Osteoporosis (csontritkulás) (beszélgetés)
Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Osteoporosis (csontritkulás)
Kori itt a Csebe által betett link, innen eléred:
Hát pont ez az, hogy ez a két gyógynövény semmi mást nem csinál, mint megemeli a progeszteron szintjét. Az, hogy ettől számtalan probléma megoldódhat az más kérdés. De a növény "csak" ennyit tesz.
De aláírom, hogy úgy, abban a formában lenne érdemes alkalmazni, ahogyan azt a doki tette a pácienseivel. Ellenőrzés mellett, mérve a két hormon szintjét.
És nem szájon át, hanem krém formájában. Foglalkoznak hormonegyensúllyal, magánban jópénzért.
Kori, mostanában csak nem akarsz babát. Bár kitudja, a szomszéd csaj, most ment férjhez (50 éves). Mondja nekem, hogy szeretne gyereket. Meglepetésemben annyi jött ki a számon:
juj, akkor siessél.
A barátcserjének találtam mellékhatásait, megmutatom:
Szóról szóra ez történt velem is a reumatológusnál.
Én a Béres csonterőt szedtem kalcium citráttal és a D3-al. Ettől javultam is kissé. Aztán jött a K2 vitamin ekkor felhagytam a Béressel, sajnos, mert romlott az eredményem. Most újra fogok szedni napi 1 szemet, aztán majd meglátjuk merre felé alakulok....
Nem, de a biszfoszfonátokról már sokat írtunk.
Fosavance = alendronát.
Az alendronát a biszfoszfonátoknak nevezett, nem hormontartalmú gyógyszercsoport tagja.
Judit, ha esetleg szeretnéd szedni a Teot, olvastam, hogy a termékeikre a jövedelem függvényében adnak kedvezményt. Ezt tették közzé a FB-on. Ki kell tölteni egy nyomtatványt.
Apigenint nem szedek, kicsit drága.(Szentgyörgyi kutatta az apigenint).
Sok van pl.a zellerben.
Köszönöm Brigi. Tudom hogy nem tévedtél, én írtam elhamarkodottan. Mert hogy bokros gomba van benne, és ennek elsősorban vércukorszint szabályzó hatást tulajdonítanak, és hat az inzulin termelődésre, na meg segíti a súlyvesztést. Azt írja csökkenti az étvágyat, és hatással van a zsírbontásra. 10-15 kilót kellene fogynom. Ha elég a napi 2 szem, akkor én is megveszem.
Nem szedek külön kalciumot, a Tovitát is rég abbahagytam mert szorulást csinál. (Ha sok fügém lesz a kertben, akkor ismét szedem a Tovitát, mert a sok füge hasmenést csinál.) Egyébként az Imune is, amit persze szedek, mert van benne olyan alga is, ami segíti a csontépítést nem csak a benne lévő kalciummal, hanem tartalmazza az összes olyan nyomelemet is ami segíti a beépülését. Erősödtem tőle már, az biztos.
Nem terveztem már menni ellenőrzésre mert erővel gyógyszert akarnak velem szedetni, de ha most elkezdem a Teo-t, megfogadom 1 év múlva elmegyek. Pont most töltöttem a 62. évemet.
Eltűnt az utolsó DEXA eredményem, lehet hogy orvosnál hagytam valahol, de azt tudom, hogy volt egy -3,3 vagy -3.4-es értékem is. Egyszer gerinc röntgenen mondták, hogy alig látszanak a háti csigolyáim, mert olyan a sűrűségük (ritkaságuk) mint a tüdőszöveté. Egybeolvad vele. Még nem vagyok hajlott hátú.
Említed az Apigenint. Azt is szeded?
Ja! A csontmarkerek vizsgálatának csak az elején van jelentősége.
Arra való ugyanis, hogy kiszűrjék, hogy elsődleges, vagy másodlagos csontritkulásról van-e szó. Ha már biztos, hogy elsődleges, azaz a természetes öregedéssel járó menopausa a felelős, onnantól tök felesleges.
Nekem az elején elvégezték a vizsgálatot, rá két évre ismét (ezt nrm tudom miért).
A többi labort évente elvégezteti a dokinő.
Sziasztok!
Judit, biztos, hogy nem tévesztem el.
Személyesen mentem el a Liszt Ferenc utcába egy rövid konzultációra. Időnként ott fogad a Varga, vagy egy doki.
Másodszor akkor kerestem fel őket, amikor az eredményem -2,2-re javult
Azért mentem el, mert nagyon erőszakos volt a reumatológus, azt mondta, hogy ez nem lehetséges, biztos elromlott a gép, erre is rákérdeztem a Dexásoknál.
A Vargáék annyit kérdeztek: ugye azt mondták, hogy elromlott a gép?
Megtudtam, hogy a Immonax Teo az osteocalcin fehérjére hat, ami közvetlenül stimulálja a csontépítést. Kiadtak egy könyvet is az apigeninekről, Prof. Repa Imre ajánlásával, ami ingyen is letölthető a honlapjukról. Egyébként az étrenkiegészítőknél a gyártó még csak nem is sugallhatja, hogy bármit is gyógyít a készítmény, vagy ha mégis, jön a GVH.
Azt nem tudom, hogy a Teo jó-e a fogyásra.
Liza! Igen az Immonax Teot szedem, korábban Immunax Osteonak hívták, de megbüntette őket a GVH a névhasználatért, mert ugye utal a csontra és az immunrendszerre.....Így az összes terméket át kellett nevezni.
Írod, hogy kalciumot szedsz, arra már sok lenne a calcitrio. A GAL forgalmaz olyan készítményt, amiben komplex a K-vitamin és benne van a D3 is. De kapható külön-külön is. Ráadásul náluk a K-vitamin "transz" szerkezetű. Judit is ezt szedi, akkor néztem utána, és tényleg minőségi terméknek tűnik. A Blahán vettem, szemben a Népszínház utcával.
A Teoból napi 2 kapszulát szedek. Rögtön nem lehet ennyivel kezdeni, telefonon pontosan megmondják hogyan kell felvezetni.
A tovita jó lenne ha.....Sajnos a tojáshéj, a koráll, a csiga háza, a rák páncélja ...stb, minden ellenkező híresztelés ellenére mészkő, azaz kalcium karbonát. Ami az ember esetében nehezen felszívódó formája a kálciumnak.
Nemrég olvastam, hogy a sőrben, a komlóban ösztrogén van.
Sajnos a vékonyság nálam is megvan (164/46).
Brigi nem tévesztetted el? Megnéztem mit tartalmaz a Teo. Bokros gombát ír. Annak a hatóanyagai fokozzák
a szervezet inzulin- termelését, ugyanakkor csökkentik a vércukor szintet, fogyasztása tehát kedvező lehet diabéteszben szenvedő betegek számára. Ezt írja. Csonterősítésről nem ír.
Szia Lizi! Olyan durva dolgot is olvastam a protelosról, hogy "idegméreg".
Egy ideje szedem a Varga Teot.
Biszfoszfonáttal és a szokásos ásványi anyagokkal indítottam, kb.egy év elteltével tapasztaltam meg a mellékhatásokat. A bélrendszeremet támadta meg, olyan szinten, hogy a gasztroenterológián kötöttem ki. Utólag nem bánom, mert így legalább utána néztem az összes hatóanyagnak, és sok csontritkulássak kapcsolatos dolognak. Ha nem jön a mellékhatás, egyszerűen csak megbíztam volna az orvosban.
Amikor a mellékhatások jelentkeztek, éppen aktuális volt a visszarendelő beutalom a reumatológiára, mert három havonta járok. Elmondtam a panaszaimat, és átadtam neki a friss Dexa eredményt, ami romlást mutatott (-3,2). Felajánlotta a biszfoszfonátot injekció formájában, nem fogadtam el. Volt egy kis szócsata, egy kis erőszakoskodás, de végül belátta, hogy saját utamat szeretném járni. Ennek ellenére nem tagadta meg a további látogatásaimat, rendszeresen járok hozzá, felírja a kalciumot, a D-vitamint, elvégezteti a laborvizsgálatokat.
Szóval felváltottam a biszfoszfonátot a Varga Teoval, semmi máson nem változtattam. Nem mondom, hogy nem féltem a bizonytalanságtól....
A következő év nyarán mentem újabb szűrésre, az eredmény -2,2 lett. Azóta voltam még egy szűréren, de stagnál. Én nagyon kevés kalciumot szedek, naponta 400 mg-ot (ennyit ír a doki), és azt is citrát formában, mert azt tartják, hogy jobban hasznosul, mint egyéb formák, mint pl. a karbonát. Érdemesebb inkább étellel bevinni, hogy ne ártsunk az érfalaknak. A D vitaminból 1000NE-et szedek kezdetektől, minden évben mérik a szintjét, eddig még tökéletes volt.
Egy új info szerint, a K2-nél figyelni kell, hogy "transz" térszerkezetű legyen az NK-7, mert különben haszontalan.
Nincs könnyű dolgunk!
Kori ne nyúlj bele, nem biztattam senkit semmire. Megértelek!
Én persze megtettem.
Azért nem ugyanaz, mert esetünkben csak a mellékvesét lehet stimulálni, ami ugye csak kevés progeszteront képes termelni.A petefészkünk nem működik, leállt.
Én inkább attól tartok, hogy a barátcserje a csontritkulásra esetleg már kevés.
Tihanyi egy középszerű doki, aki a FB-on posztolgat, és árulja a termékeit.
A tegnap orvosa, aki nem tud elrugaszkodni a tanultaktól.
Dr. John Lee, Prof.Balázs Csaba legalább endokrinológusok, a másik idézett doki nőgyógyász. Ez a két szakma foglalkozik érdemben a belsőelválasztású mirigyekkel, a hormonháztartással. Az endokrinológia teljeskörűen.
Ha megnézed, hogy mi a véleménye Tihanyinak a csontritkulásról, kb. a reumatológia álláspontját fogod látni, azaz gyógyszerek, szintetikus hormonpótlás ( ösztrogén)...... A két endokrinológus leírja, hogy az ösztrogén dominancia egyik jele az elhízás ( mert ugye a zsírszövet ösztrogént termel), és ezt progeszteronnal lehet ellensúlyozni,
Tihanyi pedig azt állítja, hogy az a barátcserje, aminek köze nincs az ösztrogénhez, hizlal.
Ez a Dr.J.Lee endokrinológus idősebb csontritkulásos nőket kezelt természetes progeszteronnal, krém formájában. Sikerrel! (Azt hiszem a jam gyökérből nyerték a progeszteront, de nem tudom biztosan). Természetesen nem rájuk bízta a kezelést, hogy nesze itt a krém, előtte elvégzett néhány vizsgálatot, megnézte a hormonszíntjüket........stb.
Kérdésként merülhet fel, hogy miért nem alkalmazzák, ha .....
Azért mert egy természetes anyagot nem lehet levédeni, így abból nem lesz gyógyszer. Marad a szintetikus, azt el lehet adni.
Dr. Lee 2003-ban tartott egy előadást, ami nem a szakmának, hanem inkább az érintetteknek szólt. Kicsit hosszabb ez az írás (kb. egy órát igényel az elolvasása), de nem unalmas. Sőt! Sok mindenre fényt derít.
Ami engem elszomorít ebben az írásban, az pont az orvosok hozzáállása, az érdektelenségük, és igen, helyenként a tudatlanságuk. Mert ez csökkenti az esélyünket....
Ez az írásos anyag egyben lesújtó vélemény is az orvosokról:
téma: 1)Lizinek info Proliaról, 1a) csontmarker kérés tapasztalat 2)Tovita Korinak, 3)könyv ajánlás: Andreas Moritz: A csodálatos máj és epehólyag tisztítás 4) progeszteron és barátcserje infok
1)Szia Lizi, most olvastam döntési kétségeidet és kétségbeesésedet. Én magam is átmentem ezen folyamaton, és a fórum sokat segített, de rájöttem, nincs semmire garancia, csak kísérletezni tudunk magunkon. Szerintem minél több infod van, annál jobban tudsz kísérletezni. Tudom, nem hangzik kellemesen, de ez van.
Miután Te is átrágtad magad az összes infon, annyit tudok segíteni, ha orvosi gyógyszerekben gondolkodsz, hogy az egyik reumatológus szerint, „a Prolia injekció van kikiáltva a legjobbnak jelenleg, de semmi garancia nincs semmire csontritkulásnál.” Az injekcióról linkeket és infokat a fórumon találsz, személyes tapasztalatot nem találtam. A Prolia hatóanyaga a denosumab (vagy denoszumab ) és az Amgen cég gyártja. Az Amgen cég gyártja a denosumab (vagy denoszumab) ható anyagot tartalmazó Prolia injekciót, melyet 6 havonta adnak be kb. 60.000 Ft—ért és a csontlebontást gátolja elsősorban. Mivel a denosumab szintén a csontlebontást gátolja meg, ezért szintén járhat állkapocs elhalással (mint biszfoszfonát) és így ennél az anyagnál is ott a figyelmeztetés , hogy keresse fel orvosát, ha szokatlan fájdalmat észlel csípőban, combban, gerincben. (Mivel ez is úgy hat, mint a biszfoszfonát, a régi rossz csontot konzerválja!!)
A romosozumab, melyet az Amgen/UCB cég gyárt, s melyet szintén űrhajósok miatt talált fel, állítólag nem elérhető még Magyarországon. Bizonyos országokban már van. A romosozumab a sclerostin ellen hat állítólag. A sclerostin (szklerosztin) egy olyan protein, mely a testnek azt a jelet küldi, hogy csökkentse az új csontképzést. A UCB-nek és Amgenek is van Magyarországon képviselete. Ha érdekel, itt az UCB elérhetősége. UCB Magyarország Kft. H-1023 Budapest, Árpád fejedelem útja 26-28. Telephone: +36 1 391 0060 | Fax: +36 1 275 2998. Amgen a neten kikereshető. Egyébként az Amgen cég a betegeknek nem ad ki semmilyen hasznos infot, kéri a kezelőorvosod elérhetőségét. Csak orvosnak hajlandóak infot kiadni.
1 a) csontmarker vizsgálatot kértem én is, de a reumatológus teljesen megtagadta. „Minek az, teljesen felesleges.. Csontritkulása van.” Endokrinológus is elutasította a vizsgálatot. A Protelos utáni utánjárásom során a kardiológus úgy írta a lapra rá , hogy adható Protelos, hogy tőlem kérdezte meg, hogy mi az egyáltalán. Elmagyaráztam, hogy infarktus, vérrög jár vele, de ő már a magánbetegével telefonált és azt mondta szó szerint," én mindent felírok, hogy szedheti". No komment a két hozzáállásra. Mivel vidéken élek, kis forrásból, így az egészségügy számomra járhatatlan út tovább. Ezen tapasztalatok alapján is teljesen átélem kétségeidet és félelmeidet, de az infokon kívül más segítséget nem tudok adni.
2) Tovita. Már lehet, hogy írtam, de a tojáshéjport ajánlották egy kutató intézetből. Azért a tojáshéj por jó, mert a leghatékonyabb csontpótló anyag az a kalcium foszfát ami nagy mértékben a tojáshéjban van jelen. Ezt olyan kutató írta le, aki az úrhajósok csontpótlását kutatják. Ha jól emlékszem, Bjudit is a Tovitát ajánlotta és szedi, így neki vannak tapasztalatai. Foszfát=(foszfor) az egészséges csonthoz 1,6 kalcium molekulához 1 molekula foszfor kellene.. Ha alacsony a fosztát bevivelt, hiába van kalcium, csökken az osteoblast =csontépítés tevékenysége és nő az osteoclast=csontlebontás. A parathormon növeli a kalcium szintet a vérben és csökkenti a fosztát koncentrációt. A calcitonin csökkenti vér kalcium és fosztát szintjét. Ezért fontos a kalciumhoz a fosztát, mivel mind a parathormon, mind a calcitonin csökkentheti a fosztát szintet. Meszesedés akkor következik be, amikor a kalcium foszfáthoz kötődik. Ebből lesznek az erős csontok és fogak: Magyar kutatók egy úrkutatási program során olyan csontpótló anyagok fejlesztésével kísérleteznek, amelyek az űrhajósok különösen súlyos csontritkulás problémáira is megoldást nyújtanak. Kalcium-foszfát alapú anyagokkal kísérleteznek, amelyek por, granulátum, vattaszerű anyag, valamint vitaminok formájában helyi kezeléssel elősegíthetik a csontosodást. A leghatékonyabb csontpótló anyag az a kalcium foszfát ami nagy mértékben a tojáshéjban van jelen. Cikk linkje: : [link]
A kalcium foszfor arányra nagyon kell vigyázni, ha sok foszfor, akkor kivonja kalciumot, Az optimális Ca ellátás szempontjából nemcsak a szervezet számára rendelkezésre álló ionos Ca mennyisége fontos, hanem lényeges a kalcium-foszfor aránya /C:.P arány/.Ha a táplálékban több a foszfor ,ez újabb kalcium kiürülést indít el a csontokból! Kálcium-foszfor arány a legjobb a mákban és petrezselyemben, csalánban .
3). Most akadtam rá erre a könyvre. Andreas Moritz: A csodálatos máj és epehólyag tisztítás Neten le tudjátok tölteni a könyvet és elolvasni. A lényege, annak, aki még nem ismerné, hogy a csontritkulást is a máj és epe lecsökkent funkcióira (diagnosztikailag ki nem mutatható máj és epekövek okozta csökkent máj és epe funkció) vezeti vissza, mivel a csökkent máj és epefunkció következménye a bélrendszer és vérréndszer tisztátlansága is, és a szervezet így nem kapja meg azokat a tápanyagokat, melyekből a sejtek újra tudják magukat építeni. Hiába visszük tehát be a táplálék kiegészítőket, a táplálékot, a kálciumot, vitaminok sokaságát stb-t, ezek nem tudnak eljutni a sejtekhez. Leírja a máj tisztítás módját. A hoxa-n is van egy fórum, ahol erről értekeznek az érintettek. A téma elég vitatott, sok ellenjavallat és sok javallat van evvel kapcsolatban. De nagyon elgondolkodtató és érdemes elolvasni. Érdemes utána olvasni a pro és kontra érveknek. Ez a hoxa fórum linkje a májtisztításról [link]
Ez pedig a link, ahol szintén a témával foglalkoznak és az ellenjavallatokat, kockázatokat is leírják. [link]
4) progeszteron és barátcserje téma: A barátcserje a változókori teákban egy alkotórész. A barátcserje (Vitex agnus castus): mellfeszülés, ingerültség, prolactintúlsúly leküzdi, Még a hormonpótló (gyógyszeres) kezelés alatti emlőfeszülést is eredményesen csökkenti! A nagy panaszos és rendszertelen menzeszt rendezi. Mastodynon homeopathiás oldat tartalmazza.
A progeszteronról az alábbi infok segíthetnek:
o Ösztrogén progeszteron csökkenése fokozza a csontfaló sejtek parthormon érzékenységét és ezzel a csont leépülést, a csontritkulást és elindít egy olyan folyamatot, ami fokozott kalciumkiürüléssel jár a szervezetből.
- 40 éves kortól számítják a premenopausat, melyben egyre kevesebb a sárgatesthormon a progeszteron, emiatt 5-7 nappal rövidebb a ciklus és relatív ösztrogén-túlsúly alakul ki. Hosszabb, elúzódóbb, bővebb vérzések jelentkeznek a progeszteronhiány miatt. Menopausa során- progeszteron- hiány után már az ösztrogénszint is ingadozik, majd egyre csökken. Ekkor hatnak jól az ösztrogéntartalmú tabletták, kenőcsök, tapaszok, de fontos hogy folyamatos progeszteronpót- lással adjuk.
- progeszteron
1) csökkenti ösztrogén rákokozó hatását
2) csontépítő hormon
3) kombinált ösztrogén és progeszteron 2xresére növelte rákbetegek számát
4) önállóan az ösztrogént adták sokáig Magyarországon és volt, hogy 20 évig sem járt mellrákkal. (ez az állítás eléggé vitatott!!)
o ÁLLATI fehérjében van metionin, mely átalakul homociszteinné. A homociszteint a FOLSAV HATÁSTALANÍtja. Ezért a paleós étkezést leszámítva, sokan a csontritkulás ellen a túlzott fehérje bevitel csökkentését, és /vagy az állati fehérjek teljes elhagyását ajánlják.A B6 és folsav beleszólnak a homocisztein szint szabályozásba. Ha ezek a vitaminok hiányoznak, vagy kevesebb van belőlük, akkor nő a vér homocisztein tartalma. Erről a vegyületről=homocisztein tudni kell, hogy elősegíti a csontritkulást.. A B6 vitamin egyúttal növeli a petefészek sárgatest hormon a progeszteron termelését ami az egészséges csontozathoz nélkülözhetetlen.
o B6 van: teljes kiőrlésű gabonákban, száraz hüvelyesekben: LENCSE, krumpli, sűrített paradicsom, banán, dió, mák, napraforgó, gesztenye, (élesztő)
- A B6 és folsav vízben oldódóak,ezért inkább 2x érdemes bevenni belőlük naponta
Stressz. Lelki megterhelés, nagyobb konfliktusok blokkolják PROGESZTERON termelését.
- Progeszteron a hőháztartásban játszik szerepet, ezért van hőhullám
o palástfű progeszteronpótló, vérzéscsillapító növény
Én nem fogok belepiszkálni a normális menetbe, nehogy véletlenül újra meginduljon a vérzés, mert annak nem lesz jó vége. Ha az agyalapi mirigyre hat és azon keresztül a hormonokra az ugyanaz :(
A barátcserjével különben sem lehet "stimulálni a petefészket", az agyalapi mirigyre hat, és azon keresztül a mellékvesére. Leírta a doki.
És bár a progeszteron női nemi hormon, de nem a nemekről szól ez a történet.
Mindhárom hormon, tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron mindkét nemnél termelődik.
Nemcsak a petefészkek és a herék termelik a nemi hormonokat, persze azok termelik a legtöbbet, hanem a mellékvese (az összes nemi hormont képes termelni kis mennyiségben) és a zsírszövet (ösztrogén) is. A karmester pedig az agyalapi mirigy.
Egyébként egy norvég doki, dr Lee volt az, aki kutatta az ösztrogén dominanciát.
Ebből a nagyon rövid írásból kiderül, hogy a progeszteron sokkal több egy női nemi hormonnál:
Ha egy nő, úgy megy át a változó korba, hogy a két hormon egyensúlyban van, akkor együtt csökken folyamatosan a szintjük. Ez lenne a normális.
Nálunk, ha nagyon keveset is, de a mellékvese és a zsírszövet termeli a progeszteront és az ösztrogént.
Az ösztrogén dominancia nem azt jelenti, hogy sok az ösztrogén, csak több, mint a progeszteron. Esetünkben kevés mindkettő, de nem a mennyiség, hanem az egyensúly lenne a cél.
Kezelés a növényi hatóanyaggal: azt írják, hogy a férfiaknál egyszerűbb, mivel nem kell tekintettel lenni a ciklikusságra.
Akkor ez a nem mentsruáló nőkre is igaz lehet. És a lényeg, hogy mivel adaptogénként tartják számon, csak oda hat, ahová kell, és csak annyit, amennyit kell. De ismétlem, magam nem tapasztaltam, csak ezt olvastam az idézett dokiktól.
Hogy mennyire nem csak női dolog a progeszteron, hogy milyen fontos a férfiak esetében is:
Brigi!
Most olvasom, hogy ha már régen nincs menzesz, a barátcserjét nem javasolt szedni.
"Mivel már tényleg régóta (korábban írtad, hogy 2013. óta) nincs menstruációd, így a barátcserje használata nem javasolt."
Ezzel kezdődik egy válasz itt:
Mit szólsz ehhez?