Miért penészesednek sűrűn a falak? Van valami tipp a megszüntetésre? (tudásbázis)
Sajna nekem is csak ez az ötletem, mint a többieknek.
Ill. ha majd festitek a szobát, lehet kapni a festékboltban olyan gombaölő szert, amit a festékbe lehet keverni. Az akadályozza a penészedést (egy darabig). De elsősorban a túlzott párát kell megszüntetni, amitől nyirkosak a falak :S
Ez remek, penészesedés ellen ajánlják a szigetelést... :(
Mikor épült a ház?
Sokat kell szellőztetni.
A szigeteléssel megszűnt egy természetes szellőzése a háznak, ezért penészedik.....
"diszperzit jellegű festékek bizonyos fokig vízzáróak (ami előnyös is: le lehet mosni a falat) viszont egy nedvesedő falfelület így tökéletes "táptalajt" képez a penésznek. "
Azt felejtik el sokan miközben áradoznak a diszperzit jó tulajdonságairól hogy ellentétben a mésszel szervesanyagot tartalmaz és ezt egyes gombák észre is vették és táptalajnak tudják használni. És a mész porózus és "lélekzik" ahogy írtad is.
Bár már régen volt itt hozzászólás, de hátha valaki még idetéved!
A penészhez 2 dolog kell: penészgomba és megfelelő körülmények. Mivel az első szinte mindenhol megtalálható, a második dolgot kell elkerülni, megszüntetni. Ehhez normális értéken kell tartani a páratartalmat, meg kell szüntetni a "táptalajt" és a hideg felületeket, ahol mindenképpen kicsapódik a pára.
1. A pára normális szintje lakóhelyiségben 50% körül mozog. Mivel a magasabb hőmérsékletű levegő több párát képes magában tartani, ezért a hőmérséklet növekedésével a relatív páratartalom csökken, ellenkező esetben pedig növekszik. Ez azt jelenti, hogy amíg 22 fokon 50%-os a páratartalom, a lehűlő levegővel együtt egyre magasabb lesz majd 12 fok környékén eléri a 100%-ot, amikor megindul a kicsapódás. ... Másként: ha egy szobában 22 fok és jó levegő van (50%-os relatív páratartalom), de a szoba egyik sarka (az szokott a leghidegebb lenni) 12 fok alá hűl, akkor ott megindul a vizesedés. Minden falra, tárgyra ami erre a hőfokra lehűl kicsapódik a vízgőz.
2. Való igaz, hogy a "modern" építészetben sok olyan anyag van, ami kedvez a penészesedésnek, de ez nem az anyagok hibája, hanem a hozzá nem értésé! ... Pl. a diszperzit jellegű festékek bizonyos fokig vízzáróak (ami előnyös is: le lehet mosni a falat) viszont egy nedvesedő falfelület így tökéletes "táptalajt" képez a penésznek. Sokkal nagyobb baj az ilyen festékek esetében, hogy a páraháztartásból kizárja a falazatot! A fal - még a gipszkarton is - rengeteg felesleges párát fel tud venni, amit aztán "visszaad" ha csökken a lakóhelyiség páratartalma és így szinten tart.
3. Hideg felület: "hőhíd". Az épületeknek azon része ami nincs szigetelve mindenképpen jobban hűl, mint a többi (ha semmi szigetelés nincs, akkor is lesznek olyan területek a falon, födémen vagy padló, amelyek hidegebbek a többinél). Ha az kérdéses felület 12 fokig lehűl megjelenik rajta a levegőből kicsapódó víz (ha 50%-nál magasabb a relatív páratartalom, akkor akár 15 fokos falfelületen is lehet vizesedés).
Mit lehet tenni?
1. Megakadályozni a magas páratartalmat szellőztetéssel (hideg időben ez korlátozottan alkalmazható), párátlanító eszközzel (pl. Ceresit STOP).
2. Olyan anyagokat alkalmazni, amin nem marad meg a penész, pl. diszperzites festék helyett meszelni vagy fürdőszobában plafonig csempézni, mert a kerámián sem tud megtelepedni (vigyázat, a fugákban viszont igen, de arra is van megoldás!).
3. Megakadályozni a felületek lehűlését: magas hőfokú fűtéssel vagy szigeteléssel.
Miért nem jelentett ez régebben gondot? Azért, mert a rossz nyílászárók mellett folyamatosan huzat volt a lakásokban, az olcsó energia mellett meg nem jelentett problémát állandóan fűteni. Emlékezzetek a 15 évvel ezelőtti lakótelepi képekre! Decemberben szinte minden lakótelepi lakás ablaka nyitva volt a fűtés miatt.
Manapság nagyon sok helyről panaszkodnak penészesedésről. Festő ismerősom mondta, hogy a mai festékek valami olyan anyagot tartalmaznak, amik lezárják a falak pórusait és nem tudnak szellőzni természetes uton, és a legkissebb párától is penészesednek. A müanyag nyílászárokkal szintém ez a gond.Állítólag a németek már évek óta hajigáljá ki a műanyagot,
mert ott is ez volt a gond.
Ahol sok a pára és már megjelent a penész a ceresit már kevés. A legfontosabb a pára megszüntetése,amíg nagy a pára mindig visszajön és egyre jobban terjed a penész. A sűrű szellőztetés nagyon jó módszer a páramentesítésre, de ha nem vagyunk otthon nem megoldott, és a mai gázár mellett talán nem a legjobb.
Nálunk az ablakokra szerelt ablakszellőztető segített. Nem olcsó (kb. 10.000 Ft/db ) és ajánlatos minden helységbe egy ablakra szerelni. Ezek ha magas párát érzékelnek kinyílnak és a résen csökken a pára. Ez főleg az új szigetelt ablakoknál és lakásoknál nagyon fontos.
Miután ez megvan. Nemárt penészölőzni a lakást, esetleg egy festés, és a penész végleg eltűnik.
Nekünk a Hypo nem jött be,2 hét múlva visszjön a penész.De ez tényleg azóta van,mióta őj ablak van a szobába.Már 2x újra festettünk,de eddig ugyan olyan sz@r:((
Még valami ötlet?
MI egy éve építettünk családi házat. Pár hónapja pedig elkezdtek csúnyán penészedni a falak, pedig gyakran szellőztetek.
SCHIMMEL STOP nevű penészgombaölő szert vettünk, hogy eltüntessük és bevált! Rá kell fújni a penészes területre és pár perc múlva szemmel láthatóan eltűnik a penész egészégre ártalmas károsodás nélkül! :)
Ja, tipp a megszüntetésre csak annyi lenne, hogy be kell építtetni az ablakkeretbe szellőzőket - a szakember tudja, hogy mit - , valamint többször kell szellőztetni.
Itt nem az a lényeg, hogy a penészt szüntesd meg, hanem az okot, hogy ne penészedjen.
A penészesedés az új építésű lakásokban (és a műanyag ablakra kicserélt lakásokban) azért van, mert túl tökéletes a szigetelés. Nincs meg az a természetes infiltráció ami a régi lakásokban van.
Vagyis, amikor azt modják, hogy "húz az ablak" az a jó, mert akkor a pára ki tud menni a szobából folyamatosan, szellőztetés nélkül is. Persze szellőztetni itt is kell.
Közös képv. vagyok és volt már új építésű házam, ahol igazságügyi szakértőt kellett hivatni (megszavazták a lakók), és tőle tudom, hogy egész egyszerűen a tökéletes hőszigetelés miatt a pára nem tud eltávozni és lecsapódik a hideg ablakon vagy falon a sarkokban általában.
Ezeket a házakat felhúzzák pár hónap alatt, az építkezés során belekerült víz sem tud elpárologni belőle, és már be is vonják rögtön 5 cm-es Nikecell-lel kívülről, meg hőszigetelő vakolattal. Ráadásul az olcsóbb műanyag ablakot teszik be, amelyiken nincs szellőző nyílás, hát akkor ne csodálkozzunk, hogy a pára nem tud kimenni.
Főleg a mai modern egylégterű - amerikai konyhás - lakásokban, ahol főzöl, lélegzel, teregetsz, ráadásul a fürdőszobából is kispórolják a szellőzőrendszert, mert akkor kevesebb m2-t lehet beépíteni..... Folytassam?
További ajánlott fórumok:
- Segítsetek Helga lányom hisztijét megszüntetnem!Én már mindent bevetettem!Mit csinálok rosszul?
- Nektek szokott a mosógép mosópor-öblítőszer adagolója penészesedni? Mit lehet ellene tenni?
- Önkéntes nyugdíjpénztár megszüntetése, a 10 éves várakozási idő után, de hogyan?
- Hogyan lehet eltávolítani a penészesedést a mosógépből? A mosószeradagoló és a gumis részek a perem alatt csupa penész.
- Van köztetek olyan akinek nagyon csúnya narancsbőrös volt a lába és sikerült megszüntetnie?
- Mivel lehet a hütőszekrényben lévő kellemetlen szagot megszüntetni?