Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kezdő és haladó konyhatündérek csevegjünk a sütés-főzés rejtelmeiről! fórum

Kezdő és haladó konyhatündérek csevegjünk a sütés-főzés rejtelmeiről! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯
223. Napsugár8 (válaszként erre: 222. - Vigyefene)
2022. márc. 19. 17:35
A káposztás tésztát egy finom rezgősre sütött oldalas mellé rakd oda magadnak köretnek. Meglehet, hogy a barátnőd is betársul. :))
222. vigyefene (válaszként erre: 220. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 16:36
Holnap nagy bajban leszek, mert a barátnőm káposztás tésztát akar enni, én pedig húsevő vagyok.
221. vigyefene (válaszként erre: 219. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 16:34
Kezdésnek 2x-es mennyiségű víz, amikor felszivta, kóstold meg a legnagyobb szemeket, ha puha, akkor kész, Ha még belűl kemény, önts hozzá kicsit több levet.
2022. márc. 19. 16:20
És ti tudjátok már a holnapi menüt? Vagy nem a ti gondotok lesz?
2022. márc. 19. 16:19

Nagyon köszönöm mindkettőtöknek!


Ezt már elfelejtettem, hogy 2x-es mennyiségű víz. Gyakorlatilag ugyanúgy írtátok. Ezek szerint célszerű teflonban indítani. Húslém most nincs, de gondolom, hogy a kész zúza pörkölt majd megadja neki azt az ízt, ami kell.

Igen, hogy gurulós legyen, ne pedig egy "menzás massza". :))

218. vigyefene (válaszként erre: 216. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 16:07
A tarhonyát én olajon szép világos barnára pirítom, felöntöm kb. 2x annyi csirkehús lével, teszek bele hagyma port, és puhára főzöm. Ha nincs húslé, akkor teszek bele ízesítő kockákat. Pici só, kevés törött fekete bors.
217. Alessandro (válaszként erre: 216. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 16:05

Semmi különös. Úgy, mint a rizst. Egy kicsit meg kell pirítani pár percig a tarhonyát egy kis zsiradékon és kb. kétszeres mennyiségű vizet adni hozzá. Ja, sózni is kell. És annyi, hamar megvan. Ha forr már a víz. akkor minimumra kell venni a hőt és fedőt rá. Pár perc után nem árt megnézni, és megkavarni nehogy letapadjon.

Nekem szép gurulósra szokott sikerülni. :)

216. Napsugár8 (válaszként erre: 213. - Alessandro)
2022. márc. 19. 15:53

Ez a pirított tarhonya mellé külön...

Ki hogyan csinálja, én már vagy 2000 éve nem csináltam. Ti hogyan készítitek, hogy ne kelljen sokáig ott állni mellette???

215. Napsugár8 (válaszként erre: 214. - Vigyefene)
2022. márc. 19. 15:51
Igen, én is szeretem. De a múlt hét végén csirkéből volt rizses hús, most azért nem kívánom.
214. vigyefene (válaszként erre: 212. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 15:47
Rizsával is finom.
213. Alessandro (válaszként erre: 212. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 15:31

Én tarhonyát pirítanék és főznék mellé külön, de lehet egyben is a zúzapörihez adni a tarhonyát, amikor már majdnem megpuhult a zúza és akkor tarhonyás zúza lesz belőle. Az is finom egy kis savanyúsággal.

Sok út vezet a boldogsághoz, szokták mondani. :)

2022. márc. 19. 13:58

Kivettem a fagyóból a liba-zúza pörköltet. Akartam hozzá hordós káposztát venni, de éppen elfogyott.

Most nem tudom, hogy húsos tarhonya legyen-e belőle, vagy csak símán tésztát főzzek mellé köretnek. Esetleg sárgaborsó főzeléket. Igazából egyikre sem éhezek. Más ötlet??? Ti mit kezdenétek vele?

211. Napsugár8 (válaszként erre: 210. - Vigyefene)
2022. márc. 19. 13:38

Egyetértek! És ebben maximálisan benne van az is, hogy ki hogyan tanulta, ki milyen ízeket kedvel, ki-ki az országnak-világnak melyik részén él...

Elég sokszor van az, hogy én magam is szívesen kipróbálok új ízeket, új recepteket. Sőt, ha olvasok valahol valami újat, és már olvasás közben tudom, hogy mit csinálnék meg benne ugyanúgy, és hol változtatnék benne ahhoz, hogy valóban ízlésem szerint legyen.

210. vigyefene (válaszként erre: 209. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 11:52
A végeremény az ami fontos.
209. Napsugár8 (válaszként erre: 208. - Vigyefene)
2022. márc. 19. 11:43

Persze, más egy eladásra (is) dolgozó szakképzett hentes, szakács mérlegelése, és teljesen más dolog a családi sütés-főzés.

Én még úgy tanultam főzni, hogy mérlegünk sem volt. Édesanyám mindig úgy tanított, hogy megmutatta a végeredményt: ennek ilyennek kell lennie!


Pont a kanalak eltérő méretét azért említettem, mert az étolaj adagolása esetén bizony nem mindegy, hogy nagyanyáink tisztességes méretű (alpakka) kanalait használjuk, vagy egy mai éttermi kanalat kapunk elő.


Amikor még nem volt konyhamérlegem, és pl. egy recept azt írta: 25 dkg liszt, akkor elővettem egy bontatlan csomag lisztet, centivel megmértem a magasságát, azt osztottam 4-gyel, és tudtam, mennyinek kell maradni a zacskóban. :))

208. vigyefene (válaszként erre: 206. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 11:20

Ebből a hozzászólásodból arra gondolok, h nem mérjük egyformán a hozzávalókat. Amikor én kimérek valamit, akkor azt pontosan mérem, amire természetesen nincs mindig szükség. Nekem vannak nagyon pontos márlegeim, ha szükség van rájuk. Pl. száraz kolbászhoz, salétromsó.

De. Amit most mondani akarok, az az, h az itthoni/otthoni evőkanál méretek különböznek, de pontosan azért, hivatalosan nem azokkal mérünk.

Ezek a hivatalos mérők, amiből sok méret van.

Kanalak. Úgy mérünk vele, h megmerítjük tetősen, és utána a tetejéről lesöpörjük a feleslegeset egyenesre, pl. egy kés hátával.

Nagyobb adagokat pedig a megjelölt vonalig vízszintesen.

Kanál méretek... [link]


Nagyobb mennyiségekhez.... [link]

207. Napsugár8 (válaszként erre: 206. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 10:19

Ezt nagyon elírtam!!!


Nem élesztő, hanem sütőport kell bele!!!

2022. márc. 19. 10:02

Végeztem a mai kenyér sütéssel. Az új recept alapján amit összehoztam, és amit tapasztaltam:


- 60 dkg liszt (20 dkg fehér liszt, 40 dkg tk.)

- 3,5 dl (langyos tej)

- 5 ek étolaj (ezt a tejbe kavartam bele)

- 2 csomag szárított élesztő

- 1,5 teáskanál só

- 1 csapott teáskanál cukor


A 60 dkg lisztből meggyúrt tésztát 4 felé osztottam, és olyan vastagra nyújtottam, hogy kb. 10 cm átmérőjű pohárral 4 db-ot tudtam szaggatni. Így lett összesen 16 db kis kerek kenyérkém. Nekem = 8 nap.

A szaggatáskor leeső részeket ismét összegyúrtam, és csak olyan vastagra nyújtottam, hogy a serpenyőm fenekét (18-19 cm) befedje. Ebből egy takaros pizza-alaptészta sült. :))


A recept szerint kezdtem el sütni, mindkét oldalát kb. 5-5 percig. Lehet, hogy a tk.liszt miatt, de szerintem így inkább kiszárad, mint megsül!!!

Ezért a második felét már az általam korábban is alkalmazott módszerrel sütöttem: a serpenyőt vékonyan kikentem olajjal, és egy picit magasabb lángot használtam, és természetesen befedve a serpenyőt. Ezzel a módszerrel még sütés közben is kel, azaz vastagodik a lepényke, így lazább szerkezetű lesz. :)) Persze meglehet, hogy ez a tk. liszt miatt van, és a fehér liszt teljesen másként reagál.

Legközelebb én beleteszem a 4 dl tejet, és 6 ek. olajat.


Nem kell makacsul ragaszkodni a recepthez, hiszen a lisztek sem egyformák, a kanalak méretei sem egyformák, sőt még a különböző sók sem egyformán sóznak. És az ízlésünk sem egyforma!!!


Aki gondolja, próbálja ki a linkben szereplő eredeti hozzávalók -40 dkg liszt- felével, és majd látja, hogy őnála mit, merre kell legközelebb változtatni, hogy saját ízlése szerinti kenyeret kapjon.

205. Napsugár8 (válaszként erre: 201. - Miccer)
2022. márc. 19. 06:45
Mondjuk úgy, hogy tapasztaltnak.😁😁😁
204. 29c1a17bf6 (válaszként erre: 201. - Miccer)
2022. márc. 19. 00:08
Teanak le lehet szedni valamivel hamarabb is, igen. Persze, megnezem a drogeriaban is, a varosban, mikor megyek oda, hatha lesz és a fahéj az nagyon jo otlet, itt tobb modon hasznaljak, nagyon koszonom a kedves tanacsokat :))
203. 29c1a17bf6 (válaszként erre: 195. - Napsugár8)
2022. márc. 19. 00:03

Igazad van, akkor kell leszedni mikor megcsipte az elso fagy, megkérdeztem az idosebbektol ma. Sok mindent tanulok toluk, ma is okosabb lettem :))

Mivel itt hegyvidéki a klima, ezért nekem hamarabb kell leszednem, szeptemberben, mert akkor itt mar jonnek az elso fagyok.

202. vigyefene (válaszként erre: 199. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 23:22
Te kipróbáltad már ezt a kenyeret? Ha igen, syeretném tudni a véleményed.
201. miccer (válaszként erre: 195. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 20:52
Én úgy tudom teának nyár végén kell szedni, lekvárnak akkor, ha megcsípte a fagy. Nem tudom, idősek számítok-e. 😀😅
200. vigyefene (válaszként erre: 199. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 19:15

Korábban találtam egy táblázatot, ahol félreérthetetlenűl megvolt h mennyi a súlya a napraforgó olajnak. Most azt nem találom. Ez a táblázat azt mondja, h a növényolaj súlya mennyi. 2,94 evőkanál. De szerintem ennyire nem kell h pontos legyen, csak az a fontos h a végeredmény jó legyen. Pl. én ki fogom próbálno 3, és 4 evőkanállal is, és utána annyit teszek bele, amelyiket jobban szerettem.

Tehát előzőleg 2 és 3/4 evőkanállal írt a 40 deka liszthez. Aztán van még az is, h különböző lisztek, különböző mennyiségű folyadékot tudnak felszívni.

199. Napsugár8 (válaszként erre: 198. - Vigyefene)
2022. márc. 18. 15:04
Hálás lennék, ha lefordítanád. Majd amikor érkezel. :))
198. vigyefene (válaszként erre: 197. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 14:02

Egy hasonló oldalon találtam, de nekem most mennem kell.

[link]

197. Napsugár8 (válaszként erre: 196. - Vigyefene)
2022. márc. 18. 13:34

Akkor valamelyikőnk rosszul számolt! :))

Én 3 és 3/4 ek-t számoltam, ezért maradt bennem, hogy 4 ek a 40 dkg liszthez.

Ha a te számításod a helyes, akkor a 4 ek olaj elég 60 dkg liszthez??? Jól számolom????

196. vigyefene (válaszként erre: 191. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 12:25
Kíváncsiskodtam, és megnéztem mert érdekelt. A 40-deka liszthez 2 és 3/4 evőkanál olaj kell.
195. Napsugár8 (válaszként erre: 194. - 29c1a17bf6)
2022. márc. 18. 11:18
Oké! Annak azért nézzél utána légyszi, mert nekem úgy rémlik, a csipkebogyót akkor érdemes leszedni, amikor ősszel már megcsípte az első fagy??? Fogalmam sincs, mi sohasem szedtünk ilyet. Ha felétek van az erdőn-mezőn, egész biztosan tudják az idősebbek, mikor érdemes leszedni.
194. 29c1a17bf6 (válaszként erre: 188. - Napsugár8)
2022. márc. 18. 10:41
Sajnos nem lehet kapni olyanokat. Csipkebogyo van az erdoben sok helyen is, fogok szedni majd nyaron. Csinaltam mar és nagyon jo nemcsak izben , hanem ezek szerint vitamin hatoanyagokban is. Cukor nem kell bele, ez nagyon fontos, koszonom szépen :))
❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook