Élet 300 kg felett (beszélgetés)
Tegnap a Jakupcsek műsorában is volt erről szó. A vendég egy alig 30 éves kis nyikhaj pubika, aki azt válaszolta J. felvetésére, hogy - figyeljetek:
"Nem, nem igaz, hogy hosszabb a reklámblokk időtartama, mint a műsoroké. Ezt csak a felhasználók érzik soknak, főleg, akik egész nap tévét néznek."
Anyukád jól van?
Nem a reklámok miatt nézzük a műsort, hanem mert ez vagy az érdekel bennünket. De nem a reklám!
Ti már vettetek bármit TV-reklám alapján? Mert én nem. Soha!
Ami képes rám hatni, az a reklámújság (szórólap). Széthajtogatom, egy üzletben több terméket is be tudok jelölni ami akciós, vagy amire szükségem van. A papírt, ha már nem kell, szelektív gyűjtőbe dobom.
Ami különösen gáz: gyógyszer-reklámok! Szerintem, ha valaki megbetegszik, és nem tud magán segíteni (természetes gyógymódok, recept nélküli orvosságok), akkor menjen orvoshoz! A doki tudja, hogy mire mit kell beszedni.
Nem mondom, "kell" a reklám is, de nem ennyi és nem úgy, hogy élvezhetetlenné tesznek velük mindent!
(A régi, "szocialista" reklámok legalább szellemesek voltak. Nem akarták semmiről elhitetni, hogy általuk milyen hiper-szuper életünk lesz - nem is X terméket vásárolunk, hanem "életérzést", ugye... -, hanem csak azt mutatták be, hogy egy új termék milyen plusz funkciókkal könnyíti meg a mindennapokat.)
Én is, de olyat nem lehet, mindig csatolás van hozzá.
Ha lehetne választani, akkor egy csomó csatorna elhalna.
Azért nem áll meg x súlynál, mert egyrészt egyre kevesebb a mozgás. Amikor pedig már csak feküdni tudnak, akkor a különféle betegségek is jelentkeznek, nem bír már egészséges módjára dolgozni a szervezet.
Egyébként nálunk is vannak túlsúllyal foglalkozó kórházi osztályok, sőt hasplasztikát is végeznek TB-re bizonyos feltételek mellett.
Eltérve most ettől a témától. tudsz olyan csatornát, ami tudományos, tájékoztató, amit nem szakítanak meg folyton a reklámokkal?
Én fizetnék inkább többet, hogy ne keljen reklámokat néznem, hanem az adott műsorra koncentrálhassak, meg kiiktatnék jó pár csatornát, amit úgysem nézek, kezdeném a királyi adókkal, számomra egy kalap car, se egy jó műsor, se hírek. Aztán nekem tele a puttonyom a főző műsorokkal, mond igent a ruhára sötöbö, sötöbö
Amúgy ha már erről a műsorról van szó,azt megjegyezném, hogy a médiahatóságnàl felkellene jelenteni őket,mert 22perc alatt 2db 8perces reklàmot nyomatni szabálysértés..de alapjáraton 15percenként vannak a reklámok..na ez is szabályellenes..
A baratok közt is azert lett 2részes,mert megbüntették volna őket így tudnak reklámozni.
Én mostmar azert nem fogom nézni a tlc-t mert nagyon felhúzz,hogy minden műsorában ezt csinaljak..Remelem egyszer kapnak egy tetemes pénzbírságot.
Szerintem vizesednek is erősen, a súlyuk x része pusztán víz, amit visszatart a szervezet, szóval akár az is látszódhat további hízásnak.
Egyébként meg hogy miért nem állnak meg egy szintnél... Mert szenvedélybetegséggé válik, és mert minden mindegy lesz, ahogy korábban írtad.
Ez megint olyan, hogy vannak emberek, akiket nem lehet megmenteni, segíthetsz te bármennyit, bárhogyan, ugyanis minden gyógyulásba a betegnek is bele kell tennie a saját részét.
Én azon csodálkozom inkább, honnan a zsé erre az életmódra. Egy fizetésből emnyi kiadás...
Dr No Sokat segít Ma is volt 7 órakor a TLC csatornán, hogy mennyire a szívén viseli a paciensei sorsát, akik kitartóak. Még mindig küldi őket pszichológushoz, bőrműtétre, és ma egy "beteget" csípőprotézisre. Elmondta a programot elkezdők 5 azaz ÖT százaléka tart ki.
Ezek az emberek nem stagnálnak x kalóriánál, ahogy nő a gyomruk egyre több ételt visznek be maguknak. Ha valami más állna a háttérben, akkor a csökkent kalória bevitel nem hozna fogyást. Ráadásul eljutnak egy olyan pontra, hogy a maximális testmozgásuk a kanál megemelése, valamint a rágás.
Nem azt mondom, hogy személy szerint dr. Now nem nyújtott elég segítséget a pácienseknek. Mert de. Neki, mint orvosnak az a dolga, hogy a protokoll szerint végezzen beavatkozásokat. X betegnek azért kell Y testsúlyt elérnie, mert az fölött biztonsággal nem végezhető el a műtét. (Sok beteg egyébként ezt nem érti meg, ők úgy gondolnak a műtétre, mint egy suhintásra a varázspálcával.)
Amiben én a segítséget hiányoltam, az éppen az, hogy hogyan vezessék rá őket, hogy megtanuljanak dolgozni magukért. Hogy a nehézségek esetén is lássák, hogy érdemes kitartani.
Egyébként volt olyan (távolabbi) ismerősöm, aki világ életében sokat evett (és kalóriadúsat), nézni is rossz volt. Az illető idős korára "belegyógyult" az ágyába, biztosan volt vagy 140 kg - de tovább nem hízott.
Biológiai szempontból azért érdekelne, hogy a műsorban szereplőknek miért nem állt meg a teste egy bizonyos súlynál? Vagy, ha valakinek a szervezete átlendül egy holtponton, onnantól a súlygyarapodás - ugyanolyan* kalóriabevitel mellett - hatványozódik?
(A páciens nem változtat a szokásain, a szükségesnél /pl. 2000 kcal/ többet visz be /pl.3500 kcal/, de azt nem emeli.)
Igen, szerintem is a "fejre" kellene hatnia a terápiának, de az általános pszichoterápián kívül (pl. dr. Now betegei is járnak), nincs célirányos módszer. Az általános pszichoterápia (bár én nem vagyok pszichológus) abból indul ki, hogy feltárja a páciens múltját, elsősorban a gyerekkorát, a kellemetlen élményeit, és azokból próbál valamire következtetni.
De ha itt leragadunk, akkor ilyen erővel (mert mindenkinek van traumatikus élménye gyerekkorából, senkinek nem volt tökéletes a családja sem) mindenki rászokhatna a piára, a drogra, vagy éppen halálra zabálhatná magát. Oka, ürügye, mentsége lenne mindenkinek. A rossz gyerekkor. Túl sok testvér/rossz kapcsolat a testvérrel/0 testvér; nem egyenlő bánásmód családon belül. Fiúnak várt lány, lánynak várt fiú (éreztetik is). Szülők válása, túl elfoglalt szülő/k/ rosszindulatú tanár, többi gyerek csúfolódása, bukás valamilyen tantárgyból, költözés, szeretett nagyszülő halála... (Most direkt nem írtam durvákat, mint pl. a bántalmazás, szexuális visszaélés.)
Szerintem ez nem ilyen egyszerű! Az biztos, hogy aki a kelleténél többet eszik, annak valami hiányzik az életéből.
A filmben látott emberek kétségkívül lusták, akaratgyengék voltak. Igazából az volt a bibi náluk, hogy nem volt igazi értelme, célja az ő életüknek (legalábbis ők nem látták). Nem tanultak, nem dolgoztak, nem kötötte le őket semmi. Ha unatkoztak, akkor is ettek, ahelyett, hogy pl. olvastak, kutyát sétáltattak vagy bármit is csináltak volna. Nem is láttak senkitől példát erre. Ha családjuk körében voltak, akkor mindenki bambult maga elé. Együtt is voltak, meg nem is.
Érdekes alcsoport a házas, vagy a gyermekes férfiak/nők esete. Nekik elméletileg lett volna "dolguk", oszt mégsem... (+a szexuális érdeklődés is hiányzott ezekből a kapcsolatokból.)
Érdekes,hogy te mennyire mást látsz..
Én is nézem ezt a műsort és én pont úgy látom,hogy ritka rendes orvos a Dr. Now igenis mindennel segíti a beteget,itthon le se kakkantanak a fejüket ő meg kb könyörög h segíthessen rajtuk.
Én nagyon sokat szenvedtem,hogy egészséges legyek és épp ezért ezeket az embereket mélységesen elítélem mert alapvetően ők egészségesek lennének de ezt mind maguknak teszik tönkre.
Persze lehet itt jönni lelkibajjal.
Olyan gyerekkorom volt,hogy nagyon szeretném elfelejteni és most felnőttként is megszenvedtem azert h most itt legyek DE mégse zabalom magam 300kg-ra
Akaratgyenge szánalomra méltó emberek az ilyenek.
Én a kutyákon azt látom, hogy van., amelyik a rosszullétig tud enni, a másik meg csak úgy otthagyja a kaját. Vagy csak annyit eszik, amennyi éppen kell neki.
Vadon élő állatoknál ritkán fordul elő bőség, azt pedig a természet is megoldja. (Pl. a lomhasága miatt pusztul el.)
Az extrém túlsúlyosak a technika fejlettsége miatt maradhatnak életben. Különben bent halhatna meg a lakásában.
Szerintem ez a táplálkozás téma amúgy nagyon érdekes, mert sokkal több van benne, mint puszta együnk - hogy - ne haljunk meg kérdéskör.
A gyomorszűkítéssel is pont az a helyzet, hogy oké, megcsinálják a műtétet, de ha a delikvens pl. bánat - vagy impulzus evő, netán korábban ez volt az egyetlen öröme, akkor előbb - utóbb azt a diónyi gyomrot is kitágítja, és jönnek vissza a kilók. Mindenféleképpen jó megoldás extrém túlsúlyra, és akinek nincs elég akaratereje magától; de ha a lelke nincs rendezve, ez csak tüneti kezelés.
Egyszer láttam egy filmet arról, hogyan viselkednek a "vad" állatok akkor, ha van bőven táplálék, nem kell érte megküzdeni (maradtak termesztés élőhelyükön stb csak kaja volt dögivel).... Vajon tartják a mértéket, mozgékonyak maradnak? Lófittyet, jól ellustultak, egyik oldalukról a másikra dőltek, és elkezdtek hízni, mert nem csak a szükséges mennyiséget tolták be, hanem ami adott volt. Ilyen az ember is, kevés mozgás, bőség zavara, csábítás, stressz és aki épp nem valami más drogra kap rá, akkor a zabálásra.
Az állatos példa amúgy azért is jutott eszembe, mert szoktak velük példálózni, hogy a vadonban bezzeg nincs zsíros állat, mind áramvonalas és fitt. Aha. :))))
Az biztos hogy a normál napi 2000 kalória helyett a 10000-20000 kalóriák betolásához kell vmi agyi löket is.
Igazad van, a legtöbb orvos és edző egyetért abban (+én is), hogy csak elenyésző kisebbség az, akinél szervi ok áll a háttérben. A többség helytelen életmód, táplálkozási szokások, stb. miatt hízik el.
Másik TV-csatornán van egy angol sorozat, Embarrassing Bodies (Ha ciki, ha nem, beteg vagy...), tegnap ott is a kövérség volt a téma. Ott 2 új info derült ki számomra: 1. a bélflóra összetétele befolyásolhatja az anyagcsere hatékonyságát, továbbá a gyomor-bélrendszerből felszabaduló és az agy felé továbbított hormonokat (amik a jóllakottság érzésért is felelősek). Itt most rögtön beugrott az a rajzfilm gyerekkoromból, mikor a vörösvérsejtek mellett ott bandukolt a sószóró meg a cukor... :D
2. a gyomorszűkítő műtét helyett kísérleteznek azzal is, hogy a pácienssel hipnoterápia során hitetik el, hogy gyomrát leszűkítették, akkora, mint egy golflabda. Ha erre állítják rá az agyat, az életmódváltás is könnyebb lesz talán.
+1 A gyomor mérete (nemtől, kortól, testalkattól!) függetlenül minden embernél kb. ugyanakkora. Űrtartalma kb. 1,5 liter. A rendszeres túlevőknek nyilvánvalóan kitágul, de a "csak" egészségtelenül táplálkozó, normál elhízottaknak nem.
Ezért is mondom azt, hogy nem (elsősorban) gyomortájékon kell kezelni ezt a problémát, hanem az agyban.
És igazad van, ennek része az önfegyelem, az akaraterő, a motiváció is. Az ételadagok mennyisége fokozatosan, csökkenthető, a szervezet hozzászoktatható. Műtét nélkül is.
Aki kontrollt veszít, annál biztos, hogy pszichikai probléma van. És igen, hasonlóan pl. a csövesekhez, van benne egy jó adag nihilizmus, ön-degradálás, teszekmindenre attitűd.
Én se, mert évente jó, ha egyet megeszem.
De attól még a zöldség szénhidrát.
További ajánlott fórumok:
- Egy bizonyos IQ felett tényleg elviselhetetlen az élet?
- Mennyivel más az életed 40 felett, mint 30 és 40 között
- Ha az ember életét egy naphoz hasonlítjuk akkor egy 40 feletti ember hol tart?
- Mivel lehetne értelmét találni az életemnek? 30 feletti vagyok és se saját lakás, se jó munka, se rendes párkapcsolat, se család?
- Bevallom, amióta nézem az Élet 250 kg felett című műsort....
- 50 év felett, 32 évnyi közalkalmazotti jogviszony után hogyan kezdjek új életet? A vicc- más miatt szünt meg a meló.