Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Munkaügyi kérdések fórum

Munkaügyi kérdések (beszélgetős fórum)

1 2 3
2012. dec. 2. 18:17

Sziasztok,

az alábbiakban kérem a segitségetek,2007.05.29-tól megszakitás nélkül dolgozom munkaerő kölcsönzés keretében ugyanannál a kölcsönbevevő multicégnél,persze ez idáig 3 munkaerő közvetítő cég váltotta egymást.A munkaszerződést 3 havonta hosszabbítják,most 2013.01.31-ig szól.2012.07.01-TÖL az MT változás miatt alá írattak a változások miatt egy egységes szerkezetű munkaszerződést ,melyben később már az aláírás után a vegyes rendelkezések 3 pontjában az alábbiakat olvastam:a munkavállaló büntetőjogi és kártérítési felelősségének tudatában nyilatkozik,hogy a kölcsönbevevőnél munkaerő-kölcsönzés keretében nem végzett a jogszabályban meghatározott tartamot(5 év) meghaladóan munkát.

Azt értem ,hogy a munkaerőkölcsönzők váltották egymást és a jelenlegi esetleg nem tudja mióta dolgozok ,a kölcsönbevevő cégnél,de hogy kölcsönbevevő sem tudja ,hogy ez év 05.29.-el eltelt 5 év.Vagy ez direkt igy van?Nem tudom mit tegyek,szóvá tegyem és utána számíthatok rá,hogy nem hosszabbítják meg a munkaszerződésemet.Vagy hagyjam az egészet, mert szűkségem van a munkahelyre. Csak a büntetőjogi kártérítési felelősség zavar a szerződésben.

2012. szept. 10. 18:24

Kedves Hozzáértők!


A Rendőrségen dolgozom informatikai területen közalkalmazottként - a munkaköri leírásom szerint - "Váltásos II.", azaz 24/72-es szolgálatban. A MT július 1-i változása után sajnos felmerült, hogy nem kapunk műszakpótlékot. A munkáltató a MT 141. paragrafusára hivatkozik (a munkaidő kezdete állandó, mindig 07:30). Én a MT 110. paragrafusa szerint ügyeletnek tekintem a szolgálatot, az ügyeletre pedig a 144-es paragrafus 40 % bérpótlékot állapít meg. Kinek van igaza, ill. érdemes-e az ügyben munkajogászhoz fordulni?

69. piugki (válaszként erre: 68. - Emi1206)
2012. máj. 31. 11:38

Szia Emi1206!


Igen, nálunk is működött anno, míg ügyfélszolgálaton dolgoztam a telefonoson, de most .... kitalálják hogy más munkakört töltsek be abban a 10percben, ezért is érdeklődök...

Köszi:)


akkor inkább úgy tenném fel a kérdést, mikor minősül egészségkárosítónak a számítógép előtt végzett munka.

Úgy értem ha monnyuk a 8 órámból 6-ot folyamatosan ott töltök az az? Van időkorlát, vagy valami hasonló, ami kizárhatja, hogy a 10 perc járjon? Ilyen hasonló kifogásokra gondolok, mint amit emi is írt....

És mondjuk hogy áll a pontos megfogalmazása? 10 perc szünet, vagy nem gépnél végzett munka.... mert ez sem mindegy.

68. emi1206 (válaszként erre: 67. - Piugki)
2012. máj. 31. 11:15

Szia!


Nem tudom, hogy törvény szerint mik ez előírások, csak azt tudom, hogy nálunk hogy működtek a dolgok.


A 2. esetében sajnos nálunk nem volt lehetőség visszautasítani a túlórát, bár nálunk ez csak akkor fordult elő, ha változtattak valamit a munkavégzésünkön és megbeszélést tartottunk.

Az 1. nálunk úgy működött, hogy aki folyamatosan képernyő előtt dolgozott, annak óránként 10 perc szünet járt. Én ügyfélszolgálaton voltam ügyintéző (személyes) és nem adták meg nekünk ezt a szünetet, mert mi ránézünk az ügyfélre is meg papírokra is és nem folyamatosan a monitort nézzük. Telefonos üfszolgosoknál működött a dolog.

67. piugki
2012. máj. 31. 11:02

Sziasztok!


Biztos van közületek,aki jobban ért a munkaügyi dolgokhoz, mint én, ezért is szeretnék választ kapni egy-két kérdésre...

1. a számítógép előtt végzett munka egészségkárosító hatással jár.

Mint ilyen, a munkaközi szünetek hogyan módosulnak?

2. elrendelt túlórát mikor, milyen keretek között lehet "kikiáltani"? Úgy értem hogy ha nekem jön egy levél 16-kor, hogy túlórázni kell, akkor elutasíthatom-e azzal a címmel, hogy későn szóltak, hiszen 16:20-kor lejár a munkaidőm...


Előre is köszönöm a választ.

Üdv

2012. máj. 29. 12:47

Sziasztok! Az lenne a kérdése, hogy én egy kicsi irodában dolgozom egy kollégámmal, de a főnőkünk időnként bejön nézegeti a szobát mintha még egy embert be akarna ültetni nem mond semmit, már így is elég szűkösen vagyunk, van-e erre joga, és mi tehetünk-e ellene?


Köszi

65. Guba77
2012. febr. 14. 08:33
Sziasztok, kérlek, segítsetek, Január 12-én megszűnt a munkaviszonyom, nem mentem el munkanélkülire még, mert bíztam abban, hogy hamar találok munkahelyet, amit elviekben találtam is, viszont kiderült, hogy babát várok, aminek szívből örülünk, csak épp a tb miatt és a gyes miatt nem tudom, hogy most mit tegyek?? valaki segítsen, mivel járok a legjobban?!?! határozott idejű munkaviszony, vagy táppénz, vagy hogy, munkanélküli? nem tudom. . SOS segítséget kérek!! Üdv. : Gabi
2011. nov. 30. 19:19
Jó napot kívánok! Én bérpótló juttatáson vagyok március óta. Szeptemberben behívtak erre a kötelező munkára. Viszont nem 1 hónapra, hanem 4 hónapra. Ezt megtehetik? Mert valahol azt olvastam, hogy 90 napnál többet nem lehet dolgozni. Illetve még az a kérdésem, hogy eddig ledolgoztam a 3 hónapot, most pedig kitalálták, hogy menjek át egy másik helyre. Kicsit felháborít, hogy így rángatnak 28.500,- ft-ért. Mert ugye egy fillérrel sem kapunk többet, mintha "nem dolgoznánk". Szóval, nekünk nincsenek jogaink, csak bólogatni kell mindenre?
63. fd8e423e9e (válaszként erre: 62. - Fd8e423e9e)
2011. okt. 10. 08:26

Nálunk is volt szervezeten belüli csapatösszetartás, de fakultatívan kötelező jelleggel, de olyan program, hogy életemben nem gondolnék rá, hogy résztvegyek rajta. Októberben kenuzás a Dunán, méghozzá Bp-n! Majd második évben ugyanez, de akkor meg szakadt az eső egész júliusban. Mindkétszer volt halaszthatatlan programom, a másodiknál már babát is vártam, de még nem volt publikus.


Nekem is herótom van ezektől, elcseszni ezzel egy csomó időt, pénzt, szerintem ettől a munkamorál nem lesz jobb, az mindig a vezetőségen múlik, ha az szar, akkor a beosztottakat lehet kommunikációs tréningre küldeni, meg motivációs technikákat tanultatni velük... de hát nem mi döntjük el, mire menjenek el súlyos milliók, inkább fizetést emelnének belőle.

62. fd8e423e9e (válaszként erre: 61. - Ancsax)
2011. okt. 10. 08:22

Én azért kitalálnék valami nyomós indokot, hogy miért nem tudok elmenni: halaszthatatlan családi dolog, fogászati kezelés péntek délutánra (pl. foghúzás, ami már jó előre be volt tervezve, és nem tudod lemondani, stb...) - légy találékony.


A szóbeli utasítás is utasítás, viszont ez nem az a kategória, ilyenkor minimum egy személyre szóló e-mailt szokás küldeni, a programok vázolásával, a tréning céljával, mikor-hol lesz, milyen cég tartja, hol lesztek elszállásolva, felhívva a figyelmet, hogy amennyiben alapos indoka van az embernek, akkor minél hamarabb jelezze miért nem tud rajta részt venni.


Nekem legalábbis így kellett eljárnom, amikor a cégem tréningeket szervezett. A pihenőnapon nálunk is ment a dzsúdó, de a munkáltató végül betökélte, hogy az jár, és mivel Ő rendelte el a tréninget, így kötelező, viszont a két pihenőnap is.

61. Ancsax
2011. okt. 9. 19:42
köszi ismét:) Nem, a tréning költségeit természetesen a munkáltató állja (szép is lenne, ha nem...), csupán azért vetődött fel bennem a kérdés, mert ha nem megy el valaki, akkor "bosszúból" ráverhetik-e a költséget, amit a munkáltató fizet akkor is, ha pár ember például nem megy el.
60. fd8e423e9e (válaszként erre: 59. - Ancsax)
2011. okt. 7. 16:34

Szerintem elrendelhetik írásban, persze mivel nem oktatás jellegű, így nem lehet kötelező. Amennyiben még nektek is kellene fizetni a szállásköltséget, úgy egyértelműen nem lehet kötelező, hiszen akkor a munkáltatót terheli valamennyi költség. Mivel nem mész el, így fizetned sem kell - ennyi.


Privát megjegyzésem: az a munkáltató, ahol nincs pénz a csapatépítés szállás- és mindennemű költségét állni, az ne is építsen csapatot. Ez így GÁZ!

59. Ancsax (válaszként erre: 56. - Fd8e423e9e)
2011. okt. 7. 14:27

Kedves Judit,

köszönöm a válaszodat. Nem, írásban nem rendelték el, csak szóban mondták, hogy „el kell menni”. Abban az esetben, ha nem kapjuk meg írásban és valaki mégsem megy el, ráterhelhetik a szállásköltséget? Egyáltalán egy csapatépítő tréninget tehetnek kötelezővé?

58. a0c1361e44 (válaszként erre: 57. - Ivkitti)
2011. okt. 7. 12:21
Azonnal, de ha csak később tudsz menni az sem baj nekik. Neked lesz kevesebb napra pénzed, csak a te érdeked, hogy mielőbb bejelentkezz.
2011. okt. 7. 08:34

Sziasztok,


Tudtok nekem abban segíteni, hogy a munkaügyire mikor kell jelentkezni elbocsájtás után? Már a következő nap, vagy ráérek 1-2 nap után is?

56. fd8e423e9e (válaszként erre: 54. - Ancsax)
2011. okt. 6. 18:05

Írásban elrendeli - kötelezővé teszi, így kénytelen lesz helyette szabadnapot biztosítani, és a két pihenőnapnak, vagy összefüggően legalább 40 órának kell meglennie, így vasárnap-hétfőt ki kell adnia.


Amennyiben fakultatív, úgy nem. Nekem úgy tűnik fakultatív, hiszen csapatépítésről van szó, nyilván a "szórakozásért" nem jár szabadnap.


Amennyiben írásban elrendeli, és valaki nem megy el, úgy kimeríti az utasításellenes munkavégzés fogalmát, ami hátrányos jogkövetkezménnyel (pl. megrovás) is járhat.

55. napfenyvirag (válaszként erre: 54. - Ancsax)
2011. okt. 6. 12:24

Szervusz!

Nem tudok Neked ebben a kérdésben válaszolni, de a hugomnak pont ilyen témájú kft-je van. Bátran kérdezd: ritseri@t-online.hu. Ha nem sikerül, akkor átküldöm a kérdésedet.

54. Ancsax
2011. okt. 6. 11:03

Sziasztok,


az alábbiakban szeretném a segítségeteket kérni:

munkáltatóm egy tréningre akar elküldeni pár embert péntek-szombati napon legalább 3 órás távolságba a munkahelytől. Mivel nem akar több ember se menni, megkérdeztük, hogy ez kötelező-e, az első válasz az volt, hogy nem, csak nagyon ajánlott, de nem lesz semmi szankciója. Aztán a következő nekifutásra azt mondták, el kell mennünk, de mindezt csak szóban, írásban nincs nyoma.

A kérdésem az volna, hogy kötelezhet-e ilyenre a cég (csapatépítő tréning), ha igen akkor milyen szankciót alkalmazhat azért, ha valaki nem megy el. És ilyen esetben a szombati napért jogosan kérhetünk-e egy szabadnapot. (hétfőtől péntekig dolgozunk).

Mivel ilyen dolgokban nem vagyok járatos, előre is megköszönöm, ha válaszoltok.

53. fd8e423e9e (válaszként erre: 52. - Lasszi)
2011. aug. 22. 14:11

A munkaügyi bíróság a BAZ megyei bíróság épületében található, ami a Jókai u. felé néz (tűzoltósággal, émásszal átellenben). Meg lehetne ott kérdezni, van-e ingyenes jogsegélyük, esetlegesen írna-e egy jogász egy hivatalos levelet a munkáltatónak, mint írtam sokszor ennyi is elég szokott lenni - megijednek, és fizetnek.


A cég körmére viszont hivatalból a munkaügyi felügyelet tudna nézni, nem lenne azért ez se utolsó, biztos sok szabálytalanságot találnának.


Nagy kalappal.

52. lasszi
2011. aug. 22. 13:04
Köszönöm nagyon szépen a segítséget!!Esetleg abban kérhetnék még tanácsót hogy Miskolcon kihez fordulhatnék ?Egy név vagy telefonszám vagy hogy ha személyesen megyek be akkor kit kell keresni?????Vagy eggyáltalán Miskolcon van-e munkaügyi bíróság,és mikor van ügyfélfogadás,hellyileg merre találom?
51. fd8e423e9e (válaszként erre: 50. - Lasszi)
2011. aug. 20. 22:09

Többszörösen jogszabályt sértett a munkáltató. Én első körben a munkaügyi felügyelőséget hívnám fel, és ők hátha tudnak ingyenes jogsegély szolgálatot - ingyen jogász - biztosítani, ajánlani, vagy segíteni a munkaügyi bírósághoz való fordulásban. Tapasztalatom az, hogy egy hivatalos, ügyvéd által írt levél már elrettenti a munkáltatókat, és minden szó nélkül fizetnek.


A munkáltatónak csak a 2011. augusztus 1-ig időarányosan járó szabadságnapokat (amennyiben az több, mint az addig igénybe vett) kell kifizetnie!


Megjegyzés: jó lenne utánna nézni, hogy vajon a járulékokat befizette-e a munkáltató a munkabér után? apeh honlapján, vagy az apeh-nál kellene érdeklődni, nehogy egy orvosi vizsgálatot, vagy kezelést ki kelljen fizetni, vagy a nyugdíjszámításkor ne legyenek meg ezek az évek "véletlenül".

50. lasszi
2011. aug. 20. 21:20

Tiszteletem!

Laci vagyok és szeretnék jogi tanácsot kérni,remélem jó helyen teszem fel kérdésemet!

A következő lenne a problémám:2009 év elejétől kaptam állást egy cégnél elkészült a munkaszerződésem amiben teljes munkaidő (8 óra ) szerepel és a mindenkori minimálbér volt feltüntetve!Én kértem hogy a fizetésem bankszámlára utalják ez nem történet meg ezért megszüntettem a számlám hogy ne terhelődjö a havi kezelési kölcségekkel!A 2009 évi adó bevalláskor a kereseti igazoláson 6 órás munka idő szerepelt!De nekem 8 órás munkaszerződésem volt akkor ez hogy lehetséges ,én nem írtam alá semilyen módosítást vagy újmunkaszerződés!Fizetést soha nem kaptam meg a szerződésben szereplő minden hó 10.napjáig!!!!!!!!!ez így ment 2011 agusztus 1. Ezen a napon kértem a közös megegyezéssel történő felmondásom! A kilépő papirjaimra egy hetet kellett várnom, a júliusi fizetésem és az ez éven igénybe nem vett szabadságaim kifizetése sem történt meg!Kérdésem az lenne hogy ilyenkor hová fordulhatnék segítségért hogy a pénzem megkapjam ?????Ha munka ügyi bírósághoz fordulok kell e ügyvédet fogadnom?Mennyibe kerülne a költsége?És mennyi esélyem lenne hogy megkapjam a fizetésem?

49. fd8e423e9e (válaszként erre: 48. - 04e95f637a)
2011. aug. 2. 18:28
nyugodtan
2011. aug. 2. 17:13
Persze privátban :))
47. 04e95f637a (válaszként erre: 46. - Fd8e423e9e)
2011. aug. 2. 17:12
Szia JuditMiskolc!Kérdezhetnék tőled valamit,ha már így képben vagy?
46. fd8e423e9e (válaszként erre: 45. - Rgbl)
2011. aug. 2. 17:10

Rendes és rendkívüli felmondásnál is alapos indoknak kell lennie, ha nem így van akkor bármikor a munkaügyi bíróságon megtámadható. Addig is sajnos nem tudtok mit tenni, hiszen elvileg nem tudhatjátok, hogy a többieknek mi állt az indoklásában. Akiket eddig kirúgott, azoknak kellett volna már elmennie a bíróságra. Középvezető létére hogyan gyakorolhat munkáltatói jogokat, azt általában csak felsővezető, vagy egyedül az ügyvezető gyakorolhatja. Ha nincs joga munkáltatói jogot gyakorolni, és saját szakállára adott ki jognyilatkozatokat, akkor eleve semmis az összes.


Rendes felmondás indoka csak és kizárólag a munkáltató működésével összefüggő ok lehet (ez nem áll fenn, hiszen a pozíciókat betölti, tehát nem racionalizálás, létszámleépítésre került sor) vagy a munkavállaló képességeivel összefüggő ok lehet, ami nem az egészségével kapcsolatos, hanem pl. szakmai - de úgy, hogy előtte a munkavállaló a beiskolázását elutasítja, vagy nem hajlandó elvégezni egy kiadott munkát, stb...

Rendkívüli felmondás a gyakorlatban a munkaügyi bíróság előtt csak akkor állja meg a helyét, ha az indok tényleg alapos, és pl. munkavállaló kimutathatóan

- alkoholos befolyásoltság, vagy kábítószerezve vette fel a munkát

- eltulajdonított valamit

- üzeleti titkot szándékosan kiadott

- munkatársait, feletteseit szóval és vagy tettel sértegette

- igazolatlanul távol maradt a munkahelyétől


Tehát tényleg alapos okoknak kell lenniük.

45. rgbl
2011. júl. 30. 22:48

Sziasztok!


A segitségetek szeretném kérni.A főnökünk (középvezető) a céghez hozza az összes

ismerősét és rokonát dolgozni,a régi dolgozók helyére.Olyan embereket rúg ki komolyabb

okok nélkül akik egyébként jól végzik a dolgukat.Soha egy szóbeli vagy irásbeli figyelmeztetést

nem kaptak és évek után mondvacsinált okokkal felmond nekik.Csak azért,hogy berakja a helyükre

az ismerőseit.Félünk,hogy mi sorra kerülünk.Nem tudjuk,hogy mi tévők legyünk,kihhez

forduljunk.És, hogy jogilag megteheti e?


Várok minden hózzászólást és választ! Előre köszönettel: Rgbl

2011. jún. 14. 10:34

sziasztok


segítséget szeretnék kérni:


munkaköri leírás mintákra lenne szükségem az alábbi munkakörökben:


gépjárművezető(nem tachográfos), raktáros,területi vezető!


nagyon sokat segítenétek, S.O.S


előre is köszi

43. a0c1361e44 (válaszként erre: 42. - Haver66)
2011. máj. 27. 18:08

Ezt most nem értem.

Van alapbéred és órabéred is?

Ha igen és az órabéredet emeli, akkor az úgy OK.

2011. máj. 27. 16:07

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!

Vagyonőrként dolgozom, heti 60 órára akarja a munkáltatóm emelni az óraszámomat (mivel 12 órát dolgozom naponta),ezt megteheti-e? Ez még nem is lenne gond, de úgyanúgy a 94.000 Ft-os havi alapbért akarja adni. Nem kellene arányosan emelnie az alapbéremet, mivel az óraszámomat megemelni készül? Van rá valami törvény?!

Vagy meg kell egyeznem vele, hogy megmaradjon a munkám? Előre is köszönöm a segítséget!

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook