Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Hogyan kezdjek bele az étrendváltásba? fórum

Hogyan kezdjek bele az étrendváltásba? (tudásbázis kérdés)


2015. okt. 21. 19:03
Nekem még van egy olyan gondom, is hogy szörnyű savam van, ami az egyik oka annak, hogy folyton eszek ... remélve, hogy javul a helyzet. És nekem az ilyen teljeskiörlésű cuccoktól még inkább savam van, vagy csak úgy fest nem tudom. Esetleg nem tudtok valami jó TK-kenyér receptet?
23. 12d083b51b (válaszként erre: 21. - EtelkaPóni)
2015. okt. 21. 09:14
Ez eléggé elszomorító.
22. globus (válaszként erre: 21. - EtelkaPóni)
2015. okt. 21. 09:10

Így van. Ha megnézzük a tk. termékek címkéjét, a felsorolásban búzaliszt áll első helyen, és csak másodikként a tk. liszt, gyakorlatilag éppenhogy tesznek bele. Sajnos még a méregdrága bio, különleges pékáruknál is ugyanez a helyzet. Szénhidráttartalmat figyelembe véve a fitness kenyér 6, azaz hat grammal tartalmaz kevesebbet, mint az amúgy jóval finomabb rozskenyér. Ennyi különbségért nem éri meg szottyos csirizt rágni. Ráadásul ezek a kenyerek tömörségük, víztartalmuk folytán jóval hamarabb megromlanak.

Más: ti is észrevettétek, hogy január óta a kenyerek kevésbé jóízűek?

[link]

21. EtelkaPóni (válaszként erre: 20. - 12d083b51b)
2015. okt. 21. 09:02
Minden TK liszttel készülő dolognál rendes finomlisztet is kell keverni a tésztához, mert egyébként ehetetlen lesz...Én úgy tudom hogy kevesebb TK mint finomliszt. Ami vicces, mert akkor végül is nem lesz teljes kiőrlésű a cucc...
20. 12d083b51b (válaszként erre: 19. - Channa*)
2015. okt. 21. 08:04

Egyetértek!

Én is most kezdek átszokni a TK-lisztes cuccokra, valóban jobban telít, egyrészt kevesebb is kell belőle éppen ezért, másrészt (állítólag) a benne levő rostanyag és egyebek az emésztés szempontjából is kedvezőbb...

Csak még meg kell tanulni a TK. liszttel való akármik készítését, mert éppen ezért teljesen másként "dolgozik" akár egy gyúrt tésztánál, palacsintánál, ... de majd csak belejövök, ha másnak is sikerült...

19. Channa* (válaszként erre: 18. - Emagdi)
2015. okt. 21. 05:58
Tapasztalatom még sok nincs, de elvileg azért jobb a tk. lisztes élelmiszer, mert lassabban szívódik fel, azaz később leszünk éhesek. A gond nálam az, hogy én eddig sosem voltam éhes, most már szoktam lenni....
18. emagdi (válaszként erre: 16. - Radica947)
2015. okt. 20. 22:25

nem is baj, a tk termékek amúgy is sokkal jobban irritálják a beleket, mint a finomított liszt :)

persze, mindkettőt jó lenne elhagyni, de ha már valami, akkor fehér lisztes cucc.

(persze attól a rostbevitel fontos, de azt inkább zöldségekből illene megoldani:)


igazad van, hogy egy évtizedek alatt berögzült szokást (mint az étkezés) nagyon nehéz megváltoztatni, de érdemes kísérletezni. :)

17. Channa* (válaszként erre: 16. - Radica947)
2015. okt. 20. 13:51
CBA-ban és sparban is van 250-ért tk. Liszt
2015. okt. 20. 13:16
Szerintem alapvetően ÉLNI rendkívül egészségtelen, mindezek ellenére nekem sikerült eddig 68 évig. Próbálok sokat olvasni az "egészséges" életmódról, DE aki eddig hagyományos étrendet követett, annak nagyon nehéz átállni. Próbálom /most már pár éve/ a teljes kiőrlésű cuccokat, de sokszor feladom, egyrészt a család nem eszi, másrészt a kudarcok kedvemet szegik, amikor egy tk. kenyér 5 cm "magasra" kel meg, pedig elvileg beleteszem a sikért, meg ami kell? Másrészt a nyugdíjam, ami szerint nem mindegy, hogy egy kiló lisztet 95,-Ft-ér veszek, vagy 460,-ért. Ezért úgy gondolom, hogy ha jó volt 68 évig amit ettem, akkor arra a pár évre már nem keserítem magam a kisérletezéssel.
15. emagdi (válaszként erre: 14. - Channa*)
2015. okt. 19. 22:30

hát, és akkor mindenféle egyéb koncepciótól függetlenül ennél is kibukik néhány extra necces tétel: margarin, felvágott, édesítőszer... :)


és akkor még nem beszéltünk arról, hogy kinek kinek vallása szerint mennyi fehérjét és mikor kellene enni, jó-e a gabona fogyasztása, ha igen, akkor a fehér v a teljes kiőrlésű rothasztja kevésbé a beleket stb :))


az a baj, hogy az étkezés tipikusan olyan dolog, hogy mindenkinek először azt kellene eldöntenie, hogy milyen fő irányzatot szeretne követni, és azon belül, annak elvei szerint kellene kialakítania az étrendjét.

2015. okt. 19. 21:09

Hát ha most nem kapcsol ki a gépem, mint reggel:D

Pedig már egy teljes regényt írtam...

Én amit szoktam enni...

Munkanapokon:

Felkelés után: habos kávé

Reggeli: péksütemény (kakaós csiga vagy csokis rúd, vagy sajtos baconos kifli, vagy vajas kifli) és habos kávé(1,5 dl tej felhabosítva, bele 1 dl kávé, 2 édesítő és fahéj)

Tízórai: habos kávé

Ebéd: vajas kifli vagy zsömle, esetleg felvágott, és habos kávé.

Uzsonna: habos kávé

Vacsora: főtt étel. Pl. töltött csirkecomb rizzsel vagy s.krumpli, vagy bármi amit főztem.

Vacsi után 1 tábla milka csoki vagy 2 sportszelet, vagy 1 nagy és persze kb. fél liter kóla.

Múlt decemberben minden nap megettem napi 3 péksütit (sajtkrémmel töltött rúd, kakaós csiga és pizzás kocka)3 a szokásos kajáim. És persze, ha épp olyanom volt, akkor nap közben még magamba toltam túró rudit, vagy 1 kg sárgadinnyét és barackot néhány darabot, volt, hogy mindent:DDD


Ezt csak azért írtam le, mert van mit megreformálnom, ugye? szeptember közepén voltam endokrinológusnál, mert pm. beteg vagyok és gondoltam beszélek vele erről a nagy édesség vágyamról és arról, hogy hiába mozgok sokat nem fogyok. gyanítottam, hogy inzulinrezisztenciám van, és a doki is erre gondolt, így elküldött kivizsgálásra, ami be is igazolta.

Tehát, közel 1 hónapja kezdtem apró lépésekkel a kajám megváltoztatását.

első lépés a kóla elhagyása volt. 4 hete nem iszok kólát:DD Csak vizet és teát, amibe édesítőt teszek. 3 hete nem eszek csokit és sütit sem és semmi ilyesmit. És persze amióta kiderült, hogy mi a bajom egy csomó változást vittem már az étkezésembe.

Mondjuk eddig is legtöbbször teljes kiőrlésű kenyeret, kiflit, zsömlét ettem, most már mindig.


És most így néz ki az étkezésem:

Felkelés után: Kávé (kb. 1 dl 2 édesítővel és pici tejjel).

Reggeli: fél szelet teljes kiőrlésű rozskenyér kicsi margarinnal, felvágottal és valami zöldség (paprika, paradicsom, stb.)

Tízórai: kávé, olyan mint hajnalban.

Ebéd:1 szelet teljes kiőrlésű rozskenyér, margarinnal, felvágottal.

Uzsonna: kávé

Vacsora: főtt étel. de már külön főzök magamnak Pl. párolt zöldség sült csirkemellel.

Napközben esetleg még eszek néhány db korpovit kekszet, almát és diót. És megiszok minden nap legalább 1 liter édesítős teát+vizet is iszok.

Ez kalóriában 1200, CH-ban bőven 160 gr alatt vagyok.


A lényeg, hogy kis lépésekkel indulj, mindig valamit hagyj el és kicsit csökkentsd az adagot is.

Én kaptam gyógyszert, így lehet ennek köszönhető, hogy nem kívánom az édességet. Nem tudom.


Én mindig sokat mozogtam. P. nyáron naponta legalább 20 km-t tekertem. Most, hogy rossz idő van hetente 2x járok tornázni és sokat gyalogolok. Pl. ma 1 órát, mert gyalog mentem dolgozni:D


Nagy motiváció, hogy nem akarok cukor beteg lenni, amire van esélyem, hiszen a családomban van jó néhány. A bátyám is.


Teljes kiőrlésű tésztát is vettem, de rengeteg benne a CH, így inkább nem eszek majd tésztát. Vettem barna rizs is, abban jó kevés:D

2015. okt. 19. 09:29

Úgy fogj bele, hogy:

- először az alapanyagokat cseréld le a konyhádban!!! Amíg a régi étrendhez tartozó alap-élelmiszerek ott vannak, egész biztos, hogy sütés-főzés közben azokat fogod elővenni, mert...

- másodszor döntsd el, hogy a régi fajta liszt, cukor, bab, rizs, krumpli, száraztészták és hasonlók helyett milyen alapanyagokat fogsz ezentúl használni és azokból vásárolj be!!!

- keress a net-en, vagy akár itt a hoxán is találsz olyan recepteket, hogy azokból miket, hogyan lehet sütni-főzni úgy, hogy finomak is legyenek


Ettől kezdve már csak a kitartás szükséges!!

Mindent bele, menni fog ez neked is!! :)))

2015. okt. 18. 22:49
Ha fogynod nem kell és nincs komoly egészségügyi problémád,szerintem csak fokozatosan!Keress olyan teljeskiörlésű kenyeret vagy pékárut ami ízlik,szendvicsbe mindig tegyél zöldséget!Nekem a spenót és a brokkoli volt a mumus!Azt hittem hülyeség,de rám is igaz,ahogy telik az idő,megváltozik az ízlésed!Ma már naponta tudnám enni!:)Rengeteg receptet találsz a neten,még viszonylag egészséges hamburger és pizza ötleteket is!
2015. okt. 18. 21:53

Suli és meló egyszerre ... az édességet anynira nem szeretem, inkább a péáru, meg a fehér kenyér, ami könnyen "elcsábít". A zöldségeket elsősorban nyersen ettem, az nem jött be, szóval lehet valamilyen ételnek elkészítva hatásosabb lenne.

Sajana folyton eszek, ebben közre játszik a savam is, de amikor nekiálltam a "diétának" akkor eléggé ki lettem már a maásodik nap után, éheztek a sejtjeim :D... meg hát fejfájás, és figyelemzavar is előjött, ami nem annyira preferálható dolgog -.- .. egyébként ezt nem írtam, de fogyni nem szeretnék, maximum 2-3 kilót, de ez nem kitétel.

10. emagdi
2015. okt. 18. 21:41
nem tudom, hogy iskolába jársz-e vagy dolgozol, de arra szokj rá, hogy viszed magaddal otthonról egész napra a kajádat. így el tudod kerülni, hogy kiugorjatok a barátokkal v kollégákkal a mekibe-pizzázóba stb...
2015. okt. 18. 21:38

sok fehérje. minden étkezéshez.

minden étkezéshez kevés szénhidrát (csak lassan felszívódó).

gyakori étkezés.


és persze magadnak főzöl, otthon, NYERSanyagokból :)félkész-készételek, étterem kilőve. (vagy csak nagyon ritkán, és csak megbízható helyen)


az a lényeg, hogy a vércukorszinted egyenletesen tartsd, ha sok fehérjét eszel az eltelít.

nem viszel be adalékanyagokat, tartósítószert, színezéket stb.


kell egy-két hét az átálláshoz, de ha azt valahogy kibírod, utána már sokkal jobban fogod magad érezni, mint most.

8. dee
2015. okt. 18. 21:36
Jó gyorsan, hogy meg ne gondold magad! :)
7. emagdi (válaszként erre: 6. - Szofi91)
2015. okt. 18. 21:35

az a baj, hogy aki nagyon rá van kattanva a szénhidrátokra, és nem annyira tolerálja a szervezete a vércukor-ingadozásokat, az nagyon meg fog hízni vegetáriánus étrend mellett.

csupán azért, mert ugye kevesebb fehérjét eszik, tehát szénhidrátokból veszi magához a tápanyag nagy részét.. viszont az dobálja a vércukrát (kb bármit eszik), állandóan éhes lesz, ezért többet és többször eszik. ráadásul nagyon rá lehet szokni a tésztákra és egyéb gabona alapú ételekre.

2015. okt. 18. 21:30

Én vega lettem lassan egy hónapja.

Nem akarok senkit meggyőzni,hogy mit és hogyan,de írtad,hogy sok zöldet vettél. A zöldségekből is lehet isteni kajákat főzni,ha hiszed ha nem.

Nekem ez nagyon jó döntés volt.

Aki húst eszik,az se csinál rosszat,csak módjával,rizs,zöldség,csirke,pulyka és társai.

2015. okt. 18. 21:30

Reggelire egyél zabpelyhet,zabkorpát,zabkását.Gyümölccsel,vagy fehérjeporral.Esetenként teljes kiőrlésű pékárut.


Tízóraira natúr joghurt,gyümölcs,kis marok mag,ebédre főtt kaja,uzsira még ehetsz szénhidrátot,1 szelet abonett,husival,vacsira tojás,ZÖLDSÉG saláta,fehérje stb

2015. okt. 18. 21:29
"állj"-t szerettem volna írni.
2015. okt. 18. 21:29
Kezdetnek áll le a csokiról. Ne vigyél egy hétig pénztárcát magaddal a munkahelyedre és ne egyél csokikat. Nekem ez segített.
2015. okt. 18. 21:23
Minden fejben dől el...
2015. okt. 18. 21:22

Sajnos nem eszem túl egészségesen, sok "mű" kaját fogyasztok, illetve sok gyorsan felszívódó szánhidrátot, aminek köszönhetően persze erősen szénhidrátfüggő vagyok ... Sajna a vércukrom egy kicsit magasabb mint kéne lenni, de még nincs vész. De szeretnék a fentieken változtatni. Nemrégiben bevásároltam egy rakat zölddel, és azt eszegettem, de ez túl merész vállalkozás volt. Túlzottan hozzá vagyok szokva a jelenlegi étrendemhez.

Hogyan állítsak össze egy induló értrendet, ami nem okoz radikális változást a szervezetemben? Nem szeretnék fejfájást és erőtlenséget túl nagy mértékben. Illetve honnan keressek recepteket, amik tényleg kipróbáltak, és jók? Mert a zöldet is szoknom kell még úgy hiszem... túl hozzá vagyok szokva a mű ízekhez sajnos.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook