Ti mennyi pénzből éltek havonta és hogyan viselitek az esetleges pénzügyi nehézségeket? (beszélgetés)
Szerintem mitzer csak annyiról ír, hogy nem tudna kockamódon spórolni, és élni, mert néha természetesen bizonyos keretek betartásával ki is kell rúgni a hámból.
:)
Mi például elég jól élünk ketten, és egy fizuból,hitelünk nincs, gyerek szintén nincs.
De így is tisztában vagyunk mi mennyi hova,mit kötünk le, mit mire szánunk.
És egyáltalán nem cél legatyásítani magunkat,mert jut rá.
Mert ott vannak a váratlan kiadások amik bármikor jöhetnek.
De viszont én úgy gondolom hiába van az embernek xy több az átlagnál,nem feltétlenül költ többet.
Élni így is lehet, ha nem hiszed el, akkor is :))
Ha te tökéletesen biztos vagy abban, hogy előtakarékoskodsz ELEGET a nyugdíjatok, a gyerekek taníttatására, új autó vásárlására és minden egyébre előtakarékosság nélkül, az jó.
Ám ekkor a félretett pénzed is folyamatosan veszíti az értékét, hiszen nem számolod azt, nem keresed a befektetési lehetőségeket stb. Így én nem tudnék élni.
Azt felejted el, hogy amiről én beszélek, az nem azt jelenti, hogy kuporgatsz. Az azt jelenti, hogy JÓL élsz, lazán, kényelmesen, szórakozva ÉS emellett azt is bízvást tudhatod, hogy kis odafigyelésnek köszönhetően nem leszel kisnyugdíjas, nem szorulsz meg és tarthatod ezt a színvonalat a későbbiekben is. És SOHA nem kell a gyereked szemébe mondani, hogy NINCS.
De itt nincsen okvetlen számolásról szó...tudod azt, hogy mennyi pénzed van, nem? Most az tökmindegy, hogy mire van...tudod, hogy mennyi áll rendelkezésedre, így éppúgy nem annyit költessz feltétlenül amennyit akarsz, hanem amennyi van.
Teljesen mindegy az, hogy van aki külön tartja számon, hogy van ennyi a gyerekeknek, és van ennyi vésztartalék..stb.
Attól, hogy valaki nem készít az életéhez konkrét tervet, az nem jelenti azt, hogy nincs tartaléka, nem gondol a szűk esztendőkre, nem gondol a kölykei iskoláztatására és nem tud új autót venni, ha éppen úgy tartja kedve!
Módszeresen, tudatosan lehet élni kevesebb felesleges agyalással is!
A lényeg az ÉLETEN van!
Akkor erre mondok egy példát. Van tegyük fel 2 gyereked, egy vagy két év korkülönbséggel. Ha mennek egyetemre, tegyük fel költségtérítésesre jutnak be, vagy venni kell az egyiknek lakást, mert oda jutott...akkor nem jut eszedbe az, hogy ha most az egyiknek odaadod az összes pénzt, akkor a másiknak, amikor egy év múlva ugyanazt kellene megadnod..nem tudsz semmit adni..vagy mérlegeled, hogy tessék itt van, nem adom oda, csak a felét, mert van még egy testvéred, akinek ugyanazt szeretném biztosítani...?
Nem biztos, hogy érthetően fogalmaztam, lehet zavarosan írom.:))
Szerinted az, aki nem számol ki mindent, az feléli a "kétmillát"?
:)
Nem dobozok, számlák, de teljesen mindegy... Ha azt is fejben tudod és akarod is tartani, hogy az adott kiadási célok éppen hol tartanak, akkor hajrá.
Csak a ma bevételei a jelen és a jövő kiadásainak fedezésére is vannak, nem pedig arra, hogy adott havi fizetést 30 nap alatt elköltünk. Hiszen valamiből kell majd nyugdíj, élni betegség esetén vagy új autó, esetleg iskola a gyerekeknek stb.
Itt ez a lényeg.
Nyilván nem kötelező ez, csak ésszerű.
5 millió még nem végtelen.
Azt a részét kifelejtetted, hogy a 'nem számolgatok' módszerrel az is megeshet, hogy kevesebbet költök, mint az, aki félrerak egy bekeretezett összeget?
SPONTÁN érzem jól magam!
Az a probléma, hogy sokan a bizonyos életmódokat elnevezik. Volt egy idős bácsi. Se tévéje, se vezetékes víz a házba, se semmi. Egész életében egy smucig, spórolós hülyének tartották. Amikor meghalt, az ágyneműből szedték ki a csomó lóvét a családtagok..volt amit egér rágott meg, volt, ami már forgalomba sem volt, de még így is ott volt több millió forint...én ma már tudom, hogy nem volt az az ember se spórolós, se smucig, csak nem volt több vagy magasabb igénye, és ezt az életmódot szokta meg és szerette meg. Ennyi.
Van, aki nem tudja elképzelni, hogy ne költsön el havi 2 millát, vagy akárcsak havi 500ezret. Van akinek meg, ha van is annyi havonta, ő abból is félretesz, és akkor se él többől, ha mondjuk hirtelen növekedni kezd a bevétele. De van, aki meg havi 100 ezerből azt mutatja, hogy milyen piszok gazdag. Amíg ki nem kapcsolják a villanyt, el nem viszik a luxus autót..stb.
Engedtessék meg...
Lehet, hogy én vagyok naív, vagy tudatlan, vagy herdáló, de ha volt annyi eszem, hogy megkeressek egy adott összeget, akkor nyilván nem fogok 2 hét alatt fenekére verni, mert nyaralunk és itt semmi jellegű spórolás nincs, mert nem verem el!
Én csak azt mondom, hogy nem tudom-nem akarom-nincs hozzá kedvem, hogy az elkölteni kívánt pénzemet kategóriákba, kis "dobozokba" rakosgassam, hogy erre ennyi, arra annyi jut.
A keret azért fontos, mert akkor nem a másra szánt pénzből költ az ember és pontosan tudja, hogy nem kötelező, de akár az utolsó fillérig is elverheti az adott összeget, elvégre nyaralunk :)
S biztos lehet abban is, hogy nem dönti meg sem a likviditását, sem a hosszú távú terveit és nem a gyerek taníttatási pénzéből hajókázik például.
Ez egy nagy szabadság is egyben.
Ha elmegyünk nyaralni, akkor nem úgy megyünk el, hogy adott a keret, amiből lehet szórakozni, és az az utolsó cseppig költhető.
Elmegyünk és nem számolunk. Csak jól érezzük magunkat. Ami jól esik, megtesszük! És az is előfordulhat, hogy matekozás nélkül kevesebbet költünk, mint az, aki rámát rendel minden megmozdulása mellé.
Látod? Akkor itt szintén mérlegelsz, még ha nem is tudatosan.:)
Szóval ezt próbálom elmagyarázni, hogy ugyanazt csináljátok ti is, csak van aki leírja ezt egy füzetbe, van aki nem.:)
Szia!
Azt, hogy elméletileg akkor ideálisak a pénzügyeid, ha a bevételeid 60%-át költöd el a mindennapokban ételre, ruházkodásra, rezsire stb., a maradék 40%-ot pedig elosztod négyfelé.
Egy rész megy a vésztartalékba, amihez soha nem nyúlsz hozzá, ami arra kell, hogy ha valami miatt kiesnek a bevételek, akkor ne kerülj csődbe. Ma átlagosan 17 hónap alatt lehet új állást találni, ennyi hónapnak megfelelő összeget kell ott őrizni, hogy az ember ne haljon éhen.
A következő rész az egy éves célokra menjen: nyaralás, autó felújítás, új háztartási gép vásárlása stb.
A harmadik rész a körülbelül 5-8 éven belüli céloké: ilyen a lakásfelújítás vagy új autó vásárlása.
A negyedik rész pedig a hosszú távú célokra szóló megtakarítás: nyugdíj, gyerekek felsőoktatása.
Ez lenne az ideális, még akkor is, ha manapság sajnos nagyon nehéz ezt elérni sokaknak, de talán nem lesz ez mindig így :)
További ajánlott fórumok:
- A nehézségek ellenére is le lehet fogyni
- 17 hetes kismamák hogy vagytok? Hogy viselitek ezt a meleget? Picurka mocorog már?
- Hosszú téli esték.. Hogy viselitek ezt a téli depressziós időszakot?
- Nektek is nehézséget jelent reggelente a tükörbe nézni/kilépni az utcára?
- Végkép elkeseredve, avagy hogyan tovább a nehézségekből
- Mosási nehézségek...