Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után fórum

Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯
19014. Borian (válaszként erre: 19013. - Constanzes)
2023. szept. 6. 06:51
Nem, de az jellemzően nem is fog kémiából, biológiából érettségizni, mert középszinten is nehezebb, mint a megúszós digitális kultúra, földrajz pl.
19013. constanzes (válaszként erre: 19006. - Borian)
2023. szept. 5. 22:05
Ok, az orvosira lehet, de akinek középszintű érettségi is elég ezekből annak is 4 évig kell tanulni?
19012. constanzes (válaszként erre: 19007. - Chelsey)
2023. szept. 5. 22:05
Ahogy néztem ez nagyon összevissza lesz, hogy hol mire adnak pontot, ezt átlátni, kikalkulálni baromi nehéz lesz. Főleg, ha esetleg minden évben változtat rajta az egyetem. Eddig azért olyan nagy meglepetés a pontszámokban nem volt, +/- 10 pontnyira nagyjából be lehetett lőni mennyire lesz szükség. Most teljes homály.
19011. Chelsey (válaszként erre: 19010. - Khi72)
2023. szept. 5. 21:07

Na, most belenéztem a BME pontszámításába. 25%-ra már adnak 20 plusz pontot, 40% fölött pedig plusz 60 pontot.

Ebből én azt szűrtem le, hogy tényleg képtelenség lesz átlátni kalkulátorok nélkül a felvételi pontszámítást és egy fél élet lesz egyesével számolgatni. Gyakorlatilag valami olyasmi kellene, mint a biztosítás kalkulátorok, hogy minden lehetséges információt beír magáról az ember, kiválasztja, hogy mire kér ajánlatot, aztán a gép kidobja, hogy melyik szolgáltató, milyen terméket, milyen feltételekkel kínál.

Kíváncsi vagyok, hogy a Felvi készít-e ilyet a régi kalkulátor helyett.

19010. khi72 (válaszként erre: 19007. - Chelsey)
2023. szept. 5. 20:46
Azért a 30 pontra sikerült emelt kevés lesz, mert általában csak 45 pont felett jár a plusz 50 pont.
19009. Chelsey (válaszként erre: 19008. - Borian)
2023. szept. 5. 18:42
Mivel már a SOTEn nincs plusz pont az emelt érettségiért (ha jól emlékszem), így fontos szerepet kaphatnak ezek a nyelvvizsgáért járó pontok.
19008. Borian (válaszként erre: 19007. - Chelsey)
2023. szept. 5. 18:16

A kimeneti követelmény még most is csak egy B2 nyelvvizsga.

A felvételinél viszont plusz 10 pontot ér egy angol/német B2, minden más nyelv 8, az angol/német C1 30 pont, minden más nyelv 20.

19007. Chelsey (válaszként erre: 19003. - Constanzes)
2023. szept. 5. 17:15

Szerintem pont nem mindegy, mert azokon a helyeken, ahol továbbra is jár 50 plusz pont az emeltért, ott duplán díjazzák őket. Azokon az egyetemeken eddig egy maximális pontszámot elért emelt szintű érettségi után 150 pontot kapott a jelentkező, a hibátlan közép szintű után 100-at. Most meg csak 67-et. Ha jól értelmezem a helyzetet, akkor 50 pont különbség helyett, most 83 pont különbség lesz köztük ugyanazon tárgy esetében. Majd taktikát kell váltani, mert egy 30 pontra megírt emelt is többet fog érni, mint egy hibátlan közép szintű.


Az orvosin a nyelvvizsgáknak eddig nem volt jelentősége felvételi pontok szempontjából. Azért mégis jobb volt, ha valaki már úgy megy oda, hogy túl van ezeken, mert később még kevesebb ideje, energiája lesz ilyesmire várhatóan. Tavaly mintha pont a SOTEn tervezték volna, hogy majd pluszban pontoznák a nyelvtudást is - de lehet, hogy rosszul emlékszem.

19006. Borian (válaszként erre: 19001. - Constanzes)
2023. szept. 5. 17:15
Mert aki orvosira készül, az faktozik kémia-biológiából és végig tanulja.
19005. Hattori (válaszként erre: 19004. - Chelsey)
2023. szept. 5. 17:13
mateking.hu
19004. Chelsey (válaszként erre: 19002. - Constanzes)
2023. szept. 5. 17:07

Akkor nagyon jutányos áron jár matekra. Itt a tavalyi ár 7ezer/óra azoknak, akik bérletet vesznek. Az ad hoc járóknak pedig 7500.


Azért egy nyolcadikos előkészítőnél azért csak komolyabb egy SOTE emelt szintű érettségire felkészítő, ha másért nem a presztízs miatt. Egyébként ez 1300 Ft/óra és még egy ingyenes emelt szintű próba érettségi is jár vele.

19003. constanzes (válaszként erre: 19000. - Chelsey)
2023. szept. 5. 16:18
De ez egyformán fog vonatkozni mindenkire, ettől nem kerül hátrányba önmagában a gyerek, inkább csak az a rossz, hogy nem lehet tudni, hogy ez hogyan változtatja majd meg a felvételi pontszámokat. Eddig az orvosinál igazából a nyelvvizsgának sok értelme nem volt, ha jól értelmezem, hiszen a két emelt eleve 100 pont, és 100 pontnál több plusz pont meg nincsen. Tehát ez nagyon nem szűrt a gyerekek között, mert mindenkinek 100 plusz pontja volt.
19002. constanzes (válaszként erre: 18999. - Chelsey)
2023. szept. 5. 16:14

De ezek csoportos foglalkozások, nem egyéniek. Én most 4500 Ft/óra díjat fizetek a matekért, de ott csak vele foglalkoznak!


Az előző tanévben a nyolcadikosom járt felvételi előkészítőre az 70 e Ft volt összesen a két tantárgy.

19001. constanzes (válaszként erre: 18997. - Borian)
2023. szept. 5. 16:12
Miért nem lehet előrehozottat tenni? Az új NAT-ban már csak 2 éves a biológia és a fizika is. A kémia meg eddig is csak 2 éves volt.
19000. Chelsey (válaszként erre: 18998. - Buksi2)
2023. szept. 5. 11:47

Szerintem eleve szívás, hogy 100%-ot fog érni a hibátlan emelt és 67%-ot fog érni a közép szintű érettségi - míg sok helyen az emelt érettségi pontja mellé továbbra is megadják a plusz 50 pontot.


Aztán meg beraknak egy "seggelős" részt, amiben "irodalmi-műveltségi teszt" alatt kvázi bármit kérdezhetnek pl. Milyen kapcsolatban állt Móricz Zsigmonddal Littkey Margit Erzsébet?

Vagy mikor írta Petőfi a Füstbe ment terv című versét (év, hónap)?

De lehetnek benne mindenféle elméleti kérdések is, mint pl. mi a versláb, milyen hatást ér el a költő a jónikus verslábak használatával? Mi a daktilus képlete?


A törit is teletömték biflázós anyaggal, azt olvastam, hogy van olyan téma, amiben százvalahány lexikai elem van. És az csak egy témakör. Erre mi szükség van vajon?



Van akinek ez a könnyű, mást meg kiráz a hideg tőle.

18999. Chelsey (válaszként erre: 18997. - Borian)
2023. szept. 5. 11:23

Így van ahogy mondod. Csak azt akartam érzékeltetni, hogy nem véletlen, ha most a gyerekek külső segítséget kérnek a felkészüléshez - akár csak biztonsági érzet miatt. Az orvosira mindig is kicsit külön eset volt. A 170 ezer első hallásra húzós, de ha figyelembe vesszük, hogy tavaly 7 ezer/óra volt a magántanárok díja (matek, kémia, fizika, biológia), akkor az már árnyalja a képet.


Azt nem teljesen értem, hogy a bánatnak kell ennyi tárgyból érettségizni. Miért nem lehet kiválasztani 2-3 tárgyat, amiből egyébként is tervezi a gyerek, hogy tovább tudna vele foglalkozni (akár munka, akár továbbtanulás terén)?

Vagy valami nagyon alapot is lehetne, mint talán az osztrákoknál van (hátha rosszul tudom), hogy anyanyelv és irodalom, matek, plusz egy idegennyelv. Ez nálunk miért nem elég?

Mondjuk az is érdekes, hogy mi van az érettségi feladatlapokon, tételekben...

18998. buksi2
2023. szept. 5. 11:19
Sziasztok! Az új érettségi követelményekről már volt szó? Középszintű érdekelne, matek, töri, magyar. Nehezebb, könnyebb lesz?
18997. Borian (válaszként erre: 18996. - Chelsey)
2023. szept. 5. 09:41

Sziasztok!

Igen, ez is benne van, de a fiam miatt érintettként azért azt is látom, hogy az orvosi azért külön eset... Szerintem más egyetemekre és szakirányokra azért nem lehetetlen külön tanár, külön tanfolyam nélkül felkészülni. Tudom, persze, hogy a Corvinuson űrpontok vannak egyes szakokon, de ha nem sikerül a corvinusos Bsc, de bekerül az ember a BME-re, Elte-re, BGE-re, akkor sincs világ vége és később még mindig elmehet Msc-zni a Corvinusra, ha az annyira fontos, bár szerintem nem is annyira fontos, ha jó gyakornoki helye talál, ott sikerül bedolgoznia magát, szerez olyan egyéb készségeket (nyelvtudás, IT), ami a szakterületéhez jól passzol.


De ha vki doki szeretne lenni, akkor ugyan vidéken 5-8 ponttal kevesebb ponttal is be lehet kerülni, de azért az nem akkora különbség.


A másik, hogy miközben folyamatosan fogynak a TT tanárok, velük párhuzamosan az óraszámok a NAT-ban, az emelt biológia-kémia érettséginek nem akaródzik könnyebbnek lennie, hatalmas és nehéz anyag, amit még fakttal, jó tanárral sem könnyű befogadni és készségszinten elsajátítani.

Vegyük ehhez hozzá, hogy míg társadalomtudományi, akár műszaki irányban is megúszható az érettségi-felvételi 5 tantárggyal, ha vki ilyen irányba menne, akkor 6 tárgyból érettségizik, előrehozottat max nyelvből tehet (míg más, szerencsés pl az infót, földrajzot letudhatja korábban), ezért extra nehéz az utolsó év.


Arról nem is beszélve, hogy most, hogy változik a felvételi 24-től és a két emelt elvárt, de pont nem jár érte, még kaparni kell nyelvvizsgáért, sporteredményért, OKTV eredményért is...

18996. Chelsey
2023. szept. 5. 08:26

Azt nem veszitek figyelembe, hogy a mai gyerekek ideje már első osztálytól sokkal jobban elforgácsolódik, mint anno a mienk. Régebben 4 év alatt a legfontosabb az volt, hogy írni, olvasni megtanuljunk rendesen, logikai feladatokat oldottunk meg és a magunk szintjén szövegeket alkottunk. Most is ez a legfontosabb, csak éppen annyi mindennel foglalkozik egy gyerek már alsóban is, hogy igazából a többségnek nem sikerül olyan jól megalapozni ezeket, mint amennyire tudná. Így aztán felsőben, amikor még több tárgy ontja a fontosnak (vélt) tudományt a gyerekre, akkor már kezdenek előjönni a hiányosságok, amelyek a többségnél gimiben látszanak meg igazán. Pont akkor, amikor ki kell választani, hogy mi az a pár tárgy, amire tényleg koncentrálni szeretne.

Közben változtatják az érettségit, a felvételi rendszert. Tizedikes gyerekeknek 38 órát kell a suliban tölteni (ok, van közte egy lyukas, de akkor is ott kell lenni).


Én egyáltalán nem csodálkozom azon, hogy a rengeteg elavult tananyag elsajátítása mellett, nem sikerül sokaknak egyedül felkészülniük rendesen az egyetemi tanulmányaikra. Egy felnőtt is elveszik ebben a káoszban, nemhogy egy gyerek.

18995. itzsed (válaszként erre: 18994. - Constanzes)
2023. szept. 5. 06:21
Az a helyzet, hogy sok helyen a léc sokkal lejjebb van és még erre sem tud sok középsuli felkészíteni sajnos.
18994. constanzes (válaszként erre: 18992. - Hattori)
2023. szept. 4. 22:55
Nem. Több ember azt jelenti, hogy alacsonyabb követelmények, hiszen akkor nem tudnak több embert felvenni, ha magasan hagyják a lécet.
18993. Hattori (válaszként erre: 18989. - Chelsey)
2023. szept. 4. 22:30
Pont minap beszéltettünk arról, hogy érdekes, SE-re csak jódómú,gazdag, ráadásul jóképű és csinos elitgyerekek járnak? Igen. Úgy tűnik.
18992. Hattori (válaszként erre: 18991. - Constanzes)
2023. szept. 4. 22:29
Na,pont ezért kell a külön, mert túl sok embert vesznek fel, kevesebbet kellene, de akkor meg minek puffasztották fel a helyeket 20 éve?Ugye!
18991. constanzes (válaszként erre: 18990. - Itzsed)
2023. szept. 4. 22:26

Na de most egy-egy korosztály mondjuk 30-40%-a bekerül az egyetemre, a mi időnkben ennél sokkal kevesebb volt. Apukám is orvos, az ő idejükben mondjuk a korosztály 10%-a lett diplomás. Nem járt semmi akármire külön.

Én jártam matek meg töri faktra aztán így felvételiztem és kész. Szóval valahogy logikailag billen a dolog, hogy egyre többen kerülhetnek be az egyetemekre, mégis egyre többen járnak valami külön akármire. Irdatlan pénzekért.

18990. itzsed (válaszként erre: 18982. - Virgilius)
2023. szept. 4. 20:57
Tényleg szép összeg. És sajnos azt is látom, hogy bizony top 50-es gimiben sem lehet már felkészülni, mert nincs olyan tanár. És szerencsére sikerült olyat is látnom a másik gyereknél, hogy a sulis fakt bőven elég volt. De sajnos azt hiszem ma már ez a ritka. Mondjuk kémia már az én időmben sem volt a suliban.
18989. Chelsey (válaszként erre: 18988. - Virgilius)
2023. szept. 4. 20:08
A SOTEn húzós az ára, de más egyetemeken most is vannak ingyenesek. Az orvosira készülők közül sokan jártak magántanárhoz korábban is. Az akkori árakat nem tudom, de nem is sok értelme lenne egy 30-35 évvel ezelőtti magántanár óradíját vagy egy felkészítő árát összehasonlítani a mostani SOTEs felkészítő árával.
18988. virgilius (válaszként erre: 18984. - Chelsey)
2023. szept. 4. 17:04
Volt, igen, én is jártam. De az ingyenes volt, nem értelmiségi családból származó és/vagy alacsonyabb jövedelmű családból jövő gyerekeknek.
18987. Chelsey (válaszként erre: 18985. - Akinomuj)
2023. szept. 4. 14:25
Nem ott laktam, buszoztam szombaton hajnalban és délután bő 2-2 órát miatta. Én mindig szerettem kiszakadni a közvetlen környezetemből.
18986. virgilius (válaszként erre: 18983. - Constanzes)
2023. szept. 4. 13:30
Igen, nagyon sok. És a legtöbben még plusz magántanárokhoz IS járnak.
18985. akinomuj (válaszként erre: 18984. - Chelsey)
2023. szept. 4. 13:04

Ha abban a városban laktál, ahol olyan egyetem/főiskola volt, ami tartott olyan felkészítőt, ami érdekelt.

Gondolom én.

(Én nem jártam - nem is volt helyben, föl sem merült, nem is fért volna bele)

❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook