Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hogyan éritek el, hogy serdülő gyereketek időben lefeküdjön, és reggel fel tudjon kelni, ne késsen el az iskolából? fórum

Hogyan éritek el, hogy serdülő gyereketek időben lefeküdjön, és reggel fel tudjon kelni, ne késsen el az iskolából? (tudásbázis kérdés)


1 2
2013. dec. 27. 07:32

Az enyém ugyan még csak kiskamasz majdnem 9 évesen, de az első évektől kezdve megszokta, hogy 18 óra után fürdés, vacsora, játék, 20 órakor hátvakargatás, fél 9 körül alszik.Ha egy gyerek nem ugrabugrálhat 3-4 évesen este 11-ig, akkor megszokja a normális, korai alvást.

Viszont reggel korán kel cserében, de ezzel jár.

2010. ápr. 15. 20:55

Tudasd vele hogy az esti mosogatás az övé.

Meglátod milyen korán fekszik

43. agica35 (válaszként erre: 37. - Cikicakk)
2009. júl. 28. 10:18

Nekem 16 éves a lányom. Azt gondolom, jó a kapcsolatunk... Nekem a kamaszodásban azt volt a legnehezebb megszoknom, hogy a régen cserfes, beszédes kislányom "megnémult". Én sokat beszélő vagyok. Rájöttem, hogy akkor kell vele beszélgetnem amikor ő akarja, és nem akkor, amikor én akarom. Ha ő kezdeményezi a beszélgetést, 5 perc alatt többet megtudok, mintha az én kezdeményezésemre fél órát "beszélgetünk". Ez utóbbi abból áll: mi volt a (suliban/ munkában/ buliban a nem kívánt törlendő).. Válasz: semmi.. Jó volt? Igen/Nem.

Ami még számomra nehezen elviselhető, az állandó végletek: vagy örömében kiugrik a bőréből, vagy depis.. Persze tudom, hogy én is ilyen voltam, szoktam kérdezgetni anyutól, hogy ő hogy bírta ki. Azt mondja, már nem emlékszik, túl van rajta és kész. Remélem, én is így leszek vele..

Nekem még nagy problémám, hogy szeretném megoldani a problémáit, de szerencsére sem a lányom, sem a férjem nem engedi...

De abban én is egyetértek (valahol olvastam régebben), hogy a gyerekeket kb. 10 éves koráig NEVELJÜK, utána próbáljuk TERELGETNI.

2009. jan. 21. 13:40
És akkor még senki nem gondolt itt arra, hogy mi van, ha a gyerek direkt csinálja. Mármint, direkt késik el, hogy felhívja magára, vagy valamire a figyelmet...mert nálunk a rokonságban ilyen is van!
41. 01c8755c79 (válaszként erre: 40. - Icus)
2009. jan. 21. 11:15

Én ezeket a dolgokat megúsztam... egyedül neveltem őket, én vagyok a példa, a minta... az én szavam a szentírás... és persze az övüké. Egymásért vagyunk, tehát nem bántjuk meg egymást, ha nem muszáj. :o)

A lányommal egyszer volt zűr 14 évesen, 2-3 hónap, kiszedtük belőle, akkor volt sírás és büntetés úgy, ahogy Te írtad... azóta az álom-gyerek újra. :o)

40. Icus (válaszként erre: 39. - 01c8755c79)
2009. jan. 21. 11:12
Sajnos másként nem megy. Ott kell szorítani ahol fáj. Sajnos volt amikor a tollast tiltottam, nem csak edzésre meccsre sem mehetett. Tudom ez nem jó, hogy sporttól tiltom, de az fogta meg érzékenyen. Ja és ami nagyon fontos a következetesség, hogy tudja a gyereked, amit TE kimondasz, az úgy lesz!! Bármennyire is fáj a szíved, amikor látod, hogy szenved a gyereked, muszáj megtenni:((
39. 01c8755c79 (válaszként erre: 38. - Icus)
2009. jan. 21. 11:09
... nos igen, tömören így müxik. :D
38. Icus
2009. jan. 21. 11:05
MI az, hogy hogy érem el? Nincs TV, számítógép. Villanykapcsolás este 8-kor. Csúnya dolog ezt mondani, de a szabályokat én hozom a saját portámon.
37. cikicakk (válaszként erre: 30. - 01c8755c79)
2009. jan. 21. 11:03
Én is sokszor rászóltam már, hogy ilyen stílusban és hangnemben még az osztálytársaiddal se beszélj, nem,hogy velünk a szüleiddel.A másik ami bosszant, de nagyon,mikor leültetem,hogy na akkor először beszélgessünk, aztán mehet az Internet, meg a többi szórakozás.Na ilyenkor végig hallgat,megkérdezem, hogy megértetted amit mondtam? válasz :igen,na most már mehetek számítógépezni.Olyan mint ha nem is lenne ott agyilag mikor hozzá beszélek , nem is érdekli amit mondok.Pedig ha vissza kérdezem, hogy kipróbáljam egyáltalán figyelt-e, eltudja mondani amiről szó volt.Természetesen, attól függetlenül továbbra sem azt csinálja, ahogy megbeszéltük.Ha eltiltom ezért a számítógéptől, meg ps2 játéktól akkor nézi a tévét,ha attól is eltiltom akkor meg olvas, de véletlenül sem a tankönyvet.
36. 01c8755c79 (válaszként erre: 35. - Raistlin Majere)
2009. jan. 21. 11:00

... erről teljesen másképp gondolkodunk, de ismét írom, hogy ez nem összehasonlítás... hanem csak nem vagyunk effffooo'mák. :o)

... nálunk is van, hogy nem tudnak vagy nem akarnak még aludni... ez esetben ott a könyvespolc az ágy mellett. :o)) Nyáron lehet lazázni, számítógépezni is többet, de augusztus végétől csak péntek déltől vasárnap délig lehet bekapcsolva. A többi nap tanulásra, beszélgetésre, játékra, olvasásra ....stb. van. ... és ez nem büntetés, vagy szigor, hanem rendesen átbeszélt közös döntés volt. :o)

35. Raistlin Majere (válaszként erre: 33. - 01c8755c79)
2009. jan. 21. 10:54

Szerintem lehet személyiségfüggő. Azt kellene tudni, hogy azért nem alszik, mert számítógépezik, vagy azért ül a gép előtt, mert nem tud aludni?

Mert akkor lényegtelen, hogy az ágyban fekszik nyitott szemmel, forgolódva vagy üldögél a gép előtt.

Ha a gépezés előtti időben normál időpontba feküdt és aludt, akkor kell szülői szigorral gátat lehet vetni eme káros tevékenységnek :-)

34. 01c8755c79 (válaszként erre: 32. - Hotdog68)
2009. jan. 21. 10:36
... ezért beszélget az én lányom csak angolul (és hindiül és törökül és néha franciául), mert én csak magyarul tudok! :o( ... aztán így szobrozhatok a háta mögött! :D
33. 01c8755c79 (válaszként erre: 31. - Raistlin Majere)
2009. jan. 21. 10:36

Nincs összehasonlítgatás... példák vannak, ki hogyan... Nem lehet tudni, hogy jól csináljuk-e sajna... az majd csak 10-20 év múlva derül ki, hogy milyen embereket szabadítottunk rá a világra. :o))

Egyébként az, hogy egy gyerek ne üljön éjszaka a számítógép előtt, amikor másnap suli van, ez nem személyiségfüggő... legalábbis szerintem. :o)

2009. jan. 21. 10:16
Nekem is azt szokta mondani a 16 éves lányom, hogy "-mindjárt" és ez amikor harmadszor előfordul 10 percen belül, akkor odaállok a háta mögé és olvasom mit ír az msn-nen,. na akkor rögtön kikapcsolja. próbáljátok ki.....
2009. jan. 21. 10:14

Az én lányom 7 és fél éves. Este fél tíz előtt nem tudom ágyba parancsolni. Helyesebben, ha lefektetem is, fél tíznél előbb biztosan nem alszik. Reggel viszont nagyon nehezen ébred. Csecsemőnek is rossz alvó volt. Ezt el kell fogadni, mert nem egyforma a biológiai óránk.

Édesanyám mesélte, hogy én detto ilyen voltam, pedig akkoriban nem voltak mesecsatornák, esti tévézés. A számítógépet pedig még fel sem találták :-) Ugyanez volt velem a helyzet 10-kor aludtam csak el, reggel anyunak öltöztetni kellett, mert olyan kómás voltam... Mégis kijártam az iskolát, nem tanultam rosszul. Öcsém ugyanezen nevelési elvekkel este hétkor már bedőlt az ágyba, és amikor délután hazajött a suliból mindig lefeküdt egy órácskára. Teljesen más volt a kettőnk biológiai órája.

Teljesen felesleges a gyerekeket és a nevelési elveket összehasonlítgatni. A neveléssel csak bizonyos fokig lehet alakítani a gyerekek alapszemélyiségét.

30. 01c8755c79 (válaszként erre: 28. - Cikicakk)
2009. jan. 21. 07:27

.... ezt így oldottuk meg: megpróbálta a kaffogást persze, de megmondtam, hogy NEM, velem így nem beszélhet, és a családban senkivel. Joga van ahhoz, hogy problémája legyen, hogy ideges legyen, hogy minden és mindenki zavarja, mert ilyen van.... ez esetben megkérhet bennünket, hogy ne zaklassuk, ne menjünk be a szobájába, és hagyjuk egy időre békén. Ezt megteheti, és tiszteletben tartjuk.

(Egyébként ezt én is megtehetem, de hogy veszekedjek velük, mert pl. a munkahelyen felhúztak, azt NEM.)

2009. jan. 20. 16:38
reménytelen----
28. cikicakk (válaszként erre: 27. - Oanita)
2009. jan. 20. 16:36
Köszönöm,megnyugtattál.Úgy látszik a mai nap valahogy nekem nem hozott eddig szerencsét,pedig a szép és enyhe időnek én is örülök.Drukkolok, hogy végül a gyermekeddel sikerüljön zöld ágra vergődnöd. Nálunk az alvásnál még szót fogad, de a beszéd stílusa kezd lekezelővé válni. Türelmetlen velünk,és ha valamiért szólunk már sértve érzi magát.Az osztály főnök szerint ez a kis kamasz kor.Nekem nagyon nem tetszik, és mint írtam már, állítólag ennél csak rosszabb jöhet.Én is elég tanácstalan vagyok,mert rendesen ellett kapatva mivel 8 vetélés után 41 évesen szültem meg.Ő volt a központ, körülötte forgott a világ, és forog ma is.Csak a stílusát kezdjük nehezen elviselni.
27. oanita (válaszként erre: 26. - Cikicakk)
2009. jan. 20. 14:27

Rosszul érzed!Nincs benne!Szeretettel írtam!És köszönettel! Sajnos ez egy hátránya az ilyen "levelezésnek" hogy a metakommunikációs csatorna híján félreérthetünk dolgokat!Nyugi! Semmi irónia!

Hamarosan eljön az igazi tavasz is, de addig lopjunk egy kis napsütés miatti jókedvet a mínuszok után, magunknak!Üdv!

2009. jan. 20. 14:22

Nálunk is gyönyörüen süt a nap, kellemes ,langyos az idő.Sajnos ez még nem a tavasz, így azért nem felhőtlen az öröm.

Oanita!!!! Miért érzem a 24.hozzászólásodban az iróniát?

25. oanita
2009. jan. 20. 13:58

Köszönöm a további hozzászólásokat, igazságokat! Lindus29!Hála Istennek nem vagyok elkeseredve nagyon, sőt..Pedig biztosan lehetnék..Ilyesmire nincs még időm sem, mert sok a dolog, a szerveznivaló gyerkőceimmel. Én az interneten való ismerkedéssel kapcsolatban szkeptikus vagyok, de vannak pozitív tapasztalataim, jó ismerőseim nekem is innen!Kedves jellem lehetsz!Köszönöm az időt, amit rám szántál, hogy megszólítottál, hozzá szóltál e témához!

Camea! Nagyón jó, hogy érthetetlen számodra! Csak gratulálni tudok!Jó anya, szülő vagy!

Cikicakk! Igen, igazad van, mindezeket már beláttam!És köszi, hogy te is rávilágítottál! Üdv nektek!Legyen szép napotok!Nálunk gyönyörűen süt a nap!Tavaszias az idő..

2009. jan. 19. 12:07

Ha valaki feltesz egy tudásbázis témát, kérdést,annak fel kell arra is készülni, hogy lesznek olyan vélemények is amit nem szívesen olvas, mert esetleg sértőnek érzi.Ez azért van,mert ide sok ember jár, és mindenki más.Van, hogy együtt éreznek, van, hogy esetleg elítélnek.Ezzel számolni kell akkor,mikor megírjuk a kérdést.Ezek az úgy mond kellemetlen válaszok nem azért vannak, hogy bántsanak, hanem azért mert aki írja így érzi jónak.Nem rosszindulat, hanem nézetkülönbség.Én is jártam már úgy, hogy bizony elég sok számomra kellemetlen véleményt kaptam.Akkor ez rossz volt, de aztán megértettem, hogy ez így van rendjén.Nem együttérzést vártam, hanem véleményt.Nagyon jó ez így ahogy van.Nekem is van innen a Hoxárol nem is egy jó barátom, sőt olyan is akivel már találkoztam személyesen is.

OANITA:Hidd el senki nem akart bántani,megbántani, csak a véleményét mondta el,mert azt kérdted a topik indítóba.Nekem is van egy 12 éves fiam, nálunk is betört a kis kamasz kor.Nem könnyű az biztos, és ahogy olvasom a hozzászólásokat, ez még csak nehezebb lesz ezután.

23. 01c8755c79 (válaszként erre: 21. - Oanita)
2009. jan. 19. 11:35
Bocs, nem akartalak megbántani. Számomra valóban érthetetlen, hogy ha egy 14 éves gyereknek az anyja azt mondja, hogy IGEN, akkor ő közli, hogy NEM. És ezt el is fogadják. De tény, hogy nem ismerem a problémáitokat. Elnézést kérek, ha olyant írtam, ami esetlegesen bántó volt.
22. 093599874c (válaszként erre: 21. - Oanita)
2009. jan. 19. 07:58

Szia!

Nézelődtem és belecsöppentem ebbe a fórumba is. Nem tudom, hogy olvasod e még néha...

Én úgy érzem,hogy nagyon el vagy keseredve. Talán nem is csak a késői fekvés az ok, amiért így érzel. Először is: ha hiszed, ha nem, én több embert is találtam a hoxán, akikkel rendszeresen levelezek és se nem gyanúsak, se nem rosszindulatúak, se nem sajnálnak. Van bennünk valami közös, ami lehet az is, hogy mondjuk kamasz gyermekeket nevelünk (én még speciel nem, mert a nagyobbik fiam is csak 7 éves, de a kiskamaszkor kopogtat nála is) és az is, hogy tartósan beteg gyermekünk van (mint nekem). Engem eddig senki nem sajnált, tanácsokat cseréltünk, tapasztalatokat és egy ember olyan jó barátom lett, hogy nem is hittem volna...

Valaki a fórumon azt mondta, hogy a nevelést nem most kell elkezdeni, kamaszkorban (vagy hasonlót). Hát ez a titok. A RECEPT. Amikor majdnem 8 éve megszületett a fiam, azt mondtam a munkamániás, elfoglalt férjemnek: vagy ideállsz, és vele leszel, amíg lehet, aktivan, vagy elveszíted és az később fog nagyon fájni. Ő azt választotta, hogy a gyerekkel lesz. Fürdette, vitte magával mindenhova, játszott, és amit és nagyon fontosnak tartok: beszélgetett, beszélgetett vele.... Persze az én fiammal is vannak gondok. Kiével nincsenek? De mindig igazat mond, ha valamit nem szeretne (például este 8-kor lefeküdni), azt is meg lehet vele beszélni 2 perc alatt, hogy muszáj. Reggel pedig megköszöni, hogy ragaszkodtunk a korai fekvéshez, mert még így is álmos, amikor éberedni kell...

Szóval, beszélgess... Arról, amit Te gondolsz. Amit érzel. Hogy mérges vagy rá, vagy dühös, arról is. Én van, hogy kiabálok (nagyon hirtelen vagyok), de aztán elmondom, hogy mit éreztem és ha kell, bocsánatot is kérek a gyerekemtől. Nem is fél tőlünk. Nálunk nincsen fenyítés, büntetés. Ha valami nem jól alakul, leülünk és átbeszéljük. Hiszem, hogy működik.

21. oanita (válaszként erre: 20. - 01c8755c79)
2009. jan. 16. 15:15
Hát igen..egy olyan kérdést tettem fel, amiből kiindulva szépen lehetne pszichologizálni. Butaság volt várnom igazából praktikus tanácsokat ismeretlen emberektől, olyanoktól, akik nem ismernek engem, a családomat, a körülményeimet, és nem is fognak, mivel ostobaság lenne az interneten magánéleti tényeket , információkat kibeszélni (s talán kíváncsi is csak néhány "furcsa" , esetleg gyanús ember lenne rá..s néhány jóindulatú, együttérző is talán...) Egyszóval mindezeket belátva, azért NAGYON KÖSZÖNÖM a hozzászólásokat, egyáltalán az érdeklődést! És hasznos tanácsokat is kaptam-még egyszer, köszönöm!
20. 01c8755c79 (válaszként erre: 18. - Oanita)
2009. jan. 16. 09:51
Lelkiismeretfurdalásod van a múlt miatt.... mindig tudni fogja.
2009. jan. 16. 09:46
Hidd el jó az irány, csak pont abban a korban van, hogy a szülő, bármit mond, ellene van. Hogy az anyám nem ért meg. A lányom pont ebben a korban van. Nála is vannak olyan periódusok, amikor ellenségnek kezel bennünket, máskor minden rendben. Nehéz. A lányom még rossz társaságba is keveredett, csavargott, ellógott a suliból. Ezt azért mondom, hogy meglásd a sok beszélgetésnek, szeretetnek meglesz az eredménye. Egy fontos dolog. Legyél következetes. Mi mindent megbeszélünk. Legyen minden nap 30 perced csak az övé, amikor meghallgatod a problémáját, ha nem akar beszélni, akkor te mesélj magadról, az érzéseidről, hogy félted.
18. oanita
2009. jan. 16. 09:38
a puszira szavaznék én is és a szép szóra, a mindent beszéljünk meg!-re , de se szép szóval, se puszival, semmivel nem megy az időben nyugovóra térés. Utolsó eszközként igen, én is áramtalanítok, s így aztán nagy dühöngések közepette elcsendesedik a fiam lassan, de ez az amit szeretnék elkerülni..Szeretném a durva, erőszakos módszert kerülni. Ez ami olyan nehéz:figyelni a kamasz viharos lelkére, nem fokozni az esetlegesen rossz érzéseit, de az ő érdekében mégis , továbbra is (ha kell erőszakosan) következetesnek lenni, elérni, hogy az legyen,ami helyes:időben feküdni, könnyebben felkelni... Az egyértelműen kiderül abból, ami a problémám, hogy a fiam lelke sok egyéb okból is sérült (családi körölményeink, múltbéli viszonyok..) Hisz ha minden mindig rendben lett volna, akkor 9 órakor az esti puszival valószínűleg én is célt érek el a kamaszomnál is..Egyszóval nem akarom bántani a lelkét, de akarom, hogy ne link, hanem normális , felelőség tudatos ember legyen..Ezért küzdök, mióta próbálom őt szeretettel ezen a földön irányítgatni..
17. 01c8755c79 (válaszként erre: 16. - Oanita)
2009. jan. 16. 09:35

Az még általános iskolás!

Egy valamit kell alaposan a buksijába verni! 18 éves koráig a testi és lelki fejlődéséért a SZÜLŐ FELEL! Tehát akár olyan döntéseket is hozhat, amit ő a "naaaaaaaagy felnőőőőttt" agyával nem tud felfogni és elfogadni, de az akkor is kötelező rá nézve. És kell egy olyan bizalom, hogy mint szülő bármit mondok és teszek, annak egy célja van, az ő egézséges fejlődése, és boldogulása. Mindemellett persze működnie kell a bizalomnak, a beszélgetéseknek, a kompromisszumkészségnek, ahol lehet.

Mi ilyenekről nagyon sokat beszélgettünk, amikor kicsik voltak a gyerekek.

16. oanita
2009. jan. 16. 09:28
14 éves
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook