Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


209. LTP ÁKOS (válaszként erre: 207. - Reggye54)
2007. nov. 4. 19:08
Igen, a teljes felvett összeg lakáscélú felhasználását le kell igazolni.
208. LTP ÁKOS (válaszként erre: 206. - Miket)
2007. nov. 4. 19:04
Szia! Ez egy új terméke a Fundinak, nov. 7. után már nem is igényelhető. Az a nagy előnye, hogy Ft alapú, számítható, és 1.5 millió alatt nincs jelzálogbejegyzés sem, minimális az induló költsége. A Futamidő során csak csökken a törlesztőrészlet, állami támogatást is tartalmaz. Kb 30-40%-kal fizetsz többet vissza összességében, amit felvettél, jövedelemigazolás sem kell hozzá, és az otthonodból igényelheted, én előnyösnek tartom, kényelmesnek, és nem drágább a visszafizetendő, mint egy jelzálog alapú CHF hitelnél. Az egy fontos dolog, hogy az igénylőnek ingatlantulajdonnal kell rendelkeznie (nem gond, ha terhelés van rajta), és fontos, hogy a teljes összeget le kell számlákkal igazolni, hogy tényleg lakáscélra(felújításra) lett költve. Nagyon népszerű a termék, kb 1 hónap alatt kimerült az a néhány milliárdos kihelyezhető keret, többet nem adnak.
2007. nov. 4. 16:09
Én benne voltam, s amit én fizettem be, még arról is el kellett számlával számolnom.
206. miket
2007. nov. 2. 19:22
Sziasztok! Megtaláltak a Fundamentától egy úgynevezett "0" azonnali áthidaló kölcsönnel. Amikor például felújításra egyből kaphatok pénzt. 4,5 fél évig gyűjtögetek miközben törlesztek és utána még 6,5 évig fizetem a törlesztést. Az lenne a kérdésem, hogy van-e valakinek tapasztalata ezzel a konstrukcióval? van-e valami hátulütője? Előre is köszönöm.
205. LTP ÁKOS (válaszként erre: 202. - Catapult)
2007. okt. 25. 15:48
Nagyon szívesen. Bármi kérdés felmerül, vagy kétséges, vagy megerősítést szeretnél biztosabb forrásból, örömmel segítek. Minél több információ birtokában vagy, annál jobb döntést tudsz hozni.
204. LTP ÁKOS (válaszként erre: 203. - Reggye54)
2007. okt. 25. 15:42

Ez így van. Benne van az általános szerződési feltételekben is, amit senki sem olvas el. Bármilyen állami támogatást veszünk igénybe. Amit az állam az egyik kezével ad, a másikkal el is veszi:) Pl. ha van egy 20 millió Ft költségvetésű építkezésed, és 2,4 millió szocpolt felveszel rá 2 gyerek miatt, nem csak a 2.4 millióról, hanem 14 millióról kell számla!


Lakástakaréknál a teljes kapott pénzről kell lakáscélú igazolás (kivéve, ha 8 év letelt és nem kérsz hitelt hozzá)

2007. okt. 23. 08:40
Pocsék,még a saját befizetett pénzem után is számlát kellett bemutatni.
202. Catapult (válaszként erre: 201. - LTP ÁKOS)
2007. okt. 22. 13:45
Nagyon köszönöm a segítséget, fontos dolgokat tudtam meg tőled. Gondolkozok/utána nézek még a lehetőségeknek. Még egyszer köszönöm Ákos!
201. LTP ÁKOS (válaszként erre: 200. - Catapult)
2007. okt. 20. 15:08

Tisztelt Catapult!

A lakástakatékpénztárakról szóló törvény alapján meg kell várni a lejáratot, hogy jogosult legyél az állami támogatásra, azonban a teljes szerződéses összeget felveheted előbb is a Fundamentától oly módon, hogy ezt a 'másik zsebéből megelőlegezi neked'. Ez az 'áthidaló kölcsön'. 3 év után ez úgy működik, hogy fizeted továbbra is a 2x20.000 Ft megtakarítást a 49. hónapig (erre jár a 30%), mellette az előre felvett pénz használatáért 8% kamatot fizettek a Fundamentának, ami a 6.440.000 Ft után 42933 Ft-ot jelent, tehát összesen havi 82.933 Ft. A 49. hónap tól van 3 hónap kiutalási időszak, ami alatt megtakarítást nem, csak a 8% kamatot kell fizetni. Az 52. hónaptól lép át a 3,9%-os kedvezményes hitelre, ekkor a havi fizetendő 2x34.132 Ft, azaz 68.264 Ft lesz havonta 65 hónapon át.


2.) A 25%-ot állami támogatással együtt számolják, de azt csak a megtakarítási év végén írja jóvá az államkincstár, a te esetedben 33 hónap után lesz meg, tehát 2 év 9 hónap múlva. A szerződés annak a hónapnak az első napjától indul, mikor az első havi megtakarítás a számlán van, tehát ha te október 25-én kötsz szerződést és fizeted ki a 32.200 Ft számlanyitási díjat, és november 10-én fizeted be az első havi megtakarítást, akkor 2007.11.01-től indult a megtakarítási év, és 2008.10.31-én zárul, nem naptári évet számolnak.


3. FOT reméljük lesz még addig, 35 a korhatár, vagy még egy gyerek esetén nincs korhatár, de mindkét esetben feltétel, hogy egyikőtök nevén sem lehet tulajdon, feltétel a méltányolható szobaszám, és a méltányolható vételár. 2 gyermek esetén csak 2-4 szoba lehet a megvásárolandó ingatlanban.


3. A tapasztalatom, és kollégáim tapasztalata az, hogy aki minden hónapban rendszeresen fizet, nem héba-hóba, mindig megkapta. Hitelbírálatnál Fejenként 20.000 Ft-ot számolnak megélhetésre, a többi lehet a Fundi, ez azt jelenti, hogy kettőtöknek kb 170 jövedelem már jó. Ezt nem kell igazolni!


4.) Ha a hitelösszeg meghaladja az 1,5 M Ft-ot, akkor jelzálog lesz, fontos, hogy a felvehető pénz az ingatlan piaci értékének a 70%-a lehet csak.


Összegezve: Át kell gondolni, bírtok-e ennyit fizetni, ill lesz-e még önerő, amit foglalónak le tudtok tenni. A megítélésem szerint az elképzelésetek jó és működőképes, 1.200.000 Ft FOT + 6.440.000 Fundamenta = 7.640.000 Ft, de ehhez egy 9 milliós ingatlan kell, a többit össze kell szedni.

8 milliós ingatlannál max 70%-ot, azaz 5.600.000-t ad csak a Fundamenta.


Amennyiben tudok segíteni nektek egyéb kérdésekben, ill a szerződések elindításában, szívesen elmegyek az otthonotokba, hogy személyesebbé tegyük a dolgokat, hiszen egy lakás megteremtése többnyire egy élet munkája, és úgy vélem, részletes átbeszélést igényel.

2007. okt. 17. 12:02

Tisztelt Ákos!


Kb. 3 év múlva szeretnék használt házat vásárolni, 8 millió ft körül.

Kérdéseim:


1. 4év 1hónapos szerződést kötnénk a feleségemmel 2X20.000Ft-os havi befizetés mellett és 3 év után szeretnénk áthidaló kölcsönt kérni a szerződéses összeghez való hozzá féréshez (2X 3.220.000Ft) van e rá lehetőség, vagy mindenképp ki kell várni a 4 év 3 hónapot?

Illetve a honlapon olvastam az áthidaló kölcsönnél, hogy a szerződéses összeg 25%-ának meg kell lennie a megtakarításban. Ebben a 25%-ban benne van a 30%-os állami támogatás is, vagy a mi esetünkben, mivel lejárat előtt vennénk fel a hitelt, csak a havi befizetéseket számolnák? Tehát az állami támogatást csak 4 év 4 hónap után írnák jóvá? Mert ez esetben a 25% nem teljesülne 3 éves megtakarításnál.

A 4 év 1 hónapos szerződést azért nem tudnám kivárni, mert elesnénk a Fiatalok Otthonteremtési Támogatásától(2 gyermek van)


Milyen tapasztalatai vannak az áthidaló kölcsön elbírálásával kapcsolatban? Mivel azt írják, hogy szigorúbb feltételek vonatkoznak rá, mint a lakáskölcsönnél.

Röviden: Nekem havi nettó 95.000ft jövedelmem

Feleségem Gyeden van, de

adóstársat be tudnánk vonni helyette

havi nettó 200.000Ft nettó jövedelemmel

Gondolom jelzálog menne a megvásárolni

kívánt ingatlanra.


Ezek a körülmények elegendőek lennének az áthidaló kölcsön, illetve a szerződéses összeg igénybevételéhez?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

199. LTP ÁKOS (válaszként erre: 198. - Kenzol)
2007. okt. 14. 19:50

Szia! Örülök, hogy megosztottad velünk ezt a mások számára is tanulságos történetet. A másik hiteledhez

még egy szép közjegyzői díj is jött volna. Én is megtapasztaltam, hogy egy hitelkiváltás sok esetben nem éri meg, részben nagyon sok költsége van a régi bank felé is, meg az új bank felé is, hiába jobb egy másik konstrukció. Lakáscélú bankhitelt lakáscélú bankhitellel meg nem is lehet kiváltani, csak szabad felhasználásúval, ami drágább. A Fundamentával kombinált hitelek valóban kedvezőbbek, erre nagyon profi kalkulátorprogik vannak. Azt sem tartom kizártnak, hogy a másik banknál mondtak hülyeséget, találkoztam már nem egy ilyen esettel. Mindenesetre az zavaró, ahogyan lenyomták a torkodon az ügyletet, szerintem nem egy profival volt dolgod. Arra gondolok, azt számolták ki neked, hogy 15 évre veszed fel, és 8 év alatt a Fundi hozamával teljesen kiváltod, így megszűnik 8 év után a hiteled, de valaki tévedett és ez neked sokba került. Lehet, hogy devizás hiteled van és most olyan az árfolyam, hogy több a tartozásod az eredetinél.Ha becsapva érzed magad, mondd meg a szomszédnak, hogy ha szeretné elkerülni, hogy panaszlevelet írj a Fundamenta vezetőségének, találjon megoldást a kidobott pénzedre. Én is adtam már vissza zsebből pénzt, mikor olyat ígértem, ami rajtam kívülálló okokból nem valósult meg, szar volt, de korrektnek tartott az ügyfél és azóta is kapok ajánlásokat tőle.


Nem a Fundamenta a negatív, az egy törvény által előírt állami támogatási rendszert kezel és szakosított hitelintézet. Neked az a két ember ügylete volt negatív. Próbáld velük tisztázni, se neked, se nekik, se a Fundamentának nem tesz jót a jelenlegi helyzet.

198. kenzol
2007. okt. 10. 20:14

Hello!

Most szereztem egy negatív tapasztalatot ezzel a fundamentával kapcsolatban.Sajnos :(

Egyik nap oda jött hozzám a kedves szomszéd, hogy tudom e, hogy állami támogatásra vagy valami ilyesmire vagyok jogosult a házunkkal kapcsolatba. Azért nem tudom pontosan idézni, mert nem igazán figyeltem az első mondataira, mivel mi eleve jelzáloghitellel vettük a házunkat, mikor ezt megmondtam neki felvillanyozódott, ez nem probléma, mert tudnak nekünk ajánlani egy jobb konstrukciót. Megállapodtunk egy napban és felkeresett egy tapasztalt személyi bankárral.Amikor mi vettük igénybe ezt a jelzáloghitelt(3 éve) a mi bankunk(ELLA)duplafedezetet kért ezért apósomék házát is bele kellett vonnunk.Elmondtuk a bankárnak, hogy mi csak akkor szeretnénk váltani, ha a szülők házáról lekerül a jelzálog.Kiszámolta a bankár, hogy 8 éves fudamidőt tud ajánlani igaz 4-5 ezerrel többet kell fizetnünk, de a jelenlegi hitelünkből még van 12 év, így csak jól járhatunk, hisz 4 évvel rövidebb az amit Ő ajánl.Kiszámolta még azt is, hogy több mint 1,5 milliót spórolunk.A legjobb az volt, hogy azzal kezdték, hogy ez nekünk nem fog semmibe kerülni, hogy bankot váltunk. A semmi egy kicsit több volt mint gondoltuk.Meghánytuk-vetettük a férjemmel, úgy voltunk vele 4-5 ezerrel többet fizetünk, de lekerül apósékéról a jelzálog és mi is nyerünk 4 évet.Kicsit hihetetlen volt, de állandóan hívtak, hogy mikor jöhetnének és hogy e hó 12-ig le kell adniuk a szerződést. Mondtuk mi csak a jövőhónapra tudjuk előkeríteni azt a közel 70 ezer forintot ami a számlanyitáshoz és az állami támogatás megigényléséhez kell.Na itt történt egy érdekes dolog!!!!!! Másnap jött egy telefon, hogy mi csak azért nem indítjuk el ebben a hónapban mert csak néhány hét múlva lesz pénzünk??Mondtuk: igen. Erre kaptunk egy felajánlást, hogy mivel látják, hogy ez nekünk mennyire fontos ezért Ő megelőlegezi nekünk ezt az összeget.Áll leesik,hisz nem is nekünk fontos, hisz mi akár 1-2 vagy akár 3 hónap múlva is ráérnénk.Sűrű tanácskozás, hogy mi legyen és telefonálgatás, hisz mi nem értettük, hogy mi nem is ismerjük Őket és pénzt akarnak nekünk előlegezni?! Azt mondták ez csak egy gesztus és bíznak bennünk, de nem muszály bele menni.Na elfogadtuk.Nem volt gond a pénzből, tényleg minden rendben ment, aláírtunk mindent, beszereztük a papírokat(8000 Földhivatal, 10000 Ella bank, hogy kikérjük mennyi az adósság),/mint mondták nem kerül nekünk semmibe :DD/2 héten belül jött valaki felértékelni a házunkat, mondta 2-3 napon belül megmondják mennyire értékelték. Eltelt 1 hét és még semmi, mikor érdeklődtem a bankkártól azt mondta még nem tud semmit, biztos nincs gond megy minden a maga útján. A következő héten kaptunk egy telefont a banktól/kedd/, hogy csütörtökre vagyunk beírva szerződéskötésre, de szerdán megürült egy hely és inkább holnap menjünk.Na itt kezdődtek a bajok.Tudom, hogy hosszan írok, de ezek a sorok remélem segítenek másoknak elkerülni azokat a hibákat amikbe mi beleestünk akaratunk ellenére.Első probléma: Nekünk a jelenlegi bank felé a szerződés kötés elött 15 nappal jeleznünk kellett a hitelkiváltást különben 25 ezer forintos szerződés szegési díjat kell fizetnünk.Mivel mi az elmúlt 2 hétbe nem kaptunk semmilyen felvilágosítást, hogy folyamatban van az elbírálás és nincs semmi gond ezért nem adtuk be ezt a kérelmet még.A bank és a bankárunk azt mondta, semmi gond meg lesz oldva.Én nem akarok többet fizetni, hisz "a semmibe se kerül" már így is több mint amit gondoltam kb.87-88 ezer amiből, ha nem sikerül a szerződés akkor visszakapom amit az állam felé fizettem, hogy megigénylem az állami támogatást,de azt nem tudom, hogy a számlanyitásidíjat visszakapom e mert ezt nem említette.Elkezdte felolvasni a hölgy a szerződésünket a bankba, már néhány mondat után, nem stimmelt valami.Milyen 15 évről beszél és hogy, hogy 40ezer párszáz a törlesztő részlet????

Kiderült, hogy a Fundamentának 8 évig fizetek havonta 20 ezer forintot a többi pénz az megy a banknak kamat és kezelési költségre ezután amit összegyüjtöttem 8 év alatt a fundamentánál az beleolvad a fennmaradó hitelünkbe és így a maradék 7 évben márcsak 26ezer kb. a részlet.Kész röhely az egész! 3 évvel tovább fizessem a hitelt, mint a másik banknál??? Megkértem a hölgyet számolja már ki nekünk mennyivel járunk jobban akkor ha átmegyünk hozzájuk anyagilag! Kiderült, hogy ugyan annyit fizetnék be 15 év alatt a fundamentával összevont hitellel, mintha az Ellánál maradnák 12 évig!Teljesen ki voltunk, vagyunk akadva,mert nem erről volt szó.Felhívtuk még a bankból a bankárunkat, mert Ő nem jött velünk, hogy most mi van???? Azt mondta valami félreértés van és beszéljük meg!Érdekes az is, hogy az a papír amit be kellett nyújtani a bank felé azt megmutatta a hölgy és a futamidő kockájában 8 év vol, de valaki áthúzta és 15-re javította.Amikor kitöltöttük a papírt a szomszéd kezdő fundamentással folyamatosan telefonon értekezett a kérdésekről a bankárral, és Ő azt mondta, hogy 8-at írjon oda. Egy utolsó adalék ahhoz, hogy még mibe is kerül egy ilyen hitel??? Pl. a bankunk /ELLA/ felszámolt 150 ezer forintot azért, mert hamarabb kilépünk Tőle, mint a szerződés lejár.Ezek a dolgok a bankároknak természetes, csak elfelejtik megemlíteni, hogy a semmi az legalább 230ezer forint, de ez nem is lenne gond itt a végén, ha sikerült volna az egész.

197. PPokesz
2007. okt. 3. 12:42

Köszönöm a segítségeteket.

A Fundamentáról beszéltem a bankkal, betörlesztem a tőkébe.

Az illetéket azt végül megkaptam részletre, igaz 8 % kamattal 12 hónapra. Ez a legkedvesebb törvény. :)


Üdv

196. LTP ÁKOS (válaszként erre: 195. - LTP ÁKOS)
2007. szept. 29. 11:57
Arra kell még figyelni, hogy szigorítottak a befizetés rendszerességén, havonta kell fizetni, hogy megkapd a teljes állami támogatást, negyedévenként van felülvizsgálat. Ez azt jelenti, hogy ha minden évben utólag teszed be az egész évi megtakarítást, csak egy részét kapod meg. Az Államkincstárhoz kerülnek a havi befizetések, állampapírra válthatja csak a Fundamenta, nekik fontos a számíthatóság, milyen pénzek folynak be, ezen ezért szigorítottak. Tehát ha havi rendszerességgel fizetsz, garantált a 30% állami támogatás és a 3% évi betétkamat.
195. LTP ÁKOS (válaszként erre: 194. - Somandra)
2007. szept. 29. 11:53
Szia! A megkötött szerződések mindig eredeti kondíciókkal futnak végig, fix futamidő végéig, tehát te végig 3% betétkamattal kapod meg a pénzedet. Az állami támogatást törvény írja elő, hasonló biztonságú, mint egy állampapír, de emellett az OBA is garantálja, hogy a pénzedhez jutsz hozamokkal együtt. Még 5 féle garanciát tudnék felsorolni, de ez a kettő is elég:) A lakáscélú felhasználást igazolni kell, ez feltétele az állami támogatásnak, ha 8 évnél rövidebb. Amennyiben kivárod a 8 évet, a befizetéseidet, az állami támogatást és a kamatait szabadon felhasználhatod, nem kell leigazolni semmit, csak ha hitelt is veszel fel hozzá.
2007. szept. 28. 19:47

Szia Ákos!

4 éve kötöttem Fundamenta szerződést (8 év, szabadfelhasználású). Abban az időben a Fundamenta az állami támogatás mellé 3% kamatot adott, amit időközben 1%-ra csökkentettek. A kérdésem az lenne, hogy ezt a kamatcsökkentést a már megkötött szerződésre is alkalmazhatják-e?

Valamint szintén érdekelne, hogy az állami támogatás mértéke milyen módon garantált?

2007. szept. 24. 18:14
Ha valakinek segíthetek infóval, nagyon szívesen, ha időben van kérdése, nagyon rugalmasan módosíthatók is a szerződések. Az utólagos negatívumokat én meg tudom érteni,mindenkinek igaza van őszerinte, de sokra nem megy vele senki, ha leírom, mit kellett volna tenni.
192. LTP ÁKOS (válaszként erre: 177. - Marylu93)
2007. szept. 24. 17:59
Szia! Én állítom, hogy a legjobb helyen gyűjtöd, ha fontos a biztonság. Törvény írja elő az állami támogatást, mely nem változhat a futamidő alatt, ez azért jó, mert számítható. Ha lejárt a szerződésed, másfél millió Ft hitelösszegig nincs jelzálogbejegyzés sem, ami azért jó, mert nem csökkenti a felvehető bankhitelt fedezeti alapon. Lehetőséget lesz új szerződés elindítására is, a lakáscélú hitel kiváltása is lakáscélú felhasználásnak minősül, tehát a teljes hiteldíj is kevesebb lesz, mert egy részét állami támogatásból fizeted.
191. LTP ÁKOS (válaszként erre: 179. - Eva7)
2007. szept. 24. 17:54
Szia! Hogy tisztába tegyük a számokat: a megtakarítási idő alatt 30% az állami támogatás (minden havi 10.000 Ft befizetésre havi 3000 Ft, minden havi 20.000 Ft befizetésre 6000), fontos, hogy havi rendszerességgel legyen, és évi 1% kamat jár mind a befizetésekre, mind az állami támogatásokra a 4-essel kezdődő módozatú szerződésekre. A szerződés lejártakor 3,9%-os kamatra FIX Ft alapú hitelt tudtok igényelni, ez elég jó a mai viszonylatokban.
190. LTP ÁKOS (válaszként erre: 178. - Maja780208)
2007. szept. 24. 17:48
Szia! Ez kissé általánosító az egyéni problébádat érintve. Én több,mint 1000 ügyféllel beszéltem, a jó részének lejáró szerződésével kapcsolatban segítettem. Kb 1-2% elégedetlen volt 98-99% elégedett. Ha te az 1%-ban vagy, az neked 100%, ezért teljesen megértem a reakciódat. A pénzre igen is várni kell, 3 hónap a kiutalási időszak, amit kormányrendelet ír elő, és ha 1-1 hónap befizetés kimaradt, annyival tolódik. Ha azonban letelt a 4 éved, fel lehet mondani állami támogatással együtt, nem kell kivárni, csak kevesebb pénz kapsz. Hitelt is az kaphat, aki rendszeresen fizet, 1.5M Ft-ig jelzálogbejegyzés nélkül. Találkoztam olyannal is, aki azt sem tudta, hogy ez lakástakarékpénztár, és a lakáscélú felhasználást igazolni kell. Az is lehet, hogy olyan üzletkötővel szerződtél, aki nem informált részletesen, ez egy nehéz téma, mert én 5-6 órát is tudok egyfolytában beszélgetni róla, csak kit érdekel? Arról beszélek, ami a másikat érdekli, hogy hogyan tudja ezzel megvalósítani a célját, de arról részletesen,és korrekten.
2007. szept. 23. 21:59
Sziasztok! Ha valakit korrekt információk érdekelnek róla, én 3 éve dolgozom itt üzletkötőként és személyi bankárként. Nekem 2 lejárt is volt egymás után, én és a környezetetem elégedett vele. Ritkán én is találkoztam olyan ügyfelekkel, akik becsapva érezték magukat, ott a kellő információ hiányában indultak el. Az egészet törvény írja elő (1996. évi CXIII.) és kormányrendeletek szabályozzák, alanyi jogon jár.
2007. szept. 21. 12:06
eddig csak fizetünk nem -oszt nem szoroz majd ha letellik és rendesen megkapom arészem többet tudok mondani!
187. LTP ÁKOS (válaszként erre: 166. - PPokesz)
2007. szept. 19. 14:57

Szia Ppokesz!


Annyit fűznék még hozzá, hogy a vagyonszerzési illetékre érdemes megpróbálni egy méltányossági kérelmet beadni, hogy hitelből vetted, sírás-rívás stb. Nagy eséllyel elengedik, vagy kamatmentes részletfizetést engedélyeznek.

186. LTP ÁKOS (válaszként erre: 185. - Manó06)
2007. szept. 19. 11:49
Szívesen. Összegezve csak úgy tudsz kötni, hogy valamelyik közvetlen hozzátartozó a kedvezményezett (akinek a nevén még nincs), 4-8 év közötti futamidőnél a kedvezményezett javára kell felhasználni (igazolni az ő lakáscélú felhasználását), 8 éves szerződés szabadon felhasználható, megkapod rá az állami támogatást, és a kamatokat, nem kell leigazolni semmit.
185. manó06
2007. szept. 18. 15:04

Szia Ákos!

Köszönöm a kimerítő választ!(173)

Manó :-)

184. LTP ÁKOS (válaszként erre: 175. - PPokesz)
2007. szept. 13. 14:44
Érdektelennek nem mondhatnám, szigorú feltételei vannak a lakáscélú felhasználás igazolásának, felújításnál,bővítésnél, építésnél számlákkal kell igazolni, vásárlásnál adásvételibe bele kell írni, hitelkiváltásnál hitelintézeti igazolás kell a banktól, aminek a kiállításáért a bank a felelős, ezeket törvény és kormányrendeletek írják elő. Hogy a bankod miért a te számlaszámodat adta meg, az nagyon ritka, de a bank a felelős érte, ezzel az igazolással te le vagy védve, innentől nincs dolgod a Fundamenta felé, innen emeli le a bank, ha nem, mákod van:)
183. LTP ÁKOS (válaszként erre: 166. - PPokesz)
2007. szept. 13. 14:37
Érdekes a jelenség, jellemzően nem neked utalják, hanem a banknak. A Fundamentának elég a hitelintézeti igazolás, amit a bank állított ki, ami arról szól, hogy ennyit és ennyit a fennálló tőketartozásodból törlesztesz elő. Oda utal a Fundi, ahová a bank kéri. Ha ez a privát számlaszámod, valószínűleg onnan emeli le a bank, a kiadott igazolásért a bank a felelős, nem te, te le vagy védve, mert ezzel igazoltad a lakáscélú felhasználást. Hogy a továbbiakban mit teszel, azt a bankkal egyeztesd le.
182. LTP ÁKOS (válaszként erre: 175. - PPokesz)
2007. szept. 13. 12:45

Szia Ppokesz!

Ha 8 éves szerződésed volt, ott nem kell lakáscélt leigazolni. Ha rövidebb, a bankról kellett egy hitelintézeti igazolást kérni a fennálló tőketartozásról, ez alapján utal a Fundi a banknak. A Fundamentának is el kell számolni az államkincstár felé a felhasználásról. Neked kell kérni a banktól az előtörlesztés lehetőségét, ennek díja is van, attól függ, melyik bank.

181. LTP ÁKOS (válaszként erre: 165. - Manó06)
2007. szept. 13. 12:34
Szia Manó! Az 1996.évi CXIII. lakástakarékpénztárakról szóló törvény alapján egy személy egy időben csak egy támogatásra jogosult. A lakástakarékpénztárak piaca kétszereplős jelenleg, az egyik az OTP LTP, a másik a Fundamenta LTP. Ha az OTP-nél már van, akkor nem lehet a Fundinál (ill. lehet, csak nem kapsz rá állami támogatást, mert nem vagy rá jogosult). Szerződő lehetsz, és valamelyik közvetlen hozzátartozót megjelölve kedvezményezettként, de akkor a kedvezményezett részére kell lakáscélú felhasználást igazolni ( tulajdonnal kell rendelkezni, vagy szerezni), ha 8 évnél rövidebb futamidejű, a 8 évest szabadon felhasználhatod így is állami támogatással együtt.
180. Mocori
2007. szept. 12. 20:51
úgy hallottam én is, hogy átverés.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook