Skizofrénia (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯
1303. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1302. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 14:34
Ha nem tapasztalok semmilyen változásra utaló jelet, nem kezd el beszélni, akkor marad a főnök, és ha az se jut eredményre akkor kilépek. A saját egészségem ezerszer fontosabb nekem. Szívesen dolgozok ott, de nem mindenáron.
1302. csikil4ny (válaszként erre: 1301. - E9aeb5fb70)
2016. okt. 29. 14:22
Szerencset kivanok hozza, meg turelmet. Igazabol nagyon nehez segiteni ilyen ugyben, ha meg nem fogja akarni, akkor nincs mit tenni.
1301. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1298. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 14:20
De ez nem csak az "Ő" dolga. Valahogy meg kell értenie, hogy ez az "ÉN" dolgom is lett attól a pillanattól ahogy egymás mellé leültünk.
1300. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1298. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 14:17

Hát pont ez az amiért ennyire óvatos vagyok...

Ok, majd jelentkezem.

1299. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1296. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 14:16

Igen, közös asztal, felváltva dolgozunk többen, váltásban is és nem óvodás rajzokat színezgetünk. Nagyon kell figyelni, számokkal, bizalmas anyaggol foglalkozunk, sokan járnak be. Megtörtént, hogy dolgoztam valamin, átvette a folyamatot, elfordultam 2 percre és vittem a következő adagot pontosan ugyanoda ugyanúgy rátéve ahol a korábbi feldolgozandó is volt. Totálisan kiakadt, sose beszélt velem korábban ilyen hangnemben, abszolút nem indokolta a "vétkem" súlyossága ezt. Pont olyan volt mint egy hisztis kisgyerek, rámkiabált, hogy miért pakolom rá az újat a készre???

Nem értettem a szitut, tudom, hogy pontosan ugyanoda raktam ahol a korábbiak voltak és a kupac pontosan úgy nézett ki mintha ugyan az lenne, csak levettek belőle 2-3 dossziét az alatt az idő alatt. Ez volt az egyik olyan pont, ahol bevillant, ezt tuti a betegség okozhatja ez most olyan megnyilvánulás volt, de hozzáteszem, remegő kézzel folytattam a munkám, és azon agyaltam nem én vagyok-e a "hülye" hogy nem emlékszem, és őszintén szólva, már nem is voltam biztos benne... vagy amíg nem figyeltem megcserélte volna a kupacokat, mert nála máshogy jönnének "helyes sorrendben" a lapok? Logikátlan sorrend lenne, és nem fordítja le ami kész, nem jelöli meg ceruzával, nem rakosgatja zacskóba stb de így hogyan lehet majd egymás után dolgozni? Nyilván sehogy. Neki is kell alkalmazkodnia, nem csak nekünk.


Szóval ilyesmiből volt rengeteg, nem is jegyeztem meg egy idő után, és a legtöbb nem is mind velem történt, csak láttam, de nem avatkoztam közbe, pont azért, mert folyamatosan az az érzés volt bennem, hogy valami itt nagyon nem stimmel. Ez az én védőfalam.

1298. csikil4ny (válaszként erre: 1297. - E9aeb5fb70)
2016. okt. 29. 13:57

Igazan nincs mit.


Azert keszulj fel ra, hogy reagalhat ellensegesen is amiert beleutod az orrod az o dolgaiba.


Majd ird meg mire jutottatok.

1297. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1296. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 13:53

Köszönöm!


Most sokat segítettél. Tehát az "én" üzenetekkel. A jeleket visszafejtve esett le nekem, akkor könnyebbültem meg, addig csak sötétben tapogatóztam pislogva. Ezután a Csodálatos elmét is megnéztem és a Lélekszakadvá-t is ami az egyik kedvenc filmem volt, érdekes, hogy most értettem meg. Tehát csak jól csinálhatom a magam részéről eddig, mert így gondoltam ahogy írtad. Alapvetően, ha valaki még csak nem is sejt semmit, de odacsöppen, vagy valami elterelő magyarázattal tévútra vezetik, hogy ne legyen előítéletes, akkor van igazán gond, csodálkozás, meg nem értettség és elindul a pletykálás, kiközösítés.


A gyógyszerekről fogalmam sincs, totálisan nem ismerem a nyugtatókat, nekem csak hansaplast van raktáron és c vitamin, de jóformán az is csak kenyérsütéshez.


Először mindenképpen vele szeretnék beszélni, semmiképpen sem akarok fölötte, vagy a háta mögött. Így is elég necces egy kicsit, mert egy egy másik kollégánk már kiborult miatta, tőle tudtam meg hogy tényleg nem velem van a gond, ő meg tőlem, hogy nem vele, mert egymástól függetlenül pontosan ugyanazt tapasztaltuk, de ugye az alapvetően nem az én meccsem hanem az ővéké. Érthető, hogy körbe kellett járnom a dolgot, a kolléga is megkönnyebbült, hogy végre van kivel beszélnie erről. Ezt nem is nevezném se kibeszélésnek, se pletykálásnak. Kölcsönös probléma-megoldás keresés. A főnökhöz pedig addig nem fordulhatok amíg nem próbáltam meg az illetővel előbb, és igazából mit is mondhatnék a főnöknek addig? Őt se akarom fölöslegesen zaklatni, de jól írod, teljesen kihat a munkára és mivel kikészíti a körülötte lévőket, a magánéletre is. Tuti, hogy neki se lehet könnyű! Elkerülni, elmenekülni a probléma elől mi nem tudunk, míg más kollégák igen. (szerintem sem szükséges nekik erről tudniuk) Aki valamilyen fogyatékossággal él, annak nagyon nagyon fontos, hogy tudjon erről beszélni olyannak aki viszont semmit se tud, vagy láthatóan rosszul, félreinformált, és önhibáján kívül összemos dolgokat.


Azt viszont eléggé nagy problémának tartom, hogy senki, de tényleg senki nem tájékoztatott minket efelől. Felelőtlenség. Hangsúlyozom, nem magával az állapottal van itt a baj. Nagyon sok tanulsággal szolgál az eset.


Nagyon köszönöm a segítséged!!!

1296. csikil4ny (válaszként erre: 1295. - E9aeb5fb70)
2016. okt. 29. 12:52

Nem értem pontosan: azokkal a papírokkal, amelyek az ő asztalán vannak neked mi dolgod? Azokkal kell neked is dolgoznod?


Ha jól értem, akkor a hangulatváltozásai zavarnak, befolyásolnak téged. Így van? Mi más még?


Alapvetően tudsz már türelmes lenni, ha minden egyes alkalommal azt mondogatod magadban, hogy a betegsége (legyen az bármi) csinálja, nem ő szándékosan.


Mindenki másképp reagálja le a saját pszichés betegségét is, de általában tabunak számít, ezért nem javasolt elé állni és rákérdezni. Végül is nem is fontos, hogy mi az. Ha alapvetően nem agresszív, akkor indokolatlan félni tőle. A fura viselkedésére írtad, hogy félnek tőle?


Írtad a win-win módszert, ha tehát a munkádra, a saját életedre kihat a viselkedése, akkor elmondhatod neki, konkrétan én üzenetekkel, hogy amikor ő úgy viselkedik ahogyan, akkor te hogy érzed magad. Igazából lehet, hogy a gyógyszerei nem megfelelőek... Vagy ami még járható út, beszélni a főnökkel, hogy a betegsége kihat a munkátokra, ő tudja értesíteni a családját, lehet, hogy csak egy egyszerű gyógyszercsere megoldaná a problémát, de ezzel nem lehet odaállni a kollégád elé.


Mindenképpen jobb minél előbb megoldani a helyzetet, még mielőtt túlságosan elmérgesedne a helyzet. Az ismerősöm esetében - privátban írtam, hogy kiről van szó - a főnöke és a kollégái is azonnal értesítik a családot, ha baj van.

1295. e9aeb5fb70 (válaszként erre: 1294. - Csikil4ny)
2016. okt. 29. 12:21

Pont az a probléma, hogy ez tényleg a magánélet része, és másra ez elvileg nem is tartozik. De tényleg nem tartozik rá semmi?


Ha valaki össze van zárva akár családban, akár 1 szobában a munkahelyen, annak az életét megkeserítheti, és utána csak pattog a labda, öntik a tűzre az olajat, mert nem tudják mivel állnak szemben, amaz meg félhet attól mi lesz ha kiderül, vagy ha nem, és csodálkozik, hogy mindenki menekül előle, utálják mindenhol, nem beszélnek vele, félnek tőle, ami így nem is meglepő okozat.


Nekem is vannak problémáim, több is, de ezek tuti megfogható érzékszervi dolgok, és pont azért, hogy ne legyen félreértés, vagy csak minimális, elmondtam róla mindent. Ő viszont nem volt kölcsönös, (ezen már nagyon meglepődtem) csak annyit tudok, hogy valamiért szintén le van százalékolva. Tehát tudom biztosan, hogy van valami, de nem tudom hogyan beszélgessek vele erről anélkül, hogy további sérülést okozzak vele, viszont a saját sérülésem megelőzendő, nagyon nagy szükségét érzem ennek. Tovább türelemmel várni már nem nagyon lehet. Folyamatos dilemmában vagyok, hogy most az a jó, ha várok, vagy az, ha nem várok. Nyugis időszak amikor spontán tudtunk volna beszélgetni sajnos nem adódott eddig, pedig az lett volna a legjobb.


Iszonyatosan változó a kedélyállapota, rendkívül szétszórt, semmihez se merünk nyúlni, mert nem tudjuk az asztalokon milyen papír miért van ott ahol van, kié-mié stb, de mintha a szent grál lenne, semmihez se szabad nyúlni. Feliratozva, dobozolva, szortírozva, rendszerezve, más által könnyen beazonosíthatóan jelölve nincsenek. Mivel nem ismerem, nem tudok még tendenciákat, de furcsa reakciói vannak, számomra szokatlanok, olyanok amivel még nem találkoztam ennyire töményen, napi rendszerességgel. El lehetne bagatellizálni, semmisnek mondani, vagy pont engem összeférhetetlennek, kekeckedőnek minősíteni, de pl. az átlagosnál sokkal, de sokkal többet beszél magában (képernyő előtt mindenki, én is szoktam szidni a windowst a rendszergazdát, de a halk motyogását nem érteni) rendkívül türelmetlen, mások előtt képes kiabálni, mást szívfájdalom nélkül megszégyeníteni, vagy épp ellenkezőleg, magáról megfeledkezve nagyon gyerekesen viselkedni. Hiába jelzem, mintha a falnak beszélnék, nem veszi figyelembe azt amire kértem, elfelejti. Logikus sorrendű, felépített betanítást se ad át, csak ezt-azt össze-vissza, rendszertelenül, így meg képtelenség lesz betanulni bármit is, mert lejegyzetelni se tudom. Szétszórt, elfelejt dolgokat, de egyúttal ezer dolgot a fejében is tud tartani, robotként megcsinálja, kitűnő munkatársak lehet(nénk).


Sokat dolgoztam megváltozott munkaképességűekkel, de ezúttal egy tényleg kihívást jelentő esettel találkoztam. Most egy kicsit nem tudom hogyan kezeljem jól a szitut a win-win helyzetre törekedve.


A legeslegfőbb tünet ami zavar, hogy nem beszél róla semmit és így igazából nem tudok vele mit kezdeni én sem. Nem vagyok a felettese sem, megváltoztatni sem szeretném, nem az én dolgom. Se a rokona, se a házastársa nem vagyok, "csak" közvetlenül egymás mellett vagyunk napi x órát. Javasolták már, hogy várjak, türelmes legyek, ami rendben is van, ezt teszem, de nekem is vannak határaim bármily birkatürelmú vagyok, és bármilyen tapasztalataim vannak korábbról, de én sem vagyok 100%-an egészséges. Nekem is el fog fogyni a türelmem, és ezt nem szeretném.


Ezért kértem innen egy kis segítséget, iránymutatást, javaslatot stb. Tudom, hogy mindenki más, az "érzékenyítős" filmekben is csak sztereotip dolgok vannak, de ha valaki nem kommentálja, a néző messze nem biztos, hogy megérti azt amit lát és könnyen félreértheti, összemoshatja, előítéletessé teheti.


Nem vagyok kétségbeesve, nem félek, csak szeretném megtalálni a megoldást erre a hülye helyzetre.

1294. csikil4ny (válaszként erre: 1293. - E9aeb5fb70)
2016. okt. 29. 00:51

Egyaltalan nem kell semmit kimondatnod vele, ez a maganelet resze.


Mibol gondolod, hogy skizofren? Az orvosok is felve diagnosztizaljak, mert millioegy psziches betegsegnek hasonlok a tunetei.


Tulajdonkeppen mik azok a tunetek, amelyek teged, illetve a tobbi kollegat zavarjak? Ezen az uton lehet elindulni.

2016. okt. 28. 22:31

Sziasztok.

Szeretnék megoldást találni egy problémára, remélem van itt olyan aki tud nekem segíteni.


Egy új munkahelyre kerültem, ahol az egyik közvetlen kollégám lehet érintett, de ezt nem tudom tutira, csak 95%-an sejtem. Ő nem beszélt még semmit magáról de le van százalékolva és azt már mondta, hogy gyógyszerek miatt nem iszik alkoholt. Fizikai jelét nem látom semminek, (keze-lába megvan, füle-szeme jó, vese, tüdő, stb stb is helyén van, mozgással sincs gond, egyben van) viszont fura dolgai, reakciói vannak amit nem tudok értelmezni és csak pislogok olyankor a fejemből. Sokat olvasgattam most mindenfelé, ebből is érzem, hogy ez lesz az.


Tételezzük fel, hogy tényleg erről van szó, mármint a skizofréniáról. A legtöbben gondolom nem szoktak erről beszélni, mert félnek, megalázónak tartják, megbélyegzettnek érzik magukat stb. El is fogadom, viszont ezt nem tudom minden esetben elfogadni. Ha valaki egy szűk közösségben van, akkor mindenkinek jobb lesz, ha tiszta lappal van mindenki.


A megsértése, megbántása nélkül, hogyan lehetne kimondatni vele? Hogyan tudnék kulcsot adatni a kezembe-kezünkbe általa? Hogyan tudnék erre a hülye helyzetre megoldást találni?


Értem én, hogy erről nem beszél, nem ítélem el, abszolút nem a skizofréniával van a bajom, hanem hogy "kulcs nélkül" képtelenség együtt dolgozni, és kölcsönösen kinyírjuk egymás idegrendszerét. A kulcsot meg csak ő tudná a legjobban ideadni önmagához senki más. Valszeg tovább már nem tudok megfigyelni, kivárni, a kedélyállapotváltozásait megítélni, mert nem lehet tovább várni. Egy szintén új kollégánál már kiborult a bili. Nekünk is van problémánk, de erről a kolléga mindent tud, nem titkoljuk, mi remekül tudunk emiatt is együtt dolgozni.

Ha véletlenül magára ismerne a kolléga mert nézegeti itt a listát, elnézését kérem, keresem a legjobb megoldást, s csak ismételni tudom magam, hogy azt szeretném, ha mindannyian jól járnánk, és ebből ne legyen problémánk. Szeretném a megoldást megtalálni. Én még nem borultam ki, szeretnék ott dolgozni, viszont ha képtelenség nyugodt lelkiállapotban ott lenni, akkor képtelenség. Sajnálnám, mert érzem, hogy kedvel, nem szeretném, ha félreértésből születne olyan aminek nem kéne. Ha valaki tudna saját tapasztalatból segíteni ennek a problémának a megoldásában, annak nagyon örülnék. Mit szabad, mit nem, hogyan, mire számítsak ha leültetem beszélgetni, meg egyáltalán, hogyan kezdjek neki?

1292. 8bb93a72a9 (válaszként erre: 1290. - Lydia30)
2016. okt. 22. 22:38
Szia! 16 eves vagyok es szep lassan korbevettek a tunetek. Hangok deluziok hallucinaciok...masfel eve kezdodott.. Aztan raszoktam a frontinra es xanaxra amirol keptelen vagyok leallni! Nem birok egyszeruen. Orvosnal voltam akut pszichotikus zavarokkal aztan mondta a doki hogy szerencsere nem kotelezo leszoknom es kaptam melle aripripazolt
2016. okt. 22. 22:34
En
1290. Lydia30
2016. okt. 22. 22:05

Sziasztok!

Ha van, akit szintén hangok vettek körül, és szívesen beszélne róla, az írjon bátran. Mindig jobb olyan emberekkel beszélni, akik átélték.

Kérem a túlbuzgó keresztények kíméljenek.

2016. okt. 20. 09:46
2 hete majdnem. Es szedem a benzodiazepin alapu cuccokat is. (Frontin,Xanax) amiket imadok es nem is tudom abbahagyni. Az orvos nem erolteti. Amugy betoltottem a 16-t.
1288. csikil4ny (válaszként erre: 1287. - 8bb93a72a9)
2016. okt. 18. 15:56

Gratulálok, hogy elmentél orvoshoz! Nagyon kevesen teszik meg, pedig ha megtennék zavartalan életet élhetnének.


Mióta szeded a gyógyszert? Igen, egyre jobb kell legyen!

2016. okt. 18. 08:20
Elmentem orvoshoz. Kaptam gyogyszert is. Kicsit jobb tole. Remelem meg jobb lesz.
2016. szept. 7. 20:22
Szerintetek skizofrenia? A hallucinaciok es a hangok amik nem hagynak nyugtat nekem. Sot. A suliban van hogy nem hallom a tanart a hangoktol... aki hasonlot el meg azzal szivesen kapcsolatba lepnek. Csak kerlek valaszoljatok.. Keptelen vagyok elhinni hogy skizofrenia...de mar semmivel se tudom magamnak magyarazni.
1285. csikil4ny (válaszként erre: 1284. - 8bb93a72a9)
2016. szept. 7. 20:13
Ez nem igaz. Ki mondta neked? Be sem kell feküdni...
1284. 8bb93a72a9 (válaszként erre: 1283. - Csikil4ny)
2016. szept. 7. 20:11
Pszichiatrian annyi ido kell hogy diagnosztizaljak...fel ev. Nem mulaszthatok a suliban, es kizart hogy barkinek mondjam. Ma is egyik hang allandoan azt monda "Kálvin tér! Oda kell menned! Azonnal! Siess!" Ekkor kezdtem arra indulni de a parom megakadalyozta..csak a borarosig jutottam.. Felek hogy mi lesz amiert nem mentem oda... Amugy a parom 25
1283. csikil4ny (válaszként erre: 1282. - 8bb93a72a9)
2016. szept. 7. 18:43

Hány éves a párod?

Miért nem tudhatják a szüleid?

Mi az, hogy fél évig megfigyelés alatt?

1282. 8bb93a72a9 (válaszként erre: 1281. - Csikil4ny)
2016. szept. 7. 18:42
Semmikepp nem megyek. Nem szabad. Szuleim nem tudhatjak. Ha en tudom az eleg jobb ha tudom mintha veletlen kiderul suliba vagy valami. Fel evig nem lehetek megfigyeles alatt nem mulaszthatok szakgimnaziumban. De jol vagyok amugy es a parom figyel ram
1281. csikil4ny (válaszként erre: 1280. - 8bb93a72a9)
2016. szept. 7. 18:35

Szia. Menj el pszichiáterhez! Még abban a korban vagy, hogy állandó gyógyszerszedés mellett teljes életet élhetsz. Írtam valahol, hogy van ismerősöm aki egyetemi tanárként is megállja a helyét. Minél később kezdesz el gyógyszert szedni annál több a valószínűsége, hogy erősebb gyógyszerekre lesz szükséged, gyógyszerek nélkül viszont előbb-utóbb beleragadsz egy nem valós életbe. Más út sajnos (még egyelőre) nincs.


Ha a párod nem gyakorló pszichiáter akkor nem is biztos a diagnózis, de ha ennyire melletted áll, akkor örülj neki. A szüleiddel mi a helyzet?

2016. szept. 7. 18:19
Sziasztok! Uj vagyok itt, es csak roviden meselnek magamrol. 15 vagyok, kozepsulis diak, eloszor a parom mondta nekem, hogyszerinte paranoid skizofren vagyok, (tanult regen pszichologiates latta rajtam)azota is nehezen hiszem el.. Persze mindig mintha kovetnenek, es mikor latom, hogy valaki csak ugy megszunik letezni, kisit ijeszto latvany volt.. mindig talaltam persze kifogast, meg melle-dumalast, hogy csak flashback. Demikor egyre gyakrabban jott, es mar hetente volt"flashback"aztan mar allandosult, hogyha hatranezek kovetnek, mar nem tudtam sehova tenni. Vegulis azt se tudtammi ez az egesz, abban a tudatban voltam hogy skizofrenia = klinikai elmebetegseg aztan pont. Mivel a parom figyelmeztetett, ezert gondoltam utananezek, esjelentkezek ide, hatha itt vannak akik hasonloan ereznek. Az biztos, hogy orvoshoznem megyek, mert szeretnem rendesen vegigcsinalni a sulit..arra torekszem, hogya tevkepzetek, hallucinaciok valamennyirekulon kepek legyenek a valosagtol, legalabb annyira, hogy iskolaban ne kezdjek magamban beszelni pl. Van mar ra otletem, egyenlore csak visszahuzodok, es csendben megfigyelek. a szolnak hozzam, nem valaszolok. Utcan pedig mindig zenet hallgatok, es segit ha csak ugy bemagolom a buszok, metrok, villamosok menetrendjeit...valahogy kevesbe hallok hangokat es a deluziokat, hallucinaciokat igyekszem kizarni, nem figyelni rajuk. Nehez elhinni, hogy skizofren vagyok, de a parom biztos benne. Szerintetek is?
1279. csikil4ny (válaszként erre: 1278. - Naburus)
2016. szept. 3. 17:44

Igazán nincs mit, ha közeli az illető ez a könyv nagyon jól leírja a helyzetet:


Xavier Amador: Nem vagyok beteg, nincs szükségem segítségre!

1278. naburus
2016. szept. 2. 11:48
Ok köszönőm a választ.
1277. csikil4ny (válaszként erre: 1276. - Naburus)
2016. szept. 2. 08:16

A betegségének súlyosságától függ. Ha már látod rajta, akkor már vannak tünetei.


Sajnos csak akkor tudsz tenni bármit, ha agresszív lesz. :( Ebben az is benne van, hogy ha nem lesz agresszív nincs mit tenni. A családtagoknak általában sikerül, valamivel "megzsarolni", hogy újra kezdjék szedni a gyógyszert.


És nagyon jól látod: a betegség egyik tünete, hogy nincs betegségtudat. :(

1276. naburus
2016. szept. 2. 08:11

Ha egy skizofrén abbahagyja a gyógyszereit kb mennyi idő alatt jöhet újra a betegség?


Ismerek valakit aki már 3 hete nem szedi és látom hogy újra beteg lett. A nagymamájával él aki ezt nem látja, túl öreg hozzá, aki a kis unokájának látja. Kezelték Sümegen 3 hónapja talán, ott is ezzel. Láttam egészségesen amikor szedte a gyógyszereket. Látom a különbséget. Sok lenne leírni a tüneteket, mit tudok érte tenni ha betegebb lesz? A belátásra nem látok esélyt, betegség tudata nincs.

2016. júl. 18. 11:04
Sziasztok ! Szerintetek elmondjam az orvosomnak , hogy néha öngyilkosságra érzek késztetést ...
1274. 9e5f7e5437 (válaszként erre: 1272. - Skyki1020)
2016. júl. 6. 12:44
Szia ! Olyan szerencsétlen vagyok , hogy festés közben elveszett a hangfal , s nem tudok hallgatni semmit . De majd ha elmnegyek tesómhoz meghallgatom .
❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook