Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mitől kemény a töltött káposzta gombóc? Egy kiló húshoz két tojás. Van valami tippetek? fórum

Mitől kemény a töltött káposzta gombóc? Egy kiló húshoz két tojás. Van valami tippetek? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
90. lolita2112 (válaszként erre: 89. - De16c8f9e6)
dec. 6. 09:03
mindenki maskepp csinalja@"igaz ez a mondas!nekem nem tunik tul punyhatnak,lehet a rizstol is fugg amit hasznalsz,en mindig egy felet hasznalok,de hiaba irnam le a nevet nem otthon elek.
89. de16c8f9e6 (válaszként erre: 88. - Lolita2112)
dec. 4. 05:19
Ezt már hallottam mástól is, de én nem szeretem úgy mert szottyos lesz. Azt mondják egyébként akik értenek hozzá, hogy azért kemény mert sovány a hús. Tápon nevelik aztan nincs rajta semmi zsírréteg. Zsírt szoktam hozzárakni még pluszba. A töltelékbe.
dec. 4. 02:11
a rizst en mindig kulon elotte felig megfozom,mert ha nem kemeny lehetne a gomboc.
dec. 3. 10:37
Előrébb hozom már a témát mert lassan aktuálissá válik megint, és az enyém általában mindig kemény. Van itt még valaki akié kemény? ☺️
2011. jan. 23. 16:48

Töltöttkáposzta készítési tudományomat a nagymamámtól tanultam:1 kg darált húshoz 25 dkg /megmosva/gerslit számítok. A darált hús, dagadó vagy valami zsírosabb hús legyen.A sovány húsból készült töltelék valóban kemény marad.Tojást nem teszek bele, mert az is keményít.Van amikor teszek vizet a töltelékhez,amikor keverem, hogy legyen miben a gerslinek megdagadni.Lazán tekerem fel a tölteléket/helyet kell biztosítani, hogy legyen hova dagadni a "töltés"-nek.Temészetesen + hagyma + fűszerek.A lábast kikenem zsírral és megszórom kevés liszttel és piros paprikával.Ezeket az edény oldalára simítom.Ebbe rakom a savanyított apró káposztát, töltelékeket, füstölt oldalast, vagy körmöt.Felöntöm vízzel.Ezzel a módszerrel egyszerre készül el a sűrítés és a főzés.

Tipp: Tv-ben szakács ajánlotta, hogy ha túlságosan savanyú a káposzta, ne mossuk ki,mert az értékes anyagokat kimossuk belőle. Szaporítsuk édes káposztával, amit meggyalulunk és közé keverjük.Felöntöm vízzel és 1,5- 2 óra alatt készül el.Én 2 kg húsról készítem, mert a családom imádja.

85. szemmelver (válaszként erre: 83. - Mkjudit)
2011. jan. 18. 10:32

én is előfőzöm, nem megfőzöm!! dupla víz helyett fele víz, így félig főtt és tuti jó lesz

még soha nem rontottam el:)

84. andi6020 (válaszként erre: 83. - Mkjudit)
2011. jan. 18. 09:15
Mindig előfőzöm a rizst, de még sosem volt kenhető.
83. mkjudit (válaszként erre: 81. - Mácsonya)
2011. jan. 18. 09:00
Ha előfőzöd a rízst,akkor mire a hús megfő,addig a rízs már kenhető,bár izlés dolga..
2011. jan. 18. 06:24
sziasztok.szerintem a hústól kemény.Dagadóból a legjobb,de a pulyka egészségesebb ,de az eleve száraz,sov hús.A disznóvágási töltött káposztába nem fontos a tojás/bár én szoktam/.Szerintem túl sok rizs se jó,de ha kevés akkor meg vagdalt hús jellegű lesz és az se az igazi.Ha már kemény lett szerintem utólag már nem puhítható.
2011. jan. 17. 20:37

Jajj de vadakat írtok!

Kell bele a tojás! nem a sok rizs lágyít!

A rizs fővés közben beszívja a vizet, és dagad, ha van hova. Ha hirtelen fő, akkor nincs ideje szépen megnőni, puhulni, lazulni.

Ezért a biztos tipp:

Előfőzöm a rizst és tuti, hogy kellemes állagú lesz. 1 kg darált húshoz akár disznó, akár marhával kevert, 2 tojást teszek, és 2,5 dl rizst. Ez különben ízlés dolga. Ha mellé főzöl füstölt husit, akkor elvisel több rizst. Ha nem, és húsosabban szeretitek a gombócot, jöhet kevesebb rizs. DE előfőzve!!! Ezer éve így főzöm, csak csettintenek a fiúk!

2011. jan. 17. 14:08
Még egy,hogy amíg nem főtt meg a rízs nem szabad rátenni a paradicsomot ,mert attól nem fog megfőni.
2011. jan. 17. 14:05
Egy kiló húshoz legalább 70 dkg rízs kell.Ez éppen puhítani fogja mert a sok hús az,ami keménnyé teszi.Tojás nem kell ,csak a fasírtba.
2011. jan. 15. 18:49
elolvastam a velemenyeket, tojast nem teszek, es a toltelek csak egy ido ota kemeny szerintem a hus az oka, ma mar csak tapon nevelt disznohust lehet kapni, ammi nagyon szep csak eppen ugy tolteleknek mint kolbasznak hasznalva nem tudom omlossa tenni. Az erdekelne hogy van -e valami addalek vagy megoldas ilyen esetre, nekem nem megy, de ismetlem csak egy ideje.
2010. dec. 29. 14:32
én több tojással csináltam,és legyen elég zsíros is a darált husi,mert szín húsból kőkemény gombóc lesz.
2010. dec. 29. 11:30
Jogos a "fonokanyu" hozzászólása, ugyanúgy, mintha túros batyut csinálsz, a fehérjét fel kell verni mielőtt a túrohoz adod, hogy ne legyen a töltelék száraz, nyögvenyelő!!
2010. dec. 28. 20:19
Én két tojást felhabosítom és a kész töltelékhez keverem.Ilyenkor már nem szabad sokat keverni. Soha nem kemény a töltelék.
2010. dec. 28. 18:41
A töltött káposzta akkor is kemény,ha nagyon hideg hussal kezded a töltést.Én szoba hőmérsékletüvel csinálom,esetleg a rizset meleg vizben mosom át.
73. c33bd8536b (válaszként erre: 71. - A14deb9047)
2010. dec. 28. 16:48

Igen, szokták abból is, de én nem szoktam, mert a család nem szereti.


Nekem a "tőtike" friss "zöldkáposztá"-ból készül, amikor megjelenik májusban, és még harsány zöld. Ugyanúgy készül mint a másik, (csülök nélkül), és nincs hozzá vágott káposzta. A kapor és csombort akkor még "új", zöld, azzal fűszerezem, és citromlével savanyítom a végén. De lehet paradicsomlével is savanyítani.


És persze, nem kell főnie órákig, szűk egy óra alatt kész van.


És a töltelékeket sokkal kisebbre formálom.

72. 9bbc382386 (válaszként erre: 60. - A0c1361e44)
2010. dec. 28. 16:23
Na így csinálom én is,bár a rizs ne legyen sok,mert nekem sem szeretik :-)
71. a14deb9047 (válaszként erre: 68. - C33bd8536b)
2010. dec. 28. 16:19
És azt a bizonyos tőtikét hogy csináljátok? (ha jól tudom, azt a gyenge szőlőlevélből vagy karalábé levélből...)
2010. dec. 28. 16:16
Látom jó témát hoztam,káposzta szomszédban azóta átváltozott és már el is fogyott:-)
69. c33bd8536b (válaszként erre: 68. - C33bd8536b)
2010. dec. 28. 16:02
Savanyított káposztáról van szó! Van a pincében egy nagy hordóval! A férjem szokta eltenni október közepén. December közepére megérik.
68. c33bd8536b (válaszként erre: 67. - A14deb9047)
2010. dec. 28. 15:58
Hát a káposztáról egészben lehámozott levél. Káposztalevél, na. Ami elég nagy, hogy belecsomagold a tölteléket. Az oldalast én is szeretem benne. De csak én! Más nem eszi meg. Ezért ez mostanában elmarad. Marad a füstölt csülök.
67. a14deb9047 (válaszként erre: 65. - C33bd8536b)
2010. dec. 28. 15:52
Mi a káposztalapi?? (Felénk szoktak az aljára oldalast vagy körmöt rakni..., hiszen ki látott sovány töltött káposztát????)
66. c33bd8536b (válaszként erre: 65. - C33bd8536b)
2010. dec. 28. 15:49

Az is fontos, hogy jó minőségű legyen a rizs! Az idén jázmin rizsem volt, sokkal finomabb volt így. 35 tölteléket készítettem másfél kiló húsból, egy csésze rizsből.


Alig maradt belőle.:)

65. c33bd8536b (válaszként erre: 53. - A14deb9047)
2010. dec. 28. 15:43

Én leírom, ahogyan én készítem.


Egy kiló darálthús (én lapockát darálok, kissé kövérnek kell lennie a húsnak). Egy fej hagymát megdinsztelek, ráteszek kb. 3/4-ed csésze megmosott rizset, kevergetem vele, kihűtöm, hozzáadom a húshoz. Sózom, borsozom, jól összedolgozom, kevés langyos vizet (kb. 2 decit) teszek hozzá. Fontos! Ettől lesz a töltelék puha, omlós! Tojás nem kell! Megformálom a tölteléket, belecsomagolom a savanyított káposztalapiba.


A fazék aljára káposztalapit teszek, rá a vágott káposztát, rá a töltelékeket. Így rétegezem, ameddig megtelik. (nagy fazék kell, kb. 12 literes). A közepében elhelyezek egy füstölt csülköt. A legtetejére vágott káposzta jön, végül beborítom káposztalapíval. Feltöltöm vízzel, lefedem, kb. két és félórát főzöm lassú tüzön. A tányérban jön rá a sok tejföl. Csípőspaprikát kínálok mellé.

2010. dec. 28. 13:18

Nem szabad tojást tenni a töltelékbe. Én mindig nagyon sokat főzök egyszerre, azután kiadagolva elteszem a fagyasztóba, 2-3 hét után is olyan, mint a friss.

Amit édesanyámtól tanultam:

2-3 darab vöröshagymát megdinsztelek a töltelékhez,

teszek bele egy bő teáskanál paradicsompürét,

és a levéhez öntök 1-2 deci (mennyiségtől függően) paradicsomlevet

nem rántom be, de rétegenként megszórom egy kis liszttel és pirospaprikával.

Nagyon finom, a töltelék omlik széjjel, amikor felvágom. Próbáld ki! :)))))

2010. dec. 28. 12:49

Szerintem is rengeteg rizsát tett bele a szomszédod. Godoljatok csak a csodás üzemi kajákra. Ha nem is a "töltöttkáposztának" nevezettre, hanem a paradicsomos gombócra. Annál is a rengeteg rizstől nem enni, hanem inkább pingpongozni lehetne a gombócokkal.

Ha tojást nem teszünk bele, akkor nincs ami összefogja, szétmálik, különösen haraszt nélkül a töltelék. Csak ajánlani tudom, hogy egyszer próbáljátok ki rizsa helyett árpagyönggyel, azzal biztos nem keményedik meg.

Még egy tanács. Nagyon finom, ha az első réteg után beletesztek egy kis kaprot is, majd úgy rakjátok tovább a többi réteget.

Jót tesz neki pl. a füstölt disznófarok, kis füstölt szalonna csíkokra ide-oda téve, vagy füstölt szallonnabőr.

Én mikor szalonnát eszünk és megamarad a bőre, mert az kemény nyersen éve, összeszoktam gyűjteni, s ha kell káposztába, ha kell krumpli, ill. lencselevesbe teszem, klassz ízt ad az ételnek.

Természetesen ezt csak azoknak tanácsolom, akik nincsenek haragba a füstölt ízzel, ill. nem vetik meg a kissé zsírosabb dolgokat sem.

62. a0c1361e44 (válaszként erre: 61. - 31bc25d879)
2010. dec. 28. 12:33
:)
61. 31bc25d879 (válaszként erre: 60. - A0c1361e44)
2010. dec. 28. 12:06
Én sem:-)
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook