Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ha lakást bérelek, van jogom lecseréltetni a zárat, hogy a tulaj esetleg ne kutakodjon amikor nem vagyok otthon?! fórum

Ha lakást bérelek, van jogom lecseréltetni a zárat, hogy a tulaj esetleg ne kutakodjon amikor nem vagyok otthon?! (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4
2013. ápr. 19. 18:31
Sajnos anyukámék jártak úgy a férjével, hogy kibéreltek egy lakást. Na igen ám, de a tulaj bejelenteni sem volt hajlandó őket és nem mellesleg feketén adta ki a lakást, hogy sehol se legyen nyoma. Volt olyan, hogy pár hétre odamentem és állandóan be akart jönni a saját kulcsával -egyedül voltam, anyuék épp elmentek. Aztán még engem cseszett le, hogy miért nem engedtem be, ez az ő tulajdona. Mondtam neki hogy ne is haragudjon, fiatal lány vagyok, nem fogok beengedni egy idegen férfit. Amit már nem tettem hozzá, de gondoltam, hogy velem mi dolga? És egyáltalán: Mi dolga a lakásban, ha a bérlő nincs ott??? Kérdezem én, ha nem vagyok ott, mit csinál? Más személyes holmijai közt turkál, esetleg lop? Akkor elégelték meg anyuék, amikor már nem létező pénzeket követelt rajtuk. Tekintve, hogy nem volt hajlandó hivatalossá tenni a lakás bérlését, kerestek másik helyet és tovább álltak. Felháboríto, hogy milyen emberek vannak.
2013. ápr. 18. 22:21

amig bereled es ez term. le van papirozva...koze?semennyi!

ha bemegy...nyomd fel a rendorsegen...v keress egy masik lakast

93. tip1
2013. ápr. 17. 21:29

Ha a teljes lakást béreled (tehát kizárólagos használatra), akkor igen, jogod van zárat cserélni, és nem vagy köteles kulcsot adni a tulajdonosnak.


Ez a jog abból fakad, hogy a lakás a birtokodba került, és a birtokodat (a tulajdonossal szemben is) jogodban áll megvédeni oly módon is, hogy azt bejárhatatlanná teszed.

2011. ápr. 15. 10:12
nincs, mert az ő tulajdona az ingatlan..
2011. ápr. 15. 10:08

89 - ö0 hszt olvastam csak el. És egyetértek ezzel a joggal.

Fordított helyzetbe ha a bérlőm nem fizet, SE cserélhetem le a zárat.

90. Sensitiv (válaszként erre: 1. - 778a651802)
2011. jan. 7. 12:10

célszerű előre megállapodni szerződésben, hogy te lecseréled a zárat. DE!!!! amikor a tulajdonos igényli, akkor te köteles vagy őt beengedni a lakásba. ezt nem tagadhatod meg, mert a tulajdonos ellenőrizheti a bérlemény állapotát. ezt a ptk írja elő.

tehát:

a bérbeadó a bérlő szükségtelen háborítása nélkül ellenőrizheti a használatot.

2010. szept. 14. 15:53

Egy másik hasonló fórumból idemásolok egy hsz-t,amit egy jogász írt:

"Alk. 59. § (1) A Magyar Köztársaságban mindenkit megillet a jóhírnévhez, a magánlakás sérthetetlenségéhez, valamint a magántitok és a személyes adatok védelméhez való jog."


"Magánlakás" tekintetében teljesen mindegy, hogy valaki béreli a lakást vagy tulajdonos. A tulajdonos éppúgy nem mehet be akármikor, mint ahogy a bérlő sem mehet be kedve szerint a tulajdonos lakásába. Gondolom mindenki furcsállaná, ha pl. az önkormányzatnak kulcsa lenne a bérlakásaihoz és a hivatalnokai kedvük szerint ki-be járnának.


A kulcs egyébként csak fizikai védelem kérdése. A tulajdonos magánlaksértés szabálysértést követ el, ha a bérlő akarata ellenére bemegy még akkor is, ha kulcsa van. Sztv. 139. §.


Nem véletlenül szoktak a bérleti szerződésben megállapodni arról, hogy mikor, milyen feltételekkel és főleg milyen célból köteles bérlő a tulajdonost a lakásba beengedni. Megjegyzem, ha bérlő még a szerződés ellenére sem engedi be, tulajdonos akkor sem mehet be, legfeljebb polgári úton próbálhatja meg érvényesíteni a jogait."

2008. szept. 25. 13:32

Cseréltethetsz zárat, de 1 kulcsot akkor is adnod kell a tulajnak.Ellenkező esetben magánlaksértés miatt feljelenthet.A tulajnak nincs viszont joga a tudtod nélkül, engedélyed nélkül, jelenléted nélkül a lakásba bemenni és ott a te holmijaid közt turkálni!

Annyiból meg nem árt ha van kulcsa a lakáshoz, mert ha bármi extra probléma van általában a tulajt keresik és ő tud a leghatékonyabban intézkedni ( gondolok itt pl. csőtörésre, amikor te/ti nem vagytok otthon ).

2008. szept. 25. 13:01
Én már jártam úgy, hogy a tulaj a beleegyezésem nélkül bejárkált, de akkor is az a véleményem, hogy nem lehet lecseréltetni a zárat az engedélye nélkül. Egy idő után, amikor otthon voltam, a kulcsot bent hagytam a zárban. Amikor nem voltam otthon, nem tudtam megakadályozni, hogy bemenjen, volt olyan, hogy a konyhában várt, mikor hazaértem. De nem cseréltem zárat, inkább gyorsan elköltöztem.
86. siba22
2008. szept. 25. 10:28
Sz7erződésbe kell foglalni mi,mikor mi van.A zárcserét ha szeretnéd akkor azt megkell beszélni a tulajjal és jó ha az is benne van a szerződésben.Hát én 1x póruljártam.Volt,hogy szombat korán reggel mikor a fiam,párom és én is még az igazak álmát aludtuk/ nem volt még fél 7/ jött,hogy neki most itt dolga vanm.Kinn meg hideg van.Nekem se kellett több.Szegény fiam is beteg volt a láza épp lemenőbe volt már.Hát onnét fogva nekem kikötés volt a zár csere amíg az adott albérletba laktunk,ezzel nem volt soha gondom.Most olyan zár van fenn amihez a tulajnak nincs kulcs.Mindíg akkor jön mikor otthon vagyok.A pnzt meg átutalással küldöm,szerencsére a számlákat ő intézi.Csak egy smks-t küld én meg utalok.Rendes a mostani tulaj.
2008. júl. 22. 13:13
Igen, joga van a bérlőnek lecseréltetni a zárat, de csak a tulaj tudtával. S nem árt rögzíteni a bérleti szerződésben.
2008. júl. 2. 10:58
Sziazstok!Én is nagyon sokat hallottam hogy a főbérlő bejárkál a lakásába,miután kiadta.Nos ez nem etikus,és nagyon sértő.Viszont a zárat nem lehet akkor sem lecserélni,mert nem saját tulajdon.Ha az ember el akarja kerülni az ilyen jellegű problémákat rögtön szerződés megírásakor meg kell beszélni,akár leírni a megegyezést mindjárt az elején.Amennyiben nem tartja a tulajdonos akkor lehet lépni.Én legalább 25 helyen laktam albérletben és sehol nem volt ehhez hasonló.Tehát jól meg kell nézni kitől vesszük ki a lakást.Puszi
2008. júl. 2. 10:33
A bejárkálásról még annyit, h amikor Cipruson hozzánk is bejártak, az ellen még tenni se lehetett, ugyanis a lakás is és a munka is feketén volt. Abban a hotelban, ahol legelőször dolgoztam Cipruson, ott csak a főnökség volt bejelentve, mindenki más feketén dolgozott kevesebb, mint minimálbérért... Heti hat napot dolgoztam, napi 9 órát és még azt se lehetett tudni, h mikor lesz a szabadnap a következő héten... Plusz ezen felül is volt túlóra, amit nem fizettek ki, a lakásra elméletileg levontak a fizuból 170 eurót és így kaptam kézhez egy hónap múlva kemény 70 euró fizetést. Fel is mondtam, feljelentést nem tettem, mert már sokan tették, de nincs értelme, elmentem másik albiba, ami 150 euróba került, átmentem egy másik hotelba dolgozni és az első hónap múlva több, mint 1000 euró fizut kaptam... Pedig ez se volt bejelentve, így innen is tovább álltam, ezután egy bárban dolgoztam, koktélokat készítettem (előtte a hotelban is ez volt a feladatom), bár itt sem jelentettek be, de nagyon szeretett a főnökség és én is szerettem őket, így ott maradtam, mellesleg 4 percre laktam gyalog :) Viszont a rossz megélhetés és az élet minősége végett (borzasztó meleg, csótányok hada mindenfelé, rengeteg kóbor macska, kígyó, vízhiány, nagyon nem kedves emberek) visszaköltöztünk Skóciába, ahol előtte is laktunk.
2008. júl. 2. 10:25

Olyanról nem hallottam, h az albit kiadókról is készülhet-e fekete lista.

Az a véleményem, h valószínűleg van valami mód arra, h ha bejár a tulaj, akkor azt fel lehessen jelenteni. Bár már nem bízom benne azok után, amit minap láttam, ez a műsor egy magyar tv csatornáról volt fölvéve a netre. Arról szólt, h a kisebbség beköltötött egy házspár nyári konyhájába és nem lehetett kirakni őket... A többit nem írom le, gondolom rengetegen látták vagy hallották...

Azon csodálkozom, h őket nem lehetett kiköltöztetni, de ha mindezt fehér ember teszi meg, azt ki lehetett volna... A törvényeknek nem épp az a lényege, h mindenkire egyformán vonatkozik és a törvény nem tudása még nem mentesít a büntetések alól? Bármelyik országba is megyek, tudom, h az adott ország törvényei lesznek érvényesek rám és azért, mert pl. én is mondhatni kisebbségi vagyok most egy másik országban, de ettől még vonatkoznak rám a törvények... Valami nagyon nincs rendjén odahaza...

81. Adry72
2008. júl. 2. 07:29
És a tapasztalataimat.
80. Adry72 (válaszként erre: 78. - 3e0ba54fb8)
2008. júl. 2. 07:28

Én értem amit Te írsz!!!Nem vagyok ám ilyen kőagyú:)

csak kiakadok a gátlástalanságon.És azt is tudom,hogy a törvényeket nem én hozom.

De akkor is gusztustalan,gátlástalan dolognak tartom a bejárkálást.Nem húztam fel magam,csak leírom a véleményem.

79. spinneli (válaszként erre: 75. - MelisUK)
2008. júl. 1. 21:42

felétek jóval kevesebben bérlik feketén, alapból.

ott jobban elterjedt életforma a bérléás a magas ingatlanár miatt.

78. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 76. - Adry72)
2008. júl. 1. 21:21

Te miért húzod így fel magad?

Valaki feltett egy kérdést én elmondtam, hogy mit mond erről a jog. Aztán mindenki köt olyan szerződést, amilyet akar.


A kérdés arról szólt, a bérlőnek van-e joga zárat cseréltetni. Jogszerűen a tulajdonos hozzájárulása nélkül nincs. De te kérhetsz zárcserét, kérheted, hogy frissen fesse ki a lakást, mielőtt beköltözöl. Ez megállapodás kérdése. De ha a tulaj nem egyezik bele a zárcserébe, akkor nem lehet, ilyen egyszerű.

77. Adry72
2008. júl. 1. 21:18
Ja és még annyit szeretnék,hogy elég kevés tulaj csinál tisztasági festést amikor elmegy a régi és jön az új bérlő.Szeretik azt a bérlő nyakába varrni.Tisztességes szerződést sem mindegyik hajlandó írni nehogy adóznia kelljen.
76. Adry72
2008. júl. 1. 21:13

Kár bármit is írni,mert sokan akik kiadják a lakásukat azt hiszik valami felsőbbrendű emberek.Az oké.hogy a "jog az jog" ,de sztem a tisztesség mindkét félre vonatkozik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nekem pl. itt vannak a lakásban az ékszereim,műszaki tárgyaim a saját bútoraim és nem ritkán kp-m is.Mi egy csont üres lakásba költöztünk be!Nem értem ilyen esetben az albérlő tulajdonát nem védi semmi????????Mert arról szól a fáma,hogy mekkora bizalom kell,hogy xy beengedjen a lakásába egy bérlőt,de kérdem én az nem bizalmi kérdés,hogy az én személyes dolgaim közt ne kutakodjon egy tulaj?????Kiváncsi lennék,ha egy olyan tulajt aki (jog ide,jog oda) aljas módon bejárkál a lakásba meggyanúsítana a bérlő,hogy ez vagy az eltünt mit szólna hozzá.Mindezt úgy írom,hogy nálunk ismétlem nincs ilyen gond!!!Mi tisztességes tulajoktól béreljük a lakást.Normális korrekt emberektől.Melis!Gondolom van fekete lista a gerinctelen tulajokról is!Nem?

75. MelisUK (válaszként erre: 74. - 3e0ba54fb8)
2008. júl. 1. 12:34

Tudom, h más érvényes Magyarországon, mint itt, nagyon sok különbség van. De nálunk mindig az a mérvadó, ami a szerződésben áll. A szerződések nem lehetnek saját kreálmányok, mindig ellenőrzi hivatalos szerv.

Itt, ha nincs szó zárcseréről a szerződésben, akkor lehet cserélni, ha van, akkor nem. Nekünk pl. most még kulcsot másoltatni se lehet, ha szükség van még egyre, akkor a tulaj fog másoltatni nekünk.

Nálunk deposit-ot, azaz előleget v foglalót kell fizetni és ez csak abban az esetben jár vissza, ha minden tökéletes a házban és az udvaron. Akár a fű nem levágása végett is visszatarthatják, ha benne van a szerződésben, h a kertet ápolni kell.

Ez az előleg általában annyi pénzösszeg, amennyi a havi lakbér, jelen esetben nekünk kb 200ezer forint. De ha a házban extra nagy értékek is vannak, akkor lehet nagyobb is az előleg összege, pont azért, h ezzel védve legyenek az albit kiadók. Ha tönkretesznek mindent, teljesen lelakják, akkor mi fedezné a kárukat, ha nem ez?

És itt aki rossz albérlő, az felkerül egy fekete listára. Mindig kell megadni referenciát előző albi adótól, telefonon megbeszélik, h milyen voltál és megnézik azt is, h fekete listás vagy-e. Szerintem ez nagyon jó megoldás. :)

74. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 72. - MelisUK)
2008. júl. 1. 10:52

Az előleget minden esetben kötelező visszaadni, ha a szerződés nem teljesül. Amiről te beszélsz, az a kaució, ami egy egész más jogi fogalom.

A zárat nem cserélheti le. A szerződésbe pedig nem szükséges ezt beírni, mert az, hogy a tulajdonos engedélye nélkül nem végezhet semmilyen átalakítást és módosítást a lakásban, ezt is magában foglalja, ez pedig minden szerződésben benne van. Már ha azt jogász készíti. Persze nagyon sokan értenek ma a joghoz (is), és fabrikálnak mindenféle szerződéseket. Ami bármilyen jogvita estén papírrepülőnek kiváló, másnak nemigen :))


A zárcsere ebben az esetben szerződésszegést jelent és a tulajdonosnak azonnali hatállyal joga van a szerződést felbontani, kvázi a bérlőt kirakni.

Az hogy kivel milyen eset történt meg, amikor ő bérelt lakást, nem irányadó a jogban.

2008. júl. 1. 10:40

Amikor Cipruson laktunk, akkor az első albinkat a munkahelytől kaptuk. Nem volt olcsóbb, mint más albi, de közel volt a munkahelyhez. Amikor valaki dolgozott, akkor a főnökség bement az illető lakásába szétnézni, h mit lopott a munkahelyéről... Elég gáz... Egyszer az enyémbe is bementek, épp akkor mentem vissza, h ebédeljek bent, útközben össze is találkoztam velük, köszöntünk egymásnak, majd ebéd közben az egyik munkatársam, aki szomszédom is volt, szólt, h épp a lakásomban vannak... Totál gáz.

Rohantam is, h mi a fenét képzelnek magukról, tele volt értékkel a lakás (nem az övékével)... Erre képesek voltak azt mondani, h csak ehhez az egy lakáshoz van pótkulcsuk, nem tudták, h kié a lakás, csak a konyhaszekrény méreteit vették le, mert fel akarják újítani minden lakásban... Szép, mi? Ezután olyat veszekedtem a manager-rel, de egyébként ilyen disznó népség az egész ciprusi bagázs... Utána fel is mondtam néhány héten belül, találtam addig másik albit és munkahelyet (ezerszer jobban fizetőt). Bár csótány az új albiban sokkal több volt, de egyhamar kiírtásra kerültek. (A csótány meg mindenféle gusztustalanság általános Cipruson... Még az öt csillagos hotelokban is, tudom, h így van, mert először egy három csillagos hotelban dolgoztam, majd egy olyan öt csillagosban, ami tagja a világ vezető hoteljainak...)

72. MelisUK (válaszként erre: 65. - Smudlaagi54)
2008. júl. 1. 10:28
Ilyen esetben, ha kiköltöznek, nem vagy köteles az előleget visszaadni. Bár ez még elég gyenge eset, akkor nem szokták visszaadni az előleget, ha a lakást teljesen lelakják. Ahol én élek, itt kénytelenek az albit kiadók évente szőnyegezni, tapétázni és amikor valaki kiköltözik, komplett takarító brigádra van szükség. Peppet koszosak a britek... :) Persze itt is vannak kivételek.
2008. júl. 1. 10:24
Akkor van jogod hozzá, ha a szerződésben nincs kikötve, h zárat cserélni tilos. Nekem pl. benne van, sőt még az is, h ha nincs kulcsra zárva az ajtó, amikor egyszer jönnek hozzánk, akkor fizetni kell xy pénzösszeget. Plusz ha diákok laknak a lakásban, akkor minden ajtót kötelezően zárva kell tartani, nem lehet kitámasztani, mert tűzzáró ajtók vannak benne. És havonta egyszer eljönnek hozzánk, mert le kell ellenőrizniük a tűzriasztó rendszert.
70. supin
2008. júl. 1. 07:46
Meg kell beszélni a tulajjal!
2008. jún. 30. 23:43
Mivel en is lakast berelek, ezert tanacsolom,hogy beszeld meg a tulajjal,en ezt tettem,mondhatod,hhogy az elozo lako akar masolatot keszithetett a kulcsrol.Szerintem nem fog ellent mondani,neki is jobb lesz mert,nem kell neki foglalkoznia vele,ez gondolom neki is eszebe jutott mar.Vegul is neki is kenyelmetlen lenne ha eltunne par holmid.Nem igaz? udv.
68. etude (válaszként erre: 50. - Magdi8)
2008. jún. 11. 18:21

Szia Magdi8!

Nagy kérés lenne, hogy küld el emilbe a másolatát a szerződésnek! etude@citromail.hura, előre is köszi!:)

2008. jún. 11. 10:18
Nem lehet.
66. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 64. - Adry72)
2008. jún. 11. 08:57
Én ezt tökéletesen értem. De a kérdés az volt, hogy a bérlőnek joga van-e zárat cserélni. Ez pedig nem közvélemény kutatás tárgya, erről a jog rendelkezik. A bérlő semmilyen átalakítást nem végezhet a tulajdonos tudta nélkül. Ahogyan a tulajdonos sem járkálhat be a bérlő tudta nélkül, ugyanis a szerződés tartamára lemondott a használati jogáról. A bejárkálására te nem válaszolhatsz úgy, hogy szanaszét furkálsz egy vadonatúj ajtót, mert megérdemli. Ez szándékos károkozás.
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook