Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Külföldön élő Magyarok ide. fórum

Külföldön élő Magyarok ide. (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7
59. heatherhanga (válaszként erre: 45. - MelisUK)
2010. márc. 1. 12:41

Kedves MelisUK!


Tudom, hogy a jóindulat vezérelt a tanácsodban, de Svájc az nem Skócia. Pomi ne gyakorolja a svájci németet, mert úgysem tudja külföldről megtanulni,csak jól összezavarodik, főleg akkor, ha nem is tud rendesen németül. Ha netán nyelvvizsgához kötött a munka, akkor német nyelvterületen kizárólag németül (Hochdeutsch) letett vizsga létezik. A "switzerdütsch"-nek nevezett nyelv(járás) nem hivatalos, csak beszélt nyelv, nincs írásos kultúrája, de foggal körömmel ragaszkodnak hozzá, mert kifelé gyakorlatilag csak ez különbözteti meg őket a németektől, akiket nem csípnek. Azon kívül a nyelvjárás területenként annyira különbözik, hogy még az ott élők sem értik meg egymást teljesen. Természetesen vannak kifejezések, amiket Svájcban más értelemben használnak, mint Németországban, de ezek elenyészőek és akkor is érti mindenki, ha az ember az "igazi" értelemben használja őket. Leegyszerűsítve a problémát, a fő gond az, hogy ugyanazt a kifejezést olyan hangokkal és hanghordozással (hangsúllyal) használják, amilyen nem létezik a németben és ezért nem lehet megérteni. Egy példa: Knie=térd, ejtsd "kní" . Ezt Svájcban úgy hívják, ha leírják, csak úgy maguknak, hogy "Chnöi", ejtsd "khnöj" miközben a "ch" az erős arab "kh" torokhangnak felel meg szó elején mindenképpen és semmiképp sem a német "ch"-nak. Magyarán ezek megmaradtak a nagy elzártságukban a kétezer éves (alleman) dialektus mellett és nem fejlődött a nyelv. Ezt a nyelvet egyáltalán nem kell tudni beszélni, senki nem várja el egy külfölditől, csak bizonyos idő után megérteni, ha az embernek beveszi a gyomra. Mindenki tud beszélni németül, csak a beállítottságától függ, hogy éppen akar-e? Senkit ne tévesszen meg, ha alacsonyabb munkakörökben a külföldiek is a dialektust beszélik. Ez csak azért van így, mert ők úgy mentek Svájcba, hogy nem beszéltek németül és azt beszélik, amit ott az utcán összeszedtek. Kebabárusi meg takarítói állást tán kaphatsz vele, ha van tartózkodási engedélyed is, de rendes állásra az ne is számítson, aki nem tud rendesen németül. Ismétlem,Hochdeutsch.

58. heatherhanga (válaszként erre: 39. - 07c4794583)
2010. febr. 25. 00:15

Kedves butternut!


Sajnos elég sokan keresnek 3000 alatt még bruttóban is, ezért a fizetés mellé még szociális segélyt is kell kérni, ami ugyan helyfüggő, de legalább 2000 CHF egy személyre. Ne felejtsük el még megemlíteni, hogy Svájcban mindenki saját maga fizeti a betegbiztosítását, ami nyugodtan meghaladhatja HAVONTA a magyar minimálbér összegét természetesen fejenként és akkor még nem beszéltünk az önrészről meg arról, amiket nem fizet a betegbiztosító. Mindenki fizet betegbiztosítást, kivétel nélkül. Egyes betegbiztosítók azzal reklámoznak, hogy az újszülött gyerekre a születése hónapjában elengedik a havidíjat!!! Fogászat természetesen nincs a betegbiztosításban csak gyerekeknek valamilyen kezelés, de azt nem tudom pontosan. A fizetést magyar pénzbe átszámítani teljesen nonszensz, mert az emberek el sem tudják képzelni, hogy micsoda horribilis kiadásokkal kell számolni és azt gondolják, hogy x összegből hú de jól meg lehet élni, mikor épp hogy csak el lehet tengődni. Ez persze nem vonatkozik egy informatikusi fizetésre.

Nem tudom mióta élsz kint, de nagyon csodálkoztam azon a bejegyzésen, hogy Svájcban minden "bió". Ha jól körülnézel, meglátod, hogy a legtöbb dolog nem bió és ami bió vagy annak deklarálják, az mennyibe kerül. Tényleg az a szerencse, hogy van thai, indiai, kínai, tamil, arab, török, olasz meg még mittudomén milyen üzlet és kaja (bár egysem bió), mert a svájci az nem igazán üti meg a szinvonalat. Remélem elolvasod minden terméken az összetételét, mielőtt megveszed!? Csakhogy tudja az ember, hogy miért fog egy szép napon az onkológián kikötni. Különben már volt nem is egyszer a német tv-kben arról adás, hogy a különböző üzletláncokban (beeértve a 2 nagy svájcit is) különösen a zöldségek milyen mértékben mérgezettek és szennyezettek. Ennek ismeretében alig lehetne pénzt kérni értük, nem pedig olyan horribilis áron árulni őket. Magyarországon most tessék megkapaszkodni, de pl. 1 kg. mérgezett krumpli legalább 400 Ft, ha a mostani árfolyamon átszámoljuk, de inkább drágább, ugyanilyen alma legalább 600 Ft körül van és akkor még rosszul szoroztam.

57. heatherhanga (válaszként erre: 4. - Hohaha)
2010. febr. 24. 23:31

Szia Hohaha!


Nem tudom kitől kaptál lehetőséget, de a dolog nem biztos, hogy úgy működik. Az Európai Unióban nem lehet pénzt kérni munkaközvetítésért, az egészségügyben meg különösen nem. Németországban nem különösebben divat az egészségügyben közvetítő által elhelyezkedni. Az viszont tény, hogy sok pénzbe kerül, míg az ember ott munkába állhat. A végzettséget ott (és minden más országban) el kell ismertetni, minden papirt lefordíttatni, nyelvvizsgát letenni, igazolásokat beszerezni Magyarországon, kiutazni interjúkra, aztán haza és megint vissza. Gyerekkel csak akkor adnak szállást, ha van a kórháznak és ha lakásaik is vannak, nem csak szobák. Egyébként Németországba nem igazán keresnek már ápolószemélyzetet, csak szakszemélyzetet, pl. műtősnő, aneszteziológus asszisztens és öregotthoni munka. Utóbbit bírni is kell, gyomorral, idegekkel és fizikailag. Aki teheti elvándorol dolgozni Svájcba, Skandináviába, Közel-Keletre, stb. Egyébként milyen iskolába jársz és hova? Mert ha a legújabb EU rendelet szerint nincs meg a 4600 óra, aminek legalább a fele gyakorlat és egyharmada elmélet, akkor bajos lesz az elismerés. A felosztás általában vagy 2300-2300 óra vagy 2500-2100 a fenti sorrendben.

56. 7e145704b8 (válaszként erre: 55. - Hohaha)
2010. febr. 7. 09:12

Szia.

Ki tudsz jönni, ha otthon kérsz EU-s biztosítási kártyát. Azt az OEP adja ki. Utána persze az a jó , ha itt kint keresel egy biztosítót, és be biztosítod a családot. /AOK/ Itt ezt érdemes keresni, de vannak mások is, ha nem éppen ehhez ragaszkodsz.

55. Hohaha (válaszként erre: 51. - 7e145704b8)
2010. febr. 7. 08:45

Szia!


Én ugye még csak ismerkedem az ottani világgal. Most az érdekelne hogy az egészségbiztosítás hogy működik ott. Vagyis hogy mentek orvoshoz, te is kivitted a családot gondolom az volt az első hogy a gyereknek orvost kerestetek nem?

54. Pomi (válaszként erre: 53. - 07c4794583)
2010. febr. 4. 20:22

Köszönöm a segítséged, nagyon aranyos vagy.

Üdv Neked

53. 07c4794583 (válaszként erre: 52. - Pomi)
2010. febr. 4. 19:33

Szia,


én nem értek ehhez, de kis guglizás után ezeket találtam.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]



üdv,

b

52. Pomi (válaszként erre: 51. - 7e145704b8)
2010. febr. 4. 14:14

Szia!


Köszönöm a válaszod. Hát lehetőségünk még nincs, de keresem. Kertészetben szeretnénk igazán elhelyezkedni mert kertészek vagyunk, de ilyet még nem találtam.:( Én próbálok házvezetőnői munkát is találni. Igen azt is tudom, hogy jobb lenne ha kint tanulnám már a nyelvet, de addig is itthon tanulom:)

51. 7e145704b8 (válaszként erre: 50. - Pomi)
2010. febr. 3. 20:03

Én júniusban lesz két éve, és Anyáék, szeptemberben jöttek ki. Ő sem tudott egy szót sem németül, és most itt jár iskolába. Hidd el, sokkal jobb ha itt kint tanulod, mint otthon. Janika sem tudott semmit, és felvették német iskolába. Külső homlokzatokat csinálunk közintézményeken általában.

Ha van lehetőségetek, ne tétovázz. Vágjatok bele, amíg nem késő. Irány külföld. Hajrá.

50. Pomi (válaszként erre: 47. - 7e145704b8)
2010. febr. 2. 22:07

Tényleg semmi bajunk :) :) Sőt már legszívesebben holnap utaznék :) Csak hát még a nyelvet tanulnom kell.

Ti mióta éltek kint és milyen munkakörben dolgoztok?

Igen tudom, hogy Németország is gyönyörű.

49. 7e145704b8 (válaszként erre: 48. - 07c4794583)
2010. febr. 2. 20:39
Ebben lehet, hogy igazad van. Akkor ezer bocs mindenkitől.
48. 07c4794583 (válaszként erre: 47. - 7e145704b8)
2010. febr. 2. 19:37
Szerintem valamit félreérthettél, senki nem írta, hogy bármi baj lenne Németországgal...
47. 7e145704b8 (válaszként erre: 44. - Pomi)
2010. febr. 2. 19:30

Mi bajotok Németországgal?? Mi Leverkusenben élünk, de teljesen meg vagyunk elégedve mindennel. Közel van Köln is, Düsseldorf, Bonn, Duisburg, Essen. És ezek 60 km-es körzetben. Gyönyörű a vidék, és az emberek is kedvesek. Na persze itt is vannak idióták, de nem jellemző. A feleségemmel is nagyon kedvesek az iskolában a többi szülök, és nem éreztetik Velünk, hogy "auslander"-ek vagyunk.

Ausztriánál, biztos jobb. Ott is dolgoztam, de ott nagyon lenéztek. Még jó hogy nem köptek utánam. Ott csak azt látják, hogy Magyar vagy, akkor lopsz.

46. 07c4794583 (válaszként erre: 44. - Pomi)
2010. febr. 2. 15:00
ha már itt lesztek, tudok adni néhány vicces VHS-t (pl Schweizerdeutsch mit Viktor:DD . ezeréves, de tök jó hasznos), meg egypár nyelvtanulós füzetet, de esetleg érdemes a migros nyelviskolába vagy ilyesmi helyre elmenni. arra készüljetek, hogy a szállásotokat előre meg kell szervezni, mert itt az albérletpiac is agyrém, elmennek néha 20-30-50-en 'pályázni' egy lakást és a főbérlő nagy kegyesen választ valakit :o) a legpukibb 30 nm-es apartman pedig egy 2-3 csillagos apartmanszállóban is uszkve 2000 frank, szóval szállodában ne is gondolkozzatok...
45. MelisUK (válaszként erre: 44. - Pomi)
2010. febr. 2. 14:38

Akkor gyakorold a svájci németet, nyelvvizsgára felkészítő feladatoknál is lehet találni szavakat, amik svájcban használatosak, van külön egy olyan rész vmelyik könyvben (már nem tudom melyikben), hogy Deutschland, Austria, Switzerland, de gondolom ha neten körbeszaglászol, akkor találsz rengeteg infót ezzel kapcsolatban.

Tényleg meg kell tanulnod, mert anélkül no job!

Tudom hogy így van, mert nekem meg a skót angolt kell nyomni. :D

44. Pomi (válaszként erre: 43. - 07c4794583)
2010. febr. 2. 14:32

szia.


Igen ezt tudom, hogy a svájci német nem érthető:( néztem már svájci tv-t és elrettentett, hogy még a szavakat sem értem. Csak hát Svájc a kedvencünk:)

43. 07c4794583 (válaszként erre: 41. - Pomi)
2010. febr. 2. 13:48
hát ha ide svájcba jösztök, arra készülj fel, hogy hiába tudsz németül, ezek itt az agyrém svíccerdüccsöt beszélik, amit nem fogtok érteni :)) ezt még külön utána tanulni kell...
42. 07c4794583 (válaszként erre: 40. - Veronika27)
2010. febr. 2. 13:46
informatikus vagyok
41. Pomi
2010. febr. 2. 10:47

Sziasztok!


Igaz én még nem élek külföldön, de szeretnénk a párommal Németországban (esetleg Ausztria, Svájc) munkát vállalni. Most intenzíven tanulom a nyelvet és remélem tavasszal már el tudunk indulni.

Sajnos nagyon nehezen szánjuk rá magunkat, hogy indulni kell de az itthoni munkanélküliség már elviselhetetlen számomra. Még azt sem tudjuk, hogy magyar közvetítőn keresztül induljunk-e el.

Szívesen leveleznék Németországban élő magyarokkal, hogy tapasztalatokat gyűjtsünk.

Köszönöm előre is!

40. Veronika27 (válaszként erre: 39. - 07c4794583)
2010. febr. 2. 09:53

Uuu te jó ég!

Megkérdezhetem, hogy mit dolgozol?

39. 07c4794583 (válaszként erre: 29. - Fanny83)
2010. febr. 2. 09:07
Hát persze, hogy jobb a fizetés, körülbelül 1.1-1.2 millió forintnak megfelelő összeget keresek havonta (nettó). Otthon ugyanezzel a munkával olyan bruttó 7oo ezer volt a fizetésem, de az otthoni adórendszer miatt csak 35o-et kaptam meg belőle. Hivatalos minimálbér nincs, kb bruttó 3ooo frank (54o ooo ft) az 'erkölcsi' minimum, ennyit meg lehet kapni szinte mindenhol, talán egy étteremben mosogatni meg ilyesmi van háromezer alatt, más nem nagyon.
38. Veronika27 (válaszként erre: 36. - Hohaha)
2010. febr. 1. 20:52

Mi is egy fizuból élünk... Bár szórakozás az így kimarad.


A szépségipar itt is virágzik. Tavaly előtt csak egy tőfestésre mentem el fodrászhot és 40 eurót kért! Otthon vágással, teljes hajfestéssel, vasalással fizetem a felét...

37. fanny83 (válaszként erre: 35. - Kovacserika2)
2010. febr. 1. 20:08

Sajnálom, hogy nem tudsz dolgozni. Most nekünk is az lesz egy darabig, mint nálatok. Én sem dolgozom majd egy darabig, ha minden jól megy:D Babát várunk, és ha megérkezik, egy ideig én sem dolgozom majd, aztán szeretnék itthon dolgozni.

Biztos szép lehet ott. 18 év, nem semmi! Azt hiszem én sem megyek haza.

36. Hohaha (válaszként erre: 35. - Kovacserika2)
2010. febr. 1. 19:27
Az nem jó hogy így álltok de még mindig hihetetlen hogy ti ott egy fizuból még ha beosztva is de megéltek. Itt nálunk már biztos nem lenne hol laknotok.
2010. febr. 1. 17:54
Viszonylag régóta (18 éve) vagyok itt, először gyes-en voltam, de miután nagyobbak lettek a gyerekek, azután sem helyezkedtem el. Nem is nagyon próbálkoztam. Most eü-i problémák miatt már nincs is esélyem. Így se nyugdíj, se segély. Jól meg kellett tanulnom beosztani, a férjem dolgozik. A lányunk már külön él, ő is dolgozik. A fiam még tanul.
34. Hohaha (válaszként erre: 33. - Kovacserika2)
2010. febr. 1. 16:51

Szia!


Én még Magyarországon vagyok, még csak az infókat gyűjtöm. kovacserika2 te mióta vagy kint és mit csinálsz kint.

Tapasztalatokat kérek

Köszi

2010. febr. 1. 13:38
A fiam otthon fuldokol a parlagfű allergiája miatt (persze csak nyáron). Itt (Ausztria) ez még nem gond.Vagyis pl.Burgenland szintén érintett lenne, de itt a hegyekben még nincs parlagfű gond.
32. MelisUK (válaszként erre: 27. - Fanny83)
2010. febr. 1. 09:54
A túró rudi, hát igen, mi is hoztunk már ki lefagyasztva, meg mikor anyumékhoz haza megyek, akkor minden nap rudit eszek. De ha meg ott vagyok, akkor az itteni dolgok hiányoznak.
31. MelisUK (válaszként erre: 28. - 07c4794583)
2010. febr. 1. 09:52
Az ilyen szépészeti dolgok nálunk is drágák, de én pl magamnak csinálom a körmeim, a szemöldököm, a párom vágja le a hajam, én meg az övét - de ez otthon is így volt.
30. MelisUK (válaszként erre: 27. - Fanny83)
2010. febr. 1. 09:50

Én is UK-ban vagyok, Skóciában.

Nekem is hiányzik a kakaós csiga, olyankor mindig sütök, ha rám jön, így az megoldva. Túrós sütiket is lehet sütni, cottage cheese-t használok túró helyett, arról le kell önteni a lét és összetörni, szitne ugyanaz. Árulnak már quark-ot is, ami az igazi túró, de ez mégsem olyan, mint otthon, ez egy krém.

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook