Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? fórum

Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
157. f758a7200f (válaszként erre: 156. - Derya)
2013. ápr. 8. 12:58
Te véletlenül gyerekpszichológus vagy??? Mert olyan jól tudod többszázkilométeres távolságból
156. Derya (válaszként erre: 153. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 12:48

ne viccelj már ezzel, könyörgöm ... :-)

azt akarod mondani, hogy a szulei a gyerekkel magyarul beszélnek és ennek ellenére a gyerek angolul beszél csak????

az elég érdekes baleset lenne. :-)

155. 9678a02221 (válaszként erre: 154. - Freed)
2013. ápr. 8. 12:21

Koszi igen,a lanyom az Anasztaziat csak magyarul nezi,azt mondja a denever olyan vicces benne:)

Remenykedem,ugy mint ahogyan Gribedli irta..Eroltetni nem fogom megegyszer az biztos.

154. Freed (válaszként erre: 133. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 11:53
Ezek szerint bejött a rajzfilmes tippem? De örülök! Látod, csak van valami javulás. Ki fog ez alakulni.
153. 9678a02221 (válaszként erre: 152. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 11:27

De megolelnelek most,de komolyan:)Akkor megsem en vagyok a fackalap nagykepu caranya,te is hasonlo problemakkal kuzdesz,mint en..

A haverom pl 6 eve itt van,es meg most is alapveto nyelvtani hibakat vet..Megerteti magat,nincs azzal gond,de szerintem szegyen..A kislanyuk 15 honapos most kezdett el szavakat mondani,es erdekes modon angol szavakat mond a gyerek,anya helyett azt hogy mummy apa helyett azt hogy daddy..Pedig ok magyarok mindketten,de a kislany megis angolul beszel.

152. f758a7200f (válaszként erre: 150. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 11:18

Igen, mondjuk én próbálkoztam kialakítani valami barátságot más nyelvű anyukákkal is de képtelenség, én nem értem amit mond, komolyan. És azt meg végképp nem értem, hogy ha itt van 10 éve akkor miért motyog még mindig ilyen bénán? Nincs igénye rá, hogy kinyisson egy szótárt vagy felüssön egy nyelvtankönyvet.


Persze a gyerek az perfekt bolgár és olasz, mert a suliban megtanulta az olaszt, otthon meg nem az anyuka lelkiismeretének és kitartásának az eredménye, hogy bolgár nyelven is beszél, hanem annak, hogy az anyja képtelen összerakni egy épkézláb mondatot olaszul.


De nekem meg égjen a fejem, csak mert az enyémek nem? Hát köszi:)


Én színes ábécéskönyvet is rajzoltam nekik kézzel meg munkafüzetet csináltam, leültünk, mert írni, olvasni is meg szerettem volna tanítani, tök ellenállásba ütköztem, és árral szemben meg nem lehet pisilni

151. f758a7200f (válaszként erre: 148. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 11:11

Nálunk is ez van, apukám jön csak amikor tud, egyébként ő meg amúgy is olyan csendes ember, hogy tőle nemigen hallanának semmit. Van igény rá, hogy beszélgessenek, mondom, ilyenkor, évente 1x egy hétig átmegyek fordítóba és kész. De nagyon aranyos látni azt is, hogy hogy igyekeznek megértetni magukat jelbeszéddel, komolyan:)))))


Itt meg kell hagynom, hogy ebben a fiam igazi olasz, nagyon gesztikulálós, és tényleg, apum meg is érti mit akar:DDDD


Én reménykedem, hogy egyszer majd megtanulnak utólag és kész. Amire neki kell, ahhoz bőven elég lesz az is, amit felnőtt fejjel megtanul, és akkor ott lesz motiválónak, hogy ő az aki szeretné, nem pedig más kéri tőle:)

150. 9678a02221 (válaszként erre: 147. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 11:03
En pontosan ilyen csaladokba szaladok bele itt:(Magyarul kivaloan beszelnek,angolul szinte semmi..Tehat a ferjem es a gyerekeim keptelenek kommunikalni veluk..Igy keptelenseg 'baratsagot' kialakitani.
149. 9678a02221 (válaszként erre: 148. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 11:01
Fogom naluk eroltetni-mielott valaki ramfogja hogy elfelejtettem magyarul:)
148. 9678a02221 (válaszként erre: 140. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 10:59

De jo hogy ezt ide leirtad.Koszonom.

A franciat alapbol elutasitjak,(tudom is hogy miert) a magyart olyan szinten,hogy pl tegnap vendegsegben voltunk egy ismeros magyar hazasparnal (a vilag masik vegen) es a kisfiam raszolt a csajra,mikor kinaltak sutivel,hogy 'ertem amit mondasz,de kerdezd meg tolem legyszives az en nyelvemen..'

A hozzajuk kozel allo emberek,pl aposom aposom felesege barataik az oviban angolul beszelnek.Nincs ezen mar mit beszelni..Ha ok az angolt tekintik az elso nyelvnek nem fogok naluk eroltetni a magyart,ha megkernek hogy angolul beszeljek veluk magyar helyett,akkor angolul fogok beszelni..

Kezdtem ketsegbeesni,hiszen anyukam is terrorizal ezzel,hogy nem tudnak magyarul,es o keptelen kommunikalni veluk..

De nalunk pont az a helyzet,mint nalatok haza nem megyunk,o szokott kijonni evente egyszer ketszer..

Tenyleg nagyon koszonom hogy megosztottad a tapasztalataidat es nem caranyaztal le vagy fogtad rajm hogy muhisztizek..

A forum eredeti cime az volt hogy TANACSOT szeretnek kerni kulonbozo anyanyelvu szuloktol..A hoxa valamiert megvaltoztatta.Tanacsot kaptam is,azert is halas vagyok,es probalkozom is,de annal tobb lesajnalo degradalo megjegyzes erkezett..A szuperanyuk mindenhol ott vannak.

147. f758a7200f (válaszként erre: 146. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 10:57

ráadásul, ha azt vesszük, én láttam már car anyát is, akinek meg beszélt a gyereke magyarul, pedig nem volt egyáltalán jó viszony. Szóval nem hiszem, hogy ezen múlik, adott egy hajlandóság vagy nem hajlandóság, az enyémek csak játékból beszélnek, ahogy írtam is, mert nincs semmi de abszolút semmi kontakt magyarokkal.


Látok olyan 2nyelvű gyerekeket, nem magyarokat, akik jól beszélik az anya nyelvét, persze, anyuka sehogy sem tud olaszul, logikus, hogy ő tényleg többet beszél velük a saját nyelvén, és nagyon gyakran látok olyat, akiknél elmaradhatatlan darab a kísérgető nagyika, aki természetesen az anya országából jött utánuk, így a gyerek szembesül azzal, hogy létezik az a nyelv, és ha az anyja nincs is otthon, akkor is többet hallja, vagy hallja az anyját a nagyival dumálni.


Ez más, mint nálam, ahol szinte el sem hiszik, hogy van egy olyan ország, ahol jééé, mindenki ilyen furán és viccesen beszél (mert nekik vicces hallani, hogy hogy mondják magyarul, hogy pizza meg ilyenek).

146. 9678a02221 (válaszként erre: 135. - B8103f009a)
2013. ápr. 8. 10:47

Ezt a hatalmas palfordulast

..Szoval en caranya vagyok es nincs bensoseges viszonyom a gyerekeimmel,mert nem tudnak magyarul..Hanyinger. Mint latod Gribedli UGYANAZT a jelenseget irja le szinte szorol szora amit en tapasztaltam,sot azt hiszem az o gyerekei is ebben az eletkorban 4 evesen utasitottak el a magyart,tehat valoszinu nem vagyok ezzel a problemammal egyedul.

145. f758a7200f (válaszként erre: 144. - Derya)
2013. ápr. 7. 23:15

Igen, en is ezt az elonyt meg szerettem volna adni nekik de vannak gyerekek akikre ilyen vagy olyan modon nem ervenyesek a standard szabalyok a ketnyelvusegrol.


Nem csak ugy durrbele modon ugrottam bele, van konyvem is, persze, logikus, minden anyuka igy startol de nem minden gyerek fogadja ezt el, erre is kitert a konyv, hogy szamithatunk ilyen reakciora is. Amit hallottak, megmarad a passziv szokincsukben es kesobb felszinre hozhato de vannak gyerekek akiknek szimplan nem tetszik a dolog es kesz

144. Derya (válaszként erre: 141. - F758a7200f)
2013. ápr. 7. 20:07

:-) na azért elásni magad nem kell. :-)

én is megtanultam több nyelvet elég jó szinten és már felnőttként, és nem is volt annyira nehéz, de miért ne indulhatna a gyerekem olyan előnnyel, hogy már eleve két anyanyelve lesz?

és saját tapasztalatból is mondom, hogy a második idegennyelv már sokkal könnyebb volt nekem.

143. f758a7200f (válaszként erre: 142. - B8103f009a)
2013. ápr. 7. 19:41

Igen, tudom, megértelek, de a gyerekeim félig olaszok is, ha ők jobban szeretnek olaszok lenni, akkor ezen nem változtathatok. Persze, úgyis kamaszkorba érve keresni fogják a gyökereiket, készen állok minden kérdésükre és kérésükre, de nincsenek rokonaim otthon, nem foghatom erre a dolgot, ha egyszer hazamennének, ők idegenek lesznek ott és kész.


Ez pedig benne volt a pakliban, hogy ha valaki más országból választ párt akkor oda IS tartoznak az utódok.


Más az amikor magyar házaspár kint él, és mindketten magyarok, más.

142. b8103f009a (válaszként erre: 140. - F758a7200f)
2013. ápr. 7. 18:54

Uhh, de gáz!!!

Ezt azért soha nem szeretném megérni, pedig mi sem "szeretnénk" itt élni sokáig.

De az itt maradtak, a rokonok, azután is fontosak lesznek, és a nyelvünk is!

141. f758a7200f (válaszként erre: 137. - Derya)
2013. ápr. 7. 18:02

Én több nyelven beszélek, jól, és én nem látok behozhatatlan hátrányt, hiába a nyelvek amiket a magyaron kívül tudok, nem anyanyelveim, de én már rég nem emlékszem arra, hogy akkora erőlködés lett volna megtanulni őket. Jó, kellett egy kis szorgalom, de mihez nem?


Most akkor ássam el magam mert könyvből tanultam és nem anyanyelvem?


Végeredményben nekem az a fontos, hogy ha egyszer hazamennek, akkor tudjanak beszélni annyira, hogy megértessék magukat, más vágyam nincs, még rokonaim sincsenek, szóval tök mindegy. Akinek meg vannak, az gondolom kis koruk óta beszélteti, haza is viszi a gyerekeket megmutatni, szóval ott jobban ráfeküdtek a témára. Nekem ez nem éri meg, tényleg mi vitáztunk rajta eleget az elsővel is, volt hiszti bőven, már nem erőltetem annyira, ha majd akarnak valamit, kérik

140. f758a7200f (válaszként erre: 133. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 17:56

Enyémek is csak 1-2 szót és a nagyobbikkal már többször is nekiestünk, mert 4 évesen ő sem volt hajlandó magyarul megszólalni pedig neki csakis magyar nyelvű mese, zene és tévé volt, persze csak velem beszélhetett magyarul senki más a családban nem értette. 4 évesen besztrájkolt mert úgyis tudja, hogy én értem az olaszt is, és azt mondta, hogy minek emiatt magyarul beszélni ha én is a többiekkel olaszul beszélek?


A középső gyerek meg eleve úgy kezdte, hogy ha a tesó nem, akkor én sem és ő még a meséket sem volt hajlandó megnézni, hiszti minden téren. Most van 3 gyerekem, akik közül egyik sem tud a nagypapájukkal beszélni, kérem szépen, ez van. Néha hülyéskedésből megkérdezik, hogy anyu ez mit jelent magyarul meg az mit jelent magyarul és nevetnek rajta, hogy milyen vicces.


Közelünkben nincs senki magyar és magyar suli sincs, úgyhogy nekik ez egy hanta-nyelv, csak anyu beszéli, kész. Én abban bízom, hogy ha nagyok lesznek, majd megtanulják úgy, mint én a könyvből és az életből az olaszt és bár nem lesz a magyar soha anyanyelvük, de elmotyognak rajta valamennyire. Őszintén szólva én semmi hátrányt nem látok benne mert mi soha nem mentünk még és nem megyünk haza és az egyetlen magyar rajtam kívül akit ismernek, az apukám, ő meg úgyis idejön. Érdekes, hogy elmutogatnak azért neki, akarják a kontaktot, ha a mutogatás nem sikeres akkor jönnek hozzám, hogy fordítsak:) És ezt úgy, hogy én születésük óta 2 éves korig mindig beszéltem hozzájuk magyarul, mégis elutasítják.


Most már nekem csak az a lényeg, hogy egyszer megtanulják maguktól, ha nem megy anyanyelvként akkor csak úgy megtanulva könyvből a segítségemmel.


Így szoktak csinálni:

bolognais tésztát esznek és megszólal az egyik:

- Anyu, hogy mondják magyarul, szpágetti állá bolonyézé?

- Bolonyais spagetti

- Háháhá:DDDD


Másik:

- Anyu, hogy mondják magyarul, hogy ÁMBURGER?

- Hamburger.

- Háháhá:DDDD


Ez van... Sok sikert neked:)

139. csemár (válaszként erre: 134. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 17:28

Látod, látod, kedves Mummybear, milyen remekül alakulnak a dolgok! :-D

(Elnézést kérek Tőled, hogy ismét belekotyogok, de kérdeznélek: az, amiket az utóbbi időben írogattak Neked itt, nem sértik a stílusérzékedet?)

Egyébként pedig továbbra is az a véleményem a gyerekek többnyelvűvé neveléséről, amit egy korábbi hozzászólásomban megírtam.

S lám: a Te gyermekeid is már többnyelvűek!!! Az, hogy a nyelveik között többedik csak a Te anyanyelved?? Hát Istenem...! Ez van! (Nyilván a körülmények miatt van így...)

2013. ápr. 7. 16:33
Egy könyv jut eszembe: Zilahy Lajostól "A lélek kialszik" :(
137. Derya (válaszként erre: 133. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 16:19

az, hogy a gyerekeidnek nem anyanyelvuk a magyar, az azért van, mert nem a magyart tanulták tőled. :-(

ezek, amiket leírtál, nem indokok, csak kifogások. szerintem is. :-(

és nem utolsó sorban, ezzel a gyerekeidnek nem használtál egyáltalán. :-(

állítólag behozhatatlan előnyre tesznek szert azok a gyerekek, akik többnyelvűként nőnek fel...

de persze jogod van eldönteni, hogy milyen nyelven beszélsz a gyerekeidhez.

azonban sose fogom ezt én megérteni, mert elképzelhetetlennek tartom, hogy ne tudja a gyerekem az anyanyelvemet és ugyanúgy azt is, hogy a férjemét ne tudja. :-(

136. b8103f009a (válaszként erre: 134. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 12:15

Biztosan igaza van. csak más beszélni egy nyelvet, és más a sajátomnak érezni.

Hmm, mit lehet erre mondani, tényleg műhiszti.

Veled van a probléma, nem a gyerekekkel.

135. b8103f009a (válaszként erre: 133. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 12:13

Hát, ez már más egyéb problémákra is enged következtetni, de nem fejteném túl bőven ki.

Ha nekem, mint anyának, normális, bensőséges a kapcsolatom a gyerekeimmel, akkor egyértelmű, h szeretik az anyanyelvem, és azon szólalnak meg legelőször, hiszen automatikusan én is így szóltam hozzájuk már a születésük pillanatától, így szeretgettem, kényeztettem őket....

Nem hiszem, hogy ezen most kellene problémázni, amikor már ekkorák a gyerekek, de hagyjuk, a ti dolgotok....

2013. ápr. 7. 12:01

Most beszeltem aposom felesegevel skype-on el elmeseltem neki a problemat.Olyan jot nevetett hogy meg:))

Azt mondta az en gyerekeim mar most legalabb 5 nyelvuek,hiszen ertik es beszelik az angol-angolt,ir-angolt,ausztral-angolt,(mindnek mas akcentusa es sajatos kifejezesei vannak )es ertik a franciat es a magyart,mit akarok meg?

Lehet hogy igaza van..

133. 9678a02221 (válaszként erre: 129. - B8103f009a)
2013. ápr. 7. 11:04

Akkor kezdjuk ujra:beszeltem es beszelek is magyarul a gyerekekhez,meset is olvasunk magyarul,ok azok akik kerik hogy NE beszeljek hozzajuk ezen a nyelven..1-2 szot mondanak magyarul de ennyi..Ha olvastatok volna a forumot,tisztaban lennetek vele,de konnyebb csesztetni, es rafogni emberekre egy kerdes alapjan hogy muhisztizik..

Mint irtam mar kaptam tanacsot,hogyan merre induljak,hogy megszeretessem a gyerekekkel a magyar nyelvet,es ugy latszik hasznosak voltak a tanacsok,mert a kislanyom pl nem hajlando mas nyelven nezni az egyik meset CSAK magyarul..

A magyar csak nekem az anyanyelvem,sem a ferjemnek,sem nekik nem az.,.

132. Kamillka (válaszként erre: 128. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 11:03

Gyengébb képességű gyerekek is születnek ez kétségtelen. Nem lesz mindből kicsi einstein. A barátnőd lánya viszont tud másik 2 nyelvet. Majd örülni fog, ha később úgy adodik, hogy használnia kell.

Ne puffogj, mert senki nem csesztetett. Eléggé nehezen viseled, ha valaki nem épp neked tetsző véleményt fogalmaz meg. Rajtad meg a férjeden áll, hogy beszéltek a gyerekekkel. Ha nektek nem fér bele más nyelv, hát nem. Kaptál tanácsot bőven, ha szeretnéd igazán, akkor kipróbálhatsz néhányat. Ha meg nem, ne eroltesd a második nyelvet, majd iskolában úgy is kell valamit választaniuk. Sok sikert! Remélem sikerül kedvet csinálnod a gyerekeknek is a magyarhoz:)

131. VendrinerPiroska (válaszként erre: 128. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 10:42

Szerintem ott magával a gyerekkel van a probléma. Román volt kollégám kislánya nem hallott tévén kívül angol szót, míg 5 évesen suliba nem ment. Volt két nehéz hete, utánna beilleszkedett és most 7 évesen gyönyörűen beszél angolul. Semmi problémája sincs az iskolában. Ismerőseink otthon, Magyarországon, elég jó szinten tanították meg angolul az oviba készülő kislányukat. Mindkét szülő magyar, magyar nyelvi környezetben élnek, csak a mama, aki angol tanár, elkezdett angolul beszélgetni a kislánnyal. Egy normális gyerek sokkal jobban terhelhető, mint gondolná az ember.


Szerintem mindenki maga dönti el, hogy mire súlypontoz. Én immáron 12 éve élek folyamatosan angol nyelvterületen, úgy hogy nagyon jó angollal költöztem ki.Tényleg második anyanyelvem az angol. Az én magyar tudásom akkor sem kopott meg, mikor 7 évig szinte csak telefonon beszéltem magyarul a családdal (azóta beszereztem egy magyar férjet is). Hogy ki mennyire tudja fenntartani az anyanyelvét a családban, az nagyrészt attól függ, hogy neki mennyire fontos. Ha te úgy érzed, hogy a magyarod megkopott, bár ennek ellentmond, hogy elég sokat vagy itt a fórumon, nem jársz haza, akkor lehet, hogy nem is kellene erőltetni, hiszen te magad is eltávolodtál a magyarságodtól. Ne értsd félre, tudom, hogy nem könnyű és egyáltalán nem pálcát akarok törni feletted, de csak temagad döntheted el, mi fontos neked a gyerekeid nevelése szempontjából.

130. Kamillka (válaszként erre: 125. - Vikucka)
2013. ápr. 7. 10:37

Az egyik kollégám is észtországba nősült:) nem régen született a második kisbaba. A nagyobbik ovis, de már úgy kezdte, hogy beszélte a svájci németet, észtet, meg az angolt, mert a szülőknek az a közös nyelve. Szóval mindenképpen nagy lehetőség ez a gyereknek szerintem.


A kislányt hozzák haza nyári szünetben, ha van rá lehetősége a testvéredéknek. Biztos nagyobb kedve lesz, ha lesznek barátai;)

129. b8103f009a (válaszként erre: 128. - 9678a02221)
2013. ápr. 7. 09:55
Te magad írtad lejjebb, hogy 17, vagy hány hós koruk óta otthon van a párod napközben, ezért nem beszéltél magyarul a gyerekeidhez. Hát, ez nagyon gáz szerintem, és nem értem az okát. Pont az általad leírtak miatt kellett volna születésüktől természetesnek lennie a gyerekeiteknek, h 3 nyelvet hallanak, beszélnek, ahogy sok már gyerek is. De persze ezt te döntöd el, hogy mit taníttatok meg velük, mi a fontos nektek, és mi nem. Viszont igaza van annak, aki írta lejjebb, hogy ez részedről csak műhiszti! Nem értem minek írtad ki a fórumot, ha úgysem fontos neked, hogy a saját anyanyelveteket is értsék, beszéljék a gyerekeitek. mert annyi biztos, hogy ez csak tőletek függ, függött, a ti hozzáállásotok eredménye.
128. 9678a02221 (válaszként erre: 126. - B8103f009a)
2013. ápr. 7. 09:20
Apukanak semmi kifogasa nincs es nem is volt a magyar nyelv ellen ezt nem ertem honnan jott.Egyebkent cafolok a litvan baratnom kisfia 1 eves kora ota itt el szulok litvanok a 10 eves srac a litvant sem beszeli tokeletesen az angolt sem.Sulyos nyelvtani mondatszerkeztesi hibakat vet a suliban nagyon komoly problemai vannak. De pl a magyar baratnom akinek alban ferje van kislanya beszeli az albant ert magyarul due kifejezetten megker hogy ne beszelj hozza magyarul sem albanul az angolt reszesiti elonyben holott az anyukaja van vele apuka egesz nap dolgozik. Latom itt mindenkiben egy bolcseszprofesszor veszett el ha masok cseszteteserol van szo
1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook