Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Genitális herpesz fórum

Genitális herpesz (beszélgetős fórum)


37. Kadin
2014. nov. 20. 16:43

Sziasztok!


Én értem azt, hogy beszélni kell a partnerrel, de tegyük fel, hogy az még nem egy komoly kapcsolat, és nem állunk közel, vagy akár egy kaland. Tényleg mindenkivel meg kell ezt beszélnem, hogy nekem milyen bajom van? Hogy van herpeszem? Nem vagyok egy olyan nő, aki mindenkivel lefekszik, még mielőtt jönnének a beszólások, de nem hiszem azt, hogy egy kapcsolat elején ez egy olyan téma, ami feldobható. Az elején nem, hogy nekem herpeszem van. És nem hiszem, hogy ennek témának kell lennie. És az húzott fel a leginkább, hogy igazából teljesen mindegy, hogy éppen kijöttek e a jelei a nemi herpesznek vagy sem, akkor is folyamatosan fertőző vagyok. Mert kijön , elmúlik 1 hét után, de utána is 10-12 napig fertőz, szóval konkrétan a hónapnak a háromnegyed részében felejtsem el a szexet? Mert hát az óvszer nem véd teljesen... Durván kifejezve magam, így ugye a herpesz ellen nem segít az óvszer. DE komolyan, az ember nem ül le beszélgetni valakivel szex előtt, hogy te figyu nekem nemi herpeszem van/szokott lenni..Kívánsz még? Ajakherpeszem is szokott lenni, arról is csacsogjak neki? Állítólag, mielőtt az is kiújul már az azt megelőző napokban fertőz a terület. Akkor ugye csók se 20-25 napig. Mert amíg kinn a herpesz nyilván, de előtte is már átadhatom, vagy utána, mikor már nyoma sincs. Akkor mi marad? Se szex, se csók, se orál. Kösz... Szerintem nem ezek azok a dolgok, amiről az ember beszélget egy valahányadik randin, ami mondjuk ágyban köt ki. Nem a legalkalmasabb helyszín ezt megbeszélni. Lehet róla beszélni, de mikor? Csak úgy feldobjátok? Vagy amikor mindkét fél izzik a vágytól, hogy igen közelről érezzék egymást, akkor bedobjátok, h bocs nem lehet mert...?


Én csak azt akarom mondani, hogy non stop fertőz az a terület konkrétan, tehát teljesen mindegy, a másik elkaphatja. Nem azon fog múlni, hogy beszélsz-e vele. Gonoszan hangzik, de igaz is. Komolyan bármikor elkaphatja, mert ha elmúlik és nincs nyoma se, már amikor ki akar újulni, már előtt is bajt okoz, mert aktív a vírus, és azt ugye még nem is érzed és nem is látod. Szóval bukta így is, úgy is. Szerintem.

2014. szept. 24. 16:48
Sziasztok! Az lenne a kérdésem annyi helyen olvasom hallom a hepes genitalis hajlamosít a méhnyak rákra olvastam bőr gyógyászati egyetemi tankönyvben is.Lehet ez ellen tenni? Főleg ha sokszor kijön.Közületek esetleg valakivel ilyen történt? Nem kivánom senkinek.Van valami jó tanácsotok? Azért ez szerintem egy elég komoly betegség :(
2014. szept. 13. 10:42

Szeretnélek megnyugtatni, hogy - ha óvszert használsz - nem fog megfertőzni a párod. A gumirétegen ugyanis nem tud átmenni a vírus.

Csak arra ügyelj, hogy amikor leveszed a gumit, a külső felülete ne érintkezzen a hímvessződ nyálkahártyájával.

A veszély csökkentése érdekében a levétel előtt letörölheted viricid tartalmú törlőkendővel, vagy rápermetezhetsz vírusölő folyadékot. Ez utóbbi gazdaságosabb, és a jobb drogériákban mindkettő kapható.

A felhordás után várj kb. egy percet, és csak ez után vedd le.

Ha elszakadna az óvszer, azonnal vegyél be 400 mg. aciclovirt (orvossal kell feliratni), és 4 óránként ismételd ugyanezt az adagot három napon keresztül. Így nem tud a fertőzés megeredni benned.

Javaslom még, hogy mindketten csináltassatok egy HSV1/2 tesztet.

Nagyon vigyázzatok arra, hogy a fertőzött területtel való érintkezés után mossatok kezet szappannal, nehogy véletlenül pl. a szembe juttassátok a vírust - ha éppen meg kell dörzsölni a szemet.

Nagyon fontos lenne az immunrendszeretek erősítése, hogy minél ritkábban tudjon kitörni a betegség. Ennek érdekében léböjtkúrával ki kell tisztítani a szervezetet, utána pedig napi 30-40 dkg nyers gyümölcs és ugyanennyi nyers zöldség elfogyasztása javasolt.

Nagyon jó még a friss lucernacsíra (napi 10-15 dkg) és a goji bogyó, ami a bőr alatt elszaporítja a CD8-as ölősejteket. (Ezek felelősek a herpesz elpusztításáért).

Előnyös még napi két pohár nyers zöldség- vagy gyümölcslé elfogyasztása

Ha táplálékkiegészítők után nyúltok, a következőket javaslom:

- C-vitamin (napi 3 X 1000 mg, de aktív fertőzésnél napi 10 X 1000 mg sok folyadékkal, és este 300 mg. magnéziummal)

- béta karotin (Ha nem dohányoztok).

- cink (napi 50 mg)

- béta-glükán (napi 3 X 100 mg)

- szelén (napi 200 mikrogramm)

- lizin aminosav (napi 3 X 1000 mg)

- bíbor kasvirág cseppek (napi 3 X 10 csepp)

Sok sikert!

2014. szept. 11. 15:37
Szervusztok. Lenne egy kérdésem. A párom a napokban hüvely herpesz kapott. Rengeteget olvastam róla. A párom megvan győzödve róla, hogy nem sexelhet anélkül, hogy ne fertőzne még óvszerhasználat mellett sem. Teljesen kétségbe vagyok esve. Segítenének ? Köszönöm
2014. aug. 19. 08:16

Kétségtelen, de azért nem olyan egyszerű ez a dolog.

Nem kívánom senkinek sem a genitális herpeszt, bár tudom, hogy aki itt fórumozik, az általában érintett.

Szóval egy nagyon makacs, nehezen leküzdhető betegségről van szó, és óriási erővel folynak a kutatások, főleg az USA-ban, ahol a népesség kb. 30%-a fertőzött.

Én optimista vagyok, és ha valami ígéretes eredményre bukkanok, akkor azt azonnal megosztom veletek.

32. csabi4
2014. aug. 17. 08:23
Gyógymód- az benned van Csaba :)
2014. aug. 17. 07:32

Üdvözlöm a Kedves Fórumozókat! Csaba vagyok, régóta HSV-2 (genitális herpesz) fertőzött. Magam sem tudom, hol és kitől kaphattam, hiszen nagyon vigyáztam, és megválogattam a partnereimet. Szinte mindig használtam óvszert, valahogy mégis rám ragadt.

Egy ideje alaposan elmélyedtem a témában, és remélem, rövidesen lesz valamiféle végleges és megnyugtató gyógymód.

Addig is szívesen megismerkednék olyan nőkkel, akik hasonló helyzetben vannak, és szeretnének egy igazi társat. Kérlek, írjatok!

30. babu81
2014. máj. 9. 16:34
Szeretném,megkérdezni hogy ha valaki egyszer fertözött let ,meddig mutatható ki???Egézségügybe megyek dolgozni,és nagyon nem lenne jó ha e miatt bajba kerülnék,és sajnos ott vér vizsgálat lesz:((((((((((((ááááááááááááááá
29. magicmag25 (válaszként erre: 28. - Lemna18)
2013. ápr. 24. 22:56

Ha te vagy fertőzött genitalis herpes-szel ,s epoen nincs kiutesed....akkor te adhatsz oral szexet,de nem kaphatsz!!!Mert sajnos ahogy elozo hozzaszolasomban is irtam,ahol holyagocskaid voltak,azokon a pontokon vegig ott lapulnak az idegszalak menten a kis sunyi virusok....es hiaba tunik a bőr épnek,gyógyultnak,egy orális szex alkalmával a mikorszkopikus bőrsérüléseken keresztül simán átadod a partnerednek!!!

Nőknek az un."dental dam" ajánlott....ha oral szexről van szó...férfi...az óvszer elengedhetetlen!!!!

2013. ápr. 23. 09:41
Ha épp nem aktív, akkor az orális szex megengedett?
27. magicmag25 (válaszként erre: 26. - Vickcsi)
2013. márc. 27. 13:28

Ha figyelmesen elolvastad a hozzászólásom....azt irtam,hogy más testrészeken nagyon ritkán fordul elő.De ez nem zárja ki,hogy nem fordul elő!!!

Remélem azóta kikezelted magad belőle, s valóban ez a vírus sajnos az idegszálak mentén ún. alvó állapotba kerül, nem lehet eltüntetni a szervezetből.

S ha hallottál "viral shedding"-ről, akkor bizonyára tudod, hogy pl, ha valakinek a nemi szervén van, még ha nincs aktuális kiütése éppen, akkor is fetőz.Ezt nevezzük aszinptomatikus fertőzésnek.

Szóvalvédekezés mindenek előtt!

Senki se feledje el,hogy a tabletta szedése csupán a gyermekvállalástól véd meg....minden mást elkaphatsz!!!!!

26. vickcsi (válaszként erre: 23. - Magicmag25)
2013. febr. 21. 11:51
Hát én meg úgy tudom, hogy ez a vírus az emberek többségében megtalálható, az hogy előjön, vagy nem, az már másik kérdés. az meg hogy a nyálkás helyeket szereti, nem feltétlenül igaz, mert hogy nekem a csuklómon is kijött, és az orvosom egy jó ideig el sem hitte. A legbeváltabb szer rá a grapefruit magolaj. Inni is kell immunrendszer-erősítésként, valamint a herpeszt ezzel kell kezelni még pedig úgy, hogy vattára kell tenni jó pár cseppet, és nyomkodni rá. Csíp, és többször kell ezt megcsinálni. De érdekes, hogy nekem semmilyen herpesz ellenes gyógyszer sem segített, csak ez.
2013. febr. 19. 14:15
Nekem fityma nyílásánál jött ki egy piros folt, apró repedésekkel 31 évesen. Herpeszre gondolok, de az olvasottak alapján nem vagyok benne biztos, hogy az. Testápolóval kezeltem, 2 nap után eltűnt. Viszont kb. két hétre rá megint előjött. A repedés persze fájdalmas merevedéskor, de vizelésnél nincs probléma. Vagy férfiaknál nem annyira fájdalmas?
2012. dec. 29. 00:28
Vérvételből ki lehet mutatni.S ha éppen van hólyagocska,akkor abból kenetet kell venni és a laborban meg tudják nézni,melyik fajta van pontosan az adott személyben.
23. magicmag25 (válaszként erre: 21. - Tenkeskapitány)
2012. dec. 29. 00:25

Ne haragudj...de piszkos wc papirtol biztos nem kaptad el....a virus nem marad meg normál körülmények között, csak a nedves,mucousos helyeket szereti, mint pl nemi szervek,száj....ezért van pl sz,h a test más felületén nagyon ritkán fordul elő.


Biológus vagyok,tudom,h miről beszélek,elolvasna a hozzászólásokat,csak mosolyogtam az emberi tudatlanságon....tisztelet a kivételnek!

2012. dec. 27. 20:46

Üdv!

27 éves, bp-i srác vagyok, és nemi herpeszben érintett lányokkal ismerkednék.

amapola10@indamail.hu

2012. dec. 26. 09:42

Sziasztok!

Nekem sajnos pont karácsonyra jött elő újból. Telvirantól kb. 6-7 nap alatt múlik el, pisiléskor jégkockát teszek a kritikus helyre.

Nekem sem a szextől jött ki először. Festés után mentem takarítani, és bár bennem volt a gondolat, hogy le kellene tekerni a wc papír felső rétegét, elvetettem azzal, hogy a festő srácok is biztosan járnak wc-re. Biztosan járnak, csak épp papírt nem használnak. Szóval, nálam a piszkos wc-papír okozta. Legalábbis máshoz nem tudtam kötni. Ennek már kb. 15 éve, azóta is elő-elő jön. Azt már kitapasztaltam, hogy a stressz okozhatja, de hogy most mitől, azt nem tudom.

Szidy85 módszerét megpróbálom. Mármint a kiegészítő kezeléseket, mert csak az tudja milyen pokoli fájdalmat tud okozni, akinek már volt ilyen. Nekem konkrétan a hüvelybemenetnél van. Még az ellenségemnek sem kívánnék ilyet.

2012. júl. 13. 21:02

Néhány éve, 2008-ban amerikai biológusok rájöttek arra, hogy ha kikapcsolják a herpesz vírus betokozódásáért felelős gént, akkor a szervezetben levő összes vírus felszabadul és sebezhetővé válik. Jennifer Lin Umbach úgy nyilatkozott, hogy ha ez sikerül, és a géntechnológiai beavatkozás után aciclovirt juttatnak a szervezetbe, akkor a vírusok 100%-át kiirthatnák. Akkoriban már annyira előrehaladtak a kutatások, hogy azt ígérték, néhány év múlva meglesz a megoldás. Nos, eltelt négy év, és még semmi hír az új eljárásról... Vajon mi történhetett? Nem sikerült a kísérlet? Talán a gyógyszerlobbi kiszámította, hogy így komoly veszteség fogja érni, hiszen egy kezelés sorozattal véget érhet az akár élethosszig fenntartható, profitot hozó medikáció, s ezért "rátenyerelt" a kutatókra?

Sokat bogarásztam az interneten, de nem találtam választ a kérdéseimre. Ha valaki tud erről valamit, ossza meg a többiekkel, hiszen mindenkinek az lenne az érdeke, hogy ez a kellemetlen betegség a múzeumba kerüljön.

(Esetleg - aki jól tud angolul - írhatna egy érdeklődő levelet Jennifer Lin Umbach-nak).

2012. máj. 4. 16:33

Sziasztok!

Én pár napja fedeztem fel a hólyagocskákot magamon, de már másnap dokihoz is fordultam, reménykedem, hogy ez a hasznomra fog válni. Egyenlőre borzasztó fájdalmaim vannak, alig bírok pisilni. 2 dolog van ami számomra jó hatással van így az első pár napban: az egyik a sós ülőfürdő, a másik pedig az, hogy csináltam egy erős kamilla oldatot amit ráfolyattam tisztasági betétre, és ezzel is próbálok magamon segíteni.

Viszont lenne egy nagy problémám; jelenleg Telviran tablettát szedek amivel egyenlőre minden rendben, a másik pedig amit használnom kéne a CNS nevű hüvelykúp amit egyenlőre nem merek elkezdeni használni, mert a napokban jön meg a menzeszem.

Az lenne a kérdésem attól, aki tud nekem ebben segíteni, hogy kezdjem-e el, és használjam a menzesz alatt (csak attól félek, hogy kimosódik a kúp és semmit nem fog használni), vagy várjam meg a menzesz végét?

2011. júl. 28. 06:17
...az év eleji fertősét megelőzően SOHA semmilyen herpeszes bajom nem volt. Mostanra egy övsömörön is túl vagyok, amiért szintén ez a vírus a felelős. Pfff.
17. katika_ (válaszként erre: 16. - Gklara)
2011. júl. 10. 12:56

Szia Klára! Ez nagyon rossz lehet gondolom...hihetetlen,hogy ilyen vírus ez a herpesz,hogy véglegesen nem lehet a szervezetből kiűzni ....

Én azt olvastam,ha nincsenek tüneteid akkor is a vérből ki tudják mutatni,hogy a szervezeted találkozott e már a hsv-2 vírussal...bár ha ez ki is derül valakinél nem tudom utána mit tehet..

Vigyázz magadra és a babára!!!

16. gklara
2011. júl. 4. 20:20
Szia Katika, de igen, nekem 7 hetes terhesen jött ki, vért vettek, és a hüvelyből kenet-mintát. Mindkettőben kimutatták a hsv2 vírust. Kimutatták, de igazából nem sok az értelme...max hogy lehet, hogy császáros leszek....
2011. jún. 21. 21:59

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni,hogy volt e már valaki olyan vizsgálaton ahol meg tudják nézni, hogy a genitálist herpeszért felelős hsv-2 vírus a szervezetben van e? Tudom,hogy vannak az STD szűrések ,de nem tudom ezt is tudják e valósan szűrni és kimutatni?

2011. jún. 15. 13:51
Barátnőm emiatt válik a férjétől (mivel a férje megcsalta és ezt volt a hölgytől a bónusz ajándék). Havi 800 dollár asszonytartás jár majd neki.
2011. febr. 20. 20:58
Szóval senki sem aktív ebben a témában? Szerencsés banda.
2011. febr. 19. 06:31
Lányok! Akinek volt már ilyen "csodában" része, meséljen, hogy élte túl...
2010. jún. 26. 10:49

Sziasztok!

Nekem 19 éves koromban jött elő, a makkomon! Nagyon fájt, kb. olyan érzés volt, mint az afta a szájban. Megjegyezném, nem volt még semmiféle szexuális kapcsolatom. Elmentem akkor urulógushoz, aki továbbküldött nemibeteg szakrendelésre. Aztmondta akkor a doktornő, hogy nem kell szexelni, hogy elkaphasd. Olyasmi ez a herpesz, mintha az ajkakon lévő herpesz. Bármi kiválthassa, fokozott fizikai munka és stressz, fáradtság. Most 26 éves vagyok, azóta a múlt héten jelent meg egy kis piros folt, amit sóoldattal valamint Telviran krémmel kezelek. Sajnos eléggé stresszes vagyok, de remélem a későbbikben nem fog előfordulni.

2010. ápr. 9. 16:45
Két évig volt genitális herpeszem a makkom körül.Minden hónapban kijött és magától el is tünet. Mivel már nem tudtam hinni az orvosoknak és a piruláknak(2év!) ezért kipróbáltam valamit, méghozzá hogy "leteszem a húst".Vagyis vegetáriánus leszek.És akár hiszik akár nem,amióta így táplálkozok nem jelenik meg a herpesz.Hozzá kell tennem, hogy azóta is stresszes az életem, stb.Ajánlom mindenkinek, mielőtt vki komoly gyógyszerkúrát kezdene szedni.
2010. márc. 29. 16:45

Sziasztok!

Terjesszétek ezeket az infókat kérlek,mert még mindig sokan nincsenek ezekkel tisztában,ezért terjed annyira ez a vírus!!!!!

Mint minden betegséget, a szexuális úton terjedő betegségeket (az ún. STD-ket) is számos tévedés, tévhit veszi körül. Hiteles szakmai információ helyett sokan ismerőseiktől, vagy a laikus sajtóból vett értesüléseket készpénznek veszik – ebben az esetben ez bizony súlyosabb panaszokhoz, betegségekhez is vezethet. Lássuk a tévhiteket!

1. Csak a szexuális partnerüket gyakran váltó emberek kapják el a genitális herpeszt. HAMIS. Bárki megfertőződhet genitális herpesszel, kortól, nemtől és rassztól függetlenül. A genitális herpesz ugyan nemi betegség (STD), azonban nem számít rizikótényezőnek a megfertőződésnél a szexuális partnerek száma, mivel más nemi betegségekkel szemben a genitális herpesz a beteg élete végéig szervezetében marad és fertőzőképes.


2. A gumióvszer védelmet nyújt a genitális herpesszel szemben. HAMIS. A gumióvszer mérsékli a genitális herpesz átvitelének veszélyét, azonban nem szünteti meg teljesen. Ez azért van így, mert a gumióvszer nem fedi le az összes lehetséges vírusszóró felületet, valamint nem is marad tökéletesen egy helyben a közösülés során.


3. A megfertőződés tényét mindig tudni lehet, mert herpeszes tünetek jelentkeznek. HAMIS. A genitális herpesz mindenkinél másképp jelentkezhet: egyeseknél herpeszes gyulladás, hólyagcsák alakulnak ki, másoknál semmilyen tünet nem jelentkezik. A genitális herpesszel fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.


4. A genitális herpesz nem kezelhető. HAMIS. Noha a genitális herpeszt nem lehet meggyógyítani, viszont jól lehet kezelni. Antivirális készítményekkel megakadályozható a vírus szaporodása és a betegség visszatérő fellángolása.


5. A genitális herpesz ritka betegség. HAMIS. A genitális herpesz gyakori vírusfertőzésnek számít, amely a felnőttek 10-15%-át érinti. Viszont a fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek ugyan a tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.


6. A genitális herpesz méhnyakrákot okozhat. HAMIS. A genitális herpesznek nincs szerepe a méhnyakrák kialakulásában.


7. A teljes körű nemi szűrővizsgálat kimutatja a genitális herpesz fertőzést. HAMIS. A nemi szűrés során nem vizsgálják a genitális herpesz fertőzést. Kimutatásának az a legjobb módja, ha a beteg tünetes időszakban felkeresi a szakrendelést. Ilyenkor mintát lehet venni, amit a laboratóriumban aztán megvizsgálhatnak.


8. Az ajakherpesz a herpeszvírus család része. IGAZ. A herpesz vírus családba tartozik az ajak- és a genitális herpesz is, valamint a bárányhimlő és az övsömör is.


9. A genitális herpeszt csak a behatolás során lehet elkapni. HAMIS. A genitális herpesszel való megfertőződés leggyakrabban hagyományos (vaginális), orális, vagy anális közösülés során történik. A fertőződések nagyobb része akkor történik, amikor nincsenek herpeszes hólyagcsák.


10. Orális szex során meg lehet fertőződni ajakherpesszel, amiből pedig végső soron genitális herpesz alakul ki. IGAZ. Ha valamelyik félnek tünetes ajakherpesze van, akkor orális szex során megfertőzheti vele a másik fél nemi szervét. Ezért kerülendő az orális örömszerzés az ajakherpesz elmúltáig (amíg eltűnnek a herpeszes hólyagcsák). Az orális közösülés során használt gumióvszer csökkenti a fertőzés veszélyét.

Szeretne további egészségügyi híreket olvasni? Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre és mi kéthetente eljuttatjuk Önhöz a legújabb információkat!

Megjelent: 2009. november 30.

Forrás: MyDoctorLegutóbb frissítve: 2010. február 2.

2010. márc. 29. 16:42

A genitális herpesz vírus terjedése

Címkék: női betegségek, női nemi szervek betegségei, szeméremtest betegségei, genitális herpesz, fertőző betegség, vírusfertőzés


Hogyan terjed a herpesz?



A herpesz vírus közvetlen bőrkapcsolat útján terjed, különösen szexuális jellegű érintkezések során. Ezek közé tartozik a csók, valamint az orális, anális és hagyományos (vaginális) szex. Esetenként bőrsérülés kapcsán is fertőzhet a herpesz vírus.


Legkönnyebben a tünetek fellángolásakor lehet elkapni a fertőzést, mivel a vírus megtalálható a herpeszes hólyagcsákban, illetve a betegség által érintett bőrfelületen. Szoros érintkezés esetén azonban akkor is fertőzőképes a herpesz, ha tünetmentes a beteg, mivel a vírus ilyenkor is jelen lehet a bőr felületén.


Az orvosi szaknyelvben vírusürítésnek hívják azt a jelenséget, amikor a vírus leválik a fertőzött bőrfelületről. Ez előfordulhat tünetes vagy tünetmentes formában is. Ezért a beteg vagy tud róla (klasszikus herpeszes tünetei vannak), vagy nem. Inaktív állapotában (az idegsejtben) nem fertőzőképes a herpesz. Viszont ha nincsenek tünetek, akkor azt is nehéz megmondani, hogy aktív-e a vírus.


A fertőzés nem terjed használati tárgyak (pohár, törölköző, WC ülőke) útján. A fertőzött személyt nyugodtan meg lehet puszilni, ölelni, vagy akár együtt is lehet vele aludni.


A jelenlegi partnerem fertőzött meg herpesszel?



A herpeszes tünetek megjelenése nem feltétlenül utal arra, hogy a fertőzés az aktuális kapcsolatból származik. Aki először észleli magán a tüneteket, hajlamos azt gondolni, hogy biztos a legutóbbi szexuális partnerétől kapta el a vírust. Holott lehetséges, hogy már régen megfertőződött vele, mivel a herpesz visszatérő tüneteket produkál. Lehetséges az is, hogy már sokkal korábban megfertőződött, és azóta már több partnerének (beleértve az aktuálisat is) is továbbadta a betegséget vírusürítéssel.


Gyakran nehéz megállapítani, hogy kitől származik a fertőzés. Lehet, hogy a fertőzést okozó személy lehet, nincs is tisztában azzal, hogy hordozza a vírust, mert még sosem lángoltak fel nála a herpeszes tünetek. Kutatások szerint akkor is fertőzőképes a 2-es típusú herpesz vírus, ha a beteg tünetmentes.


Megfertőződhet-e a terhesség során a magzat?



A terhesség alatt megfertőződhet a magzat a méhlepényen keresztül (ez azonban csak akkor fordulhat elő, ha maga az anya is a terhesség alatt fertőződik meg), a szülés során (ha az anya éppen üríti a vírust – tünetesen, vagy tünetmentesen), vagy a megszületést követően (közvetlen bőrkapcsolat útján). A genitális herpesszel fertőzött nők jelentős többségénél azonban nem okoz semmilyen komplikációt a vírus, és egészséges gyermeknek adnak életet.


A teherbe esés előtt megfertőződött nők szerencsére igen kis eséllyel adják át a fertőzést magzatuknak, mivel szervezetük antitesteket termel a vírus ellen, amelyek átjutva a placentán, védettséget biztosítanak a magzatnak.


Ha a terhesség alatt fertőződik meg az anya, akkor általában antivirális kezelést adnak neki. Ezenkívül, ha a fertőzés a terhesség utolsó szakaszában történik, akkor javasolt császármetszéssel világra hozni az újszülöttet.


Mérsékeltebb fertőzési kockázatot jelentenek a terhesség során a genitális herpesz visszatérő epizódjai. Császármetszés ilyenkor csak abban az esetben javasolt, ha a szülés idején jelen vannak a herpeszes hólyagcsák. A krónikus genitális herpeszben szenvedő terheseknek is adható antivirális kezelés. Az újszülöttet pedig szorosan meg kell figyelni, hogy történt-e fertőződés.


Ha Ön terhes és partnerének genitális herpesze van, akkor fontos, hogy elkerülje a megfertőződést. A herpeszes hólyagcsák megjelenésekor kerüljék a közvetlen bőrérintkezést, és akkor is használjanak gumióvszert, ha nem látszik herpeszes tünet, hogy ezáltal is csökkentsék az esetleges tünetmentes vírusürítés kapcsán bekövetkező fertőzés veszélyét.


Hogyan csökkenthető a herpeszes fertőzés veszélye?



Az alábbi óvintézkedések betartásával mérsékelheti a herpeszes fertőzés veszélyét.


1. Beszéljen partnerével a fertőzésről, hogy együtt tehessék meg a szükséges óvintézkedéseket. Ha herpeszes tünetei vannak, akkor olyan formáját válasszák a szexuális örömszerzésnek, amely során nem történik közvetlen bőrkontaktus. Fontos tudnia, hogy a fenéken illetve a combokon lévő herpeszes hólyagcsák is épp olyan fertőzőek, mint a nemi szerveken lévők.

2. Használjanak gumióvszert! A gumióvszer megfelelő védelmet kínál számos nemibetegséggel szemben. Noha az óvszer nem fedi le teljesen az összes lehetséges vírusürítő régiót, mégis hatékony védelmet jelent tünetmentes vírusürítés esetén is, mivel védi azokat a felületeket, amelyek leggyakrabban fertőződnek. Kulcsfontosságú, hogy az óvszert az erekció kialakulása után azonnal fel kell helyezni, nem pedig csak a behatolás előtt!

3. Használjanak kofferdámot (dental dam). A kofferdám olyan, patikában kapható, vékony latex anyag, amelyet orális szex során lehet alkalmazni. Csökkenti az ajakherpesz és a genitális herpesz kialakulásának veszélyét.

4. Érdeklődjön az elérhető antivirális kezelési formákról. A naponta szedett antivirális kezelés mérsékelheti a vírusürítések gyakoriságát. Ez különösen közvetlenül a fertőzést követően igen hasznos, mivel ilyenkor gyakoribb a vírusürítés. Ha az Ön partnere terhes és még nem fertőződött meg genitális herpesszel, akkor javasolt a terhesség teljes időtartama alatt az antivirális kezelés, hogy megelőzze az anya és magzata megfertőződését. A részletekkel kapcsolatban érdeklődjön háziorvosánál!

5. Kérdezze meg partnerét, hogy ő fertőzött-e! Ha mindketten ugyanolyan típusú herpeszvírust hordoznak, akkor elég valószínűtlen, hogy megfertőznék egymást. Ez az ismeret különösen hosszú távú kapcsolatok esetében hasznos.

Szeretne további egészségügyi híreket olvasni? Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre és mi kéthetente eljuttatjuk Önhöz a legújabb információkat!

Megjelent: 2010. febru

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook