Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Asszertivitás, mint az önbizalom fokmérője fórum

Asszertivitás, mint az önbizalom fokmérője (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7
83. csikil4ny (válaszként erre: 82. - 4213133598)
2017. júl. 11. 19:04
Akkor próbáld meg megfogalmazni másképp, nem kell egyetértenünk, de speciel most nem értem az állításod. Mert ha elfogadom, hogy valaki nem tartja jónak valamelyik tulajdonságomat, amit én igen, s meg akar győzni, hogy változtassak, akkor ha én meggyőződésem ellenére változtatok, akkor ez pozitív?
82. 4213133598 (válaszként erre: 81. - 4213133598)
2017. júl. 11. 18:45

Kiegészítés. Nem pontosan érted, mit akartam az egészből kihozni. Semmiféle megfelelni akarásról nem beszéltem, nem erre gondoltam.

De nem is lehet ez pontosan érzékeltetni egy fórumon, hogy mit is gondol az ember.

81. 4213133598 (válaszként erre: 78. - Csikil4ny)
2017. júl. 11. 18:43

Jó. Akkor téged nem érdekel.

Nem baj, ha nem vagyunk azonos véleményen.

80. csikil4ny (válaszként erre: 79. - PöttyösPanka)
2017. júl. 11. 18:32
Nem fogunk összeveszni. :) Már nem is emlékszem, hogy milyen olvasatomban írtam azt amit. Nem vitázni szerettem volna, csak kapcsolódni.
79. PöttyösPanka (válaszként erre: 75. - Csikil4ny)
2017. júl. 11. 18:25
Ezt nem is állítottam. Csak előttem írták, hogy a nagy önbizalommal rendelkező embert arrogánsnak tartják. Erre reflektáltam.
78. csikil4ny (válaszként erre: 77. - 4213133598)
2017. júl. 11. 18:20

Minek? Ha nekem van önbizalmam, akkor nem érdekel, hogy más milyennek lát, mert tudom milyen vagyok. Ebben nincs benne, hogy tökéletesnek tartom magam. Ismerem a hibáimat, hiányosságaimat, fejlődök tovább, de nem az határoz meg, hogy pistike, meg mariska milyennek talál a saját személyiségén keresztül. Ha azt nézem, hogy kinek mi tetszik bennem, akkor ez megfelelni akarás...


Miért kellene én védekezzek vagy vitába keveredjek a témában. Attól más tarthat olyannak, amilyennek csak akar, az róla szól és nem rólam.

77. 4213133598 (válaszként erre: 75. - Csikil4ny)
2017. júl. 11. 17:48

Ezzel csak részben értek egyet.

Ugyanis ha valakinek stabil az önbizalma, akkor azért fog adni mások véleményére, mert nagyon határozottan meg tudja védeni az álláspontját akkor is, ha ellenállásba ütközik. Ez a típus már eljutott arra a szintre, hogy képes érvelni, meghallgatja a vitapartnerét, képes elfogadni, hogy mások másként látják a világot.

A másik, aki még nincs ilyen szinten, ő pedig azért ad mások véleményére, és érdekli, hogy mások milyennek tartják, mert még kiforratlan az önbizalma. Jó úton jár, de még benne van a konfliktustól való félelem, neki még fontos, hogy elfogadják. De mivel az önérvényesítés fejleszthető, előbb-utóbb megingathatatlan önbizalomra tehet szert.


Szerintem épphogy az egoista emberre jellemző, amit írsz. Ő az a típus, aki nem függ attól, hogy mások milyennek tartják. Pontosan ő az az embertípus, akit PöttyösPanka is említett. Ő tévedhetetlennek, tökéletesnek tartja magát, ezért nem számít neki, mások mit gondolnak róla.

76. 4213133598 (válaszként erre: 74. - PöttyösPanka)
2017. júl. 11. 17:34
Én is egyetértek.
75. csikil4ny (válaszként erre: 74. - PöttyösPanka)
2017. júl. 11. 17:02
Egy önbizalommal rendelkező ember nem függ attól, hogy mások milyennek tartják.
74. PöttyösPanka (válaszként erre: 68. - 4213133598)
2017. júl. 10. 16:31
Egyetértek. Az önbizalom és a nagyképűség két teljesen más dolog. Hogy mások hogyan ítélnek meg egy határozott embert, az attól is függ, hogy a karakán kiállás mögött van-e tudás, és hogy a határozottság mennyire megy át tévedhetetlenségbe. A többi ember hamar leszűri, hogy én csak el vagyok ájulva magamtól, hogy milyen tökéletes vagyok, vagy azért vagyok magabiztos, mert tudom, miről beszélek, de mások álláspontját is elfogadom.
73. csikil4ny (válaszként erre: 72. - 1c2bf7d42c)
2017. júl. 10. 15:51
Szerintem egy alapvető személyiséggel jövünk, de nem mindegy, hogy mire kondicionáljuk a gyermeket. Mert ha folyton azt mondjuk neki, hogy pistike ne csináld ezt-azt-amazt, mert úgysem sikerül, akkor tényleg nem fog neki sikerülni, de ha bátorítjuk, akkor próbálkozni fog...
2017. júl. 10. 15:20

Mar az ovodaban kis kiderul az onbizalom.

Amig az egyik gyerek keptelen egy mondatot is elmondani, a masik nagy buszken kiall a kozonseg ele es magabiztosan elmondja a megtanult verset.

71. 124637ff9b (válaszként erre: 68. - 4213133598)
2017. júl. 10. 14:07

Hát erről beszéltem

Attól függ, ki milyen habitusú ill hogy áll önmagával, attól függően látja a másikat arrogansnak vagy sem. Mondjuk ha én nem eleve abból indulok ki, hogy na az a másik milyen arrogáns és biztos le akarja szedni a fejem, pedig csak határozott és magabiztos, akkor nem is az.

2017. júl. 10. 14:01

Igen, aki nem hagyja magát sodorni az árral, van határozott, külön véleménye, az gyakran szembesül azzal, hogy népszerűtlenné válik. Vagy éppen megosztó emberré, mint az általad korábban említett Anettka és Soma.


Vannak sziklaszilárd önbizalommal rendelkezők. Ők megingathatatlanok, jó a konfliktustűrő képességük, nem félnek a konfrontálódástól. Ők az állandó győztesek.

Van, akik kiáll magáért, de érvényesül a sok lúd disznót győz elve, vagyis hiába erős, a túlerő legyőzi. És itt jön be az, amit említesz. "Mert kényelmesebb látszólag elfogadni a többség által képviselt normát/ álláspontot, mint ritka madárként szembe menni velük." Milyen igazad van!

69. futóbajnok (válaszként erre: 64. - 4213133598)
2017. júl. 10. 11:44

Persze, hogy értelek. Ugye, mikor már valaki nem követi az "Oda állok, ahova a falu" elvet, vagy a többséghez nem simul, sokszor akkor jönnek az indulatok... Mert kényelmesebb látszólag elfogadni a többség által képviselt normát/ álláspontot, mint ritka madárként szembe menni velük. Az, hogy ilyenkor pl. neveletlennek, öntörvényűnek kiáltanak ki valakit, az gyakorlatilag azt jelenti, nem tudják kezelni, hogy kiáll az elvei mellett.

Bármennyire ez lenne a normális, egészséges,(mármint a megfelelő önérvényesítés), azért ismerjük el, az ilyen emberek nem túl népszerűek. Ők a különcök.

68. 4213133598 (válaszként erre: 67. - 124637ff9b)
2017. júl. 10. 09:11

Tény? A tények makacs dolgok. De! Ismerek én ám olyan embert is, férfit is, nőt is, aki határozott fellépésű, mégsem arrogáns.

Az arrogancia nem tűnik ki magából az ember fellépéséből. Vagy az első benyomás? Az nem mindig helytálló. Ezt tudjuk.

67. 124637ff9b (válaszként erre: 66. - 4213133598)
2017. júl. 10. 09:05

Ahányan vagyunk, annyifélék, igen.

És az is tény, hogy egy határozott fellepesu ember arrogansnak tűnik.

66. 4213133598 (válaszként erre: 65. - 124637ff9b)
2017. júl. 10. 09:02

Bizonyára van ilyen is. Nem vitatom. Ezzel az oldallal én nem találkoztam. A másikkal annál inkább. Pedig az éremnek tényleg 2 oldala van.


Ki melyiket tapasztalja meg. Láttam már több esetben vitát itt 2 ember között. Egyáltalán nem tisztelettel kommunikált az illető a másik felé. Nekem nem az jött le, hogy önértékelési zavara lett volna annak, akit a másik földbe döngölt. De mondom, biztos olyan is van, amiről Te beszélsz. Csak az a Te tapasztalatod, az enyém meg a másféle tapasztalás.

65. 124637ff9b (válaszként erre: 64. - 4213133598)
2017. júl. 10. 08:53

Majdnem egyet értek.

De nézd a másik oldalt is.

Van a magabiztos, onervenyesito, aki jól kommunikál, tisztelettel, legalábbis szándékát nézve, de a fogadó félnél önértékelési zavarok vannak. Innentől máris robban, bantva, sértve érzi magát, mert az a bunkó már megint beszólt és földbe döngöl stb.

Holott csak ő saját magát.

64. 4213133598 (válaszként erre: 62. - Futóbajnok)
2017. júl. 10. 08:46

Összességében jónak tartom, amit írsz. Kiragadnám az utolsó gondolatodat - "A mai világban, ha valakinek sok az önbizalma, az emberek hajlamosak bunkónak, tiszteletlennek, stb. bélyegezni, mert nincs tekintettel másokra, kimondott véleményével megsérti sokak jóérzését."

Most erre reflektálok.

Nem feltétlenül kellene így lennie. Az önbizalom léte nem azt jelenti, hogy úgy mondjunk véleményt, hogy másokat azzal sértsünk, megbántsunk. Sőt! Ha már tanulható, fejleszthető, akkor az önérvényesítés miért kellene, hogy kézen járjon a bunkósággal? Éppen az a lényege az asszertivitásnak, hogy megtalálja az arany középutat az agresszív, sértő és a behódoló, fülem-farkam behúzó viselkedés között.

Lehet az embernek önbizalma, kiállhat önmagáért, a véleménye mellett anélkül is, hogy közben nem alázza meg a másikat. Sok ember a magabiztosságát a másik ember porba döngölésével fitogtatja. Na, ez nem önérvényesítés. Vagyis az, csak éppen egy negatív példája.

Az önbizalommal rendelkező ember tehát kiáll magáért, vállalja a döntését, a véleményét, nem sodródik mások véleményével. De! És itt most nagyon hangsúlyos: sok ember azzal követ el hibát, hogy csak azért is ellentmond. Meggyőzhetetlen. Illetve érzi valahol a szíve mélyén, hogy tényleg megingott, már szinte igazat adna a másik véleményének, de nem engedi az e-gó-ja.

Biztos érted, mire akarok kilyukadni. Ekkor már nem az önbizalomról szól a dolog, itt belép az egó.

Az önérvényesítés fontos eszköze a kommunikáció. Elkerülhetetlen, hogy ütközzenek a vélemények, nem is ezzel van a gond. De lehet attól még nagy önbizalommal rendelkező ember valaki, hogy meghallatja, uram bocsá' megvitatja, sőt elfogadja mások véleményét.

Nem kell messzire menni, itt a hoxa fórumán is mi jön le? Vita vita hátán, moderátor által törölt hozzászólások, mert képtelenek vagyunk normális kommunikációra.

Az önérvényesítő emberek egy része képtelen tisztelettel lenni más iránt.

És itt van a lényeg. Látod, végeredményben ugyanoda lyukadtam ki, amivel Te is zártad a mondandódat.


Pedig csak icipicit kellene változtatni, jobban elfogadónak lenni. Ismerni néhány varázsszót, mint a ne haragudj, igazad van, bocsánat, kérlek...

63. a03dd05915 (válaszként erre: 62. - Futóbajnok)
2017. júl. 10. 06:57
Egyetértek. Igaz.
2017. júl. 10. 06:49

Most lehet, hogy megköveztek jópáran, nem olvastam az eddigieket, de ha már írta valaki, bocsánat.


Szerintem az, hogy valaki mennyire lesz önazonos, kisgyermekkorában dől el. Akkor még feszegeti a határokat, és talán a szülei megengedő, vagy éppen korlátozó nevelésén múlik, hogy később mennyire vállalja fel a döntéseit.

Ma, ha valaki fel mer vállalni bizonyos dolgokat, megosztja az embereket. Egyik részük azt mondja, öntörvényű, beképzelt, pökhendi az illető. Más részük azt, hogy idióta, csodabogár valaki (Pl. anno Soma Mamagésát, vagy Anettkát tartottam ilyennek). Csak kevesen vannak, akik azt mondják: "De jól csinálta, tökös csávó/szuper a csaj!" Véleményem szerint ez azért van, mert a társadalmi normák, berögzült szokások korlátozzák az ember önérvényesülését. Nyilván, hiszen nagy közösség vagyunk, a harmonikus együttélés elengedhetetlen feltétele a szabályok betartása. Ez a kérdésedhez úgy kapcsolható, hogy sokan azért nem mernek vállalni bizonyos "szív szerinti" döntéseket, hogy megfeleljenek ezeknek a - sokszor íratlan - társadalmi normáknak.


A mai világban, ha valakinek sok az önbizalma, az emberek hajlamosak bunkónak, tiszteletlennek, stb. bélyegezni, mert nincs tekintettel másokra, kimondott véleményével megsérti sokak jóérzését.

61. Guruljka (válaszként erre: 60. - A03dd05915)
2017. júl. 10. 02:05

Miért?


Ezt szoktam - nagy választék nincs. Valóban örülök. (Vigyor. Csak úgy simán.)

60. a03dd05915 (válaszként erre: 59. - Guruljka)
2017. júl. 10. 01:02
Lehet, valamit félreértettél látva az emóciódat.:)
59. Guruljka (válaszként erre: 58. - A03dd05915)
2017. júl. 9. 23:22
Jó, hogy tanítják ezt. :D
2017. júl. 9. 23:20

Munkahelyemen tanfolyamon oktatják ennek a készségnek az elsajátítását, használatát a munkahelyi kommunikációban.


Mégsem támadhatunk egy kollégára, hogy "hülyeségeket beszélsz, te ehhez nem értesz", de mégis el kell érnünk, rá kell vezetnünk másokat egy helyes megoldásra. Ami végül lehet, hogy nem a mi javasolt megoldásunk lesz.:)

2017. júl. 9. 22:49

A címre visszatérve, azóta erősödik bennem az asszertivitás, amióta nő az önbizalmam. Tehát tényleg lehet fokmérő.


Isteni volt először nemet is mondani, de az már régebben volt. A nemrégi élmény, "Ne haragudj, ez engem most egyáltalán nem érdekel." Valami remek volt kimondani ezt, teljesen békésen, és afelé terelve a szót, ami nekem épp fontos és sürgős volt, mint végighallgatni az elterelést.

56. 35d45e2ed1 (válaszként erre: 54. - Guruljka)
2017. júl. 9. 21:31
Szomszéd az nekünk is volt de hála az égnek vastag téglafalak voltak úgyhogy mi nem hallottuk a kutyája ugatását ő meg a gyakorlást. Úgyhogy béke volt.
55. Guruljka (válaszként erre: 50. - Vacsa)
2017. júl. 9. 21:25
Érdekes ez, csak most nem vagy ráhangolva.
2017. júl. 9. 21:24

Hát látod, nekünk nem volt.


No meg volt egy rémes szomszéd is...

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook