Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » GYED változás 2012 fórum

GYED változás 2012 (beszélgetős fórum)


3. nemmaci (válaszként erre: 1. - Tarcalibetty)
2012. aug. 22. 23:26

én ezt olvastam valahol:

A gyedhez a teljes jogosultságot, csak a járulékfizetésre kötelezett időszakokból lehet összeszedni és amennyiben ez eléri az egy évet a hallgatói jogviszonyt nem számítják be.


Talán ez lehet az oka, hogy nem 2 évre ítélték meg.


A legbiztosabb az lenne, ha az oepnél számolnák ki. Ott biztos el tudják mondani, hogy mi miért van.

2. patyoma (válaszként erre: 1. - Tarcalibetty)
2012. aug. 22. 22:55
jól értelmezed a jogszabályokat. Lebbez fel!
2012. aug. 22. 22:46

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek.

25 éves anyuka vagyok, jelenleg második babámmal Gergővel vagyok itthon gyeden.

Férjemmel eredetileg 3. babát terveztünk kis korkülönbséggel. Sajnos második fiam születése után nem sokkal megváltoztak a jogszabályok. . és persze az oeptől rögtön jött is a levél, hogy második babám után csak 365 napig vagyok jogosult gyed folyósításra. ez kicsit szíven ütött, mivel mi azzal számoltunk a párommal, hogy mivel a kicsi az első gyermekem 2. születésnapja előtt nem sokkal született a második baba esetében is 2 éves korig leszek jogosult gyedre.

Az én esetemben sajnos bonyolult a helyzet, mivel a biztosítási időm vegyesen munkaviszonyból, illetve főiskolai tanulmányokból áll össze. . .


Leegyszerűsítve:


Második gyermekem az első fiam után folyósított gyed időtartama alatt született. (az első fiam után kapott ellátás lejárta előtt 4 héttel).


A jogszabály szerint, az hogy meddig maradhatok itthon második gyermekemmel attól függ, hogy a szülést megelőző mennyi biztosított nappal rendelkezem.


( 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. )


Második fiam 2011. 10. 11. én született


A szülést megelőző két évben:


-Gyedet kaptam az első fiam után 17 hónapig(ez biztosítási időnek számít)

-ezt megelőzően tgyást az első fiam után 5 hónapig(ez szintén biztosítási idő)

-ezt megelőzően több hónap munkaviszonnyal rendelkezem

-a munkaviszonyt megelőzően pedig nappali tagozatos hallgató voltam a Szent István Egyetem környezetmérnök szakán(ebből 180 nap számítható be biztosítási időként)


Tehát akárhogy is nézem 2011. 10. 11 , vagyis a szülést megelőző két évben végig biztosított voltam.


Ráadásul ha az alábbi sorokat jól értelmezem.


„42/B § (2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál


mivel a második fiam az első gyermek után járó gyed időtartama alatt született( a jogosultság lejárta előtt 4 héttel), a második fiam után igényelt Gyermekgondozási díj időtartama nem lehet rövidebb az akkor megállapított időtartamnál.


szóval miközben böngésztem a jogszabályokat nem értem hogy az első fiam után miért jár 2. éves korig gyed és a második fiam után miért nem?


A munkaviszonyom nem szűnt meg.


Felmerült bennem a kérdés hogy most tényleg nem vagyok jogosult gyedre a második baba esetében a lurkó 2 éves koráig?


Illetőleg ha tényleg szeretnék még egy babát, mit kell tennem hogy a 3. baba 2 éves koráig kapjak gyedet?

És anyagilag hogy járnék jobban?Ha visszamennék dolgozni miután lejár a gyed a 3. baba születéséig?

Vagy ki kéne venni előtte a felgyülemlett szabadságot?

Ismer valaki szakértőt, aki nem kér csillagászai összegeket és segít az embernek eligazodni a jogi útvesztőkben?


Nem tudom, hogy itt mikor vannak gépközelben a szakértők..sajnos én nem mindig vagyok gépközelben.Kiírná valaki a kérdésemet akkor amikor a tb szakértő is gépközelben van?


szerintem sokakat érint a dolog jó lenne választ kapni..

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook