Miért csak a nyugdíjról van mindig szó? (beszélgetés)
Én rossz hazafi vagyok, nem az országnak szültem, hanem magamnak, magunknak, egyet terveztem mindent belekalkulálva, betegség, válás, pénzhiány...., kettő lett a végén. Örülök, hogy így lett.
Viszont, a hideg ráz, amikor látok egy riportot, omladozófalak között koszos gyerekek, és azt mondja az anyjuk, azért van annyi, sokszor 6-8, meg a hasában a következő, mert annyira szereti őket. Mennyire??...így éheztetve, koszosan? Nem tudja őket elküldeni egy közös moziba, színházba , kirándulásra az osztállyal. Ez a szeretet, vagy kell a hazának a szaporulat?. Sajnos az ilyen helyzetből kikerülőkből olyan ritka a kiemelkedő, vagy legalább kiemelkedni szándékozó, mint a fehér holló. A felzárkóztatási pénzek nem érnek el odáig, vagy nem olyan formában, hogy az hasznos legyen. Aki ilyen körülmények között nő fel és tanul, dolgozik, megemelem a kalapom, és felnézek rá, hogy igazi EMBER, csak ez tényleg kevés.
A mostani világban kevesen merik megkockáztatni az 1-2 gyereknél többet, nagyon stabil háttérnek kell ott lenni, ahol 3-4-5-6, vagy több gyereket felelősen tudjon vállalni egy fiatal szülőpár
Abban az értelemben szerencsés (nem értek egyet a politikával, azt most mellőzzük), hogy a Föld népessége 75%-ánál gazdagabb. Ugyanis itt nincs háború, van mit ennie, folyik víz a csapból, van fűtés is. Ez a bolygón a háromnegyednek nem adatik meg.
Egyéb szempontból pedig?
Nincs olyan, hogy szerencse. Vagy úgy élsz, hogy készen állj a szerencsére (közmondás, India), vagy történhet bármilyen mázli veled, ha nem vagy rá készen ...
Pl. Hiába akarnak előléptetni a munkahelyeden és jelentős fizetésemelést adni, ha annak feltétele az olasz nyelv ismerete mondjuk. Te pedig, teszem azt, bár olasz érdekeltséggel bíró cégnél dolgozol 3 éve, mégis lusta volt ezt idő alatt elsajátítani a nyelvet. És ez csak egy, az ezer példa közül.
Igen, mindenkinek előre kell gondolkodni.
Én az egészségügyből váltottam, elegem lett a filléreskedésből.
A lányomnak azt mondom, ha végez az egyetemen, menjen külföldre, de ha lehet, ne Európába. Aztán majd eldönti, mit tesz.
Ilyenkor azért mindig hálát adok az égnek, hogy bevállaltuk a külföldet, hogy legyen saját lakásunk. Ez mondjuk tuti nem garancia semmire, de nem is tudom mit fognak kezdeni azok az ismerőseim, akiknek esélye sincs saját lakásra. Mi így megtehetjük majd, hogy gyűjtünk egy kis kezdőtőkét a saját gyerekeinknek, hogy ők már kicsit könnyebben induljanak az életben.
Azoknak lesz ez igazi szívás, akik most nem szereznek lakást, hanem albérletet fizetnek, de emiatt nem tudnak félretenni a gyereknek, így azok is valószínűleg albérletezni fognak. Na, és amikor közös albérletbet kellene kifizetni a nagyszülőnek-gyereknek-unokának.... na, az lesz a kemény. Főleg, ha amúgy sem jó a kapcsolat.
Épp ezért mondom azt, hogy most kellene változtatni a dolgokon, amikor még olyan a nyugdíjas réteg, hogy a többségnek van saját lakása/háza, tehát jobban boldogul.
40 év múlva már kitermelődik az a nyugdíjas réteg, aki most fiatal, de nyilván nem sikerül lakáshoz jutni (és nem, nekik már nem is lesz opció a városoktól 50 km-re lévő lepukkant kádárkocka), szóval mi lesz ezekkel? Nyugdíjból nem lehet albérletet fizetni, majd mennek a gyerekeikhez lakni, akik épp emiatt már sajátot sem tudnak majd vállalni, még többen kimennek.... hát, így múlik el egy ország dicssége.
Jogos. Ráadásul munkahely egyre kevesebb lesz.
Ezért fenntarthatatlan a nyugdíjrendszer, kérdés, melyik korosztály szívja meg először.
A befolyt pénzt kellene az egykori befizetések arányában szétosztani. De ezt senki nem merte meglépni, 3 millió szavazó veszélyes lehet.
A svájci rendszerrel nem biztos, hogy jól járnának a mai nyugdíjasok szerintem.
Tudom, hogy ez a rendszer, ami nem azt jelenti, hogy jo rendszer.
Ha hivatalosan is ugy lenne, ahogy mondod, a nyugdij nem fuggne a korabbi fizetes magassagatol. De fugg, ergo a befizetett penz korrelal a kesobb kifizetettel.
Azzal is tisztaban vagyok, hogy a mi befizetett nyugdijunk a sajat szempontunkbol kidobott penz.
Az egyetlen ertelmes (es a kapitalizmusban mukodo) verzio a magannyugdijpenztar, es nagy kar, hogy ugy elkurtak, ahogy. En megerdeklodtem, van-e modja, hogy ne kelljen fizetnem az allami nyugdijjarulekot, cserebe koszonom, nem kerek nyugdijat (ugyse fogok kapni), es azt mondtak, hogy nincs.
Ebbol a szempontbol sokkal szimpatikusabb a vadkapitalista svajci rendszer. Amit befizettel, azt kapod, szevasz. Ez igy (lenne) fair.
Nem így van. Nálunk az a rendszer, hogy a mindenkori befizetések fedezik az aktuális kifizetéseket.
Ők az akkori nyugdíjakat fizették.
Ez sose volt titok, tudhatták, mivel jár.
Amit te írsz, az a magánnyugdíjpénztár lett volna, ha nem bombázzák szét.
A nyugdijakat annak a nyugdijjaruleknak kellene fedeznie, amit a mostani nyugdijasok anno befizettek, allambacsi meg eltapsolta. Mi a SAJAT majdani nyugdijunkat fizetjuk.
Ezert nem lehet a nyugdijasokat hibaztatni.
Nem, nem jogos. A nyugdíjakat a nyugdíjjáruléknak kell fedeznie. Amennyi befolyik, azt lehet szétosztani.
A demográfiai helyzetről épp a nyugdíjas korosztály tehet. ha több gyereket vállaltak volna több lenne a járulék. Miért nem tették?
:))
Tovabbvezetve a logikai fonalat: a nyugdijemeles annyibol jogosabb, mint a segelyeke, mert ez biztositja a nyugdijasok megelheteset. A dolgozo reteget a fizetes kellene, hogy biztositsa, nem a segelyek. Ebbol a szempontbol jogos, hogy a nyugdijakrol van szo gyakrabban, nem a segelyekrol.
Az mar mas tortenet, hogy Magyarorszag demografiai mutatoja olyan, amilyen. A pocsek FIZETESEK csak rontanak a helyzeten, a dolgozo reteg huz a banatba kulfoldre. Ha csokken a dolgozo reteg, csokken az ado, amibol a nyugdijakat (meg minden egyebet) fizetni tud az allam. Ergo, elso lepeskent a dolgozo reteg keresetenek novelesevel kellene foglalkozni, nem az osszes tobbivel, ami max szavazatokat hoz, penzt tuti nem.
De ez mar politika.
Oke, ez is egy szempont.
AZ en szempontom: a fizetes is, a nyugdij is a megelhetesi forrast szolgalja. A segelyek nem. Az csak manko.
Ez egy szep elmelet, az egyetlen gebasz vele, hogy az un. fejlodo orszagokban nem csak azert ilyen keves a jovedelem, mert nincs penz, hanem mert nincs szuletesszabalyozas.
Ha teszemazt egyenloen szetosztanak az anyagi javakat, a jelenleg szegenyebb teruleteken (meg nagyobb) nepessegrobbanas kovetkezne be, es hamarosan ott tartananak, ahol eddig.
Az alapjovedelemmel leirtakkal egyetertek. Nonszensz.
További ajánlott fórumok:
- 3 betűs! Juss el az EGYIK SZÓBÓL A MÁSIKIG úgy, hogy mindig CSAK EGY BETŰT CSERÉLSZ ki!
- 50 körüliek, beszélgessünk a nyugdíjról
- Az építési vállalkozók miért megbízhatatlanok? Vagy csak én fogom ki őket mindíg?
- Miért nem volt még párkapcsolatom? Mindig csak az érdektelen és felszínes beszélgetések.
- Özvegyi nyugdíjról mennyi idő alatt jön határozat?
- Miért van az, hogy a gyerekeim a nagyszülőknél mindig tüneményesen viselkednek, csak otthon égetnivalóak?