Középiskolai felvételi (beszélgetés)
Megnéztem a Xantus értettségi eredményeket és a gimnázium legutolsó érettségije alapján még nem volt gimnáziumi németes osztály, csak szakgimnáziumi, viszont ott is szerzett 10 gyerek felsőfokút németből. A második nyelv oktatására vonatkozóan többször olvastam negatív kritikát, ill. valóban úgy tűnik, hogy kevesen távoztak 2018-ban két nyelvvizsgával.
A Kossuthban és a Leöveyben mi is voltunk tavaly. Utóbbi jól ment de hidegen hagyta, a Kossuthban nem érezte jól magát. Mindkettőbe bejutott volna, de a DNG-ben jól is ment, jól is érezte magát. Ugyanez a Jedlikben. A nyelv miatt ezt válsztottuk végül és ide a közlekedés is egyszerűbb. Nyelvből német felsőfok, angolból középfok a jellemző kimenetként, de az angol felsőfok sem elképzelhetetlen. A jelenlegi egyetemi felvételi rendszerben ez nagy előny.
A nemzetiségisek, kéttanosok inkább a haladóba jutnak be, a fiam csoportjában ő egyedül érkezett "mezei" suliból. A kezdőben a mezeisek vannak túlsúlyban.
Azt írjátok előre ami a legjobban tetszett neki, kívánom hogy sikerüljön amire vágyik!
Szia!
Ha kicsit visszaolvasol, pont tegnap történt valakivel, hogy az ideiglenes listán azt látta, rosszul írták be a központi pontjait. Ő már csak hétfőn fog telefonálni és ezzel 200!!! helyet feljebb ugrani a listán, de lehet, a Te esetedben a szülő még tegnap intézkedett, mert mondjuk vmi hasonló történt velük is.
Bár nem nekem címezted, de a fiam oda jár. A kezdők számára a nyelvi év valóban elég húzós tud lenni. Heti 24 németórájuk van és olyan szintre kell eljutniuk hogy a következő évtől a tantárgyak egy részét is nemetül tudják tanulni.Ez valószínűleg a Kossuthban sincs másképpen. A DNG-ben a kezdőknek minden nap 7-8 órájuk van, míg a haladóknak 6-7. A fiam (most nyekes) azt mondja hogy a kezdősöknek az első pár hónapban még nem kellett túl sokat tanulniuk, aztán viszont annál többet, de nyilván ez függ attól is hogy ki hol tartott korábban a tanulmányaiban. A kezdőbe nemcsak kizárólag olyanok mennek akik még sose tanultak németül, vannak olyanok is akik már tanultak de nem érik el a haladó osztály szintjét. Nyelvből az osztályokat (haladót is) két csoportra bontják, tudásszintek alapján pont emiatt. A kezdőknek van anyanyelvi tanára is, ő magyarul nagyon keveset beszél. (Szülőin egy kollegája tolmácsolt a szülőknek.)
Év végén tesznek a tanulók egy mini vagy házi DSD-nek nevezett vizsgát németből. Ez 2 írásbeli tesztből és szóbeli résztből áll. Az ofőnk elmondása alapján ez a kezdőknek nagyobb falat, de menni szokott. Ha mégse sikerül akkor behívják a szülőt és megbeszélik mi legyen. Elviheti másik suliba de volt aki maradt és nyáron pótvizsgázott.
A fiam haladós, de így is sokat tanul (bár ő nagyon kényes a jegyeire) és már megtanult örülni a hármasoknak is. De szokott találkozni, programokat csinálni a kezdőben tanuló barátaival is, tehát valamennyi szabadidejük van azért nekik is. De van olyan osztálytársa aki nagyon keveset tanul mert magas szintű nyelvtudással érkezett.
A fiam műszaki pályára készül, úgy látom hogy a suli ebben nagyban segíteni fogja. Már be tudott kapcsolódni egy cserediák programba ami ráadásul műszaki témájú. A suli kicsi, családias hangulatú. Figyelnek a gyerekekre. (Bár a gyerekek véleménye szerint a tanáraik pletykásak mert bármi történik a diákok között azt azonal megtárgyalják a tanáriban. 😀)
A diákok között nagyon élénk a társasági élet, szerelmek, stb. Nekem ez volt a legmeglepőbb.
Köszi. Jogszabály szerint a szüneteltetés lehet határozott időtartamú is, vagy határozatlan. Az intézmény pedig eldöntheti, hogy milyen feltételekkel veszik vissza ugyanabba az évfolyamba, előírhatja a különbözeti vizsgát is, mint nálatok.
De ez még nem jelenti azt, hogy kapnak is utána pénzt. Sajnos nem találtam erre vonatkozóan még semmit.
Nálunk két ilyen diák is volt. Egyik Eu-n belül ment, egy évig magántanuló volt. Utána került ki az enaplóból, nem jöttek haza. A másik az Usá-ba ösztöndíjjal egy évre fixen, ő azonnal kikerült. Neki biztos, hogy különbözetiznie is kell, vissza akar majd jönni mintha itt járt volna.
Magántanulóként sem jár támogatás a sulinak a gyerek után, miközben munka van vele. Tehát annyira nem jó.
Az angolt helyezte elsőre akkor mindenképpen Xantus ha viszont meg akar tanulni németül akkor semmiképpen nem Xantus hanem bármi más (egyszerűen azért nincs ott haladó nemet sem mert sikertelen volt).
.
Nálunk volt most ilyen tartós távollét. Egy tanévig “tartják” a helyét, vagyis a jogviszonya nem szűnik meg, így feltélezem, hogy a fonanszírozása sem. Egy évnyi távollét után automatikusan az alsóbb évfolyamba jöhet csak vissza, oda, ahonnan elment (ha 10.-ben ment el, 10.-esnek jöhet vissza).
Ha tanév közben jön-megy, és az eredeti osztályába akar visszajönni, akkor osztályozó vizsgát kell tennie, de ha nem sikerül, akkor szintén csak az alsóbb évfolyamra veszik vissza.
Az Apiban legalábbis így van.
További ajánlott fórumok:
- Középiskolai felvételi matematikából 2010-ben
- Óvódák, bölcsődék, általános iskolák, középiskolák, bárhol a világon
- TB ügyintéző tanfolyamra jelentkeztem. Van valakinek információja, mire lehet számítani felvételinél?
- Mikor lesz fent a neten a középiskolák végleges felvételi sorrendje?
- 2011 középiskolai felvételi
- Hol lehet megnézni a tavalyi középiskolai felvételi ponthatárokat?