Középiskolai felvételi (beszélgetés)
Az olasz nagyon könnyű (se főnevet se melléknevet nem ragoz, dallamos, fülbemászik, és romantikus is), szerintem az (is) lehet, amiért sokan választják, hogy angol úgyis kell, később mindenhol azt fogják használni, de egy másik felsőfok jól jön, és akkor már nem egy nehéz nyelvből.
Mondom úgy, hogy én is olaszt tanultam gimiben ezelőtt ezer évvel, van nyelvvizsgám, és semmire a világon nem használom :( De nagyon szerettem és szuper volt ezt a nyelvet tanulni. A volt osztálytársaim közül, akik használják olasztanárok és idegenvezetők. Sajnos a többiek olasz nyelvvizsga ide vagy oda - céges keretek közt az olasz partnerekkel is angolul beszélnek, leveleznek.
Az utóbbi időben sokan feltették a kérdést, hogy mire jó az olasz, hiszen csak egy országban beszélik, stb. stb.
Alapvetően ha nem a hasznát nézzük, akkor egy szép és könnyen tanulható nyelv, nagyon jó alap további neolatin (spanyol, francia) tanulásához is.
Ha meg a hasznát nézzük: én érettségi után (még továbbtanulás előtt) külkereskedelemben dolgoztam, pont olaszokkal. Természetesen elboldogultunk az angollal és némettel is velük, de igazán jó pozíciókat azok tudtak elérni, akik olaszul IS beszéltek.
Úgy gondolom, hogy manapság az angoltudás elengedhetetlen, kihagyhatatlan, de hogy mellette még milyen más nyelv(ek)et tanul valaki, az szinte mindegy. Az olasz is van olyan hasznos és értékes, mint mondjuk a német, hiszen sok kereskedelmi/kulturális kapcsolatunk van olaszokkal. Nem mellesleg nekem a legtöbb külföldre szakadt ismerősöm pont Olaszországban telepedett le.
Nálunk a fő szempont, hogy a gyerek már most elég magas szinten van angolból, ezért jöhet az újabb nyelv. A német nagyon nem tetszik neki, amit megértek, én is utáltam, mikor arra vetemedtem, hogy az angol után tanuljam... Így jöttek képbe a neolatin nyelvek, mégpedig az összes. (Legalábbis ez a terve a lányomnak, hogy mindegyiket el szeretné sajátítani az angol mellé.)
Zárójeles megjegyzés: aki műszaki területre készül, arra nem érvényesek a fentiek, ott a német is kb. kötelező... De nálunk ez nem játszik.
De még milyen kalandos volt és szívet melengető a végkifejlet. :)
És mint idén rákérdeztünk, azóta is szeret oda járni.
Lányomnak csak annyi, hogy ezt akarta tanulni az angol mellett. Mondtam neki, hogy ok. de mit akar vele kezdeni de ezt nem tudja. Ő irtózik a némettől. Pl. az oroszt bevállalná de abból a kéttant nem.
Szóval, ő nem fog németül tanulni viszont szeret nyelvet tanulni.
És nem, nem sértődtem meg. :)
Igen, igazad van. A gyorsaság viszont nagyon számított, mert aki másnap jelentkezett, azt már talán nem is mérlegelték. Jó, hogy észrevetted és szóltál nekik.
Megjegyzem, ha most én ilyen helyzetben lennék, hogy vadászni tervezek ilyen lehetőségre, akkor előre megírnék egy pár soros jelentkezőt, amibe már csak az igazgató után az urat vagy nőt kell bepötyögni és esetleg, ha konkrét kérdésre is kell válaszolni, akkor még azt. De nem akkor kezdeném el fogalmazni, megírni, amikor már küldeni kell. Szerintem most annyira kiélezettebb, bizonytalanabb a helyzet a korábbiakhoz képest, hogy ilyesmi is számít. Most meg még van idő, malmozás helyett bekészíteni ezeket, hogy kvázi csak küldeni kelljen, ha hirtelen adódik egy helyzet. Azokra a honlapokra, amelyik sulikra meg vadászik az ember akár óránként is érdemes ránézni az adott időszakban. Persze, ez időigényes, de úgyis csak egy-két napról van szó. Aki akkor nincs résen, az szinte biztos, hogy lemarad.
Igen, azt tudom, ezért is választottuk, mert "nyelves" gimi - nálunk ez volt a fő szempont.
A kérdés csak az, hogy jelentkező lesz-e elég az adott nyelvre... A napokban olvastam, hogy valamelyik olaszos évfolyamon egyetlen diák választotta a franciát, más osztályokból összejött a csoport, de az olaszosnak óriási előnye volt az angolosokkal/németesekkel szemben, hogy ő már eleve egy neolatin nyelvet (is) tanult előtte intenzíven.
a László elég jól el van látva nyelvtanárokkal, ezért 90%, hogy indul a vágyott nyelv
a mi osztályunkban 2. nyelvként németet, franciát, spanyolt és olaszt is tanulnak
László: két nyelvet kell megjelölni prioritási sorrendben (ez más sulikban is így van, ahol választható a 2. idegennyelv), azok közül az egyiket fogja tanulni.
Tehát mi megjelöltük a franciát és a spanyolt (később is lehet még, de már a jelentkezési lapon is volt rá mód). Ha nem jön össze franciás csoport, akkor marad a spanyol, de a kettő közül valamelyiket biztosra ígérik.
Sok gyereknél azt is anya dönti el, hogy hatosztályosba kell menni és azt is, hogy melyikekbe....
Ha megteheti egy család, hogy két jó megoldás közül dönthet, akkor ennyi szabadsagi fokot én megadnék a gyereknek, hadd válasszon.
biztosan! legfeljebb nincsenek itt a Hoxa-n. :-)
jó kis osztályok szoktak összegyűlni, normál években májusban már van ismerkedős tojásbuli, nyáron gólyatábor, szeptemberben 3 napos osztálykirándulás, mire kezdődik a tanítás összerázódnak!
További ajánlott fórumok:
- Középiskolai felvételi matematikából 2010-ben
- Óvódák, bölcsődék, általános iskolák, középiskolák, bárhol a világon
- TB ügyintéző tanfolyamra jelentkeztem. Van valakinek információja, mire lehet számítani felvételinél?
- Mikor lesz fent a neten a középiskolák végleges felvételi sorrendje?
- 2011 középiskolai felvételi
- Hol lehet megnézni a tavalyi középiskolai felvételi ponthatárokat?