Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A szoptatásról mindent fórum

A szoptatásról mindent (beszélgetős fórum)


2009. dec. 21. 13:51

Szia!


Úgy tűnik én vagyok a legproblémásabb tanítványod :)

Sajnos Hédike nagyija és dédikéje cumipárti, amikor csak tehették és én nem láttam cumit nyomtak a szájába, igen én is éltem a cumival mikor 10percekre magára hagytam a szobában. (WC-re mentem, elindítottam a mosógépet stb.)

Eddig nem fájt a szoptatás, kivéve a kezdeti nehézségeket. Most csillagokat látok, mintha az ínyével préselné a cicit, nem a nyelvével dolgozik :(((

Azontúl, hogy elhagyom a cumit, mit tehetek? Próbáltam elvenni a cicit, majd újra és újra visszaadni, hátha jól fogja szopizni, de NEM!

98. fbogi (válaszként erre: 97. - Pankakukac)
2009. dec. 14. 10:24

Örülök, hogy ilyen kitartó vagy és küzdötök a dologért!

Természetesen minden baba mama páros más, ezért nincsen az egyes problémákra sablon megoldás. Amiket leírtam, azok a fiziológiai folyamatok viszont általános érvényűek. A szoptató anyukák 5%-a nem tud kizárólag szoptatni, anatómiai eltérés miatt. Sajnos az alkati sajátosságot, mint okot az esetek sokkal nagyobb százalékában gondolják a sikertelenség mögött.

Nem tudom, hogy az SNS készülékről hallottál -e? Érdemes lenne kipróbűlni, a neten utánanézhetsz. Ami jó lenne ha a pótlás a saját lefejt tejed lehetne, mert azt írod a babád nem tudja kiszopizni az adagját. Így a tápszeres pótlást ki lehetne küszöbölni!

Természetesen abban 100%-ig igazad van, hogy a szoptatásnak nem szabad feszültségforrássá válni! Az anyatejnek minden cseppje kincs, akármennyit is fog még kapni ezután a babád csak hasznát fogja látni.

Csak addig "küzdjetek" a dologgal, amíg nem érzed úgy hogy tönkre mentek a dologban!

Remélem azért sikerül átlendülni ezen az időszakon! Sok sikert nektek! Nagyon ügyesek és kitartóak vagytok!

97. Pankakukac (válaszként erre: 88. - Fbogi)
2009. dec. 14. 09:20

Kedves Bogi!

Nagyon szépen köszönöm a terjedelmes választ!


Próbálkozunk, küzdünk a babámmal, hátha beindul a dolog.

Viszont úgy gondolom, minden eset más, minden anya és gyermeke esete egyedi ezért nem lehet sablonban gondolkodni.

Ahogyan hallottam többektől, alkati kérdés is ez a szopis dolog, én úgy látom, tehetek akármit,nem lesz több tejem. Hiába teszem igény szerint mellre,nem tudja kiszopni az igényelt mennyiséget.

Azért természetesen nem adom fel, küzdünk érte, de ha nem megy és azt látom, hogy tényleg nem, nem fogom sem Őt, sem magamat tönkre tenni azzal, hogy idegesek és sírósak legyünk. Szerintem azzal többet ártanék, mintha inkább pótolom az igényelt mennyiséget.

2009. dec. 13. 23:11

Köszönöm.szépen!

Egyébként.igény.szerint.szoptatok.

95. M_Marcsa (válaszként erre: 89. - Ametiszt86)
2009. dec. 13. 22:55
Szoptassál igény szerint.
94. fbogi (válaszként erre: 93. - Ametiszt86)
2009. dec. 13. 22:47
a szopi után fejés terméséből nem szabad azt a következtetést levonni, hogy nincsen tej! Ez főleg technikai dolog! Szóval nyugi! Remélem bvédő nélkül is fog menni a dolog, bár sok türelemre van szükség és kitartásra! Szurkolok nektek!
2009. dec. 13. 22:43

Igyekszem...

A szopi előtt fejtem mindig egy kicsit, de akkor sem tudta rendesen bekapni...

Megpróbálom akkor bimbóvédő nélkül... Hátha. Szopi után fejek, de lényegesen kevesebb jön,mint eddig...

92. fbogi (válaszként erre: 91. - Ametiszt86)
2009. dec. 13. 22:23
Nem tudom miféle záróizmot gondolt a doki?! A bimbóvédőnek van bizonyos esetekben létjogosultsága, de ha nagyon feszül a mell, akkor pici fejéssel érdemes felpuhítani, és akkor be tudja kapni a baba a mellet, mert ugye viszonylag nagy résznek kell a szájában lenni. így talán elkerülhető lett volna a bimbóvédő! Egy biztos semmi nincsen veszve, szépen el lehet hagyni! a mostani akut probléma miatt ne izgulj, csak nyugi, nem tűnt el a tej! Próbálj nyugot maradni!
2009. dec. 13. 22:01

Köszi a választ. A bimbóvédőt próbáltam hanyagolni, de a doktornő is látta, hogy pont a záróizmot (?) nem tudta bekapni a picúr, így azt mondta, egyelőre maradjon...

Igény szerint szopizunk, ált. 3-4 óránként eszik. Először próbálunk bimbóvédő nélkül, aztán azzal, végül mindig fejtem annyit, hogy a duzzadt melleim lejjebb menjenek. Most viszont se duzzadás, se annyi tej. Egy ciciből etetve éhes maradt a kisleány :(


Próbálok visszaolvasni.

90. fbogi (válaszként erre: 89. - Ametiszt86)
2009. dec. 13. 21:50

Ahogy leírod a dolgot nekem a tejleadó reflex elmaradásának tűnik a dolog. Illetve egy idő után beáll a tejtermelés a baba igényéhez, és a feszülő érzés elmúlik, de a tejtermelés nem csökken. Emellett van a tejtermelésnek napi ritmusa, reggel a legtöbb, és estére kevesebb, de laktatóbb a tej. A bimbóvédő használata miatt a mellet nem éri annyi inger, ami a prolaktin termeléshez kell, ez pedig a tej mennyiség növeléséért felelne. Emellett ugyanúgy a tejleadó reflex kiváltódásához is a mellet érő mechanikai inger kell. Egy dolog biztos, ha eddig volt tej, akkor az egyik pillanatról a másikra nem tűnik el. A bimbóvédőt viszont érdemes lenne elhagyni!

Ahhoz, hogy elég tej legyen a baba számára ahhoz elegendő igény szerint szoptatni. Így annyi tej van, ami neki pont elég. Ha esetleg olvasgattad az előző hozzászólásokat, akkor olvastad mi az igény szerinti szoptatás lényege, nem tudom nálatok hogyan megy ez, erről nem írtál!

A pont elégséges mennyiségnél többet fejéssel lehet fenntartani, de ennek vannak nem kívánatos velejárói.

Ha gondolod, még írj, akár privátban, és részletesen megbeszélhetjük a teendőket!

Addig is szopizzatok!

2009. dec. 13. 21:21

Sziasztok!

December.1én.született.meg.a.kislányom,császárral,1hónappal.előbb.a.kiírt.időpontnál.

A.2.naptól.próbáltam.fejni,hogy.minél.hamarabb.legyen.tejem.A.4.napon.úgy.belövellt.a.mellem,hogy.nem.bírtam.Lilit.cicire.tenni.

Azóta.rendesen.volt.tejem,bőven,viszont,mivel.nem.tudja.rendesen.bekapni.a.bimbómat,bimbóvédővel.szoptattam...

Ma.délutánra.viszont.éppencsak.annyi.tejem.lett,hogy.picuri.jól.lakjon...

Mit.tehetek.azért,hogy.a.nagyobb.tejmennyiség.megmaradjon?

88. fbogi (válaszként erre: 78. - Pankakukac)
2009. dec. 11. 10:56

Szia Tímea!

Ne haragudj, hogy ennyit kellett várnod a válaszra, de a legkisebb náthás lett, szóval most nem egyszerű az életünk.

A kisfiad súlya nagyon szép, és eleget gyarapodott. A gyarapodást ahhoz képest számítjuk, amennyire visszaesett a súlya a születése után, így nem is 250 g volt a gyarapodása, tulajdonképpen.

A babád nem eszik rendszertelenül szerintem. A kisbabák nem néznek sem órát, sem mérleget, amikor éhesek esznek, vagy ha szomjasak isznak, és annyit amennyire akkor szükségük van.

Nem tudom, hogy miért alakult így nálatok, hogy 3 óránként eszik a kisfiad, de legtöbbszőr a babák 8-12 alkalommal esznek egy nap ilyen pici korban. Ha valamilyen külső ráhatás miatt a baba 3 óránként kaphat enni, akkor annak az a következménye, hogy a baba megtanulja, hogy ha hamarabb kér, akkor nem kaphat, így ha éhes lenne sem fog jelezni korábban. Másrészt a tejtermelésre is negatív hatással van a dolog.

Én úgy gondolom, hogy nem csinálsz rosszul semmit, hiszen minden anya a legjobbat szeretné a babájának, és a rendelkezésére álló információk alapján próbálja meghozni a legjobb döntést. Én úgy gondolom, hogy talán nem voltál minden információnak a birtokában, és ezért kap a babád pótlást. Ahogy látom a téged segítő egészségügyi személyzet sem tud erről a dologról mindent, ha javsolták ezt.

Ezért én egy pár olyan dolgot szeretnék leírni, amiről esetleg még nem hallottál. És ezek után neked kell döntened, hogy hogyan tovább.

A naprakész szoptatással kapcsolatos írások az igény szerinti szoptatást javasolják. Vagyis amikor a baba kéri, akkor odakínálni neki a mellet. Az egyes étkezéseket nem kell mérni, heti, vagy havi 1 alkalommal elég megmérni a babát, hogy hogyan alakul a gyarapodása.

A korai éhségjelek ismerete fontos ezek: a szemhéj alatti szemmozgás, cuppogás, szopó mozgás, a kezek szájhoz vitele. Ezen jelek a baba készségét jelzik a szopásra. Azonban csak akkor felismerhetőek, ha a baba és a mama testközelben vannak a nap folyamán. Éjjel ez a nagyon közel egymáshoz tett ágyakat, vagy akár együttalvást is jelenthet. Ezek felismerése biztosítja azt, hogy a baba mindannyiszor mellre kerül, amikor szeretne.

Annak az eldöntésére,hogy egy baba eleget evett -e, arra a mérlegen kívül egyéb lehetőség is van. A napi pisis pellusok száma min. 6 darab, a kakis pellusok száma min. 3-5 legyen. Ha ezek megvannak,akkor a baba megfelelő mennyiségű anyatejet fogyasztott, hiszen csak az tud kijönni, ami be is ment. A kaki általában a szopás felét jelzi, így utána még érdemes tovább forszírozni az evést.

Az egyes szopások végét a baba jelzi. Amikor ő maga elengedi a mellet, akor fejezte be (persze itt is van kivétel, sárgaság..stb). Ilyenkor rendszerint a végtagjai teljesen elernyednek, és békésen alszik. Tehát a már csak cumizásnak nevezett, szaknyelvben komfortszopásnak nevezett szakaszt is nyugodtan lehet engedni. Ez a babának jó, mert az anyukája mellén élheti ki a szopási igényét, a mamának is jó, mert a közben termelődő prolaktin a tej mennyiségét növeli.

Az igény szerint szoptatott babáknak semmiféle más folyadékra, táplálékra nincsen szükségük.

Emellett a cumi, nyugtatócumi sem javasolt, mert a szopási technika romlását, cumizavart okoz. Emellett csökkenti a mellen töltött időt.

Ami még fontos dolog, és érdemes tudni róla, hogy a tápszer nem egy steril dolog. Volt már rá példa, hogy Salmonella fertőzést okozott. Illetve bármennyire is hangoztatják, hogy módosítják a készítéshez felhsznált tehéntejet, mégicsak tehéntejfehérje van benne, ami Magyarországon a vezető allergének között szerepel.

A tápszer gyakran okoz szorulást, nehezen emészthető, megterheli a baba szervezetét.

Emellett a baba szuper anyatejes bélflóráját már egy adag tápszer tönkreteszi, aminek a regenerálódásához 2 hét szükséges. A normál bélflóra vitaminokat ttermel, és jelenlétével a káros bacik szaporodását akadályozza, emiatt ilyen fontos.

Már így is hosszúa nyúlt a mondandóm, ezért most nem sorolom tovább a pro és kontra dolgokat.CSak a legfontosabbakat említettem.

Ezek ismeretében neked kell döntened, hogy pótolsz -e a babádnak!

Azért biztosan kíváncsi vagy arra, hogy én mit gondolok :).

Én azt javasolnám neked, hogy a pótlást hagyjátok el teljesen. Amilyen gyakran csak kéri a fiad tedd mellre. Az első 1-2 nap nagyon fárasztó lesz, hiszen szinte egész nap mellen akar majd lenni. De érdemes kitartani! Amikor úgy gondolod, hogy az egyik oldalon végzett, akkor kínáld neki a másikat, ha úgy tűnik ott is befejezte, akkor vissza a másikra. Egyre kell ügyelni, hogy ne váltogasd nagyon gyakran a melleket, csak ha tényleg a végére ért egy adagnak! Így el fogtok jutni oda, hogy igény szerint fog szopizni a babád, és az ő igényeinek megfelelő mennyiségű tej fog termelődni!

Remélem mindenre választ kaptál! És még egyszer írom, hogy ne legyen lelkiismeret furdalásod, nem csináltad rosszul!

Szeretettel üdvözöllek, és várom a beszámolót a fejleményekről, vagy ha van kérdésed, akkor azokat is szeretettel várom!

Bogi

87. fbogi (válaszként erre: 86. - Pankakukac)
2009. dec. 10. 19:49
Jövök neked a válasszal, csak hosszabban kell írnom neked, hogy megétsd mit miért szeretnék javasolni neked! Bocsi, hogy megváratlak, de most is szoptatok, de igyekszem!
2009. dec. 10. 19:13
Á, nem bántódtam meg, csak...zöldfülű vagyok na. Ez az igazság. Mindenki mást mond én meg állok középen, mint egy hülye és nem tudom mit tegyek. Azt tettem, amit a gyerekem akart, adtam neki, amikor kért. Hát ma nem tettem. Csak a szopi. 50-et evett. És üvölt, mint akit nyúznak szegénykém. Biztosan abba hagyja majd, én vígasztalgatom, szeretgetem sokat és többször teszem cicire.
85. Zodkacaj (válaszként erre: 80. - Pankakukac)
2009. dec. 10. 18:13
hasonló helyzetben voltam... most csak szopizik a drágám....nagyon nehéz megérteni ezeket a babákat
84. kostyi79 (válaszként erre: 83. - A360345bdd)
2009. dec. 10. 16:40
Mar csak azert sem, mert jutalekot kapnak a felirt tapszeres receptek utan. ;)
83. a360345bdd (válaszként erre: 80. - Pankakukac)
2009. dec. 10. 16:31

Nem akartalak megbántani. Bocsánat, rossz szót használtam. A védőnő és a gyerekorvos sokszor nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel ahoz, hogy szoptatási tanácsot adjon!!!

[link]


Én is le tudtam tenni a tépszert! Mindig van remény és megoldás!

82. kostyi79 (válaszként erre: 81. - Angyal 79)
2009. dec. 10. 16:17
Bologatok. :)
81. angyal 79 (válaszként erre: 80. - Pankakukac)
2009. dec. 10. 14:50

próbáld ki hogy nem adsz neki pótlást egy hétig, ha gyarapszik akkor elég neki.

utána tedd el jó mélyre a mérleget, mert csak stresszelsz miatta.

hidd el tudom mit beszélek.

80. Pankakukac (válaszként erre: 79. - A360345bdd)
2009. dec. 10. 13:49
Nem én "tömöm" a gyerekbe a pótlást, a Te szavaiddal élve, hanem Ő kéri. Nyilván azért adom neki, mert nem alszik, sír, hogy nem elég neki. A védőnő és a gyerekorvos is így látja helyesnek, nem én találom ki. Ha nem kér pótlást, mert eleget szopott, akkor nem eszik természetesen. Csak van olyan, hogy nem tud eleget kiszopizni és akkor kapja a pótlást.
79. a360345bdd (válaszként erre: 78. - Pankakukac)
2009. dec. 10. 10:53

Szia!

Csak egy kérdés: miért kell a pótlás?

Olyan picike még a gyomruk :(

És ha belegondolsz Te sem szereted ha tömik beléd az ételt mikor már jóllaktál.

Ha elég a babának a cici nyugodtan alszik és lelkesen gyártja a pisis és kakis pelusokat :)


Bogi biztosan jobban le fogja irni a dolgokat.


Boldog babázást és gratulálok :)

2009. dec. 9. 22:42

Szia Bogi!

Szeretnék én is segítséget kérni!

2 hetes a kisbabám és nem tudom, hogy egy ilyen idős babának mennyit kell ennie naponta.

Az én kisfiam napközben tartja a 3 óránkénti evést, talán fél óra elcsúszás van néha, éjjel csak egyszer ébred föl.

A szopik úgy néznek ki, hogy reggel fél 8-8 körül ébred, akkor eszik kb. 90-et. Ezután 3 óránként eszik 40-70-ig (mikor mennyi van a ciciben) és a többi pótlás. Van, hogy nem kér pótlást, de van, hogy bevág mellé még 50-et is.

Tehát ebből kitűnik, hogy nagyon rendszertelen az evés. Viszont azt vettem észre, hogy egy-egy evés alkalmával olyan 90-körül eszik ciciből és pótlást.

Most az a gondom, hogy nem káros-e ha nem én szabályzom neki az evést és csak annyit adnék neki, amennyi kell, hanem Ő diktálja a tempót és a mennyiséget.

Valami rosszul csinálok?

Ja! Egyébként november 24-én született kerek 3000 grammal és tegnap, amikor pontosan 2 hetes volt, 3250 grammot mértünk.

Köszi előre is a választ!

Üdv: Tímea

77. fbogi (válaszként erre: 76. - A360345bdd)
2009. dec. 9. 21:33
Kedves vagy! Ez a jó hozzáállás! Hajrá! Majd írj, hogy mi újság van?
76. a360345bdd (válaszként erre: 75. - Fbogi)
2009. dec. 9. 21:27

Köszönöm!


Változó, hogy mikor eszünk, kb 1,5 óránként van cicin, de sokszor csak fogja a mellem és nézzük egymást. Jó érzés, hogy kellek neki :)))


Nem akarom feladni, a kitűzött cél a 2 éves kor cicivel. A születés is 2 óra megvolt minimális fájdalommal ahogyan elterveztünk, ez is menni fog.


MAjd megpróbáljuk valami játék mögé bújtatni a szopit, hogy ne stresszeljem Hédit!


NAgyon jó, hogy vagy nekünk és nem a buta tévhiteket követjük!

75. fbogi (válaszként erre: 74. - A360345bdd)
2009. dec. 9. 21:09

Szia!

Valóban jól gondolod, hogy valami apasztásféle dolgot kéne csinálni, de jó értelembe véve kell az apasztást érteni.

Egyébként a te Hédid is meg fog birkózni a dologgal, ki fog találni valami technikát erre, kiköpi, amikor nagyon spriccel, és ha csökken kezd újra szopni, küzd, és szinte fudokolva eszik...stb. egy biztos, idővel javul a helyzet! Most viszont sztrájkol, valószínüleg a nagy spriccolás miatt, de ezért magad nem szabad hibáztatni! Meg kell őt nyugtatni, és esetleg félálomban etetni, vagy ülve szoptatni (úgy értem ő ül a combodon), hátha egy másik pozíció, amit nem használtok bejön, csak ne olyat válassz, ahol lóg a szájába a melled, mert ez csak segíti a spriccelést! Ha semmiképpen nem akar mellből szopni persze ennie kell, de ne cumisüvegből kapja, hanem pohárból! De azért a szopit forszírozzátok, de csak finoman! Ne add fel, a cumisüvegre pedig még csak ne is gondolj, anélkül is meg fog oldódni a dolog!

A következőket tudom javasolni.

A tejleadó reflex ellen úgy tudsz hatni, hogy minél inkább hanyatt dőlve szoptatod Hédit.

A másik, ami hatásos szokott lenni, az, hogy viszonylag hosszabb időn át szoptass egy oldalról. Tehát a helyett, amit normál esetben javaslunk, hogy kb 1 óra elteltével a másik mellet kínáljuk a babának, ehelyett 2-3 óra elteltével, vagy egész délelőtt csak az egyik oldalt add oda. Majd ez idő letelte után jöjjön a másik. Nem tudom, hogy milyen gyakran szopiztok ezért inkább úgy írom, hogy 2-3 egymás utáni szoptatás legyen egy oldalról. Persze itt jön a kérdés, hogy addig mi lesz a másik oldallal. Ott biztosan feszülni fog a melled, és picit szabad fejni, de csak annyit, hogy a kellemetlen feszülés elmúljon.

Remélem sikerül túljutni hamar a dolgon. nem könnyű, mi is átéltük ezt nem is egy gyerekkel :)! Tartsatok ki, olyan ügyesen csináltátok eddig is!

2009. dec. 9. 20:32

Szia Bogi!


Ide irok, hátha más is kzd hasonló gondokkal...


Pár napja a szervezetem úgy érzi 5 gyereket kell etetnie. Már 2 hete nem iszok tejserkentőt (heti 1x egy karamalz az ize miatt), csak akkor fejek mikor nagyon feszit a mellem, de Hédike még nagyon alszik.

Mégis brutális módon megerősödött a tejleadó reflexem. Szegény Picurka fuldokolva eszik, nem győz olyan gyorsan nyelni ahogy a tej jön. Mikor megáll szuszogni 3 sugárban SPRICCEL, nem csöpög a tejem. A másik mellből pedig hatalmas cseppekben ürül... Már ott tartunk, hogy retteg az evéstől. Ha cicit lát sir, ha szopizni próbálunk ököllel üt és taszit el magától. A lefejt tejet csak nagy nehezen fogadja el.


Mit tegyek? Vegyek egy mellszivót és fogadjam el, hogy ez most már igy fog működni? Esetleg valami apasztó szerrel csökkentsek a mennyiségen?


Köszönöm a segitséget!


Imádnivaló a kisfiad, jó egészséget nektek!

73. fbogi (válaszként erre: 72. - Zodkacaj)
2009. dec. 6. 14:32

Ha a baba igény szerint szopizik, és elkezdi az anyukája a hozzátáplálást, akkor az anyatejet egészíti ki már ennivalóval. Így a baba szopás után kapja pl. a főzeléket, ezért nem feltétlenül kell bele anyatej, elég a főzővíz a pürésítéshez.

Valóban van olyan baba, aki nem fogadja el a felelngedett anyatejet. Mint minden ételnek ennek is más lesz az illata....stb. Nem minden baba utasítja el. Jégkockatartóban inkábba főtt húst szokták eltenni. Az anyatejet zárható edényben kell eltenni.

2009. dec. 6. 09:28
Valaki használt már fel fagyasztot anyatejet? mennyire érdemes eltenni?Sok kismamától hallottam, hogy a felengedett anyatejet nem fogadja el a babája.A taszpasztaltabbaktól kérdezem , hogyan célszerű eltenni a majdani főzelékbe:? Van aki jégkockatartóba teszi el.
71. Zodkacaj (válaszként erre: 66. - Fbogi)
2009. dec. 6. 09:24
nálunk ez anyűglődés este 7-től éjfélig tart , de volt amikor 2-kor feküdtünk le:(
70. fbogi
2009. dec. 5. 22:15

Még nem. Az anya szervezetében termelődő ellennyagok átjutnak az anyatejbe, ez védő hatású. Az oltásban levő elölt vírus nem jut át az anyatejbe. Részletesebben itt olvashatsz róla:

www.ibclc.hu

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook