Reprofit Brno (beszélgetés)
Köszönöm hogy válaszoltál. Én is voltam ivf-pgs lombikon ott már kétszer igy ismerem a dolgok menetét.
Most nativra megyünk és az uh-ok száma érdekelt volna, és hogy milyen az altatás nélküli beavatkozás.
Mónikatól már azt tudom, hogy 10.nap van az első uh és utánna van további tájékoztatás. Altatás nem lesz mivel 1 sejt kerül leszivasra.
Ezekről szerettem volna megtudni mások tapasztalatát véleményét.
Teljesen egyetertek, en is kotekezove tennem!
Sajnos sajat boron tanultam meg: itthon lombik, veteles stb.. Utana nem mertunk az itthon lefagyasztott (de nem tesztelt) embrioval probalkozni, ugy dontottunk, hogy mivel testvert is szeretnenk, uj IVF-be kezdunk, de pgs-el, hogy ne egy totozas (vagy nevezhetjuk szepsegversenynek is) dontson, mint itthon, es adjunk eselyt a teso lehetosegenek is..
Nagyon drukkolok Nektek igy ismeretlenul is!
Epp egy nem nativ ciklusos IVF- PGS + FET-en vagyunk ott tul.
A papirokat, amiket a helyszinen kellett alairni, mindig kuldtek elotte e-mailen, hogy el tudjuk olvasni. Ugyanakkor ha nem lettem volna mar itthon is tul egy lombikon (ahol isszonyu profin es reszletesen magyaraztak el mindent), csak kapkodtam volna a fejem :)
Az altatas siman ment, itthon a kezfejembe szurtak, a reprofitban venas altatas volt, nem is a dokim csinalta, hanem az eppen ugyeletes (minden oke volt).
Mire vagy meg kivancsi?
Köszönöm! Reméljük a legjobbakat.
Megkérdezhetem, hogy miért a Gennetben kezdtetek és miért váltottatok?
PGS volt mindkéthelyen? Volt különbség a szolgáltatási színvonalban?
Szia
Minden tisztelelem a kitartàsodèrt! Meg lesz az eredmènye meglátod!
Prágában keztünk anno a Gennet klinikân! Csúcs szuper tènyleg de Aztan Brnoban lett siker!
Sziasztok lányok!
Akik a Reprofitnál csináltattátok a fragmentációs tesztet,mennyi idő alatt kaptátok meg az eredményt?
Igen, babával lombikra járni még nehezebb. Ezért szeretnénk mi tartalékolni babákat addigra, ha lesz miből. A Ti PGS-etek eremény lapján akkor nem szerepelt a jó embirónál az a DNS minőségre vonatkozó szöveg amit említettem? Ez: Poor quality of investigated DNA, decreased chance of capturing mosaic aneuploidy.
Amúgy a lombiknál én is kötelezővé tenni a szülők és az embriók genetikai vizsgálatát is. Persze ezzel lehet sokan nem értenek egyet különböző megfontolásokból, de én a veszteség és a fájdalom és a szülői felelősség oldaláról nézve helyesnek látnám a bevezetését.
Ugyanezen mentünk keresztül a nyáron. Szerintem a PGS-nek is kötelezőnek kéne lenni. Mi ugyan a Reprogenesisben voltunk, elsődlegesen a MACS miatt. Minket többször figyelmezettek, hogy a MACS-hoz szükséges 10 millió spermium, csak akkor lehet megcsinálni és ajánlották a donort. Végül a mintaadás napján 7 millió lett, mégis meg tudták csinálni (?) a MACS-t. 27 leszívott petesejtből 13 volt érett, 10 termékenyült meg és a PGS-ig 2 jutott el és 1 lett teljesen egészséges. Ő még vár a FET-re.
Rettentő idegörlő ez az egész, becsülöm a kitartásotokat és sok sikert kívánok!
Ui.: Az is egy hős, aki több sikertelen lombik után végre kezében tarthatja a gyermekét és képes még tesóért is újrakezdeni ezt a procedúrát...
Mivel többen érdeklődtek, hogy mi történt velünk azóta, hogy petesejt leszíváson voltunk a Brno-i Reprofit Klinikán, ezért hosszas időhúzás, időhiány és töprengés után ezt is összefoglalom az érdeklődőknek.
Ott hagytam abba, hogy megtörtént a leszívás komplikációk nélkül. 10 petesejtet tudtak elszívni, ebből 8 termékenyült meg. A megtermékenyítéshez kértünk az ICSI mellé PICSI-t is és szerettünk volna MACS-ot is, de az épp nem volt elérhető a klinikán alapanyaghiány miatt. (Abba nem megyek bele, hogy a MACS által lehetett volna-e jobb eredményünk, mert olyan hogy "ha" nem létezik.)
ICSI=spermium befecskendezés a petesejtbe
PICSI=hialuron savas minőségi válogatása a spermiumoknak (jobb minőség jobban úszik ebben a közegben, így a jobbakat ki tudják válogatni)
MACS=mágneses minőségi válogatása a spermiumoknak (a károsodott és/vagy öreg spermiumokban van egy anyag, ami miatt "mágnes" segítségével kiválogathatók a rosszak a jó közül)
Akik lombikra mennek, azoknak ezt mind kötelezővé tenném! Így sokkal jobbak lehetnének az eredmények.
Az első 2500 EUR-s részletet még a leszívás után ki kellett fizetni, s az embirók mintavétele után pár nappal kaptuk meg a második 2475 EUR-s számlát, amit átutalással fizettünk. Azért ekkor, mert az embriók végleges száma ekkorra dőlt el.
A 8 embrióról 2 naponta kaptunk hírt. A leszívás után kap mindenki egy tájékoztatót, benne van egy internetes link ( [link] ahová egy kapott kód és mobil szám segítségével tud bejelentkezni és eredményeket nézni. A mi esetünkben 2 naponta délelőtt 11 órakor tettek fel új eredményeket.
A 8 embrióból végül 5 jutott el abba a stádiumba, hogy mintát lehessen belőlük venni a PGS genetikai vizsgálathoz. Ehhez nem elég megérniük az 5. vagy 6. napot, de az un. embriót körbevevő burok, a zona pellucida is meg kell hasadjon (hatching). Az embirókat minőségileg osztályozzák, erről a neten rengeteg táblázat van. Leegyszerűsítve HB és FHB minőségből tudnak mintát venni (hatched blastocyst és fully hatched blastocyst).
Mintavétel után a mintaadásra eljutott embirókat fagyasztják 1 évre (ez az árban benne van). Innét 3-4 hét mire eredménye lesz a PGS-nek. Nekünk ez pontosan 3 hét volt.
A vizsgálatot a Gennet Klinika végzi Prágában. (És igen, oda is lehet közvetlenül menni lombikra. De ez az én genetikámat nem befolyásolja.)
Sajnos 3 embrió hordozza az én örökletes betegségemet, 1 embrió egy új genetikai rendellenességet mutat és az 5. embiót ugyan beültetésre javasolták, de a nálunk már szokásos megjegyzés rovat nem volt üres. A vett mintában lévő DNS minősége nem jó ezért az eredmény kétséges-azaz lehet téves is. Csak egy újabb pofon az élettől.
Ez a DNS minőség dolog nem mindenkinél fordul elő, de van rá példa, úgymond viszonylag gyakori.
Az eredményeink elgondolkodtatóak:
-Egyrészt statiszikailag nem vagyunk túl jók. Ráadásul azt tudni kell minden genetikai betegséggel élőnek, hogy azoknál akiknél van valamilyen eltérés, ott az utódokban az újként kialakuló betegségekre is nagyobb a hajlam, mint másoknál. Ez nálunk is mutatja magát.
-Másrészt ha ezekkel az embriókkal sorban megfoganok, akkor sok-sok korai vetélésen (amiről még nem tudok, mert menzesznek nézem) vagy későbbi vetélésen/abortuszon esek át.
Az eredmények alapján úgy döntöttünk a férjemmel, hogy ismét belevágunk egy stimulációba. Miért?
-Mert az egy beültetésre javasolt embriónk minősége kétséges, s ha beteg lesz, akkor megint jön az az őrület, amire igazán nem vagyok többet kíváncsi. S ráadásul egy vetélés/abortusz esetén a beültetéstől számítva fél év múlva juthatnánk el egy újabb beültetésre legjobb esetben(beültetés-10. héten NIFTY-1 hét múlva eredmény-bajvan-abortusz/vetélés-fájdalom-3 hónap kimarad-stimuláció+PGS-beültetés). De nem mondunk le róla, továbbra is a hűtőben van! Amúgy lehet kiolvasztást kérni és újra mintát venni jó pénzért és kockáztatva azt, hogy nem bírja ki az embrió.
-Ha egészséges az embrió mégis, akkor remélhetőleg eljutok a szülésig és utána szoptatok ameddig lehet. Ha ez így lesz, akkor minimum 9 hónap+1-2 év múlva jutnánk el egy újabb stimulációig testvérek reményében. Addigra meg 35 éves lennék minimum és minden nappal, minden héttel és minden hónappal, minden évvel romlik az én petesejtjeim minősége, száma és a férjem spermáié is! Ráadásul a stimuláció hosszú távú hatásait előre nem tudjuk. Szóval pozitívan állva a dologhoz, szeretnénk előre eltárolni még pár beültetésre javasolt embriót, megállítva az időt számukra.
A fentiek alapján már tájékoztattuk is a klinikát, hogy újra mennénk és ezzel ők is egyetértettek (úgy vélem, nem csak a pénzünk miatt, hanem ők is látják az egy embriónk bizonytalanságát és azt hogy még a jó minőségű embrió sem marad meg mindíg).
A stimuláció után 3 ciklust kell kihagyni egy újabb stimulációig. Ebbe a belgyógyászom javaslatára nem számítom bele azt a vérzést, ami a leszívás után volt. A 4. rendes vérzésem majd március elején lesz.
Hormonjaim még maradtak, nem is járnak le addig. Ha a protokoll nem változik, akkor azok árának harmadát legalább megspórolom. Tavasszal biztos szebb lesz Csehország és benne Brno.
És hogy meddig lehet ezt folytatni? Ameddig van pénzünk és erőnk. Most a következő a határ és a cél. Az eredmények után újratervezünk.
May the spring bring fresh breeze to the air.-Talán a tavasz friss szellőt hozhat a levegőbe.
Szia Popmpom,
Hogy sikerült a Brnoi "kirándulás"? Remélem jól, várjuk ám izgatottan a beszámolót :)
Igen, sok. Sajnos azok az dolgok, amik igazán fontosak sokba kerülnek (és ez nem csak pénzbeli ár lehet, hanem idő, fájdalom, stb. is).
Ha pedig évekigy gyűjtesz rá, akkor romlanak az esélyek. Érdemes esetleg megpróbálni először a kivizsgálásokat tb-re, ami nem megy azt magánból és az eredmények alapján, ha nincs komoly gond, akkor államiba menni (illetve a várólista miatt párhuzamosan csinálni a kivizsgálást és a lombik elkezdését). De ha genetikai hiba van akkor mérlegelni kell, hogy mi a jobb: a sorozatos vetélések/abortuszok/egy beteg gyermek vagy embrió vizsgálat vagy lemondani a babáról. Alternatívaként még lehet lépésenként is csinálni fizetősben-ahogy megvan rá a pénz: kivizsgálások, majd sperma fagyasztás, majd stimuláció és petessejt fagyasztás, majd in vitro fertilizáció és beültetés. Csak itt sok lehet a lemorzsolódás a sejtek tekintetében.
Csak azt nem szabad elfelejteni, hogy majd maga a babavárás és a baba is újabb költségekkel jár (és itt nem a drága és felesleges dolgokra gondolok, hanem a kötelező és ajánlott vizsgálatokra, fogadott orvosra, stb.)