Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kertben járva. fórum

Kertben járva. (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯
37. bnedora (válaszként erre: 29. - Kertember)
2013. aug. 17. 22:06

Szia!

Az az igazság, hogy nem tudtuk eddig az okát a fák pusztulásának. Én a repülőkre fogtam, mivel felettünk mennek el jövet-menet. Sajnos, csak most jöttünk rá, hogy a nagy mennyiségű "kávézaccot" észrevettük a fa alatt. Locsolni nem tudnám, mivel a gyökerei kint vannak a földből, és lejtős a telek, a víz mind lecsurog. Ezek a fák már kb. 30-40 évesek lehetnek. A környékünkben nagyon sok fa tönkrement, valószínű, hogy elszaporodtak a kártevők.

36. bnedora (válaszként erre: 25. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 17. 21:56
Igen, ugyanezt tapasztaljuk. A fa körül olyan, mintha őrölt kávé lenne, a fa törzsén pedig apró lyukak vannak. Sajnos, nem tudom, mivel lehetett volna ezeket a fákat megvédeni ezektől a bogaraktól. Én még ugyan bogarat nem láttam, csak hallom a percegést.
35. 91d4989ab9 (válaszként erre: 28. - Kertember)
2013. aug. 17. 21:56
köszi az infókat sokat tanultam belőle. tényleg azt képzeltem hogy a tíz méteres fenyő gyökere úgy minimum 2-3 méter mélyen van és vízes talajban, szerencsére saját fenyőm nincs csak valami hasonló egy darab
34. mmacus (válaszként erre: 33. - Kertember)
2013. aug. 17. 21:49
Köszönöm a tanácsot, megfogadjuk!
33. Kertember (válaszként erre: 32. - Mmacus)
2013. aug. 17. 21:47

Kedves Macus!


Vagy kézzel kell eltávolítani, de az nagyon nyűgös, fárasztó és hosszadalmas. ha van olyan ügyfelem, aki elutastja a vegyszereket, akkor szoktam így eltávolítani. de legjobb a gyomírtószeres megoldás. Fozát, Glilaki Glifosztár nevű vegyszerek bármelyike jó. A vegyszerrel le kell permetezni a levelét, és 1,5-2 hét alatt kipusztul.

32. mmacus
2013. aug. 17. 19:26

Kedves Kertember!


Tarack (tarackbúza) ellen is van valami megoldás, vagy csak az ásó-kapa?

Sajnos a ház előtt, a járda és út között van nagyon elszaporodva, korábban ott rengeteg gyöngyvirág volt tavasszal.

Előre is köszönöm a választ.

31. feb96fdf3a (válaszként erre: 30. - Kertember)
2013. aug. 17. 19:17

Csak tippeltem természetesen ,lehet hogy nem az ,de hasonlóan viselkedik ,ahogy olvastam ,mint a "mifélénk".

Holnap feltétlenül megmutatom .

2013. aug. 17. 15:23

Kedves Morgana!


Egy picit vitatkoznék a kopogó bogárral. Ők ugyanis nem kedvelik az élőt fát, csak a holtakat. Károsításuk után ritkán hagynak morzsalékot Az a morzsalék nem más, mint a fában élő kártevők ürülékének és rágásának maradéka. Ilyet főként a farontók hagynak maguk után. A kopogó bogár egyébként tisztára olyan, mint a szú, ezért is nevezik más néven álszúnak.

Küldd azokat a képeket, hátha közelebb kerülünk a megoldáshoz.

29. Kertember (válaszként erre: 24. - Bnedora)
2013. aug. 17. 15:13

Kedves Dóra!


Hasonlókat tudnék írni, mint előző hsz-emben. Nem lett volna szabad hagyni, hogy ez történjen. Megelőzés, majd pedig a védekezés, ez a két kulcsszó. De így működik ez nálunk embereknél is. Bár mi is vagyunk annyira bárgyúk, hogy tudjuk, hogy egészségtelenül élünk, és mégsem teszünk ellene semmit. Tipikus példa az elhízás, amit ma már az egyik nagyon fejlett országban annyira természetesnek vesznek, hogy komoly kampányok indulnak az elfogadására. Pedig tudjuk, hogy mennyire nem jó.

28. Kertember (válaszként erre: 23. - 91d4989ab9)
2013. aug. 17. 15:09

Kedves Zsuzsa!


Sajnos érzékelhető az időjárásunkban a változás. Egyre több a hőségnap, és egyre kevesebb a csapadék. Ami esik az is pillanatok alatt elfolyik, nincs ideje a talajba jutni, a gyökerekről már ne is beszéljünk. Arra sincs ideje, hogy elpárologjon, így a levegőt sem tudja javítani. Hol vannak már a csendes áztató esők. De a zápor sem lenne gond, ha az abból lehulló csapadékot nem terelgetnénk betonelvezetőkön a csatornákba. Nagy gond ez az örökzöldek szempontjából, melyek zöme a hűvös, csapadékos páradús levegőt szeretik. További gond, hogy sok fenyőtulajdonos eszébe sem jut, hogy öntöznie kellene kedvencét. Minek úgyis hatalmas már, a gyökere is nagy, így megtalálja vizet a talajban. de mekkora tévhit ez. A fenyők bojtos gyökérrel rendelkeznek,e gyes fajok gyökere alig hatol mélyebbre, mint egy méter. Gyökérzetük főként a talaj felületével párhuzamosan futnak. A vízhiánytól legyengült fenyőket könnyűszerrel támadja meg a károsító. Legyen az gomba, baktérium, szú, vagy levéltetű. Legnagyobb károkat a szú és farontó bogarak okozzák, de a leylandi ciprusnál egy ágelhalást okozó betegség is komoly vészt jelent.

Azt gondolom, hogy még nem olyan nagy a vész. Oda kell figyelnünk a növényeinkre, meg kell oldani, hogy természetes csapadék minél jobban hasznosuljon a növény számára. Nem szabad leburkolni a környezetét, ha pedig így teszünk, akkor speciális öntözőrendszerrel kell ellátni, vagy rendszeresen nagy mennyiséggel öntözni. Ha pedig beteg, akkor azonnal kell reagálni, és megkezdeni a védekezést. Sokan akkor sopánkodnak és okoskodnak, amikor már kipusztult a növény. Akkor már minek.

27. feb96fdf3a (válaszként erre: 24. - Bnedora)
2013. aug. 17. 10:57

Nemáár :((

Próbáltatok valamit tenni ellenük ,vagy csak utána derült ki ,amikor már tönkre mentek,hogy mi okozta?

26. feb96fdf3a (válaszként erre: 23. - 91d4989ab9)
2013. aug. 17. 10:54
Sajnos nálam a metszés nem járható út,mivel a fa törzsét rágják .:(
25. feb96fdf3a (válaszként erre: 22. - Kertember)
2013. aug. 17. 10:52

T.Kertember !


Sajnos most nincs nálam a gépem ,de pár napon belül meglesznek a fotók .

Kicsit később írtam ,hogy nem szú ,hanem valami kopogó bogárféle ,ahogy beazonosítottam a neten fellelhető infók alapján .Fekete ,kb fél centi ,kapszula alakú ,kemény hátú ,repülő bogárról van szó .Onnan vettük észre a jelenlétét ,hogy a törzs körül vörös morzsalékos lett a föld ,és nem tudtuk ,mi az.Ennek kb egy hónapja,szóval ez elég friss dolog.Majd ezt is lefotózom.

A fák amúgy egyenlőre teljesen egészségesnek látszanak ,de a szívem szakad meg értük,mert mellettük olyan friss fenyő illat van ,mint valami faárudába ,ahogy nyűvik ezek a bogarak egyfolytába ,még hallani is lehet ahogy rágják .:(


Tőlünk nem messze 4 teljesen elszáradt csupasz fenyő áll ...


Ennyit tudtam még hozzátenni ,a képeket meg ide töltöm majd fel .

Előre is köszönöm a segítséget .

24. bnedora (válaszként erre: 23. - 91d4989ab9)
2013. aug. 17. 10:15
Nálunk is 3 fenyőfa ment tönkre, sajnos, valami rágja belül, ez az oka.
23. 91d4989ab9 (válaszként erre: 20. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 17. 10:11

a fenyőfélékkel most valami nagy gond van, sorra száradnak ki valami betegségtől a kisebb és a tizméteres fák is. én egy pici borkot megmentettem úgy hogy a száradó részét levágtam róla még időben


azt is hallottam már hogy a megváltozott időjárás az oka, alapvetően a fenyők a hidegebb éghajlatot szeretik

22. Kertember (válaszként erre: 20. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 17. 09:20

Kedves Morgana!

Tudnál képet küldeni legalább a károsításról? Ha a bogarat nem is tudod lefényképezni, akkor legalább azt, hogy mit csinál a fenyővel.

A szú többnyire gyengültségi károsító, azaz egészséges növényt nem támad meg. Ha a fenyődet szú támadta meg, akkor keresni kell más okot is. Valamivel biztosan küzd a fenyő, így arra a betegségére koncentrál. A fa törzsében károsító rovarok ellen nagyon nehéz védekezni, pont azért, mert a fában vannak. Nem éri el őket a vegyszer. Meg kell várni, amikor rajzik a bogár, azaz a kijön a törzsből azért, hogy pározzon, és szaporodjon. Ilyenkor lehet vegyszeres úton védekezni ellene. Széles hatásspektrumú rovarölő szerrel. Kertészeti boltokban lehet ilyeneket venni. Ennek az ideje pedig most van augusztusban. Egyéb védekezési mód, hogy ahol a bogár rágja a fát azt el kell távolítani, és elégetni (természetesen ha kisebb ágról van szó), ha nagyobb ágrészben, vagy törzsben van, akkor óvatosan le kell a kérget hántani, és kipucolni a lárvákat, majd rovarölő szerrel bekevert fasebkezelővel lekenni a sebet. A védekezés mellett nagyon fontos, hogy a fa egyéb betegségét, hiánytünetét is kezelni kell.

Persze nem csak szú lehet a bűnös, de ennek megállapításhoz képet kellene látnom. Nem tudom, hogy ide tudsz-e képet feltenni, de küldheted nyugodtan az emil címemre is kertember@gmail.com

2013. aug. 16. 18:13
Közben kicsit bújtam a netet,meg is találtam a "bűnöst",valamelyik kopogó bogárról lehet szó,de sajnos sehol nem találtam arra vonatkozó írást ,hogy hogyan lehetne írtani ,vagy védekezni ellene ,még lombos élő fánál előforduló fertőzés esetén ...:(
20. feb96fdf3a (válaszként erre: 1. - Kertember)
2013. aug. 16. 16:39

Szia!

Nemrég vettem észre ,hogy a kb 35 éves fenyőfánkat megtámadta a szú,vagy valamiféle hasonló bogár ,ami kilyuggatja a fenyő törzsét és belülről rágja .

Gyönyörű hatalmas két fenyőről van szó ,10-15 méter magasak kb .Mi lehet ez?És mit lehet tenni ellene ?


Előre is köszönöm .:)

19. d878fb6317 (válaszként erre: 16. - Kertember)
2013. aug. 14. 08:07
Köszönöm a választ, kiírtam, ha esetleg nem boldogulok szólok.
18. Kertember (válaszként erre: 17. - 327c6c9b63)
2013. aug. 13. 21:55
Sajnálom, ha volt már kedvezőtlen tapasztalat e téren. Az mindig rontja az igazi kertészek hitelességét. Próbálok ebből visszahozni valamit.
2013. aug. 13. 21:39
Végre egy kertember, aki nem csak hangember! :-)
16. Kertember (válaszként erre: 14. - D878fb6317)
2013. aug. 13. 21:30

Kedves Cukika!


Ház közelébe semmi esetre sem javaslok magasra növő fát, mert azoknak gyökere is hatalmasra tud nőni, így veszélyeztethetik a közelben lévő épületeket. Nagyon jónak találom a gömbalakú fákat erre a célra. Mivel kocsi is menne alatta, ezért javaslom, hogy magas törzsre (200-250 cm) oltott példányt vásároljon. Ez azt jelenti, hogy 2-2,5 méter magasan kezdődik a koronája, ez az árnyékhatás miatt is jó lehet, mivel a szellőt nem fogja meg, árnyékot viszont biztosít. Ilyen fák: gömbkőris, gömbplatán, gömbjuhar, gömbakác. Kertészeti árudákban talál ilyen fákat. Ha mégsem talál, akkor talán tudok segíteni.

15. Kertember (válaszként erre: 13. - Furge47)
2013. aug. 13. 21:25

Kedves Furge!


A szudánifű egyéves, így minden évben újra kell vetni. A lucerna nagyon jól bírja a szárazságot. Igaz, hogy vízhiányban nem fejlődik, de ki sem pusztul. Ilyen még a gombos here, vagy vörös here, de lehet vetni takarmánykeverék gyepet is. Ezt is strapabíró fajták alkotják (nádképű csenkesz, csomós ebír stb.) Csomós ebír magot külön is lehet vetni. A fentiek mindegyike jobb, mint a szudánifű. Sőt lehet energiafát is ültetni (császárfa, kínai császárfa), melyek nagyon gyorsan nőnek (3-4 év alatt tüzifának lehet vágni).

Vadszőlőt nagyon könnyen lehet irtani. fel kell tépni gyökerestől. Bofix szintén kiöli. A Bofix minden kétszikű növényt elpusztít, melynek a levelére rákerül. Nagyjából a legtöbb kultúrnövényünk kétszikű, így elég sokban kárt tud tenni. érdemes tehát a szer kijuttatásakor nagyon ügyelni.

2013. aug. 13. 15:01

De jó, hogy ide találtam!

Kérdésem: az üvegezett teraszunkat szinte egész végig süti a nap. Két fát szeretnék ültetni, ami árnyékot adna. De, jó lenne, ha nem virágzana (darazsak miatt), illetve, magasan kezdődne a lombkorona, mert a kocsi bejáró mellé ültetnénk.

Örülnék, ha tudnál tanácsolni valamit.

Válaszodat előre is köszönöm.

2013. aug. 13. 12:42

Most találtam ezt a fórumot. Nekem is az a gondom,hogy a szomszéd futója- amit nem tudom mi talán vadszöllő- befutott a kertembe. Nekem nem csak a fűben hanem a veteményesben is van. Eleinte a szomszéd még azért is szólt,hogy ne engedjem lelegelni a kecskéknek.Én nem szeretek rosszban lenni senkivel de ez már sok. A férjem próbálja irtani de nem sok sikerrel. Ez a Bofix nem árt a kultur növényeknek illetve az állatoknak?

Még egy kérdésem van. Most szudánifű van a kertbe.Azt írták ez nem évelő. Úgy gondoltam,hogy ebben a szárazságban jóbb lesz mint a lucerna. De ha ujra kell ültetni annyi pénzem nincs. Tudnillik 800 négyszögöl bevetése 40 ezer ft volt. Van e valami évelő ami szárazság türő és bent maradhat e pár évig?

12. smudlaagi54 (válaszként erre: 10. - Kertember)
2013. aug. 13. 11:55
Köszi az ötletet!
11. Kertember (válaszként erre: 8. - C17e93507d)
2013. aug. 12. 22:55
Köszi. Volt időm megtanulni, mind elméletben, mind gyakorlatban. Amióta kijöttem a fősuliról szinte csak a kertészet területén dolgozom. Hol alkalmazott, hol vezető, hol pedig magánzóként. És nagyon szeretem ezt csinálni.
10. Kertember (válaszként erre: 9. - Smudlaagi54)
2013. aug. 12. 22:53
Hasonló, mint a nyárfa. Talán azért annyiban különbözik, hogy az akác vékonyabb gyökerekkel, és a talaj felszínével párhuzamosan kúszik a talajban. Ahol megjelenik a lombjával, ott azt a pici hajtást rögtön gyökerestül kell kihúzni, így könnyen vissza lehet szorítani, és kordában tartani. Ha nagyon sok van, akkor Bofix, ez kiritkítja, és utána könnyű szerrel kézzel is kordában lehet tartani a fentiek szerint.
9. smudlaagi54 (válaszként erre: 7. - Kertember)
2013. aug. 12. 18:35
Az akácra nincsen valami jó tipped???Lassan már egész erdő van a kertben.
2013. aug. 12. 18:06
Őszinte elismerésem a növények ismeretéért! Még egyszer nagyon köszönöm a tanácsokat. Úgy néz ki, marad a Bofix...=)
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook