Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után fórum

Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯
19104. constanzes (válaszként erre: 19103. - Chelsey)
2023. szept. 11. 14:56

Ja, hát matekszakra matekból mindenképpen Ok az emelt, de infóból ha nem muszáj én tutira nem szenvednék vele. Azért önmagában ez az érettségi elég nagy stressz tud lenni, én úgy emlékszem életemben semmilyen vizsga, szigorlat, komplex vizsga előtt nem izgultam annyira, mint akkor. És piszkosul fárasztó is amikor hétfő magyar, kedd matek, szerda töri, és így tovább...


Ja, én is nézegetem amúgy a fiamnak a lehetőségeket. :)) Nála még az is probléma, hogy semmi hite magában. Így mindenre azt mondja, hogy "az nem menne".


Egy "sima" biosz, vagy "sima" földrajz szakkal lehet amúgy valamit kezdeni szerintetek?

19103. Chelsey (válaszként erre: 19101. - Constanzes)
2023. szept. 11. 14:51

Félreértettük egymást, azt hiszem. :)

Te általánosságban írtad, én meg konkrétan az ő lányára és arra a szakra érettem. Voltam matekszakos, tutira kell oda az emelt szint és infóból is nagyon jól jár vele. Az más kérdés, hogy feltétlenül érettségizni kell-e mindkettőből emelt szinten. Igazából nem, de feltételezem, hogy az ő lányának elég alapos tudása van, vagyis nagy kockázat nincs benne, inkább csak nyerhet vele.


Egyébként nagyon hasonlóak a gyerekeink, mármint a fiad és az enyém. Ha anélkül is jók az esélyei, biztosan nem fog emeltezni, sőt mivel a sulis dolgok kvázi nem is érdeklik, tényleg csak annyi energiát hajlandó tananyaggal tölteni, amennyit muszáj.

Most mazsolázom, hogy itthon milyen képzések vannak és melyik az amiben a legkevesebb "nem szeretem" rész van. Nagyon nem egyszerű. Nézegetem határon túl is, de ezzel a hozzáállással csak valami nagyon testhezálló jöhet szóba, mert különben pénz és időpocsékolás "kipróbálgatni", hogy milyen külföldön egyetemistának lenni. Már olyasmi is eszembe jutott, hogy ha talál nem egyetemi képzést, akkor mellé egy bármilyen BSc vagy BA diplomát választhatna, ami a legkevésbé köti le az energiáit. Csak Magyarországon a képzésekből sincs valami nagy választék - mármint ami érdekelné egyáltalán. Az a jó, hogy ez az egész engem jobban izgat, beletolok egy csomó időt, de van egy sejtésem, hogy a végén előáll majd az utolsó pillanatban valami értelmessel, amire addig nem is gondoltam. Mindegy, amikor van időm, a saját megnyugvásomra, mazsolázom a képzéseket.

19102. constanzes (válaszként erre: 19100. - Chelsey)
2023. szept. 11. 14:03

A pasim fontolgatta, hogy elvégzi még azt is. :))))

De nem tudok róla többet.

19101. constanzes (válaszként erre: 19099. - Chelsey)
2023. szept. 11. 14:02

Ok, nem azt mondtam, hogy értelmetlen, csak túlzott megterhelése a gyereknek amikor éppen elég dolga van. Vagy csak nekem van olyan gyerekem aki nem terhelhető korlátlanul? Mert én vele arra törekszem, hogy csak azt csinálja, ami feltétlenül szükséges.


A lányom pl. sokkal inkább terhelhető, de mi ilyen megfontolások miatt elvetettük a matek emeltet, pedig nyilván az sem árt egy közgazdásznak. :) Az emeltre azért még extrákkal rá kellett volna készülni, így meg írt egy 94%-os közepet. (Más kérdés, hogy a végén neki a legkedvezőbb a duplázás lett.)

19100. Chelsey
2023. szept. 11. 13:45

Járt valaki, még inkább jár valakinek a gyereke, ismerőse ipari formatervező szakra - akár magyar , akár angol nyelven?

Hol érdemes a rajzvizsgára készülni, mennyire komoly? Mennyire elégedettek a képzéssel, mennyire haladnak a korral a képzés során?

19099. Chelsey (válaszként erre: 19098. - Constanzes)
2023. szept. 11. 13:42
Valószínűleg maximalizálni szeretné a pontjait. Egyébként szerintem megéri felkészülnie rá, ha nem esik nehezére, mert később mindkét tudásra szüksége lesz. Könnyebben fog haladni az egyetemi tanulmányaival, ha nem áll meg középszinten.
19098. constanzes (válaszként erre: 19096. - Macskaringo)
2023. szept. 11. 13:33

De miért kell két emelt?

Megnéztem, idén 400 pont volt a ponthatár, az nem egy magas pontszám.

19097. Chelsey (válaszként erre: 19096. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 19:16
Majdnem megkérdeztem, hogy mi lenne a másik verzió, de közben rájöttem, hogy oda könnyebb bekerülni, mint bent maradni. Két emelttel biztosan meglesz.
19096. Macskaringo (válaszként erre: 19095. - Chelsey)
2023. szept. 10. 19:09
ELTE matek szakra.
19095. Chelsey (válaszként erre: 19094. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 19:00
Hová akar menni?
19094. Macskaringo (válaszként erre: 19093. - Chelsey)
2023. szept. 10. 18:06

Ennek így lehet ponthatár csökkentő hatása. Mert ugye az érettségi szintje miatt elvesztett pontokat nem lehet visszapótolni az intézményi pontokkal, hiszen azok másik zsebből jönnek. Ha meg két emeltre van kényszerítve az ember gyereke, annak valószínűleg gyengébb lesz az eredménye, mintha egy emeltet és egy közepet kellene csinálnia.

A régi rendszer szerint a lányom is emelt matek + közép infót tervezett, de mióta kiderült az új metódus, már emelt matek + emelt digitális kultúrára készül (ahová ő menne, ott nem fogadják el az emelt nyelvet, így hiába tesz angolból és franciából is emeltet, muszáj digitális kultúrából is emelteznie, ha maximalizálni akarja a pontjait). Azért előrehozottban egy közép digitális kultúrát is csinál biztonsági megfontolásokból.

19093. Chelsey (válaszként erre: 19091. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 17:56
Már az is elég nagy szívás, hogy minden év végi jegyet beszámítanak. Ez a 67%-os súlyozás meg aztán tényleg minden csak nem jóindulatú, hiszen az emeltért egyébként is adnak/adhatnak plusz pontot az egyetemek.
19092. Keménydió (válaszként erre: 19090. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 13:37
Köszönöm szépen, hogy ilyen részletesen leírtad ! Igy már kezd tisztulni kicsit.
19091. Macskaringo (válaszként erre: 19088. - Keménydió)
2023. szept. 10. 13:27

423/2012. kormányrendelet

"16. § (1) * A tanulmányi pontokat a jelentkező 9–12. – nyelvi előkészítő esetén 9/Ny–12. – évfolyamos középiskolai osztályzataiból és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből a következő módon kell kiszámolni:

a) öt tantárgy: a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom), valamint egy legalább két évig tanult, a felsőoktatási intézmény által meghatározott egy tantárgy utolsó két (tanult) év végi osztályzatainak – a (2) bekezdésre figyelemmel megállapított – összegét kettővel meg kell szorozni;


b) az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgaeredmények közül a négy kötelező és egy, a felsőoktatási intézmény által meghatározott érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye átlagát egész számra kell kerekíteni."


Tehát a b) pont értelmében az érettségi bizonyítványból a 4 kötelező plusz egy figyelembe vehető tantárgy átlagát nézik, a jogszabály itt nem írja, hogy súlyozni kellene.


"17. § (1) * Az érettségi pontokat a képzési területre vagy szakra vonatkozóan meghatározott két érettségi vizsgatárgy vagy érettségi vizsgatárgyak listájából a jelentkező számára legkedvezőbb két érettségi vizsgatárgy eredményei alapján kell kiszámolni.

(2) * Az érettségi pontok száma emelt szintű érettségi vizsga esetén egyenlő az érettségi vizsgán az adott vizsgatárgyból elért százalékos eredménnyel. A középszinten tett érettségi vizsga esetében a százalékos eredmény alapján figyelembe vehető érettségi pontok számát a 4. melléklet szerint kell megállapítani.

(3) Az érettségi vizsgatárgyak százalékos eredményét az érettségi bizonyítvány, illetve a tanúsítványok alapján kell figyelembe venni.

(4) * Ha ugyanabból a tárgyból a jelentkező több, különböző eredménnyel is rendelkezik, a számára legelőnyösebb eredményt kell figyelembe venni az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével."


Tehát a (2) bekezdés értelmében az emelt szintű 100%-ot ér, a középszintű pedig a 4. sz. melléklet szerinti pontszámot éri (ami a tényleges eredmény 67%-ának egész számra kerekített értéke).

19090. Macskaringo (válaszként erre: 19088. - Keménydió)
2023. szept. 10. 13:12

Nem, nem 67 pontot kap az 5 db 100%-os középszintű érettségire. 5 db 100%-os középszintű érettségi esetén az érettségi átlag 100% lesz, ami 100 pontnak fog megfelelni.

Csak az érettségi pontoknál jön képbe a súlyozás (tehát annál a pontszámrésznél, ahol a két választott érettségi tárgyból elért eredmény alapján 200 pont érhető el, amelyből aztán duplázással 400-at lehet csinálni). Eddig is annyi emeltet tehetett, amennyit akart, és ha két emeltje volt, és azokat elfogadták az adott szakon, az kapásból 100 többletpontot jelentett.

Az orvosira pl. eleve kötelező volt a két emelt.

Most ez megváltozik, innentől kezdve az érettségi pontoknál súlyozni fogják a szint szerint az elért eredményt, és ha az emelt még plusz pontot is ér az adott egyetemen, akkor még jobban fog vele járni. Azonban most már egyáltalán nem lesz magától értetődő, hogy egy 45% fölötti emeltért 50 pont jár, kettőért meg 100.

Most már az egyetemek saját maguk határozzák meg, mire mennyi pontot adnak. Az orvosin pl. kötelező lesz a két emelt, de az emeltekért nem fog járni plusz pont. Lesz egy szóbeli, ezen kívül nyelvtudásért, versenyeredményekért, munkatapasztalatért... fog járni intézményi pont.

Az Óbudai Egyetemen pl. egy emelt 50 pontot ér, két emelt összesen 60-at.

Az ELTE matekon meg pl. 80% fölötti középre is adnak majd 33 intézményi pontot.

De olyan is lesz, ahol már 25% fölötti emelt is plusz pontot fog érni, nem csak a régi szabály szerinti 45% fölötti.

Szóval mindenkinek alaposan bele kell ásnia magát, és jó előre feltérképezni, hogy mely egyetem mely szakán mire mennyi pont jár, és eszerint készülni, mert az új rendszerben a különböző egyetemek még azonos szakokon is más-más szempontok szerint fogják kiosztani az intézményi pontokat.

És ami még fontos, hogy azzal, hogy az érettségi pontoknál a középszintű érettségi már csak 67%-ot ér, duplázás esetén ez dupla veszteség. Tehát két 100%-os középszintű érettségi idén 4 x 100 = 400 pontot ért (idén ugye már sok helyen lehetett két középszintűvel jelentkezni), jövőre ugyanez csak 4 x 67 = 268 pontot fog érni.

19089. Keménydió (válaszként erre: 19085. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 11:13
A duplázás 2 emelt szinten teljesített tárgyból is lehet ? Mintha olyasmi rémlene, hogy eddig 1 emelt + 1 középszintű érettségi eredményt lehetett duplázni ? De eddig - mivel még nem voltunk érintettek - csak felületesen figyeltem a felvételi szabályokat.
19088. Keménydió (válaszként erre: 19085. - Macskaringo)
2023. szept. 10. 11:09
Éppen az érettségi tárgyak miatt gondoltuk. Ha valaki mind az 5 tárgyat középszinten teljesíti 100%-ra akkor azért 67 pontot kap.Míg ha emelten minden tárgyat pld.70 %-ra akkor 70 pontot kap és az ugyan úgy 5-ös. Vagy rosszul gondoljuk ?
19087. Borian (válaszként erre: 19086. - Borian)
2023. szept. 9. 06:37
..ezt nem is tudtam...
19086. Borian (válaszként erre: 19085. - Macskaringo)
2023. szept. 9. 06:37
ja...
19085. Macskaringo (válaszként erre: 19084. - Keménydió)
2023. szept. 8. 20:32

Nem lenne sok értelme. A tanulmányi pontoknál ugyanúgy 100%-ot fog érni a közép érettségi, mint eddig. Csak az érettségi pontoknál fog 67%-ot érni.


A kétféle számítás:


Normál számítás:

Tanulmányi átlag: max. 100 pont

Érettségi átlag: max. 100 pont - itt 100%-ot ér a közép

Érettségi tárgyak: max. 200 pont - itt 67%-ot ér a közép


Duplázás:

Érettségi tárgyak x 2: max. 400 pont - itt 67%-ot ér a közép

2023. szept. 8. 19:52
Most, hogy 2024 -ben a közép érettségi már csak 67 %-ot ér szerintetek lesznek olyanok akik mind az 5 tárgyból emeltezni fognak ? Ismerőseitek között esetleg hallottatok ilyenről ?
19083. Hattori (válaszként erre: 19080. - Constanzes)
2023. szept. 8. 14:29

BGE üzenet

A Nemzeti felsőoktatási törvény 2022. év végén hatályba lépett módosítása nyomán változtak a hallgatói követelményrendszer bizonyos elemei.


A törvénymódosítás után már nem kötelező nyelvvizsgával rendelkezni a diploma megszerzéséhez. 2023. januárja óta a záróvizsgát sikeresen teljesítő hallgatók számára kiállítjuk a diplomát függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e államilag elismert nyelvvizsgával vagy sem. A diploma kiállítására a záróvizsga után 30 napon belül kerül sor. A nyelvvizsga tehát már nem kötelező, megszerzését azonban továbbra is ajánljuk, mert előnyös lehet pályafutásuk során.

19082. Hattori (válaszként erre: 19080. - Constanzes)
2023. szept. 7. 23:37

Egészségügyi mernok

Persze ez már Msc, de egy irány. Gepeszmernok is mehet ide

Bme-Vik

19081. Chelsey (válaszként erre: 19080. - Constanzes)
2023. szept. 7. 21:23
Nézegetni kell. Már csak azért is érdemes, mert lehet, hogy olyan képzésre bukkan közben az ember, amire nem is gondolt korábban. A srácokat is biztatni kell, mert maguktól nem biztos, hogy keresgélnek. Vagy ki tudja. Lehet, hogy még csak most passzívak. De én részemről inkább próbálom aktivizálni a gyerekem, mert meggyőződésem, hogy a környezetében a többi gyerek, de még a tanárok sincsenek képben a lehetőségekről és így nem is hall mindenről. Márpedig ha valamiről nem tud az ember, akkor hiába lenne testhezálló és érdekes számára, olyan mintha nem is lenne.
19080. constanzes (válaszként erre: 19079. - Chelsey)
2023. szept. 7. 20:33
Köszi, akkor ezzel jó sok dolgunk lesz, hogy kitanulmányozzuk...
19079. Chelsey (válaszként erre: 19074. - Constanzes)
2023. szept. 7. 18:42
Nagyon vegyeskereskedés, mert pl. az Óbudain egy emelt 50 pont plusz, de emeltekért összesen 60 plusz pontot lehet szerezni (hogy ne csak az orvosi képzést nézzük). A BME minden 25% fölötti emeltért ad 20 vagy 60 pontot, attól függően, hogy 45% alatti vagy fölötti az eredmény. Náluk akár 100 pontot is kaphat valaki emeltekért összesen. Szóval tényleg ahány ház annyi pizza.
19078. constanzes (válaszként erre: 19075. - Chelsey)
2023. szept. 7. 18:37
Ebben is igazad van (újra érettségi), nekem csak annyi az össz nehézség, amit korábban is írtam, hogy egyedül tartom el őket, és azért szeretném, ha majd a saját lábukra állnának azért belátható időn belül...Eleve 19 évesen fog érettségizni. És akkor a harmadik gyerekem meg 20 évesen. Vannak álmatlan éjszakáim azért, hogy hogyan fogom ezt pénzzel győzni. De nyilván azt nem akarom, hogy ez akadályozza meg abban, hogy magára találjon.
19077. dora68
2023. szept. 7. 18:28
Sziasztok! Tudnátok ajánlani fotóst, aki érettségi tablót készít, jó és nem túl drága? Mindez Budapesten.
19076. Hattori (válaszként erre: 19073. - Constanzes)
2023. szept. 7. 18:16
Nemrég találkoztam egy osztálytársammal, 3 és 14 között egy ovis, suliba jártunk. Nem volt soha kiemelkedő semmiben, ő is gépészmérnök lett. GAMF, vagy ma Neumann.
19075. Chelsey (válaszként erre: 19073. - Constanzes)
2023. szept. 7. 18:15

Teljesen egyetértek veled. Ha sikerül nekik valami irányt kitalálniuk (nem mi, hanem ők találják ki), akkor már lehetne tudni, hogy melyek azok a tárgyak, amelyeket el lehet engedni.

Bár én a múltkor már ott tartottam, hogy lesz ahogy lesz, aztán ha későn jön az ihlet, akkor majd utólag leérettségizik újra abból a tárgyból, amiből több pont kell, ha végre rájön, hogy mit is akar csinálni.


Ebben is nagyon hasonlók vagyunk, nekem mindegy volt, hogy ki tanítja a tárgyat, nem a tanár miatt szerettem vagy hanyagoltam valamit. A fiam képes nem foglalkozni olyasmivel, ami egyébként egész jól megy vagy menne neki, ha nem tud kibékülni a tanár személyével. A férjem szerint ez a "normális", ő is ilyen volt :D

❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook