Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Pyelectasia - vesemedence tágulat. Segítsetek!!! fórum

Pyelectasia - vesemedence tágulat. Segítsetek!!! (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6
2012. febr. 6. 19:19
Nekem van ilyenem, miben kell segíteni?
2012. febr. 6. 16:11

Sziasztok, kicsit összefoglaltam az általam tudottakat. Ha valaki többet tud, egészítse ki, szerintem hasznos lehet. Mi 3 dokinál is voltunk, mire megértettem a "betegség" lényegét.


A vesemedence a vesében van, és az abban levő tágulat:

-Vagy egyszerű anatómiai eltérés

-Vagy egy húgycsőben levő szűkület miatt a vizelet nehezen folyik tovább, így a felgyülemlett vizelet tágítja a vesemedencét

-vagy a hólyag felől visszaáramlás van a vesemedence felé és ez a visszaáramló vizelet tágítja a vesemedencét


A nyomás is károsíthatja a vesét, a vese szövetét (a kelyhek, kehelyszárak), de ha fertőzés van (baktérium a vizeletben 10az 5.-en csíraszám felett), akkor a nyomás, visszaáramlás bepréseli a vese falába a kórokozókat és helyi gyulladást, hegesedést okoz, ami a vese károsodásához, akár elhalásához vezet.


Állítólag a tágulat méretei is meghatározóak, mert ami nem ovális, hanem inkább kerek tágulat (pl. 8x8, 8x9 és nem 5x15), az inkább utal pl. a kóros visszaáramlásra.


Kisfiúknál gyakoribb ez a probléma az anatómiai sajátosságok miatt.


Ha nincs semmi gond és a tágulat csökken, vagy stagnál, akkor komoly tennivaló nincs, csak a folyamatos nyomon követése (vizelet+uh), mert a bakteriális fertőzés a fent leírtak miatt nagyon veszélyes.


Ha volt már bakteriális fertőzés, szokták javasolni az izotópos vizsgálatot, aminek két fajtája van (erről már írtunk lentebb).


Sokféleképp kezelhető, ha már időben felismerték a problémát állandó felügyeletet igényel, ez nem egyik napról a másikra hirtelen romló dolog. Lehet jobb-rosszabb. Legvégső esetben a műtét segít, de icipici babáknál csak nagyon indokolt esetben végzik.


Én még mindig sok mindent nem értek, de azt hiszem ez a lényege. Nem a tágulat a probléma, hanem az annak következtében fellépő fertőzés, meg ilyenek.

:)

85. Sanka02 (válaszként erre: 84. - Malkata)
2012. febr. 6. 14:40

Pontosan. 2szer műtötték. Nagyon fontos a szoros szakorvosi felügyelet.

De ahogy sok mindenkitől hallottam tényleg könnyen kinövik. De szerintem még akkor is van néhány kontroll.

84. malkata (válaszként erre: 83. - Ancsi1980)
2012. febr. 6. 11:42
Azért ajánlom, mert ez tényleg kinőhető dolog, de ha mégse, akkor a minél fontosabb, hogy szakember lássa, ne csak az ultrahangos tippelgessen. Én kislányom végül sajnos műteni kellett, úgy emlékszem Sankáék se úszták meg.
83. Ancsi1980 (válaszként erre: 81. - Malkata)
2012. febr. 6. 10:44
Köszi a hozzászólást, valószínű megpróbáljuk.
82. Ancsi1980 (válaszként erre: 80. - Sanka02)
2012. febr. 6. 10:43
Pénteken voltunk délután vizsgálaton, így hát csak a radiológus szakvéleménye van a zsebünkben. Az utánad hozzászóló is nefrológust ajánl, akkor érdemes ezt meglépnem.
81. malkata (válaszként erre: 79. - Ancsi1980)
2012. febr. 6. 06:27
Szerintem is vidd el nephrológushoz és ne aggódj, kinőhető, de azért csak jó ha szakember látja.
80. Sanka02 (válaszként erre: 79. - Ancsi1980)
2012. febr. 6. 05:22
Nefrológus nem látta? Ő mit mond?
2012. febr. 5. 23:21
Sziasztok!Mi is most voltunk uh-n(7hetesen), ahol megállapították, hogy a bal vese pyelonja 8,5x9x4 mm, viszont a vesék nagysága mégis megfelelő...Van valami, ami elősegíti ennek "kinövését", azaz csökkenthető, visszafordítható??? Első gyermekes anyuka vagyok, és nálunk a születés sem volt egyszerű, mert fertőzést kaptunk, úgyhogy már most is akad bőven sajnos kórházi tapasztalatunk. Nem lenne jó ezt gyarapítani. :( Uh-s doktornő nem volt valami kedves hangulatában, ezért azonkívül, hogy a tágulat nagyságát elmondta(azt is azért, mert feltűnt, hogy a bal veséjét hosszabban vizsgálja és rákérdeztem), és közölte, hogy kérjünk kontrollra időpontot, semmit mást mondott. Valaki megtudná mondani, hogy ez mennyire súlyos, vagy mi az a határérték, ahol már másra is szükség van, nem csak kontrollra? Minden hozzászólást előre is köszönök!
78. Szamó (válaszként erre: 76. - Katalin0120)
2012. jan. 28. 22:38

Szia! Valóban kinőhető. A diagnózis annyit jelent, hogy a bal vese tágabb...... Véleményem szerint lehet, hogy valahol szűkölet van. Elzáródás biztosan nincs, mert akkor nagyobb lenne a különbség.....

Ha nem rosszabbodik, akkor nem lesz baj!!! Igyon sokat a kislányod!!! És gyakori kontrol kell.


Néztetek vizeletet? Van eltérés?

77. Ági05 (válaszként erre: 76. - Katalin0120)
2012. jan. 28. 22:38

A bal oldalon van tágulat nálatok 8x11mm,a kisfiamnak kicsit nagyobb,azt mondta 2 doki is,hogy kinövi,3 havonta uh,vizelet.

Nem nagyfokú nálatok a tágulat,de folyamatos ellenőrzést igényel.

2012. jan. 28. 19:05

Sziasztok!de jó hogy rátaláltam erre a fórumra.

kislányomnál nyáron vesemedence tágulatot diagnosztizáltak.azt nem mondtk hogy hány mm-es csak annyit hogy nem vészes kinőheti.most szerdán megyunk ultrahangra vissza.egyébként már 3 éves a lányom.

valaki aki okosabb nálam elmondaná mit jelent a diagnózis?ami a következő:A mellékvesék régiójában kóros képlet nem látható.A vesék normál helyzetűek és szerkezetűek.A jobb vese 64*25mm, a bal vese 68*30 mm.A bal oldali pyelon 8*11mm, a jobb oldali pyelon nem tágabb.

75. Enmöri (válaszként erre: 74. - Bazsalikom31)
2012. jan. 27. 12:05

Hogy mitől lehet mai napig nem kaptunk rá választ,de ha azt vesszük alapul, hogy örökölhető a baj és én vese beteg voltam mindig(máig), így nem is igazán kutakodnak más gond után.

Már pocakban megvoltak a tágulatok, hogy nem elég erős-e az izomzat és nem tart, vagy alapvetően sem fejlődött ki rendesen ...kérdés marad.

Az biztos, hogy sokat kell itatni, hogy minél többször ürüljön a vese, de nekünk ezzel hála az égnek nincs is gond, rengeteget iszik.Meg a rengeteg mozgást is említették, illetve nekünk a doki mondta a tőzegáfonya, meg mindenféle áfonya fogyasztását

74. bazsalikom31 (válaszként erre: 73. - Enmöri)
2012. jan. 27. 08:44

Nektek mit mondtak? Mi okozhatja a tágulatot? nem elég erős az izomzat és tágabban hagyja a járatokat? Sokat kellene itatni? Nektek mit mondtak?

Valószínűleg nekünk is ez lehet a gond.

73. Enmöri (válaszként erre: 72. - Bazsalikom31)
2012. jan. 26. 14:57

Szia!

Visszaáramlik a vizelet.Szűkületünk nincs sehol(eddig azt nem találtak), de így sem jobb(sehogy sem jó!). Éppen szerencsések vagyunk abban, hogy manócskám rengeteget iszik és így rengeteget is pisil.Valószínű emiatt úsztuk meg az elmúlt hónapokat baj nélkül.

72. bazsalikom31 (válaszként erre: 64. - Enmöri)
2012. jan. 26. 10:45

Szia Enmöri!

És kiderült, hogy mi okozza a tágulatot? Visszaáramlás, vagy szűkület? (Mivel táguló ureter van gondolom a szűkület kizárt)

71. Szamó
2012. jan. 25. 20:28

Tényleg közel vagytok!

És majdnem egyidősek a Bencéink :)

70. Enmöri (válaszként erre: 69. - Szamó)
2012. jan. 25. 17:41
Putnokiak vagyunk.Mikor szültem 3-an voltunk akinek már pocakba tudták a bajt, és igen sajnos egyre többen...Bár valószínű a technika fejlődése miatt tudni ennyiről.Én egész életemben vesés voltam, de soha semmi vizsgálatra nem küldözgettek, csak a gyógyszert szedették, és minden évbe legalább 3-4 hetet ültem itthon...
69. Szamó (válaszként erre: 68. - Enmöri)
2012. jan. 25. 16:32

Nofene... hol laktok???

Nem látom az adatlapodon....


Sajna egyre több gyerkőcnek van vesebetegsége. Iszonyat, mennyi picivel találkozunk a kórházban!

2012. jan. 25. 15:23

Köszi a drukkokat!:-)))

Reménykedünk!

Szamó:Bencém van nekem is, és ahogy látom még jó közel is vagyunk.:-)

Csak most néztem, hogy vagyunk páran a környékről:-))

Úgy látszik a megyében ez népbetegség sajnos:-(((

67. Szamó (válaszként erre: 64. - Enmöri)
2012. jan. 25. 11:08
És neked is Bencéd van, mint nekem :)
66. Szamó (válaszként erre: 64. - Enmöri)
2012. jan. 25. 11:07

Sajnálom, hogy nálatok is gond van....

Remélem kinövitek!!!!!!

Drukkolok!!!!!

65. Ági05 (válaszként erre: 64. - Enmöri)
2012. jan. 25. 11:06
Remélem,kinövi :)))Jó egészséget!
2012. jan. 25. 10:01

Sziasztok!De jó, hogy ráleltem erre a fórumra.

Nálunk már pocakban kiderült, hogy mindkét vesén tágulat van, szülés után nem javult, nőtt a tágulat.1 éves korig akárhányszor leállították az antibiotikumozást rögtön vesemedencegyulladásunk volt.3x is.Aztán 16 hónaposan megint befejeztük a gyógyszert és azóta megúsztuk a gyulladást.Mindkét izotópos vizsgálaton voltunk, a vesék működése sem tökéletes, a tágulat a vesékkel együtt nő és van egy folyamatosan növekvő ureter bal oldalon.Egyenlőre folyamatos vizeletvizsgálat és kontroll.

Most 22 hónapos a fiam, bérescseppet, c vitamint kap illetve tőzegáfonya teát főzök, és az áfonyát mindenféle módon eszi, szinte minden második nap bekerül valamilyen módon az étkezésbe.Nem tudom mennyit használ azt viszont tudom, hogy gyógyszer nélkül növekvő tágulattal sincs semmi gondunk.Most várakozunk, hogy kinövi-e vagy műtét lesz

63. Sanka02 (válaszként erre: 61. - Bazsalikom31)
2012. jan. 24. 11:11

Valószínű, hogy nálatok idejében észrevették a bajt. Nálunk sok húgyúti fertőzésen esett át a gyerek, mire gondoltak erre a betegségre. Az egyik vese elhalt a sok fertőzéstől. 2 műtéttel húzták össze a tágulatot.

Most, ez már 3 éve lezajlott, neki is vesemedence gyulladása volt. Mivel egy ép veséje van nem kis pánik lett belőle. A doki szerint, sok fertőzés kell ahhoz, hogy a másik sérüljön.

Azóta adok neki Walurinal szirupot, és 300 mg C vitamint megelőzésképpen.

62. Ági05 (válaszként erre: 61. - Bazsalikom31)
2012. jan. 23. 22:02

Ne izgulj,minden rendben lesz!

Mi az első típusú izotóposon voltunk,előtte és azóta is minden vizelet leletünk negatív,uh csökkenés,illetve az egyik tágulat nekünk is eltűnt.

Így a pozitív vizelet lelettel jobb ha megnézik picurkádat,de ne gondolj rögtön rosszra!

Írd majd meg,mi lett az eredmény!

2012. jan. 23. 15:53

Mi most már 4 hónaposak vagyunk és a babánk születése után derült ki a tágulat, mind a két vesében 13mm körüliek voltak. Az orvosunk már az elején biztos ami biztos, javasolta az izotópost, de egyetértett, hogy annyira még nem sürgős. Decemberben sajnos átestünk egy bakteriális fertőzésen, E.coli-t találtak a vizeletben. Két orvos egymástól függetlenül kijelentette, hogy vesemedence gyulladása van a picinek. Kérdeztük, hogy tuti-e, nem- e csak egy hólyaghurut, vagy ilyesmi. Szerintük EGYÉRTELMŰEN vese medence gyulladás volt. Igazából nem értem, hogy egy pozitív vizeletből, hogy lehet egyértelműen kijelenteni a vesemedence gyulladást. Tudja itt valaki?????

Valamit emlegetett a statisztikákról, hogy kisfiúknál ez a gyakori meg ilyenek, de nem értettem pontosan miért. 2 hét zinnat, utána 6 hét nitrofurantoin kúp, megelőzés céljából.


A tágulat azóta folyamatosan csökkent és a jobb vesében már egyáltalán nincs. Ennek nagyon örültünk, míg el nem mentünk egy nephrológushoz, csak megnyugtatásképp. Ő már nem örült ennyire a jó eredménynek, azt mondta a decemberi fertőzés miatt károsodhatott a veséje. A doktornő azt mondta, még további 8 hétig javasolja a kúpot.


Szóval, szerinte a tágulat megszűnése jó jel, de bármikor visszatérhet, mert az UH csak egy pillanatnyi állapotot mutat. Mivel az ureter nálunk elég tág volt, azt mondta nagyon valószínű, hogy nem szűkület okozza a tágulatot, hanem valamilyen módon visszaáramlás van a hólyag felől és ez okozhatott tágulatot meg gyulladást, ami károsíthatta a vesét. Szóval mielőtt még bármit is mondtunk volna már elő is jegyzett az izotópos vizsgálatra. Amiből van kétféle. Az egyik 25 perc körüli mozdulatlanságot igényel, és az áramlást vizsgálja, hogy van e visszaáramlás,szűkület, meg ilyenek a másik egy pillanatfelvétel, ami azt mutatja meg, károsodott e a veseszövet és milyen mértékben. Nagyon kedves volt a doktornő, mindent elmondott, és hogy nem terheli meg nagyon szervezetet. Mi erre a második típusúra megyünk és már nagyon ideges vagyok. Azt mondta, hogy az jó, hogy már nincs az egyik vesén tágulat, de attól már lehet maradandó károsodása, mivel a lehetséges visszaáramlás a bacikat benyomhatta a vese falába, ahol az hegesedést okozhatott és ez az UH-on nem látható. Szóval jól belénk hozta a frászt. A kicsi bambi a világ legédesebb és legtürelmesebb babája. nem értem miért történik ez velünk....

60. malkata (válaszként erre: 59. - Ági05)
2012. jan. 14. 14:25
Nektek is és kívánom múljon el hamarosan a tágulat teljesen, Remélem nálunk is így lesz már:)
59. Ági05 (válaszként erre: 58. - Malkata)
2012. jan. 14. 14:13
Anyai ösztön :)Milyen jól tetted,hogy elvitted!Jó egészséget nektek!
2012. jan. 14. 06:46
Nem tudom, lehet azért mert szinte egész első évben ekörül a méret mozgott, növekedést akkor nem mutatott. Azt se tudom, hogy miért döntöttem én amellett, hogy mégis elviszem UH-ra, egyszerűen csak bekattant a gondolat.
1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook