkor és azért szeretem jobban, amikor egyedül megyek sétálni a picivel, akkor kényelmesebb úgy dumálni neki, h rám van kötve. Bár a lassan 11 kgjával ez egyre nehezebb lesz.. :D

68. 447396604e (válaszként erre: 66. - Ancsa19860211)
2012. dec. 21. 21:26
én is így jártam el a témában:)
67. 447396604e (válaszként erre: 65. - Cippora)
2012. dec. 21. 21:25
meg fodrásznál:D
66. Ancsa19860211 (válaszként erre: 62. - Bowie)
2012. dec. 21. 21:25
Nekem is a 3 óránkénti szoptatás vált be. Persze, ha éjjel nem ébredt 3 óránként, nem keltettem fel. Ha négy óra vagy öt lett belőle, akkor úgy sikeredett. Ha mennünk kellett vhova, annyi rugalmasság megvolt bennem és a gyerekben is, hogy fél órával tudtuk tolni a szoptatást plusszba és mínuszba is, így sose szoptattam boltban, parkban, stb. És a leszoktatás is ment magától, ahogy a hozzátáplálással haladtunk, fokozatosan hagytuk el a szopikat, végül 1 éves korában teljesen leszokott róla. Szerintem ez ideális volt, mert nem élte meg katasztrófaként a cicimegvonást, mint pl egy 3 éves, viszont az anyatej előnyeit is élvezhette.
65. Cippora (válaszként erre: 63. - 447396604e)
2012. dec. 21. 21:23
Nyugi,én 26 vagyok,de én sem tudtam volna buszon szoptatni! :)
2012. dec. 21. 21:16

Örülök, hogy nem vagyok egyedül ezekkel a gondolatokkal :-) már kezdtem kívülállónak érezni magam a sok öntudatod szuper anya között. Szerintem is az "aranyközépút" a jelszó!


Na meg persze az, hogy kinek hogy a jó, nincs két egyforma baba és mama sem. De kioktatni másokat arról mi helyes és mi nem, színvonalon aluli, egy ilyen témában mint a ki hogy neveli a gyerekét. Velem nagyon rosszul szokott járni, aki rákezdni ezt a "sérülni fog a gyerek lelke" című műsort :-D Arról nem beszélve, hogy pár év múlva persze megint teljesen más lesz a módi, ez is csak egy épp aktuális divat, majd elmúlik.


Nagyon jó a cikk!

63. 447396604e (válaszként erre: 62. - Bowie)
2012. dec. 21. 20:34
én is ódzkodtam volna elővenni a cicit buszon pl..valahogy nem. nekem nem ment. nem vagyok begyepesedett, de nekem a szpotatás valahogy magánügy. hiába mégiscsak 41 vagyok
62. bowie
2012. dec. 21. 20:31
Én is azért ragaszkodtam az időhöz kötött szoptatáshoz, mert nem tudtam volna elképzelni, hogy az utcán, tanácsadáson, boltban, játszótéren vagy akárhol egy padon szoptassam meg, ha ő épp úgy akarja. Tény, hogy a kórházban már eleve hozzászokott a 3 óránkénti evéshez, és így épp ez maradt meg otthonra is. Van, akinek az természetes, nekem idegen. De ennyi.:)
61. 447396604e (válaszként erre: 59. - Mágika75)
2012. dec. 21. 20:26
én ugyan nem vagyok kötődő nevelés párti, de gondolom mindenki megoldja a szexet ahogy tudja. gondolom fantázia van bőven. nekem eszembe sem jutott, hogy egy ágyba alszotok reggeltől estig, és a gyereked a wc-re sem megy ki nélküled még 10 évesen sem:)
60. 447396604e (válaszként erre: 59. - Mágika75)
2012. dec. 21. 20:23
ez tetszik:DD
59. Mágika75 (válaszként erre: 51. - Mazsinka)
2012. dec. 21. 20:16

:)

Tolakodásnak veszem, mert ez tényleg a magánügyünk. És de, fantáziátlan vagy. :D


Komolyra fordítva:

A kötődő nevelés nem jelenti azt, hogy éjjel-nappal rámkötve hordozom őket. Simán tudunk alkalmat teremteni, hogy felhőtlenül és felelőtlenül (értsd nem azt lesve, hogy melyik gyerekünk merre, hol jár, nyakát töri-e, stb) felnőttesdit játszhassunk.

A mi lakásunkban nem csak egy szoba és nem csak egy ágy van, pl. A változatosság gyönyörködtet - és itt nem a "minden alkalommal másik partnerrel" jelenti a változatosságot.

A felnőtt intimitáshoz nincs szükségünk settenkedésre, lopakodásra, és gyors menetekre.

58. 447396604e (válaszként erre: 57. - Cippora)
2012. dec. 21. 20:06
arra én sem:S én másfél évig szoptattam őket úgy, hogy 6 hós koruktól folyamatosan elkezdtem megvonni a cicit. és maguktól leszoktak.
57. Cippora (válaszként erre: 56. - 447396604e)
2012. dec. 21. 20:01
Amúgy én is így vagyok vele,de köszönöm az édesanya blúzát rángató "cicit!cicit!" mantrázó óvodásra nem vagyok kíváncsi.Az maradjon meg otthonra!
56. 447396604e (válaszként erre: 55. - Cippora)
2012. dec. 21. 19:55
nekem is volt olyan játszótéri ismerősöm anno, babás korból, aki még 3 éves kora körül is szoptatta a fiát, sőt még együtt is fürödtek. de ha neki ez jó, tegye.
55. Cippora (válaszként erre: 40. - Kicsilányka1984)
2012. dec. 21. 19:52

Abszolút nem azzal van szerintem a baj,hogy más anya mit csinál.Én is elfogadom azt aki együtt alszik a gyerekével,hordozza (csak nekem ne akarja megmondani mit tegyek) már a 3-5 évest szoptató anya látványától nem tagadom érzek egy "kis" viszolygást...


Nekem pont egy kötődő édesanya mondta meg a magáét.És miért?Mert nem pattantam fel a budiról,mert a gyerekem elsírta magát.Röhej!Bár elismerem ez már a szélsőséges "fajta"...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook