Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik..... fórum

Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik..... (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Kötődő nevelés! Már a csapból is ez folyik.....

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
234. mese habbal (válaszként erre: 232. - Hnora)
2012. dec. 27. 06:59
teljesen egyetértek :)
233. hnora (válaszként erre: 231. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 22:55

Ez olyan nagyon fura, amit írsz... Egyrészt, mi az. hogy fél órát magyaráz valaki? Nem mondom, ha nagy a nyomás, én is szoktam hagyni egy kis time out-ot, persze csak akkor, ha épp amúgy is ráérünk. Igyekszem demokratikus megoldást találni a véleménykülömbözőségekre, hogy neki és nekem is jó legyen. (Mondok egy konkrét példát: a leány kedvenc foglalatossága, hogy meztelen fenékkel "táncos szoknyában" ugrál az ágyon. Na most. Nyilván ő egész nap ellenne így, ami persze nem megy, főleg most. Ezért reggel és este kap 10-10 percet erre a tevékenységre, de napközben max pár percet, főleg, hogy sokszor kerül le a bugyi, mert lassan szobatisztul, és bilizni csak meztelen alsótesttel, szoknyát a nyakba húzva lehet :D De ha valahova megyünk, akkor nyilván nem, ezt meg is mondom neki előre, hogy most indulunk, és ezért gyorsan kell öltözködni. Nincs ellenkezés.) Ha valamilyen esetben nem sikerül, akkor elmagyarázom neki halkan, nyugodtan, kedvesen. Együttérzek vele, hogy neki most milyen rossz lesz, de megteszem. Tiltásnál azonnali hatály van, itt a legfontosabb a falkavezérség-tudat :D És az, hogy nincs minden megtiltva. Nálunk pl. alapból gyerekbarát a lakás, a gyerek oda ment, ahova akart, azt piszkált, amit akart, nem mászkáltam a nyomában, hogy nem szabad. Az alsó polcokon játékok voltak, a konyhában műanyag tárolók. Törékeny cuccok és vegyszerek eldugva, száműzve. Nem mondom, hogy nincsenek károk, de mondjuk a kutyám kölyökkorában több dolgot tört.


A másik, ami tök fura, ez a felosztás, amit anyuka-nagyi tengelyen írsz. Nálunk, és a gyerekes ismerőseimnél is pont ellenkező a helyzet: anyunál viszonylag gördülékenyen mennek a dolgok, de a nagyszülők mindent megengednek :) És ez így van rendjén azt hiszem.

232. hnora (válaszként erre: 229. - 447396604e)
2012. dec. 26. 21:37
Nekem régi vesszőparipám, hogy a gyerekneveléshez sok olyan "képesség" kell, mint a kutyaneveléshez :D Szerintem minden leendő anyának előbb meg kellene birkóznia egy kölyökkutyával a teljes ivarérettségig - ott aztán meg lehet tanulni, milyen a falkavezérség :)
231. Mazsinka (válaszként erre: 229. - 447396604e)
2012. dec. 26. 15:01
Nem is ezt a következtetést vontam le. Inkább arról lehet szó, hogy tudja, hogy mielőtt az anyjának eldurrana az agya, még képes fél óráig magyarázgatni dolgokat, győzködni őt arról, hogy mit csináljon, mit ne, így még marad fél órája a hülyeségre. A mama meg megmondja kereken, hogy nem lehet, és akkor nem lehet. Elfogadja, majd megy játszani, másba kezd.
2012. dec. 26. 14:45
de ennek semmi köze ahhoz hogy szép szóval van nevelve, vagy szigorúan.
229. 447396604e (válaszként erre: 228. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 14:45
de nem azért hisztizik a gyerek, mert mindent elmagyaráznak neki, és a nagyi nem, hanem azért mert nem érzi a gyerek az anyját hogy úgy mondjam falkavezérnek.
228. Mazsinka (válaszként erre: 226. - Hnora)
2012. dec. 26. 14:30
Az általam említett gyerek is szeret a nagyszülőkkel lenni. Anyuka mindent elmagyaráz neki, ami nem baj, csak a mama szerint néha túlzás. Van, amit egy kétéves nem érthet meg, ezért nem kell felnőttként kezelni, és vannak tiltott dolgok is, amit be kell tartani, persze el van magyarázva, mi miért tiltott, és ez így van rendjén. Próbálnak következetesek lenni, nem tudom, valahol talán félresiklanak a dolgok, mert mégiscsak máshogy viselkedik a gyerek otthon, és máshogy a mamánál. Persze mindent csak szép szóval csinálnak, amire a válasz gyakran nyekergés, és jön a könyörgés is a szülők részéről. Nehéz ügy...
227. 447396604e (válaszként erre: 226. - Hnora)
2012. dec. 26. 14:24
ezzel tökéletesen egyetértek. hozzáteszem az ilyen szülőknek nem csak gyengeség miatt nőnek a fejükre a gyerekek, hanem a következetlenség, a káosz miatt is
226. hnora (válaszként erre: 223. - D71ef05a8e)
2012. dec. 26. 13:39

Nem csak neked válaszolok, hanem a Mazsinka féle anyuka-témára is, végülis szerintem egy kaptafa a kettő.

Ezekben az anyákban nincs ERŐ. Nem fizikai, lelki. Ha én szeretnék valamit, és igazán akarom, a gyerek érzi, és nem ellenkezik. De ha erőtlen, béna vagyok, akkor persze a fejemre nő. Ez persze már a 2+-os gyerekekre vonatkozik, a kisebbek egészen mások. Az én lányom ritka akaratos, önfejű, önálló gyermek, mégsincsenek konfliktusaink, mert tudja, érzi, hogy nem ellenkezhet. Nem büntetés van, sőt még csak rá se szólok. Szépen, szelíden, nyugodtan elmagyarázom neki, hogy miért csinálom, amit csinálok, és megteszem. A lelkemben belül határozottan akarom is a "célt", a szemébe nézek, és elmondom neki is. És ő vevő rá, és megteszi. Amióta járni tud, gyalogosan megyünk az utcán, arra jön, amerre én szeretném, nincs hiszti. Ha elfárad, jön a hátamra. És másban sincs vérre menő vita, egy kis hiszti persze, nade az kezelhető.

Szerintem a hisztis és a lépcsőházas gyerek anyja is egyszerűen gyenge, és önmagukon való gondolkodással kellene kezdeniük a probléma megoldását. Már ha akarják...

A másik: én is mindent megbeszélek a lányommal. Apám kritizál is emiatt, hogy pl miért nem lépek le titokban, amikor el kell mennem, stb. Nekem ez fontos, és látom a hasznát is: simán elvan a nagyszülőkkel, és ha kérdi, hol vagyok, megmondják neki az igazat, és ő megnyugszik. Minden mást is elmagyarázok neki, nyilván az ő szintjén. Választási lehetősége is van, de max 2 dolog közt, és ha nem választ, én választok. Ez így teljesen jól működik nálunk.

Az viszont igaz, hogy vigyázni kell ezzel, mert nem jól "alkalmazva" elég káros lehet ez a technika.

A nagyszülő-kérdéshez: nálunk is sokat van Janka a nagyszülőkkel, szeret náluk lenni, mondja, hogy menjünk hozzájuk. Kicsi kora óta így van, azt gondolom, senki nem képes 24 órába ugyanúgy a maximumot nyújtani, mindenkinek kell egy kis kikapcsolódás. Igaz, sokszor én is maradok vele, és ott kapcsolódom ki (értsd: amíg nagyiék játszanak vele, iszom egy kv-t, újságot olvasok, stb), de van hogy otthagyom, és nem viszem magammal pl ügyeket intézni.

225. 731e5b9ffb (válaszként erre: 223. - D71ef05a8e)
2012. dec. 26. 13:35
Nagyon egyetértek főleg azzal, hogy a gyermek nem érzi biztonságban magát,ha ő dirigálhat. Viszont szerintem a szigorúság és a magyarátzó nevelés nem zárja ki egymást. A lépcsőházi példát mi úgy oldottuk meg rokon gyerekével, hogy "futóversenyt" rendeztünk, aki előbb a kocsihoz ér az nyer címszóval:)Ugyanaz a gyerek, akit mindig nyüsztetni kellett az indulással, vigyorogva szaladt az autóhoz:)A fogmosással szokták még kínozni a gyereket, apa lefogja, anya mossa a fogát közben a gyerek bömböl és kapálódzik. Párom eldöntötte egyik este, ő próbálkozik meg a fogmosással (én már elképzeltem, hogy a bőgő gyereket fogja 5 perc után az anyjának odaadni, hogy csináljon vele valamit). Bemegyek a fürdőbe, és azt látom hogy szépen ügyesen egymás fogát mossák egyszerre. Úgy már hagyta ugyanis a gyerek, hogy a szájába nyúlkáljanak, ha közben ő is csinálhatta páromnak:)
224. hnora (válaszként erre: 201. - Titánia83)
2012. dec. 26. 13:25

Ez így van :D Én még mindig azt mondom, hogy azok a körök, amikben én forgok, javarészt hagyományosan nevelők. De akárki is van többségben, meg lehet oldani ítélkezés, és az iménti célozgatás nélkül is (mármint nem rád értettem, de gondolom érted :D)!

A legjobb barátnőm homlokegyenest másként nevel, mint én, egyidősek a picik, hetente találkozunk és eltöltünk együtt egy napot. Nem mondom, hogy nem merült fel az elején pár kérdés, aztán rájöttünk, hogy el kell fogadnunk a másik útját, és nem belebeszélni. Néha a férjemmel kibeszéljük persze, de szigorúan csak kettesben (nem a gyerek előtt), és ennyi, nem kritizálom, van annyi minden, amiről tudunk még beszélgetni...

223. d71ef05a8e (válaszként erre: 221. - 731e5b9ffb)
2012. dec. 26. 12:54

Természetesen igazad van, de mégsem gondolom, hogy minden életkorban és főleg nem minden helyzetben a megmagyarázás a helyes út. Ha a kisgyerek megkérdezi, hogy játszhat-e a vasalóval, akkor tökéletesen helyes elmondnai neki, hogy miért nem, de ha már a kezében van a forró vasaló, akkor ki kell belőle kapni azonnal, és csak utána jön a magyarázat de ekkor a gyerek már valószínűleg sír. Nem, baj, nem lesz tőle annyi baja, mintha megégette volna magát.


Ez persze csak egy példa. Más, amit nap, mint nap látok: anyának időre kell mennie valahová, a kicsi persze ilyenkor makacsolja meg magát, és akármennyire időben álltak neki a készülődésnek, már késésben vannak. Anya ilyenkor dönthet úgy, hogy felkapja a gyereket (hordozóba, babakocsiba, mindegy), és indulnak, vagy amit állandóan hallok a lépcsőházban: légy szíves, most már gyereeeee, mert elkésünk, nagyon kérlek, ne csináld ezt,mert oda kell érnünk, hiszen megbeszéltük, most igazán nem értelek, légy szíves, már annyiszor kértelek, ... kérlek, kérlek, menjünk máááár....

Hát az utóbbi eset szerintem egyáltalán nem nevelés, és nem ezen múlik, hogy emberszámba vezsi-e valaki a gyermeket. És aki azt szokja meg, hogy kénye-kedve szerint játszthat a szülővel, annál a kisgyereknél nem az a legnagyobb baj szerintem, hogy nyafoó kis hisztis zsarnok lesz, hanem, hogy nem érzi magát biztonságban, mert ő irányít, ami ideig-óráig jó móka, de valójában nem ezt akarja és nem erre van szüksége.

222. spinneli (válaszként erre: 221. - 731e5b9ffb)
2012. dec. 26. 12:46
..vagy nem kornak megfelelő magyarázattal.
2012. dec. 26. 12:17
Nekem a "mindent megbeszél a gyerekkel" nem azt jelenti, hogy kikéri a gyerek véleményét, hanem azt, hogy nem csak annyit mond a gyereknek, hogy "ne nyúlj a vasalóhoz, mert azt mondtam.." Ehelyett el lehet neki magyarázni, hogy ne nyúljon a vasalóhoz, mert forró, és megégetheti a kezét, ami fáj. Szerintem attól, hogy emberszámba vesszük a gyereket, nem lesz elkényeztetve. Felnőttként kezelni nem szabad, de emberként kezelni igen.Én is kíváncsi voltam gyermekként a körülöttem lévő dolgokra, azóta is csak érvekkel lehet meggyőzni, az nekem nem érv, hogy: mert így szoktuk, mert csak, mert xy így csinálta..Valószínűleg ez az én "elmagyarázó nevelésemnek" a következménye. És én maximálisan szófogadó gyerek voltam, istenként tiszteltem a szüleimet, szóval nem hinném, hogy az elmagyarázó nevelés rossz lenne. Maximum akkor, ha következetlenséggel, vagy túl sokmindent megengedéssel párosul..
220. 447396604e (válaszként erre: 218. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:59
dehogynem. felfogja.sőt.. nem tudom, hány éves a gyerek, de tudja, hogy mi a helyzet.ha más nem , abból, hogy anyuka otthon van, és mégis a nagyihoz kell mennie. ezért sztrájkol be.
219. Mazsinka (válaszként erre: 216. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:57
Ha látogatóba mennek a nagyihoz, akkor is ezt csinálja.
218. Mazsinka (válaszként erre: 217. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:57
Szeret a nagyinál is lenni. Azért köt ki néha ott, mert anyuka a harmadik hónapban van, mégis gyakran fáj a hasa, és fáradt, így veszélyben van a pici, mert emezt emelgetni kell, etetni, játszani vele, de ez is ritkán fordul elő. A kistesóból még semmit sem fog föl.
217. 447396604e (válaszként erre: 215. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:49
a gyerektisztában van azzal, hogy jön a kistesó.anyuka otthon van, mégis a nagyinál köt ki. ezért teszi amit tesz.
216. 447396604e (válaszként erre: 215. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:48
hát akkor a probléma a féltékenység.pl ha az anyuka otthon van, ne menjenek a nagyihoz, csak látogatóba, közösen.
215. Mazsinka (válaszként erre: 212. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:39
Mert anyuka dolgozik is. Nálunk nincs gyes, pontosabban csak egy évig tart, aztán vissza kell menni dolgozni, és így a nap egy részét a mamával tölti. Amikor azonban együtt vannak, akkor csak a gyerekkel foglalkozik, nagyon koncentráltan. Nem is főz, a házimunkát is hanyagolja. A mama viszont a főzést, házimunkát is megcsinálja a gyerek mellett. Most az történt, hogy jön a kistesó majd, és anyuka otthon van megint, így amikor a mamához eljönnek, olyanokat csinál, amiket korábban nem, ki van fordulva magából, amióta megint csak az anyja kezében van.
214. d71ef05a8e (válaszként erre: 209. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:37
Ez tökéletesen igaz.
213. 447396604e (válaszként erre: 211. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:36
egy dolog fura, hogy ha az anyuka történetesen otthon van, és nem dolgozik, miért kell hogy a mama is vigyázzon rá? miért nem csak ő? az más kérdés ha dolgozik.
212. 447396604e (válaszként erre: 210. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:34

de, lehet tudni, hogy a gyerek mit miért csinál. egész egyszerűen úgy, hogy előbb belenézünk magunkba, tükröt tartunk magunk elé, és kiderül a gyerek miért csinálja amit csinál.azt, hogy nem lehet tudni, hogy a gyerek miért tesz amit tesz, ezt erre a konkrét esetre írtam, hisz nem én vagyok az anyja, így , mivel nem ismerem a körülményeket, nem tudhatom.

én, mikor otthon voltam, rengeteget foglalkoztam a gyerekekkel.mindig első volt a gyerek, és utána minden más. pl házimunka.annak is megvolt az ideje, míg kisbabák voltak, két étkezés közt oldottam meg. amikor már nagyok lettek, és nem szoptattam, akkor kicsit átvariáltam ezt, és működött.persze egyedül is játszottak, de lehetőség szerint inkább én játszottam velük, olvastam mesét ahelyett hogy tv-ztem volna.


ha az anyuka annyit foglalkozik a gyerekkel, miért van a mamával is ennyit?

211. Mazsinka (válaszként erre: 209. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:16
Anyuka nagyon sokat foglalkozik vele, a mama kevesebbet.
210. Mazsinka (válaszként erre: 207. - 447396604e)
2012. dec. 26. 11:15

Én csak a válaszokat keresem a miértekre. Úgy lenne logikus, hogy egy szófogadó gyerek legyen, ha már ennyit foglalkoztak vele, de az anyjával nem az.


Félreértés ne essék, a mama sem verte meg. Csak a mamánál volt egy munkarend: mama most főz, mos, takarít, addig a gyerek egyedül játszik, majd aztán játszanak együtt, meg kell enni, ami az ebéd, nincs csoki, nincs nasi addig, nem szabad a szekrényből kipakolni az edényeket, és vannak dolgok, amiket nem szabad csinálni, és slussz passz. És ezt a gyerek megértette, és úgy is csinálta.


Otthon meg nem csinál úgy semmit, és nem tudom, mi lehet ennek az oka.


Az viszont elég gáz, hogy nem lehet belelátni a gyerekbe, nem lehet tudni, mit és miért csinál. Akkor ezek szerint nevelhetsz, ahogy akarsz, a gyerek úgyis csinál valamit, amit nem tudod majd, hogy miért csinálja, de meg kell érteni, és meg kell vele beszélni. Nagyszerű. Ez olyan, mintha egy sziklára görgetnél fel egy követ. Nincs ok és okozat.

209. 447396604e (válaszként erre: 208. - D71ef05a8e)
2012. dec. 26. 11:13
az is lehet, hogy anyuka keveset foglalkozik a gyerekkel, a nagyi meg sokkal többet. a gyerekkel való foglalkozás nem elsősorban azt jelenti, hogy mindent alápakolunk, hanem az hogy a gyerekkel foglalkozva legyen.a gyerek ugyanis ezt igényli elsősorban leginkább.
208. d71ef05a8e (válaszként erre: 206. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:10

Elképzelhető, hogy valóban azért van ez, mert az anyuka túlságosan felnőttként kezeli ezt a kisgyereket, miközben még korántsem az. Éppen ezért nem érzi jól magát az "egyenrangú" szerepben, őt az nyugtatja meg, az nyújt biztonságot, ha korának megfelelően kezelik, vagyis időnként magabiztosan mgmondják, hogy mit csináljon, és ha választania kell, akkor max. két dolog közül, nem pedig magára hagyva a túl sok választási lehetőséggel.


Erre mondtam, hogy előbb nézzük meg, melyik nevelési elvnek mi a gyümölcse, mielőtt bármelyik mellett letennénk a voksunkat:)

207. 447396604e (válaszként erre: 206. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 11:08
nem lehet tudni, mi miért van.a gyerekbe sem lehet belelátni. lehet így jelzi, hogy össze-vissza rángatják,és ezt így fejezi ki.nem biztos hogy ez konkrét nevelési hiba.lehet akár az is, de nem úgy hogy anyukánál csak azért hisztizik mert mindent beszélgetéssel old meg. hanem valami más miatt, akár amiatt hogy keveset fogalkozik vele.én is inkább annak a híve vagyok, hogy a gyerek értelmes emberi lény, és bizony megérti ha az ember megbeszéli vele mi a helyes.el nem tudtam volna képzelni, hogy akár kisbabának is amikor olyan helyen mászott ahova nem szabad,rácsapjak a fenekére. inkább ott voltam vele és figyeltem rá, és később is igyekeztem a nap minden percében velük foglalkozni ahelyett hogy hagytam volna hogy tegyen, amit akar.
206. Mazsinka (válaszként erre: 205. - 447396604e)
2012. dec. 26. 10:37

Nagyon jól ismerem ezt a kisgyereket, mert van, hogy napi szinten látom, hogy vislekedik a mamával. És nem ilyen. Nyugodt, szépen játszik, szépen eszik. Mióta otthon van az anyjával, azóta folyamatosan ezt csinálja. Kényeskedik, nyafog, nem alszik rendesen...


A mamánál nincs apelláta, vannak tiltott dolgok, azokhoz nem nyúl, amit nem szabad, azt nem is csinálja. Nem verekszik, szépen játszik.Ha hazamegy a mindent nagyon jól csináló anyjához, teljesen átalakul.

205. 447396604e (válaszként erre: 203. - Mazsinka)
2012. dec. 26. 10:32
ez nem biztos hogy nevelési hiba. lehet, egyszerűen fáradt, és unta a karácsonyi felhajtást.
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook