Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Epekő műtétről tapasztalatok? fórum

Epekő műtétről tapasztalatok? (tudásbázis kérdés)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
2014. máj. 14. 10:19

Sziasztok!


Nekem 9-én, pénteken távolították el az epehólyagot. Egy nagy fekete kő volt, érdekes, görcseim sosem voltak, csak fájt erősen, sokszor napokig jobb oldalon a bordák alatt.

Annyira, hogy jobb oldalon aludni sem tudtam, mert akkor is elkezdett fájni, ha előttte nem.


Az orvos egy hónap szigorú diétát irt elő. Olvasom, hogy többen írjátok, mindent ettetek már napokkal a műtét után. De honnan tudtátok, hogy semmi gond? Mert ugye már nincs hólyag, ami fájhatna... Egyéb jelek? Micsoda? Gyomorfájás?


Nekem nem volt cső, csak 3 seb, varrat. Pénteken varratszedés. Most is húzódik a gyomorszáj fölött lévő, elég kellemetlen mozogni vele.


Mennyi pihenést javasolt az orvosotok? Ez mégiscsak egy hasi műtét, mégha nincs is (szerencsénkre) egy hatalmas vágás rajtunk.

Szóval a. "már másnsp dolgozni mentem" kissé korai és hihetetlen nekem. Mert én is teszek-veszek itthon, de húzódik is, és hamarabb el is fáradok.


Igaz, én már túl vagyok az ötvenen. De a ki nem feküdt hasi műtétnek aztán évekkel később kiderülhetnek a következményei.

Mit gondoltok?


Remélem, vannak itt sorstársak, akik válaszolnak. Mindenkinek jó egészséget, sziasztok!

2014. máj. 5. 14:31

Kettő nénit is ismerek, akiknek 5 éve távolították el az epehólyagját és az egyiknek úgy elzáródott az epevezetéke, hogy besárgult (és egy kis műanyag csövet toltak le neki oda szájon át, hogy ez ne ismétlődjön meg. Még mindig szenved vele.

A másik néni ugyanúgy gyakran görcsöl mint a műtét előtt, így sok mindent nem tud enni.

Szóval a műtét még nem biztosíték semmire. Kell tudni életmódot váltani, és vigyázni műtét után is.

428. ba3baaabe6 (válaszként erre: 427. - Ba3baaabe6)
2014. ápr. 27. 13:17
Pl. paprikát, paradicsomot nem tudom megenni, de az erős zöldpaprikát simán. Teljesen furcsa, hogy felvágottat nem tudok enni, de az erdélyi szalonnától semmi bajom.
427. ba3baaabe6 (válaszként erre: 426. - Globus)
2014. ápr. 27. 13:16

Nem, csak fújódás, görcs nincs már.

De a legkülönbözőbb dolgoktól

426. globus (válaszként erre: 425. - Ba3baaabe6)
2014. ápr. 27. 13:05
Milyen panaszod maradt? Hasonló a műtét előttihez, görcsök?
2014. ápr. 27. 12:45

Nekem laparoszkóposan távolították el. Amíg bent volt a drain, nem voltam túl boldog, de sokkal jobban érzetem magam, mint előzőleg, a görcsök alatt. Engem 5 nap után engedtek haza, mert annyi gyulladás volt körülötte, hogy féltek, h baj lesz. Aznap, amikor hazamentem, megfőztem, kimostam, másnap mentem dolgozni, tehát folytattam az életem.

Annyi, hogy sok dolgot panasz nélkül nem tudok megenni 9 éve sem, de ezt mindenki maga tapasztalja ki majd magának.Amúgy adnak útmutatót, h mi az, amit legalább fél évig nem lehet enni.

424. globus
2014. ápr. 26. 17:52

Szerdai napon műtöttek, csütörtökön hazajöttem.

Ébredés után kipróbáltam, hogy fel tudok-e ülni, óóó, szuper, műtét után 1 órával szétküldtem 5-6 sms-t, horpasztottam kicsit, délután felkeltem, utána semmi, de semmi :) Nem gondoltam volna, de tényleg nem érdemes túlmmisztifikálni ezt, a laparoszkópos műtétet észre sem lehet venni.

2014. ápr. 26. 17:44

Sziasztok!

Őszintén mondom, hogy nálam jobban senki nem félt a műtéttől, de tudom, jól döntöttem, és boldog vagyok, hogy túl vagyok rajta. Zöld köveim voltak.


2 feketeretek cseppkúrát csináltam végig. 2014.januárig szigorúan diétáztam, és tényleg alig voltak panaszaim. De aztán meguntam a sok procedúrát a külön étkezéssel és enni kezdtem mindent, és időnként görcsöltem is erősen. Ezt bilagittal és colagittal próbáltam kivédeni.

2014. április 16-án UH-on láttam az egyre nagyobbodó köveimet ( legnagyobb 1,2 cm) és 24-én meg is műtöttek laporoszkópiásan. Ma engedtek haza a kórházból. Eddig jól vagyok. Remélem ezt 2 hónap múlva is meg tudom erősíteni.

422. youlcsi (válaszként erre: 421. - Betsabé)
2013. okt. 1. 09:35

kicsit szándékos, mert vannak dolgok, amiken túl kell esni!


én tünetek nélkül feküdtem kés alá, és lám, a szövettan már akkor úgy is masszív, krónikus gyulladást mutatott... nem tudom, mi lett volna, ha még várok.

2013. okt. 1. 09:21
:-( Mindig megrémítesz, de tudom, hogy jót akarsz, és köszönöm szépen! El fogok menni vérvételre, és belgyógyászhoz. Ígérem, és írok, mi van.
420. youlcsi (válaszként erre: 419. - Betsabé)
2013. okt. 1. 07:41

lehetsz jól, teljesen is... a kövek attól még irritálják az epehólyag falát, ami ez epehólyagrák elsődleges oka szokott lenni.


az epekövesség egyetlen elfogadott gyógymódja a műtét.

2013. szept. 30. 09:40
Nem mentem el műtétre. 3 hónapja epe-kímélő diétát tartok. Fekete retek csepp kúrát tartottam 1 üveggel. 2 hónapja panaszmentes vagyok. Szeretnék kontrollra visszamenni, hogy az orvos szerint is jól vagyok-e.
418. youlcsi (válaszként erre: 417. - Regin_a)
2013. aug. 23. 11:23

soha semmi epés panaszom nem volt. más emésztőszervi panaszok miatt végzett kivizsgálás során fedezték fel az epeköveket. kb 6 éve tudtam róluk, mikor egyre több orvos piszkált a műtéttel, hát rászántam magam, kivetettem.


a szövettani eredmény krónikus epehólyag-gyulladást igazolt.


még a patológiára is elmentem, hogy a learás alapján ugyan nézzék már meg, hogy a szövettani kép valóban ezt jelenti, vagy csak rutinból ráírták, hogy ez volt a baj, kvázi igazolandó a műtétet?

kérdezte a vez.asszisztens, hogy miért, mi mást jelenthetne, hiszen ezért volt a műtét, nem? mondom nem... pedig az általuk látott kép és leírás alapján egy elég masszív gyulladás volt.


szóval utólag tudtam meg, hogy lehet, hogy akár csak napok választottak el attól, hogy kórházba kerüljek... persze műtét nélkül.

417. Regin_a (válaszként erre: 416. - Youlcsi)
2013. aug. 23. 11:06

aztán megkaptam a szövettani eredményt"


Kicsit bővebben ha irnál erröl és volt-e panaszod műtét elött , illetve korábban?

416. youlcsi (válaszként erre: 415. - Betsabé)
2013. aug. 23. 09:16

nem. az epekövesség egyetlen elfogadott és igazolt gyógymódja a műtét. és még így is van esély a kiújulásra.

a kövek nem odavalók, ott nem maradhatnak, előbb-utóbb mindenképpen panaszt okoznak. és jobb egy tervezett műtét, mint akut esetben gyógyszerezni, várni, esetleg nagyműtétbe belefutni...


mondom én, aki hőbörgött, hogy ki volt az a barom, aki rábeszélt, és küldeném mindet a műtőasztalra... aztán megkaptam a szövettani eredményt, és ott vált világossá, hogy talán az utolsó utáni pillanatban voltam a nagyobb baj előtt.

2013. aug. 23. 09:06
Sajnos tudom, hogy van kockázata, ha epekövek benn vannak. De ha van egy kis esély a műtét elkerülésére, akkor érdemes megpróbálni, nem?
414. kat34
2013. aug. 18. 16:39
Sziasztok! Nekem tegnapelőtt volt laparoszkópos műtétem, 1 db 2.5 centis követ, meg az epehólyagot vették ki. Előtte nem okozott panaszt, néha beleszúrt, és annyi. Mondta a doki, hogy lesz kaja amit nem bírok majd. Erre megkérdeztem, hogy eddig mindent bírtam, nem lett volna jobb bent hagyni azt az egy követ? Azt mondta nem, mert a kő folyamatosan irritálja az epehólyagot, és ettől elrákosodhat, és az epehólyagrák az egyik legagresszívebb, rákfajta. Na, akkor megnyugodtam, hogy jól döntöttem, hogy kivetettem :) Egyébként ma sült csirkét ebédeltem krumplipürével, és tegnap (műtét utáni napon!!) ettem virslit, meg betoltam egy kakaóscsigát is :))) Annyira megkívántam. Semmi bajom nincs, picit még fáj a seb, de ma már porszívóztam, főztem, és van egy 20 hónapos örökmozgó fiam, aki mellett ugyebár nem lehet egész nap feküdni. A SOTE transzplantációs klinikáján voltam, mindenkinek ajánlom, fantasztikusan jók az orvosok!!
413. Nina74
2013. aug. 14. 09:45
Sziasztok! Nekem az epeko hasnyalmirigy gyulladast okozott. Valami horror volt. Marcius vegen vegre megmutottek, elotte a hasnyalmirigykimelo dietat tartottam.
412. youlcsi (válaszként erre: 411. - Betsabé)
2013. aug. 13. 11:23

a fekete retket mástól is hallottam. nem cseppek... hanem konrkétan a retek lereszelve, lesózva, kanállal.


én nem csináltam ilyeneket, nekem nem okozott panaszt az epém.

2013. aug. 13. 11:10

Köszi szépen! Sokat segített a válaszod!

Szerintem nekem is gyulladt az epehólyagom, mert állandóan fáj, néha tompán, néha görcsösen. Pedig az UH nem mutatta ki. Ma éjjel is begörcsöltem, de segített a nos-pa és a bilagit. Most kamilla és csipke-tea, pirítós, Háztartási keksz. Ebédre burgonya lesz. Nyilván így nem lehet élni :-(

Van egy ismerősöm, akinek a fekete retek-csepp teljesen megszüntette a panaszait, és azóta sem műtette meg magát. Hozzáteszem, hogy kb. 50 kg, és biztosan diétázik is mellette. Ti próbálkoztatok valami alternatív gyógymóddal a műtét előtt?

410. youlcsi (válaszként erre: 407. - Betsabé)
2013. aug. 12. 07:34

1. a köveket nem elemezgetik!!! azt műtét alatt már bezacskózzák, és nálunk pl a beteg hasára ragasztják :) így amikor felébred és odanyúl, ott a meglepi :D amúgy a kő színe alapján lehet betegségekre következtetni. a világos sárgás-barnás kő koleszterinkő... szóval az a túlzott zsírbeviteltől van, általában azoknál, akiknek van súlyproblémája (az epekő amúgyis jórészt azokat érinti). az esetek kb 10 %-ban egészen feketés pigmentkő alakul ki. ezek aprók, rücskösek... ezek keletkezése általában valamilyen betegségtől, anyagcsere-zavartól van. nekem ilyen köveim voltak... de mégsem elemezgette senki, hogy mitől lehet. csak megkaptam, és utánanéztem.


2. létetik, de begyulladhatnak tőle az epeutak, az esetek döntő többségében csak odázza a műtétet.


3. ilyen nincs. sehol nem csinálnak, nem is létezik. aki ilyet csinál (sosem hallottam még) nyilván kontár... a kövesség hajlam. ha maradna a hólyag, újra lesznek kövek. az epevezeték a műtét után ki tud tágulni annyira, hogy átvegye az epehólyag funkcióját. és ilyenkor újra képes a kőképzésre is.

409. youlcsi (válaszként erre: 406. - Betsabé)
2013. aug. 12. 07:28
az uh szerint ez én epehólyagom sem volt gyulladt. a szövettan szerint meg nem is akármennyire. kérdeztem is, hogy most ez komoly, amit leírtak? hát persze... de miért? hát nem ezért kellett a műtét? -nem. csak azért, mert ott volt.
408. youlcsi (válaszként erre: 405. - Sajert)
2013. aug. 12. 07:26

hű, én műtét után 3 héttel már mindent ettem, amit előtte is :o

mondjuk talán szerencsém, hogy a zsíros, fűszeres, pufasztó kajákat, nem szeretem, csak néhány félét eszem meg belőle (pl káposztát semmilyen formában nem)

2013. aug. 11. 20:40

Kérdéseim:


1.Igaz az, hogy a kiműtött epekőből ki tudják mutatni, hogy mi okozta? Azaz, hogy milyen ételre érzékeny az epe?


2.Van olyan valaki itt, akinek az epevezeték tágítással segítettek kőelhajtást sikeresen?


3.A legtöbb kommentben azt olvastam, hogy egész hólyagot vettek ki. Van olyan valaki itt, akinek csak köveket vettek ki, és azóta hogy van? Kiújulnak a kövek, ha diétát tart az ember?


Köszönöm a segítségeteket.

2013. aug. 11. 19:38
Akkor te tényleg hálás lehetsz. Van olyan, aki el sem tud menni otthonról, mert akár eszik, akár iszik megy a hasa. Én 33 éves vagyok és eddig 4x görcsöltem, ebből 2x lázzal. Annyira új ez az egész, még nem tudtam feldolgozni azt sem, hogy epekövem van, nemhogy műteni kell. De az epehólyagom nem gyulladt az Uh szerint.
405. sajert
2013. aug. 11. 19:24

Én műtét után tudtam csak meg, hogy a hosszú ideje fennálló epekövesség rosszindulatú elváltozást is elindíthat.


Nekem már semmi bajom. Lángos, rántott hús, sült krumpli, fokhagymás-tejfölös uborka sali, paradicsom, hagyma, mind jöhet. :-). Szerencsés vagyok. Ahogy mondani szoktam: paraszt-gyomrom van. Ápr. közepén műtöttek.

Hasmenés csak pár napig volt, most csak a laktóz-intoleranciámat kell tiszteletben tartanom, és akkor semmi gondom.

2013. aug. 11. 19:07
Köszi hogy írtatok! Nehéz döntés ez mindenkinek.
403. youlcsi (válaszként erre: 402. - Ce24db56a5)
2013. júl. 30. 11:25
nem tudom... engem nagyon megijesztettek a hasnyálmirigy-gyulladás lehetőségével... az volt az egyetlen, ami miatt bevállaltam a műtétet. azért abba szoktak belehalni :/ vagy "szimplán csak" cukorbeteggé válni tőle...
2013. júl. 30. 11:15
Én is most gyúrok rá - már tavaly óta, de valahogy nem visz rá a lélek, pedig a hétvégém is eegen romantikusan telt :/
401. youlcsi (válaszként erre: 399. - Betsabé)
2013. júl. 30. 10:07
egyébiránt most műtét után én azt mondom: ha némák a kövek, újra nem mennék bele a műtétbe... igaz, nekem gyulladt volt az epehólyag, ami ugye csak utólag derül ki... szóval mégis jó volt.
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook