Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kinek jár a szülési szabadság pontosan? Ha megszüntetik a munkaviszonyomat, kivehetem-e a fennmaradó szabadnapokat? fórum

Kinek jár a szülési szabadság pontosan? Ha megszüntetik a munkaviszonyomat, kivehetem-e a fennmaradó szabadnapokat? (tudásbázis kérdés)


2010. jan. 26. 17:09

Jelenleg rokkant nyugdíjas vagyok (80%), mellette nappali tagozaton iskolába járok. Babát szeretnénk a párommal, de mivel 23 éves vagyok és az elmúlt 15 évben iskolába jártam, ezért csak 37 nap ledolgozott napom van. Ebben az esetben milyen járadékot- segélyt kaphatok a baba születése után?


- aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 180 nap biztosított idővel

rendelkezik.

-80 napba beletartozik az a nap amikor járulékokat fizet és a közép és felsőfokú intézmény nappali

tagozatán folytatott tanulmányok 1 évet meghaladó időtartama.


Szóval??

15. Nikice
2009. aug. 26. 17:39

Sziasztok! (bocsi, ezt a kérdést ugyanígy máshol is feltettem, csak mielőbbi válaszban reménykedem)


Hozzáértő tanácsát szeretném kérni!

Ha egy korábban napi 8 órás dolgozó visszamegy gyes után, és átjelentik 2 órásba, akkor szerintetek a szabijait mi alapján kell kiadni? Ha kiveszi, akkor minden nap (2 órás) lefed egy korábbi szabit (amit még 8 órásként halmozott fel?). Ill. ha megváltják, akkor az új szerződés szerinti bére szerint?

14. ájrin (válaszként erre: 13. - Mokka78)
2009. ápr. 22. 10:34

Igen, ha rokkant nyugdíjas, igazad van, nem jár az ellátás.


(leszázalékolást ír...)

13. Mokka78 (válaszként erre: 11. - Ájrin)
2009. ápr. 21. 21:06

ha jól értem rokkantsági nyugellátást kap... szóval az egyéni járuléka csak 4 %

az hogy a Tbj ben fizet 0.5% pénzbenit a munkáltató utána attól nem jogosult tgyásra

12. ájrin
2009. ápr. 21. 08:10
Ja és még valami. Ha kismama vagy, nem szüntethetik meg a munkaviszonyodat, felmondási védettség alatt állsz.
11. ájrin
2009. ápr. 21. 08:06

Bocsánat, ha közbe szólok, de két különböző dologról beszéltek.


A szülési szabadság a szülő nőnek járó munkaidő kedvezmény (munkajogi kérdés) összesen 168 nap, melyből 28 napot úgy kell kiadni, hogy az lehetőleg a szülés várható ideje elé essen. ( a munkáltatótól díjazás nem jár rá)


A terhességi-gyermekágyi segély egészségbiztosítási ellátás, és a szülési szabadság idejére jár.


A tgyás-ra jogosultságra való feltételeket előttem már nagyon helyen leírtátok.


Az alapkérdésre a válasz:

Szülési szabadság jár az esetedben (de a munkáltató erre nem fizet távolléti díjat) és erre az időre szerintem tgyás is jár. Ha részmunkaidős vagy akkor is kell egbizt járulékot vonnia a munkáltatónak a járandóságodból. Amennyiben nem tette, akkor az az ő "sara" nem a Tied. Érdeklődj a MEP-nél (Megyei Egészségbiztosítási Pénztár)

2009. ápr. 20. 20:58
A szülési szabadságot most terhességi gyermekágyi segélynek hívják
9. Mokka78 (válaszként erre: 8. - Mokka78)
2009. ápr. 20. 20:56
Ez a gyed :)
2009. ápr. 20. 20:55

Annak a biztosított szülőnek jár, aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 180 nap biztosított idővel

rendelkezik. Ha a szülő nő biztosítása a tgyás folyósításának ideje alatt szűnt meg, akkor gyed-re

ebben esetben is jogosult.

180 napba beletartozik az a nap amikor járulékokat fizet és a közép és felsőfokú intézmény nappali

tagozatán folytatott tanulmányok 1 évet meghaladó időtartama.

Gyed-et az anya helyett az apa is igénybe veheti, aki az igénybevétel napján rendelkezik a jogosultság

feltételeivel. Gyed-re jogosult az örökbefogadó szülő és a gyám is, amennyiben rendelkezik a

feltételekkel az örökbefogadás szándékának napján, gyámnál a háztartásba kerülés napján.

2009. ápr. 20. 20:55

1. Tgyás annak jár aki:

- a szülést megelőző 2 éven belül legalább 180 nap biztosított idővel rendelkezik

- és a biztosítás tartalma alatt v. a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül vagy a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl tp-ben, baleseti tp-ben részesül, ennek folyósítása alatt v. a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.

A 180 napba beleszámít az a nap amikor járulékokat fizet és a közép és felsőfokú intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányok 1 évet meghaladó időtartama.

2009. ápr. 20. 20:53

A tgyás és gyed igénylést a Rep-nél kell intézni!

A gyes tényleg alanyi jogon jár ,de mivel csak egy ellátást vehetsz igénybe ,így csak az egyiket kaphatod, a kedvezőbbet

5. Sünmama (válaszként erre: 4. - Teleki_2007)
2009. ápr. 20. 20:22
Köszönöm, de az a helyzet, hogy ahány ügyintéző, annyi válasz. Eddig bárkivel beszéltem, mást mondott, folyton azzal jönnek, hogy ez túl bonyolult, és még nem találkoztak ilyen esettel. Már nem tudom, kihez forduljak.
2009. ápr. 20. 20:14
Most látom,hogy Boglári vagy, akkor itt vagy tőlünk nem messze és te is a kaposvári Mákoz tartozol.Őket hívd fel és tőlük tudsz kérdezni.
3. teleki_2007 (válaszként erre: 2. - Sünmama)
2009. ápr. 20. 20:11

Szia!

Én nemrégiben jártam utánna dolgoknak.A szülési szabadság is csak annak jár aki a magasabb járulékot fizette és megvan a két éven belüli 180 biztosított munkanapja.Én főállású őstermelő voltam és március 1-től vagyok közalkalmazott.Mivel őstermelőként csak azt a bizonyos természetbeni járulékot fizettem, így hiába vagyok most közalkalmazott a Máknál azt a felvilágosítást kaptam,hogy nem jár sem a szülési szabadság, sem a gyed, mert nem lesz meg a 180 napom a szülésig.Ami nálam június vége.Annyi táppénz jár nekem a szülés előtt ahány napot dolgozom a táppénz előtt.Abból is 15 nap 80% és a többi csak 60%-a a mostani béremnek.A szabadnapjaidat amúgy szerintem kiveheted, de én úgy gondolom,hogy gyes jár neked is csak gyed nem.Lehet,hogy nem jól tudom de a gyes alanyi jogon jár, bár lehet,hogy akkor a nyugdíjad nem.Szóval csak az egyik.Nem tudom,hogy te hol laksz, de nálunk a Máknál lehet ilyen felvilágosítást kérni.Remélem valamit azért tudtam segíteni.

2009. ápr. 20. 19:51
Sziasztok! Nekem pár hét van vissza a szülésig, le vagyok százalékolva, de részmunka időben dolgozom. Táppénz nem jár az én esetemben, mivel "csak" természetbeni egészségbiztosítási járulékot vonnak tőlem, nem pénzbelit. Amúgy 2% a különbség. Mivel a munkaviszonyom után nem kapok gyest sem, szeretném tudni, hogy a fennmaradó szabadnapjaimat kivehetem-e? A szülési szabadságról sehol nem találtam pontos megfogalmazást, hogy kinek jár? Ha valaki tud, segítsen!
2009. ápr. 20. 19:44
Kinek jár a szülési szabadság pontosan? Ha megszüntetik a munkaviszonyomat, kivehetem-e a fennmaradó szabadnapokat?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook