Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Római katolikus hitoktató vagyok - miben segíthetek? fórum

Római katolikus hitoktató vagyok - miben segíthetek? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... ❯❯
372. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 371. - A14deb9047)
2010. jún. 20. 20:40
ok ezekkel egyetertek de hogy jon ez a formasagokhoz?
2010. jún. 20. 20:37
Éhes voltam, ennem adtatok, szomjas voltam, innom adtatok, ruhátlan voltam, felruháztatok, úton voltam, befogadtatok... irgalmasság testi cselekedetei.
2010. jún. 20. 20:34

és hirdeti az Atyaisten dicsőségére, hogy Jézus Krisztus az úr...

Az a fontos mindenek előtt, ami a szívünkben van, a jó és a rossz tettek, a jó és a rossz gondolatok.

369. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 368. - A14deb9047)
2010. jún. 20. 20:32
az o nevere minden terd meghajli menyeieke foldiekke es fol alattvaloke,imadkozni lehet folemeltkezzel is,atobbi az tenyleg csak kulsoseg aminek semmi ertelme isten elott mert ot ugy sem tudjuk becsapni.
2010. jún. 20. 20:27

A zsidó miért hajlong imádkozás közben?

Miért metélik körül a zsidó fiú újszülöttet?

de nemcsak náluk szokás...)

Miért hord a zsidó férfi kippát a fején, az asszony csipkekendőt?

A zsidó vallású miért Dávid-csillag medált visel a nyakláncán?

Miért tesszük össze a kezünket imádság közben?

Miért állunk föl vagy hajtunk térdet, térdelünk le?

Miért vetünk keresztet?

Az iszlám miért térdepel az imaszőnyegre?

Miért kell a Kába-kőhöz elvándorolni?

Miért kell a Gangesz-ben megfürödni?

Miért szokás a templom előtt keresztet vetni, vagy a férfiaknak (régen) kalapot emelni?

A hit megvallásának vannak külső jegyei is, ami néha nem is olyan könnyű fölvállalni.

Aki megvall engem az emberek előtt, én is megvallom a Mennyi Atyám előtt. aki megtagad...

Ha az ember étteremben van, étkezés előtt egy pici keresztet rajzol a tányérra...

A nagymamám még úgy tanított (ő 1902-ben született), hogy amikor az egész kenyeret fölvágjuk, a késsel keresztet rajzolunk rá.

És sorolhatnám még a külső jegyeket...

Évezredes-évszázados szokások.

Nekem semmi bajom velük, vagy csak én lennék ennyire toleráns?

367. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 366. - A14deb9047)
2010. jún. 20. 20:14
a bibliabol azt olvastam hogy minden ember bunos es hjjaval van isten dicsosegenek,es egyedul jezus volt akiben nem volt bun.ha keresztet vetsz,az miben segit? ezsajas profetanal igy irja,ez a nep aszajavalhizeleg de a szive tavol van. isten a szivek vizsgaloja es nemhiszem hogy arra kivancsihogy ki milyen kulso figurakat csinal.beleszulettel egy vallasba,csak az az erdekes hogy nem a vallasi forma udvozit,sajnos az embereket a vallassal lehet a legjobban felrevezetni,a vallas a nep "opiuma"de valojaban a jezus krisztussal valo talalkozas ami megvaltoztatja az ember eletet,es a fontos hogy a krisztus illatathordozza az aki isten gyermekenek valja magat,hogy megkivanjak az emberek a szent eletet. a formasagokbol van eleg a vilagban de a tartalmas eletbol sajnos keves.
2010. jún. 19. 22:57

Visszamennék egy kicsit a zsidó hagyományokhoz: ugye az elsőszülött fiút - amely megnyitja az anyja méhét, az Úré... (és minden elsőszülött hím") - néhány napos korukban "bemutatták", felajánlották és ekkor el is végezték a szokásos rituálét. Ezt ma úgy mondják, hogy "felvették Dávid közösségébe. A későbbiekben természetessé vált, hogy a kisgyermeket már egész kicsi korában megkereszteljék, ennek részben volt oka a nagy csecsemőhalandóság, hogy "ne legyen pogány". A keresztség az első "beavató szentség", mely eltörölhetetlen jegyet hagy az ember lelkén és eltörli az eredendő bűnt, mellyel megszületik.

Ezért is lehet hallani, hogy Mária eredeti bűn nélkül született, ill. már édesanyja is mentes volt ettől a bűntől. Az általános felfogás hosszú ideig az volt, hogy a kereszteletlen kisgyermek elkárhozik, mert nincs megkeresztelve, ezért hosszú ideig ezeket a babákat másképpen temették el. Hosszú időnek kellett ahhoz eltelnie, amikor ez a nézet megváltozott, hiszen csak az követ el bűnt, aki tudva és akarva nem teljesíti Isten parancsolatait - itt a Tízparancsolatra és a legsúlyosabb bűnökre vonatkoztatnak -. Egy kisbaba/gyermek pedig tudatosan nem tud ilyen súlyos bűnöket elkövetni.

Amikor Jézus egy kisgyermek kapcsán azt mondta, hogy ha nem lesztek olyanok, mint a gyermekek, nem kerültök isten országába, ez azt jelenti leginkább, hogy a gyermek lelke tiszta. Ahogy nő, szocializálódik, egyre inkább nyílik az értelme, egyre lesz tudatában jónak és rossznak (ezt nevezzük szabad akaratnak, hiszen az ember jó és rossz tudásának birtokában van.

És egy kisgyermeknek az első "egyház" a családja, a szülei, a nagyszülei. Ki tanítja meg a kisgyermeket keresztet vetni, imádkozni?? Legtöbbször az édesanya. Az élet hétköznapjaiban az anyuka/nagymama leginkább az, aki tanít. És ez olyan természetes volt.

lényegében az embernek a mindennapjait át- meg átszövi a keresztény kultúrkör, a szokások.

Egész kicsi voltam és emlékszem, hogy a nagymamám keresztet rajzolt a késsel az egész kenyérre, mielőtt megszegte és egy falatkát félre tett belőle. (Ezt később a madaraknak adta.)


Jelenleg több tanítványom is van, akik járnak hittanra, templomba, ministrálnak, készülnek az elsőáldozásra, de még nincsenek valamilyen ok miatt megkeresztelkedve.


A Biblia sok mindenről nem ír...Fejlődik a társadalom, és az isteni-természeti törvényeket igyekeznek az egyházak a mostani időkre is átültetni. Lásd morálteológia, másképpen etika.

Nekem természetes volt, hogy a néhány hetes kisfiammal elmenjek a templom akár néhány percre is. Valamibe beleszületni, ami az életünk részévé vált. És mindezt igyekeztem tovább adni. Bízom benne, hogy majd az unokámnak is...

365. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 364. - A14deb9047)
2010. jún. 19. 22:28
kosz az oszintesegedet,csak en azzal vagyok dilemmaba,hogy a biblia nem ir gyermek keresztsegrol, hanem azt 'terjetek meg es keresztelkedjetek meg' egy gyermek hogyan es mibol tud megterni,es nem ertem ha a bibliaban nincs gyermekkeresztseg akkor egyes egyhazak miert csinalnak efeleket,nem felrevezetes ez valamilyen szinten?
2010. jún. 19. 22:11
Beleszülettem, felmenőim mind vallásukat gyakorló istenfélő emberek voltak.
363. a14deb9047 (válaszként erre: 362. - 9d1c6d6ed1)
2010. jún. 19. 22:08
Október 26-án megszülettem és november 7-én megkereszteltek. Úgy tűnik, volt némi humoruk a szüleimnek...
362. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 361. - A14deb9047)
2010. jún. 19. 22:03
ha szabad megkerdeznem ,te mikor keresztelkedtel meg, felnott korodban vagy beleszulettel az egyhazba?
2010. jún. 19. 10:53

Több felekezetben is vannak barátaim, zsidó vallású is (meg is szoktuk egymást kínálni finom étellel, bevásárolok, elintézek egy s mást.. A hétköznapi életben nagyon jól meg vagyunk egymással. Megkérdezem, hogy ez hogy van nálatok, elmagyarázza és kész. Zsidó barátnőm, amíg tudott járni, az éjféli misére mindig elment, a katolikus férje halotti miséjén ott voltunk mindketten. Nagyon szeretett pl. a Máriagyűdi kegytemplomban lenni..

Képletes ajándékkal köszöntjük egymást karácsonykor...


Azért indítottam ezt a topikot, mert láttam, hogy vannak többen, akiknek kérdéseik vannak főleg szentségekkel való kiszolgáltatás témájában.


Remélem, hogy ez a kis intermezzo után továbbra is megtisztelnek majd kérdéseikkel és tudok nekik segíteni. Dona nobis pacem!

2010. jún. 19. 10:30
Na ilyen keresztény vs keresztény hitvitákba meg végképp nem érdemes belemenni... Nálunk nagyobb embereknek sem sikerülne tisztázni a vitás kérdéseket, szóval... Protestáns testvéreinket sem értem, miért kezdenek vitázni unos-untalan (számos keresztény topikban részt vettem már, és meg lehet figyelni, sosem a katolikusok kezdik), amikor ennek csak az ördög örül. Benéz valaki, kereső vagy érdeklődő, pláne ateista a topikba, és mit lát? Marakodás, veszekedés... Mit fog gondolni? Hát, ezek a keresztények már csak ilyenek. Tényleg ilyenek vagyunk? Az a legfőbb gondunk, hogy a másik felekezetének a hibáira mutogassunk? A mi házunk táján minden a legnagyobb rendben van? Pláne számonkérni ma élő embereken a múlt hibáit - mire jó ez? Aki valamely keresztény egyházba beleszületik, annak jó oka kell legyen, hogy manapság másik felekezethez csatlakozzon. Aki ateizmusból tér meg, az előtt ott a választási lehetőség. De az ökumenétől elég távol áll, hogy ebből bármit számonkérjünk egymáson. Peace! :)))
2010. jún. 19. 10:09

Az anglikán és a katolikus felfogás között csupán néhány, nem lényeges eltérés van. Az már csak a történelem fintora ugye, hogy Henrik miért vált ki az egyházból..., akit előzőleg X. Leo pápa a "defensor fidei" (a hit védője) címmel tünteti ki... Aztán valahogy gellert kapott nála a dolog, és kivégezteti feleségeit, biborosait, érsekeit, 18 püspököt, 13 apátot, 500 szerzetes 38 teológiai és jogi doktort, 12 herceget és grófot, 164 nemest, 124 polgárt és 110 asszonyt juttatott vérpadra, ezek nem mind a római hithüségük áldozatai voltak, hanem protestáns gondolatoknak is akadnak köztük vértanúi.


Csak éppen az elmúlt évek történetéből, bár nem verték nagy dobra: A leköszönő angol miniszterelnök G. Major áttért a római katolikus hitre családjával együtt, és ezt követően mint Angliában, mint Ausztráliában több egyházmegye - szám szerint 7 - visszatért. Az utóbbi tavalyi évben.


Az angol egyházat nem vallásos szükség, hanem fejedelmi önkény teremtette meg, s csak idővel engedett nagyobb tért a reformáció vallásos gondolatainak. Sok külsőségben és szervezetében azonban máig is nagyon sok a katolikus kovász úgy, hogy van egy iránya, mely hitvallásai dacára is közelebbi rokonságot tart a görög és a római egyházzal, mint a protestánsokkal.


Azért mentette fel, mert klerikus semmilyen politikai jellegű közszereplést (országgyűlési képviselő, párttagság stb.nem vállalhat, bizonyos tevékenységekben nem praktizálhat, kereskedelmi tevékenységet nem folytathat, stb.


(A mandátum lejárta után kérheti visszahelyezését a klerikusi állapotba. Bizonyos kötelezettségei pedig így is megmaradtak, melyek eltörölhetetlenek.


De nem szeretnék parttalan, értelmetlen vitát folytatni politikai színezetű, régmúlt történelmi események miatt senkivel, ez a történészek, valláskutatók szakterülete.


Ettől kíméljetek meg.

358. a9986bef96 (válaszként erre: 357. - A14deb9047)
2010. jún. 19. 07:36

"Nagy-Brittania: Az anglikán egyház feje a mindenkori uralkodó." És egyben az egyetlen olyan,a katolikus egyház által megcélzott ország,amit nem sikerült sosem katolizálni...

Viszont...hiába igaz ez még ma is,akkora a vallási szinkretizmus,hogy csak na!Elég jó bizonyítvány...:D

A spanyoloknak is volt szép számú gyarmatuk...;)Szerintem ez vallás-független téma.Kivéve Jeruzsálem,amire még Napóleon foga is fájt...De,az meg nem volt gyarmat-téma.Szóval...;)

"az iszlám, a hindu, mohamedán országokat, ahol szintén a vallási vezetők az államfők,"

Na...hát nem ezekre a vadorzókra gondoltam...:)

Amúgy meg a felvilágosodás kora volt eredetileg a téma,amikor is a vallás bibliástul mindenestül repült,mert az emberek "rájöttek",hogy nincs Isten.Ez maga után vonta a hatalomból való kiszorulását is a vallásnak.:D

"az egyik dél-amerikai ország államfője egy szerzetes-pap-püspök lett, akit a pápa felmentett klerikusi állapotából." Hát erről nulla az infom,meg kell valljam.Miért mentette fel?

357. a14deb9047 (válaszként erre: 355. - A9986bef96)
2010. jún. 18. 23:24
Már ahol! Csak európai példát említsek: Nagy-Brittania: Az anglikán egyház feje a mindenkori uralkodó. Ha ehhez hozzátesszük a gyarmataikat és Ausztráliát...amely ugyebár szintén angol felségterület... , az iszlám, a hindu, mohamedán országokat, ahol szintén a vallási vezetők az államfők, de az egyik dél-amerikai ország államfője egy szerzetes-pap-püspök lett, akit a pápa felmentett klerikusi állapotából.
356. a9986bef96 (válaszként erre: 354. - 3c0814215c)
2010. jún. 18. 23:06

Végülis hálásak lehetünk a máglyákért...Nélkülük most nem is lenne amerika az,ami!:))))))

Bár már...kezdi levetni,de azért jó,hogy volt olyan is az USA,amilyen volt...

355. a9986bef96 (válaszként erre: 348. - 9d1c6d6ed1)
2010. jún. 18. 23:04
Az,hogy a vallás kijjebb szorult a hatalomból!:D
354. 3c0814215c (válaszként erre: 349. - A14deb9047)
2010. jún. 18. 23:02
A vallás és világnézeti szabadságot 1948-ban Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában deklarálták, mint minden embert megillető alapvető jogot.
353. 3c0814215c (válaszként erre: 348. - 9d1c6d6ed1)
2010. jún. 18. 22:56
A morális értékekben végbement, tisztán szekuláris fejlődés.
2010. jún. 18. 22:56

"És lőn azokban a napokban, Augusztus császártól parancsolat adaték ki, hogy mind az egész föld összeirattassék."Lk:2,1

"Kiket Jáson házába fogadott: pedig ezek mindnyájan a császár parancsolatai ellen cselekesznek, mivelhogy mást tartanak királynak, Jézust."Ap.cs:17,7

"Hit által rejtegették Mózest az ő szülei születése után három hónapig, mivel látták, hogy kellemes a gyermek, és nem féltek a király parancsától."Zsd:11,23

"És a mint általmentek a városokon, meghagyák nékik, hogy tartsák meg a rendeléseket, melyeket végeztek a Jeruzsálemben levő apostolok és vének."

Ap.cs:16,4

"Az ellenségeskedést az Ő testében, a parancsolatoknak tételekben való törvényét eltörölvén; hogy ama kettőt egy új emberré teremtse Ő magában, békességet szerezvén;"Ef:2,15

"Ha meghalván a Krisztussal, megszabadultatok e világ elemi tanításaitól, miért terheltetitek magatokat, mintha e világban élők volnátok, efféle rendelésekkel:"Kol:2,20


Ööö...Én nem vontam kétségbe a szó létezését...:D

Engem AZ érdekel,hogy ezek az idézetek miként támasztják alá a dogmatikát és teszik azt előbbrevalóvá a Bibliánál? :O

Csak...érdeklődöm...:O

2010. jún. 18. 22:40
Nem görögül van. Konkrétan: Dán 2,13; 6,8; Eszt 3,9; 4,8, 2Mak 10,8; Lk 2,1; ApCsel 17,7; Zsid 11,23; ApCsel 16,4; E 2,15; vö. Kol 2,20
350. a9986bef96 (válaszként erre: 347. - A14deb9047)
2010. jún. 18. 22:34

"Az Ószövetségben"

Az eredeti nem görögül van. (?)


"Pál apostol a hellén szóhasználatnak megfelelően élt a szóval."

Konkrétan hol?Ugyanis ez egyáltalán nem mindegy...Valami ilyesmi helyen..."a bűnöket tételekben felsorolva..." Nem? (nem egy pontos idézet,de...a lényegen nem változtat!)

2010. jún. 18. 22:00

A vallási tolerancia leginkább a II. Vatikáni Zsinat után kezdődött meg, melyet XXIII. János pápa 1969. január 8-án jelentett be, de valójában az 1868-70-ben tartott I. Vatikáni zsinaton felvetett kérdések körében-, a modern ember hitproblémái, az egyháznak a fejlődő világhoz való viszonya, - kellett tovább lépni. A második Vatikánumot elnevezték János pápa zsinatjának is.

1962. október 11-én kezdődött és 1965. december 8-án záródott.

348. 9d1c6d6ed1 (válaszként erre: 346. - 3c0814215c)
2010. jún. 18. 21:54
nem ertem,mi kedvezett a vallasi tolerancia terjedesenek?
2010. jún. 18. 21:43

Dogma görög szó. Az Ószövetségben profán értelemben királyi rendelet, határozat, ediktum. Ugyanilyen értelemben szerepel a szó az Újszövetségben is. Pál apostol a hellén szóhasználatnak megfelelően élt a szóval. A szó egyházi jelentése: tétel, hittétel, először az apostoli atyáknál lehet kimutatni.

Néhány dogmatikai tétel: Az egy isten; A Szentháromság,; A teremtő Isten; A történeti ember; A megváltó isten; Jézus életének misztériumai; Hazatérés az Atyához; Az emberré lett Ige; A megváltás kegyelmi rendje; Az egyház a kegyelmi rend üdvözítője; Beiktatás az egyházba; Az egyház mint kultuszközösség; Az egyház belső élete; Az üdvtörténet beteljesedése;

346. 3c0814215c (válaszként erre: 343. - 9d1c6d6ed1)
2010. jún. 18. 21:43
A Felvilágosodás az ami sokat javított a vallások gyakorlásának módján. A racionális és humanitárius gondolkodás indult terjedésnek a felvilágosodás kora óta, s ez visszahatott a vallásos hitre is: a vallási tolerancia terjedésének kedvezett.
345. a9986bef96 (válaszként erre: 344. - A9986bef96)
2010. jún. 18. 21:40
:(((((
2010. jún. 18. 21:40
2010. jún. 18. 21:31
vegig fut a hideg a hatamon ahogy olvasom ezeket a dolgokat,hat hol van a szeretet azokban a vallasi vezetokben aki ilyet csinalnak. sotetsegben tartjak az embereket kulombozo dogmakkal tomik a fejuket,csakhogy ne olvassak a bibliat.pedig en ugy tudom hogy isten a biblian kersztul szol hozzank.vagy megis elfelejtette a telefonszamunkat es azert vannak a dogmak?
❮❮ ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook