Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A szoptatásról mindent fórum

A szoptatásról mindent (beszélgetős fórum)


9. fbogi (válaszként erre: 8. - Csibefalat2008)
2009. júl. 20. 21:25

Nagyon nagyon örülök, hogy pozitív irányba mozdultak el a dolgok! Jó ezt hallani, és remélem te is kezdessz kicsit fellélegezni, felszabadulni! Gondolom, hogy nagyon fárasztó dolog egy nagyobb igényű babáról gondoskodni, de megtérül a későbbiekben a mostani fáradozás. A baba megnyugtatás: mindenkinél más jön be. Igazából általános recept nincsen. Amikor egy anyuka ütemesen ringatja a babát, vagy a saját teste mozog ütemesen, azzal általában sikert szokott elérni. Érdekes módon percenként 60-as frekvenciával mozog kb. ilyenkor, ami nagyon hasonló a szívverés ritmusához, és a babák a pocakban ezt az ütemes "zajt" hallották sokáig. Ezen kívül az olyan fehér zajok, mint például a porszívó, vagy hajszárító is sokszor beválik. Az elsődleges azonban szerintem e testközelség biztosítása. Ha megteheted, akkor hordozd őt minél többet. Ahordozott babák napközben többet alszanak, de nem olyan mélyen, hogy aztán ez az éjszakai alvás rovására menne. A baba nyugodtabb, jobban alszik éjszaka is. Aztán ott vannak a jól bevált altatók, vagy bármi amit te is kitalálsz és elénekelsz neki. Nem baj, ha hamis, nagyon fogja szeretni.

A éjszakai szopik, ahogy nő majd a baba nem lesznek olyan fárasztóak, gyakorlatilag önkiszolgáló rendszerként megy majd a dolog, és te közben nyugodtan alhatsz. Ahogy nő a baba azért a szoptatások rövidebbek lesznek, ügyesedik, és persze a szopások közötti időtartalom is hosszabb lesz. Szóval kitartás, ahogy telik az idő egyre könnyebb lesz.

Más gyerek sem alszik el egyből. Ha egy babát hagynak komfort szopizni, akkor is 20 perc kell ahhoz, hogy egy baba eljusson a mély alvás fázisába. Ez egyszerűen így van 20 perc szükséges ahhoz, hogy annyira mélyen elaludjon egy baba, hogy le lehessen tenni pldául a kiságyba. Majd próbáld ki. A masszázs is biztosan sokat tud segíteni, de sajnos ebben nem vagyok szakértő, a babamasszázs mozdulatok között is van élénkítő, és nyugató hatású. Érdemes megtanulni egy két fajtáját, biztosan hasznos.

Mostanában sajnos elég frontos az időjárás, ami minden kisbabát kihoz a sodrából. Több pici babás anyukával vagyok kapcsolatban, és mindenkinek nyűgös, különösen sírós most a babája. Ezeket az időszakokat át kell vészelni :)!

Igen nevet már választottunk. Zsombor lesz.

Örülök, hogy szépen haladtok! Írj, hogy mi újság van veletek!

2009. júl. 20. 20:48
Szia! Úgy tünik a tej egész jól visszajött, a széklet is beindult. De a fáradtsággal nem tudok mit kezdeni. Annyira sír, hogy szinte sikit amior üvölt . Máskor szopival meg tudtam nyugtatni de most ez se kellett neki. Te hogy nyugtatod meg a babát? Van hogy szopás után is sír ha nem tud már közben kakilni, más gyerek egyből elalszik, de ő nem.Gratulálok a babához nevet már választottatok?
7. fbogi (válaszként erre: 6. - Csibefalat2008)
2009. júl. 19. 14:42

Szia!

Nem nagyon szoktam váratni azt, akinek segítségre van szükésge. Amikor az ember kétségbe van esve, akkor minden prec számít. Jó ha hamar kaphat választ a kérdéseire. Örülök, hogy hasznosnak találtad, amit írtam. Sajnos a magyar egészségügyben dolgozók a szoptatásról a képzésük során nagyon keveset tanulnak, ami persze nem mentesíti őket. Akik a picik gondozásával foglalkoznak, naprakész információval kellene, hogy rendelkezzenek. Én most még csak nem hivatalosan segítek annak, aki szeretné, de remélem nemsokára vizsgázott szoptatási tanácsadó leszek. Szóval én innen tudom a dolgokat.

Amit írsz, hogy a bimbóudvarból is szivárog a tej, biztosan egy kis félreértés lehet a dologban. Onnan a tej nem jön, csak a mellbimbóból. Azon van 9-12 db nyílás, ahonnan a tej ürül. Valószínűleg azért tűnik úgy, hogy mégis onnan jön, mert nem olyan intenzíven spriccol a tej a leadó reflex során.

Gondolom az ételhez szokatáson a házzátáplálásra gondolsz. A hivatalos álláspont, hogy 6 hónapos korig kizárólagosan anyatejjel kell egy babát táplálni. Amikor ezt a kort betöltötte, az emésztőrendszere akkor éreik meg arra, hogy más dolgot is megemésszen. Ám ebben a korban sem kell erőltetni a dolgot. Ha nem nagyon akar mást enni, akkor vártok egy néhány napot, vagy 1 hetet, és megpróbálkoztok megint a kajával. Ha majd csak 7, vagy 7 és fél hónaposan fog enni mást is, addig meg inkább szopna, az sem baj. Még tápszerrel táplált babák esetében sem kell 4 hónapos korban elkezdeni a hozzátáplálást. Természetesen az igaz, hogy 6 hónapos kor után, ahogy telik az idő, a szoptatás már nem teljes mértékben fedezi egy baba igényét 100%-osan. De egy évig az anyatejet egészítjük ki más ennivalóval, vagyis az aránya nagyobb lesz 1 évesen a szopásnak, mint a más tápláléknak (kb.80-20% az arány a tej javára).A fogak kibújás a szoptatást nem teszi fájdalmassá. Ezt én saját tapsztalatból is állítom neked. Ha megfigyeled a babádat, akkor azt látod (amennyiben jól van mellen), hogy az ajkai kifelé hajolnak, és az alsó ajka felett a nyelve is ki van dugva, mert ezzel lapátolja be a melledet. A nyelvét kidugni pedig az alsó fogínyén keresztül tudja. Így tulajdonképpen ha a nyelve ott van a foga és a melled közt, nem tud megharapni. Amikor kicsit rászorít a fogával egy baba, az akkor van, amikor már nem szopi intenzíven a mellen, hanem komfortszopizik, vagy amikor huncutkodik. Szóval ettől, hogy bújnak ki a fogacskák, nyugodtan lehet szoptatni.

A hasfájás megint egy nagyon mumus téma. Azt írod, hogy bukni szokott a baba. Ebben az esetben valószínű, hogy levegőt nyel evés közben. Ez lehet attól, hogy nagyon erősen spriccel a szájába a tej, vagy a szopás közben a tejtől nedves lesz a melled, és emiatt a vákuum megszakad, esetleg ahllod is ahogy cuppog a mellden, és így levegőt nyel. Ha kimondottan hangosan kortyol szopás közben az szintén a levegőnyelést jelenti. Ebben az estben a szoptatás közben érdemes megbüfiztetni. Azt írod, hogy szopi közben van, hogy rángatja a melled. Nos, ez lehet attól, hogy az elején a gyorsan spriccelő tejjel sok levegőt nyel, és ez feszíti a pocakját. Ilyenkor vedd fel és függőleges helyzetben tartva büfiztesd meg. Aztán mehet tovább a szopi. A büfiztetést szoptatás közben többször is meg lehet ismételni. Olyan helyzetben is lehet szoptatni, hogy minél függőlegesebben legyen közben. Ilyen a lovagló tartás. Leülsz, és az egyik combodra "ülteted" a baát. A tarkójánál támasztod meg, ezzel a hátát is tartod tulajdonképpen, tehát nem ül a baba ténylegesen. Ha így eteted, akkor a lenyelt levegő a pocakjában levő tej tetejére kerül, és ott meggyűlve ki tud jönni, anélkül, hogy tejet is sodoran magával, ami a bukás. Szóval ha így szoptatod, akkor a baba amikor büfizni kell a melled elengedi, büfizik, majd látod, hogy már keres is amikor kint az összes levegő, és szopizik tovább. Ezzel a bent rekedt levegő miatti hasfájás megelőzhető. Amennyiben a hasfájás általában este jelentkezik, ott nem biztos, hogy ténylegesen hasi fájdalomról van szó. A pici babáknak az egész nap őt ért ingerek estére már nagyon megterhelik az "éretlen" idegrendszerüket. Ez alatt ne valami különösen nagy egész napos ingerözötn érts, csak a normál napi dolgokat. Szóval estére elfárad, és ezért nyűgös, sírós. Az elképzelhető, hogy estefelé aztán ebben a feszült ingerült állapotban az egyébknét normál bélmozgások is fájdalmas érzést keltenek benne. Ilyenkor a horodzás, és az elfogadás ami segít. Egy hasfájós babával biztosan nagyon nehéz, da ha az ember ezeket a dolgokat tudja, talán könnyebben fogadja a babától a nyűgösséget. Na és valóban az esetek nagy részében 3 hónapos korban elmúlik a dolog.

Remélem minden kérdésedre megtalálod most is a választ abban amit írtam.

Most a 3-5 hetes kör körüli időszak egyébként a normálisan jelentkező növekedési ugrás időszaka volt nálatok is. Lehet, hogy a baba megnövekedett étvágya volt az ami kicsit rémisztő volt, de semmi más dolog nincsen a későbbiekeben sem, mint gyakrabban szopiztatni ilyenkor. A következő növekedési ugrás 3-5 hónapos kor körül, majd 6 hónaposan várható.

Végül hogyan döntöttél? Belevágtok a maratoni egész napos összebújásba és szopizásba? Remélem igen. Nagyon jó lenne, ha leírnád, hogy hogyan alakulnak a dolgok! Ha van még kérdésed addig is szívesen válaszolok!

Én most a harmadik babánkat várom, és októberig egészen gyorsan tudok neked válaszolni. Aztán lehet picit több idő kell majd, de akkor is megígérem, hogy írok!

Jelentkezz!

2009. júl. 19. 12:44

Szia!

Kellemes meglepetés éret hogy milyen gyors választ kaptam. Csak ültem tátott szájjal hogy milyen hozzáértéssel írsz a dolgokról. Nálunk se a védőnő se a gyerekorvos nem tud ilyeneket.Ha fejek le tejet a bimbóudvarból is szivárog, de amikor a baba szopik talán nem olyan intenziven csinálja és akkor csak alig 1-2 csepp jelenik meg.

Ha visszajön rendesen a tej, és meg is marad és pár hónap múlva a védőnő+az orvos javasolja az ételhez szoktatást mit tegyek?Amig a fogacskák ki nem bújnak és nem fáj majd tőle a szopizás addig szivesebben szoptatnám,de lehet hogy emiatt nehezebben szereti majd meg az ételeket.Persze szerencsés esetben ez még messze va. Hasfájásra mi tipped? Bukni szokott minden evés után de böfizni nem mindig tud.Hogy lehet ezt előhozni belőle? Lehet hogy ezért is fáj a hasa? Előre is köszi!

5. fbogi (válaszként erre: 4. - Csibefalat2008)
2009. júl. 18. 21:37

Szia!

Az, hogy megindult a tej, azt jelenti, hogy ezzel a részével nincsen gond. Azt gondolom, hogy nálatok a szoptatási gyakorlaton lehetne változtatni ahhoz, hogy megforduljanak a dolgok.

Az első kérdés az, hogy te mennyire akarod a dolgot. Biztosan nem lesz egyszerű, de ha kitartó és elszánt vagy, akkor biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog a dolog.

A mellek feszülése nem annak a jele, hogy van elég tej, hanem annak a jele, hogy a tej termeléséért felelős mirigyekben gyűlt fel, és emiatt feszülnek, a környező szövetek is duzzadtak emiatt ez azonban nem egy decinyi mennyiséget jelent, csak picit. Abban az esetben, ha a szülés után is igény szerint szopik egy baba, akkor nagyfokú mellfeszülés, és fájdalom nem szokott fellépni. Amit említessz, hogy később néhányszor érezted, az nem azt jelenti, hogy akkor volt csak igazán sok tej a melledben. Ilyenkor valószínüleg kicsit hosszabb idő telt el két szopi között, vagy egy kimaradt. Sajnos a mell ilyen feszülése egy idő után, ha rendszeresen előfordul, akkor a tej mennyiségének csökkenéséhez vezet!

A tejleadó reflex ahogy telik az idő, már nem olyan intenzív, mint az elején. Ha azonban ez teljesen megszűnik, akkor sajnos a baba egyedül nem tud hozzájutni a rendelkezésre álló tejhez. Ahhoz, hogy a baba számára kiszopizható a mellbimbó udvar mögötti területre kerüljön a tej, ahhoz kell, hogy a leadó reflex a mirigyekből ide eljuttassa. Ha ez nem történik meg, akkor a baba a mirigyekből közvetlenül nem tudja kiszívni. Sajnos ezt a reflexet e feszültség, szorongás meglehetősen negatívan befolyásolja. Így valóban érdemes lenne valami relaxációt segítő dolgot megpróbálni.

A szopis tea valóban megviseli néhány baba pocakját, így elképzelhető, hogy nálatok is ez történt. Nyugodtan elhagyhatod, ettől a tejed nem fog elapadni. És ha tényleg ettől fájt a pocak, akkor javulást fogtok tapasztalni.

Az, hogy a babád teát kap, azzal is sajnos a tej mennyiségének csökkenését éritek el. Ugyanis a pocakját nem a tej tölti meg, hanem a tea. Ahhoz, hogy a tej termelését fokozzátok ahhoz az kell, hogy minél többször ürüljön a melled, minél több tejet szopik ki a babád a melledből, annál több tej fog termelődni. Annak ellenére, hogy meleg van, a babának tökéletesen elég a tej. Ilyenkor ha csak szomjas, akkor gyakran fog enni, de nem minden alkalom lesz egy teljes étkezés, hanem csak iszik egy keveset. Tehát nincsen szüksége még egy nyári babának sem teáztatásra.

A védőnőtök sajnos elég rossz tanácsokat adott, a három óránkénti szoptatás nem igény szerinti szoptatást jelent. A cumi használata is csak a mellen töltött időt csökkenti, ezzel a tej mennyiségét. Emellett az arra hajlamos babáknál cumizavart okoz.

A kakira a szoptatás nagyon jó gyógyír. Amikor valaki elkezd enni, akkor beindul egy olyan reflex, ami tulajdonképpen helyet csinál a beérkező ennivalónak. Így ha egy babának a pocakjából kakit, vagy gázt szeretnénk kiűzni, akkor jó megoldás egy kis szoptatás. A reflex elindul, és a baba ürít. Egyébként most vagytok pontosan abban a korban, hogy nem biztos, hogy napi 5 kakis pellusa van egy kizárólag szoptatott babának. a 6. hét után lehet ritka a széklete, akár 10 naponta egy, mert az anyatej nagyon jól hasznosul. Természetesen ha nem jól érzi magát emiatt, akkor valóban érdemes ilyenkor megoldást keresni, például a szopit megpróbálni. A paradicsomot nyugodtan lehet enni, a szoptató édesanya étrendjében nincsen különösebb korlátozni való. Nyugodtan ehetsz paradicsomot.

Nagyon szuper, hogy a melled nem sebes, és az is tök jó, hogy együtt alszol a babával.

Szerintem nyugodtan folyatasd tovább az igény szerinti szoptatást. A cumit azt érdemes lenne elhagyni teljesen és a teát is. Ha most rábízod a babára, hogy mennyit akar enni, akkor növekedni fog a tej mennyisége, mindketten meg fogtok nyugodni, és meglátod többet fog aludni, kipihentebbek lesztek. Érdemes a hordozókendőt kipróbálni, ebben a babák többet alszanak. A sok testközelség neked is nyugalmat adna, és a babád is megnyugodna. Mindenképpen érdemes lenne most erre koncentrálni. Sok-sok összebújás, és szopi! És persze nyugalom! Annak alapján, amit írtál nagyon ügyesen csináltatok mindent eddig is, és csak így tovább! Szopi, szopi szopi! Írj, hogy hogyan gondolod, mi a véleményed azokról, amit írtam! Kitartást neked!

4. csibefalat2008 (válaszként erre: 3. - Fbogi)
2009. júl. 18. 19:41
Szia! A baba 3260-al született, császárral.Éreztem mikor a kórházban megindult a tej, le is kellett fejni mert úgy feszült az egész, azóta egyszer-kétszer itthon is volt ilyen, de sajnos az utóbbi időben nem. Reflex most nincs tegnap még volt, ittam szopis teát, de abbahagytam mert sokat sírt a baba szopás után azt hittem attól fáj a pocak de lehet hogy nincs köze hozzá.Sajnos egy hete gyakran előfordul hogy 12 órán át nincs széklete. Akkor nagyon szenved, már evés után próbál székelni a pelusba, de ha nem jön semmi egyből sír, van hogy szinte sikitva üvölt annyira kinlódik.Pisis pelus főleg azóta van amióta teát is iszik.Régebben nem fogadta el, csak a múlt hét óta.Cumit korábban nem fogadta el,de amúltkor mondtam a védőnőnek hogy alig alszik a baba,van hogy 0órától reggel 5ig 2 órát aludt. Erre ö a gyerek szába nyomta a cumi,belenyomva tartotta,hasra fektette pedig a baba ezt se szereti és aztmondta szoktassam hasra. Azt is ö javasolta hogy 3 óránként etessek, de eddig igény szerint evett.Mellettem alszik,eddig csak akkor fejtem ha nagyon feszült,géppel.Kakis pelus 5-6,de most hogy bedugult alig van talán 4.Mit lehet csinálni ha erölködik és nem jön kaka,ha maszirozom a hasát mégjobban sir.Régen nem volt bedugulva ezzel mit lehet tenni?Szerencsére nem sebes a mellem.Lehet enni paradicsomot ha leszedem a héjját és kiszedem a magokat? Vagy inkább ne próbálkozzak.Van hogy szopáskor kiköpi cicit minta dühös lenne hogy nem jön belőle semmi.
3. fbogi (válaszként erre: 2. - Csibefalat2008)
2009. júl. 17. 14:21

Szia!

Először is nagy levegő, és próbálj megnyugodni! Van egy pár dolog, amit szeretnék kérdezni. Mennyi volt a születési súlya a babádnak? Igény szerint szoptatod őt, vagy valami miatt a 3 óránkénti etetést tartjátok? A szülés után érezted, hogy "megjött" a tejed? Szoptatáskor érzel -e tejleadó reflexet? Ez feszítő, esetleg szúró érzés, ami során a tej a másik oldali mellből is elkezd csorogni, spriccelni. A fejést hogyan csinálod? Mennyi ideig, milyen gyakran? Közben a tejleadó reflex kiváltódik? Mennyi kakis és pisis pellus van egy nap? Egy szobában alusztok, vagy a babaának külön szobája van? Használtok cumit? Kap anyatejen kívül bármi mást a baba? Sebes a melled?

Gondolom, ha a védőnő szerint jó a súlya, akkor olyan 3 kiló körüli súllyal született, ez alapján tényleg elég tej van, mert különben nem gyarapodna a babád, és nem lenne most 4 és fél kiló. Az, hogy ő áttért a 2 óránkénti evésre, az önmagában nem jelenti azt, hogy kevesebb lenne a tejed. Az egyes szopások méregetésének nagy információ értéke nincsen, ezért a miatt sem kell aggódnod, hogy csak 40-et eszik 1 alkalommal. Ha egymás után 3x rátennéd a mérlegre 1 szopás után, garantáltan más értéket látnál a mérlegen mindhárom alkalommal.Az, hogy szopi után mit tudsz lefejni, az tulajdonképpen egy technikai kérdés. A mellett nem lehet kiüríteni teljesen, mint egy dobozos tejet. Ha szopi után elkezdessz fejni, akkor egy idő után a tejleadó reflex beindul, és tudsz egy adag tejcsit lefejni. A tejtermelést serkentő teák nem hatástalanok, de a kedvező hatásuk mellett az igazi tejtermelést fokozó dolog, az a szoptatás. A babánál jobban semmi nem tudja a tej mennyiségét növelni. Tehát a szoptatást tudom javasolni. Ilyen esetben amennyiben megteheted bújj össze a babával, és egész nap csak a szoptatásra koncentráljatok. Elég meleg van, most akár csak egy szál pellusban is lehet a meztelen felső testeden, illetve közelében. Legyen mell közelben, hogy amint kedvet kap a dologhoz, te azonnal láthasd, hogy keres, és szopni szeretne, és te adhasd neki. Biztosan nem lesz könnyű dolog, mert néhány napig biztosan kell ezt a gyakorlatot csinálni, de garantáltan meghozza az eredményt. Én még a tápszeren nem gondolkodnék, bár tudom, és megértem, hogy ilyenkor nagyon aggódik az ember, hogy a gyermeke elég táplálékhoz jusson, de ha lehet először az összebújást próbáljátok ki. Amennyiben mégis tápszer kellene, akkor a boltban kapható tápszerek helyett az orvos által felírható hypoallergént érdemes választani. Én mégis úgy gondolom, hogy nem lesz rá szükségetek!!!

Biztos, hogy ami most hátráltatja a dolgot, az a te feszültséget, szorongásod, ami érthető, még egyszer mondom! Próbálj megnyugodni! És nem fog a tej eltűnni, ebben biztos lehetsz! Ha válaszolsz a kérdéseimre, akkor még tovább tudunk együtt gondolkodni a megoldáson! Írj, akár privátban, úgy nem annyira nagy nyilvánosság előtt kell ilyen dolgokat leírni! Várom a válaszod!

2009. júl. 17. 12:59
Szia! Kisfiam 6 hetes, most 4és fél kiló. Szoptatom de 3 hete átáéét a 3 órás evésről 2 óránkéntira. Mérlegen mértem 40gr eszik és többet nem tudok lefejni, szóval úgy érzem kevesebb a tejem, és a gyereken is látom hogy folyamatosan enne, de nincs több..már csak 1 mellből tudok szoptatni.Hiába szóltam a védőnőnek mivel jó a gyerek súlya nem adnak tápszert pótlásnak míg esetleg visszajön a tej.Lehet kapni vény nélkül tápszert-és ha igeb mi a neve?Mit csináljak hogy újra legyen több tejem? Iszom a szopis teát, van homeobogyó, ja meg alkoholmentes sör..Mi lesz ha ez a maradék tej is "eltünik"?köszi
2009. júl. 16. 16:02
Szia! Ha kérdésed van a szoptatással kapocslatban, gyere és tedd fel! Akár kismama vagy, és még csak készülsz a dologra, akár anyuka vagy, és szoptatod a babádat, totyogódat! Remélem tudok segíteni!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook