Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


56998. BLGB
2020. márc. 7. 16:28
Az én fiam leginkább azért akar eljönni hat osztályosba, mert a (II. ker rongyrázós részén lévő)sulijában az órák nagy részét fegyelmezéssel kell töltenie a tanároknak. Top gimiben várhatóan nem lesznek magatartási problémák. (Legalábbis bízunk benne.)
56997. Icetee123 (válaszként erre: 56992. - Andivagyokén)
2020. márc. 7. 15:42

Nagy részével egyet ertek azzal, amiket írtál, és látom sokan mások is.De azert itt a legtöbben mégis 'top' iskolákban gondolkoznak.Nem mindegy, hogy van olyan gyerkőc aki a spec matekot mondjuk kirázza a kisujjából, és van olyan,mint a szomszédod, hogy napi 2-3 órát tanul és majd meggebed, hogy teljesíteni tudjon.

Az egyik legfontosabb szerintem, hogy ismerjük a gyerekünket és reálisan mérjük fel a képességeit, és az hogy hol érezné még jól magát , de ki is tud bontakozni kapacitásának megfelelően.

56996. Besti (válaszként erre: 56992. - Andivagyokén)
2020. márc. 7. 15:39

Gratulálok!

Fantasztikus ez az írás , kicsit félve - mert tökéletes amit, írsz kiegészíteném amit írtál.


1.nagyon a felé haladunk, hogy fizetős lesz az oktatás. egészen pontosan a minőségi oktatás. Ez a szegregáció ami most van , szerintem jobb, mint az anyagi ....

2. Vitathatatlan , hogy a társadalmi mobilitás egyik útja a “tanulás” => ezért fontos sok mindenkinek ès (nekem is ) , hogy olyan iskolát válaszon a gyerekének, amik végül is ezt a célt szolgálja.

A másik út a párválasztás. Az én környezetemben a párok 70% - a oktatási intézményhez kapcsolódik . ( mi a férjemmel gimis osztálytársak voltuk, rajtunk kívül még egy házaspár van az osztályból, de a szüleim is és a sógorok is osztálytársak voltak... Budapesten ! )


3. Az önigazolás és az önbecsülés megszerzése a gyerek eredménye által. ( itt is személyes példát tudok hozni, 6 évig küzdöttünk az ált isivel, én is ,gyerek is , hogy bizonyítsák, hogy nem hülye. Minden önbizalmát elvesztette , mire a felvételi eljött. Gerinferdülése lett az állandó behúzott nyaktól, mióta kiderült , hogy felvették és oda járhat, kihúzott háttal, büszkén megy.)

56995. Ducati (válaszként erre: 56964. - Nunogomez)
2020. márc. 7. 15:15
:D
56994. Chelsey (válaszként erre: 56992. - Andivagyokén)
2020. márc. 7. 14:23

Nagyon érdekes kérdéseket taglaltál. Az egyik legizgalmasabb az, hogy tényleg hajlamosak vagyunk belefeledkezni a hajtásba és hajtani a gyerekeket is, holott azt se lehet tudni, hogy mit fognak csinálni, de annyi biztos, hogy javarészt még nem létező munkájuk lesz, amiket többnyire el se tudunk képzelni.


Szerintem azért sem érdemes nagyon gyötörni őket a sulikban, mert a jelenlegi tananyag nagyon nem a jövőbe mutat.

56993. Sneaker (válaszként erre: 56992. - Andivagyokén)
2020. márc. 7. 14:13
Minden szavával!!!
2020. márc. 7. 13:59

Szeretnék hozzászólni általánosságban a top vs nem top témához, pár dolgot.


1. Nincs a földön olyan iskola, ahol minden tanár jó lenne minden gyereknek. Még egy jó tanár sem feltétlenül lelkesít egyformán minden gyereket, és a tantárgyak sem. Lehet, hogy a HVG rangsor első 20 helyén kicsit több a nagyon jó tanár, erről teljesen eltérő dolgokat hallok különféle ismerősöktől - de az is lehet, hogy annyira szelektált gyerekanyag van, hogy valójában egy közepeske tanár is szuperül képes haladni velük.


2. Ki kit hátráltat. Itt mindig felmerül, hogy azért jó az elitgimi kategória, mert ott nincs olyan, aki hátráltatja a többieket. Én meg erre azt mondom, hogy ez valójában csak (az egyén szintjén tökéletesen indokolt) szegregáció, amivel a jelenlegi szellemi elit tudja biztosítani azt, hogy a saját gyerekei is maximális eséllyel jó helyen kössenek ki a társadalomban. Érthető, de össztársadalmi szinten valószínűleg nem feltétlenül a legjobb stratégia. És szociális kompetenciák szintjén sem az.


3. Szerintem nagyon kevés dolog van, aminek a nagyon magas szintű megtanulása kulcsfontosságú érettségi előtt, konkrétan kb a nyelvek ilyenek. Nincs rá bizonyítékom, de úgy vélem, nagy eséllyel egy ember azokat a nyelveket fogja magasabb szinten beszélni, amit 18 éves kora előtt komolyan tanult. (Kivétel: több év külföld, és/vagy egész extrém elhivatottság). Egyetem alatt már sokkal kevesebb idő, fókusz, stb marad a nyelvekre.

Minden más szerintem másodlagos, és megfelelő motiváció mellett egy év alatt bármilyen szintre hozható.

És miért mondom ezt?

Mert nagyon sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a gyerekek élete sem csak tanulásról szól, és nem kicsi gépek, akikbe minél több tudást kell beletölteni.

Nekem megszakad a szívem pl a szomszéd kislányért (igazán brilliánsan okos gyerek), aki a spec mat-fiz osztályában szó szerint minden szabad percét tanulással tölti. Amikor nem alszik, és nem suliban vagy edzésen van, akkor tanul.

Megszakad a szívem azokért az edzéstársakért, akik azért maradoznak el, mert naponta 2-3-4 órákat kell tanulniuk egy topgimiben. Hol éri ez meg?


Nekem sokkal többet ér az, hogy a gyerekeimnek van ideje sokat sportolni, hogy tudnak barátnőzni, hogy belefér az életükbe az, hogy kretén receptekkel kísérletezzenek a konyhában, hogy furcsa videókat forgassanak a réten, hogy unatkozzanak, hogy társasozzanak, lemenjenek a béna kínaiba diy alapanyagokat venni és kísétletezzenek vele, stb.


Lehet, hogy kevesebbet kapnak az iskolából kiló tudásban, de többet kapnak gyerekkorban. Olyan rémesen hosszú ideig lesznek felnőttek úgyis.


És akkor most ne is nyissuk meg azt a kérdéskört, hogy vajon a kilóra sok tárgyi tudás, a neves egyetem mekkora eséllyel eredményez boldog felnőtteket, vagy vannak esetleg olyan más szempontok (szociális kompetenciák, önismeret, együttműködési készség, vitakultúra, stabil önértékelés, munka-magánélet egyensúlya, kiégés elkerülése, stresszkezelés, stb), amik fontosak lennének, de nem kapják meg a gyerekek még az elit iskolában sem. És az is egy messzire vezető kérdés, hogy tudjuk-e, milyen munkákban, milyen körülmények között kell majd helytállni a gyerekeknek 20-30-40 év múlva.


És arról is szívesen megkérdezném az állami iskolarendszert (elit vagy sem, mindegy), hogy vajon azok a 18 évesek, akik kijönnek érettségi után, és jog szerint vehetnek fel hitelt, kötelesek adót bevallani, intézniük kell majd a küzművekkel az ügyeiket, az egészségbiztosításukat, a nyugdíj-előtakarékosságot, (nota bene: szülhetnek/csinálhatnak gyereket) stb, vajon milyen mértékben vannak erre felkészítve?

56991. SzappanbuboRéka (válaszként erre: 56903. - Cykada)
2020. márc. 7. 13:50
A „mi időnkben” az Árpád gimi arról volt híres, hogy onnan egyenes az út a műszaki felsőoktatásba. E tekintetben azóta is tartja magát, számos példa igazolja ezt az ismeretségi köreimben. A profilja időközben bővült, a humánosok is jó helyen vannak ott. Nagy múltú, biztató jelenű és jövőjű iskola.
2020. márc. 7. 13:33
Károlyi kitette az ideiglenes listát :)
56989. andivagyokén (válaszként erre: 56982. - Aquarius76)
2020. márc. 7. 13:25

Anno anyukám ugyanezt csinálta a kisebbik gyerekem nevével (amit azóta imád), illetve a nagyobbik gyerek gimijével (amiről azóta már jó véleménnyel van). Tök nehéz volt neki beemelnie, hogy egy okos, jó felvételit írt gyereket miért adunk egy fizetős iskolába, ami, mint műfaj az ő generációjának fejében egyenlő a gazdag szülők buta gyerekeinek kreált elfekvőkkel, ahonnan mindenki drogos lesz.

Anyukád valószínűleg ugyanígy megbarátkozik majd a Kölcseyvel, ha látja, hogy a lányod imádja, és érzékeli, milyen szépen tágul a világképe, okosodik, fejlődik. Arról esetleg megpróbálnék vele beszélni (ahogy anno a sajátommal is), hogy ne rontsa már el a gyerek örömét a károgással, mert fontos, hogy lelkesen és büszkén menjen a gimibe, és nincs szüksége lehúzásra, pláne, hogy ti, mint szülők láthatóan nagy gondossággal mérlegeltétek, hogy eleve jó és jó választásai vannak csak.


A Kölcsey szerintem is szuper iskola (én is oda jártam:), remek szellemiséggel, és jó értelemben vett büszkeséggel. Ha a lány oda vágyik, ne aggódj, nem lesz rossz helyen, sőt.

(Már írtam, én ráadásul egy sportosztályba csöppentem bele menetközben, és az is remek volt, szinte mindenki továbbtanult (nem emlékszem rá, hogy lett volna, aki nem, de meg sem mernék rá esküdni), és annyira érdekes életutak lettek belőle, hogy csuda. Csomóan maradtak valamilyen szinten, közelebbről-távolabbról valahogy az egykori sportjukkal kapcsolatos dolgoknál, mások egyáltalán nem, de szép, lelkiekben gazdag, sikeres életek kerekedtek ki, holott minden évfolyamban a sportosok voltak a feketeseggűek:) Mármint ellenségeskedés nem volt, de a többiek kicsit lenézték a sportosokat, a kétnyelvűsök persze mindenki mást, mi sportosok meg remekül szórakoztunk azon, hogy ugyan mindenki minket sajnál, de nekünk volt a világon a legkirályabb órarendünk, csak igazi tantárgyak voltak benne, és nulla vatta, isteni volt)

56988. Chelsey (válaszként erre: 56985. - Aquarius76)
2020. márc. 7. 13:06

Anyukád értékelését valószínűleg befolyásolják érzelmi szálak több tíz évre visszamenőleg.


A lányod a lényeg, de tényleg nagyon nehéz elvonatkoztatni a saját személyes szempontjainktól.


Meg az is nagyon nehéz, hogy nézegetünk mindenféle szempontrendszerek szerint összerakott listákat. De sokszor az marad meg, hogy az egyik iskola megelőzi a listán a másikat esetlen nagyon és akkor az jobb. Holott lehet, hogy éppen olyan szempontok miatt kerül jóval előrébb a rangsorban, ami számunkra nem is fontos annyira.


Van egy oldal, ahol lehet szűrni tantárgyak szerint is, pl. hogy adott tárgyból emelt szinten mit teljesítenek meg közép szintű érettségin mit teljesítenek stb. Azt szoktam inkább nézegetni.


De még így is csak lutri. Mert mi van, ha nem szimpi tanárokat fog ki a gyerek, vagy az osztálytársaival nem jön ki vagy mit tudom én... :D

56987. Borian (válaszként erre: 56986. - Talisker)
2020. márc. 7. 12:55
Tényleg jó. Én tavaly nézegettem is az ökológiai osztályt, de akkor még haladó németes nem volt.
56986. Talisker (válaszként erre: 56985. - Aquarius76)
2020. márc. 7. 12:43
A Kölcsey nagyon jó hangulatú, liberális szellemiségű gimi, a sport osztályok még dobnak is a hangulaton. A férjem odajárt, na jó, az nem most volt :), 2 éve a lányom is megnézte, és nagyon bejött neki is. Soha rosszabb nem elit gimit!
56985. Aquarius76 (válaszként erre: 56977. - Chelsey)
2020. márc. 7. 12:28

Anyukám sokszor mondogatja lányomnak, hogy bezzeg a...neki van esélye bekerülni a Lászlóba, de a Kölcsey azért nem az a színvonal. Mondtam neki, van olyan osztálytárs aki kitűnővel, jó írásbelivel a Vörösmartyba készül (őt megfogta a dráma tagozatban valami amit régóta keres). Anyukám mondta, hogy na igen, az sem Kölcsey szintű, mert jobb. Hát, ha pl. HVG-s listára, érettségi átlagokra hagyatkozom, akkor pont fordítva.

Hiába mondom anyunak, hogy szerintem az is nagyon fontos, hogy mennyire érzem gyerekemhez passzolónak, de ezzel süket fülekre találok.

56984. virgilius (válaszként erre: 56982. - Aquarius76)
2020. márc. 7. 12:23
Biztos meglesz a Kölcsey. Lányom egyik oszt társnője igen elszúrta anno a felvételit, 60 pont lett max (8.-ban!), és most ott tanul, lazán bekerült egy jó szóbelivel, meg jó tanuló is volt, de nem kitűnő.
56983. Aquarius76 (válaszként erre: 56981. - Virgilius)
2020. márc. 7. 12:22
Egy fiú ment oda, de lehet hogy ő nyolcadikban már nem is ott lakott a kerületünkben.
56982. Aquarius76 (válaszként erre: 56925. - Virgilius)
2020. márc. 7. 12:21
Most lehet, hogy a Kölcsey angol-olasz/olasz-angol (2 tagozat, de egy osztály) beelőzi a László kéttanos olaszt lányomnál. Mondjuk a Lászlóra az elmúlt 4-5 év alapján eleve nagyon kicsi az esély, hogy felvennék. Most azon parázik, hogy mi van ha a Kölcseybe sem sikerül. Mert neki úúúúgy tetszik a Kölcsey atmoszférája, a szóbelis segítő diákok akik nagyon kedves, értelmes lányok. Meg hogy a Kölcseyben úgy tudjuk, nagyobb hangsúlyt kap az énekkar/kórus, mint a Lászlóban.
56981. virgilius (válaszként erre: 56980. - Aquarius76)
2020. márc. 7. 12:20
A Hunfalvy akkor is a Ponty utcában volt? Hogy kerültetek Ti oda a 18. kerületből, kibírható idejű utazással?
56980. Aquarius76 (válaszként erre: 56964. - Nunogomez)
2020. márc. 7. 12:16
Én a 18. kerületben laktam ált.sulisként (KISZ Lakótelep). Az évfolyamból aki a Karinthyba ment, azokra mondtuk, hogy "hú, őt felvették oda, nem semmi", de majdnem ugyanilyen hűha volt aki Hunfalvyba ment. Meg a barátnőm aki Veres Pálnéba. Ha a Hunfalvyt nem nézem, inkább az volt a mérvadó, hogy hova lehet eljutni otthonról kibírható idejű utazással. Ezért pl. Jóska, VMG stb. szóba sem jött, hiába hallottunk róla jókat ott Bp. másik felén. :)
56979. Aquarius76 (válaszként erre: 56938. - Bzsd25)
2020. márc. 7. 12:10
Van ismerősöm aki ott végzett kb. 25 éve. Azt mondta, szerinte akkor is nagyon jónak, ha úgy tetszik elitnek számított.
56978. Chelsey (válaszként erre: 56976. - Virgilius)
2020. márc. 7. 12:09
Ez milyen vicces tényleg :D
56977. Chelsey (válaszként erre: 56974. - Virgilius)
2020. márc. 7. 12:07

Jóóóó, de ez a beszélgetés pár hónapja zajlott le közöttünk!


Bezzeg a szomszéd kislány tudta, hogy van Eötvös - igaz ő eredetileg újpesti, az közelebb van, mint Szentendre :D

56976. virgilius (válaszként erre: 56964. - Nunogomez)
2020. márc. 7. 12:07
Hát hallod :))) Említett barátom édesanyja még most, 30 évvel később is büszkén szokta mesélni, hogy a fia anno a Révaiba járt :) Pedig azóta már az orvosit is elvégezte summa cum laude, de a Révai, na az volt a valami :)
56975. virgilius (válaszként erre: 56973. - Chelsey)
2020. márc. 7. 12:03
Persze, és tényleg nem vagyok a számok embere egyébként. Viszont a pontosság az fontos. :)
56974. virgilius (válaszként erre: 56971. - Chelsey)
2020. márc. 7. 12:01
Rákospalotán sem volt téma az E5. Ott ismert elit suli volt az István meg a Radnóti, illetve a nagy messzeségben az Api meg a Fazék. Mármint a mi időnkben. De sztem az E5 akkoriban is elég elit lehetett, viszont én se hallottam róla egyetemsita koromig egyáltalán, azt se tudtam, hogy létezik.
56973. Chelsey (válaszként erre: 56969. - Virgilius)
2020. márc. 7. 12:01
Tudod ugye, hogy csak kekeckedésből írtam, semmi komoly kötekedő szándék nincs mögötte?! :D
56972. Chelsey (válaszként erre: 56968. - Nunogomez)
2020. márc. 7. 12:00

:D

Van ez így! :)

56971. Chelsey (válaszként erre: 56962. - Levia)
2020. márc. 7. 11:59
Ha tudnád, hogy mennyire nem kell nagyon messzire menni! A fiam edzőtáborában a gyerekekre várva trécseltünk az anyukákkal, várakozott ott egy nyolcadikos nagytesó, akit meginterjúvoltam a továbbtanulást illetően. Kérdeztem, hogy mégis hová jelentkezett. Mondott egy-két szentendrei sulit, mire kérdően néztem, hogy és még. Erre azt mondta, hogy nem annyira ismert sulikat is beírtak a szüleivel, mint például az Eötvös! :D Nevetve mondtam, hogy ne butáskodjon, az Eötvös sokkal ismertebb suli, mint amikről eddig szó volt! Erre azt mondta, hogy azért nem mondja már, mert eddig bárkinek mondta, nem is hallottak róla.
56970. virgilius (válaszként erre: 56969. - Virgilius)
2020. márc. 7. 11:57
sikerülT
56969. virgilius (válaszként erre: 56965. - Chelsey)
2020. márc. 7. 11:56
Egy gyereknek nem sikerül elsőre, szóval akkor 97%. Bocsi, én csak bölcsész vagyok továbbra is.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook