Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Gyógytornász vagyok, ha van kérdés és tudok segíteni, akkor írj! fórum

Gyógytornász vagyok, ha van kérdés és tudok segíteni, akkor írj! (beszélgetős fórum)


104. Ametiszt19 (válaszként erre: 103. - Mothertiger)
2010. jan. 25. 17:14
Hát, sok sikert hozzá :D Nagyon szívesen :))
103. mothertiger (válaszként erre: 101. - Ametiszt19)
2010. jan. 25. 16:45

Köszönöm szépen!

A javulás asszem már nincs a lapjaimban, esetleg lassíthatom kicsit a hanyatlásomat. :)


A párom már kísérletezett a masszírozással, azt is végigordítottam mikor a hátamat csinálta. :D

Majd ha kicsit jobb idő lesz, felmegyek Pestre a természetgyógyász-masszőr-egészségfelmérő rokonához, aki majd kitapossa belőlem a fájdalmakat. :)

Ott majd biztos nem merek majd ordítozni! XD


Még egyszer köszönöm!!! ♥

102. Ametiszt19 (válaszként erre: 100. - Hannah87)
2010. jan. 25. 16:39
Szia Hannah! A recsegős-ropogós térdet több dolog is okozhatja. Sportolsz valamit? Ha ülsz fáj? Lépcsőn felfelé, vagy lefelé fáj jobban? Terhelés alatt futást, aerobicot, vagy puszta sétálást értesz? Esetleg háziorvostól tudsz kérni porcépítőt, vagy akár herbáriákban, Intersparban is vannak már különböző porcvédő szerek.Kerüld a panaszt okozó mozdulatokat, ha lehet ne fuss vagy ugrálj,ne térdelj, figyelj arra, hogy ha lehet ne guggolj mélyre ( a térded vonala ne menjen a bokád elé) és ne csavard a lábat, azaz a térdkalácsod mindig abba az irányba nézzen. Egyél sok halat, igyál sok folyadékot (vízet, ásvány- vagy forrásvizet). Ha a panaszaid nagyon erősek és zavaróak, menj el ortopédushoz, lúdtalpbetétet íratni(ha még nincs). Az úszást szokták ajánlani még, ha úszol, a gyorsúszást válaszd, mert a mellúszásnál van egy "csavaró" mozdulata a térdnek. Ha válaszolsz a kérdésekre, többet tudok mondani :)
101. Ametiszt19 (válaszként erre: 99. - Mothertiger)
2010. jan. 25. 16:31
:D Ez a Kvákk kapitányos zárómondatod betett!! :D Hát, mielőbbi javulást kívánok Neked. A fürdőt meg otthon is megcsinálhatod ha van kádad, lehet kapni boltokban zsályás, levendulás, rozmaringos izomlazítós fürdőolajokat (csak vigyázz,mert alattomosan csúszik tőlük a kád, össze ne törd magad még jobban :). Esetleg próbáld meg. Meg aztán, párod is meg tid masszírozni, az egyik legjobb az orvos izsályakrém (pici,kerek,,zöld tégely).Egy próbát megér ;)
2010. jan. 25. 10:58
Ha vkinek van tippje, egy nagyon recsegős, minden terhelésre fájó térdre, akkor ossza meg velem. Enyhe lúdtalpam is van hozzá.
2010. jan. 25. 10:51

De volt, csak akkor még nagyon fiatal voltam, és jórészt mozgásképtelen. Az a helyzet, hogy mentővel szállítottak a tornára, ami nagyon kellemetlen volt, főleg hogy sokat kellett várni és sokat ráztak, fájdalmat okoztak (akaratlanul, de a sérüléseim jellege miatt ez bizony egy idő után már sok volt).

Egy-két gyakorlatot mutattak a kórházban is, de az ottani gyógytornászról rossz emlékeim vannak. Akkor még teljesen kötött volt a jobb könyököm, és húzóhurokkal volt rögzítve. Kötött volt a bal térdem is, mivel súllyal húzták a műtét előtt. A térdemet viszonylag hamar kitornáztam, a könyökömmel több gond volt. A másik tornász mutatta gyakorlattal hamarabb kitornáztam azt is, aztán testsúlycsökkentő "rángatózásokat" végeztem, amiket -helyzetemet tekintve- még meg tudtam csinálni.

A gyógytorna aztán végképp a háttérbe szorult.


Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nincs jogsim, és itt helyben nincsen se fürdő, se gyógytornász. Tervezem, hogy a jövőben belekezdek valamibe, ami az egészségemet szolgálja, mivel ezzel a fájdalommal immár elég rossz együtt élni.


Szerintem a gerinctorna azért fájt, mert nagyon kemények, görcsösek az izmok a hátamban. Gyengék, és nem tudják megtartani nagy felsőtestemet. Széles a vállam, viszonylag nagy melleim vannak, és csípőtől felfelé rakódik le mindig a súlyfelesleg. Egyszerűbben: olyasmi alakom van, mint a mesében a Kvákk kapitánynak! :DDD

98. Ametiszt19 (válaszként erre: 97. - Mothertiger)
2010. jan. 24. 22:08
Szió! Hát, igazából a hátadat látáni kéne :) találtam egy képet itt rólad, amin szépen látszik a tetkód is :P Ez egy nyugalmi beállás nálad,vagy csak egy elkapott pillanat? Nincs a közeledben elérhető távolságon belül gyógytornász,aki segítene? Ha a gerinctorna fájt,akkor ne csináld,biztosan megvan az oka. Jó lenne,ha akár csak egy-két alkalommal elmennél valakihez, aki megmutatná neked azokat a rád adaptált gyakorlatokat,amivel múlna ez a fájdalom. Alapszabály viszont,hogy ami fáj, azt nem szabad erőltetni. Izomlazító krémet, masszázst, meleg izomlazítós fürdőt próbáltál már? A könyöködnél is esetleg javíthat a helyzeten, ha (kellemes meleg)vízben megpróbálnád óvatosan átmozgatni, minél tovább hajlítani a véghelyzetig, ott picit megtartani...Bár, elég régen volt a sérülés, ezt akkor kellett volna. akkor nem volt gyógytornászod?
97. mothertiger (válaszként erre: 89. - Ametiszt19)
2010. jan. 24. 21:03

Köszönöm a válaszodat! Így leírás alapján kicsit nehezen tudtam elképzelni a gyakorlatokat, ezért köszönöm a linkeket, mivel nem vagyok valami vizuális típus (csak bizonyos dolgokban, hehe)...:D


A lábam kifejezés már rutinból jön: természetesen a bal bokám az, amit elmerevítettek. Csak itthon már tudják miről van szó, ha azt mondom: "fáj a lábam." :)


A kulcscsontom nem okozott semmi extra problémát, hamar meg is gyógyult. Pár hétig volt nagyon kellemetlen, amíg össze nem forrtak a csontok. Ez is hülyén gyógyult: nem a törtvégeknél, hanem egymáson a két csont. Kicsit ki is dudorodik a nyakamnál, bár nem nagyon.

A jobb könyököm volt sokáig rossz, a mai napig sem hajlik ki 100%-osan. Nem panaszkodom, mivel olyan 98%-ig kihajlik a karom, de ha nagyon erőltetem, az fáj. Húzóhurokkal rakták össze, amit később eltávolítottak.

A jobb bokám teljesen meggyógyult, azzal nincs is semmi gond.

Ami viszont nagyon fáj, az a hátam. Már a balesetem előtt is sok bajom volt vele, sose tudtam egyenesen ülni. Mára már elég kemény fájdalmaim vannak. Nem olyan rég csináltam egy kezdő gerinctornát, amit leszedtem a netről, de ordítottam végig. Azóta nem is csináltam.

Szerinted inkább csináljam? :S

Abban is vannak gyakorlatok, melyekhez kellene a bokám. Gondolom ezeket ki is hagyhatnám... Vagy nemtom. :)

96. Ametiszt19 (válaszként erre: 95. - Anka71)
2010. jan. 24. 19:43
Szívesen :))
95. Anka71 (válaszként erre: 90. - Ametiszt19)
2010. jan. 24. 15:27
Nagyon szépen köszönöm a segítségededet, neki is kezdünk a megvalósításnak.
94. Ametiszt19 (válaszként erre: 93. - 3ca3e86e44)
2010. jan. 24. 13:35
Nagyon szívesen, tényleg várom majd az élménybeszámolód :) Legyen szép napod!
93. 3ca3e86e44 (válaszként erre: 92. - Ametiszt19)
2010. jan. 24. 13:16
Rendben.Köszönöm a gyors választ és a segítséget:)Megfogadom:)
92. Ametiszt19 (válaszként erre: 91. - 3ca3e86e44)
2010. jan. 24. 13:13
Szia Mustyka! Ha a táskád nehéz, jobb lenne hátitáskát (két pántosat) hordanod. Tudom,hogy manapság nem divatos, de ha egyoldalúan terheled a gerinced, azt előbb-utóbb megsínyli. Esténként jól jöhetne még egy kis gerinctorna, sok nyújtózkodás, hátizom erősítés.Az előbb írtam Ankának feladatokat, nézd meg őket, szemezgess belőle. Ha mégsem tetszik ez a megoldás, akkor legalább ereszd hosszabbra a táskád pántját és dugd át a fejed rajta, hogy a pánt ne a jobb válladat terhelje,hanem a balt.Így: [link] Várom majd az élménybeszámolód, remélem segítettem!
2010. jan. 24. 13:04

Szia!

Nekem az a prolémám,hogy mindig a jobb oldalamon hordom a táskát(iskolába járok),a bal oldalon egyszerűen nem tudom,mert jobb kezes is vagyok.És az a gondom,hogy így a hátam bal része pár helyen nagyon érzékeny.Ha masszíroznak,akkor meg is ugrok..Ezt hogy tudnám korrigálni?

Köszönöm!

90. Ametiszt19 (válaszként erre: 88. - Anka71)
2010. jan. 24. 13:01

Kedves Anka! Nem kell megijedni, szerintem manapság a népességnek lényeges hányadára rá lehet húzni a "hanyag tartás" diagnózisát. Ez azt jelenti, hogy a vállak előreesnek (a lapockazáró izmok gyengék), a has kiboltosul (a hasizmok gyengesége miatt) a deréki lordosis pedig nő (popsi kidugás) valahogy így: [link] .

Bármilyen általános erősítő torna, illetve mozgástípus jó lenne a lányodnak, amit szívesen csinál,a lényeg az lenne, hogy ne ötthon "görnyedjen".Nem hiszem, hogy esténként tornázna, vagy ha el is kezdené,általában el szokott felejtődni egy idő után :) (Én ilyen idősen táncoltam,annál jobb tartásjavítás kevés van). Ha mégsem jár sehová, esetleg egy nagy gimnasztikai lasztit, vagy gumiszalagot tudtok beszerezni otthonra(gyógyászati segédeszközboltban, dechatlonban, Tesco vagy Interspar sport részlegein kapható kb 800-1400 HUF), és azzal lehet tornázni-játszani. A legfontosabb a hasizmok tónusba hozása és a lapockazáró izmok erősítése ilyenkor (például itt egy videó, szalagos gyakorlatokra [link]


Ha mégsem szeretnél beruházni ilyenre, akkor a sima alkar- ill. fekvőtámasz helyzet megtartása fél-egy percig is igen hatásos lehet (mondjuk lefekvés előtt vagy akár tv nézés között két reklám ideje alatt) Ezt lehet variálni is itt egy jó videó: [link] Ez egy 3 perces teszt igazából,de fél-1 percre rövidítve,többször ismételve kiválóan edz.

A lúdtalpra sok mezítlábazást (nyáron ha lehet fűben, kavicsokon, homokban ), otthon talppal ceruza, papírdarab felszedését javaslom, ez sem tart sokáig :)Remélem segítettem :)

89. Ametiszt19 (válaszként erre: 86. - Mothertiger)
2010. jan. 24. 12:39
Hm most,hogy végigolvastam még egyszer mit írtál elgondolkodtam. Neked a "láb" az egész alsó végtagot jelenti? Boka-téd elmerevítés? Vagy csak a bokád? Én arra gondoltam,mert gyógytornász "berkekben" a láb bokától lefelé értendő :)
88. Anka71
2010. jan. 24. 12:34

Szia! Nekem is lenne kérdésem.

Lányom 13 éves múlt, és kb. pár éve, elég rossz a testtartása. Ferdülése nincs, azt ortopéd dokival megnézettem. Ő azt mondta, ezt "hanyag tartás"-nak hívják. Na de mit tegyek? Percenként hátba vághatnám (engem még így tanítottak meg a szép testtartásra, de utáltam is). Ha rászólok, kb. két percig kihúzza magát, aztán újra töttyedten áll. Ez kori sajátosság? Többen mondják, hogy majd ha igazán nagylánykodik, és hiú lesz, úgyis kihúzza magát. De addig is, segíthetek neki valamit? Légyszi írd meg a véleményedet, nagyon köszönöm előre is.

(Ja, van egy kis lúdtalpa, betétet csináltatunk neki évente.)

87. Ametiszt19 (válaszként erre: 86. - Mothertiger)
2010. jan. 24. 12:25

Hát, először is, szeretnék gratulálni,hogy így talpra álltál akkor, nem lehetett könnyű. Kaptál egy hatalmas esélyt, amit ki kéne használnod :)


Több problémát is felvetettél. Nincs orvosod,akihez jársz, és tudna segíteni ebben? Cipő ügy:Úgy tudom vannak különböző sarokékek is, amiket végtaghossz különbségnél szoktak felírni (bár nem tudom mennyire lenne ez neked kényelmes, egy talpbetétet jobbnak tartanék)és ezeket el lehet rejteni a kényelmesebb cipőkben. Amúgy nekem is hosszabb az egyik lábam (a bal, 1.5 centivel :) Mikor elkezdtük az iskolában "boncolgatni és méregetni" egymást, akkor jöttem rá. Gondolom emiatt a derekad jobb oldalán eléggé kötöttek lehetnek az izmok, mert próbálod kompenzálni, hogy a medencéd enyhén balra dől. Ezt úgy tudod kiküszöbölni álláskor, hogy a jobb lábadat hajlítod kissé, így visszanyerve az "egyenes" medencehelyzetet. Ez azért is tenne jót, mert egyenlőbben terhelnéd a lábaid, talán erősödne a bal lábad(Persze nem egyfolytában, csak ha érzed,hogy kezd fájni). Sokat segíthet még ilyenkor ha jobb karral nyújtózkodsz felfelé, vagy bal oldalra. Ezt állásban,törökülésben, vagy fekvésben is megteheted. Tudod úgy is nyújtani a feszes derekat, hogy kisterpeszben hajlítod a térded ( a bal bokád előre csúsztathatod magad elé sarokra, hogy ne akadályozza ezt) lazán előre hajolsz, a karjaiddal átkulcsolod a két térded, és a hátadat, derekadat felfelé domborítod,mint egy kiscica :) Vagy széken előre hajolsz így : [link] ,vagy hátonfekvésben hashoz húzod a két lábad így [link] .

A törzs csavarása is egy nagyon jó gyakorlat a feszes derékizmokra (akinek sérve van, az ne csinálja!) így: [link]



Vádli: A bal vádlidon sajnos nem lehet sokat segíteni,hiszen a vádli izmai a boka spiccelő mozgásakor dolgoznak,amit Te sajnos nem tudsz gyakorolni.

Comb: a combod viszont tudod erősíteni sokféleképpen.A lényeg, hogy a combodhoz képest a lábszáradat nyújtsd. Ehhez használhatsz lábsúlyokat, gumiszalagot is. Emelheted a lábad nyújtva is (háton fekvő helyzetből, másik lábad talpon legyen,így kevésbé terheli a derekad! Így: [link]

Vagy a falhoz állva, annak a hátad nekitámasztva, olyan helyzetben megállsz, mintha egy széken ülnél.Ez lehet a bokád miatt nehéz lenne, de megpróbálhatod ezt is [link] .


A zsírégetés, tehát a fogyás valóban nehezített neked. De ha az egyéni zsírégető pulzusod kiszámolod,és azt tartod,akkor bármilyen mozgásformával elérheted. Neked az úszás lenne talán a legjobb,mert ilyenkor a súlyod csupán 10%-át "nyomod" így nem terhelnéd túl egyik ízületedet sem. Vagy vízben való torna is jó lehet,nem kell feltétlen úszni, ha a bokádnak nem kényelmes.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, próbáltalak magam elé képzelni. Remélem a bal vállad már teljes értékű és tudsz minden mozgást vele :)

86. mothertiger (válaszként erre: 82. - Ametiszt19)
2010. jan. 24. 09:54

18 évesen autóbalesetem volt. A bal bokámon nyílt törés lett, a jobb bokám, a bal combcsontom (középtájt), a jobb könyököm, a bal kulcscsontom is eltört, meg a bal medencecsontomból lepattant egy darab, amit kivettek és a combcsonttörést rakták helyre vele.


A bal lábamban az ízületek a csontdaraboktól olyan szinten roncsolódtak, hogy elmerevítéssel tudták csak helyrehozni. Még örülhetek, hogy megmaradt a lábam. Halvány emlékeim vannak róla, de egy jó pár napig nem is nagyon lehetett velem semmit csinálni, mert a baleset helyszínén kétszer újraélesztettek. Attól féltek, hogy a műtétet nem bírom ki.

Három műtétem volt, a bal lábam két centis rövidüléssel gyógyult.


Hülye voltam, de fiatalon hiúságból nem túl sokáig hordtam gyógycipőt (pedig nagyon jó cipőket kaptam). Azt hiszem talán két évig volt ilyen cipőm...

A cipő hiánya miatt a gerincem csúnyán elferdült, a csípőm és a hátam állandóan fáj.


A bal vádlim és combom kissé vékonyabb mint a másik, mozgásom kicsit korlátozott. Szeretnék valamit tornázni, ami fogyaszt is, kondicionál is, formáz is, de nem tudom, hogy mit csinálhatok, ha tornázhatok egyáltalán...

Ugrani, guggolni, lábujjhegyen állni, futni nem tudok.

Most kicsit sokat híztam, és érzem, hogy a súlyom a lábamnak is és a hátamnak is rossz. Ezért szeretnék valami erősebb mozgásformát találni, hogy súlyomból veszíthessek, és a fájdalmakat kicsit lecsökkenthessem. Az edzők meg voltak velem lőve, mert nagyon sok gyakorlatot nem tudtak velem végeztetni, ezért a súlycsökkenés egy idő után a diéta és a mozgás ellenére megállt.


Na, most rád zúdítottam mindent! :)))

Nem kellett volna hagynod, hogy így összeszedhessem a gondolataimat! :)


Végülis konkrét kérdést nem tettem fel, csak ha tudnál segíteni, hogy miket érdemes egy ilyen sz@r lábbal és kondícióval kezdeni, annak örülnék! És előre is megköszönöm!

85. Ametiszt19 (válaszként erre: 84. - Czrita)
2010. jan. 24. 09:42

Szívesen :)Sajnos nagyon nehéz elhelyezkedni, és a fizetések is alacsonyak. Egyedül a gyógyszerészek kivitelek talán, nekik könnyebb most, de ez a szak meg nagyon húzós, és profin kell tudni hozzá a kémiát is. Hát, reménykedjünk, hogy javul majd a helyzet, muszáj lesz, mert ami most megy a magyar betegségügyben (mert egészségnek már rég nem lehet nevezni), az leírhatatlanul borzasztó.

Neked meg sok szerencsét kívánok, remélem megtalálod a legjobbat! Felvi.hu-n fórumoztam én régen sokat, sok barátom még most is megvan onnan,próbálj ott is érdeklődni!

84. czrita
2010. jan. 23. 23:02
Köszönöm a válaszodat.A pestin magasabb a pontszám,de szerintem megpróbálom.Mondjuk,ahogy én gondolkodtam így pályaválasztás előtt,és amik szóba jöttek(főként biológiával kapcsolatos) szakok szinte mindnél arra jutottam hogy nehéz elhelyezkedni..
83. Ametiszt19 (válaszként erre: 81. - Czrita)
2010. jan. 23. 19:01
Szia Czrita! Korábban is írtam,hogy a képzés a bologna rendszer miatt módosult, már nem olyan,mint mikor én kezdtem. Debrecenről nincsenek információim, Szegeden elég szőrszálhasogatóak (több ismerősöm jött el onnan),de állítólag jó. A pestieket irigylem,nekik sok olyan tantárgyuk volt választhatóként (pl. lágyrészmobilizáció), ami nekünk nem. Próbálj meg ott tanulókat keresni, nyílt napra menni, kérdezősködni.Az, hogy hány éves korodig tudsz dolgozni az egyén és területfüggő szerintem. A jó kondi viszont alapfeltétel (sok mászkálás, betegek kimozgatása stb.). Inkább az elhelyezkedés nehéz most, sajnos nem áll jól most az egészségügy, örülnék,ha már azon kéne aggódnom,hogy meddig dolgozatok :)
82. Ametiszt19 (válaszként erre: 80. - Mothertiger)
2010. jan. 23. 18:55
Ó... Mi történt vele?
81. czrita
2010. jan. 23. 13:52

Sziasztok!

Engem az érdekelne hogy Magyarországon szerintetek melyik egyetemen folyik a legszínvonalasabb gyógytornász képzés:Szegeden,Debrecenben vagy Pesten a Semmelweisen?Engem ugyanis ez a 3 hely érdekelne.A másik pedig,hogy ez a szakma(mivel fizikailag eléggé megterhelő) kb. hány éves korig végezhető?

2010. jan. 23. 09:56

Nekem az ilyen sportok tiltva vannak. :(

Bal bokám merevített, két csavarral fixált. Ha eltörik, nekem annyi. :P


Kellemes hétvégét, szép napot kívánok!

2010. jan. 22. 21:04
Kedves "Anyatigris", köszönöm szépen a meleg fogadtatást :)) Kérdezzetek bátran! Igyekszem tanácsot adni,ha tudok :) Kellemes hétvégét, menjetek korizni, ilyenkor az a legjobb :D
2010. jan. 22. 20:24

Ametiszt, szeretettel köszöntelek ezen a magára hagyott fórumon.

Sajnos létrehozója itt hagyott bennünket a sok-sok kérdéssel, de örülök, hogy ránk találtál!


Köszönjük előre is a válaszaidat!


Később valószínűleg én is kérdezni fogok (van nekem is kérdésem a számodra), de most egyelőre örülök jöttödnek! :)

77. Ametiszt19 (válaszként erre: 76. - Ericca)
2010. jan. 22. 19:05
Mindenképpen el kéne mennie egy ortopédiai vagy reumatológiai szakrendelésre (háziorvos tud beutalót adni ha szükséges), hisz csak a pontos diagnózis után lehet elkezdeni a gyógytornát és egyéb fizikoterápiás kezeléseket. Amíg nem kerül be, a háziorvostól kérhet fájdalomcsillapítót esetleg,ha nagyon kínzó.Beszéld rá, hogy mielőbb elmenjen a háziorvoshoz és kérjen tanácsot, beutalót.Ne halogassa, magától nem fog javulni! Mielőbbi javulást kívánok Neki :)
76. ericca
2010. jan. 21. 15:44
nincs ludtalpa mozgásra fájnak szegény hiűába csinál akármilyen tárnagyakorlatot és egyre nehezebben birja lelkileg,testileg!egyszóval kiketetlenül befelé áélnak a térdei...az ortopédián talán tudnának segiteni??vagy gyógytorna?
75. Ametiszt19 (válaszként erre: 66. - Klára51)
2010. jan. 18. 18:17
Szia Klára! Nincs a közeledben gyógytornász,aki segítene egyénre szabottan tornázni? Ha erre nincs lehetőséged, akkor sétálás közben mérned kéne a plzusod(polar órával például), hiszen a zsírégetés folyamata pulzusfüggő(ki kéne számolni a Te zsírégető pulzustartományodat, és azt tartani,amennyiben ezt a belgyógyászati állapotod engedi).

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook