Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gátmetszés vagy gátvédelem?! fórum

Gátmetszés vagy gátvédelem?! (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8 9
2009. szept. 2. 15:36
Csak azoknak, akik nem hisznek benne, hogy lehetseges: megszuletett a fiam 2009.06.12-en 4440 g, 55 cm, gatvedelemmel, egyetlen pici repedes nelkul. A kitolas kevesebb, mint fel ora volt.:)
210. kostyi79 (válaszként erre: 209. - Botar1)
2009. ápr. 18. 22:44
Nem akarlak elkeseriteni, de ha a doki es a szuleszno nem mukodik egyutt veled, akkor annak gatmetszes lesz a vege.
209. botar1
2009. ápr. 18. 19:42
sziasztok!most várjuk a második babánkat.37 hetes vagyok most, úgyhogy közeledik a nagy nap.Szeretném meguszni a gátmetszést ,mert első szülésemet, a gátvarrás nagyon elrontotta.A szülés szuper volt,de a stoppolás borzasztó.Beszéltem a dokival és a szülésznővel, de semmi biztatót nem mondtak.Se bű,se bá :-)Tornáztatom a kényes területet.Lehet magasság függő az egész?Mármint kis termettel nehezeb vagy ilyensmi? A Szent Istvánba fogok szülni, milyen esélyekkel indulók?milyen a hozzáállásuk a dologhoz?
208. kozsu24
2009. márc. 26. 12:32

Kutatások már régóta azt sugallják, hogy a átmetszéssel járó kockázatok – beleértve a vérveszteséget, a fájdalmat, a duzzanatot és az esetleges fertőzést – messze meghaladják az eljárás állítólagos előnyeit.

Mindezek ellenére egyes orvosok jóformán minden kismamánál alkalmazzák. Azzal érvelnek, hogy az egyenes vonalú vágást könnyebb „helyrehozni", mint a szabálytalan repedést. Ha viszont megfelelő tapasztalattal és türelemmel rendelkező segítő lehet mellettünk a szülés alatt, a baba kitolása közben esetleg kialakult repedések is villámgyorsan felgyógyulnak, és még összevarrásukra sem lesz szükség. Ritka az olyan repedés, amelynél több öltésre lenne szükség, mint egy átlagos gátmetszés esetében. A legtöbb repedés kicsi és egyenes. Varrásuk éppen úgy történik, mint a gátmetszés esetében. Előfordul ugyan, hogy a repedés varrása nagyobb hozzáértést igényel, mint egy vágásé, de gyakorlott orvosnak vagy szülésznőnek ez nem okozhat gondot.

Több tanulmány is igazolta, hogy nincs jelentős különbség egy másodfokú repedés és a gátmetszés okozta seb között a szülés utáni időszakban érzett fájdalom szempontjából. Ugyanakkor kimutatták, hogy a gátmetszés hosszabb távú, néha akár több hónapig is elhúzódó kényelmetlenséget és fájdalmat okoz a szexuális életben. A kutatásokból az is kiderül, hogy repedések esetében a nők kevesebb fájdalmat éreznek, és a fertőzések is ritkábbak. A gyorsabb gyógyulásnak köszönhetően szexuális életüket is hamarabb folytathatják.


A gátmetszés hívei szerint a kitolási szak rövidülésének és a szabályos, jól ellátható vágásnak köszönhetően jó állapotban maradnak a nők medencefenéki izmai. Ez megelőzi a későbbi hólyagsüllyedést, akaratlan vizeletcsepegést, hüvelytágulást – állítják.

Ezzel szemben egyetlen kutatás sem igazolta, hogy a gátmetszés bármilyen módon is befolyásolná ezeket a tényezőket. A medencefenék izmainak állapotát sokkal inkább a rendszeres testedzés, az egyén öröklött tulajdonságai és az öregedéssel járó hormonális változások határozzák meg. A medencefenéki izmok sérülésének megelőzése szempontjából a segítők gyakorlata és felkészültsége a legfontosabb tényező. Az irányított és gyengéd nyomás kevesebb sérülést okoz az édesanya szöveteiben, mint az erőteljes nyomás. A szülésznő és az orvos rendszerint segítik a szülő nőt, és szólnak, mikor nyomjon, vagy mikor végezzen légzőgyakorlatokat a nyomás felfüggesztésének megkönnyítésére. Az anya szövetei akkor tágulnak fokozatosan, sérülésmentesen, ha a baba feje lassan, természetes ütemben halad át a szülőcsatornán. A gátmetszés nélkül zajló szülések negyven-ötven százalékában semmilyen sérülés sem keletkezik.


Továbbrepedhet a vágás

A repedéseket súlyosságuk szerint szokás osztályba sorolni. Az elsőfokú repedéseknél csak a bőr és a nyálkahártya sérül. A másodfokú repedések esetében az izomszövet is károsodik. A sérülés mértékének szempontjából a gátmetszés ebbe a kategóriába tartozik. A harmadfokú repedéseknél a végbél záróizma, negyedfokú repedéseknél pedig a végbél nyálkahártyája is megsérül. A legtöbb természetes repedés első- vagy másodfokú. Harmad- és negyedfokú repedések rendkívül ritkán fordulnak elő olyan esetekben, ahol a szülő nőnél nem hajtottak végre gátmetszést, és a szülést sem gyorsították. Gátmetszés esetén azonban, különösen akkor, ha a kitolást mesterségesen gyorsítják (például vákuummal, fogóval, hasra gyakorolt nyomással), vagy a szülés magától is rendkívül gyorsan zajlik le, sajnos nemritkán továbbreped a bemetszés. Miért? Képzeljük csak el, mi történik, amikor egy lepedőt darabokra szaggatunk. Ha az anyag nincs előre bevágva, nehezebb eltépni, mint ha először egy kis vágást ejtenénk rajta. A magyarországi szülészeti statisztikák sajnos csupán a gátmetszés tényéről emlékeznek meg, a repedések, továbbrepedések számáról, valamint a gátmetszések szövődményeiről már nem. Ez megnehezíti, hogy a hazai helyzetet összehasonlítsuk a külföldi kutatási eredményekkel.


Nekem ott többet nem vágnak!

(…) Volt időm gondolkodni a hosszú hetek alatt, míg se ülni, se állni, se feküdni nem bírtam a sajgó gátseb miatt. Fájdalomcsillapítón éltem, miközben kínlódtam az első gyerekem szoptatásával, az éjjeli ébredésekkel, el lehet képzelni. Akartam még gyereket, de úgy döntöttem, csak akkor, ha nekem ott még egyszer nem lesz vágás. Nem igaz, hogy a természet úgy tervezte a nőt, hogy normálisan ki ne férne ott egy gyerek, csak ha vérző sebet ejtenek rajta! Rá kellett jönnöm, mi volt a „hiba" style="margin: 10px;"

B. E., Diósd


Amikor orvost választunk, kérdezzük meg, milyen gyakran alkalmaz gátmetszést. Kérjük meg, hogy sorolja fel a módszer alkalmazásának okait. Amennyiben nem kapunk hihető vagy számunkra elfogadható választ, lehet, hogy rossz helyen kopogtatunk

2009. febr. 16. 21:12
Én bababarát kórházban szültem, volt gátmetszésem, és semmi bajom nem volt vele. Nem fájt akkor sem és utána sem. Nem volt varratszedés, mert felszívódó cérnával varrtak. Csak azért írom le, hogy nem akkora katasztrófa ám a gátmetszés. :)
2009. febr. 16. 14:38
szerintem nagyon negatívak vagytok, de a ti dolgotok.
205. kostyi79 (válaszként erre: 204. - RitaAnna)
2009. febr. 16. 12:38

Igazad van, ez korhazban is elkepzelheto, sot nagyon konnyen megvalosithato. Lenne.

A fiamat meg Magyarorszagon szultem baba-barat korhazban. Nem voltak extra igenyeim, a kitolasnal a terdelo helyzetet ereztem kenyelmesnek. Nem engedtek, azt mondtak, ez nem alternativ szuloszoba, itt csak fekve lehet szulni. Es termeszetesen nem usztam meg a gatmetszest sem. Minden tiltakozasom ellenere azt mondtak, hogy szukseges, mivel elso szulesem.

Nem sokkal utana Angliaba koltoztunk. A lanyomat mar itt szultem. Semmivel nincsenek jobban felszerelve a korhazak, mint otthon. Es megis, a ket szules osszehasonlithatatlan volt. Lestek minden szavamat, probaltak mindent ugy csinalni, hogy nekem a leheto legjobb legyen. Olyan pozban szulhettem, amilyenben csak akartam. A szuleszno alattam terdelt, ugy segitette ki a babat. Szo sem volt semmifele gatmetszesrol. Itt olyat nem csinalnak, inkabb veszik a faradtsagot, es kisegitik a babat.

A ferjem fogalmazta meg legjobban a kulonbseget a ket szules kozott. Azt mondta, hogy az elosnel az volt az erzese, hogy hamar, hamar, nem erunk ra, gyorsan kint kell lennie annak a gyereknek, mert haza akarunk menni. A masodikkal volt ido mindenre, nem siettetek semmivel. A placenta megszuletesere fel orat vartak, csak azert, mert megkertem, hogy ne adjanak injekciot, termeszetesen szeretnem megszulni. Otthon ezt meg sem kerdeztek. A koldokzsinort is csak akkor vagtak at, amikor mar nem luktetett. Es a babaval sem rohantak sehova, nem vittek el, tobb, mint 2 orat a mellemen volt. Csak kesobb jott be egy szuleszno egy merleggel, es ott mellettem lemerte.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy igen, ez megvalosithato korhazban is. Es nem is kell hozza semmi extra felszereltseg. Csak akarni kellene.

2009. febr. 16. 12:01

"ugyanez egy kórházban ugye elképzelhetetlen"

Épp ez az, ma már legalább 5 olyan kórház van ahol mindez elképzelhető!

Kádban, bordásfalnál, guggolva, állva, szülőszéken, bárhol szülhetsz és a szülésznő ott térdel és csúszik-mászik alattad...

2009. febr. 15. 15:43
5 napig vajúdtam,már nagyon el voltam fáradva,és elég kötött és szűk alapban is a hüvelyem,egy sima vizsgálat is fájni szokott,esélyem sem volt vágás nélkül szülni,és tovább repedtem.A fiam ki akarta dugni a kis kezét a buksija mellett,aztán így nem nagyon akart kiférni,talán emiatt
2009. febr. 14. 11:19

Az első kisfiamat gátmetszéssel szültem,hetekig nem tudtam ülni,fájdalmaim voltak.

A most 3 hónapos pici fiamat gátvédelemmel szültem,de csak azért,mert már nem volt rá idő :)!

Igaz majdnem elvéreztem,nem találták percekig a vérzés okát :(!

Szülés után 3 nappal már semmi bajom nem volt,meg sem látszott rajtam a szülés.

201. kostyi79 (válaszként erre: 200. - Anyuci2009)
2009. febr. 13. 15:33

Nekem az egesz szulesem tartott 1 ora 10 percet, nem vagtak es egy hajszalnyit sem repedtem. Ja, es a baba karja a feje mellett jott. A szuleszno ott terdelt alattam, es a kezevel tamasztotta a gatat.

Ha annyira jol tagultal, akkor miert volt indokolt a vagas?

200. anyuci2009 (válaszként erre: 184. - Alexa77)
2009. febr. 13. 15:19
Spontán indult szülésem volt,négy ujjnyira ki voltam tágulva,mikor bementünk a kórházba,és másfél óra múlva megszületett a fiam.
199. Alexa77 (válaszként erre: 197. - Kostyi79)
2009. febr. 13. 09:08
Igen, ez hatalmas különbség! Az otthonszülésnél segédkező bába sem restell akár hason csúszni-mászni a szülő nő után... ugyanez egy kórházban ugye elképzelhetetlen... Ennek gyümölcse a sérülés nélküli szülés. Ezért van az, hogy az otthonszülők a fájdalmat is könnyebben élik meg, fel se merül senkiben, hgoy de jó lenne fájdalomcsillapítás...
198. Alexa77
2009. febr. 13. 09:06
Nekem, amikor terhesgondozásra jártam, mindig elmondta - az amúgy sokak által jónak tartott és alapvetően nagyon kedves szülésznő - hogy kizárt, hogy megszüljek természetes úton, mivel lovagolok és a lovasoknak nagyon kötöttek ott lenn az izmai... Azt mondta, lehet, hogy hagynak vajúdni egy kicsit, de eléggé biztosan császár... No én itthon szültem, s ahogy már egyik régebbi hsz-omban is leírtam, természetes úton, mindenféle gátsérülés nélkül... Akkor most hogy is van ez?
197. kostyi79 (válaszként erre: 196. - Szabotimi)
2009. febr. 11. 14:33

Az a gond, hogy ha egy kicsit repedsz, az altalaban csak a bor, konnyebben ossze is forr, legtobbszor meg varrni sem kell. Viszont ha vagnak, ott izmokat vagnak at, ami lehet, hogy soha tobbe nem lesz a regi.

Egyebkent en meg ilyenekrol nem is hallottam, amiket itt olvasok. Hogy lehet az, hogy az angol nok nem szakadnak szet elso szulesnel sem, pedig nem vegeznek naluk gatmetszest? Ennyivel strapabirobbak lennenek? Nem hiszem. Viszont itt a szuleszno nem restell leterdelni, es segiteni. Szerintem egyedul ebben van a kulonbseg.

2009. febr. 11. 14:13
Az elsőnél nekem jobbra vágtak balra meg szétrepedtem. Nem éreztem az egészből semmit. Csak a repedést biztossan nehezebb varni mint a vágást:(
195. Alexa77 (válaszként erre: 194. - RitaAnna)
2009. febr. 11. 12:38
Épp ez az, hogy nem szakjadnak sehová sem!!! Első szülő sem!
2009. febr. 11. 12:18

Szerintem mindenki elhiszi. És nincs is ezzel gond. Ahogy írtam a Szent Imre kórház (és gondolom számos más is) épp ezt vallja, tehát nem kell nagyon azon agyalni, hogy akkor hogyan is legyen vagy hogyan ne. Ők a gátvédelem mellett vannak és csak akkor vágnak ha TÉNYLEG szükséges.

Én személy szerint azt hallottam hogy az első szülő nőknél azért nagyrészt vágni kell, még az ilyen kórházakban is.

A lényeg hogy mindenki másképp csinálja. Engem inkább vágjanak, ha már a repedés és vágás között választhatok. (persze a repedés mértékétől is függ)

193. Alexa77 (válaszként erre: 192. - Kostyi79)
2009. febr. 10. 17:30
Ezt magyarázom én is, hátha neked elhiszik...
2009. febr. 10. 15:47

Sziasztok!

Angliaban elek, es itt nem csinalnak gatmetszest. Es erdekes modon nem szakadnak szerte-szana a nok. (Csak nagyon indokolt esetben csinaljak, ha veszelyben a baba elete.)

A gatmetszes csak az orvoskok kenyelmet szolgalja, semmi mast. Meg persze igy egy muteti beavatkozast vegeztek rajtad, amire extra penzt zsebelhetnek be a tb-tol. Es igy orvos is kellett a szuleshez, bebizonyitjak, hogy milyen nelkulozhetetlenek.

191. Alexa77 (válaszként erre: 189. - RitaAnna)
2009. febr. 10. 14:31
Tévedés, ez nem alkat kérdése. Több száz nőből egynél ha kell gátmetszés, de azt hiszem, még ennél is kisebb az arány.
2009. febr. 10. 13:35

nekem mind a két csöppségnél vágtak gátat.

A másodiknál viszont elcseszték az időt a méhlepénnyel, beadták ugyan az inyekciókat csak nem várták meg, hogy hasson.25 percig vart anyu szerint ( óráknak tünt) és az utolsót nem éreztem. Azt hittem meghalok. most is sírva fakadok ha csak visszagondolok. Borzalmas volt.

2009. febr. 10. 11:45

Nem kell szerintem otthon szülni ahhoz, hogy gátvédelemmel hozd világra a gyermeked! A Szent Imre épp ezt vallja, hogy ha lehet akkor ne kelljen vágni. Ott is úgy szülsz ahogy jól esik, nincs beöntés csak ha kérsz (áldásos hatása van állítólag), alternatív szobában kádban, guggolva, bármilyen testhelyzetben szülhetsz és senki nem siettet.

Én biztosan félnék otthon szülni, mert mi történik, ha komplikáció miatt azonnali kórházi/orvosi ellátásra van szükség?

Amúgy szerintem inkább egy pici gátmetszés mint egy szanaszét (akár csiklóig) repedt gát...

Szerintem amúgy ez alkat kérdése is nagyrészt, van akinek sokkal kötöttebbek a gátizmai, és kötőszövetei, van akinek nem.

2009. febr. 9. 21:54

Sziasztok!


Nekem volt gátvágásom, és szülés után szinte semmi bajom nem volt. A 4.napon kezdett fájni picit,de kibírható! 2hét múlva már semmi gond nem volt. Amikor megcsinálták a gátvágást az volt a nagy megkönnyebbülés, mivel rögtön kicsusszant a pici!

Persze ha valakinek gátvágás nélkül sikerül az szerencsés!

187. Alexa77 (válaszként erre: 186. - Banocska)
2009. febr. 9. 16:21

Szia! Nekem a kórházban, amikor nst-re jártam, egy nagyon kedves és hozzáértőnek tartott szülésznő azt mondta, úgyis császáros leszek, mert lovagolok és az nagyon köti az izmokat, úgyse fog kiférni a baba.

Én itthon szültem. Nem véletlenül, tervezett otthonszülés volt. Nem intimtornáztam. Nem csináltam gátmasszázst, nem használtam krémeket, stb. A kislányom 3,8kg-al, 55cm-el született, gátsérülés nélkül, természetes úton. Mi a titok? Senki sem siettetett. Nem kaptam tágítót, nem volt indított szülésem, nem kaptam oxitocint, nem akarták kipréselni belőlem a babát hasra könyöklős módszerrel. Nem hanyatt feküdtem, hanem ahogy nekem kényelmes volt. Végig a vajúdás és a kitolás alatt is szabadon választottam a testhelyzetemet.

A női test csodája, hogy képes gyermeket kihordani és megszülni. Probléma nélkül tágul a hüvely, csak idő kell hozzá, hogy a maga tempójában tehesse.

Mielőtt bárki kérdezné: villámgyors volt a szülés utáni felépülésem. Szülésem másnapján lazán törökülésben szoptattam, sétáltam a kertben a kisbabámmal a karomon, simán fürdettem, elláttam egyedül, mert nem volt semmi fájdalomérzetem. Nem lettek inkontinencia-problémáim, s ha lehet hinni a páromnak - valószínűleg igen, de magam is érzem - nem lettem tág, a szeretkezés ugyanolyan, vagy még jobb, mint szülés előtt volt.

A gátmetszést a haladó szellemű országokban már csak nagyon indokolt esetekben végzik. A magyar orvostársadalom sajnos nem nőtt még fel ehhez. Sőt, inkább megmagyarázzák a kismamának, hogy milyen fontos.

186. Banocska (válaszként erre: 185. - 22f0a6f664)
2009. febr. 9. 15:53

jézus elég ijesztő a történeted, sajnálom hogy ilyenek történtek veled.


Tudtok konkrét, pontos gyakorlatokat, tornát, kencét, bármit javasolni amivel megelőzhető a gátmetszés? Egyáltalán hol és hogyan találni olyan szülésznőt aki biztosan jó??

Pl az intimtornát, gátizomtornát mennyi idővel a szülés előtt érdemes elkezdeni?

önmagában a "lazaságnak" van valami szerepe a gátmetszésben (laza szalagok, széles terpesz stb)?


Milyen pontosan a vákuumozás, mikor van rá szükség?


(kicsit sok a kérdés, köszi a válaszokat :)

2009. febr. 3. 14:06
Én 3 hete szültem.Nagyon rossz előérzetem volt és majdnem hogy könyörögtem hogy inkább császározzanak,de azt mondták én ilyet nem kérhetek,mert ha nincs komplikáció akkor ez orvosilag elfogadhatatlan.Ennek örömére megkellett vákumozni és olyan mélyen és hosszan szétvágtak h még most is alaphelyzetben,fekve is fáj a gátam és nehezen tudok kimászni az ágyból,ülni pedig egyáltalán nem,de már ez is haladás mert szülés után több mint egy hétig fel se tudtam kellni,csak feküdtem mint egy darab fa,teljesen kiszolgáltatott helyzetben és nem tudtam a babámmal foglalkozni.Ráadásul mikor összevarrtak is rettenetesen fájt.Ezt csak azért írom ill. arra szeretnék vele célozni hogy nem minden orvos enged beleszólást és ezt már a terhes gondozás alatt jobb letisztázni,hogy menniyre veszi figyelembe az anyuka kérését.
184. Alexa77 (válaszként erre: 183. - Anyuci2009)
2009. febr. 3. 10:07
Ez fura... Spontán vagy indított szülésed volt? Kaptál oxitocint? Valami oka csak volt, hogy ilyen gondjaid lettek.
183. anyuci2009 (válaszként erre: 181. - Alexa77)
2009. jan. 24. 16:20
Nem hanyatt fekve szültem,hanem állva,illetve ülő helyzetben.
182. struki
2009. jan. 23. 19:00

Ha jó az orvos és a szülésnő, akkor ők látják, hogy szükség van-e vágásra, vagy sem.

Én nem hoztam szóba az orvosomnál a gátvédelmet(bár tudtam, hogy a híve) mert nagy babát jósoltak, és úgy gondoltam, hogy biztos vágni fog.

Amikor megszültem a babát, rákérdeztem, hogy vágott e gátat, és mondta hogy nem.

Egy nagyon kicsit kellett varrni, amit egyáltalán nem éreztem.

Szülés után 3 órával én hajolgattam a csajsziknak a korteremben, mert felkelni nem bírtak az ágyról.

Én úgy mozogtam, mintha mi sem történt volna.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook