Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gátmetszés vagy gátvédelem?! fórum

Gátmetszés vagy gátvédelem?! (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8 9
2009. dec. 8. 19:43

Sziasztok!

Tudtok olyan szülésznőt a Margit kórházban, aki ügyes a gátvédelemben? Bár első gyerek, de megpróbálnám, hátha sikerül így is.

Köszi előre a segítséget!

240. kostyi79 (válaszként erre: 239. - Alexa77)
2009. nov. 6. 23:36
Majd talan ha tobben szulnek otthon, akkor javul a statisztika is.:)
239. Alexa77 (válaszként erre: 238. - Kostyi79)
2009. nov. 6. 18:22

Borzasztó, hogy ebből a szempontból Magyarország olyan harmadik világbeli ország! A WHO szerint kifejezetten ellenjavallt a szülésindítás, hacsak nem probléma van a babával vagy a mamával - itt mindennapos rutin. Ellenjavallt a gátmetszés, a fekve szülés, a hasra könyöklés - itt napirenden gyakorlat.

Nem tudom, mikor növünk fel végre...

238. kostyi79 (válaszként erre: 236. - Alexa77)
2009. nov. 5. 17:48
Ez igy van. Teljesen egyetertek veled ebben. Csak az a baj, hogy a korhazban annyira ki vagy szolgaltatva a dokinak, hogy nem is mersz ellent mondani. Es ha megis, es perre kerul sor, akkor a kollegaja ugyis neki fog igazat adni. Be fogjak bizonyitani, hogy jogosan vegeztek rajtad gatmetszest. :( (Ha csak nem fogsz ki egy olyan bironot, aki szinten megszenvedett a gatsebevel.)
237. kostyi79 (válaszként erre: 235. - Zselice)
2009. nov. 5. 17:43

Termeszetesen itt is csak akkor engedik az otthon szulest, ha a terhesseg komplikacio mentes. En tobb, mint fel oranyira lakok a legkozelebbi korhaztol. Pont ezert javasoltak, hogy ne induljak utnak, mert az elozo babamat 1 ora 10 perc alatt szultem meg.

Itt egyaltalan nem vegeznek gatmetszest, csak akkor, ha a baba elete veszelyben es gyorsan ki kell kapni. Neztek is ram kerek szemekkel, hogy mirol beszelek, amikor felhoztam a temat.

236. Alexa77 (válaszként erre: 235. - Zselice)
2009. nov. 5. 16:27
Mondjuk írásban rögzíted és a dokinak is megmutatod még a várandósság alatt, hogy mik a határozott kéréseid, sőt, utasításaid. Jogod van beavatkozásokat visszautasítani. Csak életveszély esetén térhet el az orvos ettől. S ha indokolatlanul vág, hát utána védheti magát a bíróságon. Aza baj, hogy szinte senki nem mer ellentmondani egy orvosnak, ezért tartunk ott, ahol.
235. Zselice
2009. nov. 5. 08:39
Mert ha már ott vagyok, és az orvos vágni akar, akkor fog is, mindegy mit csinálok. Ki tudja megcáfolni a szavait? Az otthonszüléstől félek, mert félórára lakunk a legközelebbi kórháztól is. Angliában szokott lenni probléma? Ha mégis császár kell? Vagy aki gyanús, nem engedik otthon szülni?
234. Zselice
2009. nov. 5. 08:32

Gondolom Angliában könnyebb elérni, hogy ne legyen gátmetszés, mint itthon. Nem is tudom, hol kezdjek (majd) keresni szülésznőt, meg orvost.

Főleg ha nem akarok Pesten szülni.

2009. nov. 3. 22:53
Én égyon szültem a gyerekeimet,de nem mert az orvos mondta, hanem mert nekem az volt a kényelmes. Próbáltam állva, vagy guggolva is, de nem jött be- hát viszamásztam a szülőágyra és ülő pozívíóba állított háttámlával nyomtam, teljesen előredőlve. Az szülésznő azt mondta, hogy úgy legyek ahogy érzésem szerint a legjobb.
2009. nov. 3. 17:17
Most mennem kell, mert ebrednek a gyerekek. :)
231. a1baa7edcc (válaszként erre: 230. - Kostyi79)
2009. nov. 3. 17:13
Mashol sem tekintik oket annak Nyugat-Europaban.
230. kostyi79 (válaszként erre: 229. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 17:11
Rajtam semmit nem nezett. Elbeszelgettunk a fogamzas gatlasrol, meg megkerdezte, hogy verzek-e meg. Ennyi. Megjegyzem egesz terhesseg alatt senki nem matatott bennem es utana sem. Itt ez a normalis. Nem tekintik a terhes es szulo noket betegnek. Mert nem is azok.
229. a1baa7edcc (válaszként erre: 228. - Kostyi79)
2009. nov. 3. 17:06

Ezt nem tudtam. Mondjuk az meglepett, hogy a szules utani 6 hetes kontrollt a haziorvos vegzi, az is annyit tesz csak, hogy kivulrol megcsodalja a sebet.

Ha szules soran serult a mehszaj, akkor javasolt a nogyogyasz meglatogatasa.

228. kostyi79 (válaszként erre: 227. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 17:01
Itt teljesen termeszetes az otthon szules. Komplikaciomentes terhesseg eseten persze. De ha korhazban szulsz, ott is csak szuleszno van jelen. Az orvos draga, azt csak vesz esetere tartogatjak.
227. a1baa7edcc (válaszként erre: 226. - Kostyi79)
2009. nov. 3. 16:56
Nem konkretan ezt kerdeztem... miert nem korhazban? Az angol egeszseguggyel problemaid voltak?
226. kostyi79 (válaszként erre: 225. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 16:54
Mert a ferjem itt dolgozik.:)
225. a1baa7edcc (válaszként erre: 224. - Kostyi79)
2009. nov. 3. 16:51
Angliaban szultel tehat otthon? Miert?
224. kostyi79 (válaszként erre: 223. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 16:50

Csuszni-maszni a szuleszno dolga, nem a szulo noe. De ha vkinek az a kenyelmes, hat tegye! Nekem allni volt kenyelmes, ugy szultem a masik kettot. Az elsonel is ugy lett volna kenyelmes, csak sajnos a magyar doki kozolte, hogy az alternativ szuloszoba foglalt, itt csak fekve lehet szulni. Es szabalyosan feldobtak az agyra, hiaba mondtam en barmit.

Nekem is ott volt a ferjem mindegyik szulesnel, de o nem nagyon beszel magyarul, igy nem tudott erdemben segiteni.

A harmadik szulesemrol van 2 kep a naplomban. Az volt az otthonszules. A kepen is latszik, hogy alltam, a 2 szuleszno pedig hihetetlenul osszehangoltan hang nelkul tett mindent, mondanom sem kellett semmit. Mindenkinek ilyen szulest kivanok! Csodalatos elmeny!

223. a1baa7edcc (válaszként erre: 222. - Kostyi79)
2009. nov. 3. 16:32

Nalam sem vagott az orvos, sot oxitocint sem kaptam, erzestelenitest sem. Nem tudtam volna negykezlab sem huzni magam, mikor mar a tolofajasoknal voltam. Fekve szultem, sot fekve is vajudtam (nem kellett sokaig szerencsere).

Nem ereztem magam kiszolgaltatottnak igy sem.

Embere valogatja.

A ferjem is ott volt, nem tudom, mit ereznek utolag, ha csuszni-maszni latott volna.

222. kostyi79 (válaszként erre: 220. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 16:27
Mar ne is haragudj, de annal, hogy a hatadra fektetve szulsz, mar nem is lehetsz kiszolgaltatottabb allapotban!
221. kostyi79 (válaszként erre: 218. - Gavrilo1)
2009. nov. 3. 16:26

Errol is es arrol is tudok meselni.

Az elsot Magyarorszagon szultem korhazban, fekve, popsim a levegobe felnyomva, hogy az orvos mindent jol lasson. Es persze gatmetszessel, szinten az orvos kenyelmet szolgalva. Potyogtak a konnyeim, annyira fajt, mikor osszevarrtak. Es meg utana is sokaig, pedig szerintuk szepen gyogyult. Azt is megjegyeznem, hogy ajdalomcsillapitas es egy hang nelkul vegigcsinaltam a szulest.

A masodik szinten korhazban, de Angliaban, gatvedelemmel. Szemeremajak repedt, de semmi fajdalmam nem volt, kesobb sem.

A harmadikat itthon, szinten Angliaban, egyetlen repedes nelkul. Pedig 4440 g-os volt a fiam.:)

220. a1baa7edcc (válaszként erre: 218. - Gavrilo1)
2009. nov. 3. 16:22

En el sem tudtam volna kepzelni mashogy. Abban a helyzetben es fajdalomban semmikeppen.

Masreszt ugye az ember probalja a meltosagat is megorizni, meg ha nehez is.

219. Gavrilo1 (válaszként erre: 216. - Zselice)
2009. nov. 3. 16:21
Határozottnak kell lenni!!! Én eggyet szültem vágással- és azt mondtam hogy soha többet. Jó előre megmondtam az orvosomnak, hogy a következőnél nem vághat, csak ha a baba életveszélyben van! Még 3-at szültem nála. Egyszer repedtem egy picit (sokszor írtam , hogy ott a szülésznő volt a hunyó) Most az 5-nél szuper szülésznő volt (nem fogadott)És állítom hogy ez volt a legjobb szülésem ilyen szempontból. Alapból ő úgy állt hozzá, hogy gátvédelem lesz (nem is mondtam neki). Olajozott, maszírozott, ítányította a kitolást, amely max 3-4 nyomásból állt.
218. Gavrilo1 (válaszként erre: 217. - A1baa7edcc)
2009. nov. 3. 16:16

Már bocsi de miért nem!! Ez a munkája a szülésznőnek!! Évezredeken keresztül így folyt a szülés, csupán csak az elmúlt 200 évben alakult átennyire "kórházszagúvá".

A szülés nem az orvos kényelmét szolgálja!!!

Hanem a baba és anya érdekeit (főleg mert általában borsosan meg is fizetik érte feketén). Mindenki tudja, hogy a fekve szülés a leg lehetetlenebb helyzet. (egyszerűen nem is értem miért nem fekve végezzük el nagydolgunkat??:-)))

217. a1baa7edcc (válaszként erre: 204. - RitaAnna)
2009. nov. 3. 16:06

Biztos azt akarod, hogy csusszanak, masszanak utanad?

En ennek nem tettem volna ki az orvosom.

216. Zselice
2009. nov. 3. 16:02
Érdemes elolvasni ezt a cikket, én addig fogok keresni, míg nem találok olyan orvost, aki nem vág rutinból. Inkább repedjek, úgyis ott reped az ember, ahol a leggyengébb, és nem ott ahol az orvosnak kézreáll. És az alábbi számokból látszik, hogy annyira szakadni, amennyire a gátmetszésnél alapból bevágnak, nincs túl nagy esélyed. (Ha csak a szülő nők 11%-a szakad magától annyira.) Biztos meg lehet magyarázni, de meg sem próbálják máshogy.
215. Zselice
2009. nov. 3. 15:54

Idézetek: Ajtóstól az Élet kapuján át

Gondolatok a gátmetszésről - Noll Andrea Nandu cikkéből

214. Zselice
2009. nov. 3. 15:53

AZ alábbiak alapján Magyarországon:


Magyarország gáttrauma-statisztikája tehát becslésem szerint 2002-ben a következőképpen alakulhatott (kerekítve):


sértetlen gát 14%,


elsőfokú gátrepedés 4%


másodfokú gáttrauma (gátrepedés + gátmetszés) = 81%,

harmadfokú gáttrauma (gátrepedés + gátmetszés) = 0,3%


negyedfokú gáttrauma (gátrepedés + gátmetszés) = 0,1%.


A gátmetszésnél enyhébb gáttrauma (sértetlen+elsőfokú repedés) összesen: 18%

- összehasonlításul: ugyanez a Farmon (kerekítve): 88%

213. Zselice
2009. nov. 3. 15:53

A Farm (a hippimozgalom idején alakult lakóközösség, Ina May Gaskin bábai gyakorlatának helyszíne, Tennessee, USA)

1970-2000, 2028 várandóst vizsgált:


Sértetlen gát: 68.8%

Elsőfokú (bőrfelületi) gátrepedés: 19,1%

Másodfokú (izomszövebe hatoló) gátrepedés: 11,5%

Harmadfokú (végbél-zárógyűrűbe hatoló)gátrepedés: 0,3%

Negyedfokú (végbél-nyálkahártyát átszakító) gátrepedés:0,1%


(Gaskin, 2003.)


(a hiányzó 0,2% Ina May Gaskin személyes elmondása szerint kb. 0,1% komplikációelhárító gátmetszésből, részben a kerekítésekből származik)

212. Zselice
2009. nov. 3. 15:51

A Birth Magazine kutatása

Otthonszülési gyakorlatot vizsgált:

Sértetlen gát: 69,6%

Első- és másodfokú gátrepedés: 28,9%

Harmad- és negyedfokú gátrepedés: 0,7%

Komplikációelhárító gátmetszés: 1,4%

(Birth Magazine, 1998 december)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook