Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? fórum

Milyen nyelven szóljunk a gyermekhez, ha a szülőknek más-más az anyanyelvük? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
187. 9678a02221 (válaszként erre: 186. - E32d76b828)
2013. ápr. 9. 10:39

A franciat ertik..De nem hajlandoak megszolalni ugy sem:(

Ha az apjuk vagy a draga jo nagymama kerdez valamit franciaul,csipobol valaszolnak a feltett kerdesre:angolul:D

186. e32d76b828 (válaszként erre: 179. - 9678a02221)
2013. ápr. 9. 10:15

gyakorlat teszi a mestert....semmi gond nem volt...

csak epp nem ketto hanem 3 nyelvrol volt szo...

185. 39dbe380da (válaszként erre: 184. - 9678a02221)
2013. ápr. 9. 09:10
Arrogáns vagy és ami sokkal szörnyűbb, hogy ostoba is. Rajtad nem lehet segíteni, de ha nem hagysz fel az otromba stílusoddal, nem is fog senki erre törekedni.
184. 9678a02221 (válaszként erre: 183. - 5bcf1b7c01)
2013. ápr. 9. 08:53
Nem is kell :)Eleg ha azok ertik akik hasonlo cipoben jarnak.
183. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 181. - 9678a02221)
2013. ápr. 9. 08:41

Én sem örülnék annak, hogy ha lesz unokám, nem tudnék vele néhány mondatot beszélni... avagy azért tanuljak meg angolul hatvan körül a magyar anyanyelvû szülôje mellett.

Itt a házból Münchenbe elkerülô magyar-történelem szakos tanárnô nem tanította a már kint született lányát magyarra... és bizony sírt a nagymama, aki szintén a fenti szakot végezte, hogy nem tud az unokájával beszélgetni.

Nem értem :(

182. csemár (válaszként erre: 180. - Zsocicc)
2013. ápr. 9. 05:47

Pontosan!


Kifejezetten örülök, hogy sikerült megnyugtatnod a Fórumindítót. Szeretttem volna, ha az én hozzászólásaimból is ezt szűri le, de, sajnos, nem ez lett belőle.

Hozzátenném viszont ehhez, amit írtál ("Csak finoman..."), hogy szerintem még úgy se - ha ez rontja családban a hangulatot. (Mert az nagyon fontos, és a gyerekek számára a legfontosabb, hogy nyugodt légkör vegye őket körül otthon, s ennek alapfeltétele, hogy az anyukájuk nyugodt tudjon lenni és határozott az elképzeléseiben. Semmit sem veszítenek a gyerekek azzal, ha nem a mostani lakóhelyükön tanulják meg a magyart, ahol valóban szinte semmi szerepe nincs az életükben, hanem - mondjuk - egy nyaralás alkalmával, a magyar nagyszüleiktől. Két-három hét alatt is ragad egy gyerekre annyi, hogy vígan csacsoghat...!)

Elnézést kérek ismételten, hogy (ismételten) nem tudtam magamban tartani a véleményemet, ami a meggyőződésem. (Szakmai ártalom. Ezt a fórumot, mert érdekel a téma, az indulása óta olvasom, és ha hozzászólni nem is fogok többet, ez így lesz továbbra is. Minden jót, Kedves Fórumozók!)

181. 9678a02221 (válaszként erre: 180. - Zsocicc)
2013. ápr. 8. 23:14

Koszonom!Pontosan ezert inditottam a forumot,mert most a hatalmas nagy ellenkezes megy,anyukamtol kapom rendszeresen hogy 'meg mindig nem beszelnek magyarul???'stb ..Eleg hitvanyul ereztem magamat ezzel kapcsoltaban,egeszen a mai napig,mig Gribedli le nem irta a sajat tapasztalatait ezzel a problemaval kapcsolatban..

Mast sem hallok,csak hogy mas gyereke igy meg ugy beszel 2-3 nyelven mar kicsi koraban,az enyemek meg minden igyekezetem ellenere egyszeruen nem hajlandoak befogadni a magyart:(

Utoljara talan karacsonykor volt,hogy megszolaltak magyarul,a 'Zsak zsak tele zsak'-ot enekeltek,mert tetszett nekik a dallama..Azota semmi:(Pedig beszelek hozzajuk magyarul..

180. zsocicc
2013. ápr. 8. 22:33
A lényeg, hogy erőltetni nem szabad, azzal csak rontotok a helyzeten. Ne érezzék, hogy muszáj akaratuk ellenére magyarul beszélni, akkor egy életre elmehet a kedvük. Csak finoman...
179. 9678a02221 (válaszként erre: 178. - E32d76b828)
2013. ápr. 8. 22:18
Ugy legyen:) En meg remenykedem:)
2013. ápr. 8. 21:57
ez asszem nem kerdes...ki-ki a maga anyanyelven....ne felj....okosabb mint Ti ketten....megoldja!
177. 9678a02221 (válaszként erre: 174. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 20:34
Igy olvasva most esett le hogy nalunk a fiam kezdett el sztrajkolni a magyar ellen,korulbelul egy evvel ezelott,3 evesen,a kislanyom pedig jo testverhez illoen kovette..Mara alakult ki a teljes 'blokkolas'..
176. 9678a02221 (válaszként erre: 174. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 20:32

Nekem ezt konkretan kozoltek is az ikrek,hogy senki nem beszel magyarul akkor nekik miert kellene?A valaszomra mert Anya magyar,es szeretne ha ti is ertenetek es beszelnetek az o nyelvet,az volt a valasz hogy apa francia es megsem kell franciaul beszelnunk..Mindez konnyes szemekkel,legorbulo szajjal:(

Egyebkent epp az iment kerdeztem toluk hogy szeretnenek Vukot nezni?Tomeny ellenkezes..Ilyenkor mit lehet csinalni?Legyek kemeny es kovetkezetes es akkor is alapon nezzek amit nem szeretnenek?Hat nem..

175. 9678a02221 (válaszként erre: 172. - Vikucka)
2013. ápr. 8. 20:27

Eszt-orosz..Komolyan?Van litvan baratnom,tehat tisztaban vagyok vele,mint jelent az ha valaki pl esztul,ES oroszul is beszel:)Ok is beszelnek litvanul is,oroszul is..vajon miert?:DDD

A ferjem is 2 nyelvu,francia-angol.Kiskoraban elvaltak a szulok,es egeszen erdekesen oldottak meg utana a gyerekkerdest:osszevissza heteket toltottek itt is,ott is..A ferjemnek az angol az elso nyelve,nem a francia,legalabbis O igy erzi..Pedig az anyja francia.

Franciaul meg a hugaival sem beszel szivesen,csak ha nagyon muszaj.azt mondja ez kb 14 eves kora ota igy van..

Meg valami:anyosom szerint az o elso szavai is angol szavak voltak,Franciaorszagban..

174. f758a7200f (válaszként erre: 173. - 5239d91094)
2013. ápr. 8. 20:24

Pedig lazadhatnak. Eloszor csak annyit vettem eszre hogy elkezdte elhagyni a szokasos par szot amit magyarul tudott, amikor elkezdett bolcsibe jarni (pedig csak par ora volt), es aztan teljesen elhagyta. Az dajkak semmit nem ertettek a hablatybol es ami nem lett ismetelve, azt leepitette. Plusz neki kesobb, a suliban is volt cikizes hogy magyar az anyuka, ezt vegul sikerult elsimitani es most mar baratok de neki is az elso szavai magyar szavak voltak es fokozatosan elhagyta. 4 eves koraban mar nem hagyta a rajzfilmeket sem es meseket sem mert ilyenkor mar megy a kepzelet mesehallgatas kozben es nem ertett egy kukkot sem, nem erdekelte hogy ott duruzsolok.


Mig amikor picik, a szavak zenejere figyelnek es a kepekre, akarmilyen nyelven meselhetsz, nem erdekli, "erti":)))


Az, hogy a kozepso gyerek mar 2 evesen is hisztizett, az szimplan a teso utanzasabol jott, ugye a picik utanozzak a nagyobbakat es ha batyus nem akar magyarul rajzfilmet nezni akkor en sem. Nalunk ez jatszodott le

173. 5239d91094 (válaszként erre: 166. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 19:27

Tôbb ilyen gyerek van, pl. a barátnőm kislánya: lengyelt az anyukájától, olaszt az apukájától, németül pedig az ovi bán tanult meg, ahová kétévesen járt. Három évig szinte néma volt, csak raktározta a hallottakat, majd 3 évesen robbant a bomba, mindhárom nyelven ugyanolyan jól beszélt. Hihetetlen milyen okosak a gyerekek, már akkor tudta, hogy bár Németországban élünk, de velem nyugodtan beszélhet olaszul, lengyelül csak anyával, stb.

Úgy néz ki, a 28 hónapos fiam is hasonló, mint a barátnőm lánya, még alig beszél, de három nyelven mindent megért, meg olaszul is, pl. Vieni qua ( gyere ide), dammi ( adj nekem) ilyeneket.

Én nem csak és kizárólag magyarul beszélek hozzá, mert van, hogy automatikusan a német jön, nem lehet magyarul pontosan úgy kifejezni magam, stb. Aki régóta él külföldön, az tudja mire gondolok:)

De magyarul nézünk és hallgatunk DVD- ket túlnyomórészt, mert azokat szereti, és szerintem is jobbak.

Azzal tisztában vagyok, hogy iskolás korában tiltakozhat az anya- és apanyelve ellen, és csak németül akar majd beszélni, de kis ovisokról valahogy olyan nehéz elhinni, hogy lázadnak az anyanyelv ellen..

172. vikucka (válaszként erre: 171. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 19:25

Ezt cáfolom. A férjem egyik kollégája jelenleg Magyarországon él a családjával. A kislányuk 4 éves, folyékonyan beszél észtül és magyarul.


A férjem kiskorától fogva folyékonyan beszél észtül-oroszul.


És nagyon sok ismerősöm él vegyes házasságban. A gyerekeknek nem okoz gondot a két nyelv használata.

Igaz ez nem angol nyelvterületen van, de szerintem az észt, orosz, magyar nyelv is van legalább olyan értékes pl. Észtországban.

2013. ápr. 8. 19:15
Meg valami:az ovinkban mi vagyunk az egyetlen 3 nyelvu csalad:)De van eleg 2 nyelvu.Es latom hogy azok a gyerekek akiknek otthon a szuleik lengyelul litvanul franciaul stb beszelnek,jelentosen levannak maradva az angol nyelvvel kortarsaikhoz kepest..Ezert kotve hiszem hogy 3 es 4 evesen BARKINEK a gyereke 3 nyelven ert es beszel:)Ez hulyeseg..9-10 evesen talan..
170. 9678a02221 (válaszként erre: 169. - Zsocicc)
2013. ápr. 8. 18:56

KOSZONOM!!!

Egyebkent 18 honapos korukig csak magyarul beszeltem veluk,es megis mindket gyerek elso szavai angolul hangzottak el:)

Azota is rendszeresen beszelunk magyarul,meseket olvasunk,mondokazunk stb es kameny ellenallasba utkozom az utobbi honapokban..

Ezert inditottam a forumot,hatha tud valaki segiteni ebben..Koszi hogy Te (es paran meg) megertettek..

169. zsocicc
2013. ápr. 8. 18:48

Szerintem a fórumindító nem arra kíváncsi, hogyan "kellett volna" másképpen csinálnia, hanem most hogyan tudna változatni a már kialakult problémán.

Egy megoldást már próbáltam javasolni a fórum elején, és most eszembe jutott még vmi: Van egy ismerősöm, aki 56-ban vándorolt ki Franciaországba, a felesége és a gyerekek csak franciául beszéltek. Majd az egyik fia egy egyetemi öztöndíj alatt megismerkedett a feleségével, aki történetesen magyar, ma Mo-on élnek, és az unokák már tökéletesen beszélnek magyarul. Így már a nagymama is magyarul tanul, nyugdíjas fejjel. :) Ezzel csak azt akartam én is alátámasztani, hogy lehet, hogy tinézser vagy fiatal felnőtt fejjel kezdenek majd el érdeklődni a gyökerek iránt és maguktól megtanulnak, ha addig esetleg nem sikerülne. Én ha jól belegondolok 2 lengyel példát is tudnék mondani ugyanerre. :)

2013. ápr. 8. 18:42
Meg valami:egeszen addig mig meg nem jelentek a szupeokos mellet dongeto nagymagyar anyukak Gretsy Laszlot megszegyenito tudassal es el nem kezdtek osztani az eszt,annyira jool ment itt minden..Ertelmes emberek,ertelmes tanacsokat adtak,amiket erdemes volt megfogadni..
167. 9678a02221 (válaszként erre: 163. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 18:39

szuperanyueknal igy mukodik..Valoszinu einsteint nevelnek a gyerekeikbol,torok vagy eszt vagy mittomen milyen nyelvtudassal:)

Mindegy..Aki megertette mirol beszelek,annak koszonom a tanacsokat..Neked gribedli szazszor koszonom hogy beneztel ide,es megerositettel abban hogy nem en vagyok caranya, hanem ez a jelenseg letezik..

166. 9678a02221 (válaszként erre: 164. - B8103f009a)
2013. ápr. 8. 18:37
Ha te megmutatod nekem azt a 3 eves gyereket aki 3 nyelven beszel,akkor szentte avatlak..3 evesen a tobbnyelvu gyerekek maximum 1 nyelven beszelnek,a masik ketton ertenek..Olvass utana egy kicsit,mielott loditasz.
165. 9678a02221 (válaszként erre: 161. - B8103f009a)
2013. ápr. 8. 18:35
Vegyel vissza magadbol te csokkent ertelmu..Tanulj meg olvasni,aztan probald meg ertelmezni az olvasottakat..Ja hogy nem megy?Istenem..A majmoknak sem,es a kutyaknak sem,de ok legalabb tisztaban vannak ezzel.
164. b8103f009a (válaszként erre: 162. - Derya)
2013. ápr. 8. 17:59

Hát nekem is, de ez a sok idióta magyarázat....

Nálunk is vannak a családban olyan kisgyerekek, ahol az anya Magyar, apa Német, Londonba élnek, és mindhárom nyelvet értik, és már szépen beszélik is a gyerekek. Egyik sem volt soha emiatt összezavarodva, ez volt a természetes nekik. Pedig 4,5 és 3 évesek még csak. Náluk ez annyira természetes volt, h mindenki beszél a gyerekekhez a saját anyanyelvén, h fel sem merültek ilyen problémák, mint a fórumindítónál.

2013. ápr. 8. 17:57

Ha feltűnt, ő beszél és beszélne nekik magyarul de sírás lesz belőle.


Csak azt ne mondjátok, hogy ti ilyenkor erőltetnétek...

162. Derya (válaszként erre: 161. - B8103f009a)
2013. ápr. 8. 17:52

ez szerintem is egy műbalhé. :-(

ha nem magyarul beszél a gyerekhez, akkor az ugyan mitől beszélne neki magyarul???

na de mindegy is....

legalábbis nekem. :-)

161. b8103f009a (válaszként erre: 146. - 9678a02221)
2013. ápr. 8. 16:57

Mondd, mit nyavalyogsz itt, h nem beszélnek Magyarul a gyerekeid? Ha tőled azt tanulják, mert Magyarul beszélsz hozzájuk, akkor beszélnének.

És igen, számomra egyértelmű, bárhol születik a gyerekem, hogy Magyarul beszélek hozzá, az első pillanatoktól. Hányinger az, ahogy te itt játszod az eszed, csinálod a műbalhét. Ki kötelezett téged arra, hogy tanítsd őket Magyarul? Senki. Egyébként meg valószínű igazam van, azért vagy ennyire felháborodva!

160. 9678a02221 (válaszként erre: 135. - B8103f009a)
2013. ápr. 8. 13:27
Mar megbocsass de miert kellene nekem csak es kifejezetten magyarul becezgetnem a gyerekeimet? Erre van valami eloiras hogy a szeretetunk kifejezesi eszkoze csakis a magyar nyelv lehet?
159. 9678a02221 (válaszként erre: 157. - F758a7200f)
2013. ápr. 8. 13:11

:DDD

Persze,hogy jobban tudja..Mint latod anelkul hogy ismerne engem vagy a csaladomat mar megallapitottak,hogy caranya vagyok es nincs bensoseges kapcsolatom a gyerekeimmel,mert nem beszelnek magyarul.

158. 9678a02221 (válaszként erre: 156. - Derya)
2013. ápr. 8. 13:01

Kornyezeti artalom lehet,a kislany bolcsiben van napi 4-5 orat,idosebb gyerekekkel,aki -Isten bocsassa meg nekik- nem beszelnek magyarul..

Igy a kiscsaj ugy dontott beall a sorba,es koveti a tobbi gyerek peldajat.A szulok magyarul beszelnek hozza,de ha tarsasagban vannak,akkor angolul.Vagyis a konkret magyar beszed lekorlatozodik kb az esti programokra..

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook