Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Meghalt egy csecsemő otthonszülés közben fórum

Meghalt egy csecsemő otthonszülés közben (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
4859. Alexa77 (válaszként erre: 4857. - Virgilius)
2009. nov. 30. 10:59

Én itthon szültem. El kellett végeznünk a párommal együtt egy intenzív felkészítő tanfolyamot. Ismertettek velünk - alá is kellett írnunk! - minden lehetséges kockázatot, buktatót, problémalehetőséget. Vinnünk kellett az orvosi leleteinket, nst-eredményeket, ultrahangokat, stb. A 37. héten kötelezően Ági is megvizsgált, egy órát a vizsgálaton túl még arra is rászánt minden pár esetében, hogy hosszan elbeszélgessen velünk az érzéseinkről, családi háttérről (betegségek a családban, szüléseknél előforduló komplikációk, stb.). A szülésünk várható időpontjáig a 37. héttől maximum kétnaponta jelentkeznünk kellett legalább telefonon, mi újság velünk. Ha elfelejtettem hívni, ő csörgött ránk, mi van, hogy érzem magam, stb.

Az, hogy nincs szabályozva az otthonszülés, nem azt jelenti, hogy a bábák itt elvállalják a magas kockázatú eseteket is. Ez nem így van. A szabályozatlanság azt takarja, hogy ugyan nem tilos otthon szülni, de a bábáknak nem adnak szakmakódot, ily módon próbálják ellehetetleníteni az otthonszülést.

4858. Alexa77
2009. nov. 30. 10:54

És még egy személyes eszmefuttatás:

Ha teherbe esem, de nem kívánom megtartani a kisbabámat, egy egyszerű rutinműtéttel megszabadulok tőle, kész, ennyi egy élet, de nem vagyok ám gyilkos, az abortusz elfogadott. Az orvos, aki méhen belül megöli, majd feldarabolva kicincálja belőlem a gyereket (ajánlom szíves figyelmetekbe a youtube-on is megnézhető Néma sikoly c. filmet), az sem gyilkos, csak végzi a munkáját. Geréb Ági, aki teljes szívével és alapos, jól felkészült, tapasztalatokon is alapuló tudásával segít világra hozni a gyermekemet, ő persze gyilkos, mert történt egy tragédia, amiről nem is ő tehetett.... Ez most akkor hogy is van? Kedves otthonszülés-ellenzők, szerintetek ez igazságos?

Arról már nem is szólva, hogy nem kötelező Ágiékkal szülni, csak egy lehetőség. Mindenkinek van választása. S döntésének következményeit mindenki maga viseli. Senkinek semmi köze hozzá.

4857. virgilius (válaszként erre: 4856. - Alexa77)
2009. nov. 30. 10:51
De ezeken az említett helyeken rendesen szabályozva van az otthonszülés, és a bábák NEM vállalnak el olyan eseteket, amiknél túl magas a kockázati tényező. Nálunk az a fő gond, hogy mivel az ígéretek ellenére nem született meg a régóta ígért szabályozás, fejetlenség uralkodik ebben a témában is.
4856. Alexa77
2009. nov. 30. 10:49

Valaki írta lejjebb - bocsánat, nem emlékszem, ki volt, csak átfutottam a hsz-eket - hogy magyarországon nem biztosított az otthonszülés háttere. Nos, nekem van jó barátnőm hollandiában, aki mindkét gyerekét otthon szülte. Minden évben hazajönnek Magyarországra, volt lehetőségünk beszélgetni. Mint kiderült, a szüléshez kiérkező bábának semmivel sincs több eszköz a táskájában, mint itt nálunk. De még az is előfordul, hogy a megindult szüléshez a bába biciklivel megy. Jé, hogy ott ez nem gond? Talán kicsit felvilágosultabbak lehetnek az emberek arrafelé...

Odakinn a várandós anyát gyakran nem is látja orvos, csak a bába. Kevesebb a kötelező vizsgálat, ultrahang... Számomra mindez elég elgondolkodtató.

Ja és a távolságok, amiről szintén írta valaki, hogy nincs a közelben kórház: mi a helyzet szerintetek Kanadában? Ott is teljesen elfogadott az otthonszülés, pedig sokszor a legközelebbi kórház több órányira..

4855. Alexa77
2009. nov. 30. 10:42
Évente 5-7 kisbaba hal meg kórházakban vállelakadás miatt. Olyan babák, ahol előre nem volt látható semmiféle probléma, vagyis teljesen komplikációmentes szülésnek indultak. Sajnos ilyen esetben hiába van kórházban az anya - gyakorlatilag szinte lehetetlen segíteni. Van, hogy sikerül kihúzni a babát, de ha igen, azt otthon is sikerülne. Ilyen esetekben császározni sem lehet, hiszen a baba már benne van a szülőcsatornában.
4854. Alexa77 (válaszként erre: 4848. - Talian35)
2009. nov. 30. 10:36
Hát ez az! Nemrégiben itt nálunk a kórházban meghalt egy kisbaba, bizonyítottan orvosi műhiba miatt. A szülők pereltek, a kórház fizetett, az orvos továbbra is praktizál. No comment.
4853. gerna (válaszként erre: 4852. - DODICA)
2009. nov. 30. 10:20
A jó öreg középkor? akkor más büntetési tételek voltak, és nem volt előtte (többszöri) figyelmeztetés.
4852. DODICA
2009. nov. 30. 10:13

Középkori módszerek G. Á. ellen

Az Alternatal Alapítvány sajtóközleménye



Nem tilos az otthonszülés, de a bábákat börtönbe zárnák



- Az Alternatal Alapítvány sajtóközleménye -


Feltehetően gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolnák meg G. Á.-t, aki eddig foglakozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt állt a bíróság előtt. A Pesti Központi Kerületi Bíróság végzése szerint G. Á. és vádlott-társai ügyét a Fővárosi Bíróságra helyezik át. Habár a két bűncselekmény büntetési tétele azonos, az emberölés a nyilvánosság előtt súlyosabbnak minősül. G. Á. védői szerint a legújabb szakértői vélemény nem hozott olyan fordulatot az ügyben, ami indokolná az eltérő minősítést.

A bíróság döntése váratlan és érthetetlen. Nem tudunk olyan esetről, amikor kórházi szülész-nőgyógyászt vádoltak volna gondatlan emberöléssel.


A magyarországi otthonszülés G. Á. nevéhez fűződik. Otthon szülni nem tilos, sőt, egy nő az Alkotmány értelmében megválaszthatja, hol és hogyan kívánja világra hozni gyermekét, ez következik az önrendelkezéshez és az egészséghez való jogából. Az állam ugyanakkor nem teremt megfelelő körülményeket az otthonszüléshez: a bábák nem kapnak az államtól a munkájuk végzéséhez szükséges szakmakódot, ha részt vesznek egy otthonszülésnél, az illetékes hatóság megbüntetheti őket. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a magyar Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium (SZNSZK) – a nemzetközi trendekkel szemben – veszélyesnek és kerülendőnek tartja az otthonszülést. Habár az állásfoglalások meghaladott, hamis, és nem evidenciákon alapuló szlogenekkel mennek szembe az otthonszülés Nyugat-Európa számos országában bevált és jogszabályokkal biztosított formája ellen (l. Lege Artis Medicina, 2002;12(3):172-80.), a hazai ügyészségek és bíróságok ezeket tekintik kiindulási alapnak az otthonszüléssel kapcsolatos ügyekben. A Kollégium állásfoglalásai tehát nem ártatlan papírtigrisek: a hatóságok ezekre alapozva, ezek alapján döntenek az otthonszülést kísérő bábák ügyében. Ennek szellemében jelentik föl lépten-nyomon az otthonszülésnél segédkező bábákat: ha van egy bábánál infúzió, az a baj, ha nincs, az a baj. A jogi és szakmai rendezetlenség miatt bármit tesznek, előbb-utóbb a vádlottak padján végezhetik. Ez nem jogállam, ez középkor.


Habár a nők túlnyomó többségét a kórház nyugtatja meg, van évi párszáz kismama, aki az otthonszülés mellett dönt. Az ő jogaikat tiporja sárba az egészségügyi kormányzat, mely évek óta nem rendezi megnyugtatóan az otthonszülés jogi szabályozását. A hatályos jogszabályaink semmilyen szinten nem tiltják az otthonszülést, ennek ellenére az otthonszülést választó nők, az otthon született gyerekek és az őket segítő szakemberek sorozatos nehézségeknek, diszkriminációnak, közigazgatási és büntetőjogi eljárásoknak vannak kitéve.

A jogalkotók közel húsz éve hitegetik a szülés háborítatlan módját felelősséggel választó édesanyákat és édesapákat az otthonszülésről szóló jogszabályok megalkotásával. Elsőként Mikola István, a Fidesz egészségügyi minisztere ígérte a kérdés rendezését, de sem ő, sem a 2002 óta kormányzó pártok nem léptek az ügyben. Horváth Ágnes egészségügyi minisztersége alatt megindult ugyan az egyeztetés, ám a vonatkozó törvénytervezet megalkotását a kompetens bábák helyett azon kórházi szülészekre bízták, akiknek nincs – hisz nem is lehet, ha sohasem vettek részt otthonszülésnél – tapasztalatuk otthonszülés terén. Ráadásul az otthonszülés kérdésében a minisztérium azt a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumot tekintette kompetensnek, amely hivatalosan is elismeri, hogy elítéli az otthonszülést.


Ebben a jogi, szakmai és politikai környezetben állnak a bíróság előtt G. Á. és társai. Szakértőként a bíróság kénytelen azon szülész-nőgyógyászok, vagy olyan, a szüléskísérés otthoni módjáról információval nem rendelkező egyéb szakértők nyilatkozatára hagyatkozni, akik gyakran még azt sem tudják, hogyan zajlik le egy beavatkozás-mentes szülés, és mi a felfogásbeli különbség a szülés megközelítését illetően a két szakma, a

szülész-orvosi és bábai szakma között.

Érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon a műhibát elkövető orvosok nagy részét felmenti a bíróság, mert egyéb orvostársaik mellettük tanúskodnak, vagy a kórház megállapodik a kártérítésről. Az otthonszülést kísérő bábáknak nincs, mert nem lehet biztosításuk, kórházi háttér hiányában magukban állnak a bíróságon.


Miközben a Magyar Állam súlyos mulasztásban van, amikor nem rendezi az otthonszülés körülményeit, a bábák páratlan meghurcoltatására sehol Európában nem volt még példa. Ezzel ellehetetlenítik Magyarországon az otthonszülést, súlyosan sértve a nők azon jogát, hogy maguk rendelkezzenek arról: hol, hogyan, kivel hozzák világra gyermeküket.



2009. november 27.


Kapcsolat:

Dr. Bodrogi Bea

bbodrogi@gmail.com

06 30 606 16 55


Békés Bence

bekesb@gmail.com

06 20 329 77 11


Dr. Vajna Virág

virg.vajna07@gmail.com

06 30 575 21 92

2009. nov. 30. 09:58

Egyszer a híradóban pont az otthonszülésről volt szó, erre após benyögte, hogy hülye nők, azt hiszik ha otthon szülnek kevésbé fáj, ezért nem mennek kórházba. Sajnos nem olyan a viszonyunk hogy egy vitába érdemes lett volna vele belekeveredni, viszont több napig fortyogtam, hogy milyen paraszt.

Ha tudná mi zajlik egy szülőszobán:

több tán 10 kis fülke függönnyel elválasztva (legalábbis ahol én szültem), mindenki hallja a másik jajveszékelését, a saját függönyöd hol el van húzva hol nem, hol csak félig, több orvos, szülésznő bejár hozzád,nyúlkál...sokaknál apás szülés..szóval csak az nem lát téged kitárulkozva aki nem akar. Én első babával 18 órát töltöttem fent a szülőszobán, igaz "csak" megfigyelésen, de elég volt amiben részem volt. 18 óra után körbevettek a dokik szülésznők, ápolók, függöny tárva nyitva, egyik kezemen várnyomást mértek, másikba az infúziót kötötték, harmadik alul borotvált, negyedik a jogaimat sorolta és a hasamra tett egy köteg papírt hogyha megértettem írjam alá, közben két doki egymással beszélgetett a fejem felett, miközben még egy orvostanhallgató is odajött kérdezősködni tőlem, hogy hogy érzem magam...nc...aztán így toltak át a szülőszobán a műtőbe császárra...kérdem én, hol az intimitás és a meghitt hangulat.

Viszont, az is tény hogy Magyarországon nincs megfelelő feltétel az otthon szülésre. Ha már csak azt nézzük, hogy rosszak az utak, kevés a kórház viszonylag, a mentő sokára ér ki...és vannak helyzetek amikor csak pár percen múlik a baba és a mama élete. Én többek között ezért se mernék otthon szülni, másrészt sajnos nekem koraszülött gyerkőceim voltak, veszélyeztetett terhes voltam/vagyok így nekem jó ha a klinikán szülhetek.

4850. gerna
2009. nov. 30. 09:20

Engem érdekelnek a fejlemények.


Az otthonszülés, természeténél fogva nagyobb felelősséggel jár az ottlévő szakember számára. Így "könnyebb" ellene büntető eljárást indítani, mint a kórházi szülésnél jelenlévők esetében. Az otthonszülésnél jelen lévő bába, dúla nem számíthat a helyszínen segítségre sem a döntésben, sem a szükséges beavatkozásnál. A szülésen való részvétel elvállalása (többszörös kockázati tényezők megléte ellenére), probléma esetén a késlekedés, helytelen döntés mind jellemzőek Geréb Ágnes tevékenységére. Vegyük hozzá, hogy az otthonszülés szabályozása még mindig nem történt meg, de az ajánlások megvannak.


"Ez az eset pontosan a hánynak is mennyi százaléka?" Már többször kitárgyaltuk itt, hogy az otthonszülés szövődményi kockázatát nem lehet a kórházi szülésekkel összehasonlítani, mivel otthon nyilván a várhatóan problémamentes szülések zajlanak.

2009. nov. 29. 23:12

ez az eset a pontosan hánynak is a mennyi százaléka?

amit hasonlíthatunk a kórháziakhoz, ami szintén nem tudom mennyi

4848. Talian35 (válaszként erre: 4846. - Gerna)
2009. nov. 29. 22:59
Bezzeg a kórházi orvos ellen aztán soha nem hoznak ilyen vádat. Menjenek a fenébe.
4847. Talian35 (válaszként erre: 4800. - 32ba140908)
2009. nov. 29. 22:56
A bp-i klinikákon sem monitoroznak folyamatosan, sőt egyáltalán nem monitoroztak nem is értem miért kellett volna?? De ezek szerint ott hülyék voltak :-) És Nálad a vidéki kórházban minden pörfekt :-D
4846. gerna
2009. nov. 29. 17:55

"Megkezdődött Geréb Ágnes egyesített bünetőpere":



[link]



És: "Emberölés lett a vád Geréb Ágnes ellen"


[link]

4845. Alexa77 (válaszként erre: 4843. - 1eb84e4bad)
2009. ápr. 2. 12:41
Ebben egyetértek veled. A sulira vonatkozó hsz-em csak arra irányult, mennyire sokfélék vagyunk mi otthonszülők is.
4844. Vanet (válaszként erre: 4843. - 1eb84e4bad)
2009. ápr. 2. 11:56
igazad van.
2009. ápr. 2. 08:37
A végzetséget firtató hsz-re pedig csak anniy, hogy attól hogy attól, hogy valaki beült az iskolapadba, és megtanulta alecké, még gondolkodhat így vagy úgy. Ez nem mérvadó.
2009. ápr. 2. 08:36

a tipikus dolgokat már megbeszéltük, hanyagoljátok már na.

A lényeg, hogy nekem vannak egyértelmű tipikus külső és belső jelek is.

Ez nem azt jelenti, hgy ez a tipikus jel mindenkiben ugyanaz.

4841. Alexa77 (válaszként erre: 4840. - 9ea67a7a1c)
2009. ápr. 2. 07:18
És mi lenne, ha apának is lila tüsi hajat csinálnátok? Csak a szolidaritás kedvéért...:-DD
4840. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 4836. - Kaaskopje)
2009. ápr. 1. 19:59
végülis több mint öt éves házasok vagyunk akkor már felezhetünk is tetkóilag:))
4839. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 4835. - Kaaskopje)
2009. ápr. 1. 19:59
:)
4838. Alexa77 (válaszként erre: 4837. - Vanet)
2009. ápr. 1. 19:54
Igen, ezt csak az tudja, aki átélte.:-)
4837. Vanet (válaszként erre: 4828. - DODICA)
2009. ápr. 1. 17:04
ismertem az Inda könyvből, mindig sirok rajta, igen ilyen volt a miénk is... az a kimondhatatlan nyugalom ami a segitőkből áradt, ahogy átöleltek, egyedül kellett végig csinálni, de olyan nem mindegy h kik kisérnek az úton... köszönöm Dodica, jó volt újra olvasni.
4836. kaaskopje (válaszként erre: 4834. - 9ea67a7a1c)
2009. ápr. 1. 15:30
:)) Nem vagytok összeházasodva? Akkor az egyik úgyis a tied :)
4835. kaaskopje (válaszként erre: 4832. - 9ea67a7a1c)
2009. ápr. 1. 15:29
Ne küldd, így legalább megúszod a rövid vörös hajat :)))
4834. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 4832. - 9ea67a7a1c)
2009. ápr. 1. 15:27
közben továbbolvastam nem csak diplomások mehetnek:))de tetkóm nincs,neki van kettő az úgy jó lenne ha átlagot számolunk belőle?:))
4833. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 4825. - DODICA)
2009. ápr. 1. 15:26
ááá,vörös tüsi már volt,legalább nosztalgiáznánk ugy ismert meg a férjem:))
4832. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 4823. - Alexa77)
2009. ápr. 1. 15:25
akkor a férjemet is el kell küldenem továbbképzésre mert nincs sok oskolája.....szóval mégiscsak kilógnánk a sorbol:))
4831. kaaskopje (válaszként erre: 4822. - Vanet)
2009. ápr. 1. 12:26
Nekem is van, csak nem a derekamon :)
4830. Alexa77 (válaszként erre: 4827. - Vanet)
2009. ápr. 1. 11:43
Köszike!:-)
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook