Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után fórum

Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetős fórum)


173. akinomuj (válaszként erre: 172. - Karott)
2019. jan. 21. 14:48

Bizony. Ha csak papíron kellene a gyereket tanítani, akkor ott fönt igazán elégedettek lennének.

Így viszont lehet mutogatni, hogy itt lent rosszul csinálják a dolgot. Pedig hát nem agyondolgozzák magukat ott fönn a kedvünkért!? Egyre jönnek az új tankönyvek, sokadszorra írják át a NAT-ot, még azt is ktalltk, hogy folyosón is lehet tesiórát tartani...

Ehhh. :-(

172. Karott (válaszként erre: 171. - Akinomuj)
2019. jan. 21. 13:40

Azt gondolom, ez a felülről vezérelt hozzáállásból adódik. Akik a döntéseket hozzák ezekről, azok csak gyakorlóiskolába járó válogatott gyerekanyagot látnak, átlaggyereket már nem, hátrányos helyzetűről valószínűleg még csak nem is hallottak. S sajnos a tanagyag úgy állították, hogy a kiemelkedő képességre szabták tantárgyanként. Emellett a problémákat is jogszabályokkal akarják megoldani, nem pedig a lehetőségek biztosításával. Ld. mindennapos testnevelés, vagy 3 éves kortól kötelező óvoda, ami miatt a nyári hat éveseket iskolába küldték. Ezek alapból jó ötletek, de a megvalósítási feltételekkel már nem foglalkoztak.

Úgy érzem egyre gyakrabban, az egész oktatási rendszerben a gyerek egy zavaró tényező. :(

171. akinomuj (válaszként erre: 168. - Karott)
2019. jan. 21. 12:13
Igazából én sem értem, mi a jó csudának csúsztatják egyre korábbra a megtanulandó tananyagot. És egyre részletesebben. Pár koraérett vagy nagyon érdeklődő, vagy nagyon jó képességű diák kivéteével a gyerekek nem érettek egy csomó minden befogadására, valódi megértésére.
170. kiskedd (válaszként erre: 143. - Akinomuj)
2019. jan. 21. 08:30
8 osztályos képzés, hetedikben kezdték a fizika tananyagot, tizedik végén záróvizsga. Ők voltak az utolsó ilyen évfolyam, a mostaniaknak továbbcsúszik, "hála" az újabb szabályozásnak.
169. levia (válaszként erre: 168. - Karott)
2019. jan. 21. 07:50

Ebben sok igazság van. Rengeteg a tananyag, nem nagyon lehet a könyvek végére érni. És ráépülős tárgyaknál ez olyan mint a Jenga. Ha hiányoznak téglák a toronyból, pláne az aljából, instabil az egész.

Mi is éreztük bioszon annak hiányát, hogy kémiából két év alatt nem jutott idő két év tananyagára. 10.-ben választani kellett. Vagy befelyezik a 9.-es tananyagot vagy kezdik az újat. Inkább befejezték. És a biokémia megértését finoman szólva nem segíti a szerves kémiai alapok hiánya...

168. Karott (válaszként erre: 167. - Akinomuj)
2019. jan. 21. 07:25

Nem csak a felvettek száma számít, s jogos a panasz. A gond ott van, hogy több az órájuk, a tananyag is nagyobb, s haladni kell, ha megértette, ha nem. Ha lenyomja a tanár, akkor a következő doga túléléséért küzdve a tanulás nem alapos, az középiskolás, néha még általános iskolás nem tud szelektálni, mi a fontos. S ezért az is kimarad, ami tényleg fontos lenne. Így jó képességű, eszük alapján egyetemre való gyerekeknek is lehetnek komoly hiányosságai.

Ha meg a tanár szépen értés szerint halad a tananyaggal, s nem érdekli hogy lemaradnak, akkor lehet, hogy 12. félévre nem fejezik be a 11. I. félévének anyagát. S közben már az érettségire kellene készülni. Ismeretségi körben mindkettőre látok példát. S nekik az a szerencséjük, hogy normálisan kereső diplomás szülők gyerekeként van lehetőségük magántanárhoz járni.

167. akinomuj (válaszként erre: 166. - Levia)
2019. jan. 20. 19:47

Régen volt, talán igaz sem volt... ;-)


A legviccesebb az, hogy megy a panaszkodás az egyetemek részéről, hogy mennyire felkészületlenek a hallgatók.

Persze nem is ennyit voltak kénytelenek fölvenni anno, csak a krémet. Most meg azért a többszörösét.

166. levia (válaszként erre: 165. - Virgilius)
2019. jan. 20. 17:00

És négy vékonyka kötetben elfért az elsajátítandó minimum!

Most csak egy évnyi - oké, eddig emelt - tankönyv vastagabb, mint anno az egész sorozat.

165. virgilius (válaszként erre: 164. - Akinomuj)
2019. jan. 20. 16:55
Igen, nekünk még technika is volt annak idején. :) És fizika 4 évig, szerintem is. De most csak három már az átlagnak, ezt bizton állíthatom. ;)
164. akinomuj (válaszként erre: 157. - Akinomuj)
2019. jan. 20. 16:52

Én az őskorban 4 évig tanultam fizikát, és nem faktoltam. Tök általános gimis osztályban.

Biosz 3 év volt gimi 2. osztálytól. Föci, technika 2 év, kémia is talán csak 2 (úgy mentem 4.-ben OKTV-re hogy nagyon régen nem volt kémiaórám, fakt meg nem indult, mert kevesen kértük).


De ez már új világ. A mi tapasztalataink nem sokat érnek egy ilyen összehasonlításban.

163. virgilius (válaszként erre: 162. - Levia)
2019. jan. 20. 16:07
Hát nálunk nem ez volt :DDD És ötöse se nagyon volt fizikából, talán egyszer. Mondjuk különösebb küzdelem se volt a négyesért. ;)
162. levia
2019. jan. 20. 16:02

ez volt pl. a 9.-es: [link]

"A tankönyvsorozat a 4 éves fizikaoktatáshoz készült, az emelt szintű (tagozatos) természettudományi képzést választó gimnáziumoknak, illetve műszaki szakközépiskoláknak. (Emelt fizika megnevezésű kerettantervhez.)

A sorozat tökéletesen alkalmas az emelt szintű képzéshez: mindent tartalmaz, amit az emelt szintű kerettanterv előír (sőt még azon felül is további témákat, melyeket a tankönyvekben kiegészítésként jelöltünk)."


Volt küzdelem rendesen az ötösért az elején!

161. levia (válaszként erre: 160. - Virgilius)
2019. jan. 20. 15:59
A tankönyrendeléskor tűnt fel, hogy kétféle van, és eddig a másik volt.
160. virgilius (válaszként erre: 159. - Levia)
2019. jan. 20. 15:54
Nekem fogalmam sincs, melyik az emelt fizikás tankönyv. :)))
159. levia (válaszként erre: 158. - Virgilius)
2019. jan. 20. 15:53
A verziókhoz. Most jut esembe, nálunk 9-10.-ben mindenki emelt fizikás tankönyvből tanult. A humánosok is. Egész furcsa volt, hogy idén az alap könyvet kellett megrendelni annak, aki nem fizika faktol. És nincs a frász a TZ-k előtt. :-))
158. virgilius (válaszként erre: 157. - Akinomuj)
2019. jan. 20. 15:33
Hát aa Fazekast valóban nem néztem, mondjuk a b ugye term tud tagozat, ott még jó, hogy végig van, a d meg hatosztályos, talán ott jobban lehet variálni. De a sima 4 osztályos gimikben a fizika 3 éves tárgy szokott lenni, hozzáteszem, hála :DDD
157. akinomuj (válaszként erre: 149. - Virgilius)
2019. jan. 20. 12:36

Kíváncsiságból megnéztem most már a 12. évfolyam óráit a Fazekasban.

Az A, társtud osztályban valóban nincs alap fizika, csak faktként. De a másik háromban van.


Azt nem tudom, más gimikben hogy van.

156. virgilius (válaszként erre: 155. - Akinomuj)
2019. jan. 19. 15:39
Nekem meg de. :) Cseppet sem jónevű, külső kertvárosi bp-i gimiből. Egyikük sem lett diplomás.
155. akinomuj (válaszként erre: 153. - Virgilius)
2019. jan. 19. 15:23
Nekem sem gimis osztálytársak az életre szóló barátságok. Évfolyamtárs ill. iskolatárs már inkább akad köztük, de az sem a szuper közösségi programoknak köszönhető (egy anno igen jónak számító vidéki gimiről van szó).
154. levia (válaszként erre: 153. - Virgilius)
2019. jan. 19. 14:44
Való igaz, könnyen lehet, hogy csak mázlink van...
153. virgilius (válaszként erre: 152. - Levia)
2019. jan. 19. 14:16
Ez szép és jó, de a hasonlóan magas IQ, sőt még a hasonló motiváltság sem garancia az életre szóló barátságokra. Fiam nem mondható aszociálisnak, a suli meg kifejezetten tolja a közösségi programokat, mégsem onnét valók a barátai. A ti osztályotok nagyon szuper lehet, mert itt azért szeretik átverni a tanárt, és nem halnak bele a nagy készülésbe...
152. levia (válaszként erre: 151. - Virgilius)
2019. jan. 19. 13:54

Ahogy írtad, a gyerekanyag az ami erőssé tesz/tehet egy sulit. A jó esetben hasonlóan motivált gyerekek.

A kortársi szocializálódás, ami gyakran a későbbi kapcsolatrendszer megalapozása, nem mindegy hol történik. Én speciel nagyon örülök, hogy a gyerek környezetében az a sikk, ha felkészülnek egy órára, feladatra, és nem az, hogy miként tudják árverni a tanárt, puskázni, lógni...

Amúgy azzal is egyetértek, hogy bármely iskolában vannak jó és kevésbé jó tanárok, módszerek. És ha a tanárhiány még talán nem, de a fluktuáció már a topsulikat sem kíméli, amivel meg kell birkózni, és reménykedni, hogy a kényszerű változás jót hoz.

151. virgilius (válaszként erre: 150. - Akinomuj)
2019. jan. 19. 12:23
Ezzel nem is lenne baj, ha közben az erős iskolákban is nem az lenne a helyzet, hogy a felvételi tárgyait meg a nyelvet nagyon sok gyerek szintén magánórákon turbózza fel. Akkor tulképp mit is ad az erős iskola pluszban, ez itt a kérdés.
150. akinomuj (válaszként erre: 148. - Virgilius)
2019. jan. 19. 12:21

Legjobb, ha a gyerekhez választjuk az iskolát, ami elég jó neki és ő is szeretne odamenni.

Pontok szempontjából: néha tényleg könnyebb jó jegyet szerezni kevésbé "erős" iskolában. Van, aki direkt ilyent választ és mellette a két felvételi tárgyat magánóórán turbózza fel.

149. virgilius (válaszként erre: 146. - Akinomuj)
2019. jan. 19. 12:17
A fizika talán csak a specmaton 4 éves, egyébként alapból mindenütt három, amennyire a tanmeneteket böngészgetve láttam.
148. virgilius (válaszként erre: 147. - Rozalinda)
2019. jan. 19. 12:16

Az erős gimikben sem csak csupa jó tanár van, és a gyengébbekben is vannak nagyon jó tanárok. Számomra egyáltalán nem evidens, hogy egy értelmes gyereknek az úgymond erős gimi a legjobb megoldás mindig, minden körülmények között. Az erős gimikben ami tényleg erős, az a gyerekanyag. Ezzel együtt nem látom az egyértelmű összefüggést, hogy a fiam az erős gimiben annyival stabilabb tudásra tene-e szert, mint a lányom a nem annyira erősben.

Volt olyan osztálytársam, aki bár jól tanult, lelkileg tönkrement az erős gimijében, nem is tanult tovább. Van sok olyan, aki gyenge gimi vagy szakközép után sikeres életet él. Túl van ez az erős gimi-téma spilázva nem kicsit, szerintem.

147. rozalinda (válaszként erre: 141. - Levia)
2019. jan. 19. 11:25
Természetesen a tudásra értem az erős gimit ... de lehetséges hog egy kevésbé erős ugyanakkor gyakorlatiasabb és a gyerekek érdekeit jobban figyelembevevő iskola hasznosabb lehet hosszabb távon. Bár én csak hangosan gondolkodtam ...
2019. jan. 19. 10:59

Nahát, ilyen komoly különbségek vannak az iskolák közt!


Azt eddig is tudtam, hogy az Apiban 3 órásak a faktok (a Fazekasban meg 2), de ezek szerint minden mással is lehet variálni.

145. levia (válaszként erre: 144. - Virgilius)
2019. jan. 18. 21:36

Nálunk is 3 éves a fizika, 11-ben fut ki.

A föci, kémia meg 10.-ben.

Ja és Nyeken volt még heti egy óra fizika az első félévben. A második félévben ezt váltotta heti egy kémia.

144. virgilius (válaszként erre: 143. - Akinomuj)
2019. jan. 18. 21:12
Fizika nálunk 3.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook