Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kényszeríthet a munkaadó a közös megegyezéssel felmondás aláírására? fórum

Kényszeríthet a munkaadó a közös megegyezéssel felmondás aláírására? (tudásbázis kérdés)

1 2
36. ad65f28ec1 (válaszként erre: 35. - 3c0814215c)
2010. jan. 30. 18:36
Elküldik és a papíron az lesz, hogy közös megegyezéssel mondott fel. Szerintem így érthették.
2010. jan. 30. 18:27

"közös megegyezéssel elküldik"


Ez értelmetlen.

2010. jan. 30. 18:21

A lényege a főnök mondandójának az volt:

Ha még egyszer elmegy állományba, közös megegyezéssel elküldik és nem kap végkielégítést sem.(A betegállományról meg annyit, ha beteg az ember elmegy orvoshoz.Ami a munkaadónak nem tetszik, jobb ha éjt nappalá téve benn vagy.)

33. Skar (válaszként erre: 32. - Emagdi)
2010. jan. 29. 21:49

Teljesen egyetértek. Ésszel, emberek!

Milyen fura, itt negyven évig papoltak a dolgozó nép öntudatra ébresztéséről, de mintha csak az ingyenélők lennének öntudatosabbak, a becsületes munkát végzők meg örülnek, ha közös megegyezéssel a cipőjét nyalatja velük a munkáltató.

32. emagdi (válaszként erre: 29. - 7aecdea4c6)
2010. jan. 29. 21:41

nem akarok vitatkozni, mert nem igazán viszi előbbre a topikban feltett kérdés megválaszolását, de azért szeretném felhívni a figyelmed, hogy azért nem olyan könnyű egy olyan "mondvacsinált ügyet" produkálni, ami alapján rendkívüli felmondással elbocsájtható a munkavállaló.


szerintem a legnagyobb probléma éppen az, hogy az emberek nagy része úgy van vele, hogy fülét farkát behúzza, és még kvázi ő kér bocsánatot, ha a munkáltatója el akarja őt küldeni. ezért - alaptalan félelme és alulinformáltsága miatt - hajlamos olyan dolgokat aláírni, ami számára hátrányos. egész egyszerűen a legtöbb munkáltató itt azt használja ki, hogy ő jobban informált, mint a munkavállaló.

pedig csak annyi kellene, hogy tájékozódjon, és legyen tisztában az alapvető jogaival, s hogy milyen lehetőségei vannak egy ilyen helyzetben.

31. emagdi (válaszként erre: 26. - Doxikri)
2010. jan. 29. 21:35

dehát ezt mondtam én is.

a jogszabályok erősen a munkavállalókat védik.

30. Vigyorex6 (válaszként erre: 29. - 7aecdea4c6)
2010. jan. 29. 20:53
Hasonlóan gondolom én is!
29. 7aecdea4c6 (válaszként erre: 6. - Ad65f28ec1)
2010. jan. 29. 20:42
Szerintem nem kötelezheti a munkaadó, hogy aláírja a munkavállaló, hogy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony. Viszont, ha nem írja alá, akkor fenn áll a veszélye, hogy egy mondvacsinált ügyet produkál, és fegyelmivel mond fel. Ekkor viszont még munkanélküli segélyt sem fog kapni, mint ahogy alább írta valaki. Tehát, Én a magam részéről aláírnám, mert akkor könnyebben tudnék máshol esetlegesen elhelyezkedni. Üdv: Én.
28. doxikri (válaszként erre: 27. - Vigyorex6)
2010. jan. 29. 20:23
Én pénz és ügyvéd nélkül vágtam bele. 2,5 évig húzták, de nem adtam fel.....megérte. Gyakorlatilag mindent megítélt nekem a bíróság!!
27. Vigyorex6 (válaszként erre: 26. - Doxikri)
2010. jan. 29. 20:16
Ez így van! Sajnos vannak helyzetek amikor olyanokat kell aláírnod, amit nem szeretnél, de nem mindenki áll olyan jól anyagilag, hogy megteheti. Ez olyan, mint a műhiba perek. Ha van pénzed kecmecelhetsz a kórházzal, de amúgy bele se kezdj, mert úgyis bebukod.
26. doxikri (válaszként erre: 25. - Emagdi)
2010. jan. 29. 19:55

Ez sem feltétlenül biztos, mert a bíróság az életszerűséget is értékeli, nemcsak a jogszabályokat. Most nyertem éppen tegnapelőtt munkaügyi pert, a munkáltatóm ellen. Ott is rengeteg olyan dolgot írtunk alá, amit nem kellett volna, mégis megértették, hogy miért, hogy az embernek sokszor nincs más választása, vagy aláír, vagy nem dolgozik. Mindnben nekem adtak igazat, pedig őszintén megmondom, nem reméltem!!


A munkanélkülit meg én úgy tudom, hogy akkor nem jár, ha a munkavállaló mond fel!

25. emagdi (válaszként erre: 20. - Vigyorex6)
2010. jan. 29. 19:20
ne haragudj, de ezt nagyon rosszul tudod! a jogszabályok abszolut a munkavállalót védik, maximum akkor járhat rosszul, ha bamba módon aláír bármit, és nincs tisztában a jogaival.
2010. jan. 29. 19:16

Rá nem kényszerítheti a munkáltató a munkavállalóra a közös megegyezést. Az más téma, hogy utána milyen légkör alakul ki.

"A törvény alapján a rendes felmondást az alábbiak alapozhatják meg : 1. a munkavállaló képességei, 2. a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, 3. illetve a munkáltató működésével összefüggő okok. A munkáltató működésével összefüggő ok a minőségi csere vagy az átszervezés. A minőségi csere a munka színvonalának emelését elősegítő személycsere, amikor is a munkáltatónak érdeke fűződhet ahhoz, hogy bizonyos képzettséggel, képességgel rendelkező munkavállalót foglalkoztasson a korábbi helyett. A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozva a munkáltató a rendes felmondás előtt köteles lehetőséget adni a munkavállalónak a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el . Felmondás indokának valósága és okszerűsége Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló között vita kerekedne, úgy a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania . Kevés, ha a munkáltató felmondásának indoka megfelel a valóságnak, annak okszerűnek is kell lennie. Vagyis pl. valós lehet, hogy a munkavállaló az elmúlt fél évben több alkalommal, huzamosabb ideig beteg volt, de az erre alapított felmondás csak akkor okszerű, ha ebből adódóan a munkavállaló nem képes maradéktalanul ellátni a munkáját." Ebből is kiviláglik, hogy a munkáltató csak nagyon indokolt esetben mondhat fel még rendes felmondással is.


Én megvárnám a rendes felmondást a benne szereplő indoklással, fizessenek végkielégítést, és ha úgy érezném felkeresném a Munkaügyi Bíróságot, ahol megmondanák, hogy egy esetleges pernek milyen kimenetele várható, majd ez alapján döntenék.


Azért a munkáltató védelmében megsúgom, hogy az ő álláspontja is érthető, mert aki "sokszor" beteg, az neki sok pénzébe kerül, amit sok munkavállaló nem tud. Ugyanis a betegszabadságot (évente a 15 nap) a munkáltató fizeti, ezentúl a táppénz egyharmadát a TB bevasalja rajta. Tehát a munkáltató szemszögéből nézve a beteg dolgozó "duplán" pénzébe kerül, mert még az esetleges helyettesítést is fizetni kell :(

2010. jan. 29. 19:13
Mindenkinek köszönöm a válaszát, sokat segítettetek.
2010. jan. 29. 18:52
Nem. Lévén, hogy a kényszerítés már nem közös megegyezés.
2010. jan. 29. 18:46
A közös megegyezés csak a renkívüli felmondásnak (pl. fegyelmi eljárás) lehet jó aternatívája a munkavállaló szemszögéből.
20. Vigyorex6 (válaszként erre: 16. - Emagdi)
2010. jan. 29. 18:41
Sajnos látott már mindenki karon varjút! Ha nem akarják foglalkoztatni, akkor úgyis kijátssza a cég, hogy a munkavállaló rosszul járjon.
2010. jan. 29. 18:39

A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.


A végkielégítés mértéke

-legalább három év esetén: egyhavi,

-legalább öt év esetén: kéthavi,-legalább tíz év esetén: háromhavi,

-legalább tizenöt év esetén: négyhavi,

-legalább húsz év esetén: öthavi,

-legalább huszonöt év esetén: hathavi átlagkereset összege.

18. s.irma
2010. jan. 29. 18:39

Nem tudom hol működik a kérdésben emlitett cég. Az illető elmehetne a helyi munkaügyi központba ahol ingyenesen ellátják tanáccsal.

Szükség esetén jogi segitséget is nyújtanak.

Ez szerintem azért lenne fontos mert a feltett kérdés nagyon általános. Igy segiteni sem lehet igazán.

17. SF
2010. jan. 29. 18:39

A közös megegyezéssel megszüntetett munkaviszony után is kap a munkavállaló munkanélküli segélyt.


Ami még gusztustalanabb, lányomat arra akarták kényszeríteni, hogy ő mondjon fel. Végül sikerült neki közös megegyezést kiharcolni. Persze így se rózsásabb a helyzet.

16. emagdi (válaszként erre: 15. - Vigyorex6)
2010. jan. 29. 18:36
de ez esetben egyik sem áll fenn, hiszen nem a munkavállaló, hanem a munkáltató akarja megszüntetni a munkaviszonyt, s renkdívüli felmondásra sincs indok.
2010. jan. 29. 18:34
A munkanélküli járadék folyósításának kezdő napja a kirendeltségnél történő jelentkezést követő naptári nap. Ettől eltérhetnek, ha a munkanélküli a munkanélkülivé válását megelőző 90 napon belül munkaviszonyát rendes felmondással szüntette meg, vagy ha a munkáltató rendkívüli felmondással szüntette meg a munkanélküli munkaviszonyát.-ezt találtam.
14. vikasz
2010. jan. 29. 18:34
Nem. Biztos így akar kibújni a végkielégítés fizetése alól.
13. emagdi (válaszként erre: 11. - Sookie)
2010. jan. 29. 18:33
no, azért rendkívüli felmondással elküldeni valakit elég necces... hacsak nem sikkasztott, vagy lopott, nehéz olyan indokot találni, amivel el lehet valakit küldeni.
12. emagdi (válaszként erre: 8. - Ad65f28ec1)
2010. jan. 29. 18:32
ha a munkáltató szünteti meg a munkaviszonyt (rendes felmondással), természetesen kérhet munkanélküli segélyt.
11. Sookie
2010. jan. 29. 18:31
Nem kényszeríthet, de ha nem megy bele, kitalálhatnak vmit, h ők rúgják ki, mondjuk rendkívülivel... :S
10. Vigyorex6 (válaszként erre: 8. - Ad65f28ec1)
2010. jan. 29. 18:31
Én úgy tudom, hogy nem, de biztos vannak nálam okosabbak is. A végkielégítés sem jár minden esetben. Ezzel viszont abszolút nem vagyok tisztában.
9. emagdi (válaszként erre: 6. - Ad65f28ec1)
2010. jan. 29. 18:31

nem kényszerítheti.

ha a közös megegyezésben nem ígérnek neki több juttatást, mind ami rendes felmondással járna neki, nehogy aláírja!


amúgy utólag a közös megegyezés is megtámadható a munkaügyi bíróságon, ha előnytelen feltételekkel küldték el, akkor egy munkaügyi perrel elég rosszul járhat a munkáltató. esetleg ezt megemlítheti az ismerősöd mikor alá akarják íratni vele a papírt.


szerintem ha el akarják küldeni, és közös megegyezést szeretne a munkáltató, kérjen valami plussz dolgot az ismerősöd (több pénz), mint amennyi egy rendes felmondás esetén a jogszabály szerint járna neki.

8. ad65f28ec1 (válaszként erre: 5. - Vigyorex6)
2010. jan. 29. 18:29

Mármint hogy nem jár munkanélküli, ha felmondanak?


Akkor ha jól értem, két lehetőségből lehet választani: vagy kirúgás és végkielégítés, vagy közös megegyezés és munkanélküli segély.

Wow...

2010. jan. 29. 18:28
nem, e így kaphatol pénzt a felmondási időre. Ha viszont valamit kitalál. hogy a te hibád legyen, akkor nem kapsz semmit.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook