Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


179. eva7
2007. szept. 12. 15:27
Mi most kötöttünk!Szerintem jó!Még hitelt is ad,ami államilag támogatott,ezért csak 1% a kamat!
2007. szept. 12. 15:03
volt hozzá szerencsdénk,ÁTVERÉS az egést,várhatsz a pénzedre!!El ne hidd amit mondanak!
2007. szept. 12. 14:38
esetleg más valaki? ez engem is érdekelne. éppen lakásra ... önerőre gyűjtök :)
2007. szept. 12. 12:46
Igen érdektelen. Neki a lényeg, hogy oda fizesd a pénzed. a bankkal beszéltél már? És lehet tudni melyik bankról van szó?
175. PPokesz
2007. szept. 12. 12:35

Az imént beszéltem a Fundamentával, hogy most mennyi idő áll rendelkezésemre a hitel tőkébe való betörlesztésre. Hát nem igazán arról beszélt, csak, hogy menjek el a bankhoz akinél előzőleg a hitelt felvetem és azokkal egyeztessek. Meg valami csoportos beszedésről hadovált, amit nem értettem szintén. Most már totál káosz az egész.

Az az érzésem a Fundamenta valahogy érdektelen a kiutálst követően hogy mi történik valójában a pénzzel.

Várom tanácsotokat, észrevételeteket

174. PPokesz
2007. szept. 11. 08:01

De most a banknak mi köze a Fundamentához? Az két különböző cég. A Fundamenta szabályzatában az van, hogy kifizetés abban az esetben történik, ha a Fundamenta meggyőzödött a lakáscélú felhasználásról, vagy valószínűsíti azt. A kifizetése megtörtént, valószínűsíti, hogy lakáscélra fordítom. De van e valami határidő - én nem találtam a szerződésben - ami alatt kell felhasználni a tőketörlesztésre ezt az összeget?

A bank szerintem nem is tudja - hacsak a Fundamenta nem értesíti -, hogy nekem kiutaltak pénzt. Gondolom, nem ellenőríznek naponta 200e számlát...

2007. szept. 10. 16:52
A bankot érdekli, hogyan használod fel az összeget. Ha a szerződésben az áll, hiteltörlesztésre kell fordítani, de mégsem ezt teszed, ez súlyos szerződés szegésnek bizonyul, ami azt jelenti, a bank felmondhatja a hitelszerződést, és egy öszegbe követelheti a teljes tartozást.
172. PPokesz
2007. szept. 10. 16:06
De akkor mi van a szerződés szerint kikötött felhasználással? Elesek az állami támogatástól, ha nem lakáscélra fordítom, elméletben.
2007. szept. 10. 14:32
A Fundamentát nem igazán érdekli, hogy te a pénzedet mire költöd. Nekik az a lényeg, hogy oda pakold hozzájuk, hogy utánna mi lesz.. az nekik semleges.
170. PPokesz
2007. szept. 10. 14:19
A hitelt mikor megkaptam a banktól az zárolva volt. De a fundamentáshoz most hozzá tudok férni, egybefolyik a számlámon találató pénzzel. Egyébként olvastam a hitelszerződésemben, hogy előtörlesztés esetén nekem kell rendelkezni az ez irányú szándékomról. De ez tiszta is számomra. A nagy kérdés: a Fundamenta miből tudja, hogy én valóban a tőketörlesztésre használtam fel a megtakarított pénzt és nem esetleg másra?
2007. szept. 10. 13:32
:-)) Azért, mert mikor megkaptad a hitelt, azt sem a kezedbe kaptad, hanem a folyószámládra. A bank ide tudja utalni, és innét tudja levenni. Nemtudom máshogy elmagyarázni, de nincs egy nagy közös, ahová a pénz befolyik. Ez a Te fundamenta megtakarításod, ezért a fundamenta a számládra utalta, hogy innét le tudja emelni a bank. ez olyan mint egy törlesztőrészlet. Értelmes volt?
168. PPokesz
2007. szept. 10. 13:25

Kösz a választ.


Mint írtam áprilisban vettem a lakást és akkor kötöttem hitelszerződést xyz Bankkal. Akkor még nem tudtam igénybe venni a lakáskasszámat, áthidalót meg nem akartam. Most jött meg a pénz és valójában a tőketörlesztést kívánom vele elérni. Csak azt nem értem miért nem közvetlen a banknak utalták ezt a összeget, miért a számlámon kell keresztülvezetni?

2007. szept. 10. 13:09

Szia!


Attó függ, hogy a hitelszerződésedet hogy kötötted meg. Abba szerepelnie kell, hogy a fundamentába összerakott összeget köteles vagy e a hitel törlesztésére fordítani. És mekkora részt fizettél eddíg a törlesztésre? Mert ha kombinált hiteled van, akkor előfordulhat, hogy a tőkét fizetted a fundamentába, a bankba csak a kamatot és a kezelési költsélget. Azért a privát folyószámládra került a pénz , mert onnét törleszted a hitelt, és ezt az összeget is innét tudja a bank leemelni. Én azt javaslom nézd meg a hitelszerződésedet, mi szerepel benne, de szerintem a tőketörlesztésre kell ezt az összeget fordítani.

166. PPokesz
2007. szept. 10. 13:01

Hali!


A múlt héten lett kiutalva a Fundamentám. Ez év áprilisában vásároltam lakást, és a Fundamentám csak májusban járt le. Meg is kértem őket, hogy hitelkiváltásra - törlesztésre - szeretném felhasználni. A banktól kapott papírt, amin fel volt tüntetve, hogy valóban van hitel tartozásom és a számlaszám amiről fizetem, el is küldtem. Az érdekes az, hogy ez a számlaszám az én saját privát számlaszámom. A kiutalás ide történt meg. A kérdésem a következő: A Fundamenta hogyan értesül róla, hogy én ezt a pénzt most befizettem a hiteltörlesztésbe? Vagy úgy van vele előbb utóbb úgyis kifizetem ezt a pénzt?

Felhívtam őket telefonon, a válaszuk az volt, hogy nekik tőlem már semmiféle igazolás nem kell, az előzetesen benyújtott papírok alapján már el lett bírálva és minden rendben van, ezért történt meg a kiutalás.

Na most mit tegyek? Fizessem bele az egészet a hiteltörlesztésbe vagy megtehetem, hogy csak egy részét teszem bele.

Ezt csak azért kérdem, mert még illetéket is fizetni kell (nem is keveset), és akkor nem élnék zsíros kenyéren egy évig :)


Köszönöm a válaszokat

165. manó06
2007. szept. 10. 11:12

Szia Ákos!


Szeretnék takarékoskodni a Fundamentánál,csak nem tudom lehetséges-e?

Tavaly vásároltunk egy ingatlant, aminél igénybe vettük a "szocpolt" és mivel az OTP-nél vettem fel hitelt így 5 évre megkötöttem az OTP Lakástakarékot is, a férjem nevére pedig a szennyvíz bekötésénél mint kedvezményezett van élő OTP LTP.

Ettől függetlenül köthetünk szerződést?


Válaszodat előre is köszönöm.


Manó10 :-)

164. LTP ÁKOS (válaszként erre: 163. - C2002)
2007. szept. 7. 10:36

Szia!


Jók a kérdéseid, egy ilyen témakör átbeszélése kb 2 órát igényel, nehéz ilyen kevés adat alapján tanácsot adnom. Konstrukciót tudok ajánlani, de nem biztos, hogy a hitelfelvétel alapvető feltételei megvannak-e egyáltalán, és bankok között is nagy különbségek vannak feltételek szempontjából. Nem ajánlattétel szintén azért próbálok segíteni.

Felújítási hitelt csak a meglévő ingatlanra tudsz felvenni, egyszer egy vásárlási hitel kell,és h már le van játszva,és csak azután lehet indítani egy felújítási hitelt, csak kérdés, hogy elbírja-e az ingatlan ezt a pluszt, ill. jövedelem alapon beleférsz-e, amig eléggé necces, és dupla költségekkel jár. Javaslatom, hogy tartsd meg az 1,5M-et, ebből újítsd fel, azaz 4,5 M önerőhöz 6 M lakáshitelt kérj. Alapvetően, ha jó az ingatlan (Bp, vagy kiemelt település, jó állapotban van, kb a piaci érték 80%-át veszik HBÉ-nek(hitelbiztosítéki értéknek), és ennek banktól függően 70-80-100%-át adja a bank, ha van jó jövedelmed is(nem tudom, hogy a vállalkozásod IGAZOLTAN hoz-e komolyabb jövedelmet, de gondolom nullásra hozod ki, így nem számolhatunk vele). Nem tudom, férjed van-e, az kötelező adóstárs, kiskorú gyermek rontja a bevállalható havi törlesztést. Nagy eséllyel az Erste, MKB, Unicredit, FHB jöhet szóba, nagy csodák nincsenek a törlesztőrészletekben, legfeljebb a kezdeti költségekben ill. első 6-12 havi akciós kamatokban, ezt személyre szabottan szívesen megbeszélem veled,hol a legnagyobb esély, hol érdemes, mit is jelent számodra az előny.


Cégként nem tudod igénybe venni a lakástakarékot, magánszemélyeknek jár alanyi jogon az 1996 évi XCIII. törvény alapján a havi rendszeres befizetéshez lakáscélú 30% állami támogatás, a lakáscélú hitel kiváltása is az.

Hogy érdemes-e a cégedre venni? Előnyöd, hogy rengeteg költséget le tudsz írni (ha lesz miből), hátránya, hogy ha eladod, vagy megszűnik a céged, több mint a felét adóban be kell fizetned (jövedelem). Ezt 2-3 könyvelővel kellene megkonzultálnod. Ennyi vállalkozói hitelt csak akkor tudsz felvenni, ha nagyon jó a múlt 2 évi mérleged (tízmilliókat fizettél be az APEH-nak). Látatlanban jobban működik egy lakáshitel, amit később irodának minősítesz át, ha megéri.


A Fundamentát be lehet vonni gyorsan, az adásvételibe nem kell beleírni, csak a finanszírozó bankot, de egy lakáshitel átfutási ideje 1-2 hónap közötti, ha minden rendben van, ezzel kell számolni, sok az emberi tényező benne.


NOrmál annuitásos bankhitelnél a havi törlesztő tartalmaz tőkerészt, kamatot, és kezelési költséget. Fundamentával kombinált hitel úgy néz ki, hogy a banknak csak a kezelési költséget és kamatot fizetsz, a Fundamentának a tőkerészt, minden havi befizetésed 30%-kal meg van toldva, amikor lejár a Fundi (max 8 évig kapsz rá támogatást), az összegyűlt pénz hozamával együtt a banké lesz, onnantól pedig a maradék tőketartozást normál annuitással fizeted.


Egy nem akciós hitelnél ált. 5,5 % körüli az éves kamat és kezelési költség összesen, 6 milliós hitelnél ez 330.000 Ft/év - 27500 Ft/hó, minél több tőkerészt fizetsz hozzá, annál rövidebb a futamidő, annál kevésbé tartod el a bankot.


Számszerűen, ha 60-ig akarsz elmenni, 27.500 megy a banknak, 32.000/hó Fundiba (9600 Ft/hó állami támogatás jön hozzá, és éves betétkamat), tehát 8 éven keresztül kb 60.000 Ft, előtörlesztés után egy 15 éves futamidejű hitelnél a 8. év után csak havi 27.000 Ft lesz csak az össz. Ennél a konstrukciónál kb 1,2 millióval kevesebbe kerül a teljes hiteldíj, ennyi marad zsebben, szembeállítva egyszeri 94.000 Ft plusz Fundi kezdeti költséggel.


Van elérhetőségem az infoban, érdemes személyesen átbeszélni, hogy konkretizáljuk.

163. c2002
2007. szept. 5. 13:28

Szia!

A napokban hallottam a Fundamenta előtakarékossági lehetőségét, lehet kombinálni a lakáscélú hitellel, és így talán előnyösebb konstrukcióhoz lehetne jutni.

Használt lakást szeretnék vásárolni.

A lakás 10,5 millió Ft-ba kerül. A felújításához szükséges összeg, 1,5 millió Ft. Így összesen 12 millió ft-ba kerülne.

6 millió Ft készpénzem van. Kb 10-15 évre szeretném a hitelt felvenni. Maximum havi 60 000Ft törlesztőrészletet tudnék vállalni.

A lakást egyedül vásárolnám. A bejelentett jövedelmem: netto: 92000Ft/hó. Van másodállásban egy vállakozásom.

Érdemes lenne a lakást a vállalkozásom nevére megvenni? Ebben az esetben be lehetne-e vonni a Fundamentát? Ez a vásárlás most a napokban zajlana. Be lehetne vonni a Fundamentát ilyen gyorsan? És valóban csökkentené a hitellel kapcsolatos költségeket? Melyik bankhoz érdemes fordulni?

Ezekre a kérdésekre szeretném, ha válaszolna. Előre is köszönöm.

162. Syracusa (válaszként erre: 161. - LTP ÁKOS)
2007. szept. 5. 13:19
Köszönöm, sokat segítettél, megfogadom a tanácsokat.
161. LTP ÁKOS (válaszként erre: 160. - Syracusa)
2007. szept. 4. 11:21
Szia! A nyolc éven túli Fundamenta szabad felhasználású, ott nem kell semilyen lakáscélt igazolni, a 4 évesnél kell. A gyorsított eljárás nem 3 hónapos, hanem 30 napos kiutalást jelent, és 3%-ot levonnak. Az egyik lehetőség, hogy meghosszabbítod 8 évesre, és akkor szabadon felhasználható, ha azonban s.o.s. kell a pénz, és az állami támogatást is kéred, két megoldás is van az esetedre, azt priviben írom meg. Hitelkiváltásnál egyébként teljesen mindegy, kamatos vagy nem, lakáscélú hitelnek kell lennie, a tőkerészt tudod kiváltani vele.
2007. szept. 3. 17:47

Segítség valaki:

Most jár le egy négyéves szerződésem, de három hónapja vettünk új lakást, a felújítással is végeztem. Úgy néz ki, veszteséges lesz a megtakarításom?

A feleségemé nyolc éven túli volt, pont időben tudtuk felvenni, de ez... ráadásul gyorsítottan kell kérnem a kifizetést. Hitelkiváltás sem jó, nulla kamatos munkáltatóim van.

Esetleg valami ötlet, hogy ne veszítsek túl sokat?

Köszönöm előre is.

2007. aug. 31. 20:15
Nagyon rossz ! Igaz nekem nem volt velük dolgom ,de egy családnak mikor elolvastam a kötvényét kész átverést fedeztem fel ! A 6. évtől egészen más feltételek voltak !
158. Ceca4
2007. aug. 31. 20:11
Szia! Engem is erdekel a kerdes mivel a lakashitelem 1ik lehetseges konstrukcioja Fundamenta bevonasaval lenne. Remelem ez a mostani nagy "csend" majd oldodik es kapunk valaszokat. :)
157. LTP ÁKOS (válaszként erre: 156. - Maco)
2007. aug. 28. 18:58
nem írtam sehová 322 módozatot, 422-est ajánlottam a hitelhez,és külön 324-est. A 3-as sorozat valóban nem köthető a legtöbbek számára, én meg tudom oldani. A 3-as sorozat 3% betétkamtot garantál, és 6%-os hitelt lehet hozzá felvenni lejáratkor. A 4-es sorozat csak 1% betétkamatot ad, viszont a hitel csak fix 3,9% hozzá. Hitellel együtt utóbbit érdemes, ha csak a megtakarítási rész érdekel, jobb a 3-as hozam szempontjából. Anélkül is megéri, de a legnagyobb ügyfélelőnyt az általam javasolt konstrukcióval érheted el, így a legkevesebb a teljes hiteldíj.
156. maco (válaszként erre: 150. - LTP ÁKOS)
2007. aug. 28. 13:53

Szia Ákos!

Állítólag Fundi 322-es módozatot már nem lehet kötni. Az árfolyamkockázat miatt talán talán anélkül is érdemes kombizni. Mi a véleményed?

155. HBKati
2007. aug. 22. 15:17
Szia Ákos!Jó pihenést kívánok!
2007. aug. 16. 09:54

Szia v.erika!

Nekem és családomban többeknek is van lakáskasszája a Fundamentánál és meg vagyok elégedve velük. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

153. v.erika
2007. aug. 16. 09:35
A Fundamentáról mi a véleményetek?Pozitív és negatív véleményeket is várok.
152. maco (válaszként erre: 150. - LTP ÁKOS)
2007. aug. 11. 19:39
Köszi a gyors és szakszerú választ, jó pihenést kívánok.
2007. aug. 11. 11:05
Szabadságra megyek 2 hétre, addig is szívesen veszek kérdéseket, örömmel segítek Fundamentával kapcsolatban, ha valami nem tiszta. Választ csak aug. 26-tól tudok küldeni.
150. LTP ÁKOS (válaszként erre: 149. - Maco)
2007. aug. 10. 13:46

Szia! Örülök kérdésednek,végre valaki, aki átgondol egy 11 évre szóló döntést:). Nem rossz az MKB, jó a kamat, és ők váltják a legkisebb rablással a devizát (vételi árfolyamon folyósít minden bank, és eladásin kell visszafizetni). Ez a 700.000 Ft ügyfélelőny jól hangzik, akkor igaz, ha 8 év múlva ugyanennyi a HUF/CHF árfolyam. A banknak sima annuitásos hitelnél kellene fizetni kamatot, kezelési költséget, és tőkét is, kombi hitelnél a Fundiban gyűlik a tőke, tehát a havi 56.000 befizetéshez havi 16800 Ft állami támogatás jár, 8 évig a 9M tartozás (60.000 CHF) megmarad, előtörlesztesz a Fundival hozamával együtt, innen az ügyfélelőny. A CHF most annyi, mint 6 éve, de ki tudja ezt megjósolni, mennyi lesz 2015-ben. Ha nem a kombi hitelt, hanem a sima annuitásost választod, akkor meg közben emelkedik, kombisnál a Fundi rész végig fix. Mindkét esetben van árfolyamkockázat. Ha jól számoltam, kb 100.000-ig akartok elmenni havi törlesztésben, ezt ki lehet hozni előnyösebb konstrukcióval is, másképp kavarva:) A negyedik 4 éves Fundi nem fog működni, egyikőtök nevén kell legyen, és duplán nem lehet igénybe venni az állami támogatást, csak 8 éveset lehet közvetlen hozzátartozóra kötni, ott nem kell a nevén lennie ingatlannak, és nem kell igazolni semmit. Javaslatom a következő: ha kettőtök nevén lesz a telek, 2 db 422 módozatú (3.570.000 szerződéses összeg, havi 20.000 Ft megtakarítás 56 hónapig, kiutalás 59 hónap múlva). Ezt csak 15 évre tudjátok kombiba megkötni, de kiváltjuk előbb. első 1 év akciós (26.200 bank + 40.000 Fundi = 62.600), 2-5 évig normál kamat (43.000 bank + 40.000 Fundi = 83.000). Felveszitek a 3,9% fix Fundi hitelt, így 2x3570000= 7,140,000 Ft-hoz juttok hozzá, amivel 59 hónap múlva ingyenesen előtörlesztitek a 9M MKB hitelt, marad 1,860,000 tőketartozás, amit az MKB felé még 10 év alatt kellene törleszteni havi kb 22.000 Ft-tal, és fizetni kell a Fundi hitelt 65 hónapon át 31.416x2= 62.832 Ft fix előre rögzített havi törlesztéssel. Mindezek mellé, amiről az MKB nem tud, 1 db 8 éves 324-es módozatú (93 hó x 20.000 befizetés + 558.000 áll.tám + 309.237 Ft betétkamat) Fundit köttök egy közvetlen hozzátartozó részére, ez a 2,727 e Ft szabad felhasználású. Lejáratakor a maradék kb 1,4 M tőketartozásodat ki tudod váltani vele, ezzel teljesen megszűnik az MKB hiteled,és még marad 1,3 M, ami szabadon felhasználható. Ha jelentős az árfolyamváltozás, még akkor is marad belőle. (Dönthetsz úgy is, hogy mind a 2,72 milliót elköltöd bármire, és fizeted tovább a havi 22 ezer MKB hitelt további 7 évig)


Összefoglalva:


1-12 hó: MKB akciós 26.200+40.000 + 20.000= 86.200

13-56 hó MKB 43.000 + 40.000 kombi+ 20.000=103.000

57-59 hó MKB 43.000 + 0 Fundi kombi+20.000= 83.000

60-93 hó MKB 22.000 + 62832 Fundi +20.000=102.832

94-96 hó MKB 22.000 + 62832 Fundi + 0 = 84.832

97-125hó MKB 0 + 62832 Fundi + 0 = 62.832


Én ezt választanám,mert nem 8 év, csak 5 év árfolyamkockázatot vállalsz, és 8 év után még 1,3M pénzhez jutsz, valamint 10 és fél év alatt le van tudva az egész. Sok lehetőség van, szívesen segítek benne személyesen is, teljes bonyolításában is a hitelügyletnek.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook