Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Alvásparalízis ..átélted már? "Élménybeszámolók" fórum

Alvásparalízis ..átélted már? "Élménybeszámolók" (beszélgetés)


2010. jún. 20. 18:00
Rémálom volt. Lilith nevű nő küldöönce látogatott meg. 15 éves se vagyok és rettegtem tőle. Utánanéztem Lilithnek és nem találtam túl bíztató leírást róla majd találtam egy képet melyen VELE ábrázolták. Megilyedtem. Nagyon is. Barátaim szerint segíteni akar nekem. Mert Lilith ellezni azt, hogy én mindig, mindent, midnenkinek megbocsátok. Lilith ez ellen van, és valószínű a llkem mélyén elnyomom magamban ezeket a dolgokat..
80. 3c0814215c (válaszként erre: 1. - Blue Moon)
2010. febr. 7. 23:11
Az alvásparalízis én is átéltem párszor kamaszkoromban. Szerencsére már ismertem a jelenséget, így nem volt annyira félelmetes. Amolyan félálom-féle, kinyitom a szemem és nem bírok mozdulni. Később már nem volt ilyen élményem, állítólag 25-30 éves kor felett már ritka.
2010. febr. 1. 16:29
Alvárparalízist én nem, de a szobatársam kollégiumi időkből igen. Rettenetesen megijedt, msánap sápadtam mesélte, mit élt át.
2010. jan. 31. 21:18

A narkolepsziára jellemző alvásrohamok, kataplexia, valóságszerű álomélmények, alvási bénultság, rokonok az alvás jellemzőivel. Fontos megjegyezni azonban, hogy a fokozott napközbeni aluszékonyság, csak abban az esetben jellemző narkolepsziára, ha kizárható más elsődleges alvás betegség, pl. alvási apnoe szindróma (kóros horkolás), alvás megvonás, álmatlanság okozta csökkent alvás idő, váltott műszak. A narkolepszia jelen tudásunk alapján tünet mentesíthető betegség, Magyarországon elérhető amphetaminszármazékú (Ritalin, sajnos a magyar állam jelenleg ezt törzskönyvezte a betegségre), de elérhető a világon ma elterjedten alkalmazott nem amphetamin származékú modafinil hatóanyag is.


A betegek életének egy-egy szakaszát, más és más tünetkombináció uralja. Kóros aluszékonyság, alváskésztetés az esetek 60 %-ban, kataplexia és aluszékonyság együtt 12 %-ban, a tetrád valamennyi tünete mindössze 2%-ban fordul elő.

Fokozott nappali aluszékonyság: a narkolepszia vezető, legkorábban jelentkező tünete, amely a betegek legfőbb panasza. Nem függ az előző éjszakai alvás mennyiségétől és minőségétől sem. Az alvásrohamokat, leküzdhetetlen álmosság, automatikus mozgások jellemzik, melyek evés közben, színházban, beszélgetéskor, munka közben - gyakorlatilag bármikor jelentkezhetnek Az alvásrohamok, mint leggyakoribb, jellemző tünet általában serdülőkorban, vagy fiatal felnőttkorban jelentkezik, ami tanulási zavarokhoz vezethet és amit az esetek döntő többségében másnak tulajdonít, mind a pedagógus, mind pedig a szülő. Az iskolapadban-óraközben elalvó diák nem ritka jelenség. A betegség ismeretének hiányában rendszerint a döntően kóros aluszékonyságban szenvedő betegek kórisméig évek, esetleg évtizedek telnek el, úgy, hogy közben téves diagnózisok alapján tévesen kezelik.

Figyelmedbe...Figyelmedbe ajánljuk még:

» Férfiklimax? (cikk)

» A láz és lázcsillapítás korszerű tudományosan megalapozott gyakorlata (cikk)

» Káros szenvedélyek - mi értelmük? (cikk)

» Mitől lehet hideg és lila a kezem, akár melegben is? (tudásbázis)

» Stimuloton gyógyszerrel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? (tudásbázis)

» Tudna valaki segíteni abban, hogy a Valeriana nevű (drazsé) készítményt összerágni, lenyelni egyben vagy szopogatni kell-e? (tudásbázis)


A kataplexia, tulajdonképpen az ébrenlét állapotba betörő alvást jelenti: a narkolepsziás beteg hirtelen elveszti izmainak tónusát és a szó szoros értelmében lebénul. Az esemény nem minden esetben társul elalvással, a tudat ép, a beteg képtelen izmainak "parancsolni", magatehetetlenül csuklik össze. A kataplexia lehet részleges is, amikor nem minden izomra terjed ki ez az állapot, csak egyes izmokra pl. a láb megbicsaklik, az áll leesik, a váll megroggyan. Az alvásrohamokkal szemben a kataplexiás rohamok váratlan helyzetben, rendszerint erőteljes érzelmek átélése közben (nevetés, sírás, szexuális aktus közben) jelentkeznek rövid ideig tartanak (kb. egy-két perc).


A narkolepszia tüneteinek harmadik tagja az alvásparalízis jelensége, ami az elalvás előtti, ill. a reggeli ébredés utáni sajátos állapot. Ebben az állapotba akár a kataplexia esetében a beteg képtelen akaratlagos izommozgásokra, bénulás érzését éli át. A jelenség ijesztő, a beteg azt élheti át, hogy meghalt, vagy úgy érezheti, lebeg az ágya felett.


Végül a narkolepszia negyedik jellemző tünete jellemzően az alvás-ébrenlét határon (elalváskor és/vagy ébredéskor) kialakuló, gyakran alvásparalízishez társuló élénk, színes rémisztő álomképek, az ún. hypnagog hallucináció. A hypnagog hallucinációk élményszerűek, gyakran valósághűnek tűnnek, rendszerint félelmet keltő rémálom élményt eredményeznek, amelyek néha annyira életszerűek, hogy nehéz őket a valóságtól megkülönböztetni.


A narkolepszia betegségben gyakran előfordul az éberség csökkenése aluszékonyság, vagy álomittasság formájában, amely amnéziát okozhat. Jellemző érdekesség, hogy ha a narkolepsziások álmosak és nem tudnak lefeküdni, félálomban is képesek automatikusan is tovább tevékenykedni. Ennek oka az lehet, hogy álmosság esetén is tovább képes működni a mozgató rendszer az agyban, de a dolgok megkülönböztetése (ún. mentális differenciálóképesség) csökken. Ennek az lesz a következménye, hogy habár a cselekvések folytatódnak, azok kivitelezése már nem megfelelő. A betegek az egyszerű kérdésekre még képesek válaszolni, de bonyolultabb beszélgetésekre már képtelenek. Az autóvezetéskor figyelmetlenekké válnak, s előfordul, hogy ismeretlen helyen találják magukat.


A narkolepszia szindrómás betegeknek a mellett, hogy gyógyszeresen az álmosságot, alvás rohamokat is kell kezelni, életmódbeli korlátozásokat is be kell tartania. Ilyen a rendszeres alvás idő betartása, több műszakos munkát nem vállalhatnak.


Terápia a Modafinil mellett a kataplexiára alkalmazható Anafranil áll rendelkezésünkre, amely nagyon hatásos. Jelenleg folynak már (Mo-n is olyan új típusú, ún. szelektív gyógyszerek kipróbálása, amelyek a Kataplexiára és az alvás rohamokra is hatnak és nem ampetamin származékok, szuper szelektíven az agy arra részére hatnak, ahol a narkolepsziában valószínűsíthető szabályozási zavar van és ez az orexin rendszer. A gyógyszerek ezen receptorokra hatnak kizárólag. Nem okoznak függőséget!


Hazánkban Narkolepszia kivizsgálása kizárólag akkreditált alvás központokban (HM, Állami Egészségügyi Központ, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ, Országos Intézetként mindenhonnan fogad beteget, Pécsi Neurológiai Klinila, Alváslaboratórium, Debreceni Orvostudományi Egyetem, Neurológiai Klinika, Alváslaboratórium, Szegedi Alvásközpont (további info: www.alvascentrum.hu . A betegséget nem tüneti diagnózis, hanem speciális elektrofiziológiás vizsgálatok eredménye igazolhatja, e mellett a gerincvízben csökkent ún. orexin szint csökkenése, de ennek mérésére sajnos nincs hazánkban nincs lehetőség, csak külföldön.


Szerző: dr. Terray-Horváth Attila, neurológus szakorvos, alvás specialista. HM, Állami Egészségügyi Központ, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ, Alváslaboratórium vezető.

2010. jan. 30. 00:32

Összesen úgy 3 ilyen élményem volt, de meg kell mondanom, hogy majd' frászt kaptam tőle, fogalmam sem volt mi történik.

Én először epilepsziára gondoltam - volt a családomban - ,vagy akár arra, hogy "megszállt valami". Hihetetlenül ijesztő volt megtapasztalni, hogy nem vagyok ura a testemnek.

2010. jan. 29. 21:46

Kedves Fórumozok!


Szakemberként írok a Fórumba.


Alvásparalízis nem más, mint az alvásban jelen lévő ún. REM fázis megélése. Ezt úgy mondjuk, hogy REM jelenség. REM fázis (az alvás azon szakasza, amikor képszerű, gyakran bizarr álmaink vannak, illetve erről számolnak be azok akiket ebből ébresztenek fel. jellemző. REM fázisok az alvás során több alkalommal vannak, 3-5 X, de legtöbbször nem emlékszünk rá, vagy az álmainkra. Alváspralíziskor az agyi megélés, tudatosság megelőzi a REM-re jellemző alvásbénultság feloldását, ugyanis REM fázisban agyunk a legtöbb akaratlagos izmot "megbénítja". Ez egy normális jelenség, ezért nem cselekedjük meg az álmainkat. Akkor beszélünk kóros állapotról, ha ez társul alvás rohamokkal, mert az Narkolepszia szindrómára jellemző. Alvás paralízis érzésnél gyakori, az érzés, hogy mintha nem kapnék levegőt ennek oka, hogy ilyenkor az illető mellkasi légzőizmai is gátoltak. Ritkán az alvásbénultség érzés jelentkezhet önállóan. Nem gyakori előfordulása teljesen normális jelenség. Akkor kell vele foglalkozni ha gyakori, vagy ha alvásrohamokkal társul.


Üdv.

Kivizgálás Alvás Központban!!

2009. júl. 21. 22:46

Én régebben szinte minden éjjel megtapasztaltam az alvásparalizist,kb 2éven kersztül,később ritkultak ezek az élmények.Akkor még nem értettem,mi történik velem ,milehet az élmény oka ,ezért féltem.Azóta sokmindent sikerült megtudnom erről a jelenségről és mostmár pontosan tudom,miről is van szó:


Az alvásparalízis a testenkívüli élmény (TKÉ) kezdeti szakasza.Gyermekeknél,illetve fiataloknál gyakoribb jelenség,a kor előrehaladtával az élmények általában ritkulnak,de ez nem törvényszerű,gyakorlással megőrizhető sőt fejleszthető a testelhagyásra való képesség.

Amikor arra ébredünk,hogy képtelenek vagyunk megmozdulni az annak a jele,hogy lelkünk már felkészült a fizikai testből való kilépésre..ilyenkor az élmény legelején a csakrák energiával töltődnek, emiatt néha nagyon erős hangokat hallhatunk ,például csikorgás,zakatolás szerű hang,zúgás...

Ilyenkor már nem sok haszna van,ha mindenáron azon fáradozunk,hogy képesek legyünk megmozdítani (fizikai)tesünket.Eredményesebb,ha ilyenkor a tudatunk erejére hagyatkotunk.Akit megijeszt az élmény és szeretne kijönni belőle, az mondogassa magában a következőt :"A fizikai testemben akarok lenni".Kellő tudatossággal és egy kis hittel pár pillanat alatt sikerül is visszazökkeni a kívánt állapotba.

Aki pedig nem fél és kíváncsi,annak jó esélye van rá,hogy megtapasztalja az asztálutazást,az alvásparalizist ugyanis a legtöbb esetben ez szokta követni.

Ilyenkor asztráltestünkkel a fizikai valóság asztrális másában tartózkodunk.

Ez az élmény csalóka lehet,mert ilyenkor a legtönben észre sem veszik,hogy már testenkívüli állapotban vannak.Csodálkozva tapasztalják például,hogy hiába kapcsolgatják a lámpát,az sehogy sem akar világítani,az ajtó sem akar kinyílni ébresztgeti a szomszéd szobában alvókat,de rá sem hederítenek,stb...Természetes,mivel most csak a lelkünk közlekedik,és hiába látunk,hallunk,tapintunk,a fizikai létezőkre ilyenkor nem tudunk hatni.

De van néhány jellegzetes "tünete" a TKÉ-nek,amiről könnyen rádöbbenhetünk arra ,hogy az asztrálvilágban tartózkodunk,ilyen például a gömblátás.Ez azt jelenti,hogy testenkívüli állapotban minden irányba látunk,azt is látjuk,ami épp a hátunk mögött van.Hisz most nem a fizikai szemünkkel látunk.

A tárgyakat és élőlényeket pedig,kékesfehér ,halványan derengő fény veszi körül .Talán innen az elnevezés is: asztrálvilág ,csillagfényűt jelent : ) Ritka esetben ugyan,de az is előfordulhat,hogy az illető meglátja ágyban fekvő fizikai testét.

Sokan érzékelik ilyenkor az asztráltérben tartózkodó ,különféle entitások jelenlétét. Sőt,láthatjuk is őket.Szellemek,hozzánk hasonló asztrálutazók,más dimenziós lények találhatók itt.De saját fantáziánk szülöttjével is könnyen szembetalálhatjuk magunkat,ha félelmünkkel vagy vágyunkkal sikeresen kivetítettük.

Nem kell félni,bántódásunk nem eshet miattuk,bár az igaz,hogy odaát sem mindenki barátságos.De sose feledjük,hogy az egyszerű tudati paranccsal "fizikai testemben akarok lenni" -Bármikor megszakíthatjuk az eseményeket.

Egy -egy testenkívüli élmény egyébként sem tart sok idejig, magától is elég hamar végeszakad.Ilyenkor többnyire az történik,hogy az ember csodálkozva tapasztalja,hogy újra az ágyban fekszik! Hogy lehet ez? ? Hisz az előbb még ott állt az ajtóban..

Kilépés során felvehetjük a kapcsolatot szellemi vezetőnkkel is,aki az élmények során segítségünkre lehet.Erre is egyszerű a varázsszó :" Találkozni akarok szellemi vezetőmmel !"

Hát ennyi,dióhéjban.Remélem,tudtam segíteni : ))


Még egy megjegyzés: A narkolepsziáról én is olvastam a minap,megnyugtatlak benneteket: Nem minden alvásparalizist átélt ember narkolepsziás...

Valószínű,hogy a narkolepsziások alvásparalizise általában más jellegű,mint az egészséges embereké.

A TKÉ teljesen természes jelenség,bár kétség kívül vannak,akik sosem élik át (vagy csak nem emlékeznek rá)

Nincs káros hatással az egészségre.

74. marikati (válaszként erre: 72. - Blue Moon)
2009. jún. 28. 20:54

NARKOLEPSZIA!!!!!!!!!!!!Az alvási paralízis és a velejáró hipnagog hallucinációk,valamint a nappali kontrolálhatalan alvásrohamok mind arra utalnak.

A fiam 5 éve diagnosztizált narkolepsziás.Ezek a tünetek mind meg voltak nála és még mások is!Irány egy alváslabor!

73. winny
2009. márc. 1. 18:24

Végig olvastam.

Én ezt az élményt "átcsúszásnak" neveztem.Csak úgy!Nem tudtam tudok mit kezdeni vele?

Sokszor megtapasztalom.Most találtam meg ezt a fórumot.

Nem is gondoltam rá,hogy más is átélhette ezt az ébrenlét-alvást.

2008. jún. 20. 15:23

a fene kicsit elkalandoztunk, de mindjárt visszatérek...

jóideje amikor eszem délben vagy 1-kor vagy 2-kormindegy...olyan álmosság jön rám, hogy szinte küzdenem kell a fenntmarasásért...szerintem ez nem normális...ha otthon vagyok megengedem magamnak az "ebédutáni" sziesztát, a baj csak az, hogy képeds vagyok este 8-ig aludni...akkor oda a napom...ha este vacsorázom a szitu ugyan ez egy filmet már nem tudok megnézni...ha ettem mert elalszom ha karomm ha nem...az esi hagyján.-..de a délutáni kínok zavarnak, olyan kózyagos leszek, hogy beszélni is alig tudok...mi a fene ez???

2008. jún. 17. 16:36
és te mit remélsz a kapcsolatodtól?
2008. jún. 17. 16:06
Fiatal vagy még, néztem az adatlapod. Gondold el, hogy valóban ezt az életet érdemled? Nem szeretnél kicsit jobban, több szeretetben, figyelemben élni? Neked is csak egy életed van, még változtathatsz rajta, csak egy kis erő kell hozzá. Nem könnyű, tudom, de csak egyszer kell elhatározni magad.
69. Blue Moon (válaszként erre: 67. - 638b17703e)
2008. jún. 17. 16:02

Jó volna tudni mi a fene ez!!! Komolyan...sokan gondolják, hogy démonok meg inkubus meg szellemek meg rossznyavaja tudja mi....hát mi ??? mi ez??? tud valaki épkézláb magyarázatot?

a hivatalos diagnózison kívül...valami emberközelit :-)

2008. jún. 17. 16:00

hááát a mi esetünkben gyakran vannak kibillenések, gyerekes húzások, hiszti, meggondolatlanság, hirtelenség, őrültködés, elborulás...stb...

sajnos ez nehezen kinőhető...én sokat fejlődtem a kos párom mellett, sokat tanultam tőle, stabilitást racionalizmust, következetességet, stb stb...de így is vannak kitöréseim, és belecsinálok az "idillbe" ami valójában nem az csak állóviz ami senem jó se nem rossz, olyan mint a közöny...ilyenkor beletoccsantok, hogy szálljanak szét a vízcseppek, és gyöngyözzön kicsit a tó...

szóval szeretem a párom én is ő is engem öregesen, mégis megbántjuk egymást olykor olykor mert kibújik a szög a zsákból hiába varrjuk azt meg minden egyes ilyen alkalommal...az anyag fárad....

2008. jún. 17. 16:00

Én is éltem már többször át "álomparalízist". Akár így is nevezhetjük. Elsőre elég ilyesztő volt.

Nap közben is volt, nem volt jó érzés. Viszont éjszaka, teljes sötétben, 3x egymás után, erőteljes félelemmel társult, láttam magamat az ágyon feküdni és cak szívott valami felfele. Elég ilyesztő volt.

Most már talán nem félnék ettől. ez még tizen... évesen volt.

2008. jún. 17. 15:51

Igen, nagyon. Én az állandóság híve vagyok, a családom a biztos pont az életemben.

Nem tudnék úgy élni, hogy van egy gyerekem, és a pasik jönnek-mennek körülöttem. Ő folyton mondogatja nekem, hogy szeret, de általában kéthavonta "beleszarik" (sorry) az idillbe valami hülyeséggel. Ilyenkor van egy jópár vita köztünk, meg kisebb-nagyobb fejmosások, utána általában nincs gond.

Csak az a baj, hogy normális felnőtt embernek nincs szüksége fejmosásokra, mert a szeretet viszonzása, meg a felelősségtudat, a társadalomban betöltött szerep ilyenkor már azért alap, nem?

2008. jún. 17. 15:46
te szereted?
2008. jún. 17. 15:43
Hat évvel. Ő 24, én meg 30. Kicsit komolyabb az átlagnál, de vannak hülyeségei, amivel az agyamra megy. 6 éve vagyunk együtt (illetve augusztusban lesz 6 éve). Mániája az autója, a tuning, meg a különböző torrentoldalak, a zene -és filmletöltés, pénteken meg kapott a főnökétől egy pingpongasztalt, és most az... Amúgy szerintem szeret, de nem tudok bízni benne. Volt egy-két húzása, ami miatt képtelen vagyok rá...
63. Blue Moon (válaszként erre: 62. - Mothertiger)
2008. jún. 17. 15:37
mennyivel vagy nála idősebb?
2008. jún. 17. 15:35

Hát régen elég sok dolog volt, ami nyomasztott. Most is van bőven, de nem éreztem azóta sem annyira rosszul magam, mint régebben. Csak ahogy említettem, azután, hogy a haverommal nagyon gyorsan mentünk motorral.

Egyébként a párom miatt vagyok általában feszült, mivel én vagyok az idősebb, attól félek, hogy mind a korkülönbség miatt, mind pedig a világnézetünk különbözősége miatt szakítunk.

61. Blue Moon (válaszként erre: 60. - Mothertiger)
2008. jún. 17. 11:26

értem, akkor az tényleg nem jó :-((

téged nyomaszt valami a mindennapokban (nagyon), hogy ilyen dolgokat élsz át?

60. mothertiger (válaszként erre: 38. - Blue Moon)
2008. jún. 17. 10:26
Igen, de ez nem olyan kellemes, hogy kiemelkedek, és szálldogálok, hanem olyan, mintha valaki ki akarná tépni belőlem a lelkemet. Meg olyan, mintha az ágy szívna magába, és frankón halálfélelmem van. :SSS
59. Zizisicc (válaszként erre: 58. - 0c97fbb607)
2008. jún. 16. 19:17
:oDDDDDDD
58. 0c97fbb607 (válaszként erre: 57. - Zizisicc)
2008. jún. 16. 19:06
Igen,több fajtája létezik,ebben biztos vagyok:)
57. Zizisicc (válaszként erre: 56. - 0c97fbb607)
2008. jún. 16. 19:04
Igen, biztos vagyok benne, hogy ilyen álom is van! Szerintem nagyon sokféle funkciót látnak el, így több fajtája létezik!
56. 0c97fbb607 (válaszként erre: 55. - Zizisicc)
2008. jún. 16. 18:35

Eddig ,amit olvastam,azt szűrtem le belőle,hogy az álmok egyfajta emlékek,amik visszajönnek régről ,csak az életben ,nem tudnak emlékezni ezekre a dolgokra az emberek,így álmok formájában jönnek elő.Általuk útmutatást ,megértést ,tanácsokat kaphat az ember,a valódi életéhez,csak emlékezni kell rájuk és gondolkodni rajtuk,mert fontosak.

Hát valami ilyesmi körvonalazódik bennem:))

55. Zizisicc (válaszként erre: 54. - 0c97fbb607)
2008. jún. 16. 18:30
Esküdni mertem volna! ..... meg olvastam az elejét. :o)))))))))))
54. 0c97fbb607 (válaszként erre: 45. - Zizisicc)
2008. jún. 16. 18:28
Még nem értem a végére,de sokkal másabban értelmezik az álmokat,mint mi.
2008. jún. 16. 18:23
:-)
52. Zizisicc (válaszként erre: 50. - Blue Moon)
2008. jún. 16. 18:20
pl.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook