Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mesélnétek egy kicsit arról, hogy hogyan választottatok nevet a gyermeketeknek (esetleg, ha egyikőtöknek sem voltak előtte kedvencei)? fórum

Mesélnétek egy kicsit arról, hogy hogyan választottatok nevet a gyermeketeknek (esetleg, ha egyikőtöknek sem voltak előtte kedvencei)? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯
64. bd55e3f068 (válaszként erre: 62. - Dina30)
2013. febr. 13. 13:42
Hány karakter szóközzel együtt a neved?
2013. febr. 13. 13:41

Nalunk az elsot en Samuelnek szerettem volna nevezni. Illene is ra, hogy Samu. De ferjem, aposom szerettek volna egy Ferencet. Vegulis tetszik. Szep hagyomanyos nev, es mifelenk Erdelyben nem igazan az a " kedves" politikus ugrik be az embernek rola. Nehezen baratkoztam meg vele, elso honapokban mindenhogy szolitottam csak igy nem! Mert ferjem is Feri es a nagytataja is az volt.

Nekem olyan csoda volt a szuletese mint a Bibliaban Annanak Samuel, ezert szerettem volna.

Masodiknal mondta ferjem, hogy na akkor ez most lehet Samu, de en azt mondtam, ha Ferike nem Samu, ez a baba sem az!

Vegigneztuk az utonevtarat 100szor...talan nem is tulzok sokat. Leirtuk ami szobajohet.

Kizartuk:

1. Nem hangzott jol a keresztnevvel.

2. Nagyon csunyan lehet csufolni, ciki.

3. Gyerekes.

4. Noies hangzasu: pl. Jacint hasonlok.

5. Tul pogany eredetu, pl en utalom az osmagyar neveket.

6. Ne legyen a csaladban( hatalmas a rokonsag, ezzel a kriteriummal minden nev kilove)

7. Ne legyen valami luzer ismeros neve, vagy ne hordozzon rossz elmenyt.

Vegul egy nev volt ami nalam bevesodott: Jonatan. Szepen magyarul irva, mint az utonevkonyben. Ferjem es paran a csaladban meg az alma miatt ellenalltak, de vegul meggyoztem oket, hogy egy alma az nem ciki, es egy muvelt ember tudja, hogy Jonatan David baratja volt a Bibliaban, hallott Jonathan Swiftrol, es a Katedralisrol. Igy ez maradt. Nagyon illik ra a neve. Olyan melegszivu kis teremtes, es a kis pofija kerek mint egy alma.

62. Dina30 (válaszként erre: 54. - Babszibobó)
2013. febr. 13. 13:37
Akár hiszed, akár nem én is ha bárhova megyek, főleg hivatalos ügyet intézni, mindig szolok ás aláhuzatom a második nevem, de ált. iskola óta, ez nálunk sok ember füléig, szeméig nemjutott el! Sajna, de már megszoktam, és ha kell 5x elmondom nekik! De azért jó pár helyen , ha hivatalos papírt intézek van ugy, hogy egyből 2-3 formanyomtatványt adnak, hogy ha esetleg az első nem sikerülne a megadott helyre, hogy kiférjen, akkor legyen másik, aova már betudom irni! Pedig mindig pici betükkel irom ezért! Ja és mi lenne, ha férjhez mennék és felvenném párom vezetéknevét is...........:) :) :)
61. bd55e3f068 (válaszként erre: 56. - Imisz)
2013. febr. 13. 13:35
Mindenkinek az a kézjegye, amit maga annak elismer. Csak annyira kell következetesnek lenni, hogy az első banki aláírást kell aztán követni a többi lapon is.
60. Mazsinka (válaszként erre: 11. - Milcsi7)
2013. febr. 13. 13:35
Nem tudom. Kisfiúnak szép a Marci, de ha nagyobb lesz, nem árt, ha komolyabb kicsengése is lesz a dolognak: vagy Márton úr, vagy Marcell. :)
2013. febr. 13. 13:34
sziasztok!nekem sajnos nem esedékes már,de úgy választottunk nevet,hogy anyukám anno hugomat Anita Nikolett-nek szerette volna,de apunknak a Barbara név tetszett!így Barbi lett.most 25 éves a hugom,édesanyám nem él 10 éve lassan,és az ő emlékére,be nem teljesült névadása ihlette ezeket a kereszt neveket!nekem ezek a legszebb lány nevek azóta!de sajnos a babánk idő előtt........ez a sztorim....bocsánat ha valakit bántana a leírt sztorim,mert hisz élő babákra vonatkozó kérdés volt feltéve...de a név választás miatt írtam le.
58. mkriszti81 (válaszként erre: 55. - Bd55e3f068)
2013. febr. 13. 13:33

Nem bonyolultabb, csak teljesen két különböző név... mintha két személyisége lenne valakinek...


Tényleg nem akarok senkit sem megbántani, csak a kérdező a véleményeket kérdezte, az enyém pedig az, hogy elképzelni sem tudnám magamat így, én egyetlen személyiség vagyok, egyetlen nevem is van. Szörnyű lehet, ha a kettőből az egyik nem tetszene, de folyton azon szólítanának. Vagy ami számomra még rosszabbul hangzik, amikor valakit X éven át az egyiken szólítottak, majd felnőtt korában áttér a másikra, mert neki az tetszik jobban - mintha egy másik ember lenne onnantól :(

Ha valakinek nem tetszik a szüleitől kapott név, arra van lehetőség új nevet (személyit stb) kérvényezni, tehát mindenre van megoldás...

57. bd55e3f068 (válaszként erre: 53. - Dina30)
2013. febr. 13. 13:32

Alap, hogyha egy iraton nem stimmel bármilyen adat, akkor azonnal jelezni kell.

Az iskolás dolog nekem nagyon furcsa.

56. Imisz
2013. febr. 13. 13:29
Nálunk nem volt kérdés, hogy csak 1 nevet kapnak a gyerekek. Nekem két utónevem van de világ életemben csak az egyiket használtam. A gondom akkor van ha nagyon hivatalos papíron kell mindkettőt aláírnom: x-né y z w . És ebből csak a z a rövid:(Éva) szóval anno az építési kölcsön aláírása kb. 50 oldal, nálam eltartott egy darabig:))
55. bd55e3f068 (válaszként erre: 48. - Mkriszti81)
2013. febr. 13. 13:28
A két keresztnév sem bonyolultabb ennél.
54. babszibobó (válaszként erre: 53. - Dina30)
2013. febr. 13. 13:26

Ha a személyidben (márpedig ha így vagy anyakönyvezve) szerepel mindkét név, akkor hivatalosan a TAJ kártyádon is rajta kell, hogy legyen (és az Adókártyán is stb.) pont azért amit írtál. így ah ebből gondod van be kell menni az OEP-be és jelezni a problémát (bár lehet akkor frissen kellett volna mikor kiadták).

Mindkét fiam mindkét keresztneve minden iraton ott van, helyes sorrendben.


Iskolában az első dolguk beíratkozásnál az volt, hogy megkérdezték melyiket használja, azt aláhúzták, így sosem szólítják a második nevén. Ugyanígy az oviban.

53. Dina30
2013. febr. 13. 13:22

Sziasztok! Én se szeretem a 2 keresztnevet!Sőt, nekem a vezetéknevem nagyon husszú és ez mellett 2keresztnév!(de a családban mindneki másnak 1 keresztneve van!!!) TAPASZTALAT! És én ráadásul a másodikat használom, ami még 1kicsit csavar a dolgon! Ugyanis ha levél jön akkor vagy egyik néven, vagy másiknéven, tehát duplán! Ja és a legjobb, hogy igy lettem anyakönyveztetve és mégis a TAJ kártyán csak az első nevem szerepel! Igy aki nem ismert és a második, amit használok néven mutatkozom be, akkor autómatikusan kijelenti, hogy másik TAj kártyát adjak, mert a név nem stimmel! Nem is beszélve róla, hogy az összes iskola, ahova jártam mindig az első keresztnevemen szólítottak! :(

Igy megfogadtam, hogy ha nekem lesz gyerekem, neki csak 1 neve lesz és ugy is lett! :)

52. egypt
2013. febr. 13. 13:19

Mi mindketten végigolvastuk az összes anyakönyvezhető lánynevet, én összeírtam 11-et, a férjem 4-et, és egyetlen név volt, ami mindkettőnkén rajta volt, ráadásul ennek a legszebb és legtalálóbb a jelentése (nekem a név jelentése, híres viselői is fontosak).

Én nem szeretem az idegen neveket, nem feltétlenül akartam valami ősmagyar nevet, de a magyaros hangzás számított.

Mivel a vezetéknév rövid, hosszú keresztnévben gondolkodtunk.

Az is fontos volt, hogy olyan név legyen, amit felnőttként is viselhet, szerintem a becézett nevek, amik egy picinek helyesek, egy felnőttnek már nem feltétlenül állnak jól.


A dupla keresztnévvel szerintem semmi probléma, sőt ha a keresztnév ritka, kifejezetten ajánlott egy gyakoribb nevet választani mellé másodiknak. (Az én gyerekeimnek csak egy van egyébként.)

Azért is jó, mert a gyerek később használhatja a másodikat, ha az első nem tetszik neki. Elég sok ismerősöm van, aki így tett, illetve olyat is ismerek többet is, aki mindkét nevét használja.

51. mkriszti81 (válaszként erre: 45. - C9f9b53798)
2013. febr. 13. 13:18
Hát igen... amúgy ha valakinek az anyakönyvezett neve nem egy szenté, akkor szoktak szerintem másik nevet felvenni mellé (nem feltétlenül hivatalosan).
50. babszibobó (válaszként erre: 46. - Babszibobó)
2013. febr. 13. 13:17

De ehhez még annyit, semmi gondom azzal ha valakinek egy van (nekem is egy van, de olyan ritka mint a fehér holló, vagyis a korosztályomban, ma már gyakoribb). Ezt mindenki maga érzi mennyit szeretne, minek látja értelmét, de "nyílik a bicska" a zsebmebe", ha pl: valaki meg akarja nekem magyarázni (pl: játszótéren), hogy kiszúrtam a gyerekemmel, mert két keresztneve van...csak azt tudnám mennyiben befolyásolja a két név azt, hogy milyen szülő vagyok (bocs egy kicsit elléptem).

Mindenki a szívére, vagy a párja szívére, vagy a közös szívekre :-D hallgasson mikor nevet választ a gyerekének:-D

2013. febr. 13. 13:17
Mindkét lányunknak utónévkönyv alapján választottunk. A nagyobbik Dorka,így van anykönyvezve,keresztelőkor az Esztert kapta hozzá. A kisebbiknél nem tudtunk dűlőre jutni,így lett Nóra Blanka. :) Szerintem szépek. :)
48. mkriszti81 (válaszként erre: 43. - Bd55e3f068)
2013. febr. 13. 13:14

Nem, mert csak leírva tér el ugyebár... ő meg még csak 21 hónapos .

Ez csak annyira tér el, mint bármely név és a becézése, pl. Edina - Dina... nem?

47. Kyller
2013. febr. 13. 13:13
Parom kulfoldi, de en mindenfelekeppen olyan nevet szerettem volna a gyerekeimnek, ami a magyarban is megtalalhato, de nemzetkozi is egyben. Igy lett az en csemetembol Lucas.
46. babszibobó (válaszként erre: 44. - C9f9b53798)
2013. febr. 13. 13:13

Bevallom őszintén csak a hirtelen saját megélt dolgokat látom, nem ismerem a hivatalos módját sem római, sem görög katolikusoknál nem tudom.


De egyet igen, a születéskori dupla keresztnév adásának semmi köze a valláshoz (mert ugye ebből indult ki az egséz)...nálunk egyszerűen családi szokás (bár nem mindenki tartja nálunk mostanában)

45. c9f9b53798 (válaszként erre: 39. - Mkriszti81)
2013. febr. 13. 13:13

Ez azért érdekes, mert kérték a születési anyakönyvi kivonatot a keresztelőre, és annak alapján kereste ki a szentek jegyzékéből a listát (ha van több, nálunk is volt kettő), és úgy választottunk, fel se merült se az Atyában, se bennünk, hogy ne az anyakönyvi nevéhez, hanem egy másikhoz válasszunk védőszentet!!!


Hááát nagyon meg van ez cifrázva!!!

44. c9f9b53798 (válaszként erre: 41. - Babszibobó)
2013. febr. 13. 13:10

Igen, lehet, hogy tényleg van aki felveszi a bérmanevét, bár az én ismeretségi körömben

1. nem is igazán vallásos senki

2. akik igen, azok nem tették meg ezt


A keresztelőkör a keresztnevének megfelelően kell választani a védőszentet a római katolikusoknál. Ha van több szent is ilyen néven, akkor választani kell, melyiket szeretnénk.

43. bd55e3f068 (válaszként erre: 25. - Mkriszti81)
2013. febr. 13. 13:10
Abba nem zavarodik bele, hogy ő most Alexandra vagy Szandra? ;)
42. c9f9b53798 (válaszként erre: 38. - 2hounds)
2013. febr. 13. 13:08
Én is ismerek ilyen kisfiút. Anyukája magyar, apukája belga, sokszor itthon van a nagyinál. Daniel a neve, de a többi gyerek Daninak, Dánielnek hívja, mert tényleg "nemzetközi" név.
41. babszibobó (válaszként erre: 32. - C9f9b53798)
2013. febr. 13. 13:08

Keresztlányom Görög Katolikus, Ő keresztelőkor (pár hónapos volt akkor) kapta egy Szent nevét (Borbála), de ahogy írtad, nem hivatalos, hanem a védőszentje.


Római katolikusoknál meg bérmálkozáskor van ugyanez.

(nekem van ismerősöm aki hivatalossá tetette a bérma nevét, de Ő nagyon-nagyon vallásos)

40. Anda39
2013. febr. 13. 13:08
Utolsó gyerekemnek már nem jutott vágyott név (amiket elterveztünk jó előre), így nagy gondban voltunk. Szülés előtti utolsó hetekben-napokban, amikor elég gyakran kellett bejárni a dokihoz meg ctg-re, mindig elmentünk egy autószalon előtt. A nevére pillantva odafordultam életem párjához: "Mit szólnál a Boldizsárhoz?" - hát így hívják most a legkisebbet.
39. mkriszti81 (válaszként erre: 32. - C9f9b53798)
2013. febr. 13. 13:07

Nem, a bérmálási név megint egy újabb név.

A keresztelő nem véletlenül "keresztelő", az egyház előtt is elkeresztelik a gyereket. Legtöbben nem adnak ott újabb nevet, csak amikor a pap megkérdezi, hogy hívják, akkor az eredeti nevét mondják, és ő annak kereszteli el... de van, aki itt is ad másodikat, erről írtam, hogy előfordul.


Bérmanevem nekem is volt, hagyományosan a bérmakeresztanyámé, de tudtommal olyan szent nincs, szóval ez sem előírás... és persze, ez sem hivatalos név, nem is használom, sőt ha most nem hozzátok elő, eszembe se jutna... :D (nem vagyok már különösebben vallásos)

2013. febr. 13. 13:06

Külföldön elünk, vegyes hazassag, igy a gyereknek olyan nevet kerestünk, ami nemzetközi, de viszonylag hasonlo magyarul is. (En amugy mindig magyar nevet akartam, de mivel itt nö fel, meg az angol vezeteknevhez fura is lenne a Csaba, Reka vagy hasonlok, igy le kellett mondanom.)

Thomas lett, Tominak becezzük, teljesen raillik. Apukam is Tamas, mindenki meg van gyözödve, hogy ezert Tamas a gyerek, pedig csak veletlen. Lany nevünk nem volt.

Most varjuk a masodikat, hasonloan szeretnenk valasztani. Elöször volt a Richard-Ricsi, amit vegül a Dick "becenev" miatt elvetettünk, majd az Aaron, de most meg a nagyteso nyaggat, hogy legyen Adam. Lanynevben Liza/Eliza a befuto. :)

37. babszibobó (válaszként erre: 30. - Mkriszti81)
2013. febr. 13. 13:06

Szerintem nem csak manapság. Anyukám 60-ban született 2 keresztneve van.

Az Ő anyukájának és testvérének szintúgy 2 volt (durván 90 éve születtek).

Férjem legidősebb testvérei 40 felé taposnak, nekik is 2 keresztnevük van.

(És igen, mind Reformátusok, ha a vallást figyelem, tehát tényleg semmi köze hozzá).


Lehet van akinél divatolás, de van ahol családi szokás, és lehet meg sem tudják indokolni már, hogy alakult ki.

36. Vortexia (válaszként erre: 1. - PudingPillangó)
2013. febr. 13. 13:06

Én hülyeségnek tartom a dupla nevet. Akit csak ismerek dupla nevűt, kezdve Anyámmal, nem szereti, mert hosszú.


Mi listát írtunk Apával külön-külön, de abba belevettünk minden szóba jöhetőt, ami nem volt nemtetszős. Voltak a nagyon tetszősek és a kevésbé... :)

Aztán összevetettük, és lehúztuk, ami a másiknak nem tetszett. A kedvencek így kb ki is estek, mert az egy sem volt, ami a másiknak tetszett. :D A maradékkal barátkozgattunk, aztán újra elővettük a listákat, újranéztük, mi lett esetleg tetszősebb, másik meg elképzelhetetlen... És ezt még vagy 2x... :D

Jobban konkretizálódott, amikor megtudtuk, hogy fiú lesz. Akkor mindjárt tudtuk, hogy Benedek lesz. Ez mindkettőnknél a középmezőnyben volt, ha jól emlékszem. Én barátkoztam meg vele először, aztán Apa is. :) Amikor megtudtuk, hogy fiú lakik a pocakomban, mire az UH-ról kisétáltunk a buszmegállóig, már tuti volt, hogy Benedek lesz. :D

2013. febr. 13. 13:05

Mi az alapján választottunk, hogy passzoljon a nehéz és kemény hangzású vezetéknévhez. Valami lágy és különleges nevet szerettünk volna. Így az első lányom Eliza lett :) Nekem az is fura volt, hogy úgy adni neki nevet, hogy még nem is láttam soha... De nagyon illik hozzá.

Második lányomnál próbálgattuk a neveket, melyik hogyan hangzik és egyszer bevillant a Hédi.

Egyébként papírra írtunk ki a Párommal külön-külön csomó keresztneveket és ezeket ki is mondtuk hogy hogyan hangzik. Volt amiket kapásból kihúztunk, szerencsére volt egyező is :) Az Eliza listából lett nyerő, a Hédi csak beugrott és mindkettőnknek tetszett :)

❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook