Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A munkáltató köteles visszavenni GYED után abba munkakörbe amiből elmentem? fórum

A munkáltató köteles visszavenni GYED után abba munkakörbe amiből elmentem? (tudásbázis kérdés)


1 2
59. bumbi1
2010. jún. 23. 14:58

Sziasztok! Segítséget kérek!

Okt 27.-én lesz a fiam 3 éves. Egy nagy multitól mentem el gyed-re, középvezetőként. Gyed alatt megszünt a munkaköröm. Most megyek visz dolgozni új áruházba új pozicióba, de ugyanúgy közép vezetőnek. Azt mondja cég, hogy ki kell vennem a szabiaimat. Ez ok -is. Majd átraknak az új áruházba de a bérem visszaesik kezdő fizetésre. Na most annyit elértem, hogy kapjam meg a régi bérem de még mindig azzal jönnek, hogy arra nem megy béremelés. Pedig a cégnél azóta volt négy béremelés, mig én gyes-en voltam. Ez igy szabályos?Kérek segitséget!Köszönöm Sziasztok

58. 7130b15964 (válaszként erre: 57. - 2325947e75)
2009. dec. 3. 17:02
Ez nem túl kellemes, de nyilván van oka rá (legalábbis csak remélem, hogy nem szemétkedik), bár ezt lehtene korrektebben is intézni.
2009. dec. 3. 14:02
Tudom nem tartozik ide, de az en fonokom (szinten multi) nagyhasi mutet utan mondta hogy biraljam felul a dokimat, mondjam azt hogy jol vagyok es irjon ki tappenzrol, aztan meg mivel ev vege van vegyem is ki gyorsan a szabijaimat es alatta pedig dolgozzak. Na ez sem semmi. Pedig amikor honapokkal ezelott mondtam hogy nagymutetem lesz es sokaig nem leszek meg o mondta hogy akkor idenre viszlat. Vagyis tudta a szitut elore.
56. 7130b15964 (válaszként erre: 55. - Fd8e423e9e)
2009. nov. 10. 20:41
Szerintem nem különösebben izgatják magukat, hisz semmi nyoma...
55. fd8e423e9e (válaszként erre: 54. - 7130b15964)
2009. nov. 10. 18:41
Mármint ilyet tanácsolni a munkavállalónak, az nagy merészség a munkáltató részéről, de mindegy, hagyjuk
54. 7130b15964 (válaszként erre: 53. - Fd8e423e9e)
2009. nov. 10. 17:57

Semmi merészség nincs benne. Ha én írok egy levelet a MÁK-nak, hogy szüntessék meg a gyes-emet, akkor megszüntetik. A cégem még csak nem is érintett a dologban.


Nem arról van szó, hogy a cég szünteti meg az ellátást, hanem, hogy a dolgozó rendelkezik így a MÁK-nál.

53. fd8e423e9e (válaszként erre: 52. - 7130b15964)
2009. nov. 10. 17:51
nah igen, de akkor is a cég részéről nagy merészség, megüthetik a bokájukat... mondjuk én állami cégnél dolgozok, nagyon be kell tartani a tv-eket, a munkavállalók érdekképviselete erős, szóval nem igazán tehetjük meg, hogy átvágjuk, vagy hátrányos helyzetbe hozzuk őket.
52. 7130b15964 (válaszként erre: 51. - Fd8e423e9e)
2009. nov. 10. 17:31

De lemondhat róla. Pl. akkor is lemondasz róla, amikor táppénzre mész, mert két ellátás nem jár egyszerre.


Alanyi jogon jár, de kérvényezni kell, ezért le is lehet mondani róla.

51. fd8e423e9e (válaszként erre: 50. - 7130b15964)
2009. nov. 10. 17:24

De nem értem a kérést, mert szerintem nem mondhat le róla, hiszen jár alanyi jogon, ez olyan mintha lemondanánk a szabadságunkról, a bérünkről, stb...

persze tudom én mire menne ki náluk a játék...

50. 7130b15964 (válaszként erre: 49. - Fd8e423e9e)
2009. nov. 10. 17:12
Nyilván azért kérik, mert ha lemond a gyesről, akkor felmondhatnak neki...
49. fd8e423e9e (válaszként erre: 48. - 7130b15964)
2009. nov. 10. 17:09

Teljes mértékben egyetértek Terezával, a gyes neked a gyermeked három éves koráig alanyi jogon jár, nem is értem, hogy kérhetnek ilyet, hogy mondj le róla! eleve nem is ők fizetik, hanem az ÁK, közük nincs hozzá.

Kötelesek Téged visszavenni, vagy a régi munkakörödbe, vagy egy olyanba, ami nem érint téged hátrányosan. Ha nem tudnak megfelelő munkakört felkínálni, akkor állásidőn leszel (miután ugye a szabadságaidat kiadják, ami nem kevés idő) amíg a gyermeked nem tölti be a három éves kort, ekkor már felmondhatnak. Jah és a béredet rendezniük kell, ha időközben volt béremelés a cégnél és a tiédet automatikusan nem emelték, akkor ezt meg kell tenniük.

Sok sikert! Légy erős és határozott!

48. 7130b15964 (válaszként erre: 47. - Apromalna)
2009. nov. 10. 09:55

Ezen csak te tudsz segíteni. A gyesről szerintem ne mondj le, mert azonnal elveszíted a védettségedet.


Jelentkezz írásban munkára. Nem vagy köteles elfogadni ilyen kondíciókkal más pozíciót. Amennyiben nem tudnak nekem munkát adni, állóbért kötelesek fizetni, mivel a gyermek 3 éves koráig nem mondhatnak fel. Nem kötelesek munkát adni, eltekinthetnek a munkavégzéstől, de fizetniük kell a béred.


A te munkakörödet meg kellett volna nekik tartaniuk mégpedig úgy, hogy ideiglenesen felvesznek valakit vagy átcsoportosítanak stb. Ez már az ő dolguk, nem a tied.


Jelentkezz írásban munkára! Tértivevénnyel add fel a levelet (hülyén hangzik, de máshogy nem működik, mert később visszaélhetnek a jóhiszeműségeddel).


Ha te nem vagy elég, keress fel egy munkaügyekben jártas ügyvédet! Általában az segíteni szokott és nem is kell pereskedni. Nem mindegy, hogy te tárgyalsz egyedül, aki nem elég jártas és egy picit be is van rezelve vagy egy olyan, aki maximálisan fel van készülve és nincs berezelve :)

47. apromalna (válaszként erre: 42. - Inaf)
2009. nov. 10. 09:15
igazság szerint én is tanácsot szeretnék kérni, hasonló cipőben járok. a lányom okt. közepént lett 2 éves, szóltam a munkahelyemen, h. amilyen hamar lehet szeretnék visszamenni, azt mondták mondjak le a gyesről, és egy módosított szerződéssel visszavesznek nem az eredeti munkakörömbe (mert oda nem tudnak) ugyanúgy 8 órában. először nem értettem mért kéne lemondanom a gyesről.. aztán felajánlottak egy olyan állást h. du. 1-este9-ig telemarketingeznem kéne. ügyfélszolgálaton dolgoztam előtte, és most meg vagyok lőve. mit tehetek ? tud valaki segíteni?
46. 7130b15964 (válaszként erre: 44. - Inaf)
2009. okt. 12. 20:50
A felénél többet nem is dolgoztathatnak le, de ha úgy tetszik az egészet megválthatják pénzben, azonban a munkaviszony vége a felmondási idő utolsó napja (akkor is, ha nem kell ledolgozni).
45. fd8e423e9e (válaszként erre: 40. - 1f9774333a)
2009. okt. 12. 19:21
Ki kell adniuk, azzal kell kezdeniük, méghozzá nemcsak azt az évit amikor elmentél szülni (ami abból megmaradt), hanem a szülési szabadságra és a gyed első évére esőt is (durván még másfél évnyit), plusz! ha a férjed nem vette igénybe a gyerek után járó pótszabadságot az elmúlt két évben, akkor még az is jár.
44. Inaf (válaszként erre: 43. - 5e48d37001)
2009. okt. 12. 19:09

Amíg a GYES-t folyósítják, nem mondhatnak fel a kismamának. De ha a kismama a gyermeke 3 éves kora után tér vissza a munkahelyére, valóban, 30 nap védettség után felmondhatnak neki. DE akkor még ott van a felmondási idő, aminek általában még a felét le szokták dolgoztatni, a többit pénzben megváltják.

Hát igen, ezek aztán a "kellemes" dolgok..És így vállaljunk babát!!

43. 5e48d37001 (válaszként erre: 42. - Inaf)
2009. okt. 10. 10:01

Hasonló cipőben járok,vezető voltam egy multinál,mondjuk engem nem az foglalkoztat,hogy vissza vesznek-e az eredeti munkakörömbe,inkább az,hogy igaz-e 1 hónap a kismama védettsége.1 hónapra visszavesznek ami gyakorlatilag ki is merül a felhalmozott szabiban,és utána nyugodt szívvel elküldhetnek.

Ez igaz?Lehet,hogy csak 1 hónapot fogok "dolgozni" a cégnél,igaz ez multi,ki fogja fizetni a végkielégítést ,de akkor is nagyon gáz..

Erről mit tudsz?Tényleg igaz ez,hogy 1 hónap után akár el is küldhetnek?

előre is köszönöm a válaszod:)

42. Inaf
2009. okt. 10. 08:09

Köteles visszavenni. ÉN most küzdöttem meg egy nagy, nagy multival. Október végén jár le a GYED-em. Júniusban írtam nekik e-mailt, kedves hangnemben. Bementem a céghez, jóhiszeműen, meglátogatni a többieket. Akkor odamentem a főnökhöz, aki korábban úgy beszélt:" addig maradj otthon, amíg a babának jó."Ó, milyen kedves, gondoltam. Erre most közölték, hogy maradjak otthon, de azért, mert válság van és jó, ha 3-4 hónap múlva lesz munka. Mondtam oké, nekem úgyis ok. végén kell. Szeptemberben írtam egy hivatalos levelet, (mert motoszkált bennem, h nem is akarnak visszavenni) amiben bejelentettem visszatérési szándékomat. Erre behívtak. Közölte a főnök és a HR-es, hogy nincs munka, válság van, maradja ok otthon GYED/GYES-en. Vagy menjek el közös megegyezéssel.

Elmentem ügyvédhez, MUnkaügyi felügyeletre, Szociális és MUnkaügyi MInisztériumba, és mindenhol azt a választ kaptam:

akármit is állít ez a cég, az hazugság és törvényellenes!! A válság nem jogi kifogás, az az ő saját gondjuk. A helyemnek meg kell lennie, helyettesnek kéne ott dolgoznia, azt küldje el (határozott idejű szerződése kell legyen), és engem köteles oda visszavenni!! Kisebb cégeknél, ha nem lenne meg a munkakör (átszervezés vagy hasonlók miatt), akkor fel kell ajánlania egy hasonló munkakört, vagy amíg nem tud, állásidőt (személyi alapbér értéke) kell fizetnie, de ez esetben is meg kell jelenni a munkahelyen.

Ezek törvények (most nem idézném őket pontosan, remélem így is érthetőek), és a cég nem adhat más választ, minthogy visszavesz. Így védi a magyar állam a kisgyermekeseket.

A GYES folyosítása mellett nem mondhat fel.

És ezt én is így, szépen elmondtam nekik. A főnököm tiszta ideg lett, elkezdett engem alázni, 1 órán át angolul kellett vele beszélnem, 2 hónap végkielégítéssel akarta kibökni a szemem a mocsok, és mire kiderült, hogy én feljelentem a Munkaügyi Bíróságon, azonnal (!!!) beadta a derekát. Annyira durva volt! Én sosem szoktam fenyegetőzni, de ha most nem tezsem meg, GYEDből kellene élnem!

És ilyen helyre kell visszamennem dolgozni.... Dehát 1,5 év szakmai tapasztalatom van, 2 éves gyerekem, közgáz diplomám, válság is van, és hiába jelentkezgettem pár helyre, a kutya nem hívott vissza. Meg persze jó lenne visszarázódni a dolgokba, mégis csak 2 évig itthon ültem.

Azért próbálkozom, keresek közben más állást. DE bevallom, szörnyű tortúra volt ez az egész.

Rohadt álnok multi!!!!!

41. 7130b15964 (válaszként erre: 40. - 1f9774333a)
2009. okt. 7. 10:26
Ki kell adniuk fizetett szabinak azonnal, addig nem is állhatsz munkába, míg le nem telik. Nincs rá más törvényes megoldás.
2009. okt. 7. 08:50
Lányok, ha gyed után visszamegyek, akkor a szabinapokat, amik benn maradtak alatta, azt ki kell venni? vagy csak kifizetik? vagy elveszik????????????
39. 7130b15964 (válaszként erre: 37. - Agines)
2008. nov. 16. 10:18
Ott nem a hajaddal volt gond, valami más volt a háttérben. Legfeljebb nem mondták meg neked.
38. supin
2008. nov. 16. 10:11
Valamikor ugy volt. De most minden más lett. mindent ki tudnak magyarázni...Sajnos!!
37. Agines (válaszként erre: 36. - 7130b15964)
2008. nov. 16. 10:09
Akkoriban jött divatba az, hogy csíkozzuk a hajunkat. Már nem melír, hanem az a csíkozás, ami pár éve volt divat...nekem sötétvörös hajba tettünk világosbarna-szőkés csíkokat....ez nem tetszett a felsővezetésnek...:o( közölték, hogy fizetnek nekem annyit, hogy elvárhassák, hogy milyen fejjel menjek be a munkahelyre...sztem nem fizettek ennyit, de a jó békességért átfestettem a haja...:O)) de azért záros piszkálódtak, belekötöttek mindenbe,felnagyítottak dolgokat, majd menesztettek....a sors mókája, hogy egy középvezető csajszi ugyanilyen csíkos hajat csináltatott rá pár hónapra...majd utána még sokan mások...:O)
36. 7130b15964 (válaszként erre: 35. - Agines)
2008. nov. 16. 08:47
Ne csináld! Milyen hajad volt?!
35. Agines (válaszként erre: 9. - 4f46290157)
2008. nov. 16. 07:40
Engem pont ezért rúgtak ki!
34. encike 2 (válaszként erre: 33. - 7130b15964)
2008. szept. 16. 13:43

Nov. 1-ig gyesen vagyok.

És nem megyek vissza, mert 2009 áprilisára várjuk a 3. babát.


Tehát ugy szeretném, hogy 12,30.-ig gyes, mivel addig jár az emelt családi, de ha dr. nő ugy látja, akkor ez hosszabbodik és a 2 gyerek után járo szabi. Ezzel kivédném a táppénzt, mert ha tp-re jönnék kevesebb lenne a gyedem.


De küldöm az adatokat.

És köszönöm.

33. 7130b15964 (válaszként erre: 32. - Encike 2)
2008. szept. 15. 14:27

Én csak hozzávetőlegesen tudom megmondani neked. De te is ki tudod számolni.

Küldd el priviben a születési dátumodat, a gyerekét, hogy mennyi szabit használtál el a szülés évében, és mikor vette ki a párod a gyerek után járó szabit.


De te most dolgozol vagy készülsz visszamenni?

32. encike 2 (válaszként erre: 31. - 7130b15964)
2008. szept. 15. 13:37

Sajna a munkáltatom könyvelöje nagyon elavult. Vagy 2 hete felhivtam, hogy számolja már ki, mégis tudjam mennyi van és azt mondta, hogy nem tudja addig kiszámolni, mig nem viszek arrol igazolást, hogy az apa vette ki a potszabikat.

Pedig elmondtam neki szoban, hogy ebben az évben én venném ki a gyerköcök utánit is.

És egyszerüen nem tudom hány napom van.

Te nem segitenél?

31. 7130b15964 (válaszként erre: 28. - Encike 2)
2008. szept. 15. 09:24
Ez több dologtól függ, korodtól, mikor szültél, mennyit használtál fel abban az évben stb. A bérszámfejtőtöknél minden adat megvan, néhány gomb megnyomásával kiköpi neki a gép a pontos adatot, mert van rá egy program...
30. 7130b15964 (válaszként erre: 29. - 025c5b6977)
2008. szept. 15. 09:21

Azt az utolsó munkában töltött napon kell fizetniük, csak ezt sokan szeretik eltitkolni...

Tök mindegy, ha egy fél év múlva szűnik meg a munkaviszonyod, de nem kell bemenned, akkor még aznap bérszámfejteni kell(ene).

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook