Nyugtalan lábak szindróma. Van más is, aki ebben szenvedett? (tudásbázis)
Ezt még olvasni is rossz. Én még nem voltam neurológusná, de jóval enyhébb eset vagyok (mármint ha valóban nyugtalan lábam van) ennél. ú
Remélem, jönnek a többiek és válaszolnak Neked.
Köszi!
Én nem alszom el, nekem csak a bal lábam ilyen fura, de ez határozottan befolyásolja az elalvást, azaz egy darabig képtelen vagyok ágyban maradni. Amikor felébredek, akkor pedig az ágyban kávézgatás kizárt! Pedig az volt az igazi...
Más problémákat sem vesz a háziorvosunk komolyan, de hátha sikerül meggyőznöm, meg fogom próbálni.
A háziorvos beutalt a neurológiára...
Keress rá nálam az összes hozzászólásomnál a horkolás féle topicra, ott leírtam...
Én voltam az alvásdiagnosztikai laborban, meg is volt az alvásvizsgálat, a kiértékelésre várok...
Ami azt illeti, az utóbbi időben én is tapasztalom a lábamon azt a nagyon kellemetlen érzést, amit nem lehet semmihez sem hasonlítani, de majd a kiértékelés mindenre választ ad...
Ti hol kezdtétek a kivizsgálást? A háziorvosnál?
Én azt figyeltem meg, hogy ha valami felébreszt, akkor ez a kellemetlen érzés egész nap tart. Ma is alig aludtam valamit, telefonhívás ébresztett, és alig tudok itt ülni, fel kell állnom percenként. Egyre inkább szeretném kivizsgáltatni, azért kérdezem a tapasztalatokat.
Alvászavarok
Nyugtalan láb szindróma
Paraszomniák, Alvajárás
Narkolepszia
Aluszékonyság
Alvásvizsgálatok
Alvásterápiák
Foglalkozásegészségügyi vonatkozások
Alvászavarok – miért foglalkozzunk velük?
Életünk egyharmadát alvással töltjük. Legalábbis a szerencsésebbek. Szinte már közhely számba menő kijelentés. De kevesen gondolják át, hogy azt az egyharmadot (esetleg többet, vagy kevesebbet) hogyan töltik.
- Valóban kipihentük e magunkat?
- Fáradtabban ébredtünk-e fel, mint ahogy lefeküdtünk?
- Nappal is aludnunk kell, netán többször ellenállhatatlanul elalszunk?
- Alvással töltöttük-e végig az ágyban az éjszakát, vagy csak vergődtünk álmatlanul?
- Járkálunk éjszaka, lábunkat dörzsölgetjük, akár óránként vizelnünk kellett?
- Milyen hatással van ez a mindennapjainkra, a munkánkra, a saját szervezetünkre, egészségünkre?
Csak néhány kérdés, melyet érdemes végiggondolni, megválaszolni.
Számos alvászavart ismerünk, melyek a fenti tüneteket, panaszokat okozhatják. Gondoljunk csak a horkolásra, melyek mögött gyakran garatelzáródás is meghúzódik (obstruktív alvási apnoe szindróma), hatására nem kapunk rendesen levegőt alvás alatt. A visszatérő alvás alatti oxigénhiány hozzájárul a magasvérnyomás, agyi keringészavarok (stroke), szívbetegségek (szívinfarktus, szívritmuszavarok) kialakulásához, fenntartásukhoz. Az alvás alatti repetitív oxigénhiány rendezése nélkül ezen betegségeket nem lehet eredményesen kezelni.
Sokan szenvednek álmatlanságban, alvásképtelenségben (inszomnia). Számtalanszor a panaszok mögött alvásvizsgálattal kimutatható, jól kezelhető ok húzódik meg. Ilyen például az un. nyugtalan láb szindróma, mely során elalvás előtt végtagjainkban, főként a lábunkban érzünk furcsa érzést, mely miatt azt meg kell mozgatni, dörzsölni, stb, s nem tudunk elaludni.
Alvás során sokféle furcsa, oda nem illő mozgásjelenség lehet. Gondoljunk csak az alvajárásra, ide tartozik többek között az éjszakai félelmetes felrettenés, vagy REM magatartászavar is (un. paraszomniák).
Sokan szenvednek olyan alvászavarban, mely során nappal többször ellenállhatatlanul elalszanak, s ha megijesztik őket, összeesnek, kimegy az erő az izmaikból. Ez az un. narkolepszia, melyre, megfelelő kivizsgálás után, szintén létezik hatásos gyógyszer.
Érdemes az aluszékonyság következményeit is átgondolni. Sokszor hallani TV-ben, rádióban: elaludt a volán mögött, s balesetet okozott. De hasonló a helyzet a munkahelyi balesetek tekintetében is.
Az aluszékonyság egyik ritka, de annál jellegzetesebb betegsége a narkolepszia, mely során ellenállhatatlan elalvások, álom betörések, esetleg az izomtónus átmeneti megszűnése (összeesések) jelentkeznek.
A kialvatlanság következménye többek között fejfájás, memóriazavar, feledékenység, figyelemzavar, koncentrálóképesség csökkenése lehet, melyeknek a mindennapi életünkre gyakorolt hatását szintén nem kell bemutatni (foglalkozásegészségügyi vonatkozások).
Szerencsére, manapság már megfelelő vizsgálóeljárásokkal (alvásvizsgálatok) rendelkezünk, melyekkel az egyes alvászavarok kideríthetők, s így hatásos kezelést indíthatunk (alvásterápiák).
Úgy látom, az oldal kizárólag Explorerrel jeleníthető meg, mert a Mozillán nem jön be az egész oldal, elcsúszik, de az Exploreren igen...
Bemásolom:
Nyugtalan láb szindróma - RLS
"RLS is the most common unknown disease you have neher heard of", American RLS Foundation.
Mint ahogy a mottóból is látszik, a nyugtalan láb szinróma az egyik leggyakoribb, ismeretlen, ill. nagyon gyakran fel nem ismert betegség. Az alapvető jellemzője, tünete a nyugalomban (főként este a lefekvéskor ) , alsó végtagokban jelentkeező furcsa, megfoghatatlan, néha leírhatatlan jellegű diszkomfort érzés. Hatására a páciens hosszan nem tud elaludni, lerövidül az alvásidő, fáradtan ébred.
Átlagos európai populációban a gyakorisága 10 % (azaz a lakosság 10 %-ánál jelentkezik valamilyen fokban a betegség). Fiatalokban ritkább, idősekben gyakoribb.
Nézzük a jelllemzőit részletesebben:
Főként az alsó végtagokban, súlyosabb esetekben a karokban is furcsa, megfoghatatlan, kellemetlen érzés jelentkezik. Az érzés lehet bizsergés, melegségérzés, elektromos ésrzés, stb. Mindenki másként írja le.
Fontos jellemző, hogy ez a furcsa érzés mozgáskényszert vált ki. Ezek a mozgások nem akaratlanok, a páciensnek meg kell mozgatnia a lábát. Mozgásra, járkálásra a panaszok csökkennek. Hasonlóan hatásos a lábak dörzsölése, ütögetése, simogatása, esetleg meleg, vagy hideg fürdő alkalmazása.
A panaszok nyugalomban fokozódnak, főként este, lefekvés előtt jelentkezik a kellemetlen érzés. De az ilyen betegségnen szenvedő páciens nehezen tud hosszú utazás alatt megülni, de akár a színház, mozi , vagy ülő munkakör "mozdulatlansága" is kellemetlen lehet számára.
A panaszok leg kifejezettebbek este. Napközben csak ritkán, és főleg súlyosabb esetekben jelentkeznek.
A nyugtalan láb szindróma az elalvást nehezíti meg, s az esetek 80 %-ában hozzá társuló állapot, az un. periódikus végtagmozászavar betegség pedig az alvás során jelentkezik, felületessé téve azt, s jönnek a kialvatlanság másnapi következményei (pl. koncentréciós képesség csökkenése, ingerlékenység, memóriazavar, állandó fáradtság, aluszékonyság).
A periodikus végtagmozgászavar betegség az alvás során jelentkező repetitív alsó végtagi izomaktivitás - fokozódással járó állapot. Enyhébb esetben az alvó akaratlanul csak a lábfejét feszíti hátra, súlyosabb esetben felhúzza a lábát térdben és csípőben behajlítva, majd az izmok ismét elernyednek, s újból kezdődik. A kialakuló mozgástöbblet "szétveri" az alvásszerkezetet, un. mikroébredéseket indukál., ezen keresztűl az alvás nem mélyül el, felületes marad.
A kialvatlanság az előbb említett következményein túl a repetitív lábmegmozdulás által szimpatikus idegrendszeri aktivációt is okoz, következetes magasvérnyomás és szívritmuszavar létrehozásával.
A betegség diagnosztikájában legnagyobb szerepe az éjszakai poliszomnográfiás vizsgálatnak, valamint a forszírozott immobilizációs tesznek van (lásd.: alvásvizsgálatok címszó). Ezek mellettt laborvizsgálat (vasszint, ionok, vese és májfunkciók), valamingt a perifériás idegek viszgálata (un. ENG, elektroneuronográfia) is szükséges.
Az RLS és PLMD mögött részben a perifériás idegrendszer károsodása (un. vékony rostok), részben az agyi dopaminerg anyagcsere zavara áll. Megkülönböztetünk elsődlegs és másodlagos formákat. Számos kórállapot okoz hasonló panaszokat. Gyakran csak vashiány van a háttérben. Ki kell zárnunk perifériás neuropátia, arthrozis, viszérbetegség lehetőségét is. Számos betegséget kísérhet alvás alatt oda nem illő mozgászavar, ilyen pl. az alvásfüggő légzészavarok csoportja (pl. obstruktív alvási apnoe betegség). Gyakran jelentkezik kezeletlen Parkinson betegségben ill. a gerincvelő károsodása esetén. Bizonyos gyógyszerek (pl. neuroleptikumok) is indukálhatják a panaszokat, tüneteket.
A kiváltó okok ismeretében a kezelése is sokrétű, az elsődleges formák esetében a leg beváltabb szerek az un. dopaminerg agonista gyógyszerek (dopamin receptorokra hat), mint pl. a pramipexol. Egyéb esetekben a vaspótlástól a fájdalomcsillapítók adásáig szélesek a lehetőségek.
Tevékenységi kör:
Az alváslaboratórium tevékenysége felöleli az alvászavarok, alvásmedicína teljes spektrumát, így az
Alvásfüggő légzészavarok
Alvásfüggő mozgászavarok
Fokozott aluszékonyság (hiperszomniák)
Alvásképtelenség (inszomnia), vizsgálatára nyílik lehetőség.
Az alvásvizsgálatokhoz (típustól, panaszoktól függően) poliszomnográfokat, poligráfokat és pulzoximétereket használunk, melyek Respironics gyártmányúak.
A főbb panaszok, melyek miatt alváslaboratóriumi vizsgálat szükséges:
- Horkolás, alvás alatti légzéskimaradás.
- Napközbeni aluszékonyság
- Ellenállhatatlan, kontrollálhatatlan napközbeni elalvások
- Elalvási és átalvási nehezítettség, gyakori felébredések
- Félelmetes felrettenés, alvajárás
- Alvás során jelentkező fokozott mozgások
Köszi...csak a nyugtalan lábak szindrómáról nincs tartalom...
Előbb egy közeli neurológussal kellene talán beszélnem, nem tudom. Én egyelőre próbálom mozgással kompenzálni, de ma éjjel is több ideig forgolódtam, mint aludtam.
Érdemes ide ellátogatni, legörgetni, és elolvasni... Attól még, hogy valaki nem ennek a városnak lakik a közelében, az alvásspecialista - egyetemi adjunktus nagyon jó cikkeket publikált minden létező alvászavarról...
Nemrégiben készült vérképem szerint kissé vashiányos vagyok, ez lehet a nyugtalan láb-szindróma egyik okozója is.
Megpróbálok valamiféle vasat szedni, hátha csökken ez a kellemetlenség.
Annyira enyhe a vasszegénység, hogy a doktor nem is írt fel semmit, szétnézek a neten...
Igen, és kényszert érzek, hogy megfeszítsem...
Rakosgatom az ágyban ide-oda, a lábamnál van egy összetekert takaró, arra fel tudom rakni a lábam, de pár percnél tovább nem jó úgy sem...
Felkelek és hajlítgatom a derekamat, csípőmet, lábamat...egész gimnasztikai sorozatot végzek.
Sokszor felpolcolom kicsit a párnámat, és félig ülve, oldalra tekeredve el tudok aludni pár órára.
Na, én is ismerem az érzést. Gyakran fordul elő lefekvés után, de őszintén szólva még nem figyeltem meg, van-e benne rendszeresség. Olyan, mintha nem bírna a lábam nyugton maradni, és én meg szoktam feszíteni (mint a kisgyerek hisztikor, amikor kimerevíti magát), olyankor elmúlik - kis időre...
Olyan érzés, mintha nem lenne fáradt a lábam és nem akarna pihenni, hanem mozogna.
Olvasok itt igazán rémes dolgokat.
Nekem csak a bal lábam vacakol, nem tudom ellazítani.
Most egyáltalán nem bírok az ágyban maradni, de mintha a gerincem lenne az oka.
Nekem nem alvászavar kísérője. Én nem rúgdosok éjszaka.
Vagy legalábbis nem tudok róla...
Nem. Görcsbe rándulni akkor szokott, ha alvás közben nyújtózkodom. Akkor olyan, mintha a villám csapna belé, az borzasztó rossz. Olyankor ki is tapintható egy kis görcs a lábszáramban, amit muszáj kimasszírozni, annyira fáj.
Amikor "szaladhatnék", akkor viszont elkezd húzódni, gondolom az ideg. Nem olyan hirtelen dolog, de az is elég kellemetlen.
De tényleg nehéz ezt megfogalmazni...
Ez akár hiány tünet is lehet.
Vas-folsav, kálcium, magnézium, B vitaminok E vitamin stb.
Multivitamin párti vagyok inkább, abban minden benne van. Nekem lóadagú van néha.Szerintem jó.
nekem a Chrome lefordítja.
köszönöm a választ!
mikor elkezdtem a cikkeket olvasni rögtön magamra ismertem. csak aztán megzavarodtam, mert volt, ahol írták, h a tünetek napközben is fent állnak, na nálam nappal egyáltalán nem. meg volt, hogy furcsán rángatózásszerűnek írták a betegséget, de hát nekem nem rángatózik, én mozdítom meg direkt, h kiálljon belőle az ideg. úgyh ezért zavarodtam kicsit össze.