Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért nem értékelik a gyerekek egy része a kaját? fórum

Miért nem értékelik a gyerekek egy része a kaját? (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
153. bd55e3f068 (válaszként erre: 77. - Egypt)
2012. máj. 12. 21:00

Ha valami nagyon nem megy többedszerre, máshogy elkészítve sem, akkor nem kell erőltetni, de én azt hosszútávú felelősségnek érzem, hogy egy gyerekre néha "ráerőltessek" valamit). A nem állsz fel, amíg nem eszed meg mindet nekem is kegyetlen, de olyasmi, hogy akkor kapsz a második szeretett fogásból, ha kicsit eszel az elsőből már elmegy. Sokszor csak azért nem esznek valamit a gyerekek, mert nem ismerik, vagy mert azt látták, hogy azt utálni kell.

A férjem kb. 20 évig nem evett sajtot, úgy hogy nem is kóstolta, mert azt látta, hogy az apja nem szereti, nem eszi, és ráhagyták. Aztán egyszer megkóstolta, tegnap pl. ő vásárolt be 5 féle sajtból. Sok mást is elvből utál. Én is át szoktam néha verni, nem mondom meg, hogy ezt vagy azt teszek bele, és lám-lám, egy-kétszer volt csak, hogy nem ízlett neki, baja meg soha sem lett tőle. Nála ez a viselkedés nem más, mint a gyerekkori elrontott nevelés.


Nem mondom, hogy nálatok ez áll fenn, mert annak valószínűleg más oka van, ha akkor sem eszik, ha éhes, de sokszor ilyen egyszerű a képlet.

152. bd55e3f068 (válaszként erre: 30. - 74f8c12b8e)
2012. máj. 12. 20:31

Ebben sok igazságot látok. Szerintem sokkal gyakoribb, hogy ilyen okból nem esznek meg valamit, mint hogy azért, mert nem tartják elég egészségesnek. Ismerve viszonylag sok ember véleményét sokféle ételről, és irányzatról, én azt mondom, nem lenne egyszerű lenyomni az "egészséges" ételeket a gyerekek torkán, és erről nem a menzai konyhák, dietetikusok, állami szervek, vagy WHO tehet, hanem az a nagy réteg, aki a megszokások rabja.


Másrészt, ha tényleg szegény településekről beszélünk, akkor elgondolkodtató, hogy sok családnak még így is teher a menzai díj. Szomorú, de ha valaki nem tud mást megfizetni, akkor ez van. Pl. sok krumplit fog enni, ami sokak szerint egészségtelen (a burgonya fogyasztás, mióta feljegyzés rendelkezésre áll, mindig hűen tükrözte az általános fizetőképességet). Az adósságban úszó önkormányzatok nem tudják kipótolni a befizetett díjat, az pedig egészen nonszensz lenne, ha a teljes térítést élvező családok sarjai jobb minőséget kapnának, mert nekik jár.


Nem védem olyan nagyon a közétkeztetést, mert számomra örök rejtély lesz, hogy ha ugyanannyi borsóból (számomra) rendes ételt is lehetne készíteni, akkor miért kell két tengernyi rántásban úsztatni, miért kell ripityára főzni a tésztát, tojást, miért csak fejes salátából lehet nyers étel, és minek az öntetbe cukor. Számomra ezek nem tetsző dolgok, de igazából otthon is ez normális sok embernek.

151. c33bd8536b (válaszként erre: 135. - Timycat)
2012. máj. 12. 19:33

Én is egy hasonló dologról írtam elöbb, talán ugyanarról a tányér ételről.


Az én lányom rég volt ovódás, nem is Magyarországon, (az iskolákban nem volt közétkeztetés) akkor, ott, helyben készült az étel, és ő egészen jól evett. Sőt, néha kérte, hogy olyant főzzek, amit az ovódában evett, és amit amúgy nem szoktam. Pedig ő sem volt egy könnyű eset "kajaügyileg".

2012. máj. 12. 19:21
Szerintem a szülők gyakran irracionális kívánságokkal fordulnak a gyerekhez: csak azért, hogy éreztessék fölényüket, dobálóznak olyan kijelentésekkel, hogy "ezt meg kell enned", "addig nem kelsz föl az asztaltól, míg...". De miért is? Egyszerűbb így elvenni a gyerek kedvét, ahelyett, hogy megpróbálnák máshogy elkészíteni azt az ételt, hogy a gyereknek is tetsszen. Az evés így sokszor olyan kényszeressé és utálatossá válik egy gyerek számára, aztán meg csak azért se eszik meg semmit se...
149. c33bd8536b (válaszként erre: 136. - Alidamolnar)
2012. máj. 12. 19:15

Nem állt szándékomban kioktatni, csak azt próbáltam szemléltetni, hogy előfordul, hogy egy általad finomnak tartott ételt egy másik ember egyszerűen nem szeret.


Nem hiszem, hogy van olyan, hogy közízlés, de ha mégis van, nem biztos, hogy annak, akit éppen vendégül látunk, a közízléssel azonos ízlése van. Velem is fordult már elő, hogy a váratlanul betoppanó vendéget olyasmivel kínáltam, amit szerintem mindenki szeret. Aztán inkább kért egy szelet vajaskenyeret.:)


Viszont, ha előzőleg egyeztetted a menüt a barátnőddel, akkor elnézést kérek, és megértem, hogy nem esett jól. Én is mérgelődtem volna.

148. 1dc16653d6 (válaszként erre: 147. - 1dc16653d6)
2012. máj. 12. 18:11
Úgy értem moslékot az állatoknak..
2012. máj. 12. 18:10

A lányomnak mindig erőltették a fehérrépát az óvodában...azt a fehérrépát,ami tiszta fás volt, és undorító!..olyan címszóval az ételt becsülni kell, és ecetera....


Nekem ez annyira álszent duma! Úgy megnézném mit vittek haza a nevelők mosléknak...amit elvárnak,hogy más megegyen.

146. 1dc16653d6 (válaszként erre: 144. - 34c48a3825)
2012. máj. 12. 18:06
Igen én is így gondolom.
145. timycat (válaszként erre: 140. - Egypt)
2012. máj. 12. 18:05

Nem, csak ebbe az irányba lett ferdítve a mondandóm. Azt írtam, hogy annyit kérjen, amennyit tuti meg is eszik, és inkább szedek neki 2szer, ha még kér, de ne legyen az hogy kikéri és utána turkál.

Erre jöttek, hogy de akkor is megtömöm... és leírtam a módszert a mintás tányérról és a folyamatos dícsérésről. Aminek folyamán elértük hogy se nem válogat, se nem kell ételt kidobnunk.

144. 34c48a3825 (válaszként erre: 143. - 1dc16653d6)
2012. máj. 12. 18:04
Sokkal többször van/lenne szükség pszichológus segítségére, mint azt a szülők gondolnák.
2012. máj. 12. 18:00

Sok mindenről szó volt itt,de a gyermekek nem evése mögött sokszor pszichés tényezők is meghúzódnak...

Amikor még óvodában dolgoztam voltak olyan gyerek akinél elég extrém evési szokások voltak...,aminek a végén kiderült nem a szoktatás,vagy az étel nem becsülése...hanem kötődési vagy egyéb szorongásos problémák áltak.

142. 34c48a3825 (válaszként erre: 140. - Egypt)
2012. máj. 12. 17:46
Nem ő mondta, hogy mindig kis adagot szednek és inkább újra vesznek a tálból, semmint meghagyják a tányéron?
141. 34c48a3825 (válaszként erre: 139. - Egypt)
2012. máj. 12. 17:40

Sajnos nem fő bele az ételbe a vitamintartalom így, hanem elbomlik.

A habarás pedig semmit nem tesz hozzá a szervezet tápanyagszükségletéhez. Ezért jobb alternatíva, ha minimál ideig vagy módon van hőkezelve a szervezet számára.

140. egypt (válaszként erre: 133. - Timycat)
2012. máj. 12. 17:14
Azt írtad, arra nevelted, hogy ételt nem hagyhat a tányéron.
139. egypt (válaszként erre: 126. - 34c48a3825)
2012. máj. 12. 17:12
Erős túlzása a nulla tápérték, a főzelékbe rengeteg vitamin belefő a zöldségből, semmi egészségtelen nincs pl. a habarásban. És ha valaki úgy megeszi, nyersen, párolva pedig nem, akkor inkább egye főve, mint sehogy.
2012. máj. 12. 16:53

Mert nem tanították meg nekik, hogy azért dolgozni kell; az asztalra tett ételt pedig tisztelni!

Nem véletlenül van az a mondás - bár kevesek ismerik -, hogy a szülő feladata megtanítani a gyermekét éhezni és fázni (is)...

137. mosolyka1111 (válaszként erre: 136. - Alidamolnar)
2012. máj. 12. 16:48

Ne törődj vele, kötekedni a legkönnyebb.

Teljesen átlagos (átlagosan normális) menüsor volt, amit főztél.

De itt a fórumon mindig ki kell oktatni valakinek valakit, ettől legyen szép napja:))

136. alidamolnar (válaszként erre: 132. - C33bd8536b)
2012. máj. 12. 16:44

Nagyon szépen köszönöm a kioktatást, majd ha szükségem lesz rá (de csak akkor), nálad fogok főzőleckéket venni.

Mielőtt minősítesz (bár nem tartozom magyarázattal), de elárulom, hogy egyeztettem a barátnőmmel, hogy mi legyen az ebéd. Csakhogy már idefelé is mekiztek és a 100 km-es úton chipset faltak a gyerekei a kocsiban, tehát esélyem sem volt.

Az pedig, hogy te nem eszel levest, a rizst csak zöldségesen, és melegen nem eszel édes ételt, ha nem haragszol, a te ízlésed, és nem a közízlést tükrözi feltétlenül.

135. timycat (válaszként erre: 134. - C33bd8536b)
2012. máj. 12. 16:23

Nálunk sem "szabad" otthonról ételt vinni, nincs megtíltva csak megkérték még a legelején a szülőket, pont a nyalánkságok miatt, hogy az egy dolog, hogy a gyerek emiatt otthagyja az ebédet, de a többi gyerek nyálcsorgatása mellett tömné pl a túrórudit, így már a többi sem szívesen enné meg a borsólevest :S


egyébként ez beszállító függő, nálunk az oviban tényleg jó minőségű ételeket adnak a gyereknek, ez egy "jobb" környék és a szülők hajlandóak és tudnak is többet áldozni erre, így tényleg esznek a gyerekek mint a kisangyal. De az egyik ismerősöm múltkor minősíthetetlen kinézetű uzsonáról töltött fel képet egy portálra, ott azt kéne megenni a gyerekeknek, amiről meg sem tudtuk állapítani hogy mi is akar lenni :S

134. c33bd8536b (válaszként erre: 131. - Ad0b329974)
2012. máj. 12. 16:18

"na ez ellen lett behozva a nem lehet bevinni ennivalót az iskolába törvényt..és működik.!történt csoda..a gyerekek éhesek lettek és úgy esznek,mint a kisangyal!olyan dolgokat esznek,amit életükben meg nem ettek!és ez való igaz."


Nem, nem ez ellen lett behozva. Az, hogy otthonról nem szabad kaját bevinni, egészségügyi szabályozás. A tanároknak teljesen mindegy, hogy Karcsika eszik vagy nem. Éhes marad, majd eszik otthon. És hol is esznek úgy a gyerekek, mint a kisangyal? Miről is szól ez a topik?

133. timycat (válaszként erre: 131. - Ad0b329974)
2012. máj. 12. 16:12
pontosan, egyetértek a gondolataiddal. Mikor tegnap leírtam, hogy tudatosan neveltem, hogy a gyerekem sokféle étellel, ízzel találkozzon és szoktattam rá, hogy csak annyit kérjen, amit biztos megeszik, nekem jöttek, hogy megtömöm meg kényszerítem pffff.
132. c33bd8536b (válaszként erre: 127. - Alidamolnar)
2012. máj. 12. 16:09

Ne haragudj, de a te ebédedből én sem ettem volna. Levest eleve nem eszem, a rizset csak zöldségesen tudom elképzelni, és nem szeretek semmilyen meleg édes ételt. Pedig már vénasszony vagyok, 40 éve főzök, és megéltem egy olyan évtizedet, amikor úgy kellett ellátnom a családot, hogy a boltban csak kekszet és szilvakompótot lehetett venni.


Én ha valakit meghívok magamhoz, úgy hogy enni is adnom kell neki, az a legkevesebb, hogy megkérdezem, mit szeret. (ha nem tudom magamtól) Főleg, ha gyerekekről van szó. Mert ha úgyis készülnöm kell, miért ne készüljek olyannal, aminek örülnek, és nem turkálnak benne.

131. ad0b329974 (válaszként erre: 126. - 34c48a3825)
2012. máj. 12. 16:01

látod..először a szülőnek kell tisztába jönni mi is az étel.

tudatos szülőnek tudatos gyereke van..mert azt látja!


én aláírom,hogy vannak étvágytalan gyerekek..de időt kell feccölni és nem feladni az első nem evés után. az én keresztgyerekem halálosan szereti az uborkát a kaliforniai paprikát úgy ala natúre.se kenyér se semmi hozzá.

és náluk az iskolában nem lehet bevinni pluszba ennivalót,mert látják a tanárok is,hogy a gyerekek nem eszik a főtt ételt.a kicsike se eszik meg mindent..de kettőből egyvalamit tud enni és ez jó így.

tudjátok mit csináltak eleinte a gyerekek?eszegették szépen az anyukák által "elkészített"

kekszeket,kakaóscsigát,meg zacskó chips-eket..és nem itták a tejet,nem ették a szendvicset,nem ették az uborkát..nem ették a meleg ebédet.na ez ellen lett behozva a nem lehet bevinni ennivalót az iskolába törvényt..és működik.!történt csoda..a gyerekek éhesek lettek és úgy esznek,mint a kisangyal!olyan dolgokat esznek,amit életükben meg nem ettek!és ez való igaz.

130. c33bd8536b (válaszként erre: 115. - Timycat)
2012. máj. 12. 15:52

Én elég sok ételt nem szeretek, nem is eszem meg...van amit a lányom nem szeretett...van, amit a férjem...mindig igyekeztem olyat főzni, amit mindenki szeret.


Ami nem jelenti azt, hogy nem főztem pld. szilvásgombócot, vagy nem sütöttem palacsintát...mert a család szerette...én akkor valami mást ettem...És bizony levest is főzök mindig, csak én nem eszem belőle.

129. ad0b329974 (válaszként erre: 127. - Alidamolnar)
2012. máj. 12. 15:51
na..erről van szó!
128. 34c48a3825 (válaszként erre: 127. - Alidamolnar)
2012. máj. 12. 15:43
Hű... mert az a lábszagú vacak az étel...
2012. máj. 12. 15:35

Én meg a barátnőmet vártam egy csajos, beszélgetős napra. Meg is jött a két gyerekével (6 és 9 évesek voltak akkor).

Készültem, főztem zöldséglevest, sütöttem rizskochot, volt hozzá házi baracklekvár.

Csak piszkálgatták az ételt, nyavajogtak, nem ettek. Amikor pedig ebéd után indultak hazafelé, ott alkudoztak az anyjukkal készülődés közben, hogy "anyúúúú, hazafelé menjünk be a Mekibeeee!"

Erre mondom, hogy "szuper".

126. 34c48a3825 (válaszként erre: 125. - Ad0b329974)
2012. máj. 12. 15:35

A leves nem evése NEM azonos, sőt nem is mérhető ahhoz, ha valaki nem eszik zöldségeket.


A leves csak egy ritka, kultúrabeli sajátosság, míg a zöldségek nélkül betegségek alakulnak ki.


Mi például nem eszünk főzelékeket, a gyerekek sem. Azért, mert nulla tápértéke van körülbelül a szétfőtt zöldségnek behabarva vagy berántva. Rengeteg párolt zöldséget esznek, vagy blansírozva, esetleg wokban, pillanatok alatt átforrósítva-így nem vész el belőle minden, ami értékes.

2012. máj. 12. 15:28

én ezt csak elmondom...de ez a meglátásom nagyrészt.


nem értékelik a gyerekek az ennivalót..miért is?mert..egynehány gyermek nem is ismeri a főtt ételt,azt se tudja milyen az,ha család együtt eszik,milyen egy vasárnapi ebéd.

a másik.a szülő egyik -másik elkapatja a gyermekét,mihelyst van válogatási lehetőség szinte nem eszik meg semmit se ,amit az anyja ad ..vagyis mit eszik?chips,keksz..nyalánkság..magyarul nem ennivalót!

nekem még nincs gyermekem és én se ettem meg a világon mindent,amit elém tett idesanyám,meg ma se eszem meg mindent,,de!

jóanyám minden áldott nap főzött,nem hatvannyolc félét,levest,másodikat,ha egyik nem volt kedvére való az embernek ott volt a másik..de ma mi van?nem eszünk levest,mert nem szeretjük../nem magamra értem/

nem esszük meg a zöldséget..de miért?mert kéremszépen nincs példa a gyerek előtt.

rossz nevelés.helytelen.

itt most nem arról van szó,hogy most takarodószálig megenni mindent a tányérról,még ha bele is gebed az a gyermek..nem..enni,de tudatosan kicsi kortól kezdve láttatni a példát és ez a szülő felelőssége.


de én felelősséget látok a médiában is,az a rengeteg reklám és sajnos nem feltétlenül a jó és egészséges táplálkozásról szól.


valaki írta,hogy nyugatabbra sok étel megy a kukába..és ez elég szomorú dolog.

hány ember is éhezik?tudom,hogy közhelyes a dolog de ez a valóság..


jóléti társadalmat írunk pazarlás megy minden felé,túl jómódban élünk és minden ezt sugallja.


nem is tudom valamelyik műsorban láttam,hogy Angliában a kukából kiszedett alapanyagokból,milyen fincsi kis ételt készítettek..szóval ez szégyen.(


magyarul tudatosan kell nevelni a gyerekeket és akkor megbecsülik ,azt ami van,de ehhez elsősorban kell a szülő a közvetlen és a távolabbi környezet is.

124. mosolyka1111 (válaszként erre: 123. - Timycat)
2012. máj. 12. 15:28

:)

Ebben egyet értünk, nekem sem a kedvencem!

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook