Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kertben járva. fórum

Kertben járva. (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯
2013. aug. 19. 17:45
Kicsit sajnálom, hogy a jelek szerint nem értettél semmit se abbol, ami a mondandóm lényege volt, nade annyi baj legyen...
66. f3000dc5ef (válaszként erre: 65. - 8bff41629d)
2013. aug. 19. 17:42

Nagyon nem is volt ott semmi azelőtt, csak pár halász. Nem hiszem, hogy túl sok kárt okoztak ott, azok a növények.

És itt miért okoznának ilyet???? Nem értem. Ha meg arra gondolsz, hogy az említett okok miatt változik a klíma. Én erre csak azt tudom mondani, hogy az változott eddig is, emberek nélkül. Itt is volt már minden :))) Többek közt mediterrán tenger is :)

2013. aug. 19. 17:39
Azért én nem cseréltem volna a 150 évvel ezelőtti emberekkel, amikor látniuk kellett először pálmákat a francia riviérán...Az ember még a gondolatába is beleborzong egy ilyen eshetőségnek...A másik meg az, hogy a hajdani Riviéralakók NEM AZZAL A TUDATTAL NÉZTÉK A PÁLMÁKAT A KÉSŐBBIEKBEN NAP MINT NAP,hogy:"Na...Itt van az emberi faj állatságának, meg önzésének, meg környezetszennyezésének az eredménye"...Viszont ha én mediterrán fenyőket, meg pálmákat-narancsfákat látnék ITT Magyarországon, nagyon elszomorítónak találnám az előzőekben említett okok miatt a látványt...Persze az is lehet, hogy ezzel csak én lennék így akkor...
64. f3000dc5ef (válaszként erre: 63. - 8bff41629d)
2013. aug. 19. 17:32
Najó. A pálmák is tájidegenek voltam még 150 éve a Francia Riviérán :D de most meg már milyen hülyén nézne ki anélkül????? :D
63. 8bff41629d (válaszként erre: 60. - Kertember)
2013. aug. 19. 17:29
Persze...Eredetileg valóban tájidegen fajok voltak hazánk területén a fenyőfélék,(Kivéve ugye a Kárpátokat...)dehát azért régóta ültetik már ezeket a növényeket ebben az országban...Olyan régóta, hogy az idők folyamán már megszokott dolog lett hazánkban a fenyőfa, pont úgy, mint ahogy az akác is...Viszont a mediterrán fenyő azért mégis SZOKATLAN LÁTVÁNY LENNE egy mai magyar ember számára szép hazánkban szerintem...Meghát meglehetősen elkeserítő látvány is lenne, legfőképpen azért, mivel ÁLLANDÓAN ARRA EMLÉKEZTETNÉ a látvány nézőjét, hogy:"Meg van már bolondulva teljesen ez a világ...Hát mi az isten van már itt???Mediterrán fenyők Magyarországon"???)Legalábbis én így nézném azért a dolgot...(Amúgy a fenyőfák nekem is nagy kedvenceim, sokkal jobban kedvelem őket, mint a lombos fákat, és nagyon szomorú vagyok mindig, ha pusztuló fenyőfákat kell látnom valahol, dehát mi a jó fenét lehet csinálni? Maximum annyit, hogy az összes politikust, meg szakembert elküldi az ember egy cifra káromkodás kíséretében valami melegebb éghajlatra...)
62. f3000dc5ef (válaszként erre: 61. - Kertember)
2013. aug. 19. 17:13

Ez komoly?


Mióta vannak fenyők ezen a vidéken?

61. Kertember (válaszként erre: 60. - Kertember)
2013. aug. 19. 17:13
Így hát mondhatjuk az összes fenyőre, hogy tájidegen.
60. Kertember (válaszként erre: 59. - 8bff41629d)
2013. aug. 19. 17:12
Hazánkban a fenyők nem őshonosak. Talán az erdeifenyő, és a feketefenyő van legrégebb óta hazánkban. Nálunk a lomblevelű növények érzik jól magukat, közülük sok őshonos is. Magam részéről nem pártolom az örökzöldek ész nélküli használatát a kertekben. Módjával belefér, de csak alaposan válogatva.
59. 8bff41629d (válaszként erre: 55. - Kertember)
2013. aug. 19. 17:01
Hát... Vannak valóban mediterrán fenyőfák is, csakhát a csuda tudja hogy nem volnának-e ezek kicsit tájidegen jellegüek azért errefelé? Én mindenesetre nemnagyon örülnék annak, ha valahol mditerrán fenyőket kellene látnom, ITT, Magyarország területén, valahogy úgy érezném a dolgot, hogy "Itt az írás a falon" akkor, immár végérvényesen...(A szakemberek témáját inkább hagyjuk, pont ugyanazok a kategóriák álltalában, mint a politikusok...)Aztán meg hol állna meg vajon a dolog? Először jönnének a mediterrán fenyők, aztán idővel meg már a datolyapálmák is? Meg a Szaharai életkép, és hangulat?
58. feb96fdf3a (válaszként erre: 56. - Kertember)
2013. aug. 19. 16:55
Köszönöm .:)
57. 8bff41629d (válaszként erre: 53. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 19. 16:53
Sajnálom ha elszomorítottalak, nem volt pedig szándékomban...
56. Kertember (válaszként erre: 53. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 19. 16:18
Én mindenféleképp veletek és fenyőkkel vagyok. Szurkolok nekik és segítek nektek, amiben tudok.
55. Kertember (válaszként erre: 52. - 8bff41629d)
2013. aug. 19. 16:17
Vannak fenyők, melyek imádják a mediterrán klímát. Át kell térnünk rájuk. Az a baj, hogy ezt a változást, amit most megélünk hazánk klímájában nem vesszük komolyan. Szakemberek sikongatnak, de többnyire csak legyintünk. Pedig az élővilág komoly üzeneteket küld, de mi emberek mégis úgy gondoljuk, hogy ezt is megoldjuk, mint eddig mindent. Igen ám, de hogyan oldottuk meg eddig a problémákat? Milyen hatásai lettek a megoldásoknak? És itt ne csak a klímában bekövetkezett változásokat értsük. Nézzünk rá egy picit a társadalmunkra.
54. Kertember (válaszként erre: 50. - Fe80e17aca)
2013. aug. 19. 16:13

Kedves Máska!


Főleg nekem!? Mért?

Köszönöm lelkesedésed jól esik.

Jó lenne képet látnom a gyepedről. Nem biztos, hogy újra kell kezdened a füvesítést. Amit leírsz az a melegkedvelő egynyári egyszikűek térhódítása a gyepben. Ebből a mondatból sok minden levonható. Egynyári - azaz télen kifagynak, és csak jövőre jönnek elő. Melegkedvelők - csak akkor kelnek ki, ha a talaj tartósan meleg, azaz a kánikulát nagyon élvezik. Egyszikűek - a fűhöz hasonlóan egyszikűek, ezért vegyi úton nem lehet őket eltávolítani anélkül, hogy a gyep ne károsodjon. Kik ők? Kakaslábfű, fakómuhar, zöldmuhar. De nem is akarom tovább szaporítani a szót. Itt [link] többet olvashatsz róluk. Ha nem nyílna meg a link akkor itt keresd A gyep őszi gyomosodása cím alatt www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

Ha marad kérdésed nyugodtan írd ide.

53. feb96fdf3a (válaszként erre: 52. - 8bff41629d)
2013. aug. 19. 12:50

:(((...ma engem mindenki csak elszomorít ,ehh :((

Még apám ültette őket,szerintem maga sem hitte ,hogy ekkorára lesznek képesek nőni .

Az egész nyári lakhelyünk árnyékát adják ők ,e-köré a két fa köré terveztünk mindent...

Közbe eszembe jutott az is ,hogy addig nem permetezhetünk ,amíg a szomszédba épp körték érnek ...szóval több sebből vérzik a történet sajnos.

2013. aug. 19. 09:39
A fenyőfáknak valóban nem kedveznek ezek a mostanában megszokott forró nyarak, ugyanis azok a fák meglehetősen VÍZIGÉNYESEK, mivel a gyökereik nem mennek le mélyre a talajba, hanem csak a felszín közelében ágaznak szét...Ezért az aszályos nyarak igencsak meg tudnak ártani nekik...(Amúgy erre mifelénk már fél fenyőerdők is kezdenek kiszáradni, nemcsak az egyes fák...Szomorú látvány ez, dehát ha egyszer nincs számottevő eső, akkor nincs mit csinálni...)A fenyők igazábol HŰVÖS-CSAPADÉKOS, magashegyvidéki tájakra valóak, ilyen "félmediterrán" jellegüvé vált területekre, mint amilyen Magyarország döntő része is lett mára, nemis valóak igazság szerint...
51. feb96fdf3a (válaszként erre: 49. - Kertember)
2013. aug. 19. 09:16

Azért vagyok szomorú ,mert láthatod a képen is ,hogy hatalmas ,egészséges ,szép új hajtásokkal ,tobozokkal teli fáról van szó ,egyáltalán nem tűnik legyengültnek ,vagy betegnek ...bár ezek a száraz nyarak biztosan nem kedveznek a fenyőféléknek.

Na mindegy ,köszönöm a jó tanácsokat ,mindent megfogunk tenni érte ,ünnep után visszaköltözünk ,és elkezdjük a vegyszerezését .


Köszönettel : Fata :))

2013. aug. 19. 08:06

Nagyon örülök a fórumnak, és főleg neked Kertember.


Régóta kertészkedek én is a saját területemen, s bizony még most is sok meglepetés ér. Tavasszal füvesíttem újra be a kertemet...15 év után...úgy, ahogy az a nagykönyben meg van írva. Siralmas állapotban van, hiába locsoltam.A fűkeverék az 2-rész pázsit, és 1-rész szárazság tűrőből állt.

Most az un. talpas füvek azok, amik dominálnak zöldként...és rengeteg a hangyaboly is benne...

Ősszel pótolnom kell a hiányosságokat, de nagyon bizonytalan vagyok.


Mit tanácsolsz, hogy tegyek? Köszi!!

49. Kertember (válaszként erre: 48. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 19. 06:45
Sokkal korábban kezdődött, csak nem vettétek észre. A folyamat a következő. A fa gyengül, küzd a mindennapokban, észreveszi ezt egy olyan élőlény, ami erre van specializálódva (honnan veszi észre? onnan, hogy a fa illóolajai, ilyenkor megváltooznak, gyengül az intenzitásuk), odarepül a legynegült fához, majd berágja magát, tök jól érzi magát, kaja, pia, hát gondolja ez a nekem való hely, sőt van itt még bőven kaja is, meg hely is, ezért ösztönei szaporodást és a társas élet utáni vágyat súglyák, elkezd hát percegni, ami hívó szó a többieknek, erre ők is odamennek, megkezdődik a tömeges rágást és szaporodás, amikor pedig a kis lárvákból bogarak lesznek, akkor a hely szűkében lesz a fiatal bogarak kirágják magukat a fából. Na ezt veszitek észre, ekkor kis röpnyílások keletkeznek, és az a apró morzsalék. A kirepülő bogarak új otthont keresnek, elrepülnek, vagy éppen a fa egy távolabbi ágába költöznek. Ilyenkor lehet, őkete a legjobban vegyszerrel elpusztítnai. Remélem sikerül megmentenetek a fát.
48. feb96fdf3a (válaszként erre: 47. - Kertember)
2013. aug. 18. 21:05

:(((

Az a fura ,hogy mindez kb 2-3 hete kezdődött.

Nyáron itt élünk ,tulajdonképpen a két fenyő alatt konkrétan ,tehát tényleg ennyi ideje jelentek meg ezek a bogarak ,mert előtte nem volt morzsalék a fa körül .

Majd az ünnepek után a férjem bevisz bogár,morzsalék ,és fenyő mintát ,és egy növényvédő szeres boltba ,és az talán ad majd valami rovarölő szert rá.

Mindenképpen megpróbálunk mindent amit lehet ,de kezdek elkeseredni ...

47. Kertember (válaszként erre: 42. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 18. 19:30
Megnéztem. Nem semmi. Ngayon gáz a dolog. Itt már hemzsegnek a szúbogarak. Bndora bemásolt szövege nem rossz. Hasonlókat írtam neked már korábban. Tudom nem könnyű lemondani egy szép fáról. Talán még azt megpróbálhatod, hogy azokon a helyeken, ahol nagyon sok kifúrás, lyuk van, onnan óvatosan lehántod a kérget, és drótkefével kikaparod a szút, majd jó alaposan erős rovarölőszerrel bepermetezed azt a részt, úgy hogy minden járatban jusson szer, majd fasebkezelővel alaposan bekened az egész területet. Persze jó lenne, ha a magasabb részeket is elérnéd. Ha szereted a fát, akkor próbálj megtenni mindent.
46. Kertember (válaszként erre: 39. - Bnedora)
2013. aug. 18. 19:24

Kedves Dóra!


Valóban nem a vízhiány okozza, de a közvetett kiváltó tényezők egyike biztosan ez. Lehet, hogy mással is küzd a fa, de többnyire a vízhiány gyengíti le ennyire az állapotát. A legyengült fát pedig megtámadja a szú. A szúról tudni kell, hogy nem élő fákat támad, hanem beteg, legyengült növényeket, vagy holt fákat, mint pl. a bútor. A szú elleni védekezés egyik legjelentősebb eleme a megelőzés.

Öntözni mindig lehet, csak egy kis lelemény kell hozzá. De a legjobb lenne, ha nem kellene öntözni, hanem a lehulló csapadékot tartanánk ott a területen. Nem véletlen, hogy a fenyők ágrendszere, alakja olyan, hogy a lehulló csapadékot a tövéhez vezeti, és mindent meg is tesz, hogy ottartsa. Hogy hogyan éri ezt el? Hát az ágaival, melyek a földig hajolnak, még elhalt állapotunkban is, ezzel megakadályozza, hogy a nap kipárologtassa onnan a vizet, és azt is, hogy más növények megtelepedjenek a gyökérzónában, melyek szintén csak elszívnák a vizet. Mit tesz erre az ember? levágja afenyők alsó ágait. Nos ezzel kezdi meg a fenyők kivégzését. De, ha már ezt megteszi az ember, akkor legalább gondoskodna a vízutánpótlásról. Sajnos a legegyszerűbb azt mondani, hogy nem tudom öntözni, nem megoldaható, nincs rá időm. Én ezt mind elfogadom, de akkor nem kell fenyőt, örökzöldet telepíteni.

2013. aug. 18. 11:53
Az előbb én is láttam ezt a szú bogarat. Mielőtt elrepült volna, meghalt (általam). Nem is tudtam, hogy ezek repülnek is.
44. 91d4989ab9 (válaszként erre: 39. - Bnedora)
2013. aug. 18. 10:33
a vizhiány gyengíti le a növényt és így meg tudják támadni a kártevők
43. bnedora (válaszként erre: 41. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 18. 09:26

Néztem a képeket, ez bizony szú bogár.


Most találtam ezt a tanácsot:


"A fenyő szú miatti pusztulása esetében a fa mielőbbi kivágása és elégetése szükséges. A szúbogarak rajzásakor lehet csak mód védekezésre a még élő fák védelme érdekében. A rajzás időzítéséhez sárga színű, ragacsos fogólapok kihelyezése ajánlott, melyen az apró bogarak megfigyelhetők, különösen, amikor nagyobb számban jelennek meg. Ilyenkor nyílhat mód permetezésre, azonban ha a fenyő magas, nem átpermetezhető, ez nem fog kielégítő megfelelő eredményt adni. Éppen ezért a megelőző megoldásokra kell helyezni a hangsúlyt: száradó hajtások, ágrészek folyamatos lemetszése az egészséges részig, majd azonnali sebkezelés sebzáró anyaggal (pl. Biocera, Fagél, Fadoktor), valamint megfelelő víz- és tápanyag-utánpótlás biztosítása a fenyőknek."

42. feb96fdf3a (válaszként erre: 41. - Feb96fdf3a)
2013. aug. 18. 09:20
(az adatlapomra)
41. feb96fdf3a (válaszként erre: 30. - Kertember)
2013. aug. 18. 09:18

Kedves Kertember!


Feltettem a képeket ,remélem így sikerül beazonosítanod a kártevőt ,és azt is ,hogy van rá valami ellenszer .


Üdv: Fata M.:))

40. feb96fdf3a (válaszként erre: 36. - Bnedora)
2013. aug. 18. 07:19

Dettó,csak nekünk rozsdaszínű a "kávé".

Azt figyeltük meg ,hogy éjjel röpködnek ,és reggel még a törülközőbe is találtam kettőt ,még abba is belefúrták magukat .

Hatalmas veszteség lenne ,ha elpusztulnának,úgyhogy amit csak lehet szeretnénk megtenni értük ,szóval reménykedem ,hogy van valami megoldás .

39. bnedora (válaszként erre: 38. - 91d4989ab9)
2013. aug. 18. 00:05
Képtelenség ásni, mivel tiszta gyökér a felszín, és sajnos, most már késő is. De szerintem nem a vízhiány miatt van.
38. 91d4989ab9 (válaszként erre: 37. - Bnedora)
2013. aug. 17. 23:57
lehet hogy ásni kéne egy 20 cm-es árkot körülötte és abba önteni a vizet
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook