Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Orchidea gondozása 2. - Lepkeorchidea - Phalaenopsis fórum

Orchidea gondozása 2. - Lepkeorchidea - Phalaenopsis (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Orchidea gondozása 2. - Lepkeorchidea - Phalaenopsis

1 2 3 4
65. 'szti (válaszként erre: 64. - Hunyorka)
2011. ápr. 15. 13:19

ennek a gyökere nem fotoszintetizál, nem fontos átlátszóba tenni.

a lepkéről akkor lehet leválasztani a gyereket, ha már 4-5 fejlett (kb. 5 centis) gyökérrel rendelkezik

2011. ápr. 15. 13:11

Köszönöm a gyors választ! :)

Ezt a fajtát is átlátszó cserépbe ültessem?

A másik amire kíváncsi vagyok: a lepke orchideáról mikor és hogyan vágjuk le az új hajtást?

Előre is köszönöm

63. 'szti
2011. ápr. 15. 12:48

ez dendrobium phalaenopsis.

Dendrobium phalaneopsis:


teljes fényt igényel (szoktatással a tűző napot is elviseli), bőségesen lehet öntözni és tápozni, kihelyezhető a kertbe. Figyeljünk arra, hogy amíg csak pár centiméteresek az új hajtások, mindig száradjanak meg éjjelre, mert egyébként kirothadhatnak. Az új hajtások kifejlődése után csökkentsük a tápozás és öntözés mértékét, ilyenkor szobai körülmények között, világos helyen érzi jól magát. A Dendrobium phalaenopsis ősszel, sok fényben virágzik. (Kellő fény hiányában a virágzás elmaradhat. ) Virágzás után biztosítsunk nyugalmi periódust, bár környezete továbbra is legyen meleg és párás, csak ritkán öntözzük. Eredeti élőhelyén hónapokig nem esik, viszont meleg van és a páratartalom magas, ezt próbáljuk meg neki biztosítani. Az átültetés virágzás után esedékes, laza, jó vízáteresztésű orchidea ültetőközegbe.

2011. ápr. 15. 12:30

Sziasztok!

Most kaptam az adatlapomon látható orchideát. El volt virágozva és most lepottyant pár levele.Ismeri vki ezt a fajtát? Hogy gondozzam,hová tegyem,hogy ne pusztuljon ki??

Nagyon sajnálnám,mert imádom ezeket a virágokat!

61. 'szti (válaszként erre: 60. - Mamika101)
2011. márc. 29. 06:18
akkor elvileg ideálisak a körülményei, csak várnod kell, türelem. nálam volt egy, ami 2 évet várt 2 virágzás között. néha rájuk jön, hogy pihenni akarnak.
2011. márc. 28. 21:37

Szia!

Kap elég fényt,pénteki napon tápoldatos vizet is.

Panelban lakom.Van a tálban kavics azt mepermetezem.

59. 'szti (válaszként erre: 58. - Mamika101)
2011. márc. 25. 11:54
hol tartod? van elég fény? tápozni szoktad? milyen a páratartalom?
2011. márc. 25. 11:52

Sziasztok!

Remélem tudtok segíteni. Az orchideámmal van gondom nem tudom mit csináljak vele.

Tegnap kivettem a cserépből levágtam az elhelt gyökerekek és átültettem. Nem öntöztem túl mert nem volt vizes a talaj amiben volt. Lemostam, elmostam a cserepet és új kőzegbe ültettem. Nagyon szép, de hoz virágot már régen. 6 levele van szép zöldek és nah gyok , de semmi nem utal arra, hogy hoz virágszárat sőt léggyöreket sem.

Léggyökere egyáltalán nem volt, két száron volt virág sok-sok virág amikor kaptam. Tőből levágtam mind a kettőt mert egy csaj azt írta a NETLOG-on hogy így csináljam. Az egyik csonk meg van de a másik leesett. Hozott pár hete 3 léggyökeret amiből kettő elszáradt a 3. is kissé viharvert.

Segítsetek mit tegyek vele.

Ha nem jó helyre írtam azt is írjátok meg. Köszönöm .

Szép napsütéses napot kívánok mindenkinek.

Anna

57. 4b6a2525df (válaszként erre: 56. - Margareta51)
2011. márc. 11. 09:24
Most már biztos, de ez egy szemét átverés. Lefényképeztem a mobilommal, de nem tudom felrakni, mert ehhez a mobilomhoz nincs átjátszó zsinórom:(
56. margareta51 (válaszként erre: 55. - 4b6a2525df)
2011. márc. 10. 23:03
Szerintem festve volt.
55. 4b6a2525df (válaszként erre: 53. - Margareta51)
2011. márc. 10. 17:39
Igen. a bombók is kékwk voltak, de a kis oldalhajtáson kinyílt 4 virág már fehér.
2011. márc. 9. 20:12

Hatha segitek ezzel a cikkel;


Párakedvelő papucsok

2011. január 08. | szombat


* Címkék:

* Kertészkedés

* Virágok


Különleges színükkel, formájukkal a trópusi nyár hangulatát hozzák otthonunkba az orchideák. Közülük a papucsorchideák különösen is hálásak, viszonylag könnyen tartható növények, és áruk is megfizethető.


Délkelet-Ázsia, közelebbről Kína, Japán, Burma, Vietnam az orchideák őshazája, kétszáz éve kerültek először Európába. Azóta, a nemesítők munkájának eredményeként, az eredeti formák mellett megjelentek a hibridek is, amelyek kevésbé érzékenyek, könnyebben nevelhetők, szaporíthatók, így mivel olcsóbbak, sokak számára hozzáférhetők.


A papucsorchidea különleges virágformájáról kapta a nevét: az a bizonyos papucsalak a két alsó sziromlevél összenövéséből alakult ki, miközben a fölső levél vitorla- vagy zászlószerűen kiszélesedett. A virágok színükben is különlegesek, a skála a sárga különböző árnyalataitól kezdve a zöld, a vajszínű, a rózsaszínű változatokon át egészen a mély bordóig terjed. A szirmok gyakran mintásak, csíkosak, pöttyösek. Egyes változatoknak a levelei is pöttyösek, ezek melegigényesebbek is, míg a sima zöld levelű ,,papucsok" hűvösebb környezetet igényelnek.


Eredeti termőhelyén erdei aljnövény a papucsorchidea, s mint ilyen, nem túlságosan fényigényes. De a téli, fényszegény időszakban esetenként nagyon kevés fényt kap, ezért érdemes ilyenkor a lakás legvilágosabb részén helyet keresni neki. A 40-50 százalékos páratartalom már kielégítő számára, az ennél szárazabb viszonyok megviselhetik. Jó megoldás, ha a környező szobanövények leveleit permetezzük gyakorta (mert az orchidea jól érzi magát más szobanövények társaságában) vagy ha a növény mellett egy lapos tálba vizet öntünk, és így párásítunk.


Mint általában a szobanövények, úgy a ,,papucsok" téli ápolásának is az öntözés a sarokköve. Mivel a növény kényes a víz sótartalmára (a klórra), lehetőleg esővízzel, télen pedig desztillált vízzel öntözzük. Fontos, hogy földje a cserépben mindig legyen nedves, de soha ne csuromvizes. A túlságosan sok nedvesség ugyanúgy árt, mint a kiszáradás. Télen a papucsorchidea is kevesebb vizet igényel, illetve használ föl, ezért megfontoltan öntözzük. Havonta egyszer célszerű néhány csepp orchideatápot keverni az öntözővizébe.

Valló László

53. margareta51 (válaszként erre: 52. - 4b6a2525df)
2011. márc. 9. 20:02
En meg eddig nem lattam kek orchideat viraguzletunk van.Ha emlekezetem nem csal ezekben a napokban van megrendezve Budapesten az orchidea kiallitas,ha a networkon fogom lattni az ottan keszitett felveteleket elkuldom a linket/ezen a forumon az orchidea kedveloknel bevagyok jelenkezve/Amikor veted a viragot a bimbok is kekek voltak?lehet hogy festve vagy felszivatva volt ugy mint a krizantem,rozsa,hortenzia.
2011. márc. 9. 06:28

Sziasztok


Egy hete vettem az Auchanvab 4 ezer forintért kék orchideát.


Nagy átverés az egész, ugyanis a fehér orchidae lett "megszívatva" (nem tudok jobb szót) valami kékítővel.


Valahogy éreztem is, hogy valami nem stimmel, mert még ilyen színt nem láttam, de annyirwa szép volt, 2 ágú, sőt az egyik ágon oldalhajtás is 4 bimbóval. A 2 ágin is 5-6 virág, plusz bimbók.

Nos az oldalági bimbók id kinyiltak már és azok fehérek. A főági bimbókból id vigárlett és alig van kék.


Ezt csak azért irtam, hogyha még van olyan naiv köztetek mint én voltam, akkor ilyet ne vegyetek, mert a fehéret már 1.200 körül lehet kapni

51. 'szti (válaszként erre: 50. - Heady1986)
2011. márc. 8. 08:26

szia heady!

ha a virágszár elszáradt (már nem zöld) egészen lent, a tőhöz amilyen közel csak tudod, levághatod.

átültetni elvirágzás után bármikor lehet, a legjobb ilyentájt tavasszal.

2011. márc. 7. 13:31

sziasztok!

Nekem lepke orchideáim vannak. Az elszáradt szárakat és gyökereket hol kell visszavágni? Mikor érdemes őket át ültetni?

köszi

2010. okt. 5. 15:28

Kedves 'szti!

Nagyon szépen köszönöm gyors és kimerítő válaszodat, azt fogom tenni, amit javasoltál. Remélem, még meg tudom menteni szegénykémet, attól tartok, a kevés fény miatt kezdett el száradni. Csak sajnos ilyenkor már tényleg egyre sötétebb van kint is :(, és kevesebb fényt kap. De remélem, újraéled, most már tápoldatos vízzel is meglocsoltam.

48. 'szti (válaszként erre: 47. - Janmonika)
2010. okt. 5. 11:52

nem nagyon látom a képen, hogy valóban feketedik-e a szár, vagy csak szárad. ha az utóbbi, akkor természetes folyamat, a növény elhasználta belőle a tápanyagot és nem akar ebből többet virágozni, majd hoz új szárat. tehát ebben az esetben, ha szárad, akkor egyszerűen vágd le.

ha a zöld szár feketedik, akkor fogj egy kést, amit nem sajnálsz, tartsd lángba (fertőtlenít) és ott vágd el a szárat, ahol még zöld, utána a vágási felületet szórd be fahéjjal.

ha ilyen feketedést látsz, az túl kevés fény, túl alacsony hőmérséklet és túl sok nedvesség következtében szokott fellépni, tipikus téli kór.

2010. okt. 5. 10:55
Tettem fel képeket, hátha azok segítségével könnyebb megállapítani,mi baja. Látni, hogy az egyik szár fekete, a másik meg sárgás-zöldes. :(
2010. okt. 5. 10:45

Kedves Mindenki!

Sürgősen szükségem lenne segítségre és tanácsra a lepkeorchideámmal kapcsolatban, mert teljesen kétségbe vagyok esve!

Még márciusban kaptam, és gyönyörűen virágzott egészen augusztusig, amikor az utolsó virágát is ledobta. Mivel elég szűk volt a cserép, ezért úgy döntöttem, hogy átültetem. Egy ideig nem is volt semmi baja, de az utóbbi két hétben fentről lefelé mindkét szára elkezdett száradni, befeketedni, és ez egyre csak húzódik lefelé :(, az egyik szár még bírja, de a másik már majdnem a tövéig elsárgult. A levelei szép zöldek, és a gyökerei is, bár egy kis részen észrevettem, hogy a gyökerek elbarnultak. Mit tegyek? Vágjam vissza a szárakat, és az elbarnult gyökereket is vágjam le? Kérem, valaki segítsen!! Nem szeretném, ha meghalna :(. Előre is köszönöm a választ!

2010. szept. 23. 21:50
Az orchideaim delfekvesu ablakban tartom,minden masodik heten a furdokadban agyon dusolom langyos vizel es vissza a helyere meg tapoldatot se adtam nekiuk,rengeteg volt a virag rajtuk,szerintem nem kell agyon ontozni,de kell vigyazni a parasitassal mert igenyli.
44. lufika0406 (válaszként erre: 42. - 'szti)
2010. máj. 4. 10:19
Köszi a választ! Akkor még reménykedek, mert még van 2 ép levele a 4-ből. Remélem túléli. Nem akarom rögtön kinyírni az első orchideámat.
43. 'szti (válaszként erre: 41. - D4a2436008)
2010. máj. 4. 08:24
azért azt tegyük, hozzá, hogy Te nem Magyarországon élsz, nálatok pl. teljesen más a páratartalom
42. 'szti (válaszként erre: 40. - Lufika0406)
2010. máj. 4. 08:23
valószínű megégett a déli ablakban, ne vágd le, majd ledobja magától a levelet. az elszáradt gyökeret is csak akkor vágd, ha biztosan nincs benne élet. sajnos napégéstől el is pusztulhat, ha nem marad ép levele.
2010. máj. 3. 19:27

Nekem tobbfele orchideam van.Nagyon pici foldet teszek a cserepbe,a tobbi fakereg.Nekem cserepestol kint vannak,a viragoskertemben.Minden reggel,es este locsolom a tobbi viraggal egyutt.A

fas szarain hozzak,az uj hajtasokat.Nagyon sokaig viragoznak.

2010. máj. 3. 18:56

Sziasztok!

Remélem még olvassa valaki ezt a fórumot. Kb. 1 hónapja kaptam egy lepkeorchideát, szépen virágzott. Miután hazahoztam, ledobott 1 bimbót (ablakban volt, lehet erős volt neki a napfény, mert a szobám déli fekvésű). Kivettem az ablakból, mert észrevettem, hogy az egyik levele sárgulni kezdett, és a sárga rész körbe fekete volt. Egyre nagyobb ez a sárga-fekete folt, és sajnos egy másik levele is sárgul, a virágok pedig fokozatosan hullanak. Most egy olyan ablakban van, ami szűrt fényt enged át. Ja és a cserépből kikandikáló légzőgyökerek (vagy mik) el vannak száradva, a cserépben lévők pedig szép zöldek. A szárazakat levágjam? És a levelekkel mi lehet? Vágjam azokat is le? A párásításra figyelek, már tettem alá kavicsos tálat, és ma először spricceltem is. Hetente 1x locsolom, eddig 1x tápoztam. Segítsetek, nem akarom, hogy meghaljon.

39. Maggie047 (válaszként erre: 38. - 'szti)
2010. ápr. 9. 18:25
Köszönöm a választ. Akkor levághatom a sárga részt ugye? Átültetni meg ilyen átlátszó műanyagba kell szintén?
38. 'szti (válaszként erre: 37. - Maggie047)
2010. ápr. 8. 08:07
igen, az gyökér. ha elvirágzott, majd érdemes átültetni, úgy látom dugig van a cserép
37. Maggie047 (válaszként erre: 36. - 'szti)
2010. ápr. 7. 15:51
Szia! Köszi a gyors választ. Nem merek még nekiugrani ollóval, jobb ha először megnézed talán. Rakok fel képeket. Amit még nem értek hogy valami izé is nő ki a cserepéből, ez gyökér? Kell vele valamit csinálni? Köszi a segítségedet! :)
36. 'szti (válaszként erre: 35. - Maggie047)
2010. ápr. 6. 05:50
ne ess pánikba, szerintem csak kezd elvirágozni. esetleg tegyél fel róla egy fotót. az elszáradt szárrészt levághatod.
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook