Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kft. vagy Bt., esetleg más cégforma legyen? fórum

Kft. vagy Bt., esetleg más cégforma legyen? (tudásbázis kérdés)

11. Böce (válaszként erre: 10. - 12d083b51b)
2017. aug. 19. 16:38

Azért írtam a választ, mert rossz információt adtál a kérdezőnek a Bt-vel kapcsolatosan.


A legjobb, ha hozzáértő szakemberhez fordul, mert nagyon sok szempontot kell figyelembe venni a jó válaszhoz.

Például van-e elegendő tőke Kft-hez? Ha Bt., a kültag fog-e dolgozni benne? Beruházást fognak-e csinálni (üzlethelyiség, hűtőpultok, stb.)?


Szóval sok-sok mindent kell átbeszélni ahhoz, hogy a legjobb tanácsot tudjuk adni, mert százezreket lehet bukni már itt az elején, rossz döntéseken.

10. 12d083b51b (válaszként erre: 9. - Böce)
2017. aug. 18. 06:51

Nem akarok itt most vitába keveredni, meg magyarázni a mechanizmust. Amit írtam, azt a fórum indító kérdésére válaszolva írtam:



"1. brigy 2017-08-16 09:23

Testvérremel élelmiszer boltot szeretnénk nyitni .Lenne alkalmazottunk is.Melyiket érdemes csinálni Kft Bt vagy más cégforma?"

9. Böce (válaszként erre: 7. - 12d083b51b)
2017. aug. 17. 11:44

Nem értek veled egyet, mert a kültag például nem kötelezett személyes munkavégzésre - ettől még végezhet persze.


De ha csak a pénzét adja valaki, de a munkában nem vesz részt, annak ugyan ne járjon már ugyanannyi, mint aki dolgozik, és az ő munkájából lesz a haszon, a felvehető nyereség.


Szóval a társasági szerződésben meg lehet állapodni úgy is, hogy a befizetett tőke arányától eltérően részesednek a tagok az eredményből (ami lehet nyereség vagy veszteség).


50-50% esetén, ha nem értenek egyet, akkor mi dönt? Vagy patthelyzet? Szóval ezért nem lehet 50-50%...


Ezért kell nagyon körültekintően megállapodik ezekben a dolgokban a társasági szerződésben, ezért nem jó a sablon szerződés. Nem mindegy, hogy a kültag is részt vesz-e a cég munkájában vagy csak a pénzét adta, például. Ha rendesen megállapodtak a részletekben és az rögzítve van a társasági szerződésben, azzal sok vitát, veszekedést ki lehet zárni.


Ahova meg a pénz beteszi a lábát, ott többnyire megromlik a kapcsolat, főleg ha rokoni. Mert egy rokon mindig előjogokat akar, szemben egy kivülállóval.

8. Bichi (válaszként erre: 7. - 12d083b51b)
2017. aug. 17. 11:37
Szerintem borzalmasan meg tud romlani a családi viszony, hiszen ott sincs mindig egyetértés. Én is azt vallom, hogy családon belül soha. Sok testvéri viszony romlott már meg ebből kifolyólag,és sok apa-fia is...
7. 12d083b51b (válaszként erre: 6. - Böce)
2017. aug. 17. 10:05

Ez a baj, hogy nem így van, pedig legalább a testvérek (rokonok) között kellene így lennie, akkor kisebb az esélye, hogy idő előtt hajba kapnának a befektetők.


Könyvelőként mindig is azt mondtam az ügyfeleimnek, hogy társaságot csak kizárólag vérrokonnal szabad csinálni, mert a vállalkozás terén akármilyen nézeteltérés is adódik, a testvéri, vagy éppen szülő-gyermek kapcsolat akkor is megmarad közöttük.


Az egy dolog, hogy jogszabály miatt az 50-50 % tulajdon esetén is + 1 %-kal több lesz az egyiknek papiron, mint a másiknak, de gyakorlatilag totál közösen, egyformán szólnak bele a dolgokba...és ez így helyes.

6. Böce (válaszként erre: 5. - 12d083b51b)
2017. aug. 16. 15:50

"Ez esetben a jogok és a kötelezettségek is a bevitt vagyon arányában osztódik köztetek. "


Ez nem így van! Ezért érdemes hozzáértőhöz fordulni, mert nem mindegy. Ráadásul a társasági szerződésben sok mindent érdemes rögzíteni. Ügyvéd sokszor csak sablonszerződést ad be, ami hátrányokkal járhat.


Jó könyvelőt/adótanácsadót kell felkeresni, ő tud megfelelő tanácsokat adni a tervek ismeretében.

2017. aug. 16. 10:57

Egyetértek azzal, amit Fagyöngyke ír, de ha a szükséges kezdő tőkét közösen adjátok bele, akkor inkább a BT-t kellene indítani. Ez esetben a jogok és a kötelezettségek is a bevitt vagyon arányában osztódik köztetek. És ami fontos, hogy hivatalos dokumentumban van rögzítve, hogy ki, mennyit adott be a közösbe!

Egyéni vállalkozói indítása esetén magán kölcsön átadásáról ügyvéd/közjegyző által készített szerződésben!!!

Egy dolog a rokonság, másik dolog az üzlet, ami vagy bejön, vagy bukta! Bocsi, egy vállalkozásnál ez is benne van a pakliban!

4. brigy (válaszként erre: 2. - Fagyöngyke)
2017. aug. 16. 09:51
Köszömöm a segitséget
2017. aug. 16. 09:50

És ezt miért nem egy könyvelőtől kérdezed meg?

Ő fog tudni precíz választ adni, és ha meg vagy a válaszával elégedve, akkor megbízhatod a vállalkozásotok könyvelésével is.

2017. aug. 16. 09:40
Szia! Kft esetében 3 millió Ft a kötelező törzstőke. A cégvezetők a bevitt vagyoni értékig felelnek a cégért. Kft lehet egyszemélyes is,de lehet több tulajdonos is.Bt esetében minimum kell egy kültag illetve egy beltag. Bt esetében a személyes vagyonukkal is felelnek a cég esetleges(későbbi)tartozásaiért. És lehet egyéni vállalkozó is az embert,amelyet nagyon könnyű igényelni önkormányzatnál és ha már nem akarja tovább vinni, ugyanott bejelenti,hogy megszünteti.Egyéni vállalkozó is a személyes vagyonával is felel a későbbi tartozásokért.Kft Bt megszüntetése nem olyan egyszerű,akár több évig is elhúzodhat.A megalakulásához ügyvéd kell és nem ingyenes. 50-70 ezer ft körüli összeget kérnek plusz vannak kötelező illetékek is az állam felé.(egyéni vállakozás megalakulása az önkormányzatnál díjmentes).Részemről a Kft-t tartom ez esetben ideálisnak,mint vállalkozási forma.
2017. aug. 16. 09:23
Testvérremel élelmiszer boltot szeretnénk nyitni .Lenne alkalmazottunk is.Melyiket érdemes csinálni Kft Bt vagy más cégforma?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook